MODEL FİYATLARI NEDEN BUKADAR YÜKSELDİ??

Diecast Modelcilik ve Model Araçlarla Ilgili Herşeyi Bu Başlık Altında Paylaşabilirsiniz...

Yetkili: resatsirin

Re: MODEL FİYATLARI NEDEN BUKADAR YÜKSELDİ??

İletiYazar: ck77 » 19 Ağu 2010, 14:42

Serhan selam,

Bu fiyat farkını tamamen ürünü getiren ithalatçının yaklaşımı dolayısıyla görebilirsin diye düşünüyorum. Politika olarak Dekalo'dan da alsa, İzmir'den de alsa herkes aynı fiyatla bizim ürünlerimizi satsın diye çabalamaktayız. Bu nedenle bizde de fiyatlar aynı. Özellikle bunu bizim ürünlerimizde gördüysen paylaşmanı rica edeceğim.
ck77
FORUM ÜYESİ
FORUM ÜYESİ

İsim: Cem Koronel
1/18 Model Sayısı: 0
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 20
ck77 rep puani yok

İletiYazar: KlasikGaraj » 19 Ağu 2010, 14:47

Merhaba Serhan,

Bu önemli bir kriter. Mülk kendine aitse, çalışanı varsa, o ürün elinde kalmışsa, ödemesi varsa, vs. bunlar mağazaların fiyatlarını etkiler.
Kaldı ki kanunen ithalatçı son kullanıcı fiyatını belirleyemez. Sadece tavsiye eder. O da uyulması gereken bir fiyat olmaz. Açıkçası Dekalo o konuda daha çok yaptırım uygulayabiliyor. Benim fiyatlarım biraz daha oynak.

murat

mesaj için KlasikGaraj arkadaşımıza teşekkür edenler:
REVOLUTION
KlasikGaraj
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Rep Puani: -5

İletiYazar: andy1 » 19 Ağu 2010, 14:50

Murat Bey,

Hoş geldiniz demekle başlamak isterim,sizin gibi bu işin gerçek ağzlarından gerçek cümleleri duymakta inanın bu model koleksiyonu yapan arkadaşlarımıza güven verecektir !

Ülkemiz gerçeklerini yazmışsınız hatta birazda iyimser yazmışsınız !

Hobi bir kültürdür,daha ülkemiz bunu bilmiyor toplasak belki 300-500 bilinçli hobi tutkunu vardır,burda görev elbetteki bizlerede düşüyor !

Ülkemizde Model-hobisi o kadar kötü durumdaki üzülerek yazıyorum,bu fiyarlarla pahalı olmasıyla alakalı değil dediğim gibi hobi bir kültürdür ve malesefki biz Ülke olarak daha ilk basamağındayız !

İngiltere'de hemleys tek başına bütün Türkiyede model oyuncak satışlarına bedel,aslında ne kadarda üzücü düşün tek bir firma ve Koskocam Türkiye'de hobi oyuncak sektörünün durumunun özeti olsa gerek !

11 yaşımdan beri bu işin içindeyim,yaşım 42 oluyor,açıkcası daha önceleri forumlarda yazmayı sevmiyordum,ama bencillikmiş şimdi anlıyorum !

İnanın,Forumlara girdiğimde şaşırdım,model kültürü o kadar azki,en üzücü olaysa koleksiyonerlik bilinci çok az,Hep basit bir örneği veririm sebebi ise herkesin daha bilinçli olmasını isterim !

Model araçlar,kimileri ret eder oyuncak değildir der,bu o kadar yanlıştırki hatamızda burdan başlıyor,Oyuncak bütün dünyada inanılmaz Kariyer çevresi olan bir kültürdür,keşke bu biliçle model almayaı başarbilsek !

Konuya dönersek,siz malesefki farklı açıdan bakıyorsunuz !

Bizler kimseye fazla para kazanıyorsunuz demiyoruz,şahsi fikrim keşke aylık ithalatınız milyon dolarlar olsa bunu yürekten yazıyorum abartı sanmayın !

Modelcar-modellisimo depolarına bakınca ne oluyor yahu diyor insan,yüzlerce binlerce koli stoklar,düşün nasıl bir kültür ve iş kolu oluşmuş,depo demek hafif kalır,devlet malzeme ofisi gibi uçak hangarı gibi binalar ve ağızlarına kadar dolu stoklar !

Keşke Ülke olarak bizde o konumlara gelebilsek !

Bu forumda,bizler bu işe gönül vermiş insanlarız,yani çoğumuz ezbere model lamkatan çok,bilinçli model almaya çalışıyoruz,fakat genç arkadaşlarımızada bu işin bir amatörlük değil zamanla gelişen inanılmaz bir profosyonellik ve yatırım olduğunuda anlatmaya çalışıyoruz !

Bu konuda Ülkemizde şükürki bu işin öncüleride mevcut,Sn.Rahmi Koç,Sn.Selim İleri,Sn.Rahmetli Sakıp Sabancı gibi,amatör ve güzel bir uha sahip gençlere ışık tutan insanlarımızda var,kaldıkıki bu hobi öyle 50-100 liralık değil,Milyon dolarların döndüğü bir sektör !

İthalatçılarımızda bunun bilincinde olmalılar,o zaman fiyatlarda gerçek yerine oturacaktır,ve sizlerde bu işten daha karlı ve öncü firmalar olarak yerlerinizi almış olacaksınız !

Kısaca konu aslında derin ama biliçli yatırım bilinçli ithalat herkesin kazanmasına sebeb olacaktır !

ck77 yazdı:Erol Bey selamlar,

Burada hiç bir firmaya direk suçlama yok diyorsunuz ancak, ilk mesajı okursanız verilen örnekler direkt olarak beni gösteriyor. Bu nedenle, devam eden mesajlardaki x4 kar, 10€ en fazla FOB fiyat gibi yanlış bilgiler verilmeye başlanınca kendimi cevap verme ve en azından "MODEL FİYATLARI NEDEN BUKADAR YÜKSELDİ??" sorusuna yanıt verme ihtiyacı içinde duydum.

Ancak, maalesef herkes kendi kafasından oranlar, fiyatlar belirleyerek biz ithaltçıların veya mağazaların inanılmaz karlarla model sattığını göstermeye çalıştı. Moderatör bir arkadaşımız olayı terbiyesizliğe varacak boyuta kadar getirdi.

Olayı yanlış taraftan anladığıma inanmıyorum. Sadece düzgün ve legal bir şekilde işini yapmaya çalışan bir koleksiyoner ve ithalatçı olarak bu kadar haksızlık karşısında sessiz kalamıyorum.

Sn.Cem Koronel

Bakın firmaya suçlama yok diyorum,sebebi ise şahsi olarak konuyu ele alırsanız zaten konunun içinden,çıkamayız !

Tekrar ediyorum,x4 değil x20 karla satmakta benim için çok ama çok normal,bunu yürekten söylüyorum,ve abartıyorum x4 karla ürün satacaksam ben asla ithalat yapmam neden boşuna sanyi bakanlığı,maliye,gümrük,komisyoncularla uğraşayım,inanın uğraşmam,burda tam tersi sizin yanınızdayım !

Konu,İthalatçılardan çok bu işi bilinçsiz yapanlarla ilgili,sonuçta zararınıda İthalatçılar görüyoruz,bununda altını çizerek belirtelim !

Bir dükkana gittiğinizde,neden pahalı diye sorarsanız cevabı hemen alırsınız,BİZ İTHALATÇIDAN PAHALI ALIYORUZ,elbetteki bu gerçeği yansıtmıyor !

Burda zararı gören sizler oluyorunuz,arada birileride sizler hariç güzel para kazanıyor,sizlerde bu işin kaba tabirle hamallığını yapıyorsunuz,ticaretle eskiden uğraşmış biri olarakta,itahlatçı açısından bakarsam,sizler bu işte tek zararlı ve risk alanların başındasınız !

Bizler,İthalatçılardanda destek istiyoruz,daha çok model satılsın,her eve enaz 1 model araba girebilsin,amaç bu olmalı,ben isterimki İthalatçımız keşke 1 dolara ürün alabilse,onuda bıraktım 10 dolara alın 20 dolara satın,keşke bu fiyat genellemesine diğer esnaflarda uyabilse,inanın herkes karlı çıkacaktır !
En son andy1 tarafından, 19 Ağu 2010, 15:02 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
andy1
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Andy
Rep Puani: 525
andy1 rep puani yokandy1 rep puani yokandy1 rep puani yok

İletiYazar: Bülent Aydoğan » 19 Ağu 2010, 14:54

bu durumda fabrikaların kaça malettiğini de mi sorgulamalıyız..17 yıldır 1:18 edinen biriyim ve şunu öğrendim bu konuda: istediğim modeli ebay dan almak yerine burada %10 fazlasına buluyorsam buradan alırım..ben artık pek bulunmaz modeller ile ilgilenmesem bu gerçekleşebiliyor da..
Resim
Kullanıcı avatarı
Bülent Aydoğan
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: bülent
1/18 Model Sayısı: 30
1/24 Model Sayısı: 5
1/32 Model Sayısı: 1
1/43 Model Sayısı: 5
1/64 Model sayısı: 1
1/72 Model Sayısı: 10
1/87 Model Sayısı: 1
- / -- Model Sayısı: 4
Motorsiklet Model: 12
Toplam Model Sayısı: 69
Rep Puani: 2794
Bülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yok

İletiYazar: S.CANKILIC » 19 Ağu 2010, 14:59

Murat abi ve Cem abi

O zaman artık direk isim veriyorum mesela gergedan mercedes sls i hala 175 te tutuyor ama başka dükkanlar hemen 195 yaptı şimdi ozaman bu gergedanın insiyatifi mi? yada şöyle söylemek gerekirse diğerleri niye zam yaptı ellerinde olan modellerdi sonuçta eski fiyattan almışlardı eski fiyattan satmaları gerekmez miydi? Yanlış mı düşünüyorum?

iNşallah demek istediklerimi anlatabilmişimdir...

(Bu arada gergedan fiyatları yükseltirse karışmam haberiniz olsun) :D :D

SAYGILAR...

S.CANKILIC
MİSAFİR ÜYE
MİSAFİR ÜYE

İletiYazar: ck77 » 19 Ağu 2010, 15:06

Sevgili Serhan,

Ben ancak kendi ürünlerimle ilgili yorum yapma hakkına sahibim. Bu nedenle o konuda bir yorum hakkım yok. Konuyla ilgili bir bilgim de yok.
ck77
FORUM ÜYESİ
FORUM ÜYESİ

ck77 rep puani yok

İletiYazar: S.CANKILIC » 19 Ağu 2010, 15:13

Eeee ozaman şöyle söylerim bende Cem abi sende Kyosho lancia delta 175 bestelde 195

Yani aslında bizim anlatmak istediğimiz ithalatçıların değil dükkanların fiyatlarla çok oynaması

Hedefim Bestelhobi falan değildir yanlış anlaşılmasın

SAYGILAR

S.CANKILIC
MİSAFİR ÜYE
MİSAFİR ÜYE

İletiYazar: KlasikGaraj » 19 Ağu 2010, 15:17

merhaba Serhan,

İsteyen istediği fiyatı koyabilir. Ne kadar kazanmak istediği kendisine kalmış bir şey. Kendi adıma, benim ürünlerim ilk geldiklerinde daha pahalı olur. Gerçekten sahip olmak isteyenler hemen alır. İkincil önemde görenler beklerlerse 1 ay sonra daha ucuza alabilirler. Olmasa da olur ama fiyat çok iyi ola alırım diyenler, fabrika stoğunda kalmışsa üretim tarihinden bir yıl sonra yarı fiyatına alabilirler. İlk iki şık benim ticari tercihim. Üçüncü şık ise fabrikanın bana sağladığı indirimi son kullanıcı ile paylaşmakla alakalı. Bu Avrupada' da aynı şekilde yürüyor. Biliyorsun, Avrupa siteleri de bir zaman sonra indirime gidiyor.
Tamamen koleksiyonerim yapısıyla alakalı. Mesela Antalya Cup Mc Rae şimdi çıksave bende 10 tane olsa 129 TL den alır mısın? yoksa nasılsa düşer diye bir ay bekler misin?
Hadi şansını denedin diyelim bekledin ve hala var... Daha da düşer belki diye 1 sene bekler misin?
KlasikGaraj
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Rep Puani: -5

İletiYazar: S.CANKILIC » 19 Ağu 2010, 15:20

KlasikGaraj yazdı:İsteyen istediği fiyatı koyabilir. Ne kadar kazanmak istediği kendisine kalmış bir şey.

Ben almak istediğim cevabı aldım abi eyvallah...
S.CANKILIC
MİSAFİR ÜYE
MİSAFİR ÜYE

İletiYazar: ck77 » 19 Ağu 2010, 15:26

Sevgili Serhan,

Gayet kolay bir açıklaması var. Ürün fiyatları güncellenirken stokta olmadığından dolayı gözden kaçmış olması söz konusu. Burada Bestelhobi'den dolayı değil, güncelleme yaparken bizim atlamamızdan dolayı bir fark oluşmuş.
En son ck77 tarafından, 19 Ağu 2010, 17:00 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
ck77
FORUM ÜYESİ
FORUM ÜYESİ

ck77 rep puani yok

İletiYazar: S.CANKILIC » 19 Ağu 2010, 15:28

İnşallah herkes duymak istediklerini duymuştur

Cevaplarınız için Teşekkür ederim Cem abi ve Murat abi

SAYGILAR...

S.CANKILIC
MİSAFİR ÜYE
MİSAFİR ÜYE

İletiYazar: ck77 » 19 Ağu 2010, 15:30

Sevgili Serhan,

Bu şekilde bir cevapla açıkta bıraktığın pek çok nokta oldu. Rica etsem neyi ima ettiğini söyleyebilir misin? Şimdiden teşekkürler
ck77
FORUM ÜYESİ
FORUM ÜYESİ

ck77 rep puani yok

İletiYazar: S.CANKILIC » 19 Ağu 2010, 15:35

İşte bu tartışmaların çıkış noktası burası abi söylenen herşeyin altında illaki başka birşeyler aranıyor.Ben birşeyi ima etmedim yani söylemek istediğim herşeyi söylerim önceki mesajlarımda olduğu gibi

SAYGILAR...

S.CANKILIC
MİSAFİR ÜYE
MİSAFİR ÜYE

ÖncekiSonraki

Diecast Genel

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir