VOLKSWAGEN BEETLE 1200 1955 1/18 Autoart

Yetkili: BuRaK-B, REVOLUTION, Musa Can ÇİL, Alper GÖÇENER

VOLKSWAGEN BEETLE 1200 1955 1/18 Autoart

İletiYazar: Mendoza » 19 Mar 2013, 23:54

Volkswagen temamda 1/18 ölçekli ilk beetle’a sonunda kavuştum. Modele geçmeden önce Autoart’ın yeni kutlulama sistemine çok hayret ettim aracın tablasının altını çevirdiğimde bir sürü tel ve lastiklerle karşılaştım bu teller aracın içinde açılan kısımlara kadar uzanıyor ve Autoart o teller için aracın içinde özel tutacaklar delikler açmış neden bu kadar zor bir koruma yöntemi seçtiğini anlayamıyorum kaput ve bagajdaki telleri keskiyle kesip anca aracı tablasından ayırabildim. En garibide kapıların da aynı teller ile tutturulmuş olması kapıyı açabilmek için aracın kapısından sarkan kırmızı kurdeleyi çekmek gerekiyor ve kapının içine misanı benzeri bir tel kapıları içerden çekiyor teli arabaya zarar vermeden çıkarmak bir hayli uğraştım. Bu kadar zor bir yöntemi Autoart neden seçti bilmiyorum ama. Bu yöntemi en iyi yönü sanırsam aracın daha önce hiç açılmamış olmamasının garantisi vermek olduğunu düşünüyorum çünkü o teller kablolar söküldükten sonra tekrar aynı şekilde telleri yuvalarına geçirmek imkansız.

Telleri kesip aracı özgürlüğüne kavuşturduktan sonra bütün çabalarıma değdi doğrusu. Aracın kapılarının mıknatıslı olması beni çok şaşırttı kapıların şık diye kendiliğinden kapanması çok güzel olmuş mıknatıs olayını çok sevdim. Çünkü model arabalarda en sevmediğim şey oturmayan tam kapanmayan kapılardır. Mıknatıs ile aracın kapıları kusursuz kapanıyor ve kapı menteşeleri aracın orjinalinde olduğu gibi dış kısımda yer alan minik menteşeler sayesinde açılıyor.

Modelin kalıbı çok güzel her zamanki gibi ince ve detaylı bir Autoart işçiliğinin şaheseri . Oval biçimli tek parça arka cam araca çok yakışmış.Camların kenarlarında ki lastikler ve kromajları kusursuz. Boya işçiliği birinci sınıf. Farlar oldukça gerçekçi, krom tamponlar kusursuz. Metalden incecik imal edilmiş silecekler modele gerçekmiş havası katmış ama bu kadar ince olması da dikkat gerektiren bir unsuz. Aynı şekilde incecik krom kaplı minik dikiz aynası da modelin dikkat edilmesi gereken unsurlarından. Modelin ön tekerlerinin manevra kabiliyeti yüksek.

İç kısıma gelicek olursak koltuklar çok şeker harika bir iç kısım sunmuş Autoart renklerin aracın dışı ile oldukça uyumlu. Koltuklarda kullanılan malzeme nedir bilmiyorum ama yumuşak gerçekçi bir dokusu var. Zemin halı kaplı ve ön ve arka koltukların önünde lastik paspasları mevcut. Aracın döneminin karakteristik özelliği olan beyaz direksiyonun ölçeği ve işçiliği gerçeğine uygun. Aracın en ufak detayları bile atlanmamış benzin vanası kolu, kalorifer vanası ve de kumaştan imal edilmiş yolcu tutacakları da atlanmamış detaylar arasında. Tavan zemini ve sadece şöför tarafından yer alan güneşlik de unutulmamış.

Bagajı açtığımızda yerinden çıkabilen stepne ile karşılaşıyoruz onun arkasında benzin deposu yer almakta ve ne olduğunu bilmediğim bir iki parça ve birkaç kabloda bagaj kısmında yer almakta. Vosvos lar konusunda daha bilgili arkadaşlarımız bu parçaların ne olduğunu yazabilirseler benimde merakım giderilmiş olur.

Motor kısmı bana biraz sade geldi ama eksikte bir şey görmedim olması gereken bütün parçalar yerli yerindeydi. Yanılıyorsam düzeltin 1/18 ölçekte ilk defa bu kadar detaylı kaliteli Volkswagen Beetle işçiliğine rastlıyorum. Krom kaplı ekzoslar harika jant kapağı işçiliği ve gerçekçi yumuşak dokulu lastikleriyle Autoart Vosvosla gönlümü fethetti.

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Resim
Resim

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Resim

Resim

Resim

Resim
Resim

Resim
Resim
Resim

http://www.youtube.com/watch?list=PL590F4ECB606C2606&feature=player_embedded&v=R6SueeernRM#!

Kullanıcı avatarı
Mendoza
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Mert
1/18 Model Sayısı: 120
1/24 Model Sayısı: 20
1/32 Model Sayısı: 1
1/43 Model Sayısı: 4
1/64 Model sayısı: 7
1/72 Model Sayısı: 9
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 22
Motorsiklet Model: 33
Toplam Model Sayısı: 216
Rep Puani: 1580
Mendoza rep puani yokMendoza rep puani yokMendoza rep puani yokMendoza rep puani yokMendoza rep puani yokMendoza rep puani yokMendoza rep puani yok

Re: VOLKSWAGEN BEETLE 1200 1955 1/18 Autoart

İletiYazar: Serdar Gökhan » 20 Mar 2013, 00:21

Vay be AA beetle da görmek nasip oldu sitede. Çok güzel bir model edinmişsin Mert. İyi günler de sergile. :nazar:
Modelcilik bir tutkudur...

mesaj için Serdar Gökhan arkadaşımıza teşekkür edenler:
Mendoza
Kullanıcı avatarı
Serdar Gökhan
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Serdar
1/18 Model Sayısı: 13
1/24 Model Sayısı: 1
1/32 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 98
1/72 Model Sayısı: 3
1/87 Model Sayısı: 9
- / -- Model Sayısı: 4
Motorsiklet Model: 1
Toplam Model Sayısı: 121
Rep Puani: 3895
Serdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yok

İletiYazar: Mendoza » 20 Mar 2013, 01:30

H.YILDIZ yazdı:Harika bir model, insanın gönlünü fethedecek kadar da var gerçekten. :smile: :y:

Detaylı anlatım ve görüntüler için teşekkürler...

Keyifle sergile kardeşim.. :smile:

Yorum için çok tşk ederim :sapka: Söylediğiniz gibi insanın gönlünü fethediyor :inlove:
Kullanıcı avatarı
Mendoza
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

Mendoza rep puani yokMendoza rep puani yokMendoza rep puani yokMendoza rep puani yokMendoza rep puani yokMendoza rep puani yokMendoza rep puani yok

İletiYazar: Mendoza » 20 Mar 2013, 01:32

Serdar Gökhan yazdı:Vay be AA beetle da görmek nasip oldu sitede. Çok güzel bir model edinmişsin Mert. İyi günler de sergile. :nazar:

Çok şükür AA kalitesinde bir beetle görmek nasip oldu :pray1: . Modeli beğenmenize sevindim yorum için tşk ederim :sapka:
Kullanıcı avatarı
Mendoza
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İletiYazar: cihanbjk » 20 Mar 2013, 07:00

Hayırlı olsun iyi günlerde sergileyin süper bir model.

Fiyatından dolayı biraz çekimser kalsam da, alternatiflerinin çok yetersiz olması, en iyi alternatifin mchamps gibi görünmesi ancak ''mchampsa o kadar para vereceğime biraz daha koyarím aart alırım'' mantığının oluşması, verdiğiniz detayların tatmin edici olması açıkçası beni modele biraz daha yakınlaştırdı.

Tekrar hayırlı olsun, paylaşım için teşekkürler.

mesaj için cihanbjk teşekkür aldı- 2:
Berent TURAN, Mendoza
Kullanıcı avatarı
cihanbjk
FORUM ÜYESİ
FORUM ÜYESİ

İsim: Cihan
1/18 Model Sayısı: 14
1/24 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 2
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 5
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 9
Toplam Model Sayısı: 30
Rep Puani: 125
cihanbjk rep puani yok

İletiYazar: ali çaglar » 20 Mar 2013, 07:59

Harika bir sunum, super bir otomobil. İyi gunlerde sergilemeniz dilegiyle
Ali Çaglar Gül

mesaj için ali çaglar arkadaşımıza teşekkür edenler:
Mendoza
Kullanıcı avatarı
ali çaglar
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Ali Çaglar Gül
1/18 Model Sayısı: 9
1/24 Model Sayısı: 6
1/43 Model Sayısı: 50
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 24
Motorsiklet Model: 7
Toplam Model Sayısı: 96
Rep Puani: 250
ali çaglar rep puani yokali çaglar rep puani yok

İletiYazar: KADIHAN » 20 Mar 2013, 10:52

Mert yeni modelin hayırlı olsun! AA kalitesinde üretilmiş çok detaylı bir model. Sanırım farklı renk seçenekleride vardı? Paketleme olarak dediğin olabilir, direk müşterinin açması düşünülmüştür fakat biliyorsun kutudan çıkarırken genelde DİKİZ AYNALARI kırılır ama senin dediğin TEL meseleside bayağı gerer insanı! Detaylarda kapılarının mıknatıslı olması mükemmel düşünülmüş ayrıca! Allahtan kazasız belasız kutusundan çıkarmışsın! Emeğine sağlık tekrardan...
Bol modelli günler geçirmen dileğiyle..

KADIHAN
MİSAFİR ÜYE
MİSAFİR ÜYE

İletiYazar: spyker » 20 Mar 2013, 11:17

Mert kardeşim modelin hayırlı olsun iyi günlerde sergile çok güzel anlamlı ve değerli bir modele sahip olmuşsun güzel anlatımın ve resimler beni resmen aldı götürdü teşekkürler paylaşımın için.

mesaj için spyker arkadaşımıza teşekkür edenler:
Mendoza
Kullanıcı avatarı
spyker
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Fatih SAHIN
1/18 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 880
spyker rep puani yokspyker rep puani yokspyker rep puani yokspyker rep puani yok

İletiYazar: Emre E. » 20 Mar 2013, 14:11

Güzel bir VW, otomobil dünyasının yapı taşlarından en önde gelen bu aracı çok güzel anlatmışsın Mert.

AA çok güzel modellemiş.

Hayırlı olsun. :nazar:

---
Emre Erbaşar

mesaj için Emre E. arkadaşımıza teşekkür edenler:
Mendoza
Kullanıcı avatarı
Emre E.
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Emre
1/18 Model Sayısı: 116
1/64 Model sayısı: 500
Toplam Model Sayısı: 116
Rep Puani: 19255
Emre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yok

İletiYazar: tolgatitiz » 20 Mar 2013, 14:48

Öncelikle -her zaman olduğu gibi- bu harika paylaşım için tebrik ederim.
Modeli daima tarihçesi, 1/1 fotoğrafları ile birlikte paylaşıyorsunuz, arşivlenecek düzeyde oluyor.

AA'nın bu modelini bende sabırsızlıkla bekliyordum, Amerikan meftunuyum ama bunlardan bende alacağım. AA olağanüstü modeller üretiyor çoğu zaman, ama mutlaka bir pislik yapacak, bunu alışkanlık haline getirdi artık.
Bahsettiğiniz kutu mekanizmasını :knuppel: biliyorum. Modeli sökerken, bir zarar gelecek diye ter içinde kaldığım olmuştu. Bu kalitede bir modeli, (fuarda öğrendik, Signature AutoArt kalitesinde) neden "köpük kutu" yapmazsın be mübarek, istedinde parasını mı vermedik?

Yine de resimlerden de belli oluyor, çok iyi bir üretim. Güle güle seyredin. :drinksb:
Resim

mesaj için tolgatitiz arkadaşımıza teşekkür edenler:
eraye
Kullanıcı avatarı
tolgatitiz
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Tolga Titiz
1/18 Model Sayısı: 90
1/64 Model sayısı: 166
Motorsiklet Model: 24
Toplam Model Sayısı: 280
Rep Puani: 690
tolgatitiz rep puani yoktolgatitiz rep puani yoktolgatitiz rep puani yok

İletiYazar: cavallino » 20 Mar 2013, 15:31

Autoart’ın yeni kutlulama sistemine çok hayret ettim aracın tablasının altını çevirdiğimde bir sürü tel ve lastiklerle karşılaştım bu teller aracın içinde açılan kısımlara kadar uzanıyor ve Autoart o teller için aracın içinde özel tutacaklar delikler açmış neden bu kadar zor bir koruma yöntemi seçtiğini anlayamıyorum kaput ve bagajdaki telleri keskiyle kesip anca aracı tablasından ayırabildim. En garibide kapıların da aynı teller ile tutturulmuş olması kapıyı açabilmek için aracın kapısından sarkan kırmızı kurdeleyi çekmek gerekiyor ve kapının içine misanı benzeri bir tel kapıları içerden çekiyor teli arabaya zarar vermeden çıkarmak bir hayli uğraştım. Bu kadar zor bir yöntemi Autoart neden seçti bilmiyorum ama.

AA yıllardır aynı kutu sistemini kullanıyor :quest: Modelleri şeffaf kutulara (asetat 5 pencereli, hatta çok eski kutularda bile) bu şekilde tel ile sabitler, içerilerinde de belirtilen kapı tutacakları her zaman varoldu hatta ilk versiyonlarda (<2005) kurdela bile yoktu dışarıdan çekip açmak için. Bir parça özen ve sabır gerektirdiği doğru fakat neticede yapışkan bant kullanımından daha güvenli bir uygulama (model üzerinde uzun süre boyaya temas eden herhangi bir şey olması boya için sorun yaratabilir.). :y:

mesaj için cavallino arkadaşımıza teşekkür edenler:
Mendoza
cavallino
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: AYDIN CAN BEKÇiOGLU
1/18 Model Sayısı: 0
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 1325
cavallino rep puani yokcavallino rep puani yokcavallino rep puani yokcavallino rep puani yokcavallino rep puani yokcavallino rep puani yok

İletiYazar: VUCAN » 20 Mar 2013, 16:30

tolgatitiz yazdı:AA'nın bu modelini bende sabırsızlıkla bekliyordum, Amerikan meftunuyum ama bunlardan bende alacağım.

Tolga Bey bu ifadeniz bende büyük bir merak uyandırdı,
Bir Amerikan tutkunu bir Beetle örneğini sabırsızlıkla bekliyorsa ya AutoArt ayakta alkışlanmalı ya da Beetle... (Her ikisi de demeyin sakın, bu bileşkenin bir Amerikan fanı için gerçekleşmesi kanımca çok güç. :exc: )

Gerçi Almanlar Mercedes veya Porsche lerinden çok genellikle VW ile övünürler bilirim, hatta 20. yüzyılın 4 otomobilinden biri de Beetle seçilmiştir (Bilenler kusura bakmasın hatırlatmak amacıyla yazıyorum, Milenyuma girerken tüm dünyada milyonlarca kişinin oyu VW Beetle, Old Mini Cooper, Citroen 2CV ve Ford Mustang sıralamasını oluşturmuştu). Yani birilerinin Beetle hayranı olması çok şaşırılacak bir durum değil, farkındayım.

Ama kendini bir Amerikan Otomobilleri "meftunu" olarak tanımlayan birinin, onca daha uzun geniş daha süslü ve de ağır ve de lüks ve de daha hızlı vs........ Avrupa Klasiği dururken, Beetle hayranlığının nereden kaynaklandığını yine bir Bettle fanı olarak gerçekten çok merak ettim.

Umarım sorumu bir kabalık olarak algılamazsınız, ne de olsa birbirimizi tanıyabilmenin ilk şartı iletişim...

VUCAN
MİSAFİR ÜYE
MİSAFİR ÜYE

İletiYazar: tolgatitiz » 20 Mar 2013, 17:16

Volkan bey, "Vucan" yazdıklarınızı okuyunca, kendi cümlelerim, gerçekten bana da tuhaf geldi. :lol:

Size verebileceğim mantıklı bir cevap yok, sadece kaplumbağaları çok seviyorum. Modelcilik hayatımdaki en büyük pişmanlığım, Schuco'nun ürettiği bebek mavisi "Beetle"ı almamaktır. Fırsatı kaçırdığımı düşünürken, neyse ki, bu sene fuarda o modelin krem rengini üreteceğini açıkladılar. AA'nın bu harika Beetle'larını da görünce, "-tamam dedim, hiç sergilemesem bile, kaliteli bir Kafer serisi yapacağım"

Amerikan otomobilleri ise ayrı bir dünya, Amerikana bir kez dalınca, öğrenince, -kimse kusura bakmasın- başka bir otomobili sevme şansınız yok. Beğenemiyorsunuz bile çoğu zaman.
Ama "Beetle" başka, o bir otomobil değil. Canlı
Amerikada bile, Cadillac'ın, Chevelle SS454'ün, Dodge Charger'ın ülkesinde, en sevilen otomobillerden birisidir, Beetle.
60'larda Amerikada satış rekorları kırmıştır. 60'lar ve 70'ler boyunca Amerika'ya ithal edilen tüm otomobillerin, genelde yaklaşık yarısını, tek başına oluşturmuştur.
Beetle adını bile Amerikalılar vermiştir ona, yoksa adı "Kafer"dir. Herkes sevmiş ve sahiplenmiştir onu.
Netice de bizim için de "Tosbağa"dır.
:sapka:
Resim

mesaj için tolgatitiz arkadaşımıza teşekkür edenler:
Mendoza
Kullanıcı avatarı
tolgatitiz
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Tolga Titiz
1/18 Model Sayısı: 90