Model Temizliği (!)

Diecast Modelcilik ve Model Araçlarla Ilgili Herşeyi Bu Başlık Altında Paylaşabilirsiniz...

Yetkili: resatsirin

Re: Model Temizliği (!)

İletiYazar: BuRaK-B » 16 Ekm 2010, 19:46

Emre Abi (Emre ERBASAR) ile Deniz Abi (MAKOSHARK) geçen buluşmamızda bir temizleme aparatından bahsetmişlerdi ve ne olduğunu öğrenememiştim bir türlü. Belki konuyu görünce açıklarlar... :duyuru:
Kullanıcı avatarı
BuRaK-B
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Burak BALIKÇI
1/18 Model Sayısı: 62
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 25
1/64 Model sayısı: 24
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 6
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 13
Toplam Model Sayısı: 130
Rep Puani: 10025
BuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yok

İletiYazar: Bülent Aydoğan » 16 Ekm 2010, 20:49

kalın temiz makyaj fırçasıyla tozu süpürerek başlayın daha detaylı temizliğe..
Resim
Kullanıcı avatarı
Bülent Aydoğan
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: bülent
1/18 Model Sayısı: 30
1/24 Model Sayısı: 4
1/43 Model Sayısı: 9
1/64 Model sayısı: 2
1/72 Model Sayısı: 17
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 5
Motorsiklet Model: 12
Toplam Model Sayısı: 79
Rep Puani: 2794
Bülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yok

İletiYazar: MAKOSHARK » 16 Ekm 2010, 22:44

Temizleme aparatı derken bayanların kullandığı makyaj fırçaları var onlardan aldık ve gerçekten toza birebir iyi geliyor ve en hassas parçaları bile itina ile temizliyor bunun yanısıra gözlük bezi ve mikrofiber bezlerde çok işe arıyor.Küçük bir hatırlatma,eğer bir modelinize cila yapacaksanız sünger ile yapmanızı tavsiye ederim(ince gözenekli sünger olmasında fayda var) cilalı süngeri dairesel hareketler ile sürüp sonrada gözlük bezi ile parlatırsanız modeldeki kılcal çizikleri en aza indirirsiniz. :y: :y: :y:
Resim

mesaj için MAKOSHARK teşekkür aldı- 2:
BuRaK-B, Serdar Gökhan
Kullanıcı avatarı
MAKOSHARK
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Deniz ÇAGLIYAN
1/18 Model Sayısı: 851
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 0
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 855
Rep Puani: 11586
MAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yok

İletiYazar: canomen » 17 Ekm 2010, 00:13

Aynen katılıyorum; gözlük bezi model boyasının parlamasında öncü demek mümkün,fakat gözlük beziyle silmeden önce yumuşak telli bir fırça ile üzerindeki tozlardan arındırdıktan sonra silme işlemine geçmek daha sağlıklı olur.Diğer bir konu ise modelleri yüksek watlı ışıklardan korumalı ve yakın konumlandırmamalı,aksi takdirde boyada benek benek yanık izler beliriyor.Boya cilası da kullanılabilir, pamukla yumuşak vuruşlar yapılarak fazla bastırmadan ve ci atarken camlara kesinlikle dikkat edilerek uygulanmalıdır.
Resim
Kullanıcı avatarı
canomen
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Can
1/18 Model Sayısı: 3
1/24 Model Sayısı: 10
1/32 Model Sayısı: 14
1/43 Model Sayısı: 63
1/72 Model Sayısı: 4
1/87 Model Sayısı: 3
- / -- Model Sayısı: 71
Motorsiklet Model: 1
Toplam Model Sayısı: 169
Rep Puani: 1110
canomen rep puani yokcanomen rep puani yokcanomen rep puani yokcanomen rep puani yokcanomen rep puani yok

İletiYazar: vegawagon » 17 Ekm 2010, 00:21

Ben modeli parlatmak için en son SONAX ın araba cilasını kullandım. Ama bildiğimiz cilalardan değil krem şeklinde. 3 modelde denedim şu ana kadar bir sorunla karşılaşmadım. Modellerini parlatmak isteyenlere önerebilirim.
Resim
Kullanıcı avatarı
vegawagon
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Orhan Özvatan
1/18 Model Sayısı: 10
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 1
1/43 Model Sayısı: 21
- / -- Model Sayısı: 10
Toplam Model Sayısı: 42
Rep Puani: 350
vegawagon rep puani yokvegawagon rep puani yok

İletiYazar: Bülent Aydoğan » 17 Ekm 2010, 00:41

parlatıcılar genellikle mikroskobik aşındırıcılardır..bizim modellerin cila katında aşırı kirlenme olmadığı için yalnızca temizleyici bir şeyler yeterli olacaktır..ayrıca krom ve cam bölgeler nemli bez harici birşey sürerken dikkatli olun çünkü sürpriz sonuçlar üzücü olabilir..benim arabalarım camsız vitrinde..kısa aralıklarla makyaj fırçasıyla süpürüp fotoğraf malzemesi satan yerlerde bulabileceğiniz el pompası ile dokunulamayan yerlere hava tutuyorum..uzun zaman sonra kayganlığını yitirmiş gövdeyi de sadece su ile nemlendirilmiş güzel bir bezi parmaklarıma sarıp silmek eski haline gelmesine yetiyor..arabalarımda ince çizikler oluşmuyor böylece..diecast temizliğini abartmamak daha sağlıklı..
Resim

mesaj için Bülent Aydoğan teşekkür aldı- 2:
BuRaK-B, Kenan Şavklı
Kullanıcı avatarı
Bülent Aydoğan
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: bülent
1/18 Model Sayısı: 30
1/64 Model sayısı: 2
1/72 Model Sayısı: 17
- / -- Model Sayısı: 5
Motorsiklet Model: 12
Toplam Model Sayısı: 79
Rep Puani: 2794
Bülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yok

İletiYazar: tansukoc » 17 Ekm 2010, 01:09

Hemen herkes aynı yöntemleri kullanıyor tecrübeler sabit yönde demekki.
Ben de kaba toz için önce ince yapılı allık fırçası ardından gözlük bezi kullanıyorum, gayet iyi sonuç veriyor.
Bir ara iç mekanlar için pipetten hava üflemeyi denedim ama pek olmadı gibi tavsiye etmem. :)
Resim
Kullanıcı avatarı
tansukoc
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Tansu KOÇ
1/18 Model Sayısı: 10
1/24 Model Sayısı: 2
1/43 Model Sayısı: 1
Toplam Model Sayısı: 10
Rep Puani: 135
tansukoc rep puani yok

İletiYazar: REVOLUTION » 04 Kas 2010, 20:38

Yapılacak bütün şeyler yazılmış sadece birşey eklemek istiyorum bu koleksiyon işinde bizden eski ve tecrübeli abilerimizden öğrendiğim kadarıyla normal arabalarda kullanılan cilalar bizim modellere göre çok kuvvetli ve ağır olduğunda yapılacak miktarı ayarlasak bile uzun vadede boyaya zarar verdiğini anlatmışlardı bu yüzden ben Tamiya'nın model wax isimli cilasını kullanıyorum harika sonuç verdiği gibi kokusuda harika :grin: ayrıca bunu aldığında içinden özel temizle bezide çıkıyor; kesinlikle tavsiye ederim.
Resim
Kullanıcı avatarı
REVOLUTION
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Devrim SEN
1/18 Model Sayısı: 224
1/24 Model Sayısı: 1
1/32 Model Sayısı: 1
1/43 Model Sayısı: 1
1/72 Model Sayısı: 12
- / -- Model Sayısı: 9
Motorsiklet Model: 22
Toplam Model Sayısı: 270
Rep Puani: 5230
REVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yok

İletiYazar: Erdem » 08 Mar 2013, 14:04

Ne zamandır aktif olmamış bu konuyu hortlatayım :lol: Benim de tozlarından arındırmam gereken birkaç modelim var (temizlik yapılacak bölgeler motor içi, koltuk-güneşlik gibi iç mekanlar), aklıma saç kurutma makinesinden faydalanmak geldi ama siz değerli kardeşlerime ve abilerime danışmak istedim :smile5:
Kullanıcı avatarı
Erdem
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Erdem
1/18 Model Sayısı: 78
1/43 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 1
- / -- Model Sayısı: 3
Toplam Model Sayısı: 83
Rep Puani: 4250
Erdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yok

İletiYazar: rsc86 » 12 Oca 2014, 02:59

uyarı dezenfektanlarla özelikle hastahanelerde bulunan el dezenfek tanıyla modelinizi silmeye kalkmayıın ben yaptım beze aracın boyası hafiften bulaşıyor
rsc86
MİSAFİR ÜYE
MİSAFİR ÜYE

İletiYazar: whitesinek » 18 Mar 2015, 17:31

Ben de ikea detolf kullanıyorum ama hiç memnun değilim. Çok fazla toz alıyor içine. Model sayım çoğalınca tamamen kapaklı bir dolap alacağım. (cam kapaklı)
Brothers Of Heavy Metal
Kullanıcı avatarı
whitesinek
FORUM ÜYESİ
FORUM ÜYESİ

İsim: harun
1/18 Model Sayısı: 4
1/24 Model Sayısı: 2
1/43 Model Sayısı: 3
Motorsiklet Model: 4
Toplam Model Sayısı: 13
Rep Puani: 0
whitesinek rep puani yok

İletiYazar: FurkanK » 13 May 2015, 22:37

Dışlarına aralıklarla bildiğimiz araba cilası uygulayıp, üstübi ile, içini ve üstübinin bıraktığı tortularıda diş dırçasıyla temizliyorum. Modele cila uygulamak değişik gelebilir kulağa ama yüzeye elinizi sürdüğünüzde mükemmel hissiyat veriyor.
Kalp ne ile dolu ise, dilden o dökülür...
Kullanıcı avatarı
FurkanK
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Furkan Ahmet Kaplan
1/18 Model Sayısı: 74