MERCEDES-BENZ 190E 2.5-16V EVO2 - ASTRAL SILVER

Yetkili: BuRaK-B, REVOLUTION

MERCEDES-BENZ 190E 2.5-16V EVO2 - ASTRAL SILVER

İletiYazar: Ali MAT » 23 Mar 2013, 15:23

Mercedes Modelleri toplayanlar için bu şaheser uzun bir süre bulunamaması nedeni ile hep gıpta ila bakılan bir modeldi.İkinci elde çok yüksek fiyatlara el değiştiren bu modeli tabiki ben de koleksiyonuma katmak istiyordum.Autoart bu modeli yeniden üreticeğini duyurduğunda özellikle Astral Silver rengininde geleceğini öğrendiğimde bayağı bir heyecanlanmıştım açıkçası.Ülkemize ne zaman geleceğini tam olarak bilmediğimden hatta bir ara yurtdışından bile temin etmeyi düşündüm ama eğer ülkemizdede çok uçuk fiyatlardan satışa çıkmaz umudu ile beklemeye başladım,iyiki de beklemişim açıkçası,tabii bu arada model satan dükkanlarıda yakın markaja aldım ve sonunda beklediğim haber geldi tabiri caizse işi gücü bırakıp modeli almaya gittim.Kutusunu kontrol etmek için açtığımda kendi kendime adamlar yapmış yahu dediğimi hatırlıyorum.Forumda her rengi paylaşılmış olmasına rağmen ben de paylaşımımı biraz bilgi ve ekstralarla farklılaştırdım.Hepinize bol modelli günler dilerim.
Modelin tarihçesine bakmakla başlayalım;

1970’lerde Mercedes ralli serilerinde R107 adını verdiği V8 Motorlu güçlü ve hafifletilmiş Coupesi Mercedes 450 SLC 5.0 ile yarışıyordu. Ancak o yıllarda Mercedes 190 E’yi rallilerde kullanmak istiyordu ve ünlü İngiliz modifiye firması olan Cosworth’e 320bg gücünde bir canavar yaratmaları için teklifte bulundu. Bu proje Cosworth’te aynı zamanda WAA olarakta biliniyor. Aynı zamanda Audi, Turboşarjlı ve dört tekerden çekiş özelliğine sahip Quattro modelini piyasaya sürmüştü ve bu aracın 2.3-16v’ye en büyük rakibi gözüyle bakılıyordu. Mercedes mühendislerinin 190 E ye olan tutkuları, Cosworth’un başarılı işçiliği sayesinde Mercedes bu araçla yönünü Deutsche Tourenwagen Meisterchaft’a yani DTM’ye çevirdi. Bu yarış serisinin özelliği ise bu yarışta sadece günlük kullanılabilen araçların yarışabilmesiydi. Bu sebeple Mercedes 190’a Cosworth motorun modifiye edilmemiş halini koymayı uygun görmüştü. Yüksek performanslı bu model 190 E 2.3-16V olarak adlandırıldı ve 1983 yılının Eylül ayında Frankfurt Araba Fuarında tanıtıldı. Tanıtımda elde edilen övgüler Mercedes’in ne kadar iyi bir iş çıkarttığını ortaya koymuştu.
Üretilen ilk 3 arabada sadece kozmetik olarak değişiklikler yapılmıştı ve bu araçlar Ağustos ayında İtalya’da bulunan Nardo test pistinde 3 adet yeni Dünya rekoru geliştirdiler. Kaydedilen ortalama hız ise 247.94 km/h’ydi. 50.000km’lik endurance testinden sonra Dünya çapında 12 yeni rekora imza attılar.
Coswort Motoru 2.3 Litre 8 Valf 136bg’lik bir alt yapı üzerine kuruluydu ve çoktan 190 E ve E Klass Serisinde yerini almıştı. Bunun ardından Cosworth bu motor için daha önceden DFV ve DBA’dan öğrendiklerini kullandıkları bir kapak üretti. Hafifletilmiş malzemeler kullanılarak yapılan çift egzantirik ve silindir başına dört valf kullanılarak üretilen motor 16 valfe çıkarılmıştı ve yanma odasındaki optimum denge saplanmıştı.
Normal yol modelinden ziyade 190 E 2.3-16 49bg güç ve 55Nm daha fazla tork üreterek tek egzantirikli 2.3 I4 motordan kendini öne çıkarıyordu. 2.3lt 16valf motor 6.200 devirde 185bg güç ve 4.500 devirde de 235Nm tork üretiyordu. 95.5x80.25 Bore&Stroke ölçülerine sahip olan motor hiç zorlanmadan7000 devirleri görebiliyordu. Bu canavar 0’dan 100km’ye ise 8 saniyeden daha az sürede çıkıyordu ve bununla beraber 230km/s hızada bir solukta ulaşmak mümkündü. Amerikan modellerde ise motor sıkıştırması 10.5:1’den 9.7:1’e çekilmişti bu yüzden o modeller 167bg güç ve 220Nm torkla yollardaki güç gösterisine devam ediyordu. 2.3-16 normal versiyonundabulunan emiş ve egzoz çıkışlarıdan daha büyük ölçülere sahipti. Bununla beraber farklı Egzantirik ölçüleri vardı, kuru karter çıkartılmıştı. Normal modelde kullanılan Bosch K-jetronic yerini Kugelfischer enjektör sistemine bırakmıştı. Bunlar gibi değişiklikler gücü 185bglere kolayca çıkartmıştı. Motor kapakları Cosworth tarafından Coscast döküm firmasınında yardımıyla Worcester’de hazırlanıp Almanya’ya gönderiliyordu ve burda bütün iç aksamı özel alaşımlı pistonlar ve diğer ekipmanlarla dolu olan motorlara montajı sağlanıyordu. Bu sayede yüksek hızlarda aracın gücü stabil kalabiliyordu.
Daha sonradan 2.3L hacmindeki motor 1988 yılında 2.5L’ye çıkarılarak yeni bir model üretildi. Bu modelde 2.3L’de kullanılan tek zincirli sistemin yerine çift zincirli sistem kullanıldı. Bu modelde güç 17bg daha arttırılmıştı.Avrupa modellerinde katalizör olmadan yapılan ölçümlerde 204bg gibi bir güç elde edilmişti. Katalizörlü 2.5-16’lar 197bg güç üretiyorlardı. 2.5 motorun Mercedes’e mi yoksa Cosworth’e mi ait olduğu hala tartışılıyor. Mercedes bu sport sedanında Ingiliz firmasının hiçbir yardımı olmadığını savunsada 2.3’te Cosworth firmasından aldığı yardımlarda Coscast firmasının dökümünü yaptığı parçaların üzerine bastığı logoyu 2.5’te ki bazı parçalarda da görmek mümkün. Cosworth firması bu projeyi kendi literatüründe WAB olarak adlandırdı. WAB projesi ünlü otomobil programı olan Top Gear’a da konu olmuştu ve Top Gear’ın yorumuna göre 2.5 Modeli dünyadaki nadir klasik araçlar arasındaydı. Çünkü 2.5’in de M3 gibi gizlilikte yarışan bir geçmişi vardı.
16 Valfin olan modeller diğer 190 modellerinden çok daha farklıydı. 2.3-16 ve 2.5-16’da kullanılan Body Kit tam olarak 0.32 hava direnci ortaya çıkarıyordu ve bu da Dünya üzerindeki en düşük Spor Salon CD değerlerinden biriydi. Direksiyon tepkisi diğer 190’lara göre daha farklıydı ve Direksiyon simidi daha küçüktü normal modellerde bulunan 55 litrelik benzin deposu 70 litreye çıkarılmıştı. Kullanılan GETRAG marka 5 ileri manual Şanzuman yarış ruhunu barındırıyordu ve ters bir özelliğine sahipti. Bu 2-3-4-5 ile gercek bir H harfi yapmak demekti. Vites geçişlerinin farklılığı “Notchy, Baulky” (Dereceli, inatçı) olarka adlandırılmıştı. Bu şanzuman BMW E30 M3’te de kullanılmasına rağmen BMW mühendisleri geçişleri Standart bırakmışlardı. Bu avantaj olduğu kadar bir dezavantajdı çünkü normal araba kullanmaya alışmış olan sürücüler kalkış yapmak için 1.vitese soktukları arabayı aslında geri vitese sokuyorlardı.

İç donanımda ise 4 koltuklu olan bu süper salonda Recaro imzasını görmek mümkün. Ön koltukların yanı sıra arka koltuklarda da şişirilmiş yan desteklere rastlamak mümkün. Orta konsolda ise diğer 190’lardan extra olarak Yağ ısı göstergesi, Kronometre ve Voltmetre bulunmaktaydı. 2.3-16 sadece 2 renk olarak piyasaya çıkmıştı; Mavi-Metalik Siyah ve Smoke Silver. 2.5-16’da ise buna iki renk daha eklenerek Almandine Red ve Astral Silver ile satışa sunulmuştu.
Bütün 2.3-16’lar standart donanımdan LSD ile çıkarılmıştı. Bunun yanında 2.3-16’da opsiyon olarak sunulan Mercedes ASD sistemini 2.5-16’da standart olarak almak mümkündü. ASD sistemi elektronik ve hidrolik kontrollü limitli otomatik diferansiyel sistemiydi. Bu sistemde diferansiyel %15’ten %100’e kadar farklı oranlarda kilitlenebiliyordu. Bu bir çekiş kontrol sistemi degildi sadece lastiklerin patinaj çekmemesini sağlayan yardımcı bir ekipmandı. Bu sistemin çalıştığını belli eden ibare ise gösterge panelinde bulunan Amber renkteki üçgendi.
16 Valf modelleri normal 190’lardan farklı bir süspansiyon sistemine sahipti. Daha basık ve daha sertleştirilmiş amortisor sistemi daha az esnemeye izin veriyordu. Daha büyük viraj çubukları, daha sert Tabla fişekleri ve SLS “ Self-Levelling Suspension” bulunuyordu. Bu sistem sayesinde aracın arkasının yüksekliği istenildiği gibi ayarlanabiliyordu buda aracın arkası yüklendiğinde sürüş konforundan ödün vermeyi engelliyordu.
1984 yılında Nürburgring’te bazı pilotlar ve F1 pilotları araçları denemek amacıyla piste çıktılar. O yıllarda ismi pek duyulmamış ünlü yarışçı Aryton Senna birinci olmuştu.
Özel takımlardan olan AMG 2.3-16 ile içlerinde önemli yarışlardan biri olan DTM dahil, bir çok Touring yarışına girdi. 1980’lerin sonlarında 2.5-16 (ki bu model Amerika’da hiç satılmadı) bir çok yarışta BMW M3 ve Turboşarjlı Fors Sierra Cosworth’e karşı geldi.
BMW M3 Sport Evolution’un sahneye çıkışının ardından Mercedes 2.5-16’sında değişiklik yaparak satışına hız kazandırmayı düşündü. 1989 yılının Mart ayında 190 E 2.5-16 Evolution Cenevre Otomobil Fuarında tanıtıldı. Evo I, ki bu araca literatürde verilen adın ta kendisidir, yeni Spoiler ve daha geniş lastiklere sahipti. Dışındaki değişikliklere çok önem vermeyen Mercedes Mühendisleri aracın metalinin altındaki değişikliklerle isimlerinden baya söz ettirmişlerdi. Frenler ve süspansiyonlar yeniden elden geçmişti. Aracın tamamı SLS ile donatılmış ve bu sistem içeriden sadece tek tuşla ayarlanabiliyordu. Bu sayede EVO I yarış pistlerinde daha başarılı bir hale gelmişti.
Evo I 2.5-16 diğer 2.5’ler ile aynı güce sahipti ama motorda daha kısa tutulan Stroke ve daha büyük Bore sayesinde motor ulaşabileceği en yüksek devire kolayca dönebiliyordu. Cosworth firmasının WAC olarak literatürüne aldığı yeni motorda hafifletilmiş ve açıları yeniden düzenlenmiş Egzantirikler bulunuyordu.
Evolution modeli DTM’nin genel kuralı olan 500 adet yol modelinin satılmasından dolayı sadece 502 adet üretilmişti. Araç sahipleri daha fazla güç istedikleri taktirde PowerPack olarak adlandırılan ve AMG tarafından sunulan opsiyonuda kullanabiliyorlardı. Bu Paket tek başına o yıllarda 18.000 Marktı. Bu pakette Farklı egzantirikleri, daha büyük emme manifoldu, daha agresif olarak hazırlanmış enjektör ve yakıt yönetim sistemi farklı egzoz giriş çıkışları gibi extralar bulunuyordu. Bu paket sayesinde araçtan net 30bg almak mümkündü.

1990 yılının Mart ayında Cenevre Otomobil Fuarında 190 E 2.5-16 Evolution II tanıtıldı. Birinci modelin başarısının ardından Mercedes 502 adetle sınırlandırdığı bu aracı daha satışa bandına inmeden hepsini satmıştı. 1990 yılında aracın satış fiyatı tam olarak 80.000$’dı.
Evo II AMG PowerPack’i içinde barındıran aynı kısa Stroke’a sahip olan 2.5’lik motoru kullanıyordu. Evo I’de olduğu gibi bu modelde SLS ile donatılmıştı. Bu araçtaki en fazla göze çarpan modifiye ise sıradışı Body Kiti idi. Stuttgart Universitesi Profesörü Richard Eppler tarafından tasarlanmış Body Kit’te Ayarlanabilir arka Spoiler, Arka cam Spoiler’ları ve Evolution II 17” Jantları bulunmaktaydı. Araç tunel testinde tam 0.29 Drag Force ile iddalı bir sürtünme sayısı ortaya çıkarmıştı. Body Kit sayesinde Down Force’ta da inanılmaz bir artış olmuştu. Hatta o yıllarda BMW mühendisleri tarafından söylenen bir anektodta, “Eğer bu kanat çalışıyor ise, bizim rüzgar tünellerimizi yeniden dizayn etmemiz gerekicek” şeklinde bir ibareye yer verilmişti.
Söylendiği gibi 502 Blauschwarz yani mavi/siyah metalik Kombinasyonunda araç üretildi ama sadece son 2 numara olan 501 ve 502 Astral Silver modelinde üretildi.
Son olarak Evo II’de extradan kullanılan AMG PowerPack’e hakkında birkaç sey söyleyelim. 2.5-16 Evo I modelinde AMG PowerPack aracı 7200 devirde 224bg güç ve 5000 devirde de 245Nm torka çıkarıyordu. Buda son süratı 250km/s’e çıkarıyordu. Ancak bu güç 2.5-16 Evo II’de 350bg’lere kadar çıkmıştı.
(Tuning Türkiye'den alıntıdır.)

Bu arada uzun yıllar boyunca otomobil dergileri topladım tabi yıllar boyunca sayı artınca ki 1989 dan beri birfiil alıyordum ve saklıyordum bazılarını atmak zorunda kaldım, yaşı bana yakın olanlar hatırlayacaktır 90 larda Otomobil diye bir dergi çıkardı kaçırmadan her ay alırdım bu dergiyi temizlik esnasında allahtan attığım dergilerden değilmiş bu sayı,evde ufak bir araştırma neticesinde bu derginin 1990 Mayıs sayısını buldum ve tahmin edeceğiniz üzere bu sayıda konu mankenimiz Mercedes Evo var bu otomobil hakkında neler yazılmış dilerseniz size sunayım;


Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.


Ve benim resimlere geçelim şimdi;

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.


Kardeşi ile birlikte birkaç poz

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.
ResimResimResim

Kullanıcı avatarı
Ali MAT
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ
 
İleti: 228
Kayıt: 06 Ağu 2011, 01:36
Konum: İSTANBUL
İsim: Ali
Yaş: 37
1/18 Model Sayısı: 53
1/24 Model Sayısı: 9
1/32 Model Sayısı: 1
1/43 Model Sayısı: 3
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 5
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 71
Rep Puani: 500
Ali MAT rep puani yokAli MAT rep puani yokAli MAT rep puani yok

Re: MERCEDES-BENZ 190E 2.5-16V EVO2 - ASTRAL SILVER

İletiYazar: Erdem » 23 Mar 2013, 16:33

Oncelikle aracin tarihcesini de iceren detayli paylasim icin tesekkurler Ali Bey. Avrupa temasi yapmadigim icin daha once bilgim yoktu ama bu modelin forumumuzda paylasimlari arttikca ne kadar istenen bir parca oldugunu anlamis oluyorum. Gri rengiyle ve genel durusuyla harika gorunuyor, uzun zamandir koleksiyon icin istenilen bir modelin alinmasi da ayri bir keyif olmali. Iyi gunlerde ve keyifle sergilemenizi dilerim :good2:

mesaj için Erdem arkadaşımıza teşekkür edenler:
Ali MAT
Kullanıcı avatarı
Erdem
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE
 
İleti: 9878
Kayıt: 01 Ekm 2011, 01:59
Konum: IZMIR
İsim: Erdem
Yaş: 40
1/18 Model Sayısı: 84
1/24 Model Sayısı: 1
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 1
- / -- Model Sayısı: 3
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 89
Rep Puani: 4370
Erdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yok

Re: MERCEDES-BENZ 190E 2.5-16V EVO2 - ASTRAL SILVER

İletiYazar: KADIHAN » 23 Mar 2013, 18:43

Ali abi hayırlı olsun! Gerçekten hedefleri gerçekleştirmek, listedeki eksikleri tamamlamak mükemmel bir duygu! Bende Avrupa klasiklerinden BMW M3 bekledim ve yerini aldı! Kısacası aynı duyguları paylaşıyoruz! Emeğinize sağlık!
Bol modelli günler geçirmeniz dileğiyle...

KADIHAN
MİSAFİR ÜYE
MİSAFİR ÜYE
 

Re: MERCEDES-BENZ 190E 2.5-16V EVO2 - ASTRAL SILVER

İletiYazar: Eray KIVRAK » 23 Mar 2013, 18:57

Ali abi hayırlı olsun.
Fotoğraflar çok iyi. :foto:
Resim

mesaj için Eray KIVRAK arkadaşımıza teşekkür edenler:
Ali MAT
Kullanıcı avatarı
Eray KIVRAK
SİTE YÖNETİCİSİ
SİTE YÖNETİCİSİ
 
İleti: 5513
Kayıt: 09 Tem 2010, 18:48
Konum: Ankara-Malatya
İsim: Eray KIVRAK
Yaş: 23
1/18 Model Sayısı: 36
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 5825
Eray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yok

Re: MERCEDES-BENZ 190E 2.5-16V EVO2 - ASTRAL SILVER

İletiYazar: eraye » 23 Mar 2013, 20:29

Güle güle sergileyin Ali Bey, son rengi ile forumda seriyi tamamlamış oldunuz :smile:

mesaj için eraye arkadaşımıza teşekkür edenler:
Ali MAT
Kullanıcı avatarı
eraye
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
 
İleti: 953
Kayıt: 06 May 2011, 14:09
Konum: Ankara
İsim: Eray Esengin
Yaş: 39
1/18 Model Sayısı: 268
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 100
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 1815
eraye rep puani yokeraye rep puani yokeraye rep puani yokeraye rep puani yokeraye rep puani yokeraye rep puani yokeraye rep puani yokeraye rep puani yok

Re: MERCEDES-BENZ 190E 2.5-16V EVO2 - ASTRAL SILVER

İletiYazar: Ali MAT » 23 Mar 2013, 21:14

Virtue yazdı:Oncelikle aracin tarihcesini de iceren detayli paylasim icin tesekkurler Ali Bey. Avrupa temasi yapmadigim icin daha once bilgim yoktu ama bu modelin forumumuzda paylasimlari arttikca ne kadar istenen bir parca oldugunu anlamis oluyorum. Gri rengiyle ve genel durusuyla harika gorunuyor, uzun zamandir koleksiyon icin istenilen bir modelin alinmasi da ayri bir keyif olmali. Iyi gunlerde ve keyifle sergilemenizi dilerim :good2:

Erdem bey güzel dilekleriniz için teşekkürler,koleksiyonumda çoğunlukla Mercedes modelleri olmasına rağmen 1950 lerin sonlarına ait Amerikan araçlarıda bulunmakta, hepsinin yeri bir ayrı oluyor ama bu modelin olması ayrı bir hava kattı diyebilirim.
eraye yazdı:Güle güle sergileyin Ali Bey, son rengi ile forumda seriyi tamamlamış oldunuz :smile:

Eray bey çok sağolun daha önce verdiğiniz bilgiler içinde ayrıca yine teşekkür etmek isterim,ama affınıza sığınarak ufak bir düzeltme yapmak isterim bu rengi benden önce Aydın Can bey foruma eklemişti o elini benden çabuk tutmuştu :lol: bende bazı bilgiler ekleyerek en azından bu modeli böyle sunarak nacizane bir farklılık yaratmışımdır umarım.
Eray KIVRAK yazdı:Ali abi hayırlı olsun.
Fotoğraflar çok iyi. :foto:

Eray teşekkürler model hakkında detayları verebildiysem ne mutlu bana.
KADIHAN yazdı:Ali abi hayırlı olsun! Gerçekten hedefleri gerçekleştirmek, listedeki eksikleri tamamlamak mükemmel bir duygu! Bende Avrupa klasiklerinden BMW M3 bekledim ve yerini aldı! Kısacası aynı duyguları paylaşıyoruz! Emeğinize sağlık!
Bol modelli günler geçirmeniz dileğiyle...

Ahmet teşekkürler insanın beklediği bir modele ulaşması ayrı bir heyecan katıyor olaya.
ResimResimResim
Kullanıcı avatarı
Ali MAT
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ
 
İleti: 228
Kayıt: 06 Ağu 2011, 01:36
Konum: İSTANBUL
İsim: Ali
Yaş: 37
1/18 Model Sayısı: 53
1/24 Model Sayısı: 9
1/32 Model Sayısı: 1
1/43 Model Sayısı: 3
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 5
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 71
Rep Puani: 500
Ali MAT rep puani yokAli MAT rep puani yokAli MAT rep puani yok

Re: MERCEDES-BENZ 190E 2.5-16V EVO2 - ASTRAL SILVER

İletiYazar: G.HEPARSLAN » 23 Mar 2013, 21:20

Marka Festivallerini düzenlediğimiz zamanlarda yapılan paylaşımları aratmayan ve bu özel modele yakışır bir şekilde hazırlamış olduğun paylaşım adına harcadığın emek için teşekkürler Ali.. :f:

Favorim.. :arrow:

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.


:sapka:

mesaj için G.HEPARSLAN arkadaşımıza teşekkür edenler:
Ali MAT
Kullanıcı avatarı
G.HEPARSLAN
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE
 
İleti: 14694
Kayıt: 13 Nis 2008, 22:41
Konum: ANTALYA-ANKARA
İsim: Gökhan HEPARSLAN
Yaş: 45
1/18 Model Sayısı: 52
1/24 Model Sayısı: 8
1/32 Model Sayısı: 19
1/43 Model Sayısı: 24
1/64 Model sayısı: 78
1/72 Model Sayısı: 235
1/87 Model Sayısı: 82
- / -- Model Sayısı: 25
Motorsiklet Model: 15
Toplam Model Sayısı: 538
Rep Puani: 16896
G.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yok

Re: MERCEDES-BENZ 190E 2.5-16V EVO2 - ASTRAL SILVER

İletiYazar: Ali MAT » 24 Mar 2013, 13:37

G.HEPARSLAN yazdı:Marka Festivallerini düzenlediğimiz zamanlarda yapılan paylaşımları aratmayan ve bu özel modele yakışır bir şekilde hazırlamış olduğun paylaşım adına harcadığın emek için teşekkürler Ali.. :f:

Favorim.. :arrow:

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.


:sapka:

Gökhan bey teşekkür ederim,bu modeli aldığımda aklımda bilgilendirici bir paylaşım yapmak vardı,elimdeki dergilerden bu modelle ilgili sayıyı bulmam da büyük şans oldu açıkçası.Bu arada Photobucket'ten bu haliyle fotoğraf eklemek hakikaten sabır gerektirici bir durum haline gelmiş,beni bayağı bir uğraştırdılar sağolsunlar.
ResimResimResim
Kullanıcı avatarı
Ali MAT
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ
 
İleti: 228
Kayıt: 06 Ağu 2011, 01:36
Konum: İSTANBUL
İsim: Ali
Yaş: 37
1/18 Model Sayısı: 53
1/24 Model Sayısı: 9
1/32 Model Sayısı: 1
1/43 Model Sayısı: 3
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 5
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 71
Rep Puani: 500
Ali MAT rep puani yokAli MAT rep puani yokAli MAT rep puani yok

Re: MERCEDES-BENZ 190E 2.5-16V EVO2 - ASTRAL SILVER

İletiYazar: sui_cast » 24 Mar 2013, 13:39

Çok güzel bir anlatım.. Çok güzel bir model..
aklımı karıştırıyor bu renk.. siyah mı bu mu kararsızım hala..

Müthiiş bir model.. Hayırlı uğurlu olsun
:y:
Resim

mesaj için sui_cast arkadaşımıza teşekkür edenler:
Ali MAT
Kullanıcı avatarı
sui_cast
DC HABER
DC HABER
 
İleti: 10226
Kayıt: 28 Oca 2009, 15:04
Konum: ANKARA
İsim: BAHADIR E.
Yaş: 37
1/18 Model Sayısı: 65
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 3
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 1
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 69
Rep Puani: 8155
sui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yok

Re: MERCEDES-BENZ 190E 2.5-16V EVO2 - ASTRAL SILVER

İletiYazar: Alper KARA » 24 Mar 2013, 14:12

Ali abi çok karizmatik model gerçekten.. Özellikle jantlar ve kalıp harika.. Hayırlı olsun.. :)
Resim

mesaj için Alper KARA arkadaşımıza teşekkür edenler:
Ali MAT
Kullanıcı avatarı
Alper KARA
E-Dergisd
E-Dergisd
 
İleti: 2421
Kayıt: 01 Arl 2010, 20:08
Konum: Kastamonu
İsim: Diecast Alp
Yaş: 26
1/18 Model Sayısı: 1
1/24 Model Sayısı: 1
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 25
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 5
1/87 Model Sayısı: 23
- / -- Model Sayısı: 5
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 59
Rep Puani: 1755
Alper KARA rep puani yokAlper KARA rep puani yokAlper KARA rep puani yokAlper KARA rep puani yokAlper KARA rep puani yokAlper KARA rep puani yokAlper KARA rep puani yokAlper KARA rep puani yok

Re: MERCEDES-BENZ 190E 2.5-16V EVO2 - ASTRAL SILVER

İletiYazar: masato » 24 Mar 2013, 14:33

Forum sayesinde tüm renklerini gördük modelin... Bu renk ve iç mekan rengi çok yakışmış... İyi günlerde keyif ile seyireylenmesi dileği ile...
Resim
74 mekan 06 vatan 50,5 özvatan
Kullanıcı avatarı
masato
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE
 
İleti: 7611
Kayıt: 13 May 2009, 13:22
Konum: Ankara-Bartın
İsim: M.Alper ESATOGLU
Yaş: 34
1/18 Model Sayısı: 65
1/24 Model Sayısı: 1
1/32 Model Sayısı: 2
1/43 Model Sayısı: 1
1/64 Model sayısı: 1
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 1
Motorsiklet Model: 13
Toplam Model Sayısı: 84
Rep Puani: 4050
masato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yok

Re: MERCEDES-BENZ 190E 2.5-16V EVO2 - ASTRAL SILVER

İletiYazar: basketci_ny » 24 Mar 2013, 16:59

Abi abi yeni modelin hayırlı olsun :nazar:

Bence süper bir ikili olmuşlar. Detaylı anlatımın için de teşekkürler :f:

Bu fotoğraf herşeyi anlatıyor

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.


:drinksb:
....Alman - Japon - Fransız - İtalyan....

mesaj için basketci_ny arkadaşımıza teşekkür edenler:
Ali MAT
Kullanıcı avatarı
basketci_ny
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
 
İleti: 1588
Kayıt: 10 Nis 2011, 00:03
Konum: ANKARA-ZONGULDAK
İsim: Nurettin YÜKSEL
Yaş: 24
1/18 Model Sayısı: 70
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 70
Rep Puani: 1505
basketci_ny rep puani yokbasketci_ny rep puani yokbasketci_ny rep puani yokbasketci_ny rep puani yokbasketci_ny rep puani yokbasketci_ny rep puani yokbasketci_ny rep puani yok

Re: MERCEDES-BENZ 190E 2.5-16V EVO2 - ASTRAL SILVER

İletiYazar: Emre E. » 24 Mar 2013, 17:00

Çok güzel model, güzel bir renk tercihi. Tebrikler Ali.

Yeni modelini iyi günlerde sergilemeni dilerim.

---
Emre Erbaşar

mesaj için Emre E. arkadaşımıza teşekkür edenler:
Ali MAT
Kullanıcı avatarı
Emre E.
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE
 
İleti: 14489
Kayıt: 21 May 2008, 16:34
Konum: ANKARA
İsim: Emre
Yaş: 45
1/18 Model Sayısı: 116
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 500
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 116
Rep Puani: 19255
Emre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yok

Sonraki

Yeni Alınan 1/18 Modeller

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 22 misafir