YILDIZ'IN MÜTHİŞ AĞIR VASITA GEÇMİŞİ...

YILDIZ'IN MÜTHİŞ AĞIR VASITA GEÇMİŞİ...

İletiYazar: Kenan Şavklı » 29 Eyl 2010, 05:50

Herkese merhaba...

Yeryüzünde öyle markalar var ki; Afrika'daki ilkel kabile üyelerinin bile adını bir şekilde duyduğu ve sembolünü tanıdığı türdendir... Michael Jackson, Coca Cola ya da Mercedes-Benz gibi... Çok komik bir şekilde, sırf marka fanatizmi yaşadığı için -geçmişi de itibarı ile- en iyi olduğunu kabul etmeyenler olsa bile -ki bu kişiyi ancak küçük düşürür- hayranları pek çoktur. Ben marka taraftarı olduğum için değil, geçmişinden ve güncelinden inanılmaz etkilendiğim ve dünya sanayiine inanılmaz katkıları olduğu için foto arşivini yaptığım Mercedes-Benz'in kimi klasikleşmiş ve iz bırakan ve unutulmaz ağır vasıtalarının bazılarını paylaşmak istedim. Yoksa normalde de tercihim -en iyinin M.B. olduğunu bildiğim halde- yine bir başka marka olurdu...
Umarım Burak'ın da elindeki inanılmaz değerdeki yerli otobüs imalat arşivini de -belki- buraya katmasına vesile olacak bir konu olur... İşte çok fazla adetli olmamakla beraber beni çok etkileyen ve 1/43 'lerine de bulaştığım için 1/1 fotolarını indirdiğim kimi Yıldız'lar...

Aşağıdaki güzelliği Minichamps 1/43 olarak yaptı ve satın alma işini öteledim; ama maalesef tükendiği için hiçbir yerde bulamıyorum... :sweat:
Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Aşağıdaki İtfaiye de yine 1/43 olarak göz kırpanlardan... :whistle:
Resim

:kamyon: :kamyon: :kamyon: :kamyon: :kamyon:

O 302 tanıtımımı yaparken "mutlaka kullanacağım" dediğim, ama komik bir şekilde unuttuğum fotolar... :sad1:
Özellikle aşağıdaki bu ilk fotonun güzelliğine dikkat...
Resim

Resim

Resim

Resim

Aşağıdaki de dikkat ettiğiniz üzere bir troleybüs... O 302'nin zemininde devasa aküler/bataryalar gizliymiş. Onların da fotoları vardı ama bulamadım. :whistle: 1990'da, henüz çok ufakken İzmir'de mavi renkli (sanırım Leyland'dı) bir troleybüs görmüştüm ki elektirikler kesik olduğu için caddenin ortasında :smile7: olduğu yerde duruyordu ve içerisi hınca hınç doluydu. Neden otobüsün ortada öylece durduğunu, Rahmetli Babam'a sorduğumda, elektirik kesildiği için durduğunu söylemesi beni çok güldürmüştü. Ayrıca, yıllar önce de İstanbul'da troleybüslerin olduğunu ve onların da enerji kesintisi olduğunda kalakaldıklarını söylemişti...
Resim

Resim

Aşağıdaki bir kısa versiyon O 302... :smile5:
Resim

Karlı bir havaalanında...
Resim

Aşağıdakinin ise, üzerindeki yazıyı okumadan önce, özellikle farlarından dolayı bir Amerikan versiyonu olduğunu anladığım O 302... Görüldüğü üzere Washington'da, oralara yabancı olan turistleri de gezdirmiş. :smile5:
Resim

Resim

Resim

Hazır konu Yıldız'dan açılmışken, klasik Unimog arşivimden de kimi ilgi çekici olanlarını paylaşayım istedim...
Resim

Resim
Burak! :smile5: Yukarıdaki ve aşağıdaki fotoları özellikle sen gör diye attım; çünkü her gördüğünde benim 1/18 Schuco U401'lere "yahu bunlar 1/24 mi nedir" deme artık diye... :lol: Üzerinde insanların olduğu fotoğraf, 401 Unimog'un -özellikle- ne kadar ufak olduğunu gösteriyor...
Resim

Resim

Bence Schuco, bu aşağıdaki krem renkli Berlin Çevre Temizlik aracını da yapabilirmiş...
Resim

Sizce umut var mı??? Umuttan ziyade, Allah bilir bu aracın fotosunu çekenler, hala bazı işlerde kullanıyordur bunu...
Resim

Resim

Aşağıdaki foto, gelmiş geçmiş tüm Unimog'larda yeralan şanzınmana bağlı çevirici koldan gücünü alarak çalışan bir kompresörün kanıtı. Unimog'un çok amaçlılığının en temel kanıtlarından biri de aynı zamanda... Ben elimdeki Unimog modelelrine bu kompresör ve benzeri ek aparatları-aletleri, tıpkı kültüvatörü imal ettiğim gibi imal etmeyi düşünüyorum kısmetse...
Resim

Aşağıdaki taraklı U2010'u bir yerden gözüm ısırıyor ama nerden... :lol:
Resim

Resim

Aşağıdaki fotoyu çok uzun süre duvar kağıdı olarak kullanmıştım.
Resim

Sadece bir traktör olmaktan kurtulup, askeriyeye, itfaiyeye ve belediyelere de hizmet eden araç haline gelmiş ilk model; efsane U404 serisi ki 1/43 serimi tamamladım ve paylaşım yakın... :yuppi:
Resim

Resim

Resim

Resim

:cup1: "Emekliliklerini bile çalışarak geçiren araçlar" desek yeridir bence... Çok eski oldukları halde bu kadar yaygın olarak hala kullanılıyor olan başka bir markanın aracını görmedim. Geçmişte o kadar çok markalar yeraldı ki; Büssing'er, Deutz'lar, Magirus'lar, Daf'lar ve aklıma gelmeyen daha neler neler... Mercedes-Benz'in ise hala kimi illerde 40 yıllık araçlarının, yerel belediyelerde ve askeriyede hizmet verdiğini rahatlıkla görebiliyoruz. Ben özellikle askerdeyken, atış eğitimine gitmemiz vesilesiyle sadece bir kaç kez binebildiğim O 302'nin kayarak gidişini ve rahatsız etmeyen süspansiyonlarını hala unutamıyorum... Şampiyonsun Yıldız! :cup1:
Resim

Kullanıcı avatarı
Kenan Şavklı
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: kenan savkli
1/18 Model Sayısı: 0
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 9113
Kenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yok

Re: YILDIZ'IN MÜTHİŞ AĞIR VASITA GEÇMİŞİ...

İletiYazar: Emre E. » 29 Eyl 2010, 07:52

Sabahın köründe mest oldum. Katalog tadında bir paylaşım.. :coffee: Teşekkürler Kenan. :good2: :+1: REP

---
Emre Erbaşar
Kullanıcı avatarı
Emre E.
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Emre
1/18 Model Sayısı: 116
1/64 Model sayısı: 500
Toplam Model Sayısı: 116
Rep Puani: 19255
Emre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yok

İletiYazar: gokhan derli » 29 Eyl 2010, 09:02

Kenan'ım Allah razı olsun.. Sabah, sabah o kadar zevkle okudum ki.. Daha geçen gün bir arkadaşımla muhabbetini yaptık Mercedes'in. 'Afrika'nın en ücra köşesinde bile muhakkak bir Mercedes var' diye.. Ellerine sağlık kardeşim.. Elimde olsa 10 tane Rep verirdim.. :+1:
Resim
Kullanıcı avatarı
gokhan derli
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Gökhan
Toplam Model Sayısı: 1590
Rep Puani: 3930
gokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yok

İletiYazar: Bora TURAN » 29 Eyl 2010, 09:04

Belgesel izlemiş gibi keyif aldım sabah sabah. Kısa 302'ler çok güzel olmuş. Hem kısa, hemde cam tavanlı. Şimdilerde bile böyle bir özellik yok. Adamlar o zamanlarda yapmış.

Teşekkürler Kenan. :y: :+1:
Resim
Kullanıcı avatarı
Bora TURAN
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Bora TURAN
1/18 Model Sayısı: 71
1/32 Model Sayısı: 1
1/43 Model Sayısı: 3
Motorsiklet Model: 12
Toplam Model Sayısı: 87
Rep Puani: 6140
Bora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yok

İletiYazar: mustafacelebi » 29 Eyl 2010, 09:30

Pc yi açtım ve bu konuyu okuyunca ve inceleyince kendimden geçtim.Müthiş bir paylaşım.Kalite ve bilinirlik deyince Mercedes ilk sıralarda gelen markalardan biridir.Anlatımın ve özverin için teşekkür ederim.
Rep :+1:
Resim
mustafacelebi
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Mustafa Çelebi
1/18 Model Sayısı: 20
1/43 Model Sayısı: 33
Toplam Model Sayısı: 53
Rep Puani: 1901
mustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yok

İletiYazar: Kamil GÖNEN » 29 Eyl 2010, 09:31

Hepsi birbirinden güzel, hepsi yıldızlar geçidi. Teşekkürler üstad... :good2:
Resim
Kullanıcı avatarı
Kamil GÖNEN
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Kamil GÖNEN
1/18 Model Sayısı: 10
1/24 Model Sayısı: 30
1/32 Model Sayısı: 40
1/43 Model Sayısı: 40
1/72 Model Sayısı: 10
Motorsiklet Model: 5
Toplam Model Sayısı: 135
Rep Puani: 60
Kamil GÖNEN rep puani yok

İletiYazar: sui_cast » 29 Eyl 2010, 09:40

Süper bir paylaşım..
O 302'lere ve 0 303'e bayıldım..
Kısa kasa 352 ise her zamanki gibi hem şirin hem estetik.. Dedemin kaptan şöfor olarak bunlardn birinin önünde fotoğrafı vardı ama nerede bilmiyorum..
Teşekkürler paylaşım için..

:+1:
Resim
Kullanıcı avatarı
sui_cast
DC HABER
DC HABER

İsim: BAHADIR E.
1/18 Model Sayısı: 65
1/87 Model Sayısı: 1
Toplam Model Sayısı: 69
Rep Puani: 8155
sui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yok

İletiYazar: sherpa » 29 Eyl 2010, 11:36

kenan elıne saglık cok guzel olmus
Resim
Kullanıcı avatarı
sherpa
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Bilgi ÖNDES
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 1955
sherpa rep puani yoksherpa rep puani yoksherpa rep puani yoksherpa rep puani yoksherpa rep puani yoksherpa rep puani yoksherpa rep puani yoksherpa rep puani yok

İletiYazar: ArdaPerk » 29 Eyl 2010, 13:38

Abi o Unimoglar ne kadar şirin öyle ya :lol:
Ayrıca cam tavanlı 302'de şahane duruyor,bugünkü cam tavanlı otobüsler yanında halt etmiş bence ..

Bu güzel paylaşımın için ellerine sağlık demek istiyorum Abicim :+1:
Nice paylaşımlara :nazar:
Resim
Kullanıcı avatarı
ArdaPerk
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Arda Perk
1/18 Model Sayısı: 60
1/24 Model Sayısı: 6
1/32 Model Sayısı: 5
1/43 Model Sayısı: 2
1/72 Model Sayısı: 111
1/87 Model Sayısı: 6
Motorsiklet Model: 4
Toplam Model Sayısı: 171
Rep Puani: 6115
ArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yok

İletiYazar: Genckaptan » 29 Eyl 2010, 13:59

Unimog Pancar Motorunun Evrimi tadında bir araç :) Bakın O pancar motoru şimdi bence otomobilden apayrı bir icat unimoglar hayatımızda belki bizim pek aktif olarak görmediğimiz ama çok kullanılan bir araç,
Genckaptan
MİSAFİR ÜYE
MİSAFİR ÜYE

İletiYazar: sui_cast » 29 Eyl 2010, 13:59

Amerikan versiyonu olan sadece farlarıyla değil krom kaplamalarıyla da "ben amerikan otobüslerine benzemeye çalıştım" diyor :lol:
Resim
Kullanıcı avatarı
sui_cast
DC HABER
DC HABER

İsim: BAHADIR E.
1/18 Model Sayısı: 65
1/87 Model Sayısı: 1
Toplam Model Sayısı: 69
Rep Puani: 8155
sui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yok

İletiYazar: vegawagon » 29 Eyl 2010, 14:06

Muhteşem bir paylaşım. Ellerine sağlık Kenan abi. Özellikle unimoglar bir harika. Tam bir arazi aracı.
Resim
Kullanıcı avatarı
vegawagon
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Orhan Özvatan
1/18 Model Sayısı: 10
1/32 Model Sayısı: 1
1/43 Model Sayısı: 21
- / -- Model Sayısı: 10
Toplam Model Sayısı: 42
Rep Puani: 350
vegawagon rep puani yokvegawagon rep puani yok

İletiYazar: Serdar Gökhan » 29 Eyl 2010, 14:59

harika bir paylaşım olmuş teşekkürler abi :y:
Modelcilik bir tutkudur...
Kullanıcı avatarı
Serdar Gökhan
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Serdar
1/18 Model Sayısı: 22
1/24 Model Sayısı: 1
1/43 Model Sayısı: 4
1/64 Model sayısı: 95
1/72 Model Sayısı: 3
1/87 Model Sayısı: 9
- / -- Model Sayısı: 4
Motorsiklet Model: 1
Toplam Model Sayısı: 140
Rep Puani: 3895
Serdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yok

Sonraki

1/1 NOSTALJİ

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir