Model Onarım/ Modifiye/ Yeni Üretim/ Alternatif Malzemeler

Yetkili: BuRaK-B

Model Onarım/ Modifiye/ Yeni Üretim/ Alternatif Malzemeler

İletiYazar: Rallyci » 08 Ekm 2008, 12:21

Kaybolan vidalar, pullar, kırılan camlar ve çoğu şeyi başka nesnelerde ikame edebiliriz.

Eran'ın karşılaştığı bir sorunu örnek vermek isterim. Aynı şey benimde başıma gelmişti bu pullar cd romlardan floppy sürücülerden radyolardaki mekanik aksamdan çıkar ve 1/18' e kolaylıkla olur.Camların kenarlarındaki plastikler. Diecast modellerde bu boya ile yapılıyor maalesef bunu daha gerçekçi yapabiliriz ve malzemeleride kolaylıkla bulabiliriz .

Yine radyolardan cd romlardan kayıt cihazlarından kısacası içinde motor bulunduruan ve okuyucu özelliğe sahip aletlerdeki motor kayışları çok idealdir cam sileceğine kalın gelebilir belki ama onun daha incesi kol saatlerindeki su contaları hem çok incedir hemde silecek ve ön ve ark cam kenarları için çok uygundur ama bana sorarsanız aklıma gelen ama daha önce denemediğim ve başarılı sonuçlar vereceğine inandığım ve istediğim uzunlukta kesebilecieğim bir malzeme olan kabloların dışındaki son kat siyah plastik kaplamadır gerçek arabalardaki yumuşaklığa sahip 1/18 de bu yumuşaklığa tekabul ederki kolaylıkla işleyebiliriz. Bunların fotoğraflarını ekleyeceğim.

İç mekan kaplama maddeleri bazı gözlük kutularının içi kadifemsi bir malzemeyle kaplı bu kutuya yapıştırılmış bir plasitik üzeri flockingle yapılmış bir malzeme. Gerçek otomobillerde de böyledir. Tavan komple plastik gibi bir malzeme. Aracın yan dikmelerini ve tavanını hatta tabanını kolayca kaplayabilir, ışık sistemleri dahi koyabiliriz.

Işıklandırma

Çok çeşitli ledler var normal lambalarda var ama fazla elektrik harcarlar led daha iyidir. Işıklandırma için ilk olarak aracın kaportası buna uygun olmalı. Yani ledleri kaportaya göre seçeceğiz.Modifiyeyi düşünmeden yapabileceğimiz araçlar varsa daha kolay bir seçim olur ve detaya da girebiliriz. Far yerlerini dremel ile kesmek arka 4' lü sinyal gibi detaylara girebilmek gibi.

Ledler 3, 5, 8 mm. olarak değişirler. Mantar düz delikli kare üçgen çoğu geometrik şeklin olduğu lambalarda var ancak şu an en iyi seçim far haricinde smd ledlerdir. Cep telefonlarından çıkar ama çıktıktan sonra kolay kolay lehimlenmiyor hemen kopuyor en kolayı satın almaktır ve ucudzur.Smd ledi yan sinyallerde, arka farlarda, gösterge tavan lambası ve bagaj içi aydınlatmda kullanabiliriz.

Cam yapımına değinmiştim. Cd kutuları ve pleksi levhalar sıcak suda bira kaç işlem uygulanarak orjinali gibi yapılabilir. Tekstil koltuklar spor direksiyonlar, vitesler el frenleri emniyet kemerleri açılabilir torpido ve güneşliklerde çok basit bir şekilde hareket ettirici malzemeleri 2 adet iç içe silindirden yararlanarak yapabiliriz ve kapağın sürekli açılması için minik bir tırnaklı oturtma sistemini mıknatıs yada minik bir çelik telle ayralanabilir.

Koltuklar ve tekstil koltuklara gelince, belki en zor iştir ama ben bu proje üzerinde çalışmaktayım ilk yapımım başarılıydı. Kafalık bile ayrlanabiliyordu ama süet kadifeden yapmıştım kırışık bir görüntü olması daha iyi olurdu.

Burada ayrı bir başlık açmak ve yapılan en genel uygulamaların sabit bir başlık altında toplamak aralıklarla güncellemek birbirimizn fikirlerinden tecrübelerinden faydalanmak kimi arkadaşlar boyama işinde tecrübeli kimilerimiz de başka uygulamalar yapmakta. Burdaki amaç bu işe karasız olarak deneme yanılmayla girmeyi önleyip tecrübelerden ve bilgilerden yaralanarak elimizdeki modeli olası olumsuz durumlardan korumak ve başarılı sonuçlar elde etmek.

:geek:
En son G.HEPARSLAN tarafından, 14 Ekm 2008, 16:16 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Resim

mesaj için Rallyci arkadaşımıza teşekkür edenler:
INTRICATE
Rallyci
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Birol
1/18 Model Sayısı: 77
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 10
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 2
1/87 Model Sayısı: 2
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 91
Rep Puani: 1013
Rallyci rep puani yokRallyci rep puani yokRallyci rep puani yokRallyci rep puani yokRallyci rep puani yok

Re: Model onarım, modifiye yeni üretim alternatif malzemeler

İletiYazar: MAKOSHARK » 12 Ekm 2008, 02:32

Sevgili Birol kardeşim yazdığın makale o kadar güzel olmuşki ve üşenmeyip bunu bizlerle paylaştığın içinde seni kutlarım bu yazdıklarının olmaması için hiçbir neden yok,seninde dediğin gibi biraz beceri ve uygun malzeme ile neden olmasın.Bu güzel yazı için çok teşekkürler.Saygılar sevgiler
Resim
Kullanıcı avatarı
MAKOSHARK
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Deniz ÇAGLIYAN
1/18 Model Sayısı: 851
1/24 Model Sayısı: 4
1/43 Model Sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
Toplam Model Sayısı: 855
Rep Puani: 11586
MAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yok

İletiYazar: Rallyci » 14 Ekm 2008, 13:34

Deniz abi teşekkkür ederim forum için ayrı proje var yeni bir alt sayfa ve bu alt sayflarında kendi alt sayfaları olacak. Genel sorunlar en çok karşılaşılan sorunlar ve çözümleri, tecrübeleriniz ve genel onarım ve sıııfırdan üretim bu alt forumu açınca burası silinecek ve tecrübe kazanmış arkadaşlarımız bu alt forumalra tecrübelerini ekleyecek hiç tecrübes olamayan; onarıma yada yenden yapmaya girişmekte kasarsız modele bir zarar gelmesinden çekinen -ki çok doğal ve mantıklıdır bu- arakdaşlarımız için yaralı olacağı düşüncesindeyiz ve işin ayrı bir yönü desbu uğraşın zevk vermesi ve boş zamanı değerlendrimedir en kısazamanda foruma eklenecek
Resim
Rallyci
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

Rallyci rep puani yokRallyci rep puani yokRallyci rep puani yokRallyci rep puani yokRallyci rep puani yok

İletiYazar: Desolator » 14 Ekm 2008, 13:43

Eline sağlık Birol. Çok yararlı olmuş bilgiler.. :pidu: :pidu: Galiba benim subarunun camlarını yeniden yapmam gerekecek. Bu konuda yardımlarını esirgemiyecegini tahmin ediyorum. Hatta yapamazsam eski camları sana kargolamayı bile düşünebilirim :laug: :laug:
Resim
Kullanıcı avatarı
Desolator
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Sinan Ates
1/18 Model Sayısı: 20
1/24 Model Sayısı: 1
Motorsiklet Model: 1
Toplam Model Sayısı: 22
Rep Puani: 630
Desolator rep puani yokDesolator rep puani yokDesolator rep puani yok

İletiYazar: G.HEPARSLAN » 14 Ekm 2008, 16:25

Verdiğin bilgiler ve emeğin için teşekkür ederim Birol. Modifiye bölümünde alt başlıklar oluşturularak, forumumuzda paylaşılacak bu bilgilere kolay erişim sağlanacak ve sizlerin bu güzel paylaşımlarıyla da zamanla daha düzenli bir şekle geleceğine inanıyorum. Şimdiden tüm çalışmalarında kolaylıklar dilerim.
Kullanıcı avatarı
G.HEPARSLAN
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Gökhan HEPARSLAN
1/18 Model Sayısı: 107
1/24 Model Sayısı: 11
1/32 Model Sayısı: 38
1/43 Model Sayısı: 135
1/64 Model sayısı: 499
1/72 Model Sayısı: 234
1/87 Model Sayısı: 52
- / -- Model Sayısı: 73
Motorsiklet Model: 15
Toplam Model Sayısı: 1165
Rep Puani: 16731
G.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yok

Re: Model Onarım/ Modifiye/ Yeni Üretim/ Alternatif Malzemeler

İletiYazar: mustafacelebi » 14 Ekm 2008, 16:46

Yeni bölümümüz hayırlı olsun.Birol abicim ellerin dert görmesin.Forum olarak bu başlık altında çok şey öğreneceğiz.
Resim
mustafacelebi
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Mustafa Çelebi
1/18 Model Sayısı: 20
1/43 Model Sayısı: 33
Toplam Model Sayısı: 53
Rep Puani: 1901
mustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yok

İletiYazar: ///Okan » 14 Ekm 2008, 21:50

Şimdi Birol abi tek anlamadığım şey şu ledlerin nereden temin edeceğimiz ve nasıl yapacağımız nerye bağlayacağımızdır.Beni aydınlatıcağına inanıyorum.
Resim
Kullanıcı avatarı
///Okan
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Okan
1/18 Model Sayısı: 0
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 618
///Okan rep puani yok///Okan rep puani yok///Okan rep puani yok

İletiYazar: Rallyci » 14 Ekm 2008, 22:27

Değerli yorumlarınız için hepinize çok teekkür ederim. Başlıkları ayrıdık çünkü daha ileriki zamanlarda konular üst üste yazılacak aranılan daha kolay bulunamayacak ve bir konuyu tartışırken çözüm araken araya başka konu girebilecek ve bağlantıda kopmuş oalcaktı ister istemez dikkat o yöne de gidecek. Mesela boyama ile ilgili yazılmış şeylerden sonra araya iç mekan uyulamları ,sonra ışıklandırma sonra yine boyama gibi.herşeyin yerinde tartışılması o alanda uzmanşılamsı gibi birşey olsun istiyoruz açıkçası Genel adını taşıyacağı bölüm oluştıurmadık her konunnn bir yerde toplancağı .kendi yerinde inceleyip değerlendireceğiz bunun içinde tüm forumüyelerimizin her türlü bilgilerine ve bunun paylaşıına ihityacımız var bir donaın gibi dşüürsek anakart arızalarını ekran kartı platformunda inceleyemeyeceğimiz gibi bunların birbileriyle azda olsa bağlantısı olsada model uygulamalrının birbirleriyle bağlantısı da yok bu konuyu burda kapatıyorum artık yerinde işlemek daha güzel olacak herkese hayırlı olsun diyorum
Resim
Rallyci
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İletiYazar: Falcon_X » 03 Arl 2008, 23:50

Çok yararlı bilgiler.Teşekkürler Birol abiciğim.
Resim
DK-Performance Diecast Tuning
Kullanıcı avatarı
Falcon_X
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Deniz KANBUROGLU
1/18 Model Sayısı: 21
1/24 Model Sayısı: 6
1/32 Model Sayısı: 13
1/43 Model Sayısı: 5
1/64 Model sayısı: 12
1/72 Model Sayısı: 8
- / -- Model Sayısı: 13
Motorsiklet Model: 10
Toplam Model Sayısı: 88
Rep Puani: 550
Falcon_X rep puani yokFalcon_X rep puani yokFalcon_X rep puani yok

Re: Model Onarım/ Modifiye/ Yeni Üretim/ Alternatif Malzemel

İletiYazar: JackalMert » 20 Ekm 2010, 23:07

Bu yararlı bilgiler için çok teşekkürler. Fakat bi konuda fikir danışmak istiyorum sizlere. Ben az çok diecast ışıklandırmasıyla uğraşıyorumda led'den ' Sinyal ' (yanıp sönme) tepkisini nasıl alabiliriz ? Devre kurmamız mı gerekir ? Yada Pic'le yapabilirmiyiz ? Bir de piyasada kendinden flasher li led olduğunu duydum fakat bu ledlerin yanıp sönme süreleri gerçek sinyallerle aynımıdır ve smd versiyonları varmıdır ? Bilgisi veya tecrübesi olanlar cevap verirlerse çok sevinirim. Eminimki forumda benim haricimde çok kişi ışıklandırmayla ilgileniyodur :)
JackalMert
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

İsim: Mert
1/18 Model Sayısı: 19
1/24 Model Sayısı: 2
1/43 Model Sayısı: 64
1/87 Model Sayısı: 80
Toplam Model Sayısı: 165
Rep Puani: 10
JackalMert rep puani yok

İletiYazar: sui_cast » 20 Ekm 2010, 23:21

JackalMert yazdı:Bu yararlı bilgiler için çok teşekkürler. Fakat bi konuda fikir danışmak istiyorum sizlere. Ben az çok diecast ışıklandırmasıyla uğraşıyorumda led'den ' Sinyal ' (yanıp sönme) tepkisini nasıl alabiliriz ? Devre kurmamız mı gerekir ? Yada Pic'le yapabilirmiyiz ? Bir de piyasada kendinden flasher li led olduğunu duydum fakat bu ledlerin yanıp sönme süreleri gerçek sinyallerle aynımıdır ve smd versiyonları varmıdır ? Bilgisi veya tecrübesi olanlar cevap verirlerse çok sevinirim. Eminimki forumda benim haricimde çok kişi ışıklandırmayla ilgileniyodur :)

viewtopic.php?f=189&p=89711#p89711
Resim

mesaj için sui_cast teşekkür aldı- 2:
G.HEPARSLAN, JackalMert
Kullanıcı avatarı
sui_cast
DC HABER
DC HABER

İsim: BAHADIR E.
1/18 Model Sayısı: 62
1/43 Model Sayısı: 2
1/87 Model Sayısı: 1
Toplam Model Sayısı: 65
Rep Puani: 7990
sui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yok

İletiYazar: JackalMert » 21 Ekm 2010, 00:02

sui_cast yazdı:
JackalMert yazdı:Bu yararlı bilgiler için çok teşekkürler. Fakat bi konuda fikir danışmak istiyorum sizlere. Ben az çok diecast ışıklandırmasıyla uğraşıyorumda led'den ' Sinyal ' (yanıp sönme) tepkisini nasıl alabiliriz ? Devre kurmamız mı gerekir ? Yada Pic'le yapabilirmiyiz ? Bir de piyasada kendinden flasher li led olduğunu duydum fakat bu ledlerin yanıp sönme süreleri gerçek sinyallerle aynımıdır ve smd versiyonları varmıdır ? Bilgisi veya tecrübesi olanlar cevap verirlerse çok sevinirim. Eminimki forumda benim haricimde çok kişi ışıklandırmayla ilgileniyodur :)

viewtopic.php?f=189&p=89711#p89711

Teşekkür ederim ilgilendiğiniz için :smile:

mesaj için JackalMert teşekkür aldı- 2:
G.HEPARSLAN, sui_cast
JackalMert
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

İsim: Mert
1/18 Model Sayısı: 19
1/24 Model Sayısı: 2
1/43 Model Sayısı: 64