MODEL FİYATLARI NEDEN BUKADAR YÜKSELDİ??

Diecast Modelcilik ve Model Araçlarla Ilgili Herşeyi Bu Başlık Altında Paylaşabilirsiniz...

Yetkili: resatsirin

Re: MODEL FİYATLARI NEDEN BUKADAR YÜKSELDİ??

İletiYazar: S.CANKILIC » 17 Ağu 2010, 03:09

malikaltindis yazdı:
REVOLUTION yazdı:
Birde bunun öbür yanı var bunu yurt dışında satan adam kar yapmıyormu ? tabiki yapıyor; o zaman bizim burda satanlar ne yapıyorlar ? 4xkar yapıyorlar!
Asıl üzüldüğüm konu yabancı ülkede yaşayan insanların alım gücü iyi ve üstüne birde ucuza alabiliyorlar ama biz burda az gelirle daha fazla ödeyerek model alıyoruz; gerçi ben artık almıyorum çünkü daha önce 20-30 tl için uğraşmaya ve riske girmeye değmez diyordum ama artık bu fark olduğu sürece almam mantıklı değil!

4x kar diye bir şey söz konusu değil çünkü nasıl bir ülkede yaşadığımız ortada.devlet sosyal devlet olmaktan çıkmış,halkını savunacağına,halkını yolunacak kaz olarak gördüğünden 'soygun' derecisine varan vergiler uyguluyor.

Kesinlikle yanlış...Durum tamda Devrim abinin dediği gibi aslında yolunu bulan fiyatı belirliyor biraz piyasada fiyat araştırması yaparsan durumu daha iyi anlarsın
S.CANKILIC
MİSAFİR ÜYE
MİSAFİR ÜYE

İletiYazar: mustafacelebi » 17 Ağu 2010, 17:59

Herkes heryede yurt dışında ki alım gücünden bahsediyor.Ben şahsen yurt dışında hiç yaşamadım,para kazanmadım hayatımı idame ettirecek ekonomik faaliyetlerde bulunmadım ama anlatanlardan biliyorum Almanya'da normal 2+1 bir dairenin kirası 700 800 euro imiş bizde olan 700 800 Tl. Yani adamlar 2000 euro maaş alınca Türkiye'de ki kur üzerinden aylık 4500 lira gelirle yaşamıyorlar.

Olayı siyasi boyuta taşımak istemiyorum ama alım gücünden bahsediyoruz ya ülkemizde durum bize göre çok vahim gibi görünüyor ama olay sadece bizde böyle değil Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde Ekonomi üzerine Yüksek Lisans veya Doktora yapan arkadaşlarımla görüştüğümde Dünya'da ki ortamın yanında ülkemizde herşeyin güllük gülistanlık olması beklenmemeli.Şu anki halimize bile şükretmeliyiz.

Ayırca öğrenci kardeşlerimiz hariç diğer herkes ufakta olsa iş deneyimine sahiptir.Fabrikaya verilen siparişle doğru orantılı olarak alınan liste fiyatı iskontoları ve ülke içinde uygulanan vergi yüklemeleri fiyatı inanılmaz etkiliyor..
Resim
mustafacelebi
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Mustafa Çelebi
1/18 Model Sayısı: 20
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 33
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 53
Rep Puani: 1901
mustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yok

İletiYazar: andy1 » 17 Ağu 2010, 19:23

Şimdi site ismi vermiycem çunki,gereksiz polemik olabilir,toptancı siteler vardır genelliklede Çin menşeeli,bu firmalardan seri yüksek limitli ürünler alındığında parça başı fiyatları 1:18 modeller için 2-8 dolar arsındadır !

Malumunuz artık İthalat kolaylaştı,vergi oranları düşürüldü çoğu üründede ö.t.v kaldırıldı %18 vergisini verip ithalatını yapmak mümkün,elbetteki burda firmaları karalmak doğru değil,malum serbest piyasa,bazı firmalar 3 el olabiliyor yani 4 dolarlık ürünü 20 dolara alabiliyor,fiyat farkı olması normal !

Ülkemize gelince yurt dışında yaşayan arkadaşlarıma bakınca Türkiye'de yaşamak daha avantajlı görünüyor (Sosyal haklar haric,ülkemizde durum hiç iç acıcı değil),Mustafa Kardeşim'in dediği gibi 2000 euro alıp ayda 400 euro ile geçinmeye çalışanlarıda biliyorum !

Elbetteki orda durum düzenli,yani maaşlarla alım gücü dengeleniyor,bizdeki gibi değil !

İthal mallar ülkemizde pahalı olma sebebi ise belli,yeni yeni dünyaya uyum sağlamaya çalışıyoruz,şükürki İthalat yapanlar çoğalıyor,bir ara nasılki Plazma Lcd tvlerin fiyatları havalarda uçuşurken bugün,nerdeyse Avrupa ile aynı fiyatlarda satılıyor (elbetteki,kalite farkı olabilir) !

Model araçlar,açıkcası ben fiyatlara bakmıyorum,üretici isimleride yazmıycam ama koleksiyon değeri olmayan modelleri almam,abartı örnek olucak ama AA 50 liraya almak mümkün ama alınsa ne olacak,koleksiyon değeri olacakmı hayır,eğerki ihtiyac olmayan bir modelse fuzuli bir yatırımdan ötesine geçmez !

Model araçlarda secici olmakta fayda var,diğer türlü bu hobinin altından kalkmak imkansızlaşır,zaman geçincede görürsünüzki 1000 lerce lira harcanmış ama hiç bir koleksiyon değeri olmayan modellere baktıkça moral bozulur ve bir müddet sonrada,10-50 liralara bakmaz modelleri satarsınız,bir çok tanıdığım insan var bilinçsiz model toplayıp asabı bozulan ve elden çıkaran !
andy1
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Andy
1/18 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 525
andy1 rep puani yokandy1 rep puani yokandy1 rep puani yok

İletiYazar: REVOLUTION » 17 Ağu 2010, 19:43

Evet konu biraz farklı yere kayıyor Mustaf;a ama madem yazdın biraz bilgi vereyim o zaman; Avrupa ülkelerinden gitmediğim yer kalmadı gibi bazı ülkelere birkaç defa gittim (akrabalar olduğu için) bu yüzden ordaki türk ve yerli halkın yaşantılarını ve kazançlarını az çok biliyorum iki defa uzun süreli kalmışlığımda var.
İlk önce şunu söyleyim orda yaşayan bir vatandaş işsizlik parası ile kirasını ödeyebilir yemek, giysi ve temizlik ihtiyaçlarını giderebilir. üstünede para kalır birkaç ay sıkarsan düşükte olsa bir araba bile alabilirsin.
Genelde bütün ülkeler türkler veya başka memleket insanlarını bir yere toparlarlar (türk mahallesi, ermeni mahallesi gibi) orlarda kalite olmayan apartmanlarda 2+1 olarak (tabi oraya göre yoksa Türkiye'deki bir çok yerden kaliteli ve asansörü bulunan apartmanlardır) .çok ucuza oturabilirsin veya fazla kira verirsen başka semtlerde oturabilirsin. Ama bazı semtlerde tanıdığın yoksa hayatta türklere vermezler. Bu arada konuyu dağıtmadan bize bir çok ülkede "kara kafalılar" diyorlar ve hiç hoşuma gitmiyor. Neyse kaliteli semtlerde almanya ve ingiltere için 400 euro yani 800 tl kira veriyorsun; türkleri zor aldılkarı dediğim yerler değişken ama oralarda 600 euro civarında. kıscası bizden pek farklı kiralar yok tabi diğer türk mahallesi olan yerlerde 150-250 euro'ya hatta 1+1 ler çok daha ucuza oturabilirsin.
Başka bir örmek Burger King bir menü 4.5, 4.6 veya 4.9 euro'ya alabilirsin (ülkeye göre fiyatlar biraz oynuyor) yani bizim burası ile hemen hemen aynı. Elektronik eşya bizim burdan biraz daha ucuz alabiliyorsunuz ama model eskiyse bizde olmayan bir olay var yarı fiyatından bile aşaya alabiliyorsunuz! Birde size ilginç birşey söyleyim İngiltere'de Beko çok iyi satılıyor ve sorunsuz markalardan biri olarak tanılıyor yani birçok ingiliz evinde kullanıyor (şahit oldum) ama türkiye'den daha ucuza ve daha iyisine (buda ayrı bir konu altında anltılacak kadar geniştir.)
Aldıkları maaş konusuna gelince benim tanıdıklarım işçi değil bu yüzden hiç senin yazdığın gibi maaş almıyor; çok daha fazlasını kazanıyorlar. Belki işçi sınıfı o kadar maaş alıyorlardır.
Peki orda herşey ucuzmu hayır işçilik olan şeyler pahalıdır yani bir resturant veya araba servis yerleri çok pahalıdır.
Ama bizim milletimiz orda işini bulmuş yapıyor veya yapamayanlarda oraya gidip yaptırıyorlar. Sebze ve meyve pahalı ve tat yok (gerçi artık bizim burda da kalmadı ama neyse yine pazardan bulma imkanımız oluyor) Et bizim burdan daha ucuz inanamadım ama öyle (domuz eti daha ucuz).
Çok yazdım daha uzatmadan kısacası genel olarak topladığımızda bizden çok fazla kazanıyorlar ve çok daha az masrafları var. Masraf dedimde aklıma geldi Benim gittiğim ülkelerde su parası yok ve yukarıda yazdığım kira bedelinin içinde elektrik dahildir. Yine ülkeye göre ve oturduğun yere göre çoğu yerde ısıtma (yani doğal gaz kiraya dahildir) sadece internet ve telefon ödeniyor. :happy:
En basit mantık eğer burda yaşam daha iyi olsa arda çalışan vatandaşlarımız hepsi memleketine dönmüştü; Mutsuz olmalarına rağmen biz türkleri hor görmelerine rağmen daha iyi kazandıkları ve daha iyi bir hayat standartı olduğundan orda kalmaya devam ediyorlar!
Resim

mesaj için REVOLUTION arkadaşımıza teşekkür edenler:
Bülent Aydoğan
Kullanıcı avatarı
REVOLUTION
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Devrim SEN
1/18 Model Sayısı: 224
1/24 Model Sayısı: 1
1/32 Model Sayısı: 1
1/43 Model Sayısı: 1
1/72 Model Sayısı: 12
- / -- Model Sayısı: 9
Motorsiklet Model: 22
Toplam Model Sayısı: 270
Rep Puani: 5230
REVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yok

İletiYazar: REVOLUTION » 18 Ağu 2010, 00:07

Birde arkadaşlar daha önceki yazımda unuttuğum birşeyi paylaşmak isterim. Bu ve bunun gibi ürünlerin KDV oranları bizde düşük olmasına karşın bu kadar pahalı olması ayrı bir şaşkınlık veriyor.
Gittiğim ülkelerdeki KDV oranlarını yazayım; isteyenler internette araştırma yaparlarsa bunların doğru ve güncel olduklarını görecekler.
sırasıyla şöyle

İSVEÇ : % 25
MACARİSTAN: % 25
FİNLANDİYA : % 22
İRLANDA : % 21
İTALYA : % 20
AVUSTURYA : % 20
FRANSA : % 20
HOLLANDA : % 19
YUNANİSTAN : % 18
TÜRKİYE : % 18
İNGİLTERE : % 17.5
ALMANYA : % 16

Herşeyde suçu devlete bulmayalım :grin:
Resim
Kullanıcı avatarı
REVOLUTION
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

REVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yok

İletiYazar: BuRaK-B » 18 Ağu 2010, 00:33

REVOLUTION yazdı:Birde arkadaşlar daha önceki yazımda unuttuğum birşeyi paylaşmak isterim. Bu ve bunun gibi ürünlerin KDV oranları bizde düşük olmasına karşın bu kadar pahalı olması ayrı bir şaşkınlık veriyor.
Gittiğim ülkelerdeki KDV oranlarını yazayım; isteyenler internette araştırma yaparlarsa bunların doğru ve güncel olduklarını görecekler.
sırasıyla şöyle

Devrim Abi ortada somut bir suçlama yok yanlız bu bahsettiğin ülkelerin çoğunda KDV oranı oyuncak ve eğitim araçlarından alınmıyor diye biliyorum ve Diecast oyuncak olarak kayıt altında. :wink1: Hem onuda geçtim bu vergilere rağmen gelir düzeyleri çok yüksek ve haliyle yaşam standartları üst seviyelerde. Yani 3000€ maaşla 70€'ya model almak, 1000TL maaşla 200TL'ye model almak arasında daha önceden de bahsettiğin gibi epey uçurum var :sad1:

mesaj için BuRaK-B arkadaşımıza teşekkür edenler:
REVOLUTION
Kullanıcı avatarı
BuRaK-B
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Burak BALIKÇI
1/18 Model Sayısı: 62
1/43 Model Sayısı: 25
1/64 Model sayısı: 24
1/87 Model Sayısı: 6
Motorsiklet Model: 13
Toplam Model Sayısı: 130
Rep Puani: 10025
BuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yok

İletiYazar: REVOLUTION » 18 Ağu 2010, 01:14

BuRaK-B yazdı:Devrim Abi ortada somut bir suçlama yok yanlız bu bahsettiğin ülkelerin çoğunda KDV oranı oyuncak ve eğitim araçlarından alınmıyor diye biliyorum ve Diecast oyuncak olarak kayıt altında. :wink1: Hem onuda geçtim bu vergilere rağmen gelir düzeyleri çok yüksek ve haliyle yaşam standartları üst seviyelerde. Yani 3000€ maaşla 70€'ya model almak, 1000TL maaşla 200TL'ye model almak arasında daha önceden de bahsettiğin gibi epey uçurum var :sad1:

Yanlış biliyorsun Burak birçok ülkeden tax-free aldığımdan biliyorum Sadece eğitim ve eğitici oyuncaklar için geçerli bu tür oyuncaklar girmiyor.
Zaten sitede birçok kişi Almanyadan alışveriş yapıyor onlarda biliyorlar model aldıklarında %16 kdv'yi düşüyorlar.
En güzeli ve kolayı İsveç'ti ayrılırken hava alanında (veya arabayla gidiyorsan gümrükten çıkarken) aldıklarını fişiyle birlikte gösteriyorsun hemen sana istediğin döviz olarak %25'i hemen veriyorlar
Diğer yazdığına gelince bende ondan bahsediyorum bende dahil olmak üzere birçok kişi 1000 tl gibi rakamlarda maaş alıyoruz ben şimdi kalkıp 200-220 tl'yi nasıl vereyim. Eğer vereceksemde bu paraya yurtdışından 2 model alıyoruz bunu sende biliyorsun! Kaybolan veya kırık gelen modeller oluyor tabi ama onları hesaplayınca bile yinede çok karda olduğumu görüyorum!
Resim
Kullanıcı avatarı
REVOLUTION
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İletiYazar: mustafacelebi » 18 Ağu 2010, 10:31

REVOLUTION yazdı:Birde arkadaşlar daha önceki yazımda unuttuğum birşeyi paylaşmak isterim. Bu ve bunun gibi ürünlerin KDV oranları bizde düşük olmasına karşın bu kadar pahalı olması ayrı bir şaşkınlık veriyor.
sırasıyla şöyle

Abi sanırım yanlış biliyor veya hatırlıyorsun. Türkiye'de herşey %18 değil tabii ki. %1,%8 kdv'li ürünlerde mevcut.Önemli olan en yüksek KDV oranları değil bizim ilgilendiğimiz oyuncak ve oyuncak imalatı kdv oranlarıdır.Bizimde hobimiz olan diecast Avrupa'da bu oranlarla işlem görmektedir.

iNGİLTERE %5
İSPANYA %7
FRANSA %5,5
İTALYA %10
HOLLANDA %6
TÜRKİYE %18

Kaynak.. İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı resmi web sitesi..

Doğrudan ve dolaylı vergiler ile bu oran hesaplarım doğrultusunda %41'e kadar yükselmektedir.İngiltere'de ki %5 ile Ülkemizde ki %41 arasında ki uçurumu varın siz hesaplayın.

Ayrıca gümrüğe takılmamak için kestirilen düşük bedelli faturalarda da dolaylı olarak yurt dışı satıcıların vergi yükünden kurtulduğunu göz ardı etmemek lazım.Şimdi sizde diyeceksiniz ki neden Türkiye'de ki ithalatçılar düşük bedelli fatura ile veya faturasız mal satmıyor.Çünkü yurt dışından gelen mallar Gümrük müşsavileri aracılığı ile mallarla birlikte gümrük giriş beyannamesi ile giriş gününde ki döviz kurundan maliyeye beyan edilmelidir.Beyan edilen matrah ile yurt içinde kesilen matrah arasında fark olduğu zaman firmalar Mali denetime alınıyor ve firmalara ciddi cezalar kesiliyor.Hiçkimse,hiç bir ithalatçı müşteri 30 lira modeli ucuz kapsın diye bu riske girmez.

Sözün özü almak satmak sergilemek,modelleri internetten izlemek çok kolay gibi gözüküyor ama işin resmi boyutuna bakınca işler hiçte o kadar kolay değil.
Resim
mustafacelebi
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

mustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yok

İletiYazar: REVOLUTION » 18 Ağu 2010, 11:25

mustafacelebi yazdı:
sırasıyla şöyle

Abi sanırım yanlış biliyor veya hatırlıyorsun. Türkiye'de herşey %18 değil tabii ki. %1,%8 kdv'li ürünlerde mevcut.Önemli olan en yüksek KDV oranları değil bizim ilgilendiğimiz oyuncak ve oyuncak imalatı kdv oranlarıdır.Bizimde hobimiz olan diecast Avrupa'da bu oranlarla işlem görmektedir.

iNGİLTERE %5
İSPANYA %7
FRANSA %5,5
İTALYA %10
HOLLANDA %6
TÜRKİYE %18

Kaynak.. İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı resmi web sitesi..

Doğrudan ve dolaylı vergiler ile bu oran hesaplarım doğrultusunda %41'e kadar yükselmektedir.İngiltere'de ki %5 ile Ülkemizde ki %41 arasında ki uçurumu varın siz hesaplayın.

Ayrıca gümrüğe takılmamak için kestirilen düşük bedelli faturalarda da dolaylı olarak yurt dışı satıcıların vergi yükünden kurtulduğunu göz ardı etmemek lazım.Şimdi sizde diyeceksiniz ki neden Türkiye'de ki ithalatçılar düşük bedelli fatura ile veya faturasız mal satmıyor.Çünkü yurt dışından gelen mallar Gümrük müşsavileri aracılığı ile mallarla birlikte gümrük giriş beyannamesi ile giriş gününde ki döviz kurundan maliyeye beyan edilmelidir.Beyan edilen matrah ile yurt içinde kesilen matrah arasında fark olduğu zaman firmalar Mali denetime alınıyor ve firmalara ciddi cezalar kesiliyor.Hiçkimse,hiç bir ithalatçı müşteri 30 lira modeli ucuz kapsın diye bu riske girmez.

Sözün özü almak satmak sergilemek,modelleri internetten izlemek çok kolay gibi gözüküyor ama işin resmi boyutuna bakınca işler hiçte o kadar kolay değil.

Yok yanlış hatırlamıyorum Mustafa; Daha o kadar yaşlanmadık :lol: Sen bu KDV oranlarını nerden buldun bilmiyorum ("Kaynak.. İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı resmi web sitesi" ben burdan bulamadım) ama oralara gitmiş, alışveriş yapmış ve sonrasında tax-free almış birisi olarak Bu ürünlerde kdv bu şeklidedir acaba benim gittiğim yıllar sonrasında değişm varmı diye bakayım dedim.
http://www.tisk.org.tr/yayinlar.asp?sbj=ic&id=1835
Bu sayfadan yazdıklarımın aynen devam ettiğini görürsünüz
Birde ben yazımda "Bu ve bunun gibi ürünlerin KDV oranları..." yazmıştım tabiki bliyorum %1 , %8 oranlı kdv olduklarını.
Bizim burda bahsettiğimiz ülkemizde ve diğer ülkelerdek KDV oranları değil Diecast adına alınan KDV oranları.
Birde bu işin zorlukları olan; gümrük işlemleri, devletin getirdiği yaptırımlar vs. bunları tartışmıyorum. Ama biliyorumki bunların ithalatını yapmak diğer işlerden daha zor değil.
Son olarak bazı arkadaşlarımızda bunu biliyor ben ismini veremiyeceğim bir satıcıdan hemde kredi kartı ile ucuza AutoArt aldım ama bunu söylememi istedi çünkü duyurlursa onun mal aldığı yer yani türkiye ithalatcısı olan yerden bir daha model alamıyacağını; her mal verdiği yerin aynı fiyatlardan satılmasını istemiş. (çünkü bu işi yapan fazla yer yok) böylece güzelde bir kar marjı bırakmış. Ama satış olmayınca ne yapsın adam iyi müşterilerini güzel indirimlerle başka adlarla satış yapıyor. Ama satışları iyi gidiyorsa; indirim yapamıyorum, fiyatı bu, gelişi bu, gibi laflar söyleniyor.
Umarım beni yanlış anlamazsın Mustafa; ama firmaları bu koruyucu yazılarından daha çok eleştirici yazıları yazmak daha iyi olduğunu düşünüyorum.
Yoksa hala özgür bir ülkede yaşıyoruz. İsteyen yurtdışından, isteyen burdan alır; kimseye amacımız illaki burdan almayın!! burdan alın!! değil.
Sadece bu konuyu eleştirmek ve varsa yapılan yanlışları anlatmak; böylece belki sesimiz duyulurda bazı şeyleri düzeltirler diye dua etmekten başka birşey değil.
Resim
Kullanıcı avatarı
REVOLUTION
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İletiYazar: S.CANKILIC » 18 Ağu 2010, 11:31

REVOLUTION yazdı:Umarım beni yanlış anlamazsın Mustafa; ama firmaları bu koruyucu yazılarından daha çok eleştirici yazıları yazmak daha iyi olduğunu düşünüyorum.
Yoksa hala özgür bir ülkede yaşıyoruz. İsteyen yurtdışından, isteyen burdan alır; kimseye amacımız illaki burdan almayın!! burdan alın!! değil.
Sadece bu konuyu eleştirmek ve varsa yapılan yanlışları anlatmak; böylece belki sesimiz duyulurda bazı şeyleri düzeltirler diye dua etmekten başka birşey değil.

:bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo:
S.CANKILIC
MİSAFİR ÜYE
MİSAFİR ÜYE

İletiYazar: mustafacelebi » 18 Ağu 2010, 12:38

Bu sitede hiç kimse ama hiçkimse hele beni tanıyanlar (yakından tanıyanlar) bu hobiyi maddi beklenti içinde yaptığımı savunamazlar.Ben bu sitede ticari üye varken bile maddi beklenti içine girmemişken şu durumda ortada o amaçlı bir üye bile yokken bunu yapmam saçmalıktan öte birşey değildir.Ben ülkede vergi veren mağazacılık yapan herkesi desteklerim.çünkü ülkeme katma değer kazandırır.Ama 25 30 dolara alıp fahiş fiyatlardan 150 200 dolara model satan bunun içinde forumumuzu sadece model satışı için ve kendi aldığı modellerin reklamını yapmak için kullanan insanları desteklemem.

Amacım kimseyi iğnelemek değildir.
Resim
mustafacelebi
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İletiYazar: andy1 » 18 Ağu 2010, 15:21

mustafacelebi yazdı:Bu sitede hiç kimse ama hiçkimse hele beni tanıyanlar (yakından tanıyanlar) bu hobiyi maddi beklenti içinde yaptığımı savunamazlar.Ben bu sitede ticari üye varken bile maddi beklenti içine girmemişken şu durumda ortada o amaçlı bir üye bile yokken bunu yapmam saçmalıktan öte birşey değildir.Ben ülkede vergi veren mağazacılık yapan herkesi desteklerim.çünkü ülkeme katma değer kazandırır.Ama 25 30 dolara alıp fahiş fiyatlardan 150 200 dolara model satan bunun içinde forumumuzu sadece model satışı için ve kendi aldığı modellerin reklamını yapmak için kullanan insanları desteklemem.

Amacım kimseyi iğnelemek değildir.

Mustafa Kardeşim,

Yazın gerçekten güzeldi,özellikle 25-30 dolara birim başına ithalat yapan firma olacağını sanmıyorum,zaten batarlar !

Az çok yurt dışı piyasaları takip etmeye çalışırım,firmaların %90 Çinden ithalat yapar,şahsen toplu ithalatta 10 eurodan fazla birim fiyatı olan ürün görmedim,2-8 dolarlar arsında fiyatları !

Markaları yazmıyorum,doğru bir kıyas olmayacağı düşüncesindeyim !

Basit bir örnekte vermek isterim,Ülkemizde 200 liralara satılan AA bem serilerinide yurt dışında perakendici yada internet sitelerinde 25-30 eurolara bulmak çok kolay,tek ürün fiyatıdır yani herkes satın alabilir !

Buna Minichampsın modellerinide dahil edebiliriz,HW61 ise ülkemizde ya tutarsa misali 100-200 lira civarları,oysaki 30 dolarlara bulmak üstelikte ülkemizde olmayan serileri,herkesin bildiği fiyatlar !

Vergi ödeyen insanlara saygım sonsuz ama şu gerçeğide unutmayalım,''0'' vergi dahi alınsa fiyatların değişeceğini sanmıyorum,mantık belli ne kadar kar koyarsam o kadar kazanırım felsefesi hüküm sürüyor !

Ticarette basit düşüncelerdir ve bu tür firmalar 3-5 sene içinde batar giderler,zeki esnaflar ise 10 lira kar koyar ama günde 300-500 model satar,diğeri ise haftada 40-50 model satarsa bayram eder !

Şuan durum model satanlar için hiç iyi görünmüyor,fiyatlar o kadar abartılıki,inanın Türkiye'deki model sitelerine bakmıyorum bile,sebebi belli Avrupada 3/1 fiyatına varken,20 dolarlık ürüne 80-90 lira vermek gerçekten komik olur,üstelikte yurt dışında öyle siteler varki kargosu bile nerdeyse ülkemizdeki kargo firmalarıyla aynı,bunun canlı örneğini yaşadım !

Amerikadan ürünü alsam 2 ürün için 25 dolar kargo parası varken,ben ankaradan istanbula 30 liraya kargo parası ödedim,firmalar kusura bakmayınlar ama Türkiye'de yaşıyoruz,asgari ücret belli,maaşlar belli,şu durumda normal geliri olan hiç kimse bir modele ayda 100-200 liaralar verirken bile en az 100 defa düşünür !

mesaj için andy1 teşekkür aldı- 3:
BuRaK-B, maranello550, REVOLUTION
andy1
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Andy
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 525
andy1 rep puani yokandy1 rep puani yokandy1 rep puani yok

İletiYazar: ck77 » 18 Ağu 2010, 15:33

Erol Bey merhabalar,

Bahsettiğiniz fiyatları nereden aldığınızı paylaşmanızı rica edeceğim...
ck77
FORUM ÜYESİ
FORUM ÜYESİ

İsim: Cem Koronel