MODEL FİYATLARI NEDEN BUKADAR YÜKSELDİ??

Diecast Modelcilik ve Model Araçlarla Ilgili Herşeyi Bu Başlık Altında Paylaşabilirsiniz...

Yetkili: resatsirin

Re: MODEL FİYATLARI NEDEN BUKADAR YÜKSELDİ??

İletiYazar: srht » 19 Ağu 2010, 01:52

Bu vergi olayı son mesajla(benden önceki) birlikte kafama takıldı şimdi.Denildiği gibi vergi olayı varsa modelde niye garanti belgesi de verilmiyor?Bunu da şundan soruyorum;geçen bir arkadaş AA 190E'nin ön camında sorunlar var diye konu açtı;normalde ülkemizde satılan neredeyse her üründe garanti belgesi var;ben de garantisi varsa değiştir dedim ama ürünün garanti belgesi yok;garantisi yok.İthal ediliyor;vergisi de(ne vergisi ise?) alınıyor.Faturamızı da alıyoruz ama garanti belgesi yok..=)

Ayrıca diecast modelden daha büyük ölçekli rc'lerden de yine vergi alınmaması garip..
Resim
Kullanıcı avatarı
srht
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Serhat
1/18 Model Sayısı: 0
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 5590
srht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yok

İletiYazar: yasar » 19 Ağu 2010, 09:34

uzun zamandır siteye giremiyordum iş sebebiyle hatta sinan'ın düğününü bile kaçırdım ancak bu konuyu görünce topa girmek zorunda kaldım
herşeyden önce milli gelir tartışmaları yanlış geldi bana.ülkemizin milli geliri yaklaşık 10 000 dolar civarındadır batı avrupada ise yaklaşık 30 50 arası değişir.bazı ürünlerin fiyatları çok yüksektir avrupada(kira vb)ama bir çok mal ve hizmette fiyat gelire kıyasla düşüktür.dolayısıyla avrupalı koleksiyonerler bizden daha kolay bir şekilde koleksiyonlarını oluştururlar.bunda tartışılacak bir nokta yok.
ülkemizdeki fiyatlara gelince. maliyet üzerine 4 kat fiyat koyarak mal satma olayı yoktur.bazı gelip geçici firmalar zaman zaman bu yola yönelse bile bu durum geneli yansıtmaz.
ancak fiyatlar tüm maliyetler işin içine konduktan sonra 1/2 dir.yani bugün kalburüstü ciddi mağazalarda gördüğünüz fiyatlar maliyetin tam iki(2) katıdır.
bir modeli mağazalarda 220 tl den görüyorsanız bilinki o model o firmaya hertürlü maliyet dahil (malın kendisi,navlun,vergi,işletme gideri vb) 110 tlye mal olmuştur.
bu miktarda kar koymak doğrumudur değilmidir ona birşey diyemem!
vergilere gelince:diecast ürünlerin vergisi %5.6 dır.ayrıca %18 kdv ödersiniz.ama kdv yi geri almak mümkündür ürün satılınca.yani gösterilmeye çalışıldığı gibi vahşi bir vergi sözkonusu değildir.
son söz:ülkemizde diecast ürünler bence pahalıdır.bunun sebebi ise ürün ithalatçılarının pazarın kısıtlı olduğunu düşünmeleri ve fiyatları makul bir seviyeye indirdiklerinde yeni müşteriler elde edemeyeceklerini düşünmeleridir.ama yanıldıkları noktada tam burasıdır kanımca.
Resim

mesaj için yasar teşekkür aldı- 4:
maranello550, REVOLUTION, sherpa, srht
Kullanıcı avatarı
yasar
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Halil Yasar Sahinci
1/18 Model Sayısı: 16
1/43 Model Sayısı: 348
Toplam Model Sayısı: 364
Rep Puani: 2770
yasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yok

İletiYazar: ck77 » 19 Ağu 2010, 11:33

Değerli arkadaşlar,

Mesajımda herkese cevap vermeye çalışacağım, bu nedenle biraz uzun bir mesaj olacaktır; kusuruma bakmayın.

Erol Bey,

Yazdıklarınızdan farkına vardım ki 1907'den bu yana ithalat yapan Dekalo ithalatı bilmiyormuş. Bu piyasada Autoart, Kyosho gibi pek çok firmanın Türkiye genel distribütörlüğünü en az 5 senedir devam ettirirken ürünleri yerinden almıyormuş.

Ürünlerin Çin'de üretildiği, dediğiniz gibi, bariz ve saklanmayan bir gerçektir. Ancak Çin'de üretilen ürünlerin ucuz olduğu fikri doğru değildir. Doğru cümle şu şekildedir: Ürün Çin'de üretilirse daha ucuza mal edilir.

Bahsini ettiğiniz 1-2 liralık ürünlerle model kategorisine giren ürünler çok farklı sınıflarda ürünlerdir.

Daha önce bir arkadaşımız bir firmadan model alırken yapılan iskontonun paylaşılmamasını, aksi takdirde ithalatçı firmanın ürün vermeyeceğini kendisine söylemiş. Bu nedenle en azından kendi ürünlerimizde ülke genelinde standart bir fiyat oluşturduğumuzu düşünüyorum. Bir yerde 39TL'ye, bir yerde 110TL'ye ürünlerimizi bulabileceğinizi düşünmüyorum. Ücra bir kırtasiyede 90TL'ye bulunan modelin ise, bu işe girmeye çalışıp, başarılı olamayınca elindeki modelleri eritmek amacıyla uygun bir fiyattan satan bir firmadan alındığı ortadadır. Bu konuyla ilgili şüpheniz varsa, o kırtasiyeye bulan arkadaşla şahsen gitmeye de hazırım.

Kaçak getiren arkadaşlarla ilgili olarak (yurtdışından kendine model alan veya koleksiyonundan model çıkartan arkadaşlardan bahsetmiyorum) maliyenin bir çalışması zaten başladı. Gittigidiyor'da HO ölçek tren modelleri satan biri, evden ve şahıs ismiyle kargolamasına rağmen ticari satış yaptığı anlaşıldı ve usulsüz ithalat ve vergisiz satış nedeniyle yüksek miktarlarda bir cezaya çarptırıldı.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sevgili Onur,

Tahmin ediyorum yazdığının terbiyesizce olduğunu kendin de biliyorsundur. Bizlere yakıştırılan "fırsatçı" sıfatını, "kazıkçı" sıfatını yüzüme söylersen tepkim olmaz; bütçene göre düşünürsün, daha uygun şartlarda alışveriş imkanın olur, buna karışamam. Ancak bizlerle derdin nedir tam olarak anlayamadım. Sattığımız ürünler herşeyden önce birer ihtiyaç ürünü değildir, bu nedenle zaten fırsatçılık gibi bir şey çok manasız olur. Gittigidiyor'da ülkemize gelmesi sabırsızlıkla beklenen bir model, kaçak ürün getiren bir arkadaş tarafından yüksek bir fiyatla satıldığı bir örnekte, ürün ülkemize ithal edildiğinde olması gereken Autoart fiyatından satılmıştır mesela. Bir başka örnekte; Türkiye'de her zaman popüler ve hep satılan bir model olan 190E modeli tarafımıza kampanyalı bir fiyattan sunulduğu zaman, Autoart'ın kendi sitesinde bile 109$ civarındaki bu ürün sizlere 100TL olarak sunulmuştur. Sadece karımız yüksek olsun diye düşünen biz "fırsatçı" firmalar, biz ağzı kokacak olanlar bu fırsatı neden değerlendirmedik acaba?

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sevgili Serhat,

Bir arkadaşınızın 190E'sinin camlarındaki lekelenmeden bahsetmişsin; konu tamamen soru işaretleri taşıyan ve ciddi şekilde incelenmesi gereken bir konudur. Evi temizleyen hanımın modeli temizlemek için veya oda temiz koksun diye odaya sıkılan alkollü bir kokunun 2 damlasının model üzerindeki etkilerini hepimiz biliyoruz. Bu nedenle, dışardan gelebilecek etkilere karşı, hepimiz koleksiyonlarımızı vitrinlerde sergiliyoruz.

Diecast model insanların pille veya benzinle çalıştırdıkları bir ürün değildir. Tamamen vitrinde durması ve koleksiyon amacıyla üretilmiş bir üründür. Kanunen böyle bir gereksinim olmadığı için garanti belgeleri yoktur. Ancak, bu konuda üreticileri değil de yine ülkemizdeki mağazaları suçlaman da enteresan.

Değerli Yaşar Bey,

Gerçekten bilmeden nasıl bu kadar kesin maliyetler ve kar oranları sunabildiğinize şaşırdım. Açıkçası eminim ki, siz kendi getirip sattığınız ürünlerde bizlerden daha fazla kar ediyorsunuzdur. Eğer dilerseniz yine bir gün mağazamızda beraberce bir maliyet hesabı yapar, bilmeden ortaya yazdığınız bu yanlış yazının ne kadar bilinçsiz bir hareket olduğunu anlarsınız.

Değerli arkadaşlar,

Burada olabildiğince mesajlarınıza cevap vermeye çalıştım. Daha önce de yazdığım gibi; bizleri sizlerin cebinden sürekli para emmeye çalışan firmalar veya insanlar olarak görmeniz doğru değil. Fiyatlar dolar yükseldiğinde nasıl yükseldiyse, düştüğünde de düştü. Maliyetlerin yüksekliği, şu son dönemdeki fiyat artışlarına sebep olan bir durumdur. Bu bilgiyi hiç bir firma veya kurum paylaşmasa da "gönül işi olarak yapmadığımız" bu konuda ben yine sizleri bilgilendirmek istedim.
Şunu bilmenizi isterim; fiyatlar konusunda (Dekalo ithalatı) diğer firmaların bir suçu yoktur. Tek sorumlu benim.

Saygılarımla,
Cem Koronel

mesaj için ck77 arkadaşımıza teşekkür edenler:
srht
ck77
FORUM ÜYESİ
FORUM ÜYESİ

İsim: Cem Koronel
Rep Puani: 20
ck77 rep puani yok

İletiYazar: ck77 » 19 Ağu 2010, 11:48

Yaşar Bey'in bir yanlış bilgilendirmesine daha cevap vermek için tekrar vaktinizi alıyorum, kusura bakmayın.

Ürünler ithal edildiği zaman gümrükten çekilirken tüm ithalatın KDV'si devlete ödenmektedir. Yani yansıtıldığı gibi ürünler KDVsiz çekilip, KDVli satılıp, sonra da KDVler iade alınmamaktadır. Firmaya giren tüm stoğun KDVsi daha satış olmadan ödenmektedir.

Bilginize
ck77
FORUM ÜYESİ
FORUM ÜYESİ

ck77 rep puani yok

İletiYazar: yasar » 19 Ağu 2010, 13:19

Değerli Yaşar Bey,

Gerçekten bilmeden nasıl bu kadar kesin maliyetler ve kar oranları sunabildiğinize şaşırdım. Açıkçası eminim ki, siz kendi getirip sattığınız ürünlerde bizlerden daha fazla kar ediyorsunuzdur. Eğer dilerseniz yine bir gün mağazamızda beraberce bir maliyet hesabı yapar, bilmeden ortaya yazdığınız bu yanlış yazının ne kadar bilinçsiz bir hareket olduğunu anlarsınız.

bu konu tatsız ve belaltı vuruşların yapıldığı bir noktaya geldi.ama yinede kısaca yanıt vereyim.
beraber oturalım maliyet çıkaralım demişsiniz buna hiç gerek yok bu konu herkesin önünde tatışılan bir olay.siz sadece hangi modeli toptancılarınıza kaçtan verdiğinizi ve bu işlemden ne kadar kar elde ettiğinizi bu foruma belgesiyle kanıtlayın konu kapansın.
evet açık olarak soruyorum parakende olarak 220 tl ye sattığınız bir modeli toptancılarınıza kaçtan veriyorsunuz? bu işlemden ne oranda kar ediyorsunuz?
bunun dışındaki her açıklama suçlamadan öteye gitmez.
kdv konusundada çarpıtma var.kdv tabiki ürün ülkeye girdiğinde peşin ödenir ben ödenmiyor demedim ki.ancak ürün satıldığında bu bedel bir şekilde geri alınıyor bunu maliye ile uğraşan herkes bilir.
En son yasar tarafından, 19 Ağu 2010, 13:22 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Resim
Kullanıcı avatarı
yasar
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

yasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yok

İletiYazar: S.CANKILIC » 19 Ağu 2010, 13:19

Bu şekilde bir tartışma yada bilgi paylaşımı olmaması gerektiğine inanıyorum bunu dememin nedeni ise sadece Cem abinin üstüne gidiliyor olması tek başına savunma yapıyor olmaması gereken bir durum bence
S.CANKILIC
MİSAFİR ÜYE
MİSAFİR ÜYE

İletiYazar: ck77 » 19 Ağu 2010, 13:53

Yaşar Bey selamlar,

Belaltı vurmak demişsiniz; kimin belaltına vurduğumu anlayamadım...

Sitede bir suçlama varsa, bu ithalatçılara ve mağazalara yapılan suçlamalardır. Ben sizin getirip de sattığınız ürünlerde bizden fazla kar ettiğinizi söylerken sizi suçlamıyor, sizin bilgisiz ve bilinçsizce yapmış olduğunuz suçlamaya bir karşılaştırma yapıyordum.

42 yaşına gelmiş bir beyefendi olarak, firmaların bu şekildeki fiyat bilgilerinin hiç bir şekilde paylaşılamayacağını bilmeniz gerekir diye düşünüyorum. Bu komik sorunuza cevap verme ihtiyacı duymuyorum. Dikkat ederseniz sizin kar oranınızı da sormuyorum.
ck77
FORUM ÜYESİ
FORUM ÜYESİ

ck77 rep puani yok

İletiYazar: andy1 » 19 Ağu 2010, 14:04

Sn.Cem Koronel

Konuyu farklı anladığınızı düşünüyorum !

Burda her hangi bir firma ismi verilerek karalama yada her hangi bir suçlama yapılmıyor,zaten kimseninde yapması mümkün değil,serbest ticaret ve rekabet ortamıdır !

Kimseninde,sen neden bu fiyata satıyorsun,yada sen 5 liraya alıyorsun x liraya satıyorsun demiyor,zaten diyemezyizde,çunki hiç birimiz ne ithalatçıyız nede bilirkişi olarak konuşmuyoruz !

Bizler model seven ellerinden geldiğince kolleksiyon yapmaya çalışan,amatör ruhlu insanlarız,zaten öyle olmasa fiyatların pahalılığından bize ne der tartışmasını dahi yapmayız !

Siz İthalatçısınız,yani bu işten hem para kazanan hemde yanında işçi çalıştıran,bu ülkeye vergisini veren insanlarsınız,burda bende dahil bu ülkeye faydası olan herkese saygımız ve sevgimiz var ve var olmayada devam edecektir,bunun altını çizelim !

Konuya gelirsem,Rc modeller vergiden muaf olarak biliyorum !

Diğer yani metal oyuncaklarda ise,gelişmiş ülkelerden ithalatta vergisi %2-3 olması gerek,diğer ülkelerden yapılan ithalatlarda ise %5 vergi alınıyor !

Ülkemizin acı gerçeğini anlayalım,bakın uluslararası istatistiklerde Türkiye'de çocuk başına düşen oyuncak masrafı sadece ama sadece 5 Dolardır,şahsen şahsım adına bunu utanarak yazıyorum ama Ülkemizinde malesefki gerçeği budur !

Vergi deniyor,diğer yazımdada rica ettim,bana ithal madeni oyuncakta ödenen vergiyi birisi yazsın !!!Ben yok biliyorum yani ''0'' vergidir,Gelişmiş ülkelerden yapılan ithalattan bahsediyorum (Çin'den gelen ürünlerde artık Varupa stoklu olduğundan onlardada gümrük hadi en fazla %5-7 olsun,ben yanlışsam,deyinki senin verdiğin vergi konusu yanlıştır,bende bu hatamı özür dileyerek sizlerin affına sığınıyım !

Oyuncak metal trenler,Rc metal araçlar,gümrük vergileri ''0'' olarak biliyorum !

Elektrikli lüx oyuncaklarda eskiden vergi %26 alınıyordu ama düzenlemeye gidildi,%18 vergi alınıyor !

Bu durumda,Ülkemizde araçlar pahalımıdır evet pahalıdır,ucuz diyen çıkarmı bilmiyorum !

Fakat bildiğim tek şey,Şuanda Avrupada xxx modeli 10-15 eurolara (marka ismi vermiyorum,bu işin ticaretini yapanlara saygımdan dolayı),her hangi bir internet sitesinden alınabiliyor,ama aynı model ülkemizde 100 liralara kadar en kötüsü 70 lira oda indirimde ise almak mümkün,bu aradaki fark bana gerçekten enteresan geliyor !

Bu durumda bana yada yurt dışından ürün alan arkadaşlara kimse sen neden alıyorsun,yada sen kaçacımısın deme hakkıda olamaz,devlet buna izin vermiş zaten,peki bizler gibi insanları Avrupadan ürün almaya iten gerçek nedir ? Bunu sorgulamak lazım !

Bizim gibi model severlerin Ülkemizden ucuz model alma hakları yokmudur !

Bu arada Bim Firmasınada teşekkür ediyorum,Motormax ürünleri ithal edip,yoksul çocuklarında evlerine oyuncak girmesine sebeb oldukları için !
andy1
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Andy
Rep Puani: 525
andy1 rep puani yokandy1 rep puani yokandy1 rep puani yok

İletiYazar: yasar » 19 Ağu 2010, 14:16

cem bey
bence yanıtınız yeterlidir.ben size bazı sorular sormuştum açık bir şekilde ve açık bir şekildede yanıtını alamadım.tamda tahmin ettiğim gibi.hiç şaşırtıcı gelmedi bana.komik bulduğunuz soru herkesin düşündüğü ve merak ettiği bir sorudur.cevaplayıp cevaplamamakta tabi ki firma sahibi olarak özgürsünüz.aynı kar oranlarınızı belirlemekte özgür olduğunuz kadar.
Resim
Kullanıcı avatarı
yasar
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İletiYazar: KlasikGaraj » 19 Ağu 2010, 14:24

Merhaba,

Forumda ilk kez yazıyorum. Sunstar firmasının distribütörüyüm. Minichamps ve GMP markalarınında distribütörü olmama rağmen, Sunstar kadar üzerine gitmediğim bir gerçek.
Öncelikle havada uçuşan 2-8 dolar gibi rakamlara onca çin ve avrupa daki fuar ziyaretlerimde ulaşamamış olmam sanırım benim ve diğer ithalatçı arkadaşların eksikliği:)
Samimi olarak söylüyorum, gerçekten bu fiyatları bulan var ise, herkesin önünde söz veriyorum çeşit olması kaydıyla, bütün masraflarını karşılayarak ortak ithalat yaparım. Bu motormax ve Mondo motors kalitesi lisanslı modeller için bile geçerli.
Cem bana kalırsa kendisine yansıtılan iskontoları son kullanıcıya yansıtarak çok iyi bir iş yapıyor. Kaliteli modelleri ucuza alma şansı veriyor. Aynı tip hareketi bende bazı platinum sunstarlarda yaptım ve sanırım 1ay içinde toplam 600 adet platinum, hem de tek model iki renk satılması, bu tip kampanyaların son kullanıcıya yansıtılmasının ne kadar doğru olduğunu gösteriyor.
Bir parti malı getirirken parasını en iyi şartlarda, modeller elinize geçmeden 45 gün önce gönderirsiniz. Ürünler buraya geldiğinde 18 kdv nin yanısıra 4,7 vergi verirsiniz.
Oyuncak DTS ye tabidir. Başvurudan sonra 10-15 gün bekleyebilirsiniz ve ardiye ödemeniz çıkar KDV geri alınır elbette ama mahsup edildiğinde hep borç çıkar ne yazık ki.
Ortada bir gerçek var ki, ithalatçı firmalar sadece perakende satışla ayakta duramıyor. Son kullanıcı fiyatını düşük tutarsanız, toptancıya model satamıyorsunuz. Yüksek olursa koleksiyoner almıyor. Orta yolda hiçbir zaman X3, X4 gibi karlar bırakmıyor.
Bizim gibi bir ülkede 15-20.000 usd tutarında bir ithalat model için iyi sayılırken, bir amerikan firması ayda 100.000 usd tutarında model alabiliyor. Tabi ki fiyatları da daha ucuz oluyor. Birim fiyattan navluna kadar 2-0 öndeler.
Ben açıkçası Cem' in firmasını bilen birisi olarak, model işi yerine harcıalem oyuncak işi yapsa çok daha fazla kazanacağını biliyorum. X3, X4 olmasa bile diecast işinden daha çok... Tahtakale ve diğer oyuncakla ilgili bölgelerde Dekalo' yu bilmeyen yok. Sanırım koleksiyonerliğe gönül vermiş olması, dünyanın önde gelen markalarını ülkemize getirme gayretinin en büyük sebebi.
Benim firmamda Dekalo dan model aldı, ve Dekalo' da benden model aldı. Hadi ithalatçı dayanışması toptancıya verilenden başka + %5 iskonto söz konusu olsun.
Bu son kullanıcıya yönelik bir satış olduğuna göre, ikimiz de gidip neden avrupalı ara toptanciları tercih etmiyoruz acaba? Bunun sebebi sanıldığı kadar büyük karlarla iş yapmıyor olmamız olabilir mi?

Dükkanlar kolay kolay %30-40 tan aşağı fiyat koymazlar ama bu net değildir. Çünkü süpermarket gibi kesin fiyatlı satış yapamıyorlar. Her zaman pazarlık söz konusu.
Bu bir sır değil, normalde bütün perakendeciler daha da yüksek karlar koyuyorlar. Ancak modellerin özel bir grup olması, fiyatlarının koleksiyoner tarafından internetten takip edilmesi, aşırı fiyatlandırmanın önünü kesiyor. Olan aksaklıklarda zamanla düzelecektir. Sonuçta bu iş Türkiye' de henüz bebek.

Herkese saygılarımı sunarım.

Murat
KlasikGaraj
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Rep Puani: -5

İletiYazar: ck77 » 19 Ağu 2010, 14:30

Erol Bey selamlar,

Burada hiç bir firmaya direk suçlama yok diyorsunuz ancak, ilk mesajı okursanız verilen örnekler direkt olarak beni gösteriyor. Bu nedenle, devam eden mesajlardaki x4 kar, 10€ en fazla FOB fiyat gibi yanlış bilgiler verilmeye başlanınca kendimi cevap verme ve en azından "MODEL FİYATLARI NEDEN BUKADAR YÜKSELDİ??" sorusuna yanıt verme ihtiyacı içinde duydum.

Ancak, maalesef herkes kendi kafasından oranlar, fiyatlar belirleyerek biz ithaltçıların veya mağazaların inanılmaz karlarla model sattığını göstermeye çalıştı. Moderatör bir arkadaşımız olayı terbiyesizliğe varacak boyuta kadar getirdi.

Olayı yanlış taraftan anladığıma inanmıyorum. Sadece düzgün ve legal bir şekilde işini yapmaya çalışan bir koleksiyoner ve ithalatçı olarak bu kadar haksızlık karşısında sessiz kalamıyorum.
ck77
FORUM ÜYESİ
FORUM ÜYESİ

ck77 rep puani yok

İletiYazar: ck77 » 19 Ağu 2010, 14:35

yasar yazdı:cem bey
bence yanıtınız yeterlidir.ben size bazı sorular sormuştum açık bir şekilde ve açık bir şekildede yanıtını alamadım.tamda tahmin ettiğim gibi.hiç şaşırtıcı gelmedi bana.komik bulduğunuz soru herkesin düşündüğü ve merak ettiği bir sorudur.cevaplayıp cevaplamamakta tabi ki firma sahibi olarak özgürsünüz.aynı kar oranlarınızı belirlemekte özgür olduğunuz kadar.

Yaşar Bey selamlar,

Beni bu şekilde herkese kötü göstermeye çalışmanız ilginç. Burada ticaret hayatına parmağını değdiren herhangi biri bu tip bilgilerin firma dışına çıkmayacağını bilir. Şunu bilin, maliyet hesabı yapalım derken sizinle bürlikte bütün masraflar eklenince 1 doların karşılığının kaç TL'ye çıkacağını hesaplamaktı; bir modelin fiyatını sizinle paylaşmak değildi. Siz zaten bu davetime öncelikle negatif cevap vererek haklı olabileceğim gerçeğinden korkunuzu göstermiş oldunuz.

Kendi model getirme konusuyla ilgili pek yorum yapmıyorsunuz? Benden bütün bu belgeleri isterken, gümrük beyanları, faturaları ve satış sonrası kestiğiniz fiş veya faturayı siz de paylaşmak ister misiniz?
ck77
FORUM ÜYESİ
FORUM ÜYESİ

ck77 rep puani yok

İletiYazar: S.CANKILIC » 19 Ağu 2010, 14:38

Cem ve Murat bende birşey sormak istiyorum ozaman:

Model satan mağazalara bakıyorum nerdeyse hepsi ayrı fiyat koyabiliyor ürünlere birinde 110 olan birinde diğerinde 80 olabiliyor bunu neye göre belirleyebiliyorlar?Şimdi diyeceksiniz ki kiralar farklı çalıştırdıkları insan sayısı farklı falan ama bunlar bana pek inandırıcı gelmiyor

SAYGILAR...
S.CANKILIC
MİSAFİR ÜYE
MİSAFİR ÜYE

ÖncekiSonraki

Diecast Genel

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir