Astar gerçekten şart mı?

Yetkili: BuRaK-B

Astar gerçekten şart mı?

İletiYazar: VoldroY » 23 Ağu 2010, 18:12

Gerçekten şart mı astar?

Yakın zamanda yine bir proje içinde olacağım.Bilgilerimi tazelemek açısından yine bir araştırma işine girdim ve bazı şeyler buldum astarın aslında o kadar gerekmediğine dair...

Doğru mudur?

Bir de boya ve boya sökücü alacağım.Bana iyi bir marka tavsiye eder misiniz? :)

Gelecek cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.
Resim
Kullanıcı avatarı
VoldroY
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Berkcan
1/18 Model Sayısı: 18
1/24 Model Sayısı: 4
1/32 Model Sayısı: 2
1/43 Model Sayısı: 5
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 2
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 31
Rep Puani: 105
VoldroY rep puani yok

Re: Astar gerçekten şart mı?

İletiYazar: VoldroY » 23 Ağu 2010, 18:29

kemal_053 yazdı:Berk can sana ilk olarak diyeceğim şey bilgi olarak her şeyi yapılması gerektiği gibi yap man olacak kardeşim astar bence boyanın altına mutlaka garklıdır güzel bir zemin elde etmek istiyorsan astar ve zımpara işlerinden kaçmıcak sin yapacaksın sen bir modeli astarlı zımparalı boya başka bir modeli de sadece direk boya arasındaki farkı sen anlicak sin. Boyalara gelince piyasada nalburlarda akçalı. marshall vs. marka sprey ler var bunlardan kullana bilirsin ama direk aracın görünen kısımlarda tamiya marka sprey kullanmanı tavsiye ederim fiyat olarak diğerler inden biraz pahalıdır ama kullananlar arlarındaki farkları bilirler. Boya sökücü olarak da ben fren hidrolik yağı kullanıyorum petrol ofislerinde falan var onu taffsıye ede bilirim sana inşallah yazdıklarım sana yardımcı olur.

Abi çok teşekkür ederim.Markaları falan aklıma yazdım.Astarda sanırım pek marka falan fark etmiyor?

Bir de kaç kat atılmalı?

Son bir soru :)

Hidrolik yağını fırça ile mi süreceğim modele?
Resim
Kullanıcı avatarı
VoldroY
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

VoldroY rep puani yok

İletiYazar: VoldroY » 23 Ağu 2010, 18:41

kemal_053 yazdı:
VoldroY yazdı:
kemal_053 yazdı:Berk can sana ilk olarak diyeceğim şey bilgi olarak her şeyi yapılması gerektiği gibi yap man olacak kardeşim astar bence boyanın altına mutlaka garklıdır güzel bir zemin elde etmek istiyorsan astar ve zımpara işlerinden kaçmıcak sin yapacaksın sen bir modeli astarlı zımparalı boya başka bir modeli de sadece direk boya arasındaki farkı sen anlicak sin. Boyalara gelince piyasada nalburlarda akçalı. marshall vs. marka sprey ler var bunlardan kullana bilirsin ama direk aracın görünen kısımlarda tamiya marka sprey kullanmanı tavsiye ederim fiyat olarak diğerler inden biraz pahalıdır ama kullananlar arlarındaki farkları bilirler. Boya sökücü olarak da ben fren hidrolik yağı kullanıyorum petrol ofislerinde falan var onu taffsıye ede bilirim sana inşallah yazdıklarım sana yardımcı olur.

Abi çok teşekkür ederim.Markaları falan aklıma yazdım.Astarda sanırım pek marka falan fark etmiyor?

Bir de kaç kat atılmalı?

Son bir soru :)

Hidrolik yağını fırça ile mi süreceğim modele?

Astarda marka olarak aldığın sprey boyanın aynı markasında astar vardır. Onu kullanmanı tavsiye ederim sana. Astar atma konusuna gelince astarı fazla atarsan modele modelin üstündeki detayları kapatırsın olmaz kararınca atacaksın fazla olmicak serpme olarak atıcaksin diyeyim sana ben kardeşim fren hidrolik yağını bir kaba boşaltacak sin modelin içine sağa bileceği kadar olması yeterli yağı içine boşalt ve modeli içine bırak zaman geçtikçe modelin üstündeki boya çektiğini fark ediceksin ama modelın boyama zamanına göre bu zaman biraz uzuya bılır.ama kesin istediğin sonucu alırsın merak etme.

Teşekkür ederim abi.

Zaten daha sonra bir şekilde çıkartıp temizlerim.Ele değmesinde falan bir sorun yaratmaz sanırım hidrolik yağı?
Resim
Kullanıcı avatarı
VoldroY
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

VoldroY rep puani yok

İletiYazar: ArdaPerk » 23 Ağu 2010, 18:57

Tamiya boyalar malesef küçük 16-17 lira.1 kutu boyada 1 arabayı boyamıyor.
Erol Abinin dediğini yaptım.Normal boyayı astar oluncaya kadar zımparaladım..Fakat noldu boya yetmedi :devil: :devil: :devil:
Büyük boy sprey boya tavsiye ederim.Kutu olarak satılan boya çıkarıcılar var koca kutuyu 7 liraya almıştım 1 yıl önce.
Komple boyayı sök sökücüyle astar at 1 kat,sonrada boya 30 cm uzaktan.
Bu şekilde güzel sonuç alıyorum ben :smile:
Resim

mesaj için ArdaPerk teşekkür aldı- 2:
VoldroY, volkankarakus
Kullanıcı avatarı
ArdaPerk
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Arda Perk
1/18 Model Sayısı: 60
1/24 Model Sayısı: 6
1/32 Model Sayısı: 5
1/43 Model Sayısı: 2
1/72 Model Sayısı: 111
1/87 Model Sayısı: 6
Motorsiklet Model: 4
Toplam Model Sayısı: 171
Rep Puani: 6115
ArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yok

İletiYazar: VoldroY » 23 Ağu 2010, 19:36

ArdaPerk yazdı:Tamiya boyalar malesef küçük 16-17 lira.1 kutu boyada 1 arabayı boyamıyor.
Erol Abinin dediğini yaptım.Normal boyayı astar oluncaya kadar zımparaladım..Fakat noldu boya yetmedi :devil: :devil: :devil:
Büyük boy sprey boya tavsiye ederim.Kutu olarak satılan boya çıkarıcılar var koca kutuyu 7 liraya almıştım 1 yıl önce.
Komple boyayı sök sökücüyle astar at 1 kat,sonrada boya 30 cm uzaktan.
Bu şekilde güzel sonuç alıyorum ben :smile:

Teşekkür ederim abi,dediğin gibi yapacağım.Aslında koca bir kutuyu 3 liraya da alabilirim ama sanırım marka,kalite anlamında bir şeyler fark ediyor.Öncelikle 1:24 bir modelde deneme yapacağım onu da 3 liralık boya ile yaparım sanırım.Daha sonra daha iyi bir marka satın alıp 1:18 bir kurbanlıkta şansımı deneyeceğim. :)
Resim
Kullanıcı avatarı
VoldroY
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

VoldroY rep puani yok

İletiYazar: VoldroY » 23 Ağu 2010, 20:04

kemal_053 yazdı:normal bır boyama işlemı yapicaksanız aslında sprey le boya yapmasını bılıyosanız tamıyanın 1 kutu boyasıyla rahatlıkla 3 model boyana bılıyo evet fıyatı bıraz cık pahalıdır ama kalıte boyadır berkcan plastık maket bölümüne bakarsan dediğim sprey boyayla benım yaptiğim bodellerı görüceksın kardeşim ortaya çıkan boyayı fark edersın ordan kolay gelsın.

Sağol abi şimdi inceleyeceğim.
Resim
Kullanıcı avatarı
VoldroY
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ