MODEL FİYATLARI NEDEN BUKADAR YÜKSELDİ??

Diecast Modelcilik ve Model Araçlarla Ilgili Herşeyi Bu Başlık Altında Paylaşabilirsiniz...

Yetkili: resatsirin

MODEL FİYATLARI NEDEN BUKADAR YÜKSELDİ??

İletiYazar: penta » 14 Ağu 2010, 15:57

Arkadaşlar öncelikle bu konuyu, kimseyi yermek veya haklı çıkarmak için açmadım, bunu belirtmek isterim. Son zamanlarda modellerdeki dengesiz fiyat artışının nedenini birçok kişi gibi bende merak ettim ve bu konuyu açmaya karar verdim...Malumunuz fazla ilgileneni olmayan bu hobinin artan fiyatlardan sonra ilgilenen kişileri bile kaybetme durumu sözkonusu...Orta sınıf olarak kabul edebileceğimiz markalar olan Autoart, Kyosho vb. markalar son zamlanmalardan sonra üst sınıf üreticilerin modelleriyle aynı fiyatlara yaklaşmaya başladı...125-145TL arası (Kyosho), 150-170TL arası (Autoart vb...) olan modeller şuan 195 TL (Kyosho) 200-275 TL (Autoart) olar güncel fiyatına ulaşmış durumda...Bu hobiyle uğraşan kişiler genelde kendilerine verilen harçlıklardan veya aldıkları maaşlardan fedakarlık yaparak model alan kişiler...Bu zamlardan önceki fiyat artışlarında dövizde olan dalgalanmalar neden olarak gösterilmişti. Şimdi böyle bir durum olmadığı halde fiyatlarda artış sözkonusu...Bunun nedeni acaba ne olabilir???? Bu durum mevcut tüketicinin yurtdışına kaymasına neden olmakta.. Aynı zamanda model tedarikçilerininde ucuz ve kampanyalı modelleri satarak kendilerinide baltalamalarından da hoşnut değilim...Çünkü kampayaların bolluğu nedeniyle tüketici istediği modellerin fiyatlarının düşmesini bekleyerek alacağı alımları ertelemektedir....Sonuç olarak model bu durumdan hem satıcının hemde tüketicinin olumlu faydalanabilmesi için fiyatlarda bir sabitleme söz konusu olabilirmi ve bu konu başka türlü nasıl çözülebilir?? bu konu hakkında değerli arkadaşlarımın değerli yorumlarını bekliyorum...Teşekkürler....

mesaj için penta teşekkür aldı- 2:
BuRaK-B, G.HEPARSLAN
penta
FORUM ÜYESİ
FORUM ÜYESİ

İsim: yener
1/18 Model Sayısı: 30
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 24
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 2
Toplam Model Sayısı: 53
Rep Puani: 65
penta rep puani yok

Re: MODEL FİYATLARI NEDEN BUKADAR YÜKSELDİ??

İletiYazar: srht » 14 Ağu 2010, 17:33

Ben Kyosho'ların 145 TL'ye satıldığını sadece bir ara yapılan kampanya ile gördüm.O da zaten belli bir tarihe kadardı ve bitti.Sonrasında yine eski fiyatlarına döndü.Yani 175 TL'ye.
Aa'larda Cyg'den öğrendiğim kadarıyla fabrikanın bell başlı modellerde stoklar bitene kadar indirime gitmesi sonucu model tedarikçileri de aynı modelleri aynı paraya satmışlar.(Ör:AA Mercedes-Benz 190E 2.0 Gri'nin 100 TL'ye satılması)Sonuç olarak sanırım eldeki stoklar eridi ve bu modellerin de indirimi bir 3-4 hafta önce bitti.Onun haricinde Aa'lar yine zaten olduğu fiyat aralığında satılıyordu.(170-190-210-225 TL.Sadece MB 600 ve bazı modeller normallerden pahalıydı.)Yani 100'e gri 190E satılırken;170'e bordo 190E yine satılmaya devam ediyordu kampanyadan ötürü.

Fakat dediğiniz gibi modellere sanırım son 10 gündür bir zam geldi.Kyosho'lar genel itibariyle 20 TL zam yedi ve 195 oldu;Aa'larında 20 TL zam yemesi gibi bir söz konusu.Şu anda normal Aa'lar 190-210-220 TL arasında.Yani 170'e kalmadı sanırım.

Baktığımız zaman zam başta kulağa hoş gelmiyor ama aşağı yukarı da tam 1 senedir bu fiyatlardan satılıyordu modeller.Sadece üzerine 20 TL eklenmiş oldu.Sebebini bilmiyorum.Belki döviz yükselişinden ötürü;belki maliyetler arttı..

Ayrıca kampanya yapmalarını ben iyi karşılıyorum.Sonuçta kampanyalı modeller tüketiciye yarıyor.Çok kişi 100 TL'lik Aa'lardan ve 145 TL'lik Kyosho'lardan aldı.Ben de almak istedim ama nasip olmadı.Ama hiçbir zaman da diğer modeller de indirime düşer diye bekleyiş içine girip beklemedim..=)
Resim
Kullanıcı avatarı
srht
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Serhat
1/18 Model Sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 5590
srht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yok

İletiYazar: andy1 » 14 Ağu 2010, 18:41

Şu sıralara,biraz tuaflık var bunu ciddiye almayın,suni fiyat artışlarıdır !

Türkiye'ye son 2 aydır bir hayli belli üreticilerin modelleri ithal edildi,SunStar,Yatming gibi doğrumu yanlışmı hep beraber göreceğiz !

Şahsen,Amazon sitesinde model fiyatlarına ve kargoya bakarsanız fiyat farkını görürsünüz,misal 1:18 HighWay 50 dolar+kargo 25 dolar,2nci ürün alırsanız kargo 3-5 dolar,yani yani eve teslim 130 dolara geliyor,örneği misal açısından verdim,şahsen ben almam !

Model Koleksiyonerliğine gönül vermişseniz,zaten piyasa fiyatları sizi pek alakadar etmeyecektir,sebebi ise model alırken dikkatli seçim yapmak zorundasınız,üretici firmalar daha sonra gelir,bu sebeble tavsiyem üretici firmaya değil modelin nadirliğine bakıp ona göre karar vermelisiniz !

Elbetteki sevindirici olay,son 1 senedir bilinçli koleksiyonerlerin artması büyük bir avantaj oldu,artık ezbere fiyat istemek sadece hayalcilik olur !

Tavsiyemse piyasayı hiç kaale almayın,bırakın isteyen istediği fiyatı istesin,koleksiyonerseniz zaten piyasada satılan modeller sizi enterese etmeyecektir !

Elimden geldiğince,koleksiyon değeri olan modelleri takip etmeye çalışırım,parama görede açık artırmalara katılırım,bu işin en güzel tarafıda bu,paranız elinizde kalır taki koleksiyonluk model bulana kadar,yarinizde olsa yurt dışı sitelerden bol bol model kataologları alırım,gerçek arşiv sahibi olursunuz !

Uzun yazı oldu,son olarak şunu demek isterim,AA,Kyosho,Minichamps v.s modelleri alırkende seçici olmakta fayda var !

Saygılar
andy1
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Andy
Rep Puani: 525
andy1 rep puani yokandy1 rep puani yokandy1 rep puani yok

İletiYazar: BuRaK-B » 14 Ağu 2010, 18:57

Yener bende gerçekten bu dengesizliği merak edenlerdenim. Firmaların fiyatları arttırdığı yönünde söylemler var, ancak bu durum benzin artışı gibi depolardakiler de yani stoktaki modellerde zamlardan nasibini alıyor. Açıkça dile getiriyorum ki, AA'lar yurtdışında da çok pahalılandı ama yinede buradaki fiyatlardan 20-30TL altına gelebilecek şekilde bulunabiliyor. Minichamps, Kyosho, GMP gibi üreticilerin distribütörleri her modeli yada koleksiyonerin istediği modelleri getirtmediği için yurtdışına yönelmek bence daha mantıklı geliyor.
ResimResim
Kullanıcı avatarı
BuRaK-B
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Burak BALIKÇI
1/18 Model Sayısı: 100
1/43 Model Sayısı: 10
1/64 Model sayısı: 10
1/87 Model Sayısı: 3
Motorsiklet Model: 17
Toplam Model Sayısı: 140
Rep Puani: 9985
BuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yok

İletiYazar: mustafacelebi » 16 Ağu 2010, 18:45

Bu tarz konular hem bizim gibi hobi ile ilgilenen forumlarda hemde başka uğraşlara sahip insanların takip ettiği forumlarda zaman zaman dile getiriliyor.Dile getirilmesinin tabii ki haklı olunan noktaları vardır.Çünkü hobi veya en basite indirgemiş olursak bizim yaptığımız diecast model koleksiyonerliği başlı başına bir zevk işi ve elzem bir ihtiyaç olmadığı ortadadır.Yani alımlarında katlandığımız maliyetler ciddi anlamda bizi sarsacak büyüklükte ise bu hobiyi yapmanın zaten bir mantığı yoktur.

Bahsedildiği gibi piyasada 20 - 30 Tl'lik artışlar bazı modeller için geçerli olabilir.Ama bu modellerin sadece üreticisine göre kategorize etmemek gerektiği düşüncesindeyim.Modeli alırken bu kyosho bu kadardır,bu gmp bu kadar olmalıdır diye görüşlere kapılmamalıyız.Ortalama fiyatı 350 - 400 Tl arasında değişen GMP'nin 200 liraya modeli de bulunuyorken, çoğumuzun Hot Whells olması hasebiyle beğenmediğ bazı HW modelleri 165 170 liradan da satılabiliryor.Bu tamamen sunulan ürünün kalitesi,detayı,özelliği ve lisansı ile alakalı bir durumdur.Yani 20 30 liralık bir artış genel olarak ele alınmamalıdır.Bu 20 30 liralık artış son üretilen modeller ile beraber piyasaya yansıdığı için ve biz modelciler hep son üretilen modellere baktığımız için genel bir fiyat artışı psikolojisine kapılıyoruz.Yoksa son 6 aydır fiyatı hala 145 TL olan 125 TL olan modeller mevcut piyasada.

Ayrıca bu hobiyi ülkemizde koleksiyoner bazında yaymak hepimizin ortak amacı ise,modellerimize oyuncak gözüyle bakılmaması için duyurma çabası ortak görevimiz ise, Avrupa veya Uzak doğu ile benzer fiyatlara ulaşmak istiyorsak modellere aynı amaçlara hizmet eder gibi potansiyeli ve sunduğu modeller ne olursa olsun ülkemizde ki satıcılara biraz daha yönelmeliyiz.Bu sözleri söylerken sakın ola her hangi bir satıcıyı veya kuruluşu desteklediğimi düşünmeyin.Bu hobinin ülkemizde yayılması için ve forum sayfamızın tanıtımı için neler yaptığımı beni tanıyanlar iyi bilir.Eğer sizler ülkemizde ki modelcilere destek vermezseniz.Model satıcılarımız yurt dışına sipariş veremeyecek.Sipariş olmadığı için üreticiler bizde bir potansiyel olmadığını düşünecek ve ülkemize almak istediğimiz modelleri satıcılar üzerinden yollamayacaktır.Abd ve Avrupa'da modelcilik benimsenmiş bir hobi olduğu için ve bahsettiğim bilince sahip oldukları için yüksek stokla siparişlerinde daha yüksek iskontolarla daha düşük fiyatlara sahip olabiliyorlar.Bu fiyatlarda bizim gördüğümüz 15 20 dolarlık ucuz fiyatlar oluyor.Ayrıca içinde bulunduğum meslek dolayısıyla da çok iyi bildiğim vergi maliyetleri iş yerlerinin belini büküyor.%18 lik kdv oranı başlı başına bir külfet iken bunun yanına personel SSK primleri,3 ayda 1 ödenen kira ve gelir vergisi stopajları,yıllık ödenen gelir ve kurumlar vergileri resmen esnaf barındırmamak için devletin politikası haline gelmiştir.Ayrıca bir gelir kapısı durumuda söz konusu olunca mecburen eklenen karlar fiyatları 15 20 dolar hatta bazen 30 40 dolar yukarıya taşıyor.

Birde olaya farklı bir açıdan bakalım ebay üzerinden Türkiye'de 150 liaraya satılan bir modeli 100 liraya aldık.50 lira kar ettik mi? Ettik.. 1 sene de 6 model alalım ebayden 100 liradan 600 lira değil mi? Türkiye den alsak pazarlıkla falan tanesi 135 liraya falan geldi 6 model de ne yaptı 810 TL karımız ne kadar 210 TL..! Peki çoğumuzun başına gelmiştir.Kaybolan kargo kırık model,istenmeyen renk,yetersiz detay,aldatmacalı foto ile satılan rezalet modeller.. Şansımız 6'da 1 diyelim en kötü ihtimalle 210 TL yi 6'Ya böldüğümüzde model başına düşen 35'lik risk için burada satılan modelleri almayıp neden riske girelim?

Dediğim gibi amacım yanlış anlaşılmasın.Ben kimseye ebayden model almayın demiyorum.Herkes herşeyin fiyatına rahatlıkla ulaşabiliyor.Kendimizide mağdur etmeden ulaşabildiğimiz modellere ülkemizde ki satıcılar vasıtasıyla ulaşırsak ülke olarak potansiyelimiz ortaya çıkar sadece internetten fotolarına baktığımız modelleri çayımızı içerken vitrinden de seyredebiliriz.

Saygılarımla....
Resim

mesaj için mustafacelebi arkadaşımıza teşekkür edenler:
Kenan Şavklı
mustafacelebi
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Mustafa Çelebi
1/18 Model Sayısı: 20
1/43 Model Sayısı: 33
Toplam Model Sayısı: 53
Rep Puani: 1901
mustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yok

İletiYazar: sherpa » 16 Ağu 2010, 20:41

bende sunu soylemek ıstıyorum model satmakla ılgılı ben dahıl herkes ucuza model almak pesınde bende satıcılara soruyorum ındırım olurmu ne kadar olur dıye ama su dıkkatımı cekıyor netten ne satarsanız satın bazı aklı evvel kısıler 150 tl olan bır modele 50 tl olurmu bu fıyata satılır mı gıbı sorular sormak curetını gosterebılıyor herseyın bı adabı vardır ben o fıyatı uygun gormusum ıster alırsın ıstersen almazsın efendı gıbı soru sorarsın neyı neden nıcın gıbı soru sormak mantık dısıdır ne yazıkkı. ben bankada calısrken suan calısmıyorum ınsallah yarın bankanın bırı ıle gorusecegım umarım alırlar orada da sunu goruyordum suraya ımza atmanız lazım. nereye ? masrafı var. neden? bu ıslemı bankamızdan gerceklestıremeyız. nıye? dıgerınde oluyor?arkadasım heryerın bır mevzuatı kuralı vardır ne yazıkkı turk mılletı olarak bız avrupa degıl dogunun bıle daha gerısındeyız ınsanlarımız az kıtap okusalar hıcbır sıkıntı kalmaz tekrar konuya doneyım model fıyatlarıda bu ve benzerı sebeple artıyor sımdı kızacaksınız hepımız cahılmıyız dıye :)hayır ben bunu demek ıstemıyorum ama ulkemızde cek bırak araba ıle modelı karıstıran o kadar ınsan varkı.oyuncak sonucunda degıl mı:)
Resim

mesaj için sherpa arkadaşımıza teşekkür edenler:
Kenan Şavklı
Kullanıcı avatarı
sherpa
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Bilgi ÖNDES
Rep Puani: 1955
sherpa rep puani yoksherpa rep puani yoksherpa rep puani yoksherpa rep puani yoksherpa rep puani yoksherpa rep puani yoksherpa rep puani yoksherpa rep puani yok

İletiYazar: MAKOSHARK » 16 Ağu 2010, 22:07

Paramız olursa alırız olmazsa yapacak birşey yok,serbest piyasa herkes istediği rakamı istemekte serbest.Ticari bir iş bu ve kimseninde modelcilik gönül işidir diye düşündüğünü sanmıyorum ben.
Resim

mesaj için MAKOSHARK teşekkür aldı- 2:
Kenan Şavklı, mustafacelebi
Kullanıcı avatarı
MAKOSHARK
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Deniz ÇAGLIYAN
1/18 Model Sayısı: 851
1/24 Model Sayısı: 4
Toplam Model Sayısı: 855
Rep Puani: 11586
MAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yok

İletiYazar: masato » 16 Ağu 2010, 22:49

Bu ülkede bir şey satılmaya başlandıysa zamlanmaya mcburdur. Neden ? Napolyonun dediği gibi para para para... Gerisi yalan... :tey:
Resim
74 mekan 06 vatan 50,5 özvatan
Kullanıcı avatarı
masato
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: M.Alper ESATOGLU
1/18 Model Sayısı: 65
1/24 Model Sayısı: 1
1/32 Model Sayısı: 2
1/43 Model Sayısı: 1
1/64 Model sayısı: 1
- / -- Model Sayısı: 1
Motorsiklet Model: 13
Toplam Model Sayısı: 84
Rep Puani: 4050
masato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yok

İletiYazar: REVOLUTION » 16 Ağu 2010, 23:42

Niye böyle oldu sorusuna verilecek cevabım yok :exc: Çünkü gerçekten anlayamıyorum geçen buluşmada da konuştuk eskiden dolar yükseldi deniyordu şimdi dolar düştü ama modellere yinede zam geldi.
Yeni olan bir modeli e-bay'dan açık arttırmada bulmak zor; beklerseniz olur ama bu konuya uygun olarak bir mağaza veya satıcıdan alınan yeni olan bir model olarak karşılaştıralım geçen aldığım GALLARDO LP560-4 modeli burda 220 tl ben kargo dahil 105 usd'ye aldım yani 157 tl. aradaki fark 63 tl şimdi ben türkiyeden niye alayım ?
Birde bunun öbür yanı var bunu yurt dışında satan adam kar yapmıyormu ? tabiki yapıyor; o zaman bizim burda satanlar ne yapıyorlar ? 4xkar yapıyorlar!
Asıl üzüldüğüm konu yabancı ülkede yaşayan insanların alım gücü iyi ve üstüne birde ucuza alabiliyorlar ama biz burda az gelirle daha fazla ödeyerek model alıyoruz; gerçi ben artık almıyorum çünkü daha önce 20-30 tl için uğraşmaya ve riske girmeye değmez diyordum ama artık bu fark olduğu sürece almam mantıklı değil!
Resim

mesaj için REVOLUTION teşekkür aldı- 2:
MAKOSHARK, maranello550
Kullanıcı avatarı
REVOLUTION
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Devrim SEN
1/18 Model Sayısı: 224
1/24 Model Sayısı: 1
1/32 Model Sayısı: 1
1/43 Model Sayısı: 1
1/72 Model Sayısı: 12
- / -- Model Sayısı: 9
Motorsiklet Model: 22
Toplam Model Sayısı: 270
Rep Puani: 5230
REVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yok

İletiYazar: Kenan Şavklı » 17 Ağu 2010, 00:46

2005 yılından itibaren Kyosho Aa seviyesinde modeller almaya başladım ve geçen yıl hepsini satana kadar bu gaöda toplam 117 model biriktirmiş oldum. 5 yıllık periyodda bir Kyosho'nun 125TL olduğunu da 220TL olduğunu da gördüm; Aa'da da keza... 5 yıl kısa bir zaman değil ve bu süre zarfında çıkışlara şahit olduğum gibi, inişlere de şahit oldum. Tekrar 125'lere inmesini beklemek çok saçma bir hayal ama inişlerin de tekrar olabileceğini düşünmüyor deilim ve Mustafa'ya bu noktada tastamam katılıyorum. Aa'ın değerini artırma politikası ile yaptığı zamlar; markanı9n itibarını gerçekten arttırdı ama yurdumuza özellikle bazı modelleri bakımından CMC modelleri ile aynı seviyeye geldi. Minichamps ki her modelinde yüksek rakamları haketmese de çok yüksek rakamlar istiyor ki bu noktada daAa'ın bu yüksek rakamlarını hakettiğini düşünüyorum. Ayriyeten, Aa'ın son 1,5 yıldır yaptığı yatırımlara inanamıyorum...

Benim için ise model piyasasının rakamsal olarak artması; çok spesifik ve burada zaten iç bulunmayan ve bulunmayacak modellere yöneldiğim için çok da enterese etmiyor. Dışarıdan getirtmek, çok sağlam kanallardan da olunca sıfır risk ve hızlı kavuşma anlamına geldiği gibi; çok gereksiz yüksek adetleri de hedeflemediğim için gönlüm de rahat oluyor; aldığım ürün de pahalıca ama en prestijli oluyor, mutlu da oluyorum. Model alımı yaparken ya da serileri dizmeyi planlarken; gelecekte gerçekten neleri hedefleyebielceğinizi çok iyi tespit ediniz ve ona göre alım yapınız derim. O adetli adetli serilerin kabak tadı vermeyeceğinden emin olun; hepsi aynı neticede! Çünkü -misal öğrenci olarak- bugün yemeyip içmeyip sırf seri yapıcam diye alınan modeller ve o bol adetlerden, birgün bıkıyorsunuz ve değerinin altında vermek zorunda kalıp yazık ediyorsunuz. Bunu ben de yaşadım ve en temel tavsiyem; çok büyük adetli serilerden kaçının; bir E46 serisini eksiksiz dizmek, ancak o E46'dan bıkmanıza sebep olur ve diğer güzelliklerin tadını alamadığınız gibi, asla satmayacağınızdan emin olduğunuz E46 M3 CSL'inizi bile o satış girdabında, tüm E46'lar ile beraber satıvermişsiniz... Oysaki bir kaç ay önce "CSL'imi satacağıma kendimi asarım" türünde iddialı söylemleriniz vardı. Bunları çok yaşadım. Füme, bordo, beyaz F430 modellerini sattığımda, düz kırmızı (rosso corsa) F430'un kıymetinin -gözümde- nasıl arttığını anlatamam. Eimde tek kalan BBR F430 oydu çünkü ve müthiş gelmişti. Bir arabayı çok sevmek, asla ve asla renklerini ve versiyonlarını alıp sıra sıra dizmek anlamına gelmez. Bunu gerçekten kendiniz istediğiniz için yapıp yapmadığınıza emin olun ve forumda seri dizmiş olarak görünmek için yapmayın. Önemli olan sizin ne istediğinizdir çünkü... Bu sadece o anki hırstır ve geçicidir arkadaşlar.

Şimdi ne alakası var diyeceksiniz artan fiyatlarla! Şöyle bir alakası var; çok fazla model hedeflerseniz -ki bu en çok seri dizicem demek suretiyle oluyor- 20-30 TL gibi ufak tefek artan fiyatlar totalde gözünüze çok geliyor. O yüzden mantıklı makul hedefler belirlemek her zaman en mantıklısıdır. Bir M3 CSL'i aldıktan sonra aynının farklı rengini almak ve sonra düz M3'ü almak ve sonra yine onun da farklı rengini almak; renklere gitmek, emin olunuz kendiniz için değil, başkaları görsün diye yaptığınız, gereksiz bir harekettir... Yıllar önce forumlar ve internet yokken de ben modleler alıyordum ve hiçbir zaman aynı aracın farklı bir rengini almadım. Bu benim tarafımdan böyle görünüyor. Ancak şunu da eklemek isterim; bir markanın o modelini hastalık derecesinde sevmek ve eksiksiz olarak hepsini almak ve sadece o markayı alıp temalamak da ayrı bir yol ve çok da mantıklı. Ama benim tavsiyelerim sadece dişini sıkarak alım yapan arkadaşların üzülmemesi içindi...
Resim

mesaj için Kenan Şavklı teşekkür aldı- 3:
MAKOSHARK, maranello550, srht
Kullanıcı avatarı
Kenan Şavklı
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: kenan savkli
Rep Puani: 9113
Kenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yok

İletiYazar: MAKOSHARK » 17 Ağu 2010, 01:06

gearbox yazdı:2005 yılından itibaren Kyosho Aa seviyesinde modeller almaya başladım ve geçen yıl hepsini satana kadar bu gaöda toplam 117 model biriktirmiş oldum. 5 yıllık periyodda bir Kyosho'nun 125TL olduğunu da 220TL olduğunu da gördüm; Aa'da da keza... 5 yıl kısa bir zaman değil ve bu süre zarfında çıkışlara şahit olduğum gibi, inişlere de şahit oldum. Tekrar 125'lere inmesini beklemek çok saçma bir hayal ama inişlerin de tekrar olabileceğini düşünmüyor deilim ve Mustafa'ya bu noktada tastamam katılıyorum. Aa'ın değerini artırma politikası ile yaptığı zamlar; markanı9n itibarını gerçekten arttırdı ama yurdumuza özellikle bazı modelleri bakımından CMC modelleri ile aynı seviyeye geldi. Minichamps ki her modelinde yüksek rakamları haketmese de çok yüksek rakamlar istiyor ki bu noktada daAa'ın bu yüksek rakamlarını hakettiğini düşünüyorum. Ayriyeten, Aa'ın son 1,5 yıldır yaptığı yatırımlara inanamıyorum...

Benim için ise model piyasasının rakamsal olarak artması; çok spesifik ve burada zaten iç bulunmayan ve bulunmayacak modellere yöneldiğim için çok da enterese etmiyor. Dışarıdan getirtmek, çok sağlam kanallardan da olunca sıfır risk ve hızlı kavuşma anlamına geldiği gibi; çok gereksiz yüksek adetleri de hedeflemediğim için gönlüm de rahat oluyor; aldığım ürün de pahalıca ama en prestijli oluyor, mutlu da oluyorum. Model alımı yaparken ya da serileri dizmeyi planlarken; gelecekte gerçekten neleri hedefleyebielceğinizi çok iyi tespit ediniz ve ona göre alım yapınız derim. O adetli adetli serilerin kabak tadı vermeyeceğinden emin olun; hepsi aynı neticede! Çünkü -misal öğrenci olarak- bugün yemeyip içmeyip sırf seri yapıcam diye alınan modeller ve o bol adetlerden, birgün bıkıyorsunuz ve değerinin altında vermek zorunda kalıp yazık ediyorsunuz. Bunu ben de yaşadım ve en temel tavsiyem; çok büyük adetli serilerden kaçının; bir E46 serisini eksiksiz dizmek, ancak o E46'dan bıkmanıza sebep olur ve diğer güzelliklerin tadını alamadığınız gibi, asla satmayacağınızdan emin olduğunuz E46 M3 CSL'inizi bile o satış girdabında, tüm E46'lar ile beraber satıvermişsiniz... Oysaki bir kaç ay önce "CSL'imi satacağıma kendimi asarım" türünde iddialı söylemleriniz vardı. Bunları çok yaşadım. Füme, bordo, beyaz F430 modellerini sattığımda, düz kırmızı (rosso corsa) F430'un kıymetinin -gözümde- nasıl arttığını anlatamam. Eimde tek kalan BBR F430 oydu çünkü ve müthiş gelmişti. Bir arabayı çok sevmek, asla ve asla renklerini ve versiyonlarını alıp sıra sıra dizmek anlamına gelmez. Bunu gerçekten kendiniz istediğiniz için yapıp yapmadığınıza emin olun ve forumda seri dizmiş olarak görünmek için yapmayın. Önemli olan sizin ne istediğinizdir çünkü... Bu sadece o anki hırstır ve geçicidir arkadaşlar.

Şimdi ne alakası var diyeceksiniz artan fiyatlarla! Şöyle bir alakası var; çok fazla model hedeflerseniz -ki bu en çok seri dizicem demek suretiyle oluyor- 20-30 TL gibi ufak tefek artan fiyatlar totalde gözünüze çok geliyor. O yüzden mantıklı makul hedefler belirlemek her zaman en mantıklısıdır. Bir M3 CSL'i aldıktan sonra aynının farklı rengini almak ve sonra düz M3'ü almak ve sonra yine onun da farklı rengini almak; renklere gitmek, emin olunuz kendiniz için değil, başkaları görsün diye yaptığınız, gereksiz bir harekettir... Yıllar önce forumlar ve internet yokken de ben modleler alıyordum ve hiçbir zaman aynı aracın farklı bir rengini almadım. Bu benim tarafımdan böyle görünüyor. Ancak şunu da eklemek isterim; bir markanın o modelini hastalık derecesinde sevmek ve eksiksiz olarak hepsini almak ve sadece o markayı alıp temalamak da ayrı bir yol ve çok da mantıklı. Ama benim tavsiyelerim sadece dişini sıkarak alım yapan arkadaşların üzülmemesi içindi...

Kenannnn benim E46'laramı taş atıyosun kardeşimmmmmmmmm :lol: :lol: Şaka bir yana aklında bulunsun bana hesaplı bir gri karbon tavan lazım sonra birde turuncusuna bakıcam :smile: :smile:
Resim

mesaj için MAKOSHARK arkadaşımıza teşekkür edenler:
Kenan Şavklı
Kullanıcı avatarı
MAKOSHARK
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Deniz ÇAGLIYAN
1/18 Model Sayısı: 851
1/24 Model Sayısı: 4
Toplam Model Sayısı: 855
Rep Puani: 11586
MAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yok

İletiYazar: malikaltindis » 17 Ağu 2010, 01:15

REVOLUTION yazdı:
Birde bunun öbür yanı var bunu yurt dışında satan adam kar yapmıyormu ? tabiki yapıyor; o zaman bizim burda satanlar ne yapıyorlar ? 4xkar yapıyorlar!
Asıl üzüldüğüm konu yabancı ülkede yaşayan insanların alım gücü iyi ve üstüne birde ucuza alabiliyorlar ama biz burda az gelirle daha fazla ödeyerek model alıyoruz; gerçi ben artık almıyorum çünkü daha önce 20-30 tl için uğraşmaya ve riske girmeye değmez diyordum ama artık bu fark olduğu sürece almam mantıklı değil!

4x kar diye bir şey söz konusu değil çünkü nasıl bir ülkede yaşadığımız ortada.devlet sosyal devlet olmaktan çıkmış,halkını savunacağına,halkını yolunacak kaz olarak gördüğünden 'soygun' derecisine varan vergiler uyguluyor.
Resim

mesaj için malikaltindis teşekkür aldı- 2:
Kenan Şavklı, maranello550
Kullanıcı avatarı
malikaltindis
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: malik
Rep Puani: 1160
malikaltindis rep puani yokmalikaltindis rep puani yokmalikaltindis rep puani yokmalikaltindis rep puani yokmalikaltindis rep puani yok

İletiYazar: Kenan Şavklı » 17 Ağu 2010, 02:45

MAKOSHARK yazdı:
gearbox yazdı:2005 yılından itibaren Kyosho Aa seviyesinde modeller almaya başladım ve geçen yıl hepsini satana kadar bu gaöda toplam 117 model biriktirmiş oldum. 5 yıllık periyodda bir Kyosho'nun 125TL olduğunu da 220TL olduğunu da gördüm; Aa'da da keza... 5 yıl kısa bir zaman değil ve bu süre zarfında çıkışlara şahit olduğum gibi, inişlere de şahit oldum. Tekrar 125'lere inmesini beklemek çok saçma bir hayal ama inişlerin de tekrar olabileceğini düşünmüyor deilim ve Mustafa'ya bu noktada tastamam katılıyorum. Aa'ın değerini artırma politikası ile yaptığı zamlar; markanı9n itibarını gerçekten arttırdı ama yurdumuza özellikle bazı modelleri bakımından CMC modelleri ile aynı seviyeye geldi. Minichamps ki her modelinde yüksek rakamları haketmese de çok yüksek rakamlar istiyor ki bu noktada daAa'ın bu yüksek rakamlarını hakettiğini düşünüyorum. Ayriyeten, Aa'ın son 1,5 yıldır yaptığı yatırımlara inanamıyorum...

Kenannnn benim E46'laramı taş atıyosun kardeşimmmmmmmmm :lol: :lol: Şaka bir yana aklında bulunsun bana hesaplı bir gri karbon tavan lazım sonra birde turuncusuna bakıcam :smile: :smile:

Deniz abi hayata atılmış kişiler olarak; zaten kendimizi tenzih ediyorum. Çok şükür kazanmaya başlamışız, hayata atılmışız zaten. Bizim bir modelin fiyatının 20 30TL artmasından dolayı sıkıntımız olacağını zaten hiç sanmıyorum. Sen istersen aynı seriye tur bindire de bilirsin. :lol: ya da ben hiçkimsenin yapmayacağı bir Unimog deliliği yapıyorum ki satmaya kalksam kimse dönüp de bakmaz bile; ölü yatırım yani... Benim M3 örneğindeki kastım da zaten bir kişiyi değil, çok yaygın bir seri olduğu içindi, senin modeller aklıma bile gelmedi ki sende serisi olmayan birşey zaten yok. :lol: Maaşallah diyelim. Yani bu kadar ufak zamların gözde büyümesi, kısıtlı imkanla büyük hedeflerin seçilmesidir diye düşünüyorum... Karbon tavan nadirdi en son; ben 2007'de camları kırık olan bir CSL'i 100TL ya satmıştım... :devil:
Resim
Kullanıcı avatarı
Kenan Şavklı
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: kenan savkli
Rep Puani: 9113
Kenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yok

Sonraki

Diecast Genel

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir