MODEL FİYATLARI NEDEN BUKADAR YÜKSELDİ? II.BÖLÜM

Diecast Modelcilik ve Model Araçlarla Ilgili Herşeyi Bu Başlık Altında Paylaşabilirsiniz...

Yetkili: resatsirin

MODEL FİYATLARI NEDEN BUKADAR YÜKSELDİ? II.BÖLÜM

İletiYazar: G.HEPARSLAN » 20 Ağu 2010, 01:44

Böylesine güzel bir konu başlığını gördüğümde, tüm hobiciler ve satıcılar adına güzel gelişmeler ve girişimler olacağını düşünmüştüm.
Bu düşüncem de aynen devam etmekte...
Biz hobicilerin de, satıcıların da, elbette kendilerine göre haklı yanları var... :think:
Ancak hobicilerin istekleri ve dilekleri, uygun üslup ve paylaşımlarla, elbette sitemiz adına önem taşımaktadır... :f:

77 cevaba ulaşan I.BÖLÜM

:arrow: MODEL FİYATLARI NEDEN BUKADAR YÜKSELDİ??

I. Bölümde üzücü olan bir durum ise;
Forum Moderatörümüz Onur kardeşimizin bir anlık siniri ile ve aslında anlatmak istediğini kısa bir cümle kurarak ve nerelere varacağını bilmeden yaptığı talihsiz mesajı olmuş. :sad1:

Konu ile ilgili olarak kendisi ile ve bir kaç moderatör arkadaş ile görüştüm ve üzüntülerini paylaştılar... :think:

Yaptığım telefon görüşmelerinden sonra bu talihsiz durum adına ve her ne kadar toparlama açıklaması yapılsa da, forumumuz adına kendisinden özür dilenmiş... :f:
Telefondan dinlediğim ve aldığım samimiyetler karşısında; ben de, bu konuda yaşanan talihsizliği moderatörüm adına özür dilemekten çekinmem elbette. :coffee:

Yalnız bu tür konuları yaşımız gereği insanlar olarak ve yorumlarımızı buna göre paylaşmamızda yarar var diye düşünüyorum...
Önemli bir diğer konu; hobimiz adına ve bu konudan sonra çıkarımlarda bulunmak ve olumlu yol alabilmek olmalı bana göre... :f:

Kişisel atışmalarla bir yere gelinmediğini yıllar boyunca tecrübe etmiştir herkes ve bizlerden küçük hobidaşlarımıza örnek olmamız gerekir diye düşünüyorum.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tüm konuyu ve mesajları incelemiş bir kişi olarak ve gördüğüm kadarı ile konu, bazı mesajlarda gelişen laf kalabalığı ile değersizleşmiş ve çok değerli kişilerin zamanını çalmış gibi gözükse de; "Ateş olmayan yerden duman tütmez!" mantığı ile denk düşmüş bu konu ve tartışılması da güzel bir durum...

Şahsi fikirlerime geçecek olursam;

Yaşar Hocam' ın söylemine katılıyorum ancak ilgili kişiden gelen cevap beni de tatmin etmedi diyebilirim... :n:

Sevgili Cem,

1900' lü yıllarda başladığınız esnaflık geçmişinize saygım var ancak; sana komik gelen bir soruyu tüm samimiyetim ve bir dükkan işletmeciliğim ile yanıtlayayım...
Kabul edersen; tecrübelerinize, tecrübe eklemek isterim...

Elbette çok büyük karlar gütmüyor ve işinizi adabı ile yapan tek firma olabilirsiniz.
Geldim çayını içtim ve muhabbetini gördüm en nihayetinde ve tekrar teşekkür ederim....

O ikram çayı ve muhabbet her esnafta. Olmama durumunda kazanamazsın veya bir çay ile kazandığını düşünerek yanılırsın!.. :x:

İsterdim ki; böyle bir konuda üyelere laf yetiştirmekten ziyade ve tüm samimiyetin ile ve bir profesyonel olarak beni arasaydın ve dile getirseydin sıkıntı duyduğun konuları...

Konu hakkında bilgilendirici açıklamalarda bulundaysın bana ve ben de tüm samimiyetim ile, moderatörüm adına özür dilediğim gibi seni karşılasaydım ve bu konunun neden bu yerlere vardığını tartışarak aldığım cevapların yeterliliklerine binayen bilgilendirse idim insanları...

Böylesine bir nezaket kuralını es geçerek ve tek ithalatçı olarak tanıdığımız bir kişi olarak; işine gelen/gelmeyen konularda her hangi bir firma adı da geçmeksizin üstüne alınarak, forumda boy göstermeni sana yakıştırmıyorum kardeşim. :shake:

Keşke bu konuda suskun kalsaydın veya çevrim içi olduğun zamanlarda hobi adına bilgiler verseydin, hobimiz adına daha anlamlı olurdu diye düşünüyorum... :nod:

Yine de ve incelediğim kadarı ile tüm gelen mesajları kendi adına haklılık payın olduğunu düşünerek ve kısmen olgun bir tavırda yanıtlamışsın.
Bu açıdan bakacak olursak, sana ve Klasik Garaj üyemiz Murat' ın yanıtlarına da teşekkür ederim... :f:

Esnaflık ve kar marjı konusuna gelelim;

Baba' mın 50' li senelerde girişimini yapıp 60' larda Ankara' da açtığı saat satış mağazasında az çalışmadım...
Daha sonra ve eniştemin Ankara Tunalı Hilmi Pizza Pino' yu çalıştırdığı dün gibi aklımda...
Bu arada eğitimciliğim yanı sıra ve müzik konusunda da, mesleğim gereği çalışmadığım işletme kalmadı...
Mesleğimi devam ettirdiğim şu dönemlerde de aslında 4 yıl önce başlayan, 2 yılı aktif olmak üzere ve çoğu üyemizin bildiği gibi bir müzik mağazasına sözde ortaklığım söz konusu...

Bu esnaflık ve ticaret zihniyeti ile;

Klasik Garaj' ın (Yeni Üye' miz) uslüp ve değerli paylaşımına elbette teşekkür ediyorum... :f:
"Parekende fiyatı, toptancı tarafından tavsiye edilir ancak çoğu zaman uyulmaz ve benim fiyatlarım DEKALO' ya göre daha çok oynaklık gösterir."
gibi samimi bir paylaşımda bulunmuş sağ olsun.

Bu durum, 2 yıldır üye olduğun forumumuzdaki ve bir anda gelişen tüm mesajlarına, yeni üye olarak değer veren ve seni onore edici bir paylaşımdır bana göre... Bu samimi ve olgun tavrından ötürü Murat Bey' e tekrar teşekkürlerimi iletiyorum... :bow:

Paylaştığım bu itibar ile ve 6 yaşından itibaren yaşadığım esnaflığı, üst satırlarda belirttiğim gibi, 37 yaşında da devam ettiriyorum.

Sözde ortak olduğum mağazaya 4 yılda ne kadar para yatırdığımı ve kaybettiğimi paylaşmayacağım ama Yaşar Hocam' ın senden almak istediği bir cevabı kendi işimden örneklendirerek paylaşmak istiyorum...
(Kendisinin de senden duymak istedikleri bu paylaşacağım geliş fiyatları idi tahminimce...)

Mağazımıza, bir İstanbul firması tarafından toptan olarak ve yeni başlayacaklara önerdiğimiz "X" marka gitarı KDV DAHİL 28 $ + KARGO + ÇANTA masrafına mal ediyoruz...

Maliyet hesaplayım;

Firmanın önerdi kar marjı % 30

Bu fiyatın üzerine verirseniz firma olarak internette satamazsınız diyor yani... :shake:
Çünkü, kendisinin satış yaptığı parakende fiyat listesi olduğu internet sitesi var... :y:
Bu, şu demek oluyor; internetten araştıran bir müşteri gelip bana diyebilir ki, "X müzik de 60 lira, sen de neden 70 lira?"
Ben de kar marjımı düşererek, 60 liraya veriyorum ve bunda bile 15 lira kar ediyorum...
15 lira kar açıklaması ise şöyle;

$=1.500 olsun 28 x 1.500 = 42 TL

KARGO: (Firma anlaşmalı)
Gitar başına anlaşmalı olduğun kargo; tek gitar gönderirse 20 TL
Tek paket 6' lı koli gitar gönderirse 26 TL

( Bu koli içinde de ekstra olarak gitar teli ve benzeri ufak tefekler isteyebiliyoruz... )

Oysa, ufacık poşet içinde 1 takım gitar te istesen 6-7 liraya gelir, evrak niyetine...

Oysa 6 gitar 26 liraya geldiği gibi, bir çok gitar teli ve ufak tefek aparatlar da bedavaya gelmiş oluyor yanında.

Bu arada Gitar çantası da tek alımda, ayrıca 8 TL

Gitar çantasını da tanesini 5 liraya diktiriyoruz dükkan logosu dahil... Logosuz ve anorak olmayanların maliyeti de 3 TL...

Müşterime yansıttığım fiyat;

42 lira gitar + %30 kar = 54.60

26 TL kargoyu 6 gitara bölelim = 4,33

Bu arada daha önce bahsettiğim gibi özel ve tek sipariş giter olsa 20 TL kargo eklerim maliyete o ayrı...
Yani herkesin satın aldığı gitar modelinden sadece 6 adet getirdiğimde kargonun kaça geldiğini paylaşıyorum... 4,33 TL

Gitar başına 1 TL kargo düşen alımlarım da oldu ve bu indirimi de alıcıya yansıttım...
70 lira yerine 65 lira dedim ve yine 60 liraya satıldı aynı gitar.

Gelelim 6' lı tek koli gitar hesabına...

%30 kar ile 54,60 + 4,33 = 58,93 + 8 TL Çanta = 66,93

Yani 42 liraya toptan çıkan gitara düz olarak 70 TL etiket koyuyorum ve malum pazarlık ile 60 liraya bırakıyorum.
Kargoyu çıktıktan sonraki ve toplamdaki 15 lira kar ile; "Allah, bin bereket versin." diyorum ve ortağımla 7,5 lirayı ve tüm giderleri paylaşıyorum... :handshake:

Tek gitar getirip satsa idim; 42 liralık gitar, kullanıcıya 85 liraya gelirdi...

En azından esnaflık adına kendimin ne yaptığımı biliyor ve 60 liraya gitar satarken de kırk takla attığımı düşünürek ve getirdiğim malın arkasında durduğumu billerek, en başta insan kazanıyorum... :coffee:

Bana göre ve modelcilik anlamında da konu çok değişik değil aslında...
Ne kadar çok model, o kadar az maliyet gibi bir durum söz konusu...

Bu anlamda BIM, toptancı karı ile bile 11,50 ye ve benzinliklerde 25 TL' ye satılan 1/24 MOTORMAX modellerini 9,90' a sattı...
Kimsenin sesi çıkmadı çünkü malların adedi tırlarla ve tüm Türkiye mağazalarına yetecek düzeydeydi ve toptancının bile satamadığı fiyat olan 9,90' dan kar elde etti yüklü olan bu alım...

En azından 6-7 liraya kapattığı mantıklı geliyor...
Aynı girişim 1/18' de de sonuç verdi ve yine toptancı karının altında olan 29,90 ları gördü...

Yılmazlar' ın Yatming girişimine ise diyecek yoktu ve ardından Hedef Oyuncak sayesinde WELLY' leri 45 liradan tüm oyuncak mağazalarında gördük...
Şu an 70 liradan satılan bu ürünlerin de 30 lira olan toptancı fiyatlarını tahmin etmek elbette zor değil...

Parakende de %30 öneri makbuldur ve alıcıya hemen ulaşır... Toptan fiyatta 30 lira gelişi olan bir ürünün de en fazla 45-50 liraya alıcı bulması makbuldür.
70 lira gibi bir fiyat olduğunda ise bu modellerin tek tek getirildiğine inanırım... Tıpkı özel sipariş ile gelen tek gitara 20 lira kargo ücreti yansıttığım gibi...

Konunun özü;
yüklü alımlarda veya yapılan anlaşmalarda ki kar marjları parakende de uygun seviyeye getirilmeli ve hobici olarak (bilinen)
bu anlamda da zaten az olduğumuz üllkemizde; bu tür önemli konuları paylaştığımız durumlarda, ülke genelinde düşünecek olursak da, bir elin parmakları kadar sayılı olduğumuzu bilerek hareket etmek de fayda var diye düşünüyorum...

Hobimiz kadar değerli ve özel vaktinizi ayırdığınız için teşekkür eder, tüm üyelerimize selam ve saygılarımı iletirim... :f:

mesaj için G.HEPARSLAN teşekkür aldı- 7:
ArdaPerk, BuRaK-B, MAKOSHARK, Onno, REVOLUTION, srht, yasar
Kullanıcı avatarı
G.HEPARSLAN
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Gökhan HEPARSLAN
1/18 Model Sayısı: 107
1/24 Model Sayısı: 11
1/32 Model Sayısı: 38
1/43 Model Sayısı: 135
1/64 Model sayısı: 499
1/72 Model Sayısı: 234
1/87 Model Sayısı: 52
- / -- Model Sayısı: 73
Motorsiklet Model: 15
Toplam Model Sayısı: 1165
Rep Puani: 16811
G.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yok

Re: MODEL FİYATLARI NEDEN BUKADAR YÜKSELDİ? II.BÖLÜM

İletiYazar: srht » 20 Ağu 2010, 01:59

Son olarak bu konudaki görüşümü son kez yazayım.İlk sayfadaki yazdığım şeyi yine yazıyorum.Yani bu en başta hobidir;ve zorunlu ihtiyaç değildir.Her ne kadar birçoğumuz harçlıktan ya da maaşından da artırıp alsa sonuçta bu gelen zamların da bir sebebi var.Üstelik gelen zam da 20 ya da 30 TL gibi bir rakam.Sonuçta elzem ihtiyaç olmadığı için de normal olduğunu düşünüyorum;ki ilk sayfada da bunu belirttim.Ayrıca üreticiler indirim yaptığında mağazalar da yapıyor ki;2 ay öncesine kadar bunu bazı AA ve Kyosho modellerinde de gördük.Yine bunu da yazdım.
Ülkemizde bu sektörde iş yapan 2 ithalatçı firmanın yetkilisi de gereken açıklamaları yapmış;en azından kendi adıma konuşayım;birkaç sonuca ulaşılmış forum olarak.Bu da bizlerin yine hem bu ithalatçıları hem de mağazaları desteklememiz gerektiği;bu sektörü ülkemizde bir yere taşıyabilmektir.Bugün zaten bu firmalarla hepimizin de az veya çok tanışıklığı var.Ki ben de dahil olmak üzere hepimize de bir indirim yaptıklarını illa ki düşünüyorum.Çünkü CYG sağolsun;aldığım çoğu modelde bana indirimini de yaptı.Hadi indirmini geçtim;bugün modelissimo ya da ebay bana model aldığımda bir sıcak çay ikram etmiyor;yarım saat sohbet etmiyor;modelleri elime alıp inceleme imkanı sunmuyor.Ama bunu ülkemizde mağazalar yapıyor.Hem de fazlasıyla..

O yüzden birçok arkadaş gibi ben de modellerin mağazadan alınmasını destkeliyorum.Çünkü böyle böyle gelişecek bu sektör.Hanlardan kurtulup;adamakıllı geniş cadde üstü dükkanlara taşınacak.Bu sayede daha fazla müşteri memnuniyeti sağlanacak.Ama demiyorum ki netten alışverişi desteklemiyorum.Bazen nadir model düşebiliyor bazen de uygun fiyatlı ki;hepimizin bildiği ART CAR serisini de maalesef 70 Euro+26 Euro kargo bedelle satan varken;koleksiyonumdan ayırdığım diyip ya da sıfır;kutusunda diyip 350 TL fiyat çeken de var ki;işte işin bağlanıp kaldığı;kısır döngü de bu bana göre.

Umarım sözlerim yanlış anlaşılmaz;başka yönlere çekilmez.Aslında gayet güzel bir paylaşım oldu forumda.Birçoğumuz bilmediğimiz şeyleri öğrendik büyüklerimizin sayesinde yine.

Ama şunu da yine belirteyim;açıkçası geçen sene 170 TL'ye de model alırken birkaç ay sonra 200 TL'ye de model aldım yeni çıkmasından ötürü.Doğrusu o 30 TL'lik artışa da kafa yormadım.Çünkü bu elzem ihtiyaç değil;ikincisi 30 TL'lik artışı da ayda bir model alan birisine çok geldiğini düşünmüyorum.Mesela hâlen elimde Autoart Mercedes-Benz E320 yok;geçen sene 200'dü bu model;ama almadım,şimdi zamlandı;225 oldu.1 senede de bu farkı yemesi bana normal geliyor açıkçası.Sonuçta bu model kapımıza gelene kadar bir dünya masrafla geliyor.Son 1 yıl içinde de bunların artış göstermesi gayet doğal;ki üreticiler yine yukarıda dediğim gibi indirimleri de yapıyorlar yeri geldiğinde.Bunu da yine dediğim gibi 2-3 ay önce gördük hepimiz.

Diğer konuda yazdığım mesajın burada da yer almasının iyi olacağını düşündüm.Aksi hâlde mesajım silinebilir.=)
Resim
Kullanıcı avatarı
srht
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Serhat
1/18 Model Sayısı: 0
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 5595
srht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yok

İletiYazar: ArdaPerk » 20 Ağu 2010, 02:57

Tek merak ettiğim,
Kargo niçin 200 ve üstü oldu ?
Herkes Ankara ve İstanbul'da yaşamıyor.
Resim
Kullanıcı avatarı
ArdaPerk
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Arda Perk
1/18 Model Sayısı: 60
1/24 Model Sayısı: 6
1/32 Model Sayısı: 5
1/43 Model Sayısı: 2
1/72 Model Sayısı: 111
1/87 Model Sayısı: 6
Motorsiklet Model: 4
Toplam Model Sayısı: 171
Rep Puani: 6115
ArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yok

İletiYazar: andy1 » 20 Ağu 2010, 03:46

Bu konu aslında herkesin yararına,hem İthalatçıların hem mağazaların hemde bizlerin faydasına olacağı kesin

Perakendeci arkadaşlarımız biraz daha esnek olmalılar !

Serhat Kardeşim,demişki 20-30 lirada fazla olsa ben Türkiyeden alırım ! Serhat Kardeşim,beni bilirsin cümlelerimi sakın ama sakın üzerine alma,bunu rica ediyorum !

Serhat Kardeşim ben almam,sebebi belli benim maddi gücüm sınırlıysa ben önce kendimi düşünürüm,bana çay ısmarlamasınlar güler yüzde istemem,sevdiğim ürünü bana çay parası ve tebessümden düşüp indirimli fiyatından versin !

Hw61 üretimleri 100-150 liraysa.bende yurt dışında 40 dolara buluyorsam 2 tane alırım,neden 80 dolara almak varken 200 dolar vermek,darılmayın ama çay parası güler yüzle,olmuyor !

Artık,değerli modelleri yazmama kararı aldım,çunki benim yazdığım modellerin,piyasada bir anda yükseldiğinede şahid oldum,zararınıda amatör model toplayanlar çekti !

Bim,1:24,1:18 modellerden zararmı etmiştir ?

Kaba hesap yapalım,100.000 araç ithal etsin,1 dolar kar koysun ve 1 hafta içinde yok yatsın,işte profosyonel ticaret budur,basit düşünmemek lazım,ticarette paranın dönmesi tek gerçektir !

İthalatçı (arkadaşın ismini yazmıyorum) ,demişki biz ucuz ürün getirmiyoruz(motormax,Bburago v.s gibi),bana darılmayın ama Amerikada motormax yada ucuz dediğiniz modellerin piyasasına ve kar marjlarını lütfen inceleyin !

İngilterede,Almanyada,neden bu işte milyon eurolar dönüyor farkı zaten anlayacaksınız !

İngilterede tek bir mağazanın satış cirosu,Türkiyedeki bütün firmaların satış cirosundan fazla,bu gerçekten çok üzücü bir durum !

Bu cümlelerimide lütfen sataşma yada karalama anlamayın,tam tersi sizleri korumak manasında bir yazıdır !

Butik ürünler elbetteki olmalıdır !

Erzurumda,Vanda,ağrıda,Trabzonda,Artvinde,yaşayan gençlerede hitap etmek zorundasınız,İngiltere Almanya Amerika bırakın en ücra köy,kasabalarını,bütün dünyaya model araç satıyorlar,üstelikte evinde oturarak ebay v.s gibi sitelerden kazanıyorlar !

Ebay'de 50-60 bin satışı olanları bilirim,bunlar dükkancı mağaza falan değil,amatör basit usulde vergi ödeyen ülke vatandaşları !

Hepimizin düşünmesi gerek,hata nerde acaba diye !
andy1
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Andy
Rep Puani: 525
andy1 rep puani yokandy1 rep puani yokandy1 rep puani yok

İletiYazar: srht » 20 Ağu 2010, 04:37

Erol abi asla yanlış anlama olmaz;seni az çok biliyorum.Fakat demek istediğim 20-30 TL'de fazla olsa TR'den alalım değil;bir modele yaklaşık 12-15 ay gibi bir süreçte 20-30 TL zam gelmişse;bu çok değildir dedim.Çünkü en basitinden son 1 yılda ülkemizde ve dünyada petrol fiyatları nerelere indi-çıktı..Hâliyle örneğini verdiğim Autoart Mercedes-Benz E320 modelinin de 14-15 ay önce 200 TL etikete sahipken;bugün 225 TL etikete sahip olması çok ta şaşılacaka bir durum değil.Bunu belirtmek istedim.Yoksa 150 lira yazılan HW61 modeli elbette dediğin paralara bulunabiliyorsa dışarıdan almak daha mantıklı ki;bunu da belirttim.
Resim
Kullanıcı avatarı
srht
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Serhat
Rep Puani: 5595
srht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yok

İletiYazar: andy1 » 20 Ağu 2010, 06:13

srht yazdı:Erol abi asla yanlış anlama olmaz;seni az çok biliyorum.Fakat demek istediğim 20-30 TL'de fazla olsa TR'den alalım değil;bir modele yaklaşık 12-15 ay gibi bir süreçte 20-30 TL zam gelmişse;bu çok değildir dedim.Çünkü en basitinden son 1 yılda ülkemizde ve dünyada petrol fiyatları nerelere indi-çıktı..Hâliyle örneğini verdiğim Autoart Mercedes-Benz E320 modelinin de 14-15 ay önce 200 TL etikete sahipken;bugün 225 TL etikete sahip olması çok ta şaşılacaka bir durum değil.Bunu belirtmek istedim.Yoksa 150 lira yazılan HW61 modeli elbette dediğin paralara bulunabiliyorsa dışarıdan almak daha mantıklı ki;bunu da belirttim.

Haklısın,tek model için işin gerçeği kargo parasına bile değmiyor !

Senin AA model,yurt dışında 100 dolarlara bulmak mümkün ama +kargo olunca,boş yere risk ve masrafı fazla oluyor !

Daha öncede yazdım,Pontciak le mans HW61 araç kapıma teslim net fiyatı 63 liraydı,2-3 ay olmuştur alalı,istediğim bir modeldi,takip edip ucuz bulunca almaya çalışıyorum,ama piyasa modelleri işin gerçeği 20 dolar deselerde almam !

Ülkemizde umuyorum fiyatlar ucuzlamasada,herkesin alabileceği makul fiyat seviyelerine inerler !
andy1
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İletiYazar: ozgurs82 » 20 Ağu 2010, 21:18

Merhaba arkadaşlar ,

Fiyatlarda ufak tefek hatalar olabilir (kur farkı vs)

Bu firmayla herhangi bir ticari bağım yok ve herhangi bir alışverişim olmadı

3.şeçenek gerçekleşir mi ? Bir fikrim yok. 150 euro sınırını bildiğim için yazdım.

Site adını merak eden arkadaşa özel olarak iletirim sitenin reklamını yapmamak için (niye reklamını yapayım ki ?)

Sitede yüzün üzerinde modelde indirim var (kyosho-mc-aa-ricko-hw-spark-norev-burago-ertl-maisto-solido-revell-sunstar-h61-mondo-shelby c-mcw Asia)

Bilgi sahibi olmak adına verdiğim türde örneği olan arkadaş varsa özel olarak benimle mesaj yoluyla yada siteyle paylaşabilir

Seçenek 1 :

Mercedes 190 E 2.3-16V, silber 1983
Scale: 1:18 - Auto Art
Alter Preis: 84,95 EUR
38,00 EUR

Mercedes 190 E 2.3-16V, No.11, A.Senna, Sieger Nürburgring 1984
Alter Preis: 89,95 EUR
38,00 EUR

Mercedes 190 E 2.3-16V, No.18, N.Lauda, Nürburgring 1984
Alter Preis: 89,95 EUR
38,00 EUR

38+40(kargo): 1,95*78 euro : 152 tl

Seçenek 2 :

38,00 EUR

+

Audi R8 4.2 FSI, hellgrau
Scale: 1:18 - Kyosho
Alter Preis: 95,95 EUR
48,00 EUR

Yada

Audi R8 4.2 FSI, DTM Safety Car 2008
Alter Preis: 99,95 EUR
48,00 EUR

38+48 +40(kargo): 1,95*126 euro : 246 tl

r8 fiyat :68 euro :133 tl

190e fiyat: 58 euro : 113 tl

Seçenek 3 :

38,00 EUR

+

Audi R8 4.2 FSI, hellgrau
Alter Preis: 95,95 EUR
48,00 EUR

Yada

Audi R8 4.2 FSI, DTM Safety Car 2008
Alter Preis: 99,95 EUR
48,00 EUR

+

Citroen C2 Tuning, schwarz
Scale: 1:18 - Solido
Alter Preis: 34,95 EUR
12,00 EUR

Citroen C2 Super 1600, No.5, Total, JWRC 2004
10,00 EUR

Citroen C 4 Sport, Concept Car
12,00 EUR

38+48 +11 +40(kargo): 1,95*137 euro : 246 tl

r8 fiyat :61 euro:119 tl

190e fiyat: 51 euro : 99.5 tl

cit fiyat:21.5 tl

Bu yazıyı niye yazdım ?

5 yıllık bankacıyım , satış bölümündeyim . Maaşlı da olsa kendi dükkanın da olsa satış zor iştir.Teknoloji geliştiği için üretim çoğaldı ve kolaylaştı ,iletişim kanallarının da artmasıyla tüketici daha bilinçli artık (internet-tv-gazete vs).Hizmet şekli ve yenilikçilik çok daha önemli hale geldi .Bütün bunlara ek olarak insanların bir şekilde para kazanıp hayatlarını sürdürmeleri gerekir.Firmalar da kazansın, tüketiciler de.Ayrıca bu konuya yıllarını vermiş ve model konusunda önemli üreticileri Türkiye’ye getiren arkadaşlar da konuya dahil olunca dayanamadım , ben de bir örnek vermek isterim. Umarım siteye giriş yapan herkesi ilgilendiren konumuz insanlar kırılmadan güzel bir şekilde sonlandırılır .
Kullanıcı avatarı
ozgurs82
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Ozgur Sahin
1/18 Model Sayısı: 55
Toplam Model Sayısı: 55
Rep Puani: 1980
ozgurs82 rep puani yokozgurs82 rep puani yokozgurs82 rep puani yokozgurs82 rep puani yokozgurs82 rep puani yokozgurs82 rep puani yokozgurs82 rep puani yokozgurs82 rep puani yok

İletiYazar: BuRaK-B » 20 Ağu 2010, 21:23

Öncelikle teşekkürler Gökhan Abi, konunun düzgün bir seyri için başka bir platforma taşıdığımız iyi oldu.
Bu konunun seviyeli devamlılığında, hem ithalatçıların hemde koleksiyonerlerin sadece fiyatla ilgili değil ülke içindeki talep, satış vede bürokrasi ile ilgili bilgi paylaşımı olacağına da inanıyorum. Ve bu konular üzerinde yorum yapıldıkça ithalatçıların vede sorun yaşayan, görüş bildirmek isteyen koleksiyonerlerin paylaşımlarını açıkça bekliyorum.

Benimde açıkçası şahsi olarak kafama takılan birkaç durum var ve 1:18 ölçekli koleksiyonlar için.

Autoart'ın, fiyat politikası nedenli ülkemize yüksek fiyattan giriş yaptığını anladım varsayıyorum. Firmanın stok depolarında fazla kalan ve yenilerine yer açmak için yaptığı kampanyayla uygun fiyatlı modeller de sadece ülkemizde değil tüm dünyada aynı şekilde(Ör: 2005 Mustang Cabrio, Mercedes-Benz 190E). Vede eminim bu kampanyaların devamı gelecek gibi görünüyor. Onların haricinde yeni üretimlerde aynı kalıbı kullanmalarına rağmen fiyatları tüm dünyada 15-20$ arttı. Peki stoktaki modellerin önceki partilerden çekilmiş olan modellerin fiyat artışı konusunda bir cevap bulamadım ben. Bazı mağazalarda 5-6 yıl öncesinin AA'sı nadir olmadığı halde yine yüksek fiyata çekilebiliyor (sanırım bu kâr amaçlı bir yükseliş olduğu belli, bu yüzdende okadar yıl tozlu raflarda duruyor) ama bazı modeller ise çok uygun fiyatlı seyrediyor(2004 Porsche ve Mustang'ler). Bu modellerin bazılarına "Onlar eski partiden bu yüzden uygun." deniyor, bazılarına "Bu nadir o yüzden bu fiyat." deniyor. Böyle bir çelişki de, koleksiyonerleri açıkçası model satan mağazalar hakkındaki fikirlerinde yanıltıyor ve dürüst satıcı imajı aranıyor. Bu yüzden koleksiyonerler arası konuşmalarda alışveriş mağazalarının iyi seçilmesi gerektiğine işaret ediliyor.

Sunstar'larda Platinium Edition ürünlerinden bazıları kampanyalı olarak yarı fiyatına düşürüldü. Diğer modeller veya yeni çıkacak modeller içinse kampanya beklentisi mutlaka olacaktır tüm koleksiyonerlerde, çünkü fiyat uçurumlarında "Bu fiyata da satılabiliniyormuş" izlenimi oluşuyor. GMP içinse, adet olarak ülkemize AA'ya göre çok çok az sayıda giriş yaptığı halde ve AA'dan çok daha kaliteli olduğu halde fiyatları makul seviyede tutuldu, bunu da gözlemlerime ve ben dahil alışveriş yapan dostlarımdam da aldığım olumlu diyaloglarla rahatlıkla anlayabiliyorum.

Bu durumların haricinde esas merak ettiğim sorular:
1) AA haricinde yurtdışında fiyatları değişmeyen ancak ülkemizde alt seviyede olup 100'TL'ye kadar satış rakamı koyulan Maisto-Welly-Burago-Yatming, orta/üst seviyede Minichamps-Kyosho firmalarının ürünlerinde neden fiyat arttırımına gidildi? Yeni parti bile olsa 5-6 ay öncesiyle aynı fiyattan ülkemize giriş yaptığına eminim.

2) İthalatı yapılan ve yurtiçinden aldığım ürünlerin içinden neden katalog çıkmıyor da, yurtdışından aldığım modellerin içerisinden çıkıyor? Resmi İthalat yapıldığı halde gümrükte herhangi bir problem mi oluşuyor acaba?

3) İthalatı yapılan firmaların modellerinde bazen istediğimiz renkleri ülkemizde bulamayabiliyoruz. Zorunlu ihtiyaç olmadığını, keyfi bir ihtiyaç olduğunu hepimizin bildiği bu ürünlerde istek yapma, yani özel sipariş şansımız olabiliyor mu yoksa yeni gelen partilerde ne çıkarsa bahtımıza düşüncesiyle mi hareket edebiliyoruz?

Merak ettiğim ve aklımda son olarak kalan bilgiler bunlar. Umarım yetkili ve bilen ağızlardan cevaplarını alabilirim.

mesaj için BuRaK-B arkadaşımıza teşekkür edenler:
MAKOSHARK
Kullanıcı avatarı
BuRaK-B
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Burak BALIKÇI
1/18 Model Sayısı: 62
1/43 Model Sayısı: 25
1/64 Model sayısı: 24
1/87 Model Sayısı: 6
Motorsiklet Model: 13
Toplam Model Sayısı: 130
Rep Puani: 10025
BuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yok

İletiYazar: andy1 » 20 Ağu 2010, 23:57

BuRaK-B yazdı:
Bu durumların haricinde esas merak ettiğim sorular:
1) AA haricinde yurtdışında fiyatları değişmeyen ancak ülkemizde alt seviyede olup 100'TL'ye kadar satış rakamı koyulan Maisto-Welly-Burago-Yatming, orta/üst seviyede Minichamps-Kyosho firmalarının ürünlerinde neden fiyat arttırımına gidildi? Yeni parti bile olsa 5-6 ay öncesiyle aynı fiyattan ülkemize giriş yaptığına eminim.

2) İthalatı yapılan ve yurtiçinden aldığım ürünlerin içinden neden katalog çıkmıyor da, yurtdışından aldığım modellerin içerisinden çıkıyor? Resmi İthalat yapıldığı halde gümrükte herhangi bir problem mi oluşuyor acaba?

3) İthalatı yapılan firmaların modellerinde bazen istediğimiz renkleri ülkemizde bulamayabiliyoruz. Zorunlu ihtiyaç olmadığını, keyfi bir ihtiyaç olduğunu hepimizin bildiği bu ürünlerde istek yapma, yani özel sipariş şansımız olabiliyor mu yoksa yeni gelen partilerde ne çıkarsa bahtımıza düşüncesiyle mi hareket edebiliyoruz?

Merak ettiğim ve aklımda son olarak kalan bilgiler bunlar. Umarım yetkili ve bilen ağızlardan cevaplarını alabilirim.

Burak Kardeşim,

İthalat konuları biraz farklı,fakat bildiğim kadarıyla kullanma kılavuzu (Kesinlikle Türkçe açıklaması olmalı,aksi takdirde sanayi bakanlığına şikayet halinde,birim başın 100 kusur liaralar para cezaları olduğunu biliyorum),fakat bu model oyuncaklar içinde geçerlimidir araştırmak lazım !

Bir gerçek varki,Oyuncaklarda TSE zorunluluğu kaltı,yani ithalatı çok kolaylaştı,sadece ''C'' sertrifikası olması yeterli,eskiden böyle değildi,firmalar Tse onayı almak için numune göndermek zorunluğu vardı,şimdi bu olay yok !

Sebebi ise dikkat ederseniz,model kutularının üzerinde yaş (1-3).(7-15).(15-18) gibi uyarı yazılarıda bulunmakta,konuyu aydınlatması gereken elbetteki bizler değiliz,çunki yasal prosedürü bilmiyoruz,fakat garanti belgesiz olmasıda biraz enteresan,birde ithal edilen ürünlerde (C) sertrifikası olma zorunluğu var (Avrupa standartlarına uygunluk),sanayi bakanlığının C sertirifikası taşımayan belgelerin iç piyasayada sürülemeceği uyarısı var'' 14 yaşından küçük çocukların oyunlarında kullanılmak üzere tasarımlanan ürünler ve ya materyaller'',fakat doğru olan yetkili arkadaşların açıklama yapmaları,diğer türlü varsayımlardan öte geçemeyiz !

Geçenlerde bir arkadaşımızın,modeli sorunluydu ve firma değişime gitmemiş bana enteresan geldi !

Fakat bu konuda model alan arkadaşların kesinlikle dikkatli olması gerek,kargo geldiğinde ürünü kesinlikle kargo yanında açın,hasar varsa kargoya hasar belgesi imzalatı ürünü geri iade edin !

Ayıplı bir ürünü firmanın ben geri iade almam diye bir talebi olamaz !

Olsada,hemen faturanızla ve kargo hasar belgenizle,kaymakamlıklardaki tüketici hakem heyetine şikayette bulunun,sizin lehinize karar çıkacaktır !

İşin aslına gelirsek,piyasalrda bir güvensizlik var bu ülkemizle alakalı değil !

Bildiğiniz üzere Dünyaca ünlü oyuncak üreticisi MATTEL firması,piyasadan 1,5 milyon oyuncağını toplattı bu şok bitmeden MATTEL den bir süpriz daha geldi 18.2 milyon adetlik oyuncaklarınıda piyasadan çekti !

Çekme sebebleri ise,oyuncaklar üzerindeki boyalarda yüksek oranda kurşun bulunması,diğer firmalar ise denetimlerin dahada sıklaştıracaklarını açıkladılar !

Özellikle,çabuk kopan ayrılan parçaların çocukların yutmaları sonucunda,bağırsak tıkanmalarına ve ölümlere yol açabileceği uyarısıda var !

Özellikle Amerikalı senatörler Çin mallarına boykot uygulaması için,çaba gösterdikleri bir gerçek !

NewYork times,Dünyaca ünlü oyuncak firması Toys'r'Us mağasına gidip bebek ürününü inceleme yaptırdığına (5 dolarlık üründe) labartuar sonuçları enteresanın üzerinde çıkmış kullanılan boyada normal miktarın 3 katı kurşun içerdiği bebek ve çocukların bunları ağızlarına götürmeleri sonucu zehirlenmelerinde meydana gelebeilceği belirtilmiş !

Konu biraz farklı yöne kaydı yazma sebebim ise garanti belgeleri konusundaki durum nedir ?

Yetkili arkadaşlar bir açıklama getirirse hepimiz için daha aydınlarıcı olur !
andy1
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İletiYazar: REVOLUTION » 21 Ağu 2010, 00:39

Garanti konusu açılınca birşey anlamak istiyorum ben bir firmanın internet sitesinden kuzenimin doğum günü için bir model aldım. Model kargoyla sağsalim geldi ama armağanı vermeden bir incelemek istedim; fakat oda ne bir farı beyaz bir farı şeffaf hemen telefon ettim malasef değişim yapmadıklarını modeller kontrol edilip yollandığını sadece hasarlı olan kargolarda iade aldıklarını söylediler. Ben üzgün bir şekilde yeni model alıp kuzenime armağan ettim; bu ayıplı ürünüde gg'ye 1 tlden koydum 40 tl'ye gitti :( daha sonra Metin arkadaşımda aynı yerden model aldı onunda mercedes'in çıtasında eksik bir parça vardı ve kutuda yokmuş böylece onunda modeli çöp oldu bunlar raslantı dedik fakat sonrasında Üyelerimizden Can (canomen) arkadaşımız buluşmada bir anısını anlattı aynı yerden bir model alıyor ve onunda farının bir tanesi beyaz gelmiş ve geri alınmamış. Bu demek oluyorki internetten alışveriş demek size ayıplı defolu ürünlerin kakalanması demekmiş. Bunlar benim ve birebir tanıdığım insanların başından geçenler ayrıca birsürüde forumlarda yazmakta.
Şimdi fiyatlar bu kadar artmışken ben birde bunu yaşarşam kafayı yerim herhalde :delii:
Erol abinin dediği gibi o zamanda tüketici hakem heyetine şikayette bulunabilirdik ama bir daha ordan model alamazdık herhalde :lol: Gerçi ben o kadar olaydan sonra artık ordan model almıyorum!
Ama bundan sonra başka arkadaşlarımızın başına böyle şeyler gelirse ne yapabilirler; bunu bilen bir kişi yazıp anlatırsa yararlı olur kanısındayım.
Resim
Kullanıcı avatarı
REVOLUTION
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Devrim SEN
1/18 Model Sayısı: 224
1/24 Model Sayısı: 1
1/32 Model Sayısı: 1
1/43 Model Sayısı: 1
1/72 Model Sayısı: 12
- / -- Model Sayısı: 9
Motorsiklet Model: 22
Toplam Model Sayısı: 270
Rep Puani: 5230
REVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yok

İletiYazar: andy1 » 21 Ağu 2010, 00:48

REVOLUTION yazdı:Garanti konusu açılınca birşey anlamak istiyorum ben bir firmanın internet sitesinden kuzenimin doğum günü için bir model aldım. Model kargoyla sağsalim geldi ama armağanı vermeden bir incelemek istedim; fakat oda ne bir farı beyaz bir farı şeffaf hemen telefon ettim malasef değişim yapmadıklarını modeller kontrol edilip yollandığını sadece hasarlı olan kargolarda iade aldıklarını söylediler. Ben üzgün bir şekilde yeni model alıp kuzenime armağan ettim; bu ayıplı ürünüde gg'ye 1 tlden koydum 40 tl'ye gitti :( daha sonra Metin arkadaşımda aynı yerden model aldı onunda mercedes'in çıtasında eksik bir parça vardı ve kutuda yokmuş böylece onunda modeli çöp oldu bunlar raslantı dedik fakat sonrasında Üyelerimizden Can (canomen) arkadaşımız buluşmada bir anısını anlattı aynı yerden bir model alıyor ve onunda farının bir tanesi beyaz gelmiş ve geri alınmamış. Bu demek oluyorki internetten alışveriş demek size ayıplı defolu ürünlerin kakalanması demekmiş. Bunlar benim ve birebir tanıdığım insanların başından geçenler ayrıca birsürüde forumlarda yazmakta.
Şimdi fiyatlar bu kadar artmışken ben birde bunu yaşarşam kafayı yerim herhalde :delii:
Erol abinin dediği gibi o zamanda tüketici hakem heyetine şikayette bulunabilirdik ama bir daha ordan model alamazdık herhalde :lol: Gerçi ben o kadar olaydan sonra artık ordan model almıyorum!
Ama bundan sonra başka arkadaşlarımızın başına böyle şeyler gelirse ne yapabilirler; bunu bilen bir kişi yazıp anlatırsa yararlı olur kanısındayım.

Devrim Kardeşim,

Kutu üstünde yaş sınırlaması yazar buna dikkat et,14 yaşa kadar garanti kapsamında olduklarını biliyorum,yetişkinler için satılan modellerde bu geçerlimi açıkcası bilmiyorum !

Sonuçta her ne olursa olsun,ayıplı ürün kapsamına giren her şey değişime tabidir,zaten bu tür ürünlerde garanti belgeside gerekmiyor bildiğim kadarıyla !

Bu televizyondan alınan herşeye kadar geçerli !

Bunu bende yaşadım,1:32 model aldım,eve geldim aynası kopmuş yapıştırılmış,firmaya gittim değişim geri iade alamayız dediler,bende durumu kaymakamlıkta hakem heyetine intikal ettireceğimi ve para iadesi isteyeceğimi bildirdim,sonuç hemen ürünü değiştiler,kutunun üzerinde 1-3 yaş sınırlaması vardı yani çocuklar için yapılmış bir oyuncak statüsünde,firmayada söyledim,bunu bir çocuğa hediye etsem ve o aynayı yutsa sonuç ne olurdu,elbetteki felaket,bazı şeylere dikkat etmekte fayda var !

Bu garanti konusu bence kesinlikle açığa kavuşturulması gereken bir detay !
andy1
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İletiYazar: mustafacelebi » 21 Ağu 2010, 09:13

REVOLUTION yazdı:Garanti konusu açılınca birşey anlamak istiyorum ben bir firmanın internet sitesinden kuzenimin doğum günü için bir model aldım. Model kargoyla sağsalim geldi ama armağanı vermeden bir incelemek istedim; fakat oda ne bir farı beyaz bir farı şeffaf hemen telefon ettim malasef değişim yapmadıklarını modeller kontrol edilip yollandığını sadece hasarlı olan kargolarda iade aldıklarını söylediler. Ben üzgün bir şekilde yeni model alıp kuzenime armağan ettim; bu ayıplı ürünüde gg'ye 1 tlden koydum 40 tl'ye gitti :( daha sonra Metin arkadaşımda aynı yerden model aldı onunda mercedes'in çıtasında eksik bir parça vardı ve kutuda yokmuş böylece onunda modeli çöp oldu bunlar raslantı dedik fakat sonrasında Üyelerimizden Can (canomen) arkadaşımız buluşmada bir anısını anlattı aynı yerden bir model alıyor ve onunda farının bir tanesi beyaz gelmiş ve geri alınmamış. Bu demek oluyorki internetten alışveriş demek size ayıplı defolu ürünlerin kakalanması demekmiş. Bunlar benim ve birebir tanıdığım insanların başından geçenler ayrıca birsürüde forumlarda yazmakta.

Abi önceki başlıklarda tam olarak anlatmak istediğimde buydu zaten.Hiç tanımadığımız bir yabancı ile yaptığımız sanal alışverişte işimiz şansa kalmış.Sanal alemde ne kadar güvenebiliriz ki karşı tarafa.
Tekrar söylüyorum benim hiçbir yerli satıcı ile maddi bağım yoktur.Ama modeli incelemeden almak sadece fotolarına bakarak karar vermek sence ne kadar doğrudur abi?
Resim
mustafacelebi
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Mustafa Çelebi
1/18 Model Sayısı: 20
1/43 Model Sayısı: 33
Toplam Model Sayısı: 53
Rep Puani: 1901
mustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yok

İletiYazar: atesoglu » 21 Ağu 2010, 11:02

mustafacelebi yazdı:

Abi önceki başlıklarda tam olarak anlatmak istediğimde buydu zaten.Hiç tanımadığımız bir yabancı ile yaptığımız sanal alışverişte işimiz şansa kalmış.Sanal alemde ne kadar güvenebiliriz ki karşı tarafa.
Tekrar söylüyorum benim hiçbir yerli satıcı ile maddi bağım yoktur.Ama modeli incelemeden almak sadece fotolarına bakarak karar vermek sence ne kadar doğrudur abi?

Değerli Arkadaşlar;
Samimi olarak soruyorum.GMP,Lane,Prec.Miniature,Franklin Mint,HW61 modellerini ebay fiyatı+kargo+%20-30 karla satan magaza varmı?Varsa nerededir?Bu sorum figürler içinde geçerli.
Birde şu noktaya dikkat çekmek istiyorum ebayda ürünlerini satanlar o ürünlerini başkalarından almıyorlar mı?Başka bir deyişle onlarda kar etmiyor mu?
Resim
Kullanıcı avatarı
atesoglu
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Ates
1/18 Model Sayısı: 44
1/24 Model Sayısı: 10
1/32 Model Sayısı: 4
1/43 Model Sayısı: 10
1/87 Model Sayısı: 14
Toplam Model Sayısı: 82
Rep Puani: 3850
atesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yok

Sonraki

Diecast Genel

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir