İLK MOTOSİKLETİM ODA BİR BMW

İLK MOTOSİKLETİM ODA BİR BMW

İletiYazar: canomen » 23 Ekm 2010, 14:01

Dün akşam model ziyareti yaptığım sırada gözüme kestirdiğim 1/18 Maisto üretim Bmw HPE Sport modelim.Yaptığım kısa araştırmalar :bb: neticesinde gözüme bir kaç bmw marka motosiklet kestirdim arkası gelicek diyebilirim.Normelde motorlara karşı bir ilgim yoktur fakat Bmw ailesine renk getirmesi amacıyla sanırım güzel olacak, ne demişer ''powered by BMW Motorsport'' :lol:Bmw Odamda resim çekmeye hazırlanırken bmw f1 modelimin motorumun rengiyle uyumlu olduğunu farkettim bir kaç kareyede onu ekledim :smile:

:foto:
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Motorun 1/1 ini merak ettim ve rastlağım resmleri;

Resim
Resim
Resim
Resim

Bir arkadaşımın Bmw nin üretiği motorlara özel bir süspansyon sistemi uyguladığını belirtti,benimde merakımı cezbeeti ve kısa bir araştırma yaptım :bb:

Seri üretimde ilk kez K 1200 S'te kullanılan BMW Motorrad Duolever ön tekerlek süspansiyon sistemi, yürüyen aksam teknolojisinde bir devrim niteliğindedir. Sistem özellikle sürüş rahatlığı, frenleme kararlılığı ve sürüş hâkimiyetinde yeni standartlar getirmiştir. Sistemin kökeni, 1980'li yıllarda İngiliz mucit Norman Hossack'ın patentini aldığı sisteme dayanmaktadır

Duolever, aslında kinematik olarak dört noktalı bir bağlantıdır; çelikten yapılmış iki adet yatay bağlantı elemanı rulmanlar aracılığıyla yürüyen aksama bağlıdır. Geleneksel çatalı andıran bu yatay elemanlar döküm alüminyumdan yapılmış olan tekerlek taşıyıcısını yönlendirir. Merkezdeki amortisör ise sönümlemeden sorumludur, alttaki yatay eleman ile yürüyen aksam arasına yerleştirilmiştir.

Birbirlerine makasta olduğu gibi eklemle bağlı olan kollar, üstte gidon merkezine, altta ise tekerlek taşıyıcısına bağlanmıştır. Bu bağlantının işlevi gidon hareketini tekerleğe iletmektir. Böylece Duolever sistemi hareketli ve sabit borulara, yani teleskopik çatala gereksinim duymaz. Ayrıca, etkinliği zaten kanıtlanmış olan Telelever'den bile daha etkin bir şekilde gidon hareketini sönümlemeden ayırır. Sonuç, süspansiyon ve gidon hareketlerinin ayrılması ile, daha önce hiç erişilememiş bir düzeyde, maksimum sürüş rahatlığı ve yol tutuşudur.

Sistemin avantajlarından birisi de yüksek burulma direncidir. Sistem, geleneksel teleskopik çataldaki iç içe geçen boruların sıkışma / geri tepme ve gidonun çevrilmesi sırasında yaptığı gibi olumsuz yüklere maruz kalmaz. İki adet yatay bağlantı elemanı sıkışma ve geri tepmeden doğan kuvvetleri emerek tekerleği kararlı tutar. Sisteme burulma kuvveti etki etmez, bu sayede süspansiyon çok daha hassastır. Sürücünün gidon hareketleri doğrudan tekerleğe iletilir, koşul ne olursa olsun sürücü tekerlekten hassas geri bildirim alır.

Telelever'de olduğu gibi frenlemelerde oluşan dalma tepkisi de geleneksel teleskopik çatala göre çok daha azdır. Geleneksel bir sistemde, sert frenlemelerde süspansiyon elemanları iyice sıkışarak sönümleme mesafesini iyice azaltırken, Duolever'de her zaman yeterli sönümleme mesafesi korunur, böylece sürücü daha güvenli bir şekilde virajlarda daha geç ve daha kararlı fren yapabilir.

Sönümleme sırasında gerçekleşen enerji dönüşümü, geleneksel bir teleskopik çatalda olduğu gibidir. Ancak sistemdeki ön yük daha az olduğu için, daha hassas ve konforlu tepki verebilmektedir.

BMW Motorrad Duolever ön tekerlek süspansiyon sistemi sayesinde K 1200 S ve K 1200 R, bütün olumlu özellikleri birleştiriyor: Yüksek hızda çok iyi kararlılık, mükemmel sürüş hâkimiyeti, hassas gidon duyarlığı ve her hızda kararlı frenleme.
NOT:Kaynak alıntıdır
Resim
Resim

mesaj için canomen arkadaşımıza teşekkür edenler:
.alhas.
Kullanıcı avatarı
canomen
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Can
1/18 Model Sayısı: 3
1/24 Model Sayısı: 10
1/32 Model Sayısı: 14
1/43 Model Sayısı: 63
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 4
1/87 Model Sayısı: 3
- / -- Model Sayısı: 71
Motorsiklet Model: 1
Toplam Model Sayısı: 169
Rep Puani: 1110
canomen rep puani yokcanomen rep puani yokcanomen rep puani yokcanomen rep puani yokcanomen rep puani yok

Re: İLK MOTOSİKLETİM ODA BİR BMW

İletiYazar: ozgurs82 » 23 Ekm 2010, 14:14

Merhaba ,
İlk yorum benden olsun . Motosikletin tipi ve fotoğraflamısını beğendim . Güzel yapmışlar , hem de almakla kalmamış yanında araştırmasını da yapman iyi olmuş bilgilenme açısından. Ayrıca F1 le renk uyumu konusuna katılıyorum . F1 meraklısı bir kişi olarak varsa diğer F1 leri de görmek isterim :f1: ( fotoğraftaki 2004 r.schumacher sanırım ) Paylaşım için teşekkürler :good2:

mesaj için ozgurs82 arkadaşımıza teşekkür edenler:
canomen
Kullanıcı avatarı
ozgurs82
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Ozgur Sahin
1/18 Model Sayısı: 55
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 55
Rep Puani: 1980
ozgurs82 rep puani yokozgurs82 rep puani yokozgurs82 rep puani yokozgurs82 rep puani yokozgurs82 rep puani yokozgurs82 rep puani yokozgurs82 rep puani yokozgurs82 rep puani yok

İletiYazar: Serdar Gökhan » 23 Ekm 2010, 14:17

Vay motora bak sen hayırlı olsun iyi günlerde seyirle. :moto: :moto2: :nazar:
Modelcilik bir tutkudur...

mesaj için Serdar Gökhan arkadaşımıza teşekkür edenler:
canomen
Kullanıcı avatarı
Serdar Gökhan
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Serdar
1/18 Model Sayısı: 22
1/24 Model Sayısı: 1
1/43 Model Sayısı: 4
1/64 Model sayısı: 98
1/72 Model Sayısı: 3
1/87 Model Sayısı: 9
- / -- Model Sayısı: 4
Toplam Model Sayısı: 142
Rep Puani: 3895
Serdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yok

İletiYazar: Emre E. » 23 Ekm 2010, 15:11

Harika göründü birdenbire gözüme. F1 ile güzel bir ikili oluşturmuşlar. :good2:

---
Emre Erbaşar

mesaj için Emre E. arkadaşımıza teşekkür edenler:
canomen
Kullanıcı avatarı
Emre E.
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Emre
1/18 Model Sayısı: 116
1/64 Model sayısı: 500
Toplam Model Sayısı: 116
Rep Puani: 19255
Emre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yok

İletiYazar: Freak » 23 Ekm 2010, 15:40

Motorun gerçeği ve modelide çok güzel.İnceleme fırsatım olmuştu olağanüstü bir motor ama tabikide suzuki'nin yerini agresifliğini sürücünün tepkilerine verdiği anlık yanıtlar hiç motorda yok bence :).
Resim

mesaj için Freak arkadaşımıza teşekkür edenler:
canomen
Kullanıcı avatarı
Freak
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Freak
1/18 Model Sayısı: 0
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 1380
Freak rep puani yokFreak rep puani yokFreak rep puani yokFreak rep puani yokFreak rep puani yokFreak rep puani yok

İletiYazar: srht » 23 Ekm 2010, 15:56

Hayırlı olsun Can abi.Bu arada verdiğin bilgiler için de teşekkürler.

Bir de bahsettiğin mağazada başka marka 18 ölçek motorlar da var mı?(Bilhassa Vespa?)
Resim

mesaj için srht arkadaşımıza teşekkür edenler:
canomen
Kullanıcı avatarı
srht
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Serhat
Rep Puani: 5630
srht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yok

İletiYazar: Hardblack » 23 Ekm 2010, 21:04

Çok güzeller Can abi.Motorsikletlere merakım olmamasına rağmen çok beğendim.İyi günlerde sergile. :nazar:
Resim

mesaj için Hardblack arkadaşımıza teşekkür edenler:
canomen
Kullanıcı avatarı
Hardblack
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Sinan Erbezci
1/32 Model Sayısı: 118
1/43 Model Sayısı: 14
Rep Puani: 270
Hardblack rep puani yokHardblack rep puani yok

İletiYazar: BuRaK-B » 24 Ekm 2010, 00:16

Can motor harika. Modellemesi de bence çok iyi. Güzel seçim yapmışsın, kutlarım. Bu arada egzoz'un yerine çok şaşırdım, 1:1 araçta egzozdan çıkan yanmış gazın sıcaklığı arka stop lambasını eritmez mi?... :doh2:

mesaj için BuRaK-B arkadaşımıza teşekkür edenler:
canomen
Kullanıcı avatarı
BuRaK-B
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Burak BALIKÇI
1/18 Model Sayısı: 65
1/43 Model Sayısı: 35
1/64 Model sayısı: 25
1/87 Model Sayısı: 6
Motorsiklet Model: 14
Toplam Model Sayısı: 145
Rep Puani: 10045
BuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yok

İletiYazar: canomen » 24 Ekm 2010, 13:14

BuRaK-B yazdı:Can motor harika. Modellemesi de bence çok iyi. Güzel seçim yapmışsın, kutlarım. Bu arada egzoz'un yerine çok şaşırdım, 1:1 araçta egzozdan çıkan yanmış gazın sıcaklığı arka stop lambasını eritmez mi?... :doh2:

Evet Burak aynı şeyi bende düşündüm, stop lambasınının açısı biraz daha geriye çekilebilir gibi geliyo.Yada egzozun iç yapısında sıcaklığı absorbe eden kaliteli yalıtım malzemesi kullanılmış olabilir. :think:
Resim
Kullanıcı avatarı
canomen
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Can
1/18 Model Sayısı: 3
1/24 Model Sayısı: 10
1/32 Model Sayısı: 14
1/43 Model Sayısı: 63
1/72 Model Sayısı: 4
1/87 Model Sayısı: 3
- / -- Model Sayısı: 71
Toplam Model Sayısı: 169
Rep Puani: 1110
canomen rep puani yokcanomen rep puani yokcanomen rep puani yokcanomen rep puani yokcanomen rep puani yok

1/18 MODELLER

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir