1986 BMW E30 M3 SPORT EVOLUTION - AUTOart

Yetkili: BuRaK-B, REVOLUTION, Musa Can ÇİL, Alper GÖÇENER

1986 BMW E30 M3 SPORT EVOLUTION - AUTOart

İletiYazar: Musa Can ÇİL » 30 Mar 2021, 20:55

Resim

Öncelikle tüm üyelerimize merhaba. Bir önceki paylaşımım da yeni temadan bir model sunacağımı belirtmiştim ve kısmet bugüne oldu. Ana temam olan Amerikan modellerinde listemde olan modellerin çoğunu tamamladığım için artık az sayıda modellerden oluşan yan temalara giriş yaptım. Bu modelde aslında hep beğendiğim fakat zamanında sırf temam değil diye almaya elimin gitmediği modellerdendi. Neyse ki geçte olsa edindiğim için mutluyum. Modeli veya aracı bilmeyenin az olduğunu düşünüyorum fakat benim kendi arşivim için paylaşımlarım da 1/1 ölçeğin tarihine ve modeli kendi bakış açımdan yorumlamak hoşuma gittiği için her zamanki gibi yazımı nispeten uzun tutacağım. Şimdiden keyifli incelemeler dilerim.

E30 M3’ün asıl üretim sebebi, BMW’nin “Grup A” yarışlarına katılmak istemesinden kaynaklanıyor. Ancak Grup A’da yarışacak M3’ün yasal mevzuata uygunluğunun tescili için bir yılda 5000 adet üretilmesi gerekiyordu. Yani otomobil hem günlük kullanımda sorunsuz olmalı hem de pist kullanımında yüksek performans göstermeliydi. BMW mühendisleri de bu konuda uzun uzun kafa yormuş olmalılar ki E30 M3’ün, standart E30 ile aynı olan gövde parçaları sadece otomobilin kaput ve tavanıydı. Genişletilmiş çamurluklar ve arka kanat dış görünüme hemen dikkat çekiyordu. Motoru ise Paul ROSCHE’nin gözetiminde geliştirilmiştir. Fakat ROSCHE, turbolu bir otomobil istemiş ancak bu otomobilin 5000 adet satılması ve günlük kullanıma uygun biçimde üretilmesinin pek mümkün olmadığı belirtilmiştir. Ayrıca Avrupa’da uygulanmaya başlayan emisyon kuralları sebebi ile araca katalitik konvertör takılması gerekmesi güç kaybına sebebiyet vermekteydi. Katalitik konvertör olması mecburen kurşunsuz benzin kullanımını gerektiriyordu ve performanslı motorlarda bu durum bir dezavantajdı. Sonuç olarak ROSCHE’nin ekibi durumu kurtarmış ve motoru 200 hp’den 195 hp’ye düşürmüştü. İtalya’da Nardo sürat pistinde gerçekleştirilen 150000 km’lik testlerin sonucunda 1986 yılında ilk M3 modeli satışa sunuldu ve ikinci jenerasyon olan E36 M3 üretimine kadar 18000 adet E30 M3 satıldı. Ve yol versiyonundaki güç ise zamanla 195 hp’den 238 hp’ye kadar çıkarıldı.

Modele gelecek olursam;
Öncelikle Devrim Abi’ye bu modeli bana kazandırdığı için teşekkür ederim. Bu kadar etkileneceğimi düşünmemiştim. AUTOart tabiri caizse nakış gibi işlemiş modeli. Herhangi bir yerine kusur bulmak benim açımdan zor. Kaput mekanizmasından, iç mekan kalitesine negatif bir izlenimim yok. Amerikan modellerinde büyük boyutlara alışkın olduğum için sanırım model biraz küçük gelmişti başta ama 1967 Camaro kadar olduğunu görünce rahatladım. :smile: Ayrıca boyutuna göre hafif olmasını beklemiştim ama burada da AUTOart yanılttı beni, gülle gibi model gerçekten. Tüm M severlere tavsiye ederim.

Benim söyleyeceklerim daha fazlası olamayacağı için sazı fotoğraflara bırakıyorum. Keyifli incelemeler dilerim. Bir sonraki paylaşım Hollywood’dan gelecek. :smile: :sapka:

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Kullanıcı avatarı
Musa Can ÇİL
GLOBAL MODERATÖR
GLOBAL MODERATÖR

İsim: Musa Can CIL
1/18 Model Sayısı: 100
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 2
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 3155
Musa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yok

Re: 1986 BMW E30 M3 SPORT EVOLUTION - AUTOart

İletiYazar: Serdar Gökhan » 31 Mar 2021, 09:12

Autoart ın en güzel modellerinden birisi Cecetto var idi füme elimde bir zamanlar... Ah ah Yanına bir MB 190 şart ama benden söylemesi. Ara gazı vereyim sana :lol: Güle güle sergile Musa. :nazar: :+1:
Modelcilik bir tutkudur...

mesaj için Serdar Gökhan arkadaşımıza teşekkür edenler:
Musa Can ÇİL
Kullanıcı avatarı
Serdar Gökhan
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Serdar
1/18 Model Sayısı: 2
1/24 Model Sayısı: 1
1/43 Model Sayısı: 2
1/64 Model sayısı: 107
1/72 Model Sayısı: 1
1/87 Model Sayısı: 12
- / -- Model Sayısı: 2
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 127
Rep Puani: 3945
Serdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yok

İletiYazar: Alper GÖÇENER » 31 Mar 2021, 16:34

Zamanında amerikan diye direndiğimiz günlerde önümüze defalarca çıkan ama hiç kendine alıcı gözle baktırmayan bu modeli eline alınca insan keşke daha önce alsaymışın diye pişmanlık uyandırıyor.

Senden sonra ben de almıştım bu modeli, belki de birbirimizi gaza getirip de yönelttiğimiz için olabilir, ama iyi ki dediklerimden kesinlikl. Modeli almanın üzerinden hatırı sayılır zaman geçmiş olsa da akşam paylaşımını gördükten sonra vitrine gidip yeniden baktım bu model bu kadar güzelmiymiş diye :grin: bunda da tabi ki çektiğin müthiş fotoğrafların etkisi var tebrik ediyorum kardeşim, en güzel günlerde sergilemen dileğiyle.
Resim

mesaj için Alper GÖÇENER arkadaşımıza teşekkür edenler:
Musa Can ÇİL
Kullanıcı avatarı
Alper GÖÇENER
GLOBAL MODERATÖR
GLOBAL MODERATÖR

İsim: Alper
1/18 Model Sayısı: 45
1/43 Model Sayısı: 7
Toplam Model Sayısı: 52
Rep Puani: 2230
Alper GÖÇENER rep puani yokAlper GÖÇENER rep puani yokAlper GÖÇENER rep puani yokAlper GÖÇENER rep puani yokAlper GÖÇENER rep puani yokAlper GÖÇENER rep puani yokAlper GÖÇENER rep puani yokAlper GÖÇENER rep puani yokAlper GÖÇENER rep puani yok

İletiYazar: sui_cast1 » 31 Mar 2021, 22:31

Az ve öz olan yan temaların da seyre değer modellerden oluşuyor Musacım.. Yapıyorsun bu sporu :damb: :box:

Güzel günlerde sergile. Mis gibi modeldir kendisi
:y:

mesaj için sui_cast1 arkadaşımıza teşekkür edenler:
Musa Can ÇİL
Kullanıcı avatarı
sui_cast1
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: BAHADIR E.
1/18 Model Sayısı: 65
1/43 Model Sayısı: 3
1/87 Model Sayısı: 1
Toplam Model Sayısı: 69
Rep Puani: 265
sui_cast1 rep puani yoksui_cast1 rep puani yok

İletiYazar: Ender06 » 31 Mar 2021, 23:05

Çok isteyip bir türlü denk getiremediğim modellerden birisidir. İyi günlerde sergileyin.

mesaj için Ender06 arkadaşımıza teşekkür edenler:
Musa Can ÇİL
Kullanıcı avatarı
Ender06
FORUM ÜYESİ
FORUM ÜYESİ

İsim: ENDER
1/18 Model Sayısı: 33
Toplam Model Sayısı: 33
Rep Puani: 0
Ender06 rep puani yok

İletiYazar: Emre E. » 04 Nis 2021, 11:51

Musa'cım, anlatım ve detay çekimleri her zamanki gibi harika.
Paylaşımlarının bu şekilde, ilk günkü heyecan ile devam etmesi gurur verici.
Eline sağlık Kardeşim. :friends:

---
Emre Erbaşar

mesaj için Emre E. arkadaşımıza teşekkür edenler:
Musa Can ÇİL
Kullanıcı avatarı
Emre E.
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Emre
1/18 Model Sayısı: 120
1/64 Model sayısı: 600
Toplam Model Sayısı: 120
Rep Puani: 19310
Emre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yok

İletiYazar: barkas » 05 Nis 2021, 10:23

Merhaba,

Anlatım ve detay çekimleri çok başarılı. Diorama çalışması harika olmuş.

Modele zaten söyleyecek laf yok :)

İyi seyirler dilerim.

mesaj için barkas arkadaşımıza teşekkür edenler:
Musa Can ÇİL
barkas
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

İsim: Hikmet GÖRKEM
1/18 Model Sayısı: 5
1/43 Model Sayısı: 6
1/64 Model sayısı: 300
Rep Puani: 15
barkas rep puani yok

İletiYazar: Berent TURAN » 06 Nis 2021, 23:52

Gözümüzün önünden onlarcası geçti yine almadık, yine almadık ve inatla da almamaya devam ettik ama bir yere kadar. :grin:

Şu modeli bunca zamandan sonra almamız gerçekten çok garip. Ana temalarımız yüzünden bunları ne yazık ki çok erteledik. Neyse ki artık model tedavülden kalkmadan birer tane edinebildik. :smile: Ne kadar da şık bir model değil mi kardeşim? O dönem almış olsaydık sanırım tüm renklerinden alırdık diye düşünüyorum fakat yine de benim görüşüme göre Sport Evolution, E30 M3'ün en güzel hali.

Sport Evo olarak tercih etmemi ve beğenimi Cecotto' ya oranla daha fazla kılan detaylar ise;

Jantlar. Cecotto' daki siyah jantlar bence modeli çok kapatıyor.
Koltuklar. Cecotto' da bildiğimiz düz başlıklı koltuklar mevcutken, Sport Evo' da ise yekpare koltuklar iç mekanda bizi karşılıyor.
Direksiyon. M2 kodlu direksiyon zaten bir E30' un olmazsa olmazı. :smile: ve direksiyon simidindeki nubuk kaplaması
Ön tampon, sis farları. Bana göre Cecotto' da ön sisler gözümü çok tırmalıyor. Sport Evo' da ise daha sade bir görünüm mevcut.

Bana göre Sport Evo'yu daha şık kılan detayları bu şekilde sıralayabildim. Bence sende eminim bu farklarla birlikte benimle aynı görüşte olduğunu düşünüyorum. :smile:

Evet bu modeli belki onlarca kez paylaşımlarda gördük fakat senin elinden izlemek çok çok daha keyif verdi kardeşim ve yan temalarımızda çok güzel adımlarla ilerliyoruz. Forumumuz ilerleyen zaman içinde çok daha renkli paylaşımlara sahne olacak.

En güzel günlerde ve keyifle sergilemeni dilerim Musam. Eline emeğine sağlık usta. :sapka:

mesaj için Berent TURAN arkadaşımıza teşekkür edenler:
Musa Can ÇİL
Kullanıcı avatarı
Berent TURAN
GLOBAL MODERATÖR
GLOBAL MODERATÖR

İsim: Berent TURAN
1/18 Model Sayısı: 1
Rep Puani: 3040
Berent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yok

İletiYazar: Erdem » 09 Nis 2021, 00:23

Şaşırdığımı itiraf etmeliyim Musa, onca Amerikan'dan sonra BMW aracı ama tam da hedefi 12'den vuran bir model olmuş. Rengi, jantları, farları, kapalı camları, direksiyonu ve diğer detayları ile ekstra bir güzelliğe sahip. Ben Autoart ile tanıştığımda modellerde fonksiyonel özellikler olmamasına bozulmuştum biraz ama kalıplamada ve boyada o kadar başarılılar ki daha sonra fonksiyonel özellik olmasa da olur dedim :) Senin resimler de bu güzelliği tamamiyle yansıtmış, hayırlı olsun ve iyi günlerde sergilensin :nazar:

mesaj için Erdem arkadaşımıza teşekkür edenler:
Musa Can ÇİL
Kullanıcı avatarı
Erdem
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Erdem
1/18 Model Sayısı: 93
- / -- Model Sayısı: 3
Toplam Model Sayısı: 98
Rep Puani: 4545
Erdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yok

İletiYazar: Musa Can ÇİL » 02 May 2021, 12:11

Serdar Gökhan yazdı:Autoart ın en güzel modellerinden birisi Cecetto var idi füme elimde bir zamanlar... Ah ah Yanına bir MB 190 şart ama benden söylemesi. Ara gazı vereyim sana :lol: Güle güle sergile Musa. :nazar: :+1:

Kardeşim ben sana dedim o zamanda ama olmadı gittiler, sağlık olsun canın sağolsun. Bende yanına neler istiyorum ama bu saatten sonra çok zor o modeller. Ara gazı değil komple depoyu doldurman lazım. :lol: :lol:
Teşekkür ederim kardeşim, beğendiğine sevindim. :drinksb:
Kullanıcı avatarı
Musa Can ÇİL
GLOBAL MODERATÖR
GLOBAL MODERATÖR

Musa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yok

İletiYazar: Musa Can ÇİL » 02 May 2021, 12:24

Alper GÖÇENER yazdı:Zamanında amerikan diye direndiğimiz günlerde önümüze defalarca çıkan ama hiç kendine alıcı gözle baktırmayan bu modeli eline alınca insan keşke daha önce alsaymışım diye pişmanlık uyandırıyor.

Senden sonra ben de almıştım bu modeli, belki de birbirimizi gaza getirip de yönelttiğimiz için olabilir, ama iyi ki dediklerimden kesinlikl. Modeli almanın üzerinden hatırı sayılır zaman geçmiş olsa da akşam paylaşımını gördükten sonra vitrine gidip yeniden baktım bu model bu kadar güzelmiymiş diye :grin: bunda da tabi ki çektiğin müthiş fotoğrafların etkisi var tebrik ediyorum kardeşim, en güzel günlerde sergilemen dileğiyle.

Kesinlikle, zamanında AUTOart'lar para etmiyordu gerçekten. Bir ERTL bile daha değerliydi. (Bazı modeller açısından) Neyse yaptıklarımdan pişman değilim, aklım hala yapamadıklarımda... :lol: :lol:
Zaten iyi ki almışım, tünelden önceki son çıkışta edindiğim bir model oldu. Ve sende aynı şekilde, ince yorumun için teşekkür ederim kardeşim, beğendiğine sevindim. :drinksb:
Kullanıcı avatarı
Musa Can ÇİL
GLOBAL MODERATÖR
GLOBAL MODERATÖR

İletiYazar: Musa Can ÇİL » 02 May 2021, 12:28

sui_cast1 yazdı:Az ve öz olan yan temaların da seyre değer modellerden oluşuyor Musacım.. Yapıyorsun bu sporu :damb: :box:

Güzel günlerde sergile. Mis gibi modeldir kendisi
:y:

Teşekkür ederim Usta, elimden geldiğince yapmaya çalışıyorum :smile:
Ben bu kadar güzel olabileceğini düşünmemiştim hiç, zaten bu modeli aldıktan sonra tamamlamaya karar verdim M serisini. Bakalım ömrümüz yeterse olur, alın yazısı :smile:

mesaj için Musa Can ÇİL arkadaşımıza teşekkür edenler:
sui_cast1
Kullanıcı avatarı
Musa Can ÇİL
GLOBAL MODERATÖR
GLOBAL MODERATÖR

İletiYazar: Musa Can ÇİL » 02 May 2021, 12:31

Ender06 yazdı:Çok isteyip bir türlü denk getiremediğim modellerden birisidir. İyi günlerde sergileyin.

Fiyatları maalesef baya yukarıya çıktı fakat bu hobide de önemli olan istediğimiz modeli almak olduğu için kafanızdaki rakamdan biraz daha yukarıda denk getirseniz bile almalı ve keyfini çıkarmalısınız. Umarım en kısa sürede eklersiniz. Teşekkür ederim iyi dilekleriniz için. :drinksb:
Kullanıcı avatarı
Musa Can ÇİL
GLOBAL MODERATÖR
GLOBAL MODERATÖR

Sonraki

1/18 MODELLER

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir