KOLEKSİYONLARIMIZ-TEMALARIMIZ

Diecast Modelcilik ve Model Araçlarla Ilgili Herşeyi Bu Başlık Altında Paylaşabilirsiniz...

Yetkili: resatsirin

KOLEKSİYONLARIMIZ-TEMALARIMIZ

İletiYazar: atesoglu » 31 Ekm 2010, 19:23

Bu konu başlığını açmamın nedeni; biraz da tartışma ortamı yaratarak doğru sonuçlara ulaşmaya çalışmaktır.

Bence koleksiyonculuk insanın hoşuna giden objeleri toplayarak biriktirmesi saklaması ve bundan keyif almasıdır.

Bu çerçeveden bakarsak oldukça geniş bir yelpazede olan koleksiyon uğraşının dallarından biri olan diecast koleksiyonlarımızı oluştururken nelere dikkat etmeliyiz?

Benzer tartışmalardan birinde ismini anımsayamadığım arkadaşlarımızdan birisi şöyle bir tanımlamada bulunmuştu.”Oyuncak gibi görünmesin yeterli”.Bu görüşe tamamen katılıyorum.Bunun yanı sıra üye koleksiyonlarına bakacak olursak en ucuzundan en pahalısına kadar,oyuncak-model çizgisinde duran model üreticisinden en detaylı üretim yapan model üreticisinin yer aldığı koleksiyonlar bulunmakta.Ayrıca kimi üyelerimiz belli otomobil üreticilerinin modellerini toplarken kimisi ülke (Amerikan-Japon vs) üretimi araçları topluyor.Kimisi sadece 1/43 ölçekte model toplarken kimisi 1/50 topluyor.Kimi üyelerimiz kamyon-Tır modelleri biriktirirken kimiside ticari araç yada ralli modelleri biriktiriyor.Daha ileri götürüp belli üreticinin belli otomobil markasında ürettiği versiyonları toplayan koleksiyoncu arkadaşlarımız da var.

Pekala sizce en doğrusu hangisi? Ya da bu uğraşın doğrusu var mıdır?

Benim koleksiyonumdan örnek verecek olursam Amerikan modelleri biriktiriyorum.Belli bir üreticiyi takip etmemekle beraber koleksiyonumda bulunan modeller ağırlıklı olarak Ertl-Lane-Gmp ve Hw61 üretimi olan modeller.Koleksiyonumu oluşturmaya çalışırken beğendiğim aracın tüm üretim yıllarını(1950-1974) toplamaya çalışıyorum.Bu yılları seçmemin nedeni otomobillerin altın çağlarının bu yıllar olduğunu kanısında olmam ve1974 yılındaki büyük petrol krizinden sonra araçların gerek tasarım gerekse motor teknolojisi olarak birbirlerine benzemeye başladığını düşünmemden ileri gelmektedir.

Sizler koleksiyonlarınızı oluştururken nelere dikkat ediyorsunuz?
Resim

mesaj için atesoglu teşekkür aldı- 7:
ArdaPerk, BuRaK-B, canomen, Emre E., MAKOSHARK, maranello550, sui_cast
Kullanıcı avatarı
atesoglu
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Ates
1/18 Model Sayısı: 44
1/24 Model Sayısı: 10
1/32 Model Sayısı: 4
1/43 Model Sayısı: 10
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 14
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 82
Rep Puani: 3850
atesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yok

Re: KOLEKSİYONLARIMIZ-TEMALARIMIZ

İletiYazar: ArdaPerk » 31 Ekm 2010, 19:31

Abi gerçekten çok güzel bir başlık açmışsın güzel cevaplar geleceğine eminim,

İlk olarak ben bu işe girdiğimde tema diye bir düşüncem yoktu ya da bir marka üzerine gitmek.

Ocak ayında başladığım bu hobide yeni olduğumdan sürekli aklım başka yerlere kayıyor fakat en sonunda yine toplayabiliyorum :smile:

Hoşuma giden modelleri almak,onları incelemek ve istediğim zaman bu modelleri gözümün önünde görmek çok hoşuma gidiyor,
Sevmediğim modelleri tema uğruna satın almaktansa beğendiğim modelleri alırım ve vitrinime koyarım düşüncesiyle ilerlemeye devam ediyorum :smile:

Şimdilik bu yoldayım ve en ufak bir modelinde benim için çok büyük önemi var :smile:
Resim

mesaj için ArdaPerk arkadaşımıza teşekkür edenler:
atesoglu
Kullanıcı avatarı
ArdaPerk
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Arda Perk
1/18 Model Sayısı: 60
1/24 Model Sayısı: 6
1/32 Model Sayısı: 5
1/43 Model Sayısı: 2
1/72 Model Sayısı: 111
1/87 Model Sayısı: 6
Motorsiklet Model: 4
Toplam Model Sayısı: 171
Rep Puani: 6115
ArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yok

İletiYazar: yasar » 31 Ekm 2010, 19:51

Aslında bu konu ile ilgili yeni başlayanlar için öneriler başlıklı yazımda bir çok noktaya değinmiştim.ama yeni tecrübelerimi ve düşüncelerimi aktarayım.
öncelikle model toplama işi keyif işidir kişiye keyif vermeyecek modelleri toplamamak lazım.
tek ölçek ısrarı doğru değil. modellerin %80 tek ölçek olabilir ama kalanı farklı ölçeklerde olmalı bence.
tek otomobil markası ayrıca tek model firması gibi gruplarda sıkıntılı.
çok yayılmamak lazım toparlanmak zor oluyor insanın ekonomisi etkileniyor (zaman zaman yaşadığım sıkıntı)
ev küçük ise 43 ten şaşmamak lazım yer kalmaz bir süre sonra 18 de.
ev büyük ise 18 ölçek olabilir.
tema delisi olmamak lazım ama temasız gidişatda iyi değil.
çok özel bir anısı yoksa alınacak modelin düşük seviyeli üretim yapan model üreticilerine pek bakmamak lazım modelin en kaliteli üretimini yapan firmadan alınması gerekir geç olsun ama güç olmasın. şimdilik aklıma gelenler
Resim

mesaj için yasar arkadaşımıza teşekkür edenler:
atesoglu
Kullanıcı avatarı
yasar
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Halil Yasar Sahinci
1/18 Model Sayısı: 16
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 348
1/87 Model Sayısı: 0
Toplam Model Sayısı: 364
Rep Puani: 2770
yasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yok

İletiYazar: Emre E. » 31 Ekm 2010, 19:53

Çok güzel bir başlık Ateş Abi, teşekkürler. :sapka:
--
Bu işe başladığımda 1:24 ve 1:43 ağırlıklı bir koleksiyon oluşturmuştum. Ama zamanla, 1:43'leri vitrinde tutarak, Serhan GÜNAY'dan gelen bir adet 1:18 hediyesi ile (ki bu model Opel Olimpia'dır) atmış olduğum adımla 1:18 ve 1:43 kulvarında ilerliyorum. Yeni dönemlerde merak sardığım Ralli teması, SUV'lar, Mustang'ler ve Amerikan'lar, Dönemin Avrupa modelleri (Merdeces ve BMW) ve elimden çıkarmayı "şimdilik" düşünmediğim 1:43 koleksiyonum var.
Özel bir çaba sarfetmiyorum açıkcası, hoşuma giden ve denk gelen modelleri alıyorum. Zaman zaman model yükselterek (üretici değiştirerek) yapıyorum bunu.
Bu minyatürler günün ve işin stresini bir mıknatıs gibi benden çekiyor ve inanılmaz bir şekilde rahatlamamı sağlıyor. Sabah evden çıkarken ve dönerken bile vitrinimi düşünmek ayrı bir zevk veriyor bana. :angel: :blush:
Ve tanıdığım Dostları unutmamak lazım. :friends:
Sevgi ve selamlarımla.

mesaj için Emre E. arkadaşımıza teşekkür edenler:
atesoglu
Kullanıcı avatarı
Emre E.
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Emre
1/18 Model Sayısı: 118
1/43 Model Sayısı: 0
Toplam Model Sayısı: 118
Rep Puani: 19150
Emre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yok

İletiYazar: canomen » 31 Ekm 2010, 23:41

Öncelikle güzel bir konuya yer açtığınız içi teşekkür ederim; :sapka:
Ben koleksyonauma fillmlerde rol alan modelleri toplamakla başladım fakat ülkemizde bu temayı bir araya toplabilmek pek kolay olmuyor.Şu an 3 adet film modelim mevcut.Kısa bir süreliğine bu fikrime ara verdim ve Bmw klasiklerini toplamaya başladım e30 2002 turbo 2002ti 635 gibi modeller.Eski klasiklerden 4 kaıplı modelerin yanısıra tek kapı modeller tercihlerim arasında.Klaisk tercih etmemin bir kaç sebebi var;

:arrow: Zamanının en popüler araçları olması
:arrow: Motor detaylarının daha belirgin olması
:arrow: Elektronik aksamlardan çok mekaniğe yatkın olan motor ilgim

Özelikle Ut üretim e36 kasa Bmw (estoril blue)liste başında geliyo.Arada exterm modellere rastladıkça kaçırmamaya gayret gösteriyorum.Model ailemde 1/32 1/43 lerde mevcut.
Bmw modellerimi kesinlikle Maisto,Burago, Welly gibi üreticilerden toplamıyorum(biri hariç Babamın hediyesi olan maito bmw 325i convertible :hearth: :f: ) yalnış anlaşılmasın kötülemiyorum prensip meselesi :lol: 12 adet Bmw modelim var.
Resim

mesaj için canomen arkadaşımıza teşekkür edenler:
atesoglu
Kullanıcı avatarı
canomen
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Can
1/18 Model Sayısı: 3
1/32 Model Sayısı: 14
1/43 Model Sayısı: 63
1/72 Model Sayısı: 4
1/87 Model Sayısı: 3
- / -- Model Sayısı: 71
Motorsiklet Model: 1
Toplam Model Sayısı: 169
Rep Puani: 1110
canomen rep puani yokcanomen rep puani yokcanomen rep puani yokcanomen rep puani yokcanomen rep puani yok

İletiYazar: vegawagon » 01 Kas 2010, 00:21

Öncelikle konu için teşekkürler. Benim gibi hobiye yeni başlayalnlar için çok güzel bir kaynak olacak.

Ben Avrupa ve Asya modelleri topluyorum. Daha doğrusu toplamaya çalışıyorum diyelim :) Önümüzdeki yıllarda Avrupa veya Asya klasikleri ve güncel modellerini bir arada toplamak istiyorum. Tabiki bu temanın dışına çıkabilirimde. Daha çok avrupa klasikleri daha çok hoşuma gidiyor.

Bu temayı tercih etmemin sebebi ise çevremde bu araçları görüp beğenmem diyebilirim.

Bir tema belirlemek bence daha doğru bir karar olacaktır. Çünkü böylece bir hedef doğrultusunda kendimizi yönlendirerek , maddi ve manevi olarak kaynaklarımızı doğru yönlendirebiliriz. Tema belirleyerek her gördüğümüz modeli alma isteğide ortadan kalkmış olur.

Ayrıca istenilen modelin en kaliteli üreticisinin alınmasından yanayım. Eğer araç sadece 1 üretici tarafından üretiliyorsa mecburen o üreticinin modeli alınır. Ancak birkaç üretici üretiyorsa tabiki en kalitelisini almak bence daha mantıklı.
Resim

mesaj için vegawagon arkadaşımıza teşekkür edenler:
atesoglu
Kullanıcı avatarı
vegawagon
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Orhan Özvatan
1/18 Model Sayısı: 10
1/32 Model Sayısı: 1
1/43 Model Sayısı: 21
- / -- Model Sayısı: 10
Toplam Model Sayısı: 42
Rep Puani: 350
vegawagon rep puani yokvegawagon rep puani yok

İletiYazar: BuRaK-B » 01 Kas 2010, 00:23

Bu koleksiyona 2000 yılından itibaren Bburago ve ardından Maisto'dan sevdiğim arabaları alarak başlamıştım. Maisto'yu Bburago'ya göre kıyaslama yaparak kaliteli üretici farkını anlamıştım. Sene 2006 oldu vede Yatming ile tanıştım, ardından ilerleyen zamanlarda UT Models ile tanıştım. Bu iki firma önceki modellerime göre bambaşkaydı. Ardından işyerimden gelen iki adet Kyosho Mercedes ile kaliteli modellerin bende bıraktığı etkiyi keşfettim. Bu firmalar sayesinde artık koleksiyonumun kalitesini yükseltmeye karar vermiştim. Elimdeki çoğu eski modeli satıp kendime bambaşka bir Diecast sayfası açtım.

2. hobim olarak film izlemeyi çok severim, bu nedenle de bilgisayar haricinde sıksık sinemaya gidip filmlerin büyük çoğunluğunu izlerim. Bu sayede filmlerde yer alan tüm otomobiller ilgimi çekiyor ve sahip olma iç güdüsüne kapılıyordum. Mustang'e olan sonsuz aşkım ise hiçbir zaman durdurak bilmiyordu. Ocak 2008'de sinemada 'Ben Efsaneyim' filmini izledikten sonra tüm hobi hayatım değişti. Sinema perdesi etkileyicidir benim için ve bu filmde yer alan kırmızı Shelby GT500 aracına sesiyle, görüntüsüyle, duruşuyla bayılmıştım. Ve o zamanlar bu aracın 1:18 modelini araştırmıştım internette. Kısa bir süre sonra modelin AA tarafından üretildiğini öğrendim ve yüksek fiyatlı olmasına rağmen aldım. Bu sayede diğer üreticilerin haricinde piyasaya iyice hakim olmuş AutoArt ile tanıştım. Ardından bu kaliteyi keşfettiğim için 2005 Mustang GT versiyonunu aldım. Ve o anda Mustang koleksiyonuma ilk adımları atmıştım. Ardından Diecast'in iyice derinlerine indim ve diğer üreticileri tanımaya başladı. ERTL, HW61, Minichamps vs.vs...

Bundan sonraki düşüncem çok sevdiğim Mustang ve hayranı olduğum Ford marka araçların ağırlıklı olduğu kalitesi orta seviyenin üzerinde olan modelleri toplamaktı. Sadece kalite olarak değil, benim için özel olması da gerekiyor. Sırf beyaz rengi için AA'dan 1971 Mach1 modelini almamıştım ve gidip Sunstar almıştım. Ancak yaklaşık 6 ay önce AA beyaz rengini üretti ve Sunstar'ı elimden çıkarıp onu aldım. Tek bir markaya modele yöneldiğimi düşünenler olsa da, yada bu doğrultuda model alımı yapanlar olsa da, koleksiyon olacak diye tıpkısının aynısı 40 model yanyana getirilmiş diye düşünmek yanlış olur. Çünkü her bir modelin kendine has özelliği ve güzelliği vardır. Ancak bunu koleksiyonu yapan kişi ve o aracın tarihini geçmişini iyi bilen bir kişi anlayabilir. Örneğin yeni kasa Mustang tutkum çok ayrıdır eskisi çok ayrıdır. Eski kasada aynı model yılı dahi olsa GT, Coupé, Cabrio, Boss, Mach1, Drag Car, Race Car, Cup Car vb. gibi farklılık gösteren bir sürü detay unsurları vardır. Yeni kasasında da aynı şekilde; Saleen, GT/CS, Boss vb. gibi tüm değişiklikler tutkusu olunan marka içi apayrı bir zevktir. Mustang'i de geçtim tek bir marka altında koleksiyon düşünürsek zaten, mesela Ford teması içim; Concept araçlarıyla, Ralli araçlarıyla, Cip-Picup araçlarıyla, Amerikan klasikleriyle, Avrupa Klasikleriyle bile başlı başına bir koleksiyon. Bunları dönem dönem tamamlamakla istediğim koleksiyona ulaşacağımı ve bu sayede manevi olarak zenginleşeceğini düşünüyorum.

Ama Ford markasının yanında diğer Amerikan araçlarına ve Klasik otomobillere olan hayranlığım da çok büyük, ancak ülkemizdeki model çeşitsizliği vede öncelikli Mustang model zevklerim nedeniyle bu araçlara koleksiyonumda uzak kaldım. Ancak çocukluk anılarımın geçtiği, geneli köşeli hatlara sahip, krom işçiliği fazla olan Avrupa Klasiklerini bir türlü kafamdan atamadım. Çünkü onlara kendimden bir ruh kattım hep. Halen daha yollarda dolaştıklarını görmem bile beni heyecanlandırır. Ve koleksiyonumda bu araçların modellerine de yer vermek istedim.

Kısacası bu hobiyi kendi zevklerimiz doğrultusunda oluşturuyoruz. Daha detaylara sahip olmasını isteyenler 1:18, az yer kaplasın çok çeşit olsun isteyenler 1:43, tır-ticari vs. olsun isteyenler farklı ölçeklere yöneliyor. Vitrinlerimize baktığımızda ruhumuzu okşayan, hayal gücümüzü harekete geçiren modellerin olması bence esas kriterdir. Güzel olmasının haricinde sırf pahalı diye, değeri yüksek diye CMC-BBR biriktirmek koleksiyon değildir bana göre. Şahsi koleksiyon seçiciliğimdeki ana etkenleri yazdım. Bunların yanında çok sevdiğimiz otomobiller olursa onların da tabiki yer almasını sağlamak gerekiyor mutlaka (Örneğin kendimde: BMW 318i E21, Jeep, BMW 6 Serisi, Mercedes modelleri var). Bunun haricinde istemediğim ancak genel koleksiyonerler için özel olduğunu bildiğim modelleri uygun fiyatlı görürsemde kendi koleksiyonuma eklemek yerine o araçla ilgilenecek kişiye hemen haber veriyorum.

Konu başlığı için teşekkürler Ateş Abi. Şahsi koleksiyon anlayışım bu şekilde. Yorumlar geldikçe eklemelerde bulunmak için takipte olacağım...
En son BuRaK-B tarafından, 01 Kas 2010, 01:29 tarihinde değiştirildi, toplamda 3 değişiklik yapıldı.
Sebep: İletiye eklenti yapıldı.

mesaj için BuRaK-B teşekkür aldı- 2:
atesoglu, Bülent Aydoğan
Kullanıcı avatarı
BuRaK-B
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Burak BALIKÇI
1/18 Model Sayısı: 62
1/43 Model Sayısı: 25
1/64 Model sayısı: 24
1/87 Model Sayısı: 6
Motorsiklet Model: 13
Toplam Model Sayısı: 130
Rep Puani: 10025
BuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yok

İletiYazar: MAKOSHARK » 01 Kas 2010, 02:41

Bir modelle gözgöze geldiğinde içinde bir kıpırtı oluyorsa o doğru modeldir :smile: Ölçeğini bilemem o kişinin seçimidir ve bu zevkin bir terbiyesi vardır oda "zaman=teccübe" ile sabittir ve kişinin koleksiyonuna ticari bir meta olarakmı baktığı yoksa adam gibi modelcimi olduğu kişinin kendi iç dünyasında halletmesi ve hazmetmesi gereken bir konudur(!)durum böyle oluncada çok farklı yorumlar oluyor elbet,ama gördüğüm kadarı ile burda bir çoğumuz tarz sahibi ve düzgün adamlarız ve NASA'dan Aya rokette fırlatmıyoruz sadece kendi zevkimizi tatmin ediyoruz ve bu merakın günün telaşından uzaklaştıran gerçek bir terapi olduğunada katılıyorsunuzdur eminim:devil: :devil: :devil: Hal böyle oluncada bir model mağazasından içeri girdiğinizde gözünüze güzel gelen herşeyi(hepsini aynı anda değil elbet :lol: )almakta serbestsiniz bence :smile: :smile: :smile: Tema denen şey çokta gerekli olmayan olsa bile bir yerde tıkanacağı kesin birşey olan bir olgudur,zaten öyle olmasa piyasada sık sık "temamı bozuyorum" yada "tema değişikliği sebebi ile" gibi ilanlar görmezdik :lol: :devil: :lol: Ortalığı "TEMA" vakfına çevirmeye gerek yok derim ben. :grin: :grin: :grin:

Bu arada bir dip not:Bu forumda bir sürü genç kardeşim var size tavsiyem acele etmeyin önünüzde kocaman bir ömür var ve bu süreç içersinde ne modeller çıkacak karşınıza bu yüzden KAFANIZA GÖRE TAKILIN DİYORUM :yuppi: :yuppi: :yuppi:
Resim

mesaj için MAKOSHARK arkadaşımıza teşekkür edenler:
atesoglu
Kullanıcı avatarı
MAKOSHARK
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Deniz ÇAGLIYAN
1/18 Model Sayısı: 851
1/24 Model Sayısı: 4
Toplam Model Sayısı: 855
Rep Puani: 11586
MAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yok

İletiYazar: Bülent Aydoğan » 01 Kas 2010, 09:55

80 li yıllarda bir eczanenin vitrininde metalik yeşil,tombik 1:18 olduğunu sandığım bir amerikan gördüm vuruldum ama ne yapacağım hakkında fikrim yoktu..düşünün 80 ler; örneğin 2010 da Burdur'da adam aradığı maisto'yu bulamazken çeyrek asır öncenin İstanbul'unda bunların satılıp satılmadığı hakkında fikrim bile yoktu..vurulmuştum ama neyse..demek o etki ile ortaokul yıllarında diecast kros motorlar,1:24 burago mercedes,1:24 peugeot 205 demonte ralli aracı çeşitli plastik maketler denedim ama yok olmadı..yaktım,parçaladım..sonra 93 te 1:18 ler galeria fatoşta satılmaya başlamıştı: işte benim almam gerekenler..avrupa ağırlıklı ama olsun aldım..mira,maisto,bir daha duymadığım bir marka,nadir ertl,tahtakalede modelci olmayan bir dükkan sahibinden ısrar ederek aldığım ve sonradan yatming olduğunu anladığım bir model derken dekalo da motormax ve yatmingleri gördüm..sonra ertl nin precesion100 serisinden 64 Ford buldum gözden uzak bir yerde..bu para verilmez buna dediğim ilk hi-end modeli alıp evde kurcalarken sürgülü küllüğünü açtığımda o paraları neden verdim o medellere diye elimdekilerle vedalaşmaya başladım..
Şimdi model dediğin kapladığı yeri hak edecek öncelikle..bu genel ifede..özel ifade edeyim ayrıca: klasik amerikan olacak,üstü kapalı olacak,ben kullansam bu arabada iyi hissederdim diyeceğim ve kaliteli/detaylı/önemli olacak..başkalarına ''vay ne araba var adamda'' dedirtmese de sana ''vay ne araba yapmış adamlar'' dedirtecek..
Resim

mesaj için Bülent Aydoğan teşekkür aldı- 3:
atesoglu, BuRaK-B, Kenan Şavklı
Kullanıcı avatarı
Bülent Aydoğan
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: bülent
1/18 Model Sayısı: 30
1/43 Model Sayısı: 9
1/64 Model sayısı: 2
1/72 Model Sayısı: 17
- / -- Model Sayısı: 5
Motorsiklet Model: 12
Toplam Model Sayısı: 79
Rep Puani: 2794
Bülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yok

İletiYazar: srht » 01 Kas 2010, 11:11

İçimdeki otomobil sevgisi;ailenin otomotivle uğraşması ve son olarak çocukluktan beri biraz gerçekçi olan oyuncakları sevmemin sonucu olarak bu işe başladım diyebilirim.Başlangıçta direk Mercedes-Benz olsun dedim ve bu yönde araç alımına başladım.Çünkü gerçekten sevdiğim bir firma.Özellikle klâsikleri ciddi anlamda hoşuma gidiyor ve şu anda sahip olduğum bazı klâsiklerle ilgili benden 15-20 yaş büyüklerin onları görmesiyle beraber anılarını dinlmek te güzel oluyor.
Bu bağlamda modellerin şu yönü de ortaya çıkıyor;anıları canlandırıyorlar;kıyıda köşede kalmış küçük şeylerin aklımıza tekrar gelmesini sağlıyorlar.Bu herkes için geçerlidir heralde..Sonuç olarak bu hobi herke için az ya da çok birşeyler ifade ediyor..

Ayrıca tema olarak düşünmüyorum olayı.Hoşuma giden olarak bakıyorum.Elbette çoğunluk MB'lerde koleksiyonumda ama bunların arasına Bmw yarış arabaları karıştı bile..Ayrıca daha karışacak gibi görünen birkaç klasik yarış aracı,Range Rover Sport,Opel Rekord P1 filan da var..Yani sonuçta insan zorunluluğa değil de istediğine yönelince daha mutlu oluyor.En azından kendim için bunu anladım..
Resim

mesaj için srht arkadaşımıza teşekkür edenler:
atesoglu
Kullanıcı avatarı
srht
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Serhat
1/18 Model Sayısı: 0
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 5595
srht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yok

İletiYazar: andy1 » 01 Kas 2010, 14:29

Ateş Bey,

Aaslında 1 cümlenize katılmıyorum,demişsiniz ya ''oyuncak gibi görünmesin yeter'' aslında şahsi fikrim görünsün ama elbetteki plastik v.s gibide değil,dönemini yansıtsın yeter !

Sizin modellerinizi takip ediyorum,yorum yazmasamda,belli bir çizginizi bilmemek ayıp olur,aralarında oldukça iyi modeller mevcut,devamını dilerim !

Yaklaıık 11 yaşımdan beri,az çok ucundan köşesinden bulaştım sayılır,sonuçta insanın sevdiği modelleri alması esas olan !

Mesela 1955-1956 dönem arabaları en başta gelen tutkumdur,yada 1959 aslında örnekleri çoğaltmak mümkün,ama öylede modeller üretiliyorki dönem falan insanda kalmıyor,mdel beni al diye bağırıyor :)

Yaş ilerledikçede açıkcası,yeni modeller değilde eski üretilen modellere dahada ilgim arttı,1970-1990 seneleri arasında üretilen enteresan modelleri toplamaya çalıştım,ama hak verirsinizki işin içine para girince fazlada model alabilme şansı olmuyor malesef !

Şuan içinse,yine eski modelleri toplamaya çalışıyorum,eskiden Ferrari almazdım şimdi Ferrari modeller arıyorum 1985'e kadar yapılan üretimlerden !

Model işi aslında benim için birazda,gücümün yettiği parayla çocukluğumu satın alabilmek,açıkcası koleksiyon falan asla aklımın ucundan dahi geçmiyor,bu yaştan sonrada geçemez zaten,bulaşmakta istemem,beni fazlası ile aşar,en azından sağlığım izin vermez !

Amerikanlardan biraz hevesimi aldım sayılır,şimdi bahsettiğim önemleri bulmaya çalışıyorum,mesela Kenan'ın açtığı konudaki opeller,yada ford taunuslar,yada bmw eski serileri gibi,o yılları yaşamak bile yeterli,modellerimizin yerini bu konuda hiç birşey tutamaz !

Modelcilikte tek bir seri üzerinde gidilmesi çok zor,şahsi fikrimse insanın kendini kısıtlaması gibi birşey oluyor !

Mesela Amerikan serileri seviyorum ama neden bir Tır'da almıyımki yada F1 araç,kısıtlama koymak şahsi düşüncem bana uymuyor,eskiden daha fanatiktim bu konuda ama dediğim gibi yaş ilerledikçe,fikirler değişebiliyor,şimdi beğendiğim ürünü almaya çalışıyorum !

Kısaca İnsan Gönlünün sevdiği modelleri almalı,kısıtlama olmamalı,geçenlerde Kyosho Mercedes aldım şimdi ise yine sevmesemde maisto'nun eski serilerinden 2 tane mercedes arıyorum AMG serisi,şuanda yine CMC Mercedes S5K Trossi bakınıyorum elbetteki hesaplı bulabilirsem :)

Gmp Daytona Air T70 coupe,almanyada satıcı ile anlaştım umuyorum vaz geçmez,eskiden bu modelleri düşünmezdim bile,şimdi ise bana güzel gelen modeli hesaplıysa almaya çalışıyorum elbetteki para çok ama çok önemli !

Kısaca model işi sevgiden geçiyor,kısıtlamalar olmamalı !

mesaj için andy1 arkadaşımıza teşekkür edenler:
atesoglu
andy1
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Andy
1/18 Model Sayısı: 0
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 525
andy1 rep puani yokandy1 rep puani yokandy1 rep puani yok

İletiYazar: atesoglu » 05 Kas 2010, 22:13

Güncel...
Resim
Kullanıcı avatarı
atesoglu
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Ates
1/18 Model Sayısı: 44
1/32 Model Sayısı: 4
1/43 Model Sayısı: 10
1/87 Model Sayısı: 14
Toplam Model Sayısı: 82
Rep Puani: 3850
atesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yok

İletiYazar: VoldroY » 06 Kas 2010, 00:20

Oyuncak gibi görünmesi benim açımdan bir sıkıntı oluşturmaz.Sonuçta koleksiyonumu kimse görmüyor.Aldığım bir kararla bundan sonra internet ortamında da paylaşmama kararı aldım zaten.O konuda sıkıntı yok yani.

Ancak benim bir model vitrininden tek beklentim;onlara baktığım zaman gerçekten orada bir ışık görmek.Sonuç olarak bizler bu işi sevdiğimiz için yapıyoruz ve öyle yada böyle gerçeklerini sevdiğimizden dolayı modelleri alıyoruz,onlara bakıyoruz,ilgileniyoruz.Beni koleksiyon işinden iten birçok neden oldu.Çevrenin azarları,maddi zorluklar gibi...Ancak ikisini de aştım sonunda.Ama artık paylaşmamak gerektiğini öğrendim.Bir şekilde bir rekabet alanı oluşuyor her zaman.Bundan dolayı rahatsız olduğum için artık bunu da kestim.O rekabete dahil olmayacağım.

Ben seviyorum modellerimi.Tek ben görsem de yeterli,arada Ahmet kardeşim ile bakımlarını yaparız,önem verdiğim arkadaşlarım incelemeye gelirler.Ancak o kadar ile sınırlı kalır.

Paylaşmak güzel şey.Ancak bu hobide kesinlikle değil.

Tamamen kişisel fikrimdir.

İnsan faktörünü artık hiç ama hiç umursamıyorum.Öğrenen insanlar dalga geçmeye çalıştıklarında gayet de ağızlarının payını vererek bunu dert etmiyorum.İnsanlar anlamıyorlar ne yazık ki.Bu nedenle insanın kendi kendine yaşaması gereken az sayıdaki hobiler arasında geliyor bana göre DC.

Tartışma ortamı yaratmak gibi bir niyetim yok,olası bir yanlış anlamaya sebebiyet vermek istemem.

İyi akşamlar.
Resim
Kullanıcı avatarı
VoldroY
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Berkcan
1/18 Model Sayısı: 18
1/32 Model Sayısı: 2
1/43 Model Sayısı: 5