DETOLF VİTRİNE, ARA KAT ÇIKILIR DEDİM; ÇIKILACAK...

Modellerinizin Toplu Halde Çekilmiş Fotoğraflarını Bu Başlık Altında Paylaşabilirsiniz...

Re: DETOLF VİTRİNE, ARA KAT ÇIKILIR DEDİM; ÇIKILACAK...

İletiYazar: yasar » 30 Ekm 2010, 23:54

tam da benim sevdiğim tarz kenan.
belli bir ölçek saplantısı yok. türe de bağlı değil. traktörde var porsche de. adeta sebze çorbası gibi.(iyi yapan ellerde en iyi çorbalardan biridir)
koleksiyon olacak diye tıpkısının aynısı 40 model yanyana getirilmemiş.
işte budur yani.
varsın birileri bunlar koleksiyoner değil model toplayıcısı desinler.
aşık veyselin dediği gibi
güzelliğin on para etmez bendeki aşk olmasa
koleksiyon on para etmez bizdeki sevgi olmasa.
Resim
Kullanıcı avatarı
yasar
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Halil Yasar Sahinci
1/18 Model Sayısı: 16
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 348
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 364
Rep Puani: 2770
yasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yok

İletiYazar: Kenan Şavklı » 31 Ekm 2010, 01:47

Herkese çok teşekkürler. Konuyu açarken de yazdığım gibi; bu vitrini sadece 1/43'lere ayıracağım ve geçici olarak bu 1/18'leri ekledim; Yani bu vitrinde m,isafirler Hepsini ilk defa bir arada bir vitrin nizamı dahilinde, şöyle bir göreyim "neye benziyorlar acaba" diye bu vitrine bir ekledim ki bu bile hoş durdu. Ama asıl vitrinlerine geçince, hala kutuda bekliyor olanlarla beraber tabi ki çok daha iyi ve kalabalık olacak inşallah. Beğemenize sevindim...

yasar yazdı:tam da benim sevdiğim tarz kenan.
belli bir ölçek saplantısı yok. türe de bağlı değil. traktörde var porsche de. adeta sebze çorbası gibi.(iyi yapan ellerde en iyi çorbalardan biridir)
koleksiyon olacak diye tıpkısının aynısı 40 model yanyana getirilmemiş.
işte budur yani.
varsın birileri bunlar koleksiyoner değil model toplayıcısı desinler.
aşık veyselin dediği gibi
güzelliğin on para etmez bendeki aşk olmasa
koleksiyon on para etmez bizdeki sevgi olmasa.

:lol: Yaşar abi teşekkürler. Zaten ben -çok şükür ki- koleksiyoner değilim; olmaya da niyetim yok ve öğrendiğim kadarıyla düşük fiyata alıp kar edecek kadar yüksek fiyatlara satma işi anlamına geliyor ki; minyatür model işinde böyle bir şeyin icrasını kınıyorum herzaman olduğu gibi... Tüm dünyada, aldığım/ız bu modellere "minyatür model" deniyor ve ben de "minyatür modelci"yim, koleksiyoner değil.

Aslında Yaşar abi doğru açıdan bakıldığında hepsi bir bütün ve kesinlikle karışık ve alakasız değil. Öyle bağlayıcı özellikler ki bunlar; aralarında 10'larca yıl farkı ya da tamamen farklı amaçlara yönelik üretilmiş, farklı makineler olsa bile, o en temel ve bağlayıcı özellik 1/18'de üretilmiş en yüksek detay (yani gerçeğini 1/1 yansıtması) ve ulaşılması kolay olmayan parçalar olması. Bendeki 1/18 olgusu tamamen bu oldu ve çeşitliliğin ya da alakasızlığın gözüme katiyetle gözükmediğini ve hatta daha da hoşlandığımı söylemeliyim. Çünkü 1/18'in en iyi temsilcilerini bir araya getirdiğimi ben biliyorum ki tüm dünya da bunu böyle kabul ediyor; öyle görmeyenler de beni ilgilendirmiyor.
Şu var ki; İhtiyacımı gideren 1/43 gibi çok yönlü, sonsuz, sorunsuz/rafine bir ölçek varken, 1/18'deki muadillerini barındırmam anlamsız olurdu. Bu durumda da 1/18 gibi bir ölçek de kesinlikle çok çok özel olmalıydı ve alındığına değecek kıymette olmalıydı. Bu da; nicedir hayalini kurduğum bu 1/18 H.E serisini bir araya getirmeme sebebiyet verdi ki; efsanevi yarışçıların, yarış araçlarının ve herşeyin daha güzel olduğu dönemlerin makinalarını en iyi onlar anlatabilir benim için. Yanısıra, minyatür modelcilikteki en yüksek prestij seviyesi olması da cabası ki bu da benim için bağlayıcı... Bunun için de aşırı detay öğeleri barındıran her 1/18 ve hatta bir kısım 1/12 de benim için makbuldür. Geçmişte ben de öyle seriler yaptım ki; şu an bana çok boş gelen... Mesela BMW güncel serileri, Mercedes Benz güncel serileri ve benzeri markaların güncel serileri ve hatta bazılarının aynı olamsına rağmen bir kaç rengi! Bunların paylaşımını da -eski ve kötü çekim fotolarla da olsa- yapacağım. Çünkü bugün bu vitrinde paylaştığım 1/18 grubunun kıymetini bilebilmeyi, onları anlayabilmeyi ve doğru açıdan bakabilme yetkinliğini, eskiden sahip olduğum saçma sapan ürün grupları sayesinde edindim...
Bir de ben aslında her önüme geleni, detaylı diye almıyorum; bende yer etmesi ve geçmişini araştırdığımda etkileyici maziye sahip olması çok önemli. Mesela Exoto'nun Ford ya da Stingray modelleri de var ki; bedava bile verseler kesinlikle sırf limitli, detaylı ya da prestijli diye alıp da koymam... İçime sinmediği için almadığım çok model oldu bu segmentte ve 1/18'i olabildiğince az adetlerde tutmaya çalışıyorum ki; Cmc 500F2 ve True Scale Tyrell'den başka alacağım 1/18 kalmadı; ama üretileceği beklenen ve duyurulmuş bir kaç alacak model daha var o kadar... Bauer'in Bugatti Royale modelini de alacaktım ancak bilinen 1/18'ler ile yanyana fotolarını gördüğümde, çok detaylı ve prestijli olmasına rağmen kamyon ebatlarında üretilmiş ve adeta 1/16 olan o güzelim araçtan da vazgeçtim. Örnek vermek gerekirse, yanına bir Bugatti Veyron eklediğimde, Bauer'in tekeri, Veyron'un tavanına geliyor! :shocked2: Tamam araç çok büyük ama o kadar da değil. Ancak zaman neyi gösterir belli olmaz. :whistle: :devil:
1/43'e nazaran dev sayılan ölçek olan 1/18 ölçeğinde bir model olacaksa, -bana göre- çok ciddi bir mühendislik ve işçilik olmalı. Ben 1/18'de bu marifetlere sahip modelleri bir araya getirdim ve hepsi de döneminin ve sınıflarının en başarılı ve geçmişleri etkileyici efsane araçları... Bu da başka bir ortak özellikleri oluyor. He şu da var ki; BBR F430 ya da F458'in ne işçiliği olabilir! Ya da bunları cazip kılan nedir? Bunun da cevabı sadece "prestij" oluyor, "nokta"... İsteyen kabul etsin - etmesin; isteyen yadırgasın ve birşeye benzetemesin... Ben bir araya getirdiğim bu gruba, ne açıdan bakmam gerektiğini bildiğim için tüm modellerim kalıcı ve içim müsterih.
Yaşar abi zaten tahmin ediyorsundur ama yazmadan edemeyeceğim; burada sana cevaben yazıyor olduğum için bunları sana karşı bir sitemmiş gibi algılıyor olabilirsin ama katiyen öyle değil. Ama bu tip bir model grubunu paylaşan kişi olarak bu tip bir açıklamayı da yapmak zorundayım... Çünkü bu tip parçaları bir araya getirenleri eleştirenleri çok gördüm ve kendilerinin de neleri biriktirdiğini de :lol: gördüm ve benim için de böyle düşündüklerini bildiğim için bu açıklamaları yapma ihtiyacı hissettim.
Tam senin de isabet buyurduğun gibi Yaşar abi;, bilinenin ve alışılagelenin dışında olan bu grubumu tamamen bilinçli, bilerek, isteyerek, araştırarak ve içime sindirerek alıp seriye ekliyorum. Çünkü "sırf alabiliyo diye saçma sapan, alakasız şeyleri bi araya getirmiş" diye zırvalayan ya da "sırf pahalı ve detaylı diye, gösteriş yapmak için bir araya getirmiş, yoksa anladığından falan diiil" diye düşünenlerin olduğunu da biliyorum ve böyle bir ahmak düşüncenin altında ancak kompleks yatabilir... Bedava dahi verilse bu gruba eklemek istemeyeceğim milyarlık modeller de var, çünkü bana etkisini geçirememiş modeller ve benim için kıymetli değil. Geçmişini araştırsam bile etkileyici gelmiyor yani. Sadece bu bile bu parçaları ne kadar kadar tartarak ve isteyerek/bilinçle dindiğimin bir göstergesi... Aslında uzun lafın kısası; :devil: 1/43'ün yanında güzel bir eğlence türü oldu bu 1/18'ler... Yani temelde 1/43'cü olduk bile. Ama 1/18'siz de yaşanmıyor; her iki ölçek de bir diğerinin kıymetini bildirtiyor, birbirini tamamlıyor :fiskos: :whistle:

Konuya yorum yazan ve düşüncelerini aktaran/ilgi gösteren herkese tek tek çok teşekkürler... :cup1:
Resim

mesaj için Kenan Şavklı arkadaşımıza teşekkür edenler:
srht
Kullanıcı avatarı
Kenan Şavklı
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: kenan savkli
1/18 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 9113
Kenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yok

İletiYazar: yasar » 31 Ekm 2010, 10:27

çok güzel işte olay bu kenan.çok detaylı ve anlamlı bir açıklama olmuş.
benimde yıllardır savunduğum konular bunlar.
model alırken bu model ilerde ne biçim değerlenir biz veya çocuklarımız satıp nasıl zengin olur hesabı ile model almıyoruz ki.
biz günlük streslerimizden kurtulmak akşam eve geldiğimizde izlerken huzur bulmak geçmişte bizimle anıları olan veya hayallerimizi süsleyen modelleri bir araya getirip bundan müthiş keyif alıyoruz.
ayrıca bunları pek karşılaşmasakta dostlarla paylaşmaktan mutlu oluyoruz.olay budur gerisi hikaye.
muhteşem diye adlandırabileceğim koleksiyonun için tekrar kutlarım.
sormadan edemiyorum detolflardaki 18 ölçek teki toz sorununu nasıl hallediyorsun.
Resim

mesaj için yasar teşekkür aldı- 2:
Kenan Şavklı, srht
Kullanıcı avatarı
yasar
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Halil Yasar Sahinci
1/18 Model Sayısı: 16
1/43 Model Sayısı: 348
Toplam Model Sayısı: 364
Rep Puani: 2770
yasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yok

İletiYazar: atesoglu » 31 Ekm 2010, 12:21

yasar yazdı:model alırken bu model ilerde ne biçim değerlenir biz veya çocuklarımız satıp nasıl zengin olur hesabı ile model almıyoruz ki.
biz günlük streslerimizden kurtulmak akşam eve geldiğimizde izlerken huzur bulmak geçmişte bizimle anıları olan veya hayallerimizi süsleyen modelleri bir araya getirip bundan müthiş keyif alıyoruz.
ayrıca bunları pek karşılaşmasakta dostlarla paylaşmaktan mutlu oluyoruz.olay budur gerisi hikaye.

Yaşar hocam yukarıdaki sözlerine aynen katılıyorum.Keyif alıp günlük stresimizden kurtuluyorsak olay budur gerisi hikaye.
Resim

mesaj için atesoglu teşekkür aldı- 2:
Kenan Şavklı, yasar
Kullanıcı avatarı
atesoglu
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Ates
1/18 Model Sayısı: 44
1/24 Model Sayısı: 10
1/32 Model Sayısı: 4
1/43 Model Sayısı: 10
1/87 Model Sayısı: 14
Toplam Model Sayısı: 82
Rep Puani: 3850
atesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yok

İletiYazar: yabaroz » 31 Ekm 2010, 18:31

Öncelikle başlığına çok güldüğümü söylemeliyim abi,çok yaratıcı olmuş gerçekten :lol:

Her ne kadar birbirinden alakasız modeller denilse de,benim çok hoşuma giden bir koleksiyon.Genelde benim de sevdiğim bir sergileme yöntemidir.

Yalnız,abi sen de birsürü güncel model vardı ? Onların hepsini elden çıkardın mı acaba ?

Bu paylaşıma koccaman bir rep gelir :+1:
Resim
berkeyabar.blogspot.com
Kullanıcı avatarı
yabaroz
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Ozan Berke Yabar
Rep Puani: 2225
yabaroz rep puani yokyabaroz rep puani yokyabaroz rep puani yokyabaroz rep puani yokyabaroz rep puani yokyabaroz rep puani yokyabaroz rep puani yokyabaroz rep puani yokyabaroz rep puani yok

İletiYazar: Kenan Şavklı » 31 Ekm 2010, 23:20

yasar yazdı:çok güzel işte olay bu kenan.çok detaylı ve anlamlı bir açıklama olmuş.
benimde yıllardır savunduğum konular bunlar.
model alırken bu model ilerde ne biçim değerlenir biz veya çocuklarımız satıp nasıl zengin olur hesabı ile model almıyoruz ki.
muhteşem diye adlandırabileceğim koleksiyonun için tekrar kutlarım.
sormadan edemiyorum detolflardaki 18 ölçek teki toz sorununu nasıl hallediyorsun.

Yaşar abi haklısın; bu işin en keyifli kısımlarından biri de bu ortamlarda paylaşma işleri oluyor. Ancak akşam eve dönüldüğündeki keyif durumundan da ziyade benim çoğu zaman (özellikle son bir-iki aydır) mesailerimi bile bir kenara itmeme sebep oluyor. :lol: Ayrıca bir diğer husus da geçmişteki yaşanılanları bizlere en iyi yaşatan ve keyif veren hobi ürünleri olduğu da bir gerçek. Mesela ben Mercedes-Benz'in II. Dünya Savaşından önceki motorsporları aktivitelerini görüp 1/1 yaşayabilmem için mutlaka müzesine gitmem gerek. Ama bir CMC w25 bunu bana fazlasıyla yaşatıyor çünkü öyle bir imal edilmiş ki, motorundaki petrol atık partiküllerini hissediyorum resmen; bu yüzden senin de hep buyurduğun gibi, önemli "olarak" addedilecek bir modelin her zaman en iyisini almak en mantıklısı. Övgü dolu sözlerin için çok teşekkürler Yaşar abi. Açık konuşmak gerekirse önden bu 1/18'leri sunuyoruz; 1/43 şenliği sonra... :yuppi:

Toz ile alakalı yaptığım bir şey olmadı çünkü aktif olarak -neredeyse- ilk defa kullanmaya başladım vitrini. Ama vitrinin arka kısmında camları birleştiren kauçuk fitillerden önde de olsa -nasılsa günde bir çok kez açıp kapamayacağıma göre- iyi olurdu ama yok. Bir parmak ucunun girebileceği kadar bir boşluk var açılan kapak kenarlarında! Bunun için, hanımların allık olarak kullandığı yumuşak kıllardan oluşan malzemeyi belli periyodlarda sürterek tozlar alınabilir. Bu dünyadaki tüm modelcilerin tasvip etiği ve zarar gelmeyeceği konusunda hemfikir oldukları bir method. Ama daha yüzeysel tozlar için de, foto makina toz alma işinde kullanılan hava topu da çok yararlı.
Resim
Kullanıcı avatarı
Kenan Şavklı
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

Kenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yok

İletiYazar: Kenan Şavklı » 31 Ekm 2010, 23:23

yabaroz yazdı:Öncelikle başlığına çok güldüğümü söylemeliyim abi,çok yaratıcı olmuş gerçekten :lol:

Her ne kadar birbirinden alakasız modeller denilse de,benim çok hoşuma giden bir koleksiyon.Genelde benim de sevdiğim bir sergileme yöntemidir.

Yalnız,abi sen de birsürü güncel model vardı ? Onların hepsini elden çıkardın mı acaba ?

Bu paylaşıma koccaman bir rep gelir :+1:

Ozan teşekkürler. Güncel modellerden oluşan hiçbir Aa, Minichmps ya da Kyosho ve muadili üretici modellerinin 1/18'lerinin biri bile kalmadı. 1/18'de sadece bu sergilediğim markalar var; 1/43 olarak devam ediyorum ve tamamı klasik olan Mercedes-Benz ağırlıklı binek, otobüs, TIR/kamyon, kamyonet vs. lere devam ediyorum.
Resim
Kullanıcı avatarı
Kenan Şavklı
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İletiYazar: BuRaK-B » 01 Kas 2010, 01:03

Nice yeni vitrinlere Kenan. Modellerin çok güzel. Ziraî araçlar kendini direkt belli ediyor. 87 kapı numaralı Mercedes ise vitrinin kralı bence.
Nazar değmesin bu güzellere, saygılar... :nazar: :sapka:
Kullanıcı avatarı
BuRaK-B
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Burak BALIKÇI
1/18 Model Sayısı: 65
1/43 Model Sayısı: 35
1/64 Model sayısı: 25
1/87 Model Sayısı: 6
Motorsiklet Model: 14
Toplam Model Sayısı: 145
Rep Puani: 10045
BuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yok

İletiYazar: andy1 » 01 Kas 2010, 01:23

Kenan Kardeşim,

yazını baştan sona okudum ve katılmamak mümkün değil,o kadar güzel ifadelerin varki hangisini örnek veriyim şaşırdım :)

Koleksiyonerlik bizden uzak,zaten şahsi fikrim bende koleksiyon işine bulaşmak istemem,elbetteki koleksiyonerlik müthiş güzel o başka konu !

Model almak,dediğin gibi sırf almış olmak için alınmamalı şahsen 1 model dahi bu düşünceyle almadık,aldıklarım olmuştur ama hepsi bir kutuda üst üste dururlar,çıkaraıp bakmak bile aklıma gelmez,ama sevdiğim modeller hep elimin altındadır,onlara bakmak bile beni mutlu eder !

Araçlarına bakerken inan aynı şeyleri düşündüm,secilmiş sevgi dolu,küçük arkadaşlar,aslında modelden çok daha fazla yerleri var yüreğimizde en azından benim için öyle !

Cmc bir modeli hediye düşünmeden verirken inanın,Motormax yada farklı ucuz bir modeli vermeye kıyamam,senin dediğin gibi prestij'den öte benim için bir mana taşımazlar,pahalı olmaları başka bir etken kalitelimidirler yoruma göre değişir !

Modelcilik pahalı modeller değildir bunu bilmek lazım,modelcilik gerçek aracı bulmaktır,CMC bir Modelle Motormax bir modeli yan yana koyun ve anlamayan bir insana birini al derseniz %80 Motormax'ı alacaktır,sebebi ise bambaşkadır metalde olsalar kendilerini yansıtırlar !

Koleksiyonerlik dedik ya aslında bahsettiğimiz olayların kopyasıdır,bir koleksiyoner Cmc yada Amalgam yada exacky yada Gmp peşinde koşmaz buna yürekten inanın,çok insanlar gördüm inanılmaz koleksiyonlara sahip,%99 ürünler eski beğenilmeyen halen piyasada azda bulunan yada ilk çıkarıldıkları tarihe göre toplanan araçlardan ibarettir !

Pahalı modelleridinde belli kıstasları vardır ama fazlada detay gereksiz !

Vitrinin ve modellerin muhteşem,sağlıkla hzurla izle.
andy1
MİSAFİR ÜYE
MİSAFİR ÜYE

İletiYazar: Kenan Şavklı » 01 Kas 2010, 02:18

Ali SAMANGÜL yazdı:Kenan;
Güzel bir vitrini dahada güzelleştirdin kardeşim.Ellerine sağlık.Paylaşım için teşekürler. :y:

Ali abi sağol; yapıyoruz işte bişeyler... Bu katları 1/43'ler süsleyecek yakında... :yuppi:

BuRaK-B yazdı:Nice yeni vitrinlere Kenan. Modellerin çok güzel. Ziraî araçlar kendini direkt belli ediyor. 87 kapı numaralı Mercedes ise vitrinin kralı bence.
Nazar değmesin bu güzellere, saygılar... :nazar: :sapka:

Sağol Burak. Vitrinli paylaşımlara özenirdim hep. Ben de yapayım dedim; gerçi yapmıştım daha önce de ama az da olsa adetler çoğalmaya başladığı için ve ilk defa bu parçaları bir arada gördüğüm için bir anda bir istek geldi ve alapardı çektim paylaştım. Tarım araçları konusunda haklısın ve gerçektende SSKL konusunda da öyle. Detaysal anlamda Exoto Sharknose da SSKL ile aynı ama SSKL, CMC'nin gelmiş geçmiş en detaylı ve ekstra işçilikli ve bol parçalı modeli sanırım... Paylaşmak için çok bol foto lazım çoookk. :sweat:
Resim
Kullanıcı avatarı
Kenan Şavklı
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İletiYazar: Kenan Şavklı » 01 Kas 2010, 03:52

andy1 yazdı:Kenan Kardeşim,

yazını baştan sona okudum ve katılmamak mümkün değil,o kadar güzel ifadelerin varki hangisini örnek veriyim şaşırdım :)

Koleksiyonerlik bizden uzak,zaten şahsi fikrim bende koleksiyon işine bulaşmak istemem,elbetteki koleksiyonerlik müthiş güzel o başka konu !

Model almak,dediğin gibi sırf almış olmak için alınmamalı şahsen 1 model dahi bu düşünceyle almadık,aldıklarım olmuştur ama hepsi bir kutuda üst üste dururlar,çıkaraıp bakmak bile aklıma gelmez,ama sevdiğim modeller hep elimin altındadır,onlara bakmak bile beni mutlu eder !

Araçlarına bakerken inan aynı şeyleri düşündüm,secilmiş sevgi dolu,küçük arkadaşlar,aslında modelden çok daha fazla yerleri var yüreğimizde en azından benim için öyle !

Cmc bir modeli hediye düşünmeden verirken inanın,Motormax yada farklı ucuz bir modeli vermeye kıyamam,senin dediğin gibi prestij'den öte benim için bir mana taşımazlar,pahalı olmaları başka bir etken kalitelimidirler yoruma göre değişir !

Modelcilik pahalı modeller değildir bunu bilmek lazım,modelcilik gerçek aracı bulmaktır,CMC bir Modelle Motormax bir modeli yan yana koyun ve anlamayan bir insana birini al derseniz %80 Motormax'ı alacaktır,sebebi ise bambaşkadır metalde olsalar kendilerini yansıtırlar !

Koleksiyonerlik dedik ya aslında bahsettiğimiz olayların kopyasıdır,bir koleksiyoner Cmc yada Amalgam yada exacky yada Gmp peşinde koşmaz buna yürekten inanın,çok insanlar gördüm inanılmaz koleksiyonlara sahip,%99 ürünler eski beğenilmeyen halen piyasada azda bulunan yada ilk çıkarıldıkları tarihe göre toplanan araçlardan ibarettir !

Pahalı modelleridinde belli kıstasları vardır ama fazlada detay gereksiz !

Vitrinin ve modellerin muhteşem,sağlıkla hzurla izle.

Erol abi teşekkürler. Senin de buyurduğun gibi -eğer alım satım kar etme amacı gütmek anlamına geliyorsa- koleksiyon ile işim/z olmaz. Şu var ki, ben özel hayatımda da, iş hayatım da da hiç hırslı olmadım ki şu 3 günlük dünya da kendimi boş şeyler için hiç yormadım. Ticari kaygı iş hayatında olmazsa olmazdır ki ben bunu iş hayatımda bile uygulamadım. Bu manada hırsım olsaydı, ailemin işlerini kendim devam ettirir ve inanılmaz -ama bana boş gelen- maddi seviyelere yükselirdim/yükseltirdim. Şu an sahip olduklarım, yaşantım ve herşey; bana yeterince mutluluk veriyor ve daha fazlasını istemeye yeltenenlere gülüyorum; çok komik geliyor. Çünkü getirileri sadece madde ve yapay mutluluklar. İşte ben gerçek hayatta/iş hayatımda dahi böyle düşünürken; nasıl icra edileceğini rahmetli Dedem ve Babam'dan sindire sindire öğrendiğim bu minyatür model/hobi işlerinin de içine maddi kaygı/yatırım/kar/ kazanç vs. tarzı argümanlar girince, midemin nasıl kalktığını anlatamam. Çünkü ben bu dünyanın boş düzeninden hiç hoşlanmayan biri olarak, kendimi bu hobi ürünleriyle mutlu ediyorum. Hayatıma estetik, mutluluk katan ve insanoğlunun komik yaşam kurallarını bana unutturan şeyler bunlar. Bunun da içine ben " alllaahh bunlar bilmem kaç yıl sora kim bilir ne değerlenir" ya da "bunlar bilmem ne serisinin bilmem kaçıncısı, üff çok kıymetli" diye düşünürsem, bu hoşlanmadığım döngünün içine hobimi de sokmuş olurum ki bu da mide sağlığıma zararlı! He bunu yapanlar, yaparlarsa yapsınlar kendi bilecekleri iş; yapmasınlar demiyorum ama hobinin içine maddi kaygı girmemeli. Anlamayan birinin %80 ihtimalle CMC'yi almayıp Motormax'ı alması gibi düşünceler; ya da bu bunu alır, bu şuna bunu der gibi düşüncelerle kafayı yormak, bana bedeni yormakla aynı şeyi ifade ediyor. Hayatı başkaları için değil, kendim için yaşarım; bir F1 aracının ard arda virajlara girerken en doğru açıları en doğru hızla alması gibi; son derece rafine ve gerekliliklerle dolu/gereksizliklerden uzak yaşamayı tercih ederim. Neden bu kadar genele yaydım? Çünkü hayatımda öenmli bir yer tutuyor bu hobi. Başkalarının yorumunun zerre kadar önemi yok. Ayrıca bu işlerden anlamayan birisi -özellikle bizim memlekette :lol: - CMC'ye de, Motormax'e de de "hayır" der ve "-gel sana çok sağlam bi iddaa dolduralım, bunların sahicisini alırsın..." der ki insanı kilit eder; onunla aranda kaç ışıkyılı farkı olduğunu anlarsın. İşte bu tekerleki diecast şeylerin türlerini biriktirenler olarak; Recai ucuz almış, Süleyman GMP almış, şu şunu almış vs. diye yol göstermeye yeltenmenin hiç gereği yok... Herkesin bir bildiği var da birşeyleri alıyor.

Ben örnek olarak; bir adet 1/43, klasik avrupalı bir Rekord/20M/230-6/2002 vs. aldığımda, o araçtan hissettiklerimin derinliğinin tarifini ne şiirlerle ne bestelerle ne de güftelerle anlatamam. Çünkü içinde; ben dünyada yokken, Annem ve Babam'ın gençlikleri, evlendiklerinde yerleştikleri Cihangir Tomi apartmanı ve hemen karşısındaki Cihangir kliniği, oradaki doktor/profesör arkadaşları; hemen her hafta yaptıkları musıki toplantıları, şu an örneğine rastlanamayan o zamanın güzel insanları; kibar, ince, nazik, terbiyeli ve sakin güzel insanlar; kapıcı Bayram efendi, Fevzi bakkal... Daha ne diyeyim. O klasik avrupalılar bana yaşamadığım o müthiş güzellikleri/günleri öyle bir yaşatıyor ki... Tarifini yapmaya kalksam kendimi formatlamam gerekir herhalde. O yüzden maddi kaygılar içeren ve "en değerlisini elinde bulundurma" biçiminde icra edilen bir tür bana çok itici geliyor. Bu tamamen "vay be adamın elinde neler var" denmesi için yapılan bir iş. Kişi koleksiyonunu kendi için yapmalıdır ve kendini mutlu edecek biçimde yapmalıdır. Ama yapmak isteyen, beğendiği gibi yapar; bunlar benim fikrim. Tarihi eser toplayıcılarının zevki ile minyatür model zevki tamamen ayrıdır; minyatür zevkini tarihi eserciler gibi yapmaya kalkınca "BANA GÖRE" bu işin ruhu gider ve çirkefleşir. Çünkü elimde bulundurduğum parçaları, başkalarının içini eritmek, "üff ne almış" dedirtmek için vitrine koymam. Zaten bunca maddi külfeti başkalarına gününü göstermek için yapmaya yeltenenin de sonu acıdır ve şahsiyetinden de şüphe edilir

Bunun da yanında otomotive meraklı bir kişilik olarak yine otomotiv üzerinden geçmişte yaşanmış çok eski motorsporları aktiviteleri, o zamanların tarzları/trendleri beni ilgilendiriyor ve bunları da bana en iyi yaşatacak olan en detaylı olandır. Benim bir modele saygı duyabilmem ve birkaç yüz doları birden boca etmem için bu şart. Yani "o kadar da gerekli değil" dediğin detay benim için herşey; materyal mühendisliği, fizibilitesi, işçiliği, zahmeti, külfeti... Bu da otomotivin ilk yıllarının tatlı ilkelliklerini/mekanikliklerini müthiş biçimde yaşatıyor ve o dönemin yarışçılarının başarılarını ve bu işle alakalı herşeyi araştırıp öğrenince; işte asıl o zaman bu detaylı biçimde üretilmiş modellerin 1/18 olarak üretilmesinin sebebini anlıyorsunuz ve o zaman zevkini alabiliyorsunuz. Yoksa benim bunları alıp dizmemin sebebi, "Üüüffff ne kadar detaylı koy sepete" mantığı değil. Ülkemiz hala motorsporlarından çok uzak ki II. Dünya Savaşı öncesindeki ve sonrasındaki motorsporları aktivitelerini bilmek, takip etmek ya da efsanevi olarak görebilmek de araştırma, okuma, izleme ve dolayısıyla liyakat gerektiriyor ki Avrupa'da motosporlarının geçmişini çoğunlukla bilen liyakatli insanlarla dolu olması, günümüz motorsporları aktivitelerinden de çok büyük keyif almalarını garantiliyor.

Tıpkı dediğin gibi Erol abi, bir koleksiyoner, kendince kıymetli olan parçalar peşinde koştuğu için GMP, CMC, bilemem ne vs. peşinde koşmaz; "buna inanın" demeye gerek yok tabi ki inanırız. Ama eminim ki benim gibi maddi kaygı gözetmeden model biriktiren kişilere de "boş işle uğraşıyorsunuz" ya da "kazıklanıoyorsunuz" veya "bunlar gereksiz" demez; tıpkı benim de onun girdiği yola saygı duyduğum ve karışmadığım gibi, o da bana saygı duyar ve karışmaz; ne için bu yolda olduğumu anlamaya çalışır Bu ve benzeri konularda kat'i konuşmak ve tek bir yolun en mantıklısıymış gibi olduğunu her defasında tekrarlamak çok gereksiz. Ben, benimle alakası olmayan bir modelin paylaşımında da; paylaşan kişinin kıymeti, bendeki yeri ve onun gibi düşünebilme /kendimi onun yerine koyma duygum marifetiyle (ki tüm üyeler için geçerli) can-ı gönülden yorumlarım ve yeni modeline sevinir ve heyecanını paylaşırım ki forumun en güzel yanlarından biri de budur zaten malum... Senin de Erol abi tıpkı benim heyecanımı yaşarcasına can-ı gönülden yorumladığın yazın için teşekkür ederim. Nice paylaşımlara...
Resim
Kullanıcı avatarı
Kenan Şavklı
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İletiYazar: MAKOSHARK » 01 Kas 2010, 05:32

:smile: :smile: :smile:
En son MAKOSHARK tarafından, 03 Kas 2010, 21:19 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.

mesaj için MAKOSHARK arkadaşımıza teşekkür edenler:
yabaroz
Kullanıcı avatarı
MAKOSHARK
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Deniz ÇAGLIYAN
1/18 Model Sayısı: 851
1/24 Model Sayısı: 4
Toplam Model Sayısı: 855
Rep Puani: 11586
MAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yok

İletiYazar: Kamil GÖNEN » 01 Kas 2010, 12:58

Ellerina sağlık Kenan kardeşim güzel olmuş. Vitrin sanırım hepimizin ortak derdi :sweat: umarım bende kendiminkine en kısa zaman da çözüm bulurum :grin: Keyifle seyrtmen dileklerim ile.. :drinksb:
Resim
Kullanıcı avatarı
Kamil GÖNEN
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Kamil GÖNEN
1/18 Model Sayısı: 10
1/24 Model Sayısı: 30
1/32 Model Sayısı: 40
1/43 Model Sayısı: 40
1/72 Model Sayısı: 10