1965 Chevrolet C 10 Stepside - BLACK ART - Sonuç 4. Sayfada

Yetkili: BuRaK-B

1965 Chevrolet C 10 Stepside - BLACK ART - Sonuç 4. Sayfada

İletiYazar: Musa Can ÇİL » 05 Mar 2014, 22:01

Öncelikle herkese merhaba, aslında ben kamyonet sevmediğimi düşünüyordum fakat bu model beni kendine resmen bağladı ve alırken kafamda üç aşağı beş yukarı bu son hali vardı.Mükemmel bir mat renge sahip, Sunstarı tebrik etmek lazım çünkü boyada nokta hata yok.Ben genelde modladığım modellere lakap takıyorum bu modele de "BLACK ART" yani "KARA BÜYÜ" demeyi uygun buldum. Birazdan göreceğiniz detaylar modelin neden bu ismi hak ettiğini açıklar. Model tamamen bitti şuanda fakat stüdyo resimlerini çekemedim.Umarım bu hafta sonu bir aksilik çıkmazsa çekeceğim... Modelin yapım aşamasını bu sefer aşama aşama anlatacağım ama şimdiden söyleyeyim baya uzun oldu tüm detayların yapım aşamasını yüklemeye ve modelin bitmiş halini elimden geldiği kadar göstermemeye çalıştım.Bir kaç detayıda es geçtim bu yüzden.

+Öncelikle modelin motoru Sunstar drag Mustang motoru. Ve Jantlarda GMP Cragar Soft Black. Jantın modelde dönmesi için orijinal jantın göbeklerini kullanmak zorunda kaldım. Ve kasada da zımparalama işlemi yapmam gerekti baya sürtmemesi için. Aslında jant kendi ekseni etrafında rahatça dönebiliyor ama bu modelde bu işlem gerekti . Far pimlerini yok ettim ve arka stopların bulunduğu kısımı tamponun modeli hantal gösteren kısımlarından jilet yardımıyla ayırdım.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Motorun besleneceği hava girişlerini 6 mm çapında metal bir borudan elde ettim ve daha gerçekçi görünüm elde etmek için uçlarını yaktım.

Resim

Resim

Resim

Resim

Vitesi direksiyondan alarak tabana çakılı duruma aldım yani yeni bir vites kolu kullandım.
Koltuklar modelin bu haline yakışmadığı için çokta uzun olmayan spor koltukları kullanma fırsatım oldu fakat öncelikle tabanla birleşik olan eski koltuktan kurtulmak gerekliydi.Benim kullanacağım koltuklar kısa olduğu için ve kabin yüksek olduğu için eski koltuğu belli bir mesafeden kestim. Arada kalan boşluğa uygun bir kontrplak yerleştirdim, üzerini ve tavanı da halı ile kapladım.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

İç kısımın renk tonlarını sevsem de modelin ismine uymayacağı için ilk önce krem boyayı söküp siyaha boyadım.
Daha sonra bana göre modelin en güzel detaylarından olan kasadaki gerçek ahşap kaplama ve gaz tankını yaptım.
Ahşap kaplama çok ince ve özel bir malzeme , bir marangoz tanıdıktan rica minnet Hotel Sheraton Adana da kullanılan malzemeden artanlardan bir miktar getirttirdim. :smile: Arka kasının aralık ölçülerini alarak kesip yapıştırdım.
Gaz tankı ise tamamen el yapımı, 1.5 cm çapındaki metal borudan 4.5 cm kestim ve kenarlarınıda kutu koladan keserek birleştirdim. Ve aracın rengine uygun olarak mat siyah kapladım. Ayaklarını da egzoz yapımında kullandığım metal çubuktan kestim.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Ahşap kaplama arka kısıma çok güzel olunca neden iç kısımda kullanmayım diye düşünerek aşağıdaki sonuç ortaya çıktı. Sadece koltukların arka kısımı ve iki koltuğun arasında kullandım.
Alt kısımda ise fren telleri, fren kabloları ve orijinal modelde yanda olan egzoz borularını arkadan olacak şekilde yeniden düzenledim. Bunun için yeni borular ve orta susturucuları yeniden yapmam gerekti. Ve sabitlemek için eskiden gerçek arabalarda yapıldığı gibi alt tabana telle bağladım. Bu bağlantıların delikleri için elimdeki en ince matkap ucu büyük geldiğinden iğne ile delerek açmam gerekti.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Motor bloğunun olduğu yerin rengini kroma boyadım detayları göstermesi ve farklı bir görünüm elde etmesi için. Nitekim gayet yakıştı diye düşünmekteyim.
Motorun radyatör fanı kırıldığı için bende silindir şeklinde olan eski yöntemi uyguladım. Üzerindeki Chevrolet amblemiyle güzel oldu. Ve kayış görünmese de gerçek lastikten kullandım.Ön teker orijinal dönme mesafesi için geniş olduğundan taban kısımdan biraz kestim ve artık çok güzel bir açı ile dönmekte.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Gelelim can alacı noktalardan birine daha, modelin lakabı kara büyü olduğundan kuru kafa dekalleri kullanmaya karar verdim. Motor bloğundaki motorun devasa gücünden korkan bir kuru kafa oldu aslında :smile: Ve yeri çok hoşuma gidiyor. Vites ve motorun uç kısımındaki kuru kafaları züccaciyelerde gerçekten çok aradım.Kirli renkleriyle bir bütünlük sağladılar modelde.Ve iki koltuğun arasındaki dekal modelin sağlamlığını anlatır cinsten oldu. Koltukların arkasına benim olmazsa olmazlarımdan rollcage yaptım.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Gösterge panelinin basitliğinden kurtulmak için uygun metal borulardan kestim ve içlerine ufak gösterge kadranları ekledim. Ayrıca basınç göstergesi olarak da göğüsün üst kısımına bir gösterge koydum.
Ön kaputtaki sinyalleri ve motorun hava girişlerinin üzerini kaplamak için çok sevdiğim cüzdanımdaki plastik ızgara kısımını kestim :smile:
Motorun kablo detayları ve yazılarda bittikten sonra motor kaputunun havada tutmaya yarayan metal çubuğu ince alüminyum telden elde ettim . Hareketli bir şekilde motora bağlı şekilde duruyor.Anten ise önceden plastikti ve ben uç kısımından keserek çok ince bir metal çubuk yerleştirdim.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Öncelikle yangın tüpü ve zincir için Eskişehir'deki çok sevdiğim kardeşim Gökhan'a çok teşekkür ederim.
Yangın tüpünü iç kısıma ekleyerek son aşamaya geçtim. Kasanın kapağı normalde duruyordu fakat ben zincirle duruyormuş gibi bir görünmesini istediğimden önce kasaya zincirleri tutacak bir halka koydum. Ve kapağı uygun yerlerden delerek ( arka kısıma geçmeyecek şekilde ) zincirleri de modele bağlamış oldum.Ve sarının üzerini asetat kalemle siyaha boyayarak istediğim kirli görünüme kavuşmuş oldu.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Aslında bunu esprisine yaptım fakat sonra çok hoşuma gitti. Yaptığım modellerde olması da gerekli diye düşünüyorum :smile:

Resim

Uzun sürdüğü için kusura bakmayın fakat bazı forum üyesi arkadaşlarım yapım aşamalarını detaylı paylaşmamı istediler ama bir daha böyle yapar mıyım bilmiyorum 2.5 saat sürdü. :whew: :whew: Neyse şimdiden ilginize çok teşekkür ederim. Stüdyo resimlerini en kısa sürede ekleyeceğim çünkü model bilerek paylaştığım resimlerden çok belli olmuyor . Herkese bol modelli günler dilerim...
En son Musa Can ÇİL tarafından, 12 Mar 2014, 20:59 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.

Kullanıcı avatarı
Musa Can ÇİL
GLOBAL MODERATÖR
GLOBAL MODERATÖR

İsim: Musa Can CIL
1/18 Model Sayısı: 66
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 1
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 2730
Musa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yok

Re: 1965 Chevrolet C 10 Stepside - BLACK ART - (Yapım Aşamas

İletiYazar: eczserkan55 » 05 Mar 2014, 22:09

Şu an vaktim yok inceleyemedim tam ama harika görünüyor asıl yorumu daha sonra yapayım ilk yorumu ben yapayım dedim eline sağlık ...

eczserkan55
MİSAFİR ÜYE
MİSAFİR ÜYE

İletiYazar: Musa Can ÇİL » 05 Mar 2014, 22:12

eczserkan55 yazdı:Şu an vaktim yok inceleyemedim tam ama harika görünüyor asıl yorumu daha sonra yapayım ilk yorumu ben yapayım dedim eline sağlık ...

Teşekkür ederim kardeşim valla seni anlıyorum öldüm paylaşım yaparken. Uzun uzun yazmak resimleri ayarlamak çok zor iş ...
Kullanıcı avatarı
Musa Can ÇİL
GLOBAL MODERATÖR
GLOBAL MODERATÖR

Musa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yok

İletiYazar: KADIHAN » 05 Mar 2014, 22:12

Musa mükemmel çalışma olmuş! Tabiri caizse ayakta alkışlıyorum :grin: :bravo: :bravo:

Şuana dek gördüğüm en iyi çalışmalardan biriydi! Aslında yüklemesi bu kadar sürdüyse yapması :sweat: :sweat: :whew:

Eline emeğine sağlık! Mükemmel çalışma gerçekten :friends: :grin: :+1:
KADIHAN
MİSAFİR ÜYE
MİSAFİR ÜYE

İletiYazar: Musa Can ÇİL » 05 Mar 2014, 22:16

KADIHAN yazdı:Musa mükemmel çalışma olmuş! Tabiri caizse ayakta alkışlıyorum :grin: :bravo: :bravo:

Şuana dek gördüğüm en iyi çalışmalardan biriydi! Aslında yüklemesi bu kadar sürdüyse yapması :sweat: :sweat: :whew:

Eline emeğine sağlık! Mükemmel çalışma gerçekten :friends: :grin: :+1:

Çok teşekkür ederim valla işte Ankarada bahsediyordum ya o zaman 15 gün falan olmuştu . Yani toplamda 1.5 ay sürdü galiba belki daha fazla .
Ama genelde hafta sonları uğraşmam tabi bunda büyük etken.
Kullanıcı avatarı
Musa Can ÇİL
GLOBAL MODERATÖR
GLOBAL MODERATÖR

İletiYazar: 20ersin20 » 05 Mar 2014, 22:17

Modelin başından beri bildiğim için ne zaman paylaşacaksın diye catlıyordum...Uzun uzun yazmayım biliyorsun düşüncelerimi emeğine sağlık vallahi mükemmel bir emek ve uğraş var...İnşallah ilgi duyulur forumda da maşallah diyorum yazarım gene uzun uzun :nazar:

mesaj için 20ersin20 arkadaşımıza teşekkür edenler:
Musa Can ÇİL
Kullanıcı avatarı
20ersin20
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Ersin
1/18 Model Sayısı: 60
1/24 Model Sayısı: 1
1/43 Model Sayısı: 48
- / -- Model Sayısı: 69
Motorsiklet Model: 0
Rep Puani: 635
20ersin20 rep puani yok20ersin20 rep puani yok20ersin20 rep puani yok

İletiYazar: GOKHANN » 05 Mar 2014, 22:17

Bazı seyler anlatılmaz yaşanır ya hani bu modelde benim için öyle kardesım üzerinde çok konuştuk çok tartışdık ve birçok fikir alışverişimiz oldu hersey bir yana senin işçiliğin takdire şayan çok emeğin var kardesım bu modelde sonucu bildigim için sona saklıyorum söyleyeceklerimi herkes bu bombaya hazır olsun diyorum.... :+1:
Resim

mesaj için GOKHANN arkadaşımıza teşekkür edenler:
Musa Can ÇİL
Kullanıcı avatarı
GOKHANN
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: GÖKHAN
1/18 Model Sayısı: 21
1/24 Model Sayısı: 1
Rep Puani: 1065
GOKHANN rep puani yokGOKHANN rep puani yokGOKHANN rep puani yokGOKHANN rep puani yokGOKHANN rep puani yok

İletiYazar: Musa Can ÇİL » 05 Mar 2014, 22:23

20ersin20 yazdı:Modelin başından beri bildiğim için ne zaman paylaşacaksın diye catlıyordum...Uzun uzun yazmayım biliyorsun düşüncelerimi emeğine sağlık vallahi mükemmel bir emek ve uğraş var...İnşallah ilgi duyulur forumda da maşallah diyorum yazarım gene uzun uzun :nazar:

Kardeşim senin bendeki yerini biliyorsun ve düşüncelerini de ben biliyorum. Teşekkür ederim bu güzel yorumun için . İlgi duyulur mutlaka ben forumun artık o kadar da olmadığını düşünüyorum...
Kullanıcı avatarı
Musa Can ÇİL
GLOBAL MODERATÖR
GLOBAL MODERATÖR

İletiYazar: Musa Can ÇİL » 05 Mar 2014, 22:27

GOKHANN yazdı:Bazı seyler anlatılmaz yaşanır ya hani bu modelde benim için öyle kardesım üzerinde çok konuştuk çok tartışdık ve birçok fikir alışverişimiz oldu hersey bir yana senin işçiliğin takdire şayan çok emeğin var kardesım bu modelde sonucu bildigim için sona saklıyorum söyleyeceklerimi herkes bu bombaya hazır olsun diyorum.... :+1:

Aynen kardeşim yani senin dostluğumuz bu model üzerinden konuşa konuşa geldi buralara. İşte bu forumu bu yüzden de çok seviyorum sizin gibi dostları bana kazandırdığı için.
Teşekkür ederim güzel yorumun için. :sapka:
Kullanıcı avatarı
Musa Can ÇİL
GLOBAL MODERATÖR
GLOBAL MODERATÖR

İletiYazar: baris41 » 05 Mar 2014, 22:50

Bayıldım bayıldım bayıldım, mukemmel olmus detaylar cok hosuma gıttı ozellıkle ahsap detaylar super
Resim

mesaj için baris41 arkadaşımıza teşekkür edenler:
Musa Can ÇİL
Kullanıcı avatarı
baris41
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Baris
1/18 Model Sayısı: 127
1/43 Model Sayısı: 55
Rep Puani: 2355
baris41 rep puani yokbaris41 rep puani yokbaris41 rep puani yokbaris41 rep puani yokbaris41 rep puani yokbaris41 rep puani yokbaris41 rep puani yokbaris41 rep puani yokbaris41 rep puani yokbaris41 rep puani yok

İletiYazar: Bülent Aydoğan » 05 Mar 2014, 23:57

Detaylar çok iyi görünüyor ve çok emek var ama son hali yani genel güzelliği nasıl merak ediyorum.. Bir an önce artistik pozları yükle lütfen.. Bende düz kasalı bir 65 c10 daha aldım :)
Resim

mesaj için Bülent Aydoğan arkadaşımıza teşekkür edenler:
Musa Can ÇİL
Kullanıcı avatarı
Bülent Aydoğan
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: bülent
1/18 Model Sayısı: 30
1/24 Model Sayısı: 4
1/43 Model Sayısı: 9
1/64 Model sayısı: 2
1/72 Model Sayısı: 17
- / -- Model Sayısı: 5
Motorsiklet Model: 12
Toplam Model Sayısı: 79
Rep Puani: 2794
Bülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yok

İletiYazar: canerberk » 05 Mar 2014, 23:59

Musa harika ... Ne denebilir ki. Detay fışkırması için elinden geleni yapmışsın. Eline sağlık. Büyük bir keyifle seyrettiğim her bir kareyi. Bazı parçaları nasıl elde ettin diyeceğim ama uzun sürer. Kesinlikle harika. Senin başka bir projeye başlaman için daha ne söyleyelim artık... :lol:
Resim

mesaj için canerberk arkadaşımıza teşekkür edenler:
Musa Can ÇİL
Kullanıcı avatarı
canerberk
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Caner
1/18 Model Sayısı: 71
- / -- Model Sayısı: 1
Toplam Model Sayısı: 72
Rep Puani: 785
canerberk rep puani yokcanerberk rep puani yokcanerberk rep puani yokcanerberk rep puani yok

İletiYazar: korayotungil » 06 Mar 2014, 00:07

Gerçekten çok güzel olmuş elinize emeğinize sağlık.Her detayı harika kusursuz bir model olmuş.iyi sergilemeler. :smile: :nazar:
Resim

mesaj için korayotungil arkadaşımıza teşekkür edenler:
Musa Can ÇİL
Kullanıcı avatarı
korayotungil
FORUM ÜYESİ
FORUM ÜYESİ

İsim: Koray Ötüngil
1/18 Model Sayısı: 5
1/24 Model Sayısı: 3