MODEL FİYATLARI NEDEN BUKADAR YÜKSELDİ? II.BÖLÜM

Diecast Modelcilik ve Model Araçlarla Ilgili Herşeyi Bu Başlık Altında Paylaşabilirsiniz...

Yetkili: resatsirin

Re: MODEL FİYATLARI NEDEN BUKADAR YÜKSELDİ? II.BÖLÜM

İletiYazar: cygkoleksiyon » 22 Ağu 2010, 11:01

Merhaba Forum üyeleri

ben cygkoleksiyon un sahibi Cumhur Yücel Güven

Aranızdan bazıları benim isim olarak tanıyordur veya dükkanıma gelme fırsatı olan arkadaşlar var

yaklaşık 3 Senedir Kadiköydeki dükkanımda Diecast Model araç satıyorum

Türkiye'de dükkanımızı açtığımızdan beri İki büyük ithalatçı firma ile çalışıyoruz Bu firmaların belli idealleri var esas amaçları Ülkemizde Hobi Kültürünün gelişmesi Gelip geçici Firmaları eliyoruz Biz ben ürünü satarım ondan sonra arkasında durmam gerisi size kalmış istediğiniz fiyata satın belli bir geçmişi olmayan modeli sizin için iade ettiğimiz zaman biz artık bu modelleri getirmiyoruz diyen firmalar ile çalışmıyoruz. Çünkü bizim işimiz modeli sattıktan sonra da bitmiyor ve şu ana kadar hiçbir sorun yaşamadık Gerek modellerin kalitesi gerek hizmet anlayışı olarak bir çok Avrupalı ve Amerikalı Firmadan daha üst seviyede çalışıyorlar ve ilerde ülkemizde model araç üretilirse Yurt dışına satış içinde ellerinden geleni yapacaklarına eminim Sizin isteklerinizi yeni model taleplerinizi karşılamak için sürekli olarak araştırma içindeyiz

Ben buraya koleksiyoner dükkan sahibi ve yakın bir zamanda gelicek olan firmamızın ithalatı model araçlar dolayısıyla ithalatçı olarak da yazıyorum

Türkiyeden model almak ile Yurt dışından model almak arasında aslında çok büyük farklar var
Ülkemizden model aldığınız zaman bize bizimle beraber çalışan Türk nakliye firmalarına, Bankalara dolayısıyla Bankalarda çalışan arkadaşlarımıza ve bizimle ilişkili bir çok Yerli Sermayeye destek olmuş oluyorsunuz ve bizim ödediğimiz vergiler sayesinde bu aslında hepimize bir geri dönüş sağlıyor Aslında olay yurt dışına basit bir para transferi değil
İnternetin hayatımıza bu kadar girdiği bir ortamda bizler fiyatları belirlerken bir çok etkeni hesaplıyoruz ve en öncelikli konumuz bu hobinin gelişmesi daha çok yayılması daha fazla birey e ulaşması için neler yapabiliriz oluyor Bunun için mesai harcıyoruz çünkü bu ülkede hobisi olan insan sayısı ne kadar artarsa herşey çok daha iyi olacak
Biz 190 e modeli gibi insanların kalitesini gören hayatında hiç diecast model almamış bir vatandaşın bile bu modeli beğendim alıyorum demesine bu modelde satış kaygımız olmamasına rağmen firmadan aldığımız indirimleri anında sizlere uyguluyoruz elimizde aynı arabadan dükkanımda 1 koli 6 adet olsa bile zararını kendime sayıp fiyatı 100 tl ye indiriyorum Kredi kartınız ile ödeme kolaylığı sağlayıp 100 tl ye taksit yapıyorum o an durumunuz müsait değilse modeli sizin için makul bir süre saklayabiliyorum ve inanın diğer mağazalarda bunu aynı şekilde uyguluyor Biz bu indirimi yapmayalım nasılsa satılıyor demiyoruz ama Firmaların yaptığı fiyat artışlarında elimiz kolumuz bağlanıyor çünkü sizin için elimizden gelen en fazla modeli mağazalarımıza ithalatçılarımız depolarına ekledikleri zaman tüm masrafları üstlendiğimiz halde firmanın aynı modelin fiyatını artık size verdiğimiz fiyatın % 10-15 üstünde verebileceğiz dediği anda elimiz kolumuz bağlanıyor bir şekilde bu fiyat artışlarını yansıtıyoruz eğer yansıtmazsak aylık masraflarımızı çıkarmada zorlanacağız ve yeni modellerin gelmesi indirimli modelleri yakalamamız zorlaşacak

Örnek verilen Amerikan veya Alman sitelerindeki Autoart Kyosho olarak hesaplanılan modellerde çok az adette modelde az sayıda stok için bizden iyi bir rakamı kendi satış rakamları dolayısıyla yakaladıkları olabiliyor ayı şekilde bizde bazen bu şekilde indirimli modelleri yakaladığımızda anında biz size indirim olarak zaten uyguluyoruz  Bazen Türkiyede satılan modellerin fiyatı Avrupadan da Amerikadan da uygun fiyata oluyor benim veya diğer arkadaşların mağazalarında her zaman uygun model bulma şansınız var bunun için bize yazın mağazalarımıza gelin

İsmini vermeyeceğim firmanın yaptığı özel bir promosyon ile sadece 3 gün süreli bazı modellerde 2 adet model alındığı zaman özel bir indirim yaptık ( Stokları eritmek için ) ve bu indirimi tüm koleksiyonerlere mağaza olarak uyguladık ve elde ettiğimiz minimum karları dükkanımıza farklı modeller ekleyerek mesai harcayarak daha fazla daha ucuz modelleri nasıl temin ederiz nasıl daha çok model getiririz diye sürekli olarak yatırıma yönlendirdik. Benim ve diğer arkadaşların mağazalarına baktığınız zaman her sene daha farklı modelleri markaları görme imkanınız oluyor hiç birimiz karımız bize yeter eski modeller harici model getirmiyoruz sadece bunlar var diyip sizi üzmemeye çalışıyoruz ve bize destek verdiğiniz sürece de yeni modeller Türkiyeye gelmeyen markalar hep Mağazalarımızda olacak  çünkü biz bu işte kar var diyip evimizde otururken internetten model getirip satalım yanımıza 2-3 kişi alalım onlarada satarız  ek iş olarak da bu işimiz olsun diyen insanlardan değiliz. Dükkanıma ve diğer arkadaşların dükkanlarına gittiğiniz zaman her modeli inceleme detaylarını görme modeli hissetme imkanlarınız var elimizde boş model kutusu olduğu zaman ücretsiz olarak alma modelinizdeki olası sorunları elimizden geldiğince çözüm yolu bulma ve bir sürü imkanlarınız var. İsmini vermeyeceğim sitelerin sağladığı imkanlar ile model elinize ulaştıktan sonra da ödeme yapabiliyorsunuz bizden almak istediğiniz modellerde içinize sinmeyen bir durum olduğunda olaki leke gördüğünüz zaman diğer modelleri açtırma imkanınız var

Biz Fabrikadan gelen hatalı modelleri hiç rafımıza eklemiyoruz sizin mağdur olmamanız için bu tarz bir modeli sizin Yurt dışından aldığınız zaman  hiç açılmamış olsa bile sizin elinize ulaşması ihtimali var

Ana konumuz bu hobinin daha da gelişmesi ileriye gitmesi Genç arkadaşların bu hobiye ilgisinin artması

Türkiye haricinde model aldığımız zaman aldığınız modelin Almanya veya Amerikadan çıktığı andan itibaren hiç bir garantisi yok istediğiniz kadar sigortalı olarak model alın modelde boya atması olduğu zaman bunu Türkiyede posta görevlisine ispat edemezsiniz modeli teslim aldığınız andan itibaren iş bitmiştir bir şekilde satıcı ile  modeli iade etmeniz için anlaşsanız bile  size en aşağı 30-40 dolara malolucak ayrıca satıcının kargoda bana geldiği anda aynasında sıkıntı var kırık geldi dediği anda hiç bir ispatınız olmayacak ve kargo ücretleri paypal ile alsanız bile size ait ve model kargoda kaybolduğu anda üzerine belirttiğiniz tutar haricinde bir iade almanız mümkün değil modeli Almanyaya veya Amerikaya iade etmek isterseniz Ptt ile gönderdiğiniz zaman modelin faturasını ibraz etmediğiniz sürece sigortalı olarak gönderme imkanınız yok satıcının size kestiği elde yazdığı fatura ile hiç bir şekilde hak iddaa edemezsiniz Yurt dışında da işlerini düzgün olarak yapan Mağazadan satış yapan firmaları hariç tutuyorum Her Ülkede işini düzgün yapan ve yapmayan firmalar var ama Yurt dışı her zaman size en düzgün modelleri göndermiyor Bu tarz bir olay Türkiyede olduğu zaman size bir telefon kadar yakınız Sıkıntılarınızı kendi dilimizde bize anlatabilir ve ortak bir payda bulabiliriz sonuç olarak aynı hobiyi paylaşıyoruz

Burda konuyu okuyan ve koleksiyona yeni başlayacak arkadaşlara tavsiyem modeli benim mağazamdan Türkiyedeki ithalatçıdan almasanız bile Yurt dışından model alsanız bile kesinlikle faturasız olarak ben size modeli getiririm bana gelicek modeller var senin modeli de benim koliye ekleyebilirim gümrükte sorun çıkmaz ben ne zamandır getiriyorum diyen arkadaşlara inanmamaları para göndermemeleri bu şekilde bir ticarette hiç bir avantajınız olmayacaktır aksine süreç ilerledikçe hem alacağınız modellerin fiyatı artacak hem modelde sıkıntılar doğabilecektir modelde doğacak sıkıntılardan da mağdur olan siz olabilirsiniz bunun örneklerini daha evvel gördük ve ileridede göreceğiz.

Bir ülkede bir ürünün resmi ithalatçıları mağazaları olmaz ise o ürün karaborsaya çok rahat bir şekilde düşer

Örnek verilen bazı modellerin veya figürlerin Türkiyede pahalı fiyata satılması o ürünlerin ithalatının gerçek manada olmaması ile alakalı İthalat olmadığı için ürünler tutturabildiği fiyata satılıyor. Sebebi bu model henüz Türkiyeye gelmedi ithalatı olmadı ilk bende var maliyetim fazla bir tane geldi diye fiyatını satıcının belirleme insiyatifi yüzünden oysa beklediğiniz veya bizlere ön sipariş olarak yazdırdığınız zaman bizden alacağınız fiyat her zaman uygun olacaktır

Benim sizden ricam bizi hep mesaj atın bu modelleride görmek istiyoruz ne zaman gelir gelicekmi bu rengi çıkacakmı bunları bize sorun biz size yardımcı olmak için bu işi yapıyoruz

Herkese Mesajımı okuduğu için teşekkür ederim

cygkoleksiyon

mesaj için cygkoleksiyon teşekkür aldı- 5:
BuRaK-B, Emre E., Kenan Şavklı, REVOLUTION, srht
cygkoleksiyon
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Rep Puani: 20
cygkoleksiyon rep puani yok

İletiYazar: andy1 » 22 Ağu 2010, 21:33

ck77 yazdı:Erol Bey selamlar,

Sanırım beni yanlış anladınız. Eğer GMP, Exact Detail, Franklin Mint vs. bir firma ile çalışmak isterseniz; bu firmalar her şekilde yüklemelerini Amerika'dan yapıyorlar. Stok takiplerini oradan yaptıkları için size ancak çok yüklü miktarlarda sipariş verdiğiniz zaman Çin'den direk gönderi yapıyorlar. Bu onların firma politikaları. Arkadaşımızın sorusu üzerine bunu açıkladım.

Verdiğiniz bilgi ve örnekler için teşekkür ederim, ancak şu anda ülkemize Guiloy ve Motor Mint firmaları girmediğinden bu konuda bir karşılaştırma yapabileceğimizi düşünmüyorum.

Sn.Cem Koronel

Bilgilerinize teşekkür etmekle başlamak istiyorum !

Elbetteki size katılamayacağımıda belirterek başlamak isterim !

Üst sınıf üreticilerden bahsediyorsunuz,bu ürünleri alanlar normal model alıcılarının %10 luk bir bölümünü temsil ediyordur bana göre,elebetteki Ülkeiz için geçerli bu verdiğim kıstas,sonuçta yine bizleri haklı çıkarmış oluyorsunuz verdiğiniz emsallerle !

Üst sınıf modelleri şahsım adına yazıyorum alırsam yurt dışından alırım,sebebi ise aradaki fiyat farkı,Gmp denince alan kişi satışa koyduğu modele,Butik ürün diye bakıyor,ve fiyatıda ona göre oluyor !

Benim verdiğim misal 2 firma,alt sınıf olabilir,amaç ucuza mal alıp model severleri mutlu etmekmidir,yoksa amaç ben butik mal satarım,ucuz modeller getirmemek demekmidir ?

Yazdığınız yorumdan ben öyle anladım,pahalı marka getiririm ve satarım,bunu anladım !

Bana göre amaç,model sevgisini bütün topluma aşılamaktır,yani Motormax alan biri,modelini paylaşmaya çekiniyorsa,adamlar ne modeller almış ben resim eklemem diye düşünüyorsa,darılmayın ama burda sorun var demektir !

Bahsettiğiniz modelleri alan insan sayısı bellidir,burda asıl olan amatör model severlere bu kültürü aşılamaktır !

Şuan piyasada gördüğüm fiyatlardan sonra-ki devamlı Türkiye'de yeni çıkan ithal edilen modelleri takip ederdim,inanın 1-2 aydır satış sitelerinde gördüğüm modellere tıklayıp bakmıyorum bile,tuaf ve tutarsız fiyat farkları,bir mağazada 55 lirayken bir model diğer mağazada 80 lira,inanılmaz fiyatlarda farklılıklar var !

Durum böyle oluncada,elbetteki ortaya güven sorunu çıkıyor,1 model ve 4 ayrı mağazada 4 ayrı fiyat varsa,bu model severlerin güvenini sarsar !

Bakın farklı forumlardan,her gün mesajlar alırım,hepsinde soru aynıdır,abi yurt dışından ürün alıcam bu firma nasıldır yada güneveceğim bir firma söylermisin,bu durumu dahada net açıklıyor !

Genelde firma ismi vermem,firmaların boş yere sponsorşuğunu yada reklamını yapmam,isterimki ülkemden alsınlar,benim model sever arkadaşlarım neden avrupadaki model tutkunlarıyla yarışmasın ?

Ucuz model getirtmenin sakıncası nedir,onuda anlamış değilim !

6-10 dolaradan 30.000 dolarlık ürün ithal etseniz ve kaba örnek olacak ama 20 dolardan,bir kampanya yapsanız eminimki 10 gün içinde 30.000 dolar 60.000 dolar olacaktır,bu kaynakta her ithalatçı için,daha güçlü bir pazar payına sahip olmak demektir !

Örnek vermişsiniz üst düzey üreticiler,ithalatı kendileri belirliyor,pazar payı olmayan her ürün içib geçerli bir durumdur,bir yerde kendi kendimize çelme takmış oluyoruz !

Yurt dışı Avrupadaki toptancılara bir bakalım,üst düzey üreticilerin malları mevcut ama en alt sınıf üreticilerinde ürünleri mevcut !

Powco firmasını örnek vermek isterim,ford modeller üretirler ve enteresanda model serileri var,Avrupadaki ithalatçılar bunlarıda alıyorlar,sebeb en alt kesimdeki maddi durumu olmayan insanada bir kaynak olurşturmak,10 eurosu varsa 1:18 modeli alıyor,buda firmalar arasında gerçek rekabeti ve güçlü pazar payına sahip olmalarına neden oluyor !

Son olarak şunu söylemek isterim,bu fiyatlarla model severlerin önü yavaş yavaş kesiliyor,her ay model alan insanlar tanıyorum artık Türkiye'den model almıyorlar,yukarda nedenlerini belirttim !

Maisto modeller en basit örnek yurt dışında 12-20 dolar aralığındayken perakende satışlar,ülkemizde satış fiyatlarını lütfen kontrol edin !

Kargo pahalı demeyin lütfen,öyle firmalar varki,bunu canlı yaşadım ankaradan 30 aldığım modellere 30 lira kargo ödedim,amerikadan alsaydın 22 dolar kargo öderdim,örnekleri çoğaltmak mümkün !

Bu sorun aslında,şahsi olarak algılamazsanız,her kesin faydasına olacak çözümler bulmak yada detayların daha netleşmesi herkesin faydasına olacaktır !

Örnekleri çoğaltmak mümkün
andy1
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Andy
1/18 Model Sayısı: 0
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 525
andy1 rep puani yokandy1 rep puani yokandy1 rep puani yok

İletiYazar: ck77 » 22 Ağu 2010, 22:28

...
En son ck77 tarafından, 24 Ağu 2010, 01:18 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
ck77
FORUM ÜYESİ
FORUM ÜYESİ

İsim: Cem Koronel
Rep Puani: 20
ck77 rep puani yok

İletiYazar: Bülent Aydoğan » 23 Ağu 2010, 00:13

Erol abi burada sadece doğruyu konuşacaksak ben tekrar soruyorum..lütfen bilenler de yazsın ki haksızlık olmasın..22 dolar a 1 adet 1:18 model usa dan nasıl kargolanıyor(ama lütfen 4 model alırsan şu kadar falan demeyin çünkü ben beğendiğimi almak isterim bulduğumu değil)..nerede o fiyat..ayrıca hw61 lerin şu popüler olmayanları hariç 30 dolar olduğunu söylediğnde link istemiştim..lütfen bekliyorum ben bencilliğimden soruyorum kendime alacağım..saygılar..
Resim
Kullanıcı avatarı
Bülent Aydoğan
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: bülent
1/18 Model Sayısı: 30
1/24 Model Sayısı: 4
1/43 Model Sayısı: 9
1/64 Model sayısı: 2
1/72 Model Sayısı: 17
- / -- Model Sayısı: 5
Motorsiklet Model: 12
Toplam Model Sayısı: 79
Rep Puani: 2794
Bülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yok

İletiYazar: srht » 23 Ağu 2010, 00:45

Tobugo yazdı:Bende şunu merak ediyorum;

3-) Yurtdışından 150 euro üstü model getirenlerimiz olmuştur ve olacaktır ve peki çoğumuz 150 euro üstü getirdiğimiz ürünlerin vergisini verdik mi?

4-) Modelcilik sırf o üründen zevk almak ve sergilemek ise neden fiyat tartışması bu kadar sorun oluyor?

5-) Yurtdışında modeller türkiyeden bu kadar ucuz olmasnını sebebini hiç birbirimize sorduk mu?

3-) Zaten bildiğim kadarıyla gümrük vergisi ödenmeden model alınamıyor.Dolayısıyla modeline kavuşmak isteyen kişi herhalde vergisini de öder.

4-)Evet;zevk almak ve sergilemek unsurlar arasında yer alıyor;doğru.Ama bugün almanya menşeili bir site elinde kalan birkaç modeli yarı fiyatına satmaya kalkışında;aynı ürünün de fiyatı ülkemizde değişmeyince bu sorun oluyor gözlemlediğim kadarıyla.Çünkü arada hatırı sayılır fark oluyor;ama bu sürekli olacak bir fark değil.Geçici.Ama işte sorun oluyor.Fakat yorumuna yine de katılıyorum.Sonuçta bu iş gönül işi ve AA firmasını (ben de dahil olmak üzere) seven;almak isteyen kişi yine gidip yeni fiyatlardan alacak..

5-)Zaten bu konu altında da bunu tartışıyoruz..=)

Bu arada konuyu ilk açan arkadaş açtığı günden beri uğramadı konuya hiç.Birçok şey yazıldı;çizildi;tartışıldı.Ucuz modeller;pahalı modeller;kargo ücretleri,kampanyalar vs..Ama hâlen daha başlıktaki sorunun cevabını bulamadık diye düşünüyorum.Arkadaşın bahsettiği Aa'ların 10-20-30 TL'lik zam görmesinin ana nedeni?Mesajlarda ola ki yazıldıysa da atlamışsam;lütfen kusura bakmayın.Çünkü konuyu bir daha okudum;ama dikkatimi çekti bu husus..
=)
Resim
Kullanıcı avatarı
srht
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Serhat
Rep Puani: 5595
srht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yok

İletiYazar: andy1 » 23 Ağu 2010, 01:05

Bülent Aydoğan yazdı:Erol abi burada sadece doğruyu konuşacaksak ben tekrar soruyorum..lütfen bilenler de yazsın ki haksızlık olmasın..22 dolar a 1 adet 1:18 model usa dan nasıl kargolanıyor(ama lütfen 4 model alırsan şu kadar falan demeyin çünkü ben beğendiğimi almak isterim bulduğumu değil)..nerede o fiyat..ayrıca hw61 lerin şu popüler olmayanları hariç 30 dolar olduğunu söylediğnde link istemiştim..lütfen bekliyorum ben bencilliğimden soruyorum kendime alacağım..saygılar..

Bülent Kardeşim,

Yazdığım modeller gerçektir yani,her hangi bir firmayı şahı yada kuruluşu zan altında bırakma amaçlı değildir,çunki yazınızdan abartılı ve ölçüsüz fiyat kıstasları verdiğim iması sezdim !

Bahsettiğim isteyi,bir çok konuda yazdım,reklamını tekrar yapmak istemem ama takip eden herkes biliyordur !

Ve hep şunun altını çizerek belirttim,siteyi takip ederseniz kampanyalı ürünleri çok ucuza almanız mümkün (model,75 dolar),ve sitenin açıklamarınıda takip ederseniz,Türkiye dahil Avrupada kargo farkları vardır,yani ingiltere 12 dolarsa Türkiye 20-45 dolarlar arasında kargo farkı olan firmalarda mevcut !

Sitenin,kendi sattığı ürün açıklamalarında Shiping uyarsını okursanız,bazı modeller için yazılan 22-25 dolar 1 ürün için geçerli,^+1 ürün alınırsa 2-5 dolar arası artı kargo ekleniyor,zaten beğendiğiniz,ürünlerin shiping detaylarında bunlar yazar !

Bazı satıcıların 1 ürün için 85 dolar kargo istediklerinide bilirim,bana hak verirsinizki,her gün takip edipte xxx satıcıda kargo 22-25 liradır deme şansım pek olmaz,ama yinede denk gelirsem,memnuniytlede yazarım !

Sitenin kendisi ürünleri satarsa zaten belirtiyor,bunlara dikkat edin,kargolar genellikle düşük oluyor !
En son andy1 tarafından, 23 Ağu 2010, 12:54 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
andy1
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İletiYazar: andy1 » 23 Ağu 2010, 01:20

1-) 200-300 tane ürünü %1 karla satan dükkan sahibi ne kadar kar edilebilicek?

2-) Yurtdışında modeller bu kadar ucuzsa dükkan sahipleri niye kendi şahıslarına getirip satmıyorlar?

3-) Yurtdışından 150 euro üstü model getirenlerimiz olmuştur ve olacaktır ve peki çoğumuz 150 euro üstü getirdiğimiz ürünlerin vergisini verdik mi?

4-) Modelcilik sırf o üründen zevk almak ve sergilemek ise neden fiyat tartışması bu kadar sorun oluyor?

5-) Yurtdışında modeller türkiyeden bu kadar ucuz olmasnını sebebini hiç birbirimize sorduk mu?

Dip not: Sadece bu soruları merak ettim eğer birisi cevaplarsa çok memnun olurum.

1. %1 karla bir dükkan sahibi ürün satıyorsa,zaten ticaret yapmasın,1000 lerce dolar yatırıp,%1 karla kümse ürün satmaz,ALLAH c.c kimseyi hiç bir esnafıda zararına ürün sattırtmasın !

2.Dükkan sahipleri,İthalatçı değiller yani,İthalat birikim ve tecrübe ister,yani dükkancı bir arkadaş,bu işlere kolay kolay girmez,bizlere ithalat kolay gelsede,dünyanın en riskli ve zor işlerinden biridir !

3.150 euro üstü modeli zaten siz 100 eruo olarak,sahte bildirimde bulunursanız bunun adı kaçakcılıktır,Kimse kusura bakmasın ama 200 euroluk ürün alıpta yurt dışındaki satıcıya fatura 100 euro kesermisin diyen insanada,ben modelci falan demem,o işin ticaretindedir yani bizlerle hiç bir ilgisi yoktur,bu tür insanlarda hobimize zarar vermekten başka işe yaramazlar !!!

4.Modelcilik,üründen zevk almak için değildir,modelcilik bir kültürdür,yani alt yapı,eğitim,okumak,araştırmak ve takip etmek şarttır,profosyonel bir modelciyle konuşursanız bazı modelleri alamadığı için günlerce kafasına taktığına şahid olabilirsiniz !

Formu takip ederseniz ve koleksiyoner bazı arkadaşlarımızın aldıkları modelleri incelerseniz,bu konunun neden bu kadar önemli olduğu ortaya çıkacaktır !

5.Zaten bizde bu sorunun cevabını arıyoruz :) (bilenler biliyordur nedenlerini,henüz net cevabı alamadık)
andy1
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İletiYazar: Bülent Aydoğan » 23 Ağu 2010, 01:31

Erol abi ben net ve kısa yazmaya çalışıyorum ve taraf da değilim : 1:18 amerikanları herşeyi ile benden daha iyi bilen Türkiye'de pek yoktur desem doğru olur..dikkat edin ölçek ve tema verdim diğerlerini idda etmiyorum,sadece tahmin edebilirim ancak tahnin üzerine konuşmayı tercih etmedim..amerika amerikanların en hesaplı olduğu ülkedir ve güncel fiyatları veriyorum,aksini idda eden yanlış bilgilendirmiş olur insanları : 1:18 modelin tek kargosu bir kaç ay önce artan fiyatlar ile 40-60 dolar arasıdır ilave ürün 15-20 dolar eklemenizi gerektirir..ama gerçekten sevmeden maliyeti ucuzlatmak adına alacağınız ürünün yanına bir yada birkaç ürün daha eklemek her zaman akıllıca değildir..sağlam ve güzel ürünler ebay da ilk başlarda resmi fiyatlarına yakın olur ancak sonra satışına göre fazla gitmeyenler ucuzlayabilir..hw61 ve ertl(au) 60 dolar ürün bedeli seviyelerindedir..örneğin 30 dolara tercih edilen renk chall bulamazsınız..ayrıca benim bankam ki herkesin öyle ;dolar(atıyorum) 1,50 tl ise 1,55 hasapladıktan sonra % 3-5 komisyon uyguluyor..lütfen bunu sadece düzeltme sayın çünkü üstüne söylenecek farklı şeyler doğru olmayacaktır..işimize gelen yerden almalıyız,hiç almamışlara tecrübelerimden 20 de 1 kadar da bir riski olduğunu söylemek isterim..burada kimsenin amacı krmak değil elbet alınmayın lütfen ancak sürekli aldığım şeylerin fiyatlarını sizden yarı yarıya olduğumu duyunca önce ''nerede bende alayım'' dedim ancak cevaptan başka uzun bir karşılık verdiğiniz için bu sefer bildiğimi yazmadan dayanamadım,siz de beni anlayın lütfen..selamlar..
Resim
Kullanıcı avatarı
Bülent Aydoğan
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

Bülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yok

İletiYazar: Kenan Şavklı » 23 Ağu 2010, 05:03

1-) 200-300 tane ürünü %1 karla satan dükkan sahibi ne kadar kar edilebilicek?

2-) Yurtdışında modeller bu kadar ucuzsa dükkan sahipleri niye kendi şahıslarına getirip satmıyorlar?

Dip not: Sadece bu soruları merak ettim eğer birisi cevaplarsa çok memnun olurum.

Uğur, yerinde bulduğum sorular ve ben de bunları kendimce yorumlamak istiyorum...

* Ben aileden hobi/minyatür kültürünü almış bir minyatürcü bir kişiyim ve edindiğim parçanın gerçeği ne kadar yansıttığı önmlidir benim için; maddi kısmlarını ise asla düşünmek istemem. Koleksiyoner değilim, olmak da istemem; çünkü başklaraının "üfff ne değerli şeyler almış zamanında" demesi bana haz vermez ve o değerlenmiş şeyleri satarak yüklü karlar etmek de bana çirkin gelir. Amaç kar etmek ise, gider akıllıca arsa yatırımları yapar, zamanı da gelince de hakettiği fahiş fiyatlara satarım ki bu her insanda olması gereken bir kar etme aşkıdır ve gerçek kar buna denir. Yoksa bir model gelecek yıl bana 100TL kazandırmış; ne yapayım ben o kaarı; markete gidip alışveriş mi yapayım. Şunu da derhal belirteyim; kimse benim babamın oğlu olmadığı için kimsenin avukatı, savcısı, hakimi falan da değilim. Sadece kendi düşüncelerimdir ve bu işin benim açımdan görüldüğü şeklidir ve niçin bu şekilde düşündüğüm, sorgulamaya kapalıdır. Profesyonellik de görecelidir; kimsenin beni prof. ya da acemi ya da başka birşey olarak addetmesi de yine umrumda değil, çünkü sadece zevkim, kendimi tatmin ve alışkanlığım olduğu için bu işe harcama yapıyorum; aldığım modlelerim hayatımda önemli yer tutar, hayatımın parçasıdır ve bu işle alakalı duygu ve düşüncelerimi kar gütme, para kazanma, kar elde etme ya da şimdi ucuza alıp sonra değerlenince bilmem ne kadara satma gibi mide bulandırıcı argümanlarla da kirletmeyi asla istemem...

C1-) Kimin ne kadar kazandığını merak etmiyorum, çünkü -bana göre- çok ayıp. Pahalı bulursam da gider alırım çünkü ihtiyacım var; ama gene de indir de öyle alalım; herkes alsın diyemem. Kaldı ki pahalı olarak addedilen modeller (hangileri ise) 50 - 60TL inseler bile bir kaç öğrenci arkaşın yad a alım yapmak için fırsat kollayan düşük gelirli insanların daha kısa sürede model alımı yapabilmesine olanak sunacak o kadar; yani mağazaların kapılarında model alımı için kuyruklar olmayacak. Bu noktada kişilerin kendi alım güçlerini de -bana göre- bir kontrol etmeleri gerekiyor. Hele ki öğrenci bir arkadaşın model alımı konusunda zorlanmasını ve artık artmaması gerektiğini yazması; hayatını kazanmaya başlamamış bir kişi olarak hedeflerini ufaltması gerektiğinin de bir göstergesidir. Çoğunluğun savunduğu ucuz model alımına yönelsinler o vakit ya da farklı ve yapabielcekleri hobilere yönelsinler. Ayrıca fiyatların düşük olmasının, bu hobinin yayılmasını sağlayacağını da hiç mi hiç sanmıyorum. Ama yolda yürüme, oturma kalkma, toplum içinde davranış şekilleri gibi, görgü kuralı kursu tarzı pahalı kursların bizim ülkemizde ucuzlaması asıl gerekli olan temel önceliklerdir ve vergisinin sıfır olması gerektiği gibi; bu dersleri verenlere ücretsiz ofis verilmeli ve teşviki sağlanmalıdır. Minyatür model işinin yayılmasına sıra gelene kadar öncelikle kibar, duyarlı hanımefendi/beyefendi kişilikli ve beğenileri yüksek bireylerin çoğalmasına ihtiyaç vardır.

C2-) Benim gözlemlediğim ve beni alakadar eden modellerin buradaki ve dışarıdaki fiyatlarına baktığımda, kayda değer farklar göremiyorum ve buna şaşırıyor ve aynı zamanda seviniyorum. Mesela Gergedan Hobi'nin 1/43 MC. üretimi 0 302 Mercedes futbol otobüslerini, dışarı ile aynı fiyata burada satışa sunması(kargo ile daha da pahalıya geliyor), ya da Aa'ın veya Kyosho'nun da buradaki satış fiyatlarının dışarı ile aynı olması, benim başka bir şeyi sorgulama ya da araştırma yapmayadfmamama vesile olabilecek bir sonuç zaten. Şu var; yurtdışında daha ucuza bulunabilen (Aa 1/18 190E, iki yıldır 38,0 Euro) model var ise siz de oradan alma yoluna gidin; madem o kadar uçurum var. Ben öyle yaptım; biriktirdiğim 1/18 modellerin yanısıra, Mc. ve Aa'ın 1/43 Mercedes-Benz ve BMW modellerine de girdim ve paylaşmadığım epey model oldu ki bazılarını Modelissimo'dan tanesini 12,5 eurodan aldım.

C3-) 150 Euro'yu geçen alımlarımızda, Topkapı'ya maalesef uğramak zorunda kaldığımız zamanlar da oldu. Ama şöyle açıklayayaım; Kuran-ı Kerim'de yazanların içerisinde, kişilerin kendilerine haksızlık ve işkence vs. yapılması durumunda sessiz kalmasının ve hakkını aramamasının günah olduğu şeklinde ifadeler vardır malum. Bizim ülkemizde de öyle bir vergilendirme var ki işkenceden beter ve hakknı aramayarak ya da misilleme yapmayarak geçen her gün, kendi hanemize yazılan bir günahtır diye düşünüyorum. Zaten sen bırak bizim 150 Euro'yu geçen modelleri bir kenara; haklı olarak milyonlarca dolar vergi kaçıranlarla dolu bir memlekette ve çarkın böyle işlediği bir memlekette bi zahmet benim modelim de kusur kalsın ki ayrıca ben bunun ticaretini de yapmıyorum. Ticari amaçlı getirtsem neyse. 325 TL'ya aldığım Unimog'umu iki gün önce çok değerli bir minyatür modelci abime 240TL ya verdim gitti; kim benim tüccar olduğumu söyleyebilir. Ben o çok kıymetli abimle tanışmış olarak daha büyük keyif aldım ve aynısından iki tane olan Unimog'dan da kurtulmuş oldum. İnsanların çok çirkefçe ve alışkanlık haline gelmiş bir şekilde vergi kaçırmasına çanak tutacak derecede rezalet vergilendirmelere sahibiz ve bu forumda bu konunun açılmasının ve kutuplaşmaların ve tartışmaların olmasının en temel sebebi de bu ağır vergilerdir zaten. Vatandaşını adam yerine koymayan bir zihniyet için mantıklı sorularının içerisine bunu da eklemen gereksiz olmuş. Benim ödümü patlatan asıl şey; yarın öbürgün bu modellerimizi lüks sınıf hobi/sanat ürünü sıfatına sokarak ekstra vergi artırımına gidilmesi gibi kanunların çıkması! Dua edelim ki bu hobi yayılmasın ve alıcısı çok fazla olmasın, iyiyiz biz böyle; çünkü bizim vergilendirmelerimizin saçmalığı, bunun da olabileceğinin bir göstergesi aynı zamanda. Bir farkedilirse; bir modele 500 dolar verenin kişilerin az olmadığı ve Aa KY modlelerinin gelir gelmez (bazı yeni modeller) kapışıldığı bir farkedilirse, asıl o zaman seyreyleyin fiyatları... Motosiklet yaygınlaştı diye maliye hemen ek vergi uygulamasına gitmişti; ne kadar yapıcı bir uygulama; süpper, tebrik(!) edioyrum. Keza hatırlıyorum; LPG de çok ucuzdu ama bakıldı ki halka çok büyük lütuf oldu, pek bir mutlu oldular; onun da icabına bakıldı...

C4-) Bu konuya uzak kalmamın sebebi de buydu zaten. Bu iş zevk işi ve zaruri; başka hiç birşey değil. Öyle şunu alayım da ileride bu kadar eder diyerek yapılan iş koleksiyonculuğa girer ki bunu tarihi ya da değerli tablo, vazo, lahit gibi objelerle yapmak daha mantıklı. Çünkü minyatür model işinin ince çocuksu ruhunu ve vereceği mutluluğu öldürüyor; işin içine para gözetmenin çirkinliği girince, çocukluğun bir mirası olan bu minyatür zevki sadece egoya ve başkalarınını çatlatma merakına giriyor. Ben bunu zevk edinmişim; sanayi/endüstri tutkunu bir kişi olarak beni en tatmin eden parçaları alıyorum ve prestijli olmaları da bana ekstradan ketif veriyor. Kimi zaman sıkıldığım modelleri de sattığım da oldu ki 5'te 4 fiyatına 100TL zararla verdiğim oldu. Neticede yine paraya döndürmüş oldum. Zarar ettim mi? Evet... "Evet" den sonra söylenecekler boş teferruatlar sadece, o kadar. Benim için önemli olan minyatür modelciliği deruhte etmenin eşsiz duygusu.

C5-) İthalatı yapılan modellerin buradakinden daha ucuz olduklarını, sadece dışarıdaki dükkan ya da satış yapan sitelerin kampanyaları dahilinde gördüm. Bu tip spesifik durumlarda, gerçekten değecekse; yani bir 1/18 Aa Bugatti Veyron'u kargo dahil 110 Dolar'a bulabildiysen -ki yok böyle birşey- al. 38 Euro'luk Mercedes-Benz 190E (Aa 1/18) satan modelcarworld (alman site) sitesinin ülkemize kargo yollamadığı için çıkarttığı kargo ücretinin (isteyenlere gelen mail'i yollarım) 36 küsür Euro olduğunu da bildirmek isterim. Ki sanırım 1/18 Aa 190'lar burada 100TL gibi rakamlarla zaten satılıyor. Ben geçen hafta modelcarworld sitesinde gördüğüm ve inanılmaz ucuz bulduğum 1/43 Schuco Unimog U400 modelini 16,0 Euro'luk fiyata bulduğum için almak istedim ama istedikleri kargo tutarı 36 küsür Euro olunca; "kolay gelsin iyi çalışmalar" yazmak suretiyle tabi ki vazgeçip başkbir yerden alıverdim. Bu yüzden modelcarworld sitesini lütfen hiçkimse referans olarak göstermesin. Heh, şu var; burada 40TL ya da en fazla 80TL 'ya satılan ucuz modeller, falanca bir memlekette 3 Dolar ya da 5 Dolar ise, bunun tartışmasını yapmaya gerek bile yok çünkü bu tip modelleri insanlar aldılarsa bile ne yapsam da az zararla kendimi bunlardn sıyırsam diye yollar arıyor; çünkü bu işin taban seviyesinin aslında Aa'dan başladığını, zamanla olar da anlıyor; benim de onlarca Welly'm olmuştu. Serzenişte bulunarak "niye arttı" diye kastedilen ürünler zaten Aa, Kyosho gibi üreticilerin modellerinin artışı olduğu için Welly'nin, Motor Max'in neden burada % 500 daha pahalı olduğunu sorgulamanın da zaten anlamı yok.

Uğur, umarım cevaplarım tatmin etmiştir; çok realist = acı oldu ama hakikatlerden yola çıkarsak doğru neticeye ancak varırız ve duygusal düşünmek, bizleri sadece saçma ve negatif döngülerin içine soktuğu gibi; cevabı bir türlü bulunamayan sorulara ve kavgalara iter o kadar.
Resim
Kullanıcı avatarı
Kenan Şavklı
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: kenan savkli
Rep Puani: 9113
Kenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yok

İletiYazar: andy1 » 23 Ağu 2010, 05:36

Bülent Kardeşim,

Ebay'den ürün almayı tercih etmem ama şunuda belirtmek isterim,dediğim fiyatların arkasındayım,hep yazıyorum ama okunmuyor sanıyorum !

HW61-63 Le mans potciak eve teslim net verdiğim para,ne 1 kuruş eksik ne 1 kuruş fazla 63 Türk lirasıdır !

Modellerde ben biliyorum iddiam hiç olmadı bundan sonrada zaten olamaz,normal sitelerden ürün alırsanız,aynen Türkiye'de olduğu gibi fiyat belirli aralıklarda oynar xxx modelin 5 lira altına site bulamasınız bu enteresanır ama 100 lira faslasına aynı modeli bulursunuz !

Sen pahalı alabilirsin,ucuz ürün bulamayabilirsinde,ama bu asla bulunamaz demek değildir,modelcilik hep diyorum araştırmak ve satıcıları iyi tanımak gerekiyor !

Bak sana yeminle daha geçen ay,HW61,buick riviera 1964 kapıya teslim,70 lira almadım,ama kimseyede aracılık yapmam,muhim olan firmaların size güven duyması,zaten sitelere giripte model aramıyorsunuz,siz yeterki kendinizi tanıtın !

Cevapları net veriyorum,kampanyalar yapılıyor dedim,hatta geçen hafta satışta olan ürünleride resimlerle tek tek fiyatlarınıda yazdım,okumamışsın,İthalatçı arkadaşlar dahi,okudular yorum yaptılar !

Ben komisyoncu aracı değilimki,size falancada bu model var al demem,bu yaşıma kadarda kimseye demedim,dememde !

Geçmiş konularımı okursan,fiyatlarda mevcut,zaten !

Saygılar
andy1
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İletiYazar: Bülent Aydoğan » 23 Ağu 2010, 10:31

Erol abi ben senin geçmiş konularını okumaaydım zaten yazmazdım ama anladım ki biz anlaşamayacağız..ben foruma hitaben anlatacağım artık..ben diyorum ki münferit örnekler kıstas değildir..yani 100 liranın altına hw61 in ancak 63 pontiac ını alabilirsiniz ama istediğiniz renk challenger alamazsınız..eğer ben 1:18 amerikanları araştırmıyor ve satıcıları/siteleri tanımıyorsam kimse tanımıyor demektir zaten..bir önce yazdığım mesaj neredeyse bilimseldir aksi ispatlanamaz..
Kenan anlatım tarzın bana az zahmetli gelse de hoş ve gerçekçi ben de katılarak ilave yapacağım : şimdi biz ölçekli minyatürcülüğün en iğrenç taraflarını konuşuyoruz sanki her kuşu bitirdik de kaldı leylek.bu ülkede vatandaş neye yöneldi ise onun vergi yükü artmıştır,örneğin : lpg,dizel,digital fotoğraf makinesi,motorsiklet,sigara ve alkollü içki de bir süreçte..dünyanın en pahalı eti,interneti,benzini de bizde..bunları bırakıp ben 100 dolara aldığım hw61 challenger imi 160 liraya gergedan da bulabiliyorsam alır teşekkür eder evime dönerim..ama fazlası var Kirkor dan aldığım gergedan ithalatı chall ımın kaput mekanizmasında kusur var dediğimde Tuğrul abi ben Kirkor a bırakırım bir tane ama sen gel burda dört tane var seç dedi,ben de gittim dördüne de baktım ve eve sağlamı ile döndüm şimdi bunu söylersem bu reklam mı,tavsiye mi,adalet mi..ama deartoy dan 3 autoword aldım 2 si kusurlu birinde 25 dolar indirim yaptı bende o indirim ile önceki ürünü satıp yeniden almakla uğraştım ikinciye yaptığı 5 dolarlık indirimi kabul etmeyip deartoy(ki wholesale diecast models ile aynı satıcıdır) ile alış verişimi kestim..
ithalatçılar asla bizi kazıklamasın tabi ki kimse kimseyi kazıklamasın ama bazı ürünleri vicdanınız ile hesapladığınız genel maliyetten 10 da 1 pahalı oluyorsa bu tr şartlarında kabul edilebilir bir durumdur..bakınız canon avrupa ya bağlıyız sanırım ama erkayaların fiyatları dünya fiyatlarından uzak,trek usa fiyatlarından yine bizde az fazla..selamlar..
Resim
Kullanıcı avatarı
Bülent Aydoğan
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İletiYazar: andy1 » 23 Ağu 2010, 11:41

Bülent Kardeşim,

Anlaşamadığımız kesin,ben bulunacağını iddia ediyorum sense bulunamayacağını,bir şeyi atlıyorsun,bahsettiğimiz olay,koleksiyonluk yada nadir modeller değil !

Sen normal sitelerden bahsediyorsun,bense araştırılarak yapılan model alımlarından,sana hak veririm bende senin gibi normal sitelerden ürün arasam elbetteki ucuza model bulamam,bundan normal birşey yok !

Serhan Kardeşim benim koleksiyonluk modelimi iyi bilir,peter brock onu yurt dışından 70 dolara almıştım,üstelikte satıcı arkadaş teklif etti,yani satıcı firmalarla iletişim önemli !

Cmc 450sel model aldım,yaklaşık 50 euroya geldi,ve hediye ettim,ettiğim arkadaşında ismini verebilirim,yani hiç bir yazdımda abartı yada iddialaşma yoktur !

Ben iddialaşmıyorum,ama aslada hiç bir model ucuza bulunmaz demiyorum dememde !
andy1
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İletiYazar: S.CANKILIC » 23 Ağu 2010, 20:59

Erol abinin dediğine katılıyorum araştırmak lazım araştırınca çok uygun fiyata ürün bulunabiliyor bunun içinde kyosho autoart gibi modeller mevcut.Hatta bizzat kyosho moto gp safety car 1/18 2004 modelini 99 usd ye buldum.Bulunmaz bir model diyordum ama araştırınca bulunuyormuş

Yani kısacası araştırmak ve takip etmek gerekli diye düşünüyorum...
S.CANKILIC
MİSAFİR ÜYE
MİSAFİR ÜYE

ÖncekiSonraki

Diecast Genel

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir