1:16 GMC FLATBED KAMYON ÇOK GÜZEL AMA..

Diecast Modelcilik ve Model Araçlarla Ilgili Herşeyi Bu Başlık Altında Paylaşabilirsiniz...

Yetkili: resatsirin

Re: 1:16GMC FLATBED KAMYON ÇOK GÜZEL AMA..

İletiYazar: donis » 27 Ekm 2010, 23:15

Öncelikle geçmiş olsun,paketlemeyi acemice yapmışlar.Model de rengi de çok güzelmiş bu arada,keyifli seyirler.
Resim

mesaj için donis arkadaşımıza teşekkür edenler:
Bülent Aydoğan
Kullanıcı avatarı
donis
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Deniz KAMALI
1/18 Model Sayısı: 4
1/24 Model Sayısı: 38
1/32 Model Sayısı: 25
1/43 Model Sayısı: 9
1/64 Model sayısı: 100
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 14
- / -- Model Sayısı: 19
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 209
Rep Puani: 380
donis rep puani yokdonis rep puani yok

İletiYazar: Kenan Şavklı » 27 Ekm 2010, 23:31

Abi önceden de görüştüğümüz üzere üzüntilerimi belirtmiştim. Ama sağlık olsun. Bahsini ettiğim kamalama işi en iyi neticeyi almanı sağlayacaktır. Ancak kama yapmak için her iki tarafa açılan deliklerin çok doğru ve karşılıklarının çok uyumlu olacağı şekilde açılması gerekiyor malum. Msn'de yazışırken yazdım mı bunu bilmiyorum ama kamayı sapladıktan sonra her iki tarafın çaprazlama oalrak da uyumu çok önemli. Saplamayı yaptıktan sonra "tekerleklerin çaprazlama biçimde zemine deymemesi" tahlikesi söz konusu ki düzeltmek için tekrar sökmeye çalışmak modeli büsbütün pert ede debilir Allah korusun. :sweat: Kamanın saplanacağı delikleri açarken mutlaka şasiyi bir mengeneye oturt ve çok rahat bir pozisyonda, düzgün açtığına emin olacağın biçimde delmeni naçizane ederim. Kamlama en sağlam netice veren ama tatbiki ve doğru netice alması en zor yöntemlerden biri maalesef. Olmadı Burak'ın "U" biçimindeki yapıştırması da daha kolay gibi görünüyor; hatta bu "u" profile sıkı sıkıya vidalamalar da yapılabilir. Kolay gelsin.
Resim
Kullanıcı avatarı
Kenan Şavklı
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: kenan savkli
1/18 Model Sayısı: 0
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 9113
Kenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yok

İletiYazar: Bülent Aydoğan » 28 Ekm 2010, 00:06

gearbox yazdı:Abi önceden de görüştüğümüz üzere üzüntilerimi belirtmiştim. Ama sağlık olsun. Bahsini ettiğim kamalama işi en iyi neticeyi almanı sağlayacaktır. Ancak kama yapmak için her iki tarafa açılan deliklerin çok doğru ve karşılıklarının çok uyumlu olacağı şekilde açılması gerekiyor malum. Msn'de yazışırken yazdım mı bunu bilmiyorum ama kamayı sapladıktan sonra her iki tarafın çaprazlama oalrak da uyumu çok önemli. Saplamayı yaptıktan sonra "tekerleklerin çaprazlama biçimde zemine deymemesi" tahlikesi söz konusu ki düzeltmek için tekrar sökmeye çalışmak modeli büsbütün pert ede debilir Allah korusun. :sweat: Kamanın saplanacağı delikleri açarken mutlaka şasiyi bir mengeneye oturt ve çok rahat bir pozisyonda, düzgün açtığına emin olacağın biçimde delmeni naçizane ederim. Kamlama en sağlam netice veren ama tatbiki ve doğru netice alması en zor yöntemlerden biri maalesef. Olmadı Burak'ın "U" biçimindeki yapıştırması da daha kolay gibi görünüyor; hatta bu "u" profile sıkı sıkıya vidalamalar da yapılabilir. Kolay gelsin.

sağol Kenan..Burak'ın bahsettiği u tipi malzemeyi tam buna göre nereden bulabilirim..aslında kama kolay gözüksede bu hayvanı mengeneye oturtmak neredeyse imkansız..
Resim
Kullanıcı avatarı
Bülent Aydoğan
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: bülent
1/18 Model Sayısı: 30
1/24 Model Sayısı: 4
1/64 Model sayısı: 2
1/72 Model Sayısı: 17
- / -- Model Sayısı: 5
Motorsiklet Model: 12
Toplam Model Sayısı: 79
Rep Puani: 2794
Bülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yok

İletiYazar: Kenan Şavklı » 28 Ekm 2010, 02:51

Abi kama en temiz çözüm ama en zoru dediğin gibi. Doğru yapılmazsa eğri büğrü olur tüm kamyon. Burak'ın söylediği malzemeyi bulmaktan ziyade kendimiz imal edeceğiz. Mengenede bükülebilecek yumuşaklıkta bir metal plakayı, mengenede şekillendirerek, şasinin kırılmış yerlerini gizleyecek biçimde ve şasiyi boşluk bırakmayacak biçimde öperek entegre etmek olacak. Ufak vidalarla rijit hale getirince son halini alacak ve vidaları da somunla sıkılaştırmak çok sağlam bir sonuç yaratacak. Bu vidaları olabildiğince ufak seçersen o kadar sırıtmaz malum ama gene de sırıtırsa onları perdeleyecek çözümler de yaratılabilir; o kısımlara ahşap sandık monte etmek mesela. :devil:
Cümlelerim, Demir Bükey'in cümlelerinin anlaşılırlığında olabilirse diye aşağıdaki resimleri de ekleyeyim dedim.

Resim

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
Kenan Şavklı
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

Kenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yok

İletiYazar: srht » 28 Ekm 2010, 03:12

Kenan abi muhteşemsin!Doğrusu bahsettiğin yöntem aklıma geldi Burak'ın da mesajını okuyunca ama bir türlü (gece olduğundan da olsa gerek) toparlayamadım ve ifade edemedim.Yarın gündüz gözüyle oturur adam akıllı yazarım diyordum.Gerekirse paintte çizim filan düşünüyordum;çünkü kamyona gerçekten üzüldüm ve sorunun temelli çözülmesini istiyordum..Ama sen önce davranmışsın ve şahane çiziminle çok güzel bir şekilde olayı noktalamışsın bana göre.Umarım faydalı olur.Teşekkürler bu saatte üşenmeyip bu yaptığın çizimin için.Doğrusu o kadar çok hoşuma gitti ki bunlar;kopyaladım bile hemen..:)
Resim
Kullanıcı avatarı
srht
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Serhat
Rep Puani: 5595
srht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yok

İletiYazar: Bülent Aydoğan » 28 Ekm 2010, 03:27

srht yazdı:Kenan abi muhteşemsin!Doğrusu bahsettiğin yöntem aklıma geldi Burak'ın da mesajını okuyunca ama bir türlü (gece olduğundan da olsa gerek) toparlayamadım ve ifade edemedim.Yarın gündüz gözüyle oturur adam akıllı yazarım diyordum.Gerekirse paintte çizim filan düşünüyordum;çünkü kamyona gerçekten üzüldüm ve sorunun temelli çözülmesini istiyordum..Ama sen önce davranmışsın ve şahane çiziminle çok güzel bir şekilde olayı noktalamışsın bana göre.Umarım faydalı olur.Teşekkürler bu saatte üşenmeyip bu yaptığın çizimin için.Doğrusu o kadar çok hoşuma gitti ki bunlar;kopyaladım bile hemen..:)

Serhatçığım teşekkür ederim ilgine vallaha kamyonu boşver duygu dolu bir gülümseme oldu yüzümde..Kenan'a sonra geleceğim :)
Resim

mesaj için Bülent Aydoğan arkadaşımıza teşekkür edenler:
srht
Kullanıcı avatarı
Bülent Aydoğan
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

Bülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yok

İletiYazar: Bülent Aydoğan » 28 Ekm 2010, 03:38

gearbox yazdı:Abi kama en temiz çözüm ama en zoru dediğin gibi. Doğru yapılmazsa eğri büğrü olur tüm kamyon. Burak'ın söylediği malzemeyi bulmaktan ziyade kendimiz imal edeceğiz. Mengenede bükülebilecek yumuşaklıkta bir metal plakayı, mengenede şekillendirerek, şasinin kırılmış yerlerini gizleyecek biçimde ve şasiyi boşluk bırakmayacak biçimde öperek entegre etmek olacak. Ufak vidalarla rijit hale getirince son halini alacak ve vidaları da somunla sıkılaştırmak çok sağlam bir sonuç yaratacak. Bu vidaları olabildiğince ufak seçersen o kadar sırıtmaz malum ama gene de sırıtırsa onları perdeleyecek çözümler de yaratılabilir; o kısımlara ahşap sandık monte etmek mesela. :devil:
Cümlelerim, Demir Bükey'in cümlelerinin anlaşılırlığında olabilirse diye aşağıdaki resimleri de ekleyeyim dedim.

Resim

Resim

Kenan bu ne kardeşim ne diyeyim sana..işte forum işte paylaşım..ben bu ilgiye alışırsam diğer modellerimi de kırıp ''nasıl yapacağım da olacak'' diye konu açarım..çok açıklayıcı ve ellerine sağlık..aslında hayal ederek çizdiğinden az zor bu şekide onarım zira şasenin kırık bir tarafında sabit gaz tüpü var yani buraya o metal desteği hakkıyla yerleştiremem ve şasenin üst kısmındaki tablayı tutan,arkada duran bir yarım şase daha var üstte ki onun yarısını çıkartabildim ama gözümü karartsam tamamını sökerim..yani bu kadar çıplak halde olsaydı mantıklı yol bu ama iyisi mi ben kama saplayacağım şasenin boyuna..çizim bomba..ellerine sağlık..eğitimini mi aldın yoksa?
Resim
Kullanıcı avatarı
Bülent Aydoğan
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

Re: 1:16 GMC FLATBED KAMYON ÇOK GÜZEL AMA..

İletiYazar: ozgurs82 » 28 Ekm 2010, 11:48

Ben modele bakmayı bıraktım , Kenan'ın çizimine bakıyorum sadece :shocked2:
Tebrikler Kenan .
Kullanıcı avatarı
ozgurs82
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Ozgur Sahin
1/18 Model Sayısı: 55
Toplam Model Sayısı: 55
Rep Puani: 1980
ozgurs82 rep puani yokozgurs82 rep puani yokozgurs82 rep puani yokozgurs82 rep puani yokozgurs82 rep puani yokozgurs82 rep puani yokozgurs82 rep puani yokozgurs82 rep puani yok

İletiYazar: Kenan Şavklı » 29 Ekm 2010, 04:44

Abi oraya gaz tüpü geliyorsa bile işlemi uyguladıktan sonra tüp vs. takabilirsin. İnan bana bu yöntem kamalamadan çok daha kolay. Kamalamayı yaparken hata affetmeyecek sonuçlar çıkabilir ki; sonradan vazgeçip bu bahsini ettiğim yöntemi denemeye fırsat vermeyecek kadar bayatlamış bir şasi çıkabilir. Çünkü bir kerede ve çok emin bir şekilde neticeye gidilmesi gereken bir tamirat ve fazla oynamaya müsait olmayan bir pilastik söz konusu anladığım kadarıyla. İşine karışmak istemem ama kamyondan büsbbütün soğumanı istemiyorum.
Ayrıca güzel ifadelerde bulunan herkese teşekkür ediyorum, sağolun. :smile5:
Resim
Kullanıcı avatarı
Kenan Şavklı
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İletiYazar: Bülent Aydoğan » 29 Ekm 2010, 04:52

gearbox yazdı:Abi oraya gaz tüpü geliyorsa bile işlemi uyguladıktan sonra tüp vs. takabilirsin. İnan bana bu yöntem kamalamadan çok daha kolay. Kamalamayı yaparken hata affetmeyecek sonuçlar çıkabilir ki; sonradan vazgeçip bu bahsini ettiğim yöntemi denemeye fırsat vermeyecek kadar bayatlamış bir şasi çıkabilir. Çünkü bir kerede ve çok emin bir şekilde neticeye gidilmesi gereken bir tamirat ve fazla oynamaya müsait olmayan bir pilastik söz konusu anladığım kadarıyla. İşine karışmak istemem ama kamyondan büsbbütün soğumanı istemiyorum.
Ayrıca güzel ifadelerde bulunan herkese teşekkür ediyorum, sağolun. :smile5:

orada 2 tüp var ama biri çıkmıyor :) işime karış tabi ne demek..bu benim isteğim..o enerjiyi bulunca yapacağım ve paylaşacağım..bu arada collectablediecast ''ben iyi paketledim tamir et'' diyor :)
Resim
Kullanıcı avatarı
Bülent Aydoğan
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İletiYazar: Kamil GÖNEN » 29 Ekm 2010, 14:12

Serdar Gökhan yazdı:
Bülent Aydoğan yazdı:
srht yazdı:Bu arada şimdi dikkatimi çekti.Kasanın tabanı gerçek ahşap mı?

yok değil..bu arada ben de japonla ypıştırdım ama az yüklensem kırılır..Kenan'ın tavsiyesi kama saplayacağım..
Resim

Keşke abi dediğim yapıştırıcıyı deneseydin. Onuda bana Erol abi söylemişti iki ayrı tüpte birer damla sıkıp herhangi bir zemine karıştırıp kullanıyorsun ve gayet güzel tutuyor adeta taşlaşıyor desem yeridir. Ama genede siz bilirsiniz.

Bülent kardeşim öncelikle geçmiş olsun dileklerimi kabul et. Ama bende iki ayrı tüpte bulunan karışım olana yapıştırıcının işini göreceğini düşünüyorum. Kolay gelsin kardeşim
Resim
Kullanıcı avatarı
Kamil GÖNEN
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Kamil GÖNEN
1/18 Model Sayısı: 10
1/24 Model Sayısı: 30
1/32 Model Sayısı: 40
1/43 Model Sayısı: 40
1/72 Model Sayısı: 10
Motorsiklet Model: 5
Toplam Model Sayısı: 135
Rep Puani: 60
Kamil GÖNEN rep puani yok

İletiYazar: Bülent Aydoğan » 29 Ekm 2010, 18:39

çok teşekkür ederim Kamil..istek bulunca kama saplamaya ilave dediğin karışımı da kullanacağım tamamlayıcı/yapıştırıcı olarak..
Resim
Kullanıcı avatarı
Bülent Aydoğan
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İletiYazar: Bülent Aydoğan » 29 Ekm 2010, 19:03

trb yazdı:kesin çözüm ..... su tutkalı denen bir malzeme var belki sizler biliyorsunuz ,ben bu sene öğrendim ,hatta tutkal olmaz diye ilk önce ciddiye bile almadım ama bunun adı tutkal ,bildiğimiz sıkma köpük makzemenin sıvı hali .benzeri bir kırılma durumunda uyguladım sonuç mükemmel sadece kırık yüzeylere sürüyorsun ,mandal ile kenarlardan tutturuyorsun aracı 1 gün tekerleri yere değmeden bir kaidenin üstüne koyuyorsun sonuç orijinalinden daha sağlam

sağol Hamit abi..dediğin yapıştırıcıya bakayım ama koskoca firma işte hatasını bana ödetiyor..bir de yazmış oraya şöyle süperiz böyle iyiyiz..
Resim
Kullanıcı avatarı
Bülent Aydoğan
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

ÖncekiSonraki

Diecast Genel

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir