MODEL FİYATLARI NEDEN BUKADAR YÜKSELDİ??

Diecast Modelcilik ve Model Araçlarla Ilgili Herşeyi Bu Başlık Altında Paylaşabilirsiniz...

Yetkili: resatsirin

Re: MODEL FİYATLARI NEDEN BUKADAR YÜKSELDİ??

İletiYazar: ck77 » 18 Ağu 2010, 15:55

Değerli arkadaşlar,

Öncelikle konuyu belli bir süredir takip etmekte olduğumu söyleyebilirim. Model koleksiyonu yapan arkadaşların fiyatlardaki artışla ilgili sıkıntıları tabii ki kendilerine göre haklıdır. Ancak, model fiyatlarındaki artışın sadece kura göre oynadığını düşünen arkadaşların üretici firmaların liste fiyatlarında da artış yapabileceklerini göz önüne almalarını tavsiye ederim.

Kyosho ve Autoart firmalarını Türkiye'de temsil eden firmanın temsilcisi, veya Cem Koronel olarak, bazı arkadaşların yaklaşımlarını hayretle okuduğumu belirtmek isterim. Çin'den en fazla 10€ ya mal alınırmış, diğer ülkelere göre Türkiye'de x4 kar ediliyormuş, vs.

Haksızlığa hayatta dayanamayan biriyimdir, piyasa şartlarının zor koşulları arasında (pek çok diğer piyasada da olduğu gibi) koleksiyonere elimizden geldiğince uygun fiyattan modeller sunmaya çalışıyoruz. Ancak, bu konuda hiç bir zaman herkesi memnun edemeyeceğimizi de biliyoruz. Bu nedenle, kaçak olarak ülkeye model sokup satan arkadaşların, bizleri bu işe gönül vermemekle ilgili suçlayabileceklerini de sanmıyorum...
ck77
FORUM ÜYESİ
FORUM ÜYESİ

İsim: Cem Koronel
1/18 Model Sayısı: 0
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 20
ck77 rep puani yok

İletiYazar: andy1 » 18 Ağu 2010, 16:41

Sn.Cem Koronel

Beni tanıyan arkadaşlar bilirler,burda firma karalamak yada firmaları ima edici haksız kazançlardan bahsetmiyoruz !

Fiyatlar ise genellikle Almanyadan halen satışta olan ürünlere aittir,ebay açık artırma ürünlerden bahsetmiyorum,açık artırma başlangıç fiyatlarını vermedim,net şuan satışta olan ürünleri örnek gösterdim !

Elbetteki,verdiğim fiyatlar modele göredir,bmw var 25 euro bmw var 250 euro !

Çin olayına gelince,şuandaki satışta olan fiyattır yani ezbere yada firmaları rencide edici bir anlam taşımıyor !

Hatta,bu adamın maksadı ne diye merak etmeyin diye,size fiyatları aldığım linkleride ekliyorum,firma isimlerini yazmadımki,haksız rekabet yada firmaların reklamı olmasın düşüncesindeyim !

Resim
Runson,Guiloy firmasına ait 1:18 model fiyatıdır 6 dolar !
Resim
AA bmw serisi,firma ismini deforme ettim,fiyat bellidir,şuan satışta olan rakamdır !

Sanıyorum,yazımı farklı manada anladınız,ben kimse bedava ürün satsın demiyorum,yada hayrıma hediye etsinde demedim,ve kaldıkı siz yine alınmışsınız x4 misli kar olmaz diye,size katılmıyorum kar olacaktır gerekirse x4 değil x10 da kar edilir bu ticarettir ve gayette normaldir !

Bahsettiğimiz konu,Ülkemiz şartlarında model koleksiyonerliğinin hiçte kolay ve ucuz olmadığını kast ediyoruz !

Bir konununda altını çizmek isterim !

Forumlarda beni bir çok arkadaş bilir,marka yada üretici düşmanı değilimdir,tam tersi,ülkemizde 20-30 liralara satılmayan Bburago modellerin değerini defalarca anlatmışımdır,şuanda görüyorumki 1:24 koleksiyon değeri olan Bburagolar 60-70 liralara satılıyor,art niyetli biri olsam,bende saf değilim o modelleri 20-30 liralara çok rahat toplayabilirdim !

Bencil olmak iyi bir şey değildir ve zaratrı en sonunda kişinin kendisine dokunur !

Amacım model koleksiyonerliğini bilinçlendirmek,insanların ellerinde modellerin değerini bilmesi önemlidir !

Bunuda başardığıma inanıyorum,çunki yurt dışından bir çok koleksiyoner artık,ülkemizden model almaktadır,sebebi ise belli bilgili satıcı her zaman tercih sebebidir !

Yanlışta anlaşılmasın,kendimi meth etmiyorum,ama bilgi paylaştıkça değerlidir !

andy1
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Andy
Rep Puani: 525
andy1 rep puani yokandy1 rep puani yokandy1 rep puani yok

İletiYazar: ck77 » 18 Ağu 2010, 17:03

Erol Bey selamlar,

İyi niyetinizle karşılaştığınız verileri görerek maalesef bir genellemeye gittiğiniz hissine kapılmaktan kendimi alamıyorum. US $6 FOB fiyatı gösterilen ürünün hangi firma, hangi kalite olduğuyla ilgili bir bilgi yok. Yani bu ürünün fiyatı 6 dolar diye tüm üreticiler listelerini 6 dolardan sunmuyorlar. Bu konudaki samimiyetime inanmak tabii yine sizin elinizde.

Bunun dışında altta göndermiş olduğunuz link ise hepimizin çok yakından tanıdığı, son 1-2 tane kalan ürünlerini stok temizlemek için inanılmayacak fiyatlara elden çıkartan bir firmaya ait. Bu detayı nereden bildiğimi sanırım söylememe gerek yok; üreticiler dışında Avrupa'daki diğer firmalarla da iletişim halinde olduğumuzu tahmin edersiniz... Ancak, maalesef ülkemizde henüz gelişmekte olan, kaçak giren ürünlerle beraber (sadece getirip satanları bahsediyorum) sancılı bir gelişim yaşayan sektörümüz büyüdükçe bahsi geçen fiyatlara inilmesi en az sizler kadar bizim de umudumuz.

x4 kar konusu kesinlikle sizin sunduğunuz bilinçsiz bir yaklaşım değildir. O konuda bu tahmini yürüten arkadaşımızın, ciddi bir ithalat ve dağıtım işine girdiği durumlarda herhangi bir üründe çıkacak maliyetleri iyice hesaplamadan böyle bir suçlama yöneltme hakkı olmadığını söylemek istedim; ithalat, belli başlı sitelerden birer tane modeli kendine getirip sonra uygun gördüğü fiyata satmak değildir... Model NADİR de olsa
ck77
FORUM ÜYESİ
FORUM ÜYESİ

ck77 rep puani yok

İletiYazar: andy1 » 18 Ağu 2010, 17:23

Örnek verdiğim 6 dolarlık ürün herkesin bildiği runson üretimi Guiloy modellerdir !

Zaten belirttim,araç var 25 dolar araç var 250 dolar,sizde biliyorsunuzdur,madem AA temsilcisisiniz Autoart'ın 11 tane farklı katagoride sunduğu üretim modelleri var,liste olarakta verebilirim !

Kyosho yine aynı şekilde 3 farklı model serileri var,detay yazmıyorum anlamışsınızıdr !

Bu firmaları çoğaltmak mümkün,minichamps 8 farklı üretimi var,yani fiyatlarda farklılık olması çok normal !

Son olarak,size katılmıyorum,model nadirse fiyat limiti olmaz, olursa bu koleksiyonerliğin hiç bir manası kalmaz,ben 27.000 dolara satılan model bilirim,bu amatör hobi olarak derseniz size katılırım,ama profosyonel yapan arkadaşlarımız bir hayli fazla,zaten bu biliç olmasa inanın dünyanın hiç bir yerinde model arabları alanlar sadece çocuklar ve meraklılar olur,satışlarıda tahim etmek zor değil elbetteki !

Ne AA,ne Kyosho,Ne Amalgam,Ne Ertl markalarının hiç bir değeri kalmaz,bu işi sürükleyenler koleksiyonerlerdir !
andy1
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İletiYazar: ck77 » 18 Ağu 2010, 17:48

Erol Bey,

Sizin de dediğiniz gibi Guiloy veya ona üreten atölye Runson o modele 6$ fiyat biçerken; Autoart, Kyosho veya farklı firmalar kendi modellerine farklı fiyatlar biçiyorlar. Bu nedenle farklı firmalar arasında fiyat farklılıkları oluşuyor ki bu çok normal. Ancak sadece bir örneğe dayanarak genelleme yapmanın yanlış olduğunu düşünüyorum; çünkü, gerçekler sizin bahsettiğiniz gibi maksimum 10€'larda gezmiyor.

Modellerin nadirleşmesi durumunda fiyatlarının artması normaldir; bu konuda size katılıyorum. Ancak, orada verdiğim örnek gerçekten nadirleşen modellerle ilgili değil, yurtdışından kendisine getiren ve sonra "ticari amaç gütmeden" satışa çıkarttıkları modellerin pazarlaması olarak yazdıkları "Nadir" kelimesi ile ilgiliydi. İthalat veya satıcılarla ilgili yapılan bazen kişinin kendine göre haklı, ancak bazen de tamamen amacından çıkmış eleştirilere bir cevap olarak alabilirsiniz.

En üzücü olan, ülkemizdeki neredeyse her satıcıya yapılan "kazıkçı", "pahalıcı", "fırsatçı" yakıştırmalarıdır. Herkes modelini istediği yerden almakta özgürdür; yurtiçi veya yurtdışı. Ancak, bu hobi ile ilgili mağazalara bu kadar haksızlık yapılmamalıdır.
ck77
FORUM ÜYESİ
FORUM ÜYESİ

ck77 rep puani yok

İletiYazar: malikaltindis » 18 Ağu 2010, 20:05

DASTOK yazdı:
malikaltindis yazdı:
REVOLUTION yazdı:
Birde bunun öbür yanı var bunu yurt dışında satan adam kar yapmıyormu ? tabiki yapıyor; o zaman bizim burda satanlar ne yapıyorlar ? 4xkar yapıyorlar!
Asıl üzüldüğüm konu yabancı ülkede yaşayan insanların alım gücü iyi ve üstüne birde ucuza alabiliyorlar ama biz burda az gelirle daha fazla ödeyerek model alıyoruz; gerçi ben artık almıyorum çünkü daha önce 20-30 tl için uğraşmaya ve riske girmeye değmez diyordum ama artık bu fark olduğu sürece almam mantıklı değil!

4x kar diye bir şey söz konusu değil çünkü nasıl bir ülkede yaşadığımız ortada.devlet sosyal devlet olmaktan çıkmış,halkını savunacağına,halkını yolunacak kaz olarak gördüğünden 'soygun' derecisine varan vergiler uyguluyor.

Kesinlikle yanlış...Durum tamda Devrim abinin dediği gibi aslında yolunu bulan fiyatı belirliyor biraz piyasada fiyat araştırması yaparsan durumu daha iyi anlarsın

Yani ben bu konuda yeniyim,balıkesirde yaşıyorum hiç model dükkanı yok.internetteki fiyatları takip edebiliyorum ancak.Ama internette bile aynı modelde farklı mağazalarda farklı fiyat çıkıyor.aynı modelin 24.90'a satıldığını da 50tl ye satıldığını da gördüm.Bu açıdan herkes tutturabildiğini istiyor diyebiliriz ama bir de güven olayı var.25tl ye elden satılan bir malı,yıllarını bu işe vermiş modelcilik konusunda ismi geçen bir mağaza 50tl istiyor ve satıyorsa bunun tek sebebi güvendir.Bozuk gelse geri veririm,değiştiririm,diğer adam bugün var yarın yok vs. şeklinde düşünülüyordur.

Benim demek istediğim konu ise tamamen farklı,burada yazan arkadaşların ne iş yaptığını bilmiyorum ama türkiye'de esnaflık yapmanın ne kadar zor olduğunu bildiğim için öyle dedim.KDV oranı %18 diyerek bitmiyor bu işler.Dükkan kirası varsa stopajın %25 olduğunu biliyor musunuz?Yanınızda 1 tane çalışan olduğunda bunun aylık maliyetinin (maaşı,sigortası vs) en az 1500tl olduğunu biliyor musunuz?Peşin vergi,gelir vergisi,zorunlu bilmem ne vergisi,deprem sigortası vs vs muhasebeci geldiğinde her ay başı dışarı bir sürü harcama olduğunu biliyor musunuz?

Ben başka ülkede ne yaşadım ne bulundum ne de ticaret yaptım.Ama Türkiye'de ticaret yapıyoruz 1920 senesinde açılmış dükkanımız halen faaliyet gösteriyor.Yani yaşım küçük olsa da çok küçük yaşlardan beri bu işlerin içinde büyüdüm.Son yıllarda da daha aktif şekilde yer alıyorum.İnanın ay sonu muhasebeciye verilen parayı içimiz acıyarak veriyoruz.

Ağlamayı öğrenmiş;esnaf olmuş demeyin ben sadece işlerin dışarıdan bakıldığı gibi kolay olmadığını belirtmek istedim.Daha rahat bi zamanımda daha rahat yazarım,aceleye geldi hatam varsa özür dilerim şimdiden
Resim
Kullanıcı avatarı
malikaltindis
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: malik
Rep Puani: 1160
malikaltindis rep puani yokmalikaltindis rep puani yokmalikaltindis rep puani yokmalikaltindis rep puani yokmalikaltindis rep puani yok

İletiYazar: Bülent Aydoğan » 18 Ağu 2010, 20:35

Erol abi ben tartışmalara dahil olmadan sadece kendim için soruyorum..30 dolara o bulunmayan hw61 ler nerede(bazen açık arttırmada 35 dolarlara kalsa da yanına ekleyecek bir şey bulamazsam 50 dolara kadar kargo ödediğim oluyor) bana link verin alayım çünkü hw61 lere en az 40 dolar kargo ve ortalama 60 dolar ürün bedeli ödeyerek ebay dan satın alıyorum üstüne bir de seviniyorum :) bana hitap eden amerikanları satın almayı yıllardan beri yiyip bitirdiğimi sanıyorum ama umarım dediğiniz gibidir de daha da karlı çıkarım..
Resim
Kullanıcı avatarı
Bülent Aydoğan
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: bülent
1/18 Model Sayısı: 30
1/24 Model Sayısı: 4
1/43 Model Sayısı: 9
1/64 Model sayısı: 2
1/72 Model Sayısı: 17
- / -- Model Sayısı: 5
Motorsiklet Model: 12
Toplam Model Sayısı: 79
Rep Puani: 2794
Bülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yok

İletiYazar: andy1 » 18 Ağu 2010, 21:40

Sn.Cem Koronel

Bende esnaflık yaptım,yurt dışından heleki günüzümüzde Çin'den ürün almak büyük karlara bırakıyor,bu işin gerçeği !

Bugün,Kyosho,AA,Maisto,Norev,nerdeyse %90 üretici Çinde fason olarak üretmektedirler,burda elbetteki bir yanlış yok,ama ben getirdiğim üründen az kar ediyorum demek,ya pahalı alıyorsunuzdur yada üreticinin merkezinden ithalat yapılmıyordur !

Örnek vermek isterim,firma ismi vermiycem 1:32-1:43 modelleri 2 Liradan liradan satan toptancılar biliyorum,üstelikte piyasa modelleri,bmw,wolkswagen,mercedes (dtm),honda,şimdilik hatırladığım ve satın aldığım modelleri yazdım,bu arkadaşlarda ithalatçı ve gerçekten işi bişlen insanlar,yani mağazalarına gelen müşteri haricinde ithal ettikleri mallar inanın 1 hafta bile ellerinde kalmıyor !

Ticarette gerçek olan birşey var,malı yerinden almak ve cuzi karla satmak,zaten satanlar,firma ismi vermiyorum,Türkiyede herkesin bildiği her gün büyüyen kuruluşlardır,benim mantığımda ithalat budur !

Fakat dersenizki,biz butik firmayız bu tür satışlar bize uygun gelmiyor,size sonuna kadar katılırım,zamanında bende bu tür esnaflık yaptım,bilirim ne demek olduğunu !

Arkdaşlarımızın sorunları gerçek,şahsen bende Türkiye'den model almam (özel seriler haric)sebebi ise belli, xxx firma fiyat koymuş 39 lira,aynı model başka bir firmada 110 lira,şimdi gelinde ürün alın,hangi firmanın fiyatı gerçektir,yada birisi kaçakcı diğeri yasal esnafmı diyede düşünmemek elde değil !

Aslında bu işiten geçiimini sağlayan sizler bu işi çözmelisiniz,yasal ithalat yapıyorsunuz,sonuçta bu ülkeye vergi ödüyorsunuz,bence kaçak satanları yazmak yerine bu kişileri şikayet etmelisiniz,dürüstlük olan yerde kar ve satış yüksek olur,diğer türlü kurt puslu havayı sever misali,kimin eli kimin cebvinde belli olmayacaktır !

Bu işten en büyük zararıda yasal ithalatçıların gördüğü kesin olacaktır !

Kaçak ürünlere gelince şahsım adına yazıyorum,bu tür ürünleri almayın öyle satıcılar görüyorumki belli firma değil ama ellerinde öyle modeller varki 100 lerce,fiyatlarmı vergisini veren esnafla aynı,soruyorsunuz kutusu yok,100 lerce ürün satıyorsanız,ve her gün yenileri ekleniyorsa,koleksiyonumu elden çıkarıyorum demek benim için yalandan ötesi olmaz !

Burdan gerçektende,koleksiyonlarını bozan satan arkadaşlarımıda biliyorum onlar zaten hemen kendilerini belli ederler,ürünleri değişmez,%99'uda zaten bu işe gönül verenler tarafından tanınırlar,bu arkadaşlarımızıda korumak zorundayız ve hepimizinde görevi olmalıdır,hepimiz gün oluyor ihtiyaç fzlası yada hasar görmüş modelleri takas yada satamak isteyebiliyoruz !

Bülent Kardeşim,

Senin soruna gelince,Amazon sitesini takip etmelisin,sebebi ise çok enteresan ve ucuz kampanyalar yapıyorlar,ebay gibi değil amazon kendisi yapıyor,örnek verirsen dün gördüm 1+2 yani 3 model 75 dolar (Sunstar),kargosu ile 100 dolara geliyor,ben biliyorsunuz model alımlarını bıraktım,ama yinede takip ederim,en azından hangi firma limitli seriler çıkarmış onları not almaya çalışırım !

Aslında Amerikada bir çok firma mevcut,dediğim gibi takip etmek lazım,ve elbetteki devletin yasal olarak verdiği kotayı aşmamakta fayda var,özellikle faturaları dürüstçe gerçek değerinde yadırtmakta fayda var,sebebi ise ürünleriniz gümrüğe takılsa bile,anında aldığınız siteye girip,faturaların doğruluğunu tespit ettirebilirsiniz,buda hem kendinize hemde devletimize saygımızın göstergesidir !

Bülent Kardeşim,fatura işi senle alakalı değildir,sadece başka forumlarda üzülerek tanık olduğum paylaşımlarda gördüm ve üzülmemek elde değil,açık açık faturayı düşük yazdır diyenler var,bu gerçekten utanç verici bir durum,sonuçta bu ülke dövizi hepimizin,ha benim cebimden 5 dolar çalmış yada senin cebinden,vergi kaçaclığının bedeli bizlerden çıkıyor,bunlara dikkat etmekte fayda var !

Konu çok uzadı,fakat,sana özelden amerikada satış yapan bir kaç firmanın linklerini bulunca yollarım !

andy1
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İletiYazar: Onno » 18 Ağu 2010, 21:53

Biz alıyorz diye biz olmasak agızları kokar....
Onno
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Onur G.
Toplam Model Sayısı: 50
Rep Puani: 1840
Onno rep puani yokOnno rep puani yokOnno rep puani yokOnno rep puani yokOnno rep puani yokOnno rep puani yokOnno rep puani yokOnno rep puani yok

İletiYazar: Bülent Aydoğan » 18 Ağu 2010, 22:33

Onno yazdı:Biz alıyorz diye biz olmasak agızları kokar....

oldu mu şimdi Onur..
Resim

mesaj için Bülent Aydoğan arkadaşımıza teşekkür edenler:
BuRaK-B
Kullanıcı avatarı
Bülent Aydoğan
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: bülent
1/18 Model Sayısı: 30
1/24 Model Sayısı: 4
1/43 Model Sayısı: 9
1/64 Model sayısı: 2
1/72 Model Sayısı: 17
- / -- Model Sayısı: 5
Motorsiklet Model: 12
Toplam Model Sayısı: 79
Rep Puani: 2794
Bülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yok

İletiYazar: atesoglu » 18 Ağu 2010, 23:34

Konuyu yeni okumaya fırsatım oldu.Öncelikle ben modellerimi ebaydan yada forumumuzdan aldığımı söyleyerek başlayayım.Beni ebaya sevk eden ise açıkçası İstanbuldaki model mağazaları oldu.İlk başta 3-4 modelimi mağazalardan aldım.Ancak araştırınca abartısız söylüyorum aynı paraya ebaydan 4 adet model parasına 1 model aldığımı gördüm.Bir dahada kolay kolay mağazadan alışveriş yapmam.Benim düşüncem bu arkadaşların enflasyonist dönemlerde elde ettikleri tatlı kardan vazgeçmek istememeleri.Satışları düştükçe istedikleri karı ürünün maliyetine bindiriyorlar diye düşünüyorum.Onlar nasıl istedikleri fiyattan satma hakkına sahipse bende onlardan alışveriş yapmama hakkına sahibim.

Buyuk AVM'lerdeki oyuncakcılar ise AVM'lerin fahiş kiralarını karşılamak ve karlarından vazgecmek istemedikleri için fiyatlarını yuksek tutuyorlar diye dusunuyorum.Ayrıca AVM'lerdeki oyuncakcılarda marka çeşitliliği oldukça az.
Ebaydan alışverişin sakıncaları konusunda ise bazı arkadaşların fikirlerine katılıyorum.Hasarlı geldiği olabiliyor.Ancakhasar yüzde oranı bence oldukca düşük.Vergi konusuna gelince vergi kaçırmanın suç olduğu ve doğru beyan konusunda herkesle hemfikirim.(Vergi+kargo dahi magazaların yarı fiyatına aldıgım oldu.)

Ucuz ve kaliteli model bulma konusunda ise araştırmak ve mutlaka pazarlık yapmak gerekiyor.Adamlar ABD içine farklı ,Avrupaya-Türkiyeye farklı fiyat yazıyor ve bazen farklar 30 doları buluyor.Bunun için mutlaka sıkı bir pazarlık yapmakta fayda var.
Resim

mesaj için atesoglu teşekkür aldı- 2:
BuRaK-B, REVOLUTION
Kullanıcı avatarı
atesoglu
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Ates
1/18 Model Sayısı: 44
1/24 Model Sayısı: 10
1/32 Model Sayısı: 4
1/43 Model Sayısı: 10
1/87 Model Sayısı: 14
Toplam Model Sayısı: 82
Rep Puani: 3850
atesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yok

İletiYazar: BuRaK-B » 19 Ağu 2010, 00:08

Açıkçası gayet seviyeli bir soru ile başlayan bu fikir alışverişi konusu görüyorumki birazcık eksenden kaymalara uğramış forumdaşlar. Diecastr ailemizde özellikle yanlış anlaşılma olmaması için herkesin bilinçli olduğu düşüncesindeyim!

Konumuz; MODEL FİYATLARI NEDEN BU KADAR YÜKSELDİ?

Türkiye'de bu işin ticaretiyle uğraşmaya çalışan bireyler'in fiyatları belli, resmi distribütörlerin fiyatları belli. Kimileri bu işi vergisini ödeyerek yapıyor, kimisi ödemeden ama bu nokta bizim meselemiz değil.
Yurtdışından çoğumuz alışveriş yapabiliyoruz artık, bunu resmi distribütörler de gayet iyi biliyorlar. Sayın Cem Koronel ile tanışma fırsatım hiç olmadı ama hangi model firmasının ülkemizdeki ithalatçısı olduğunu ben dahil Diecast camiasında bilmeyen yok.
Modellerin fiyat artışları ülkemizde maalesef bütün markalarda oldu, bunun büyük bir kısmı vergi olarak nitelendirilsede kar payında artış mutlaka olmuştur. Benim tek takıldığım konu, yurtdışında AA'ların fiyatları arttı ve haliyle ülkemizde de arttı; nedeni firmanın yapmış olduğu yeni fiyat politikası, tüm yurtiçi satıcıları aynı şeyi söylüyor. Burası tamam, peki Minichamps-Kyosho-Maisto'nun yurtdışındaki fiyatları halen daha aynı, ama ülkemizde onlar da arttı. Artışın yanı sıra farklı mağazaların internet sitelerinde bile 10TL fiyat farklılıkları görülebiliyor. Geçenlerde ücra bir kırtasiyede gördüğüm Kyosho BMW'nin 90TL olduğunu görünce şaşırdım. Alıp internette kar koyup satmayı kendime yakıştıramadım ve bir telefonla BMW seven bir arkadaşa durumu anlattım ve onun için o modeli alıverdim. Kısacası, ben ülke içindeki resmi fiyat farklılıklarını vede diğer üreticilerdeki artışın nedenini esas merak ediyorum. Yoksa ülkemize ne Shelby Collectibles, ne Greenlight, ne Autoworld, ne Exact detail nede Universal Hobbies firmaları ithal ediliyor. E herkeste AA-Kyosho-Minichamps almak istemediğine göre elbet yurtdışından gelen veya getirtilen bireysel modeller olacaktır. Ben yurtiçinde bulabildiğim modelleri uygun maliyetli görürsem almaya çalışıyorum hatta alıyorum; genelde de sevdiğim bir abimin ikametgâhıma yakın olan mağazasından. Ama belirttiğim firmalar haricinde diğer firmaların istediğim modellerini bulamadığım için yurtdışından almaya çalışıyorum vede yurtiçi ilanlarda bireysel satılan ürünlere nazaran daha uygun fiyata geldiğini açıkça görüyorum. Bu doğrultuda yaşanılan ve paylaşılan bilgilere-fikirllere göre kimsenin kimseyi suçlama vede savunma hakkı olduğunu sanmıyorum. Çıkarlar ele alındığında bir noktadan sonra ticaretle uğraşan kendini, koleksiyoner kendini düşünmek durumunda.

Ve tekrardan dile getiriyorumki konumuz; MODEL FİYATLARI NEDEN BU KADAR YÜKSELDİ?
Lütfen konuyu rayından çıkartmadan tartışalım, kişileri vede kurumları incitecek telaffuzlarda bulunmayalım! Eğerki kişisel problemleriniz ve ön yargılarınız varsa özel mesaj yoluyla bildirelim!..

mesaj için BuRaK-B teşekkür aldı- 4:
Bülent Aydoğan, maranello550, Onno, REVOLUTION
Kullanıcı avatarı
BuRaK-B
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Burak BALIKÇI
1/18 Model Sayısı: 62
1/43 Model Sayısı: 25
1/64 Model sayısı: 24
1/87 Model Sayısı: 6
Motorsiklet Model: 13
Toplam Model Sayısı: 130
Rep Puani: 10025
BuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yok

İletiYazar: andy1 » 19 Ağu 2010, 00:47

atesoglu yazdı:Konuyu yeni okumaya fırsatım oldu.Öncelikle ben modellerimi ebaydan yada forumumuzdan aldığımı söyleyerek başlayayım.Beni ebaya sevk eden ise açıkçası İstanbuldaki model mağazaları oldu.İlk başta 3-4 modelimi mağazalardan aldım.Ancak araştırınca abartısız söylüyorum aynı paraya ebaydan 4 adet model parasına 1 model aldığımı gördüm.Bir dahada kolay kolay mağazadan alışveriş yapmam.Benim düşüncem bu arkadaşların enflasyonist dönemlerde elde ettikleri tatlı kardan vazgeçmek istememeleri.Satışları düştükçe istedikleri karı ürünün maliyetine bindiriyorlar diye düşünüyorum.Onlar nasıl istedikleri fiyattan satma hakkına sahipse bende onlardan alışveriş yapmama hakkına sahibim.

Buyuk AVM'lerdeki oyuncakcılar ise AVM'lerin fahiş kiralarını karşılamak ve karlarından vazgecmek istemedikleri için fiyatlarını yuksek tutuyorlar diye dusunuyorum.Ayrıca AVM'lerdeki oyuncakcılarda marka çeşitliliği oldukça az.
Ebaydan alışverişin sakıncaları konusunda ise bazı arkadaşların fikirlerine katılıyorum.Hasarlı geldiği olabiliyor.Ancakhasar yüzde oranı bence oldukca düşük.Vergi konusuna gelince vergi kaçırmanın suç olduğu ve doğru beyan konusunda herkesle hemfikirim.(Vergi+kargo dahi magazaların yarı fiyatına aldıgım oldu.)

Ucuz ve kaliteli model bulma konusunda ise araştırmak ve mutlaka pazarlık yapmak gerekiyor.Adamlar ABD içine farklı ,Avrupaya-Türkiyeye farklı fiyat yazıyor ve bazen farklar 30 doları buluyor.Bunun için mutlaka sıkı bir pazarlık yapmakta fayda var.

Ateş bey,

Size sonuna kadar katılmamak elde değil !

Yurt dışından bir model almıştım ve sitedede resimlerini paylaştım,HW61 vergi dahil kapıma kadar (Ptt) ödediğim net para,63 lira,dolar değil yanlış anlaşılmasın !

Kyosho mercedesimide paylaştım,onunda bana maliyeti,Motormax grafiti serisi (1 adet),vergiler dahil,81 lira net Türk lirası !

Açıkcası zengin değilim,Türkiyeden almaya kalksam zaten grafiti serisini satanları ben görmedim,Kyosho mercedeside yazmaya gerek yok zaten,en kötü 50 lira diyorum,sebebi yıldızı kırık gelmişti !

Vergi olayını biri bana anlatsın,İthalatta Ö.t.v bir çok üründe kalktı,ve standart %18 vergisi var,bu televizyon değilki,üstüne ek vergiler binsin,lcd plazma olsa anlarım,kdv-belli modeller için ötv-bandrol paraları v.s diye devam eder ve firmalar garanti belgeside vermek zorundalardır !

Hatam varsa düzeltin !!!Rc modeller yani nitro yakıtlı plastik olmayan ürünler vergiden muaftır,bununda altını çizelim !

Diecast araçlar içinde aynı durum geçerlimidir bilmiyorum,sonuçta Rc Araçlar malumunuz 1:10-1:8-1:7 büyük ölçeklerdedir,ve enteresan eşkilde vergiden muaflar,elbetteki CE belgesi taşıma zorunluğu gerekiyor ithal edilmesi için !
andy1
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ