1/18 BBR F458 ITALIA...

Yetkili: BuRaK-B, REVOLUTION

1/18 BBR F458 ITALIA...

İletiYazar: Kenan Şavklı » 14 Ağu 2010, 00:25

Herkese selamlar... :smile5:

Yeni bir paylaşımla daha karşınızdayım ve bu sefer tarım, traktör, iş makinası vs. değil. Bir çok kişi beni sadece bu gruplarla anmaya başladı ki yeni gelen bu canavarı sizle paylaşınca, aslında ana yönelimimin ne olduğu da böylelikle, bilmeyenler tarafından öğrenilecek gibi... Aslında güncel spor otomobilleri pek sevmem ama demirbaş olarak edindiğim araçlarımın yanında bulunması gereken parçalardan biriydi... Çıkalı birkaç hafta olması ile; herhalde gelmesine daha var derken, Ahmet'in BBR 458 ITALIA konusunda CYG'ye geldiğinin haberini duymamla cinlerim tepeme fırladı. Çünkü Cyg'den bu parçaların geleceğini çoktan öğrenmiş olamam gerekirdi... Neyse tamamen faklı ve hızlı bir kanaldan çok kısa bir sürede, birazcık da olsa daha ucuza edindim bu parçayı da...

Resim

Evet... Bu seferki model incelememiz bir resin materyalinden imalat ve selefi olan F430 ile karşılaştırmalı olarak paylaşmayı yeğledim. Çünkü resin materyalini ben de ilk defa bir modelde 1/1 tanıdım. F458'i çok beğenip, BBR'ın resinden imal etmesinden mütevellit vazgeçen ya da kararsız kalan arkadaşlara ışık tutabilmeyi hedefliyorum. Bana soracak olursanız şimdiden söyleleyim; benim beklentilerimi fazlasıyla karşıladığı gibi, önceki BBR üretimlerinden de; vazgeçirmese de, soğuttu desem fazla abartmış olmam...

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resin üretimi bir modele, bu güne kadarki minyatür diecast modellere olan bakış açınızı tamamen değiştirerek bakmanız gerekiyor! Resin (reçine) materyalinden üretilmiş bir modele, tamamen "yeni bir yorum" gözüyle bakmazsak,asla bu farklı üretimlerin meyvelerini yiyemeyiz... Burada temel; modelin son halinin, gerçeğini ne kadar yansıtabildiğine bakmak oluyor; kesinlikle elle kurcalanmayı gerektiren fonksiyonellikleri barındırmıyor. Öyle ki tekerlekler dönmüyor ve ön aks viraj mekanizmasını barındırmıyor... Müzelerde ya da tasarım stüdyolarında yer alan ve fikir vermesi açısından kusursuz ve prüzsüz bir şekilde imal edilmiş; kilden ya da mumdan imal edilmiş modeller vardır ya! İşte onların mantığıyla, dış görünümü kusursuzca imal edilmiş mükemmel bir ürün. Bu kusursuz görsel argümanları, bir Diecast'te imal etmenin külfetlerinden mütevellit; "ya sağı-solu açılan ama prüzlü ve çukurcuklu bir model, ya da hiçbir yeri açılmayan ama kusursuz bir son görünüme sahip model üretmek"ten meydana geliyor. Bu ve benzeri materyal kullanımları öteden beridir vardı ama bilinmezdi; çünkü hobby edition ürünlerde bu materyaller kullanılmamıştı... Daha önce 1/1 gördüğüm ilk resin model olan F430GT (kırmızı) modelini incelediğimde bu materyalden daha en başlarda soğumuştum. Çünkü benim şanssızlığıma; çizikler içerisinde bir model denk gelmişti ve çok kolay çizilebilen ve hafif pilastik hissi veren, parlamayan pilastik maket hissini veren bir materyal gözlemlemiştim. Sevmememin bir diğer nedeni de aslında F430 GT gibi bir arabadan nefret etmemdi...

Aşağıdaki iki fotoğrafta yeralan logolara dikkat! F430'a oranla çok daha sağlam bir şekilde yerlerine yerleştirilmiş daha sağlam bir logo var. Özellikle öndekini ilk oalrak bu aracın 1/1'inde FerMas'ta sergilenirken gördüğümde, oraya nasıl tutturduklarını merak etmiştim ve siyah bir tutamağın aslında o logoyu önde havada tutuyormuş gibi hissi veren bir şekilde orada konumlandığını gördüm. Mükemmel ve çok sanatsal bir ayrıntı bu... Aynı logo, Hot Wheels üretimi F458'de, tamemen düz duvar halinde yapılmış bir yüzeye yapıştırılmış; çıkıntı mıkıntı yok... :lol:
Resim

Resim

Modelin hiçbiryerinin açılmadığını yukarıda da yazmışıtm ama yine de işlenmiş detaylara biraz göz atacak olursak: Dış yüzey kadar etkileyici olmayan bir iç mekan var. İçeride kullanılan halı zemin haricinde, koltuk ve dashboard materyalleri, gerçeği yaşatmayan bir his veriyor; çok pilastik kalıyor; direksiyonun üzerindeki tuşlar, stickerlarla geçiştirilmiş... "Nasıl olsa camın arkasından bakacaklar" düşüncesi ile bu konuma hiç özen göstermemişler. Biraz "artislik" oluyo ama hakikat böyle...

Resim

Resim

Bu arada, aşağıdaki fotolarda, bana ait olan modelin dashboard'ında yer alan "458 Italıa" yazısının tam olduğunu göstermek istedim. Modelin lansman fotolarında -malum- "ITALIA" yazacağına "TALIA" yazıyordu; yanı "I" nın biri eksikti... :smile5: Bu ve benzeri eksiklikler, modelciler arasında, namus olarak addedilebilecek argümanlardan biri...

Resim

Resim

Motor da keza, tatmin etmeyecek yanlardan biri gibi geldi ! F430'da, gerçeği biraz daha fazla yaşatan materyal hissi vardı. Geçirgen ızgaralardan motoru izlemek de ayrı bir keyif...
Resim

Resim

Resim

:cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1: :cup1:

Halef-selef karşlaştırması yaparak; hem daha önce tanıtmadığım F430'umu tanıtabilir, hem de profesyonel modelciliğin resin'e geçmekte ne kadar iyi ya da kötü yaptığını tartabiliriz...
Resim

BBR, F430 modelini 1/18 olarak yapacağını ilk duyurduğunda kıyamet kopmuştu! Çünkü Hot Wheels gibi bir üreticiden sonra, pahalıca da olsa düzgün ve prestijli Ferrari'lere kavuşulacaktı; hem de o dönem henüz çok yeni bir araç olan F430... :dance2: Ama sonralarda, kimi ithal edilmeyen tipleri hariç itibar kaybı da yaşayan bu model, 300TL'lara kadar inen ikinci el satış fiyatları ile beni kendinden soğuttu. Bunun üzerinde elimdeki 4 adet F430 Coupe'den; sadece bu düz kırmızı (rosso corsa) olanı elimde tutacak biçimde hepsini satmıştım. İyi ki de yapmışım. :whew: Çünkü üzerlerine çok fazla versiyon çıktı ve bu kadarına da yetişmeye çalışmak -renge gitmek konusunda- benim için zordu. Bugün, çok zevdiğim 1/18 Unimog'ların bile son kalan bir kaç rengini alıp almamakta gerçekten kararsızım; çünkü tipini ve özelliklerini ezberlediğim bir parçanın kargo yollarını gözlemek heyecan vermiyor!

Resim

Tekerleklerden karşılaştırmaya giriş yapacak olursak; jantlardaki metal hissi, F430'da kesinlikle çok daha gerçekçi ve gerçekte de, jant tasarımı olarak, F458'in diğer jant tipini (BMX bisikletin jantlarına benzeyen) daha çok sevdim. Umarım BBR ileride yapacağı 458 Spider modeli için o jantı kullanır. Kendinden epey söz ettiren fren diski konusu da; F458'e en acımazız davranacağım yönü oluyor maalesef. Çünkü; bir kere fren diskinin deliklerini sadece birer nokta oalrak konumlandırmış ve delmeye tenezzül etmemişler. Bu çok büyük bir eksi. Tamam siyah bir disk (carbon olduğu için) ama yine de kimi zaman, arkadan ışık vurduğunda o deliklerden ışık girmesi, H.E modelcilkte -benim için- beklenen bir argümandı... Bu olmadığı gibi, fren disklerindeki (gerçeğinde de var) kusuntular, acemi bir maketçinin, çamur sıçrama efektini andırıyor! Çok üzünücü... Aşağıdaki F430'un fren diskindeki son görüntü tamı tamına olması gerektiği gibi... F458 ITALIA, jant ve özellikle fren diski konusunda benden geçemiyor. "Turist Ömer Uzay Yolunda" filminin afişi gibi bir fren diski mi olur Allah aşkında...

Resim

Alt kısım konusunda F458 Italıa, tipik bir resin model... Otto Models de dahil olmak üzere bir çok 1/43 ya da 1/18 resin imalatı olan minyatür modeller, tıpkı bu şekilde bir alt görünüme sahipler. Ancak MADE İN CHİNA yazsının neden o kadar büyük yazıldığını anlayamadım; sanki çok övünülecek bir şeymiş gibi... :lol:
Resim

F430'un altı, F458'in tersine pilastikten imal edilmiş. Kaliteli bir pilastik olduğu için, rahatsız etmiyor ve aracın gerçeğinde de çok benzer bir dış görünüme sahip... Çin Malı yazısı ufacık... :lol:
Resim

Acak, alt kısmı incelememdeki asıl sebep, resin imalatlarını merak eden arkadaşların merakını gidereceğini düşündüğüm bir yönü olduğuydu. Konunun başlarında da belirttiğim gibi, tekerlekler dönmüyor ve araç viraj almıyor... Peki nasıl ve neyle tutturulmuş bu tekerlekler? Aşağıdaki gibi...
Resim
BBR, resin üretimi olan bu modelini, tıpkı Otto gibi; iki tekeri birbirine birleştiren metal bir çubukla tutturmuş ve tekerlerin dönmesini engellemek ve de eksen şaşmasını engellemek için sıcak silikonla sabitlemiş. Yorumum mu; kızmadım, ya da yadırgamadım çünkü normalde de elimi dahi sürmediğim kıymetli modellerin altının nasıl olduğu çok çok önemli değil. Ama -bana göre- bu kural resin imalatı olan modeler için geçerli.

Aşağıda da BBR'ın Diecast imalatı olan F430 modelinin şaheser niteliğindeki aks kısmı... :yuppi: Birkere "metal" akslara sahip ve bu metal asklar çift salıncaklı olduğu gibi, bağlı olduğu helezon sayesinde de, tıpkı gerçek bir otomobildeki gibi hareket edebiliyor... Ayrıca, alttaki fotoda, fren diskinin nasıl tamı tamına olması gerektiği gibi imal edilmiş olduğunu da görebilirsiniz. Karbon seramik disk frenlerin gerçeği de tıpkı böyle; küflenmiş kaşar gibi. :smile7:
Resim

Resim

Resim

İşte resin materyalinin yeğlenmesindeki bir argüman! "Aşağıdaki fotolarda" kapı kesimleri yer alıyor ve Diecast olan modelin, sırf kapıyı açabilmek uğruna -ki benim için önemli değil, elimi bile sürmem bu modellere- attığı kocaman kesik, yakın çekimden daha da korkunç görünüyor. Kendinizi 1/18 ebatta ufaltıp bu modelin yanına yaklaştığınızda, bu kapı aralığından eliniz, hatta bileğiniz bile girer...
Bunun yanında resin imalatının, açılmayan bir kapısı olsa da ne kadar da stabil ve o kadar yakından çekilmesinde rağmen rafine bir son görüntüsü var... İşte bu gibi çok ufak detaylar, bütünsel olarak müthiş bir son görünüme sebebiyet veriyor. Kaportanın bütünü önemseyenler, resin modele alışınca vazgeçemeyecekleri kesin...
Resim

Resim

Motor bölümleri de birbirine çok yakın görsel kalitedeler ama F430'un motorunda kullanılan pilastik malzemeleri daha tatminkar ve ayrıca F458'deki motor daha yüzeysel kalmış...
Resim

Resim

F430'a detaylı biçimde inecek olursak... Modelin yolcu kapısının kilit mekanizması altında, kullanım talimatları ve menşei yer alıyor.
Resim

İç mekan hususunda malzemenin dokunsal hissi de F458'den çok daha önde ve fonksiyon olarak çok iyi denebilir. Hepinizin bildiği üzere torpido gözü, mıknatıslı bir aletle açılabiliyor. İçeride de Ferrari yazısı bulunan bir el feneri tutturulmuş ve kapağın üstünde de bir paket var. İçinde ne var acaba... :smile7:
Resim

Hazır F430'u da tanıtmışken, o meşhur valiz setini de atlamak istemedim... Koltuklarını imal ettikleri malzemenin bire bir ayını bu valizlerde de kullanmışlar. Yumuşak ve kaygan bir yapıda kavuçuklar. Valizlerin üzerinde de fermuarların dahi birbirine geçen mekaniği göresel olarak yapılmaya çalışılmış ve epeyce de başarılmış da...
Resim

F430'daki bir diğer ayrıntı da, ufacık imal edilmesine rağmen yeterli derecede tatminkar bir son görüntüsü olan benzin kapağı açılır-kapanır mekanizması... o da mıknatıslı el aletiyle açılabiliyor. F458 ITALIA'da tabi ki bu da yok. Ama varlığı yeter. :smile5: :yuppi:
Resim

F430 un içine özgürce bakabilir hatta dokunabilirsniz ama; F458'e ancak, "kaç basıyo abiii!!" diyerek cama yapışan çocuklar gibi bakabilirsiniz... Ben de öyle baktım...
Resim

Resim

Resim

Şu an için elimde bulunan Ferrari'lerin son halini de eklemek istiyorum. BBR Sarı Enzo, GMP kırmızı F330P4 spider, Exoto yeşil Ferrari 500F2 (1954) de -ki F330P4 'ü sizlere tanıtmıştım- diğer Ferari'lerim.

Eklemek istediklerim de; yine Exoto 156 Sharknose, 330P4 (dekalsiz siyah) 330P4 (beyaz NART Ferrari), Exoto Ferrari 641/2 F1(1992), CMC Ferrari 500F2 (1953) kırmızı ve yine CMC üretimi olan, 1/18 Fiat Bartoletti /Ferrari Transporter olacak... Bir de, çıkarsa -ki kesin çıkar- F458 ITALIA'nın spider olanını, kırmızı haricinde bir renk ile almak isterim.

Görüldüğü gibi çok uzun bir Ferreri istek listem yok; Porsche'leri H.E olarak dizmek niyetindeyim çünkü Ferrari, gerçekten de beni çok çok etkileyen ve çok sevdiğim bir marka değil... Evet, bazı insanlar Ferrari sevmez ve ben de onlardanım. Bunda en büyük pay; ülkemizde Ferrari'lerin playboy aracı olarak bilinmesi ve "uln ne karı götürüyodur" diye sahibinin arkasından konuşturtması (ki sahiplerinin çoğu böyle konuşulmasından memnun) ve yine gece hayatında; paralı ama düşük tabaka insanların bu araçlarla boy göstermesi gibi durumlar, midemi bulandırıyor. Yani burada konu Ferrari bile olunca, onun da içine ediliyor. Spor otomobil hayalimde hiç Ferrari yok çünkü, önüne geleni düzen biri olarak görülmekten/bilinmekten nefret ederim. Çoğu kişi sadece böle olmak ve böyle bilinmek için Ferrari sever ve hayalini kurar ve satınalanların çoğu da böyle ki; bu durum, beni Ferrari'den daha da soğutuyor... Ama Avrupa'daki herhangi bir memlekette, afiyetle bir Ferrari'nin içinde yeralmayı isterdim... Sadece Avrupa; çünkü bizdeki durumun aynısı Amerika ve arap ülkelerinde de var. :yellen:

Şu var ki; bir italyan markası olmasına rağmen gerek sektörel olarak, gerekse de motorsporlarında Ferrari'nin tarihte bıraktığı iz ve o asaletli kusursuzluğu ve her modelinde hissettiğim o müthiş kadınsılık, tamamen ölümcül güzellikte ve çekicilikte...

Resim

Evet... Sonunda almam dediğim resin bir modelin sahibi ben de oldum ve tetkiklerim kesinlikle; pişman olmak bir yana iyi ki almışım dedirtecek biçimde neticelendi. BBR bu modeli de Diecast olarak imal etseydi, F430'un devamı-taklidi gibi olacaktı sanki. Çünkü, bildiğim veya bilmediğim bir çok model koleksiyoncusu, F430'u bir adetten fazla aldılar ve gerçekten F458'in de yanlarında Diecast ve aynı kapı-baca özelliklerinde olması -bana göre- bir farklılık yaratmazdı ve fuarda gördüğüm ilk BBR yapımı F458'i gördüğümde "eyvah resin" demiştim ama, şimdi hoşgeldin resin diyorum. Sizleri bilemem ama ben bu F458'i resin olarak almış olmakla, yeni bir Ferrari almış olma hissini yaşadım. ---Yeni hissini yaşadım... :yuppi: --- Çünkü tamamen farklı bir yapı, farklı bir deneyim, farklı bir dünya ve kesinlikle hatları bakımından çok çok daha gerçekçi. Daha önce de belirttiğim gibi, bir müzede sergilenen model gibi ya da otomobil tasarım atolyelerinde yer alan numune modeller gibi kusursuz ve son halinin gerçeğiyle bire bir aynı olması gerektiğinden yola çıkılarak yapılmış bir model ve profesyonellik gereği bu açıdan bakmanın kaçınılmaz olduğu da bir gerçek. Çünkü daha nice beklenen model, resin'den imal edilecek ve edilmeye de devam ediliyor... Özellikle sunumu çok etkileyici olan bu modelin; ağır tablasının üzerinde dikişli deri kaplama ve cnc'de kesilmiş 458ITALIA logosu ile zaten ilk başta çok çok etkiliyor; beni de öyle etkiledi. Resin konusunda tereddütte olan herkese tavsiye derim. Okuyan herkese teşekkürler...
Resim
Resim

Kullanıcı avatarı
Kenan Şavklı
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: kenan savkli
1/18 Model Sayısı: 0
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 9113
Kenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yok

Re: 1/18 BBR F458 ITALIA...

İletiYazar: bilobek » 14 Ağu 2010, 00:40

abi herzamanki gibi süper fotolar süper anlatım süper konu !!! modelin kalıplaması o kadar iyiki güzel bir dış mekanda cidden 1/1 gibi durur senin bana msn den dediğin gibi..kapıların açılmadığı bilmiyordum ama olsun sonuçta o bir f458 italia :smile: ..istanbuldada artıyor kırmızı ve grisini gördüm şimdiye kadar , abi hayırlı olsun cidden harika bir seri yaptım tebrikler abi devamınında gelmesini diliyorum abi umarım listendeki modelleri hemen edinirsin abide bizde şöyle bir toplu ferrari görürüz :smile: ....
Resim
Kullanıcı avatarı
bilobek
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: bilal bektas
Rep Puani: 1190
bilobek rep puani yokbilobek rep puani yokbilobek rep puani yokbilobek rep puani yokbilobek rep puani yok

İletiYazar: srht » 14 Ağu 2010, 00:43

Kenan abi hayırlı olsun.Yine çok güzel bir paylaşım yapmışsın.Yine önceden de dediğim gibi F430&F458 Italia'nın diecast dergisinde bir incelemesini okumuş gibi oldum.F458 gerçekten güzel bir model ama F430'unu daha çok sevdim ve artık iyice almam gerektiğine inandım.Ancak şu var ki sendeki kırmızı coupé modeli artık üretilmiyor sanırım.Şu anda sadece beyazı var;beyaz hoşuma gitse de kırmızısı daha güzelmiş ve sanırım elimdeki tek Ferrari olacağı için kırmızısı daha makbul..Neyse konunu dağıtmayayım.
Güzel günlerde sergilemen dileğiyle abicim.
Resim
Kullanıcı avatarı
srht
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Serhat
Rep Puani: 5590
srht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yok

İletiYazar: S.CANKILIC » 14 Ağu 2010, 00:57

Süper bir model Kenan abi rengi yeter desem çok mu abartmış olurum yani boya kalitesi
S.CANKILIC
MİSAFİR ÜYE
MİSAFİR ÜYE

İletiYazar: yabaroz » 14 Ağu 2010, 01:56

Gerçekten çok güzel bir anlatım,tebrik ederim Kenan abi.Keşke buluşmaya yetişseydi de canlı görebilseydik :smile:

Resin modelle ilgili ilk başta benim de korkularım vardı.İlk başlarda Neo'nun modellerini inceleyerek bu korkuyu yendim.Fotoğraflarda 1/1 bakıldığı kadar güzel çıkmıyor bence.1/1 görüntü kalitesi diecaste göre çok daha hoş.

Eline sağlık abi rep :+1:
Resim
Kullanıcı avatarı
yabaroz
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Ozan Berke Yabar
1/18 Model Sayısı: 90
Rep Puani: 2225
yabaroz rep puani yokyabaroz rep puani yokyabaroz rep puani yokyabaroz rep puani yokyabaroz rep puani yokyabaroz rep puani yokyabaroz rep puani yokyabaroz rep puani yokyabaroz rep puani yok

İletiYazar: Kenan Şavklı » 14 Ağu 2010, 04:14

bilobek yazdı:abi herzamanki gibi süper fotolar süper anlatım süper konu !!! modelin kalıplaması o kadar iyiki güzel bir dış mekanda cidden 1/1 gibi durur senin bana msn den dediğin gibi..kapıların açılmadığı bilmiyordum ama olsun sonuçta o bir f458 italia :smile: ..istanbuldada artıyor kırmızı ve grisini gördüm şimdiye kadar , abi hayırlı olsun cidden harika bir seri yaptım tebrikler abi devamınında gelmesini diliyorum abi umarım listendeki modelleri hemen edinirsin abide bizde şöyle bir toplu ferrari görürüz :smile: ....

Teşekkür ederim Bilalcim. Detaylar inanılmaz biçimde işlenmiş ve koleksiyon değeri olan kıymetli şeyler pek hoş geliyor bana. :whistle: Mesela almayı istediğimi yazdığım Exoto 156 Sharknose'u bir incele derim :shocked2: Bu tip detaylar da beni zaten otomotivdeki yarış tarihini incelemeye itti ve bu '50'lerin, '60'ların ve '70'lerin yarış efsanelerine vuruldum; ama H.E olmaları şart, çünkü müzeye gidip incelemiş hissini yaşatıyor. bazı '30'ların araçları da var w25 ve Audi Auto Union gibi...

Resin modellerde kapı vs. açılması olayı yok maalum, artık herkesin öğrenmesi gerekli olan birşey bu. :lol: Çok soran oldu çünkü "aaa açılmıyor mu" :shocked2: diye... Resin'lerin hiçbiryerinin açılmadığını çok kez yazmıştık ve nette de heryerde tüm forumlarda böyle geçiyor zaten. Otto'nun R11 Zender de öyle. :devil: Çok bilinen birşey bu...

1/1 oalrak ben de gördüm yollarda ve bir tanesinin jantları bu paylaştığım modelin jantından çok daha güzeldi. Kırmızıyı yeşilyurtta ben de gördüm ve makinem olsaydı çekecektim ama yanınmda değildi ve o aralar cenaze işleriyle uğraşıyorduk zaten... Düşüncelerin için teşekkür ederim Bilal, nice buluşmalara diyelim...

srht yazdı:Kenan abi hayırlı olsun.Yine çok güzel bir paylaşım yapmışsın.Yine önceden de dediğim gibi F430&F458 Italia'nın diecast dergisinde bir incelemesini okumuş gibi oldum.F458 gerçekten güzel bir model ama F430'unu daha çok sevdim ve artık iyice almam gerektiğine inandım.Ancak şu var ki sendeki kırmızı coupé modeli artık üretilmiyor sanırım.Şu anda sadece beyazı var;beyaz hoşuma gitse de kırmızısı daha güzelmiş ve sanırım elimdeki tek Ferrari olacağı için kırmızısı daha makbul..Neyse konunu dağıtmayayım.
Güzel günlerde sergilemen dileğiyle abicim.

Teşekkür ederim Serhat. F458ya da resin işçiliği modellerin alışılmasına daha var diyorum ve hak veriyorum F430'a sıcak bakmanı. Genel olarakDiecast modelciliği çoğunlukla bu yönde ilerliyor çünkü ve açılır kapanır özellikler ve diğer detaysal donksiyonları aramakta haklısın. Ben ise artık biraz fazlaca hevesimi aldım bu gibi özelliklerden ve spesifik olan şeyler beni çok enterese ediyor. Kırmızının bendeki bu düz jant ve koltuklu olanı gerçekten bitti ki üretim limit adedi -tam hatırlamıyorum ama- 2658 gibi bir rakam olmasına rağmen hiç kalmadı. Diğer kırmızı Coupe olan modelde Challenge Rims tabir edilen jantlar var ve koltukları da yarış tipi koltuklara sahip. Onlar da 507 limitliydiler ve onlar da tükendi. Ama İstanbul'da tanıyor olduğum bir abimiz, eğer hala eritmediyse elinde satılık 3 adet vardı bu 507 limitliden :shocked2: Şaka gibi ama gerçekten öyle. :lol: Coupe olarak kırmızı arıyorsan başka seçeneğin olmadığını söyleyebilirim. Beyaz da hoş ama gerçekten bu kırmızının (Rosso Corsa) yeri bambaşka. Coupe olarak elimden beyaz, füme ve bordo renkleri geçti ve hepsini yollayıp sadece bu düz kırmızıyı sakladım. Gerçekten de en kıymetlisi o oldu... Ben de tek alacaksan kırmızı olsun derim. Konuyu tabiki dağıtmıyorsun bu arada...

Teşekkür ederim düşüncelerin ve yorumun için, nice paylaşımlara...

yabaroz yazdı:Gerçekten çok güzel bir anlatım,tebrik ederim Kenan abi.Keşke buluşmaya yetişseydi de canlı görebilseydik :smile:

Resin modelle ilgili ilk başta benim de korkularım vardı.İlk başlarda Neo'nun modellerini inceleyerek bu korkuyu yendim.Fotoğraflarda 1/1 bakıldığı kadar güzel çıkmıyor bence. 1/1 görüntü kalitesi diecaste göre çok daha hoş.

Eline sağlık abi rep :+1:

1/1 kesinlikle daha güzel görünüyor Ozan haklısın. Ben ilk fotolarını nette görünce resin modelleri, pilastik gibi birşey sanmıştım hissiyat olarak. Buluşmaya da bir gün geç geldiği için getiremedim... Teşekkürler yorumun için...

DASTOK yazdı:Süper bir model Kenan abi rengi yeter desem çok mu abartmış olurum yani boya kalitesi

Boya işinde BBR zaten öndegerçekten. Ama boyanın atıldığı yüzey de o kadar önemli ki... İişte değinmediğim ama resinin asli amaçlarından biri de bu zaten. Boya iyi ama gövde de kusursuz... Teşekkür ederim yorumun için kardeşim...
Resim
Kullanıcı avatarı
Kenan Şavklı
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

Kenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yok

İletiYazar: Emre E. » 14 Ağu 2010, 07:58

Harikasın Kenan. Büyük bir zevkle okudum. Paylaşımı görünce çok sevindim zaten, o ayrı.
Şahlanan At'a :+1: REP...
:nazar: :nazar: :nazar:
Kullanıcı avatarı
Emre E.
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Emre
1/18 Model Sayısı: 134
Toplam Model Sayısı: 134
Rep Puani: 19150
Emre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yok

İletiYazar: Ahmet » 14 Ağu 2010, 12:16

:shocked2: :shocked2: :shocked3: :shocked3: :hosp: :doctor: :diecastasi:

Abim paylaşımı "458" geldi dediğin günden beri merakla bekliyordum ama hzaırlıklı olduğum bu paylaşımında bu kadar büyük heyecan ve şok yaşayacağımı tahmin etmemiştim( pozitif manada :lol: ) Hani kelimelerin bittiği yer vardır ya orası benim için şuan Ferrari hastalığımı yeniden nüksettirdin diyebilirm abim.Zaten "Kyosho" hazretlerine var olan sevgilerimi bir daha dile getiriyorum :angry: Model fazla yorumu mahal bırakmıyor RESİN olmasına rağmen enfes bir model bu da RESİN üzerindeki önyargıları kırmamımızı sağlıyor.Keza son dörtlü Ferrari kareside beni benden aldı diyebilirm.Bu güzel detaylı paylaşım için teşekkürler abim REP ler yetmez ama +REP :+1: :drinksb: :nazar:
Resim
Kullanıcı avatarı
Ahmet
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Ahmet SENSU
1/18 Model Sayısı: 28
1/24 Model Sayısı: 1
1/43 Model Sayısı: 30
1/72 Model Sayısı: 5
1/87 Model Sayısı: 1
- / -- Model Sayısı: 287
Motorsiklet Model: 1
Toplam Model Sayısı: 353
Rep Puani: 7528
Ahmet rep puani yokAhmet rep puani yokAhmet rep puani yokAhmet rep puani yokAhmet rep puani yokAhmet rep puani yokAhmet rep puani yokAhmet rep puani yokAhmet rep puani yokAhmet rep puani yokAhmet rep puani yokAhmet rep puani yokAhmet rep puani yokAhmet rep puani yokAhmet rep puani yokAhmet rep puani yokAhmet rep puani yokAhmet rep puani yokAhmet rep puani yokAhmet rep puani yokAhmet rep puani yokAhmet rep puani yokAhmet rep puani yokAhmet rep puani yokAhmet rep puani yokAhmet rep puani yokAhmet rep puani yokAhmet rep puani yokAhmet rep puani yokAhmet rep puani yokAhmet rep puani yok

İletiYazar: gokhan derli » 14 Ağu 2010, 18:38

Kenan'cım belgesel tadında süper bir anlatım olmuş. Zevkle izledim(pardon, okudum:))Ferrari hoşuma giden bir marka ama, yine de, bilemiyorum ulaşamadığım için midir? ama bir süper Clio'yu, veya Lancia Hf İntegrale'yi, Escort Cosworth'u daha çok kullanmak istemişimdir. Daha önceden bir R5 Turbo'm vardı mesela.. İkinci araç olarak tekrar almak isterim hep.. Eşşekler gibi pişman olmuşumdur, ama hiç zengin olsam da bir Ferrari'ye binsem diye hayal etmedim.. Benim alacağım spor car herhalde Lotus Esprit olurdu.. Ha bir de Lamborghini Countach'a hiçbir zaman hayır diyemem.. Ama tekrar söylüyorum Ferrari sevmiyor değilim. yinede güzel fakat, cesaret isteyen(Özellikle ülkemizde) bir marka..
Resim
Kullanıcı avatarı
gokhan derli
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Gökhan
Toplam Model Sayısı: 1590
Rep Puani: 3930
gokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yok

İletiYazar: BuRaK-B » 14 Ağu 2010, 19:12

Kenan modellenmesi çok harika bir model bu. Sunumun herzamanki gibi özenle hazırlanmış ve çok iyi yol gösterici olmuş.
Ben özellikle modellerin ince detaylarına kadar kurcalamasını seven biriyim, bu yüzden kapı-kaput-bagaj gibi ayrıntılara önem veriyorum. Tek korkum bu kusursuz görünümün altına sığınarak diğer model firmalarının da gelecekteki tüm modelleri Diecast üretiminden çıkartıp Resin olarak modellemesidir. Umarım bu sadece bir seçenek olmakla kalır. Hatları vs. herşeyiyle kusursuz olan bu modelini, oluşturduğun güzel Ferrari serisiyle birlikte keyifle seyret... :nazar:
ResimResim
Kullanıcı avatarı
BuRaK-B
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Burak BALIKÇI
1/18 Model Sayısı: 100
1/43 Model Sayısı: 10
1/64 Model sayısı: 10
1/87 Model Sayısı: 3
Motorsiklet Model: 17
Toplam Model Sayısı: 140
Rep Puani: 9985
BuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yok

İletiYazar: malikaltindis » 14 Ağu 2010, 21:16

:+1:
Resim
Kullanıcı avatarı
malikaltindis
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: malik
Rep Puani: 1160
malikaltindis rep puani yokmalikaltindis rep puani yokmalikaltindis rep puani yokmalikaltindis rep puani yokmalikaltindis rep puani yok

İletiYazar: REVOLUTION » 15 Ağu 2010, 01:02

Kenan başlığı görünce bile heycanlandım... fotoğraflar, alatım ve karşılaştırma mükemmeldi :y: Bu paylaşıma rep yetmez gerçekten sevgili adminimiz bu konu hakkında bir çalışma yapsın değişik birşeymi olur yoksa bir basmada 100 repmi verilir bilmiyorum.
Kesinlikle yazdıklarımda ciddiyim dört dörtlük bir paylaşım olmuş ama bence yeri yanlış olmuş bu kısmın yetkili arkadaşımız Sinan'dan bu başlığı Model inceleme ve karşılaştırma kısmına almasını rica ediyorum. :duyuru:
Dediğim gibi fotoğraflar ve yazdıklarından sonra söylenecek veya sorulacak birşey yok teşekkür derim :handshake:
Benim için Ferrari'nin yeri ve sevgisi her zaman başka olmuştur. Ferrari'ye (360 Modena) oturup motoru çalıştırdığım anı kelimelere dökmemin imkanı yok!!!
Ve benim görüşüme göre en güzel Ferrari budur. F458 daha çıkmadan fotoğrafları görünce hayran olduğum bir modeldi.
Bu yüzden bu güzel paylaşımın için tekrar teşekkürler Kenan'cığım!
Kesinlikle çok güzel bir model sana katılıyorum Her ne kadar benim için hiç bir yeri açılmaması ve mıncıklamaya yer olmamasına rağmen yinede çok beğendim.
Ama BBR'dan iç kısmının kalitesini daha iyi olmasını beklerdim kapıları açılmıyor diye böyle yapmamaları lazımdı! Ama olsun yinede F458 harika :y:
Resim
Kullanıcı avatarı
REVOLUTION
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Devrim SEN
1/18 Model Sayısı: 224
1/24 Model Sayısı: 1
1/32 Model Sayısı: 1
1/43 Model Sayısı: 1
1/72 Model Sayısı: 12
- / -- Model Sayısı: 9
Motorsiklet Model: 22
Toplam Model Sayısı: 270
Rep Puani: 5230
REVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yok

Re: 1/18 BBR F458 ITALIA... (VİDEO EKLENDİ)

İletiYazar: Kenan Şavklı » 15 Ağu 2010, 05:50

Emre ERBASAR yazdı:Harikasın Kenan. Büyük bir zevkle okudum. Paylaşımı görünce çok sevindim zaten, o ayrı.
Şahlanan At'a :+1: REP...
:nazar: :nazar: :nazar:

Emre abim çok sağolasın, eksik olma. Okuduğun için teşekkür ederim,. Bu kadar yeni imalat olan bir modeli, kısa sürede almış olmanın verdiği heyecanla yazdım-çizdim. Beğenmene sevindim Emre abim, eksik olma...

KARKAS yazdı:Çok güzel bi model almışsınız hayırlı olsun,iyi seyirler.

İyi temennilerin için teşekkür ederim hocam, nice paylaşımlara...

Ahmet yazdı::shocked2: :shocked2: :shocked3: :shocked3: :hosp: :doctor: :diecastasi:

Abim paylaşımı "458" geldi dediğin günden beri merakla bekliyordum ama hzaırlıklı olduğum bu paylaşımında bu kadar büyük heyecan ve şok yaşayacağımı tahmin etmemiştim( pozitif manada :lol: ) Hani kelimelerin bittiği yer vardır ya orası benim için şuan Ferrari hastalığımı yeniden nüksettirdin diyebilirm abim.Zaten "Kyosho" hazretlerine var olan sevgilerimi bir daha dile getiriyorum :angry: Model fazla yorumu mahal bırakmıyor RESİN olmasına rağmen enfes bir model bu da RESİN üzerindeki önyargıları kırmamımızı sağlıyor.Keza son dörtlü Ferrari kareside beni benden aldı diyebilirm.Bu güzel detaylı paylaşım için teşekkürler abim REP ler yetmez ama +REP :+1: :drinksb: :nazar:

Ahmet, zaten senin gibi birşeylerden anlayan değerli arkadaşlarım için bu tip paylaşımları yapıyorum desem inanır mısın; gerçekten öyle... Paylaşmanın keyfinin zirve yaptığı anlar böyle yaşanıyor. Teşekkür ederim öncelikle...

Şu var ki Ahmet; resin iömalatı bir model; kişinin aslında ne amaçla minyatür model biriktirdiğini de ortaya çıkartıyor! Açmam gerekirse; bu tip minyatür model biriktirme işleri, bir bakıma da teşhirciliği sevmemizden gelir ve bir modelin teşhirini ederken birbirinden ilginç ve yapımı zor olan özelliklerini anlatır/paylaşır ve haz alırız. İşte resin imalatı bir modelde genel olarak herkes için bu çok zor. Çünkü resin'in "bak şusu da var" dedirtecek bir yanı yok. Sadece ve sadece kusursuz bir gövdeden ibaret olan ve -her ne kadar kabul etmeyenler olsa da- günümüz profesyonel minyatür modelciliğinin trendi kesinlikle bu... Berbaerinde prestiji de getirmesi de cabası. Yani uzun lafın kısası; "hiçbiyeri açılmıyan bişeye okadar verilirmi" düşüncesi, biz Diecast'cilere denen "oyuncağa o kadar verilir mi" sorusuyla maalesef eşit orantıda oluyor... Şu bir hakikat ki, resin artık vazgeçilmez bir gerçek ve özellikle 1/43 biriktiren minyatür modelcilerin asla ve asla vazgeçmeyeceği bir maeryal halini aldı.

Beğendiğini söylediğin o son fotoda; o fotoyu çekerken "aslında ne kadar az Ferrari'm varmış" düşüncesine sevketti! Hakikaten de öyle çünkü Aa-Kyosho-Minichmaps birktirdiğim dönemlerde Kyosho'nun ve bazı Hot Wheels'lerin Ferrari'leri renk renk vardı; o bol adetlere alışmıştık ama, H.E modelcilikte malum adetler çok fazla zaten değil... Yeni almayı düşündüklerim de eklenince herşey çok güzel olacak... :smile5: Özellikle Exoto'nun 156 Sharknose modeli gelirse artık nasıl bir model inceleme konusu açarım bilemem... Değerli yorumlarına çok çok teşekkür ederim Ahmetcim...

gokhan derli yazdı:Kenan'cım belgesel tadında süper bir anlatım olmuş. Zevkle izledim(pardon, okudum:))Ferrari hoşuma giden bir marka ama, yine de, bilemiyorum ulaşamadığım için midir? ama bir süper Clio'yu, veya Lancia Hf İntegrale'yi, Escort Cosworth'u daha çok kullanmak istemişimdir. Daha önceden bir R5 Turbo'm vardı mesela.. İkinci araç olarak tekrar almak isterim hep.. Eşşekler gibi pişman olmuşumdur, ama hiç zengin olsam da bir Ferrari'ye binsem diye hayal etmedim.. Benim alacağım spor car herhalde Lotus Esprit olurdu.. Ha bir de Lamborghini Countach'a hiçbir zaman hayır diyemem.. Ama tekrar söylüyorum Ferrari sevmiyor değilim. Yine de güzel fakat, cesaret isteyen (Özellikle ülkemizde) bir marka..

Gökhan abi çok teşekkür ederim, onur duydum benzetmelerinle... Konuyu okuduysan değinmiştim; Ferrari'yi ben de sevmem ama iş, minyatür modelciliğe girince; hele ki bir de geçmişi başarılarla dolu asaletli bir yarış tarihinden bahsediyorsak, işler değişiyor... Ben minyatür modelciliğe sektörel yaklaşan bir minyatür modelci olarak; Ferrari'nin de alınması gereken parçalarının alınmasının elzemliğini savunuyorum ki; CmC-GMP-BBR-Exoto gibi markalar da tam da meraklandığım ve geçmişini önemsediğim modlelerini imal ediyolarlar çoğunlukla ve bu da satınalmayı kesinleştiriyor... F458'i de bu kadar çabuk edinmemin sebebi, F430'un yanına birşeyi ekleyebilmekti...

Sıraladığın Avrupa'lı modeller konusunda çok haklısın ve o Renault'ların, eski BMW'lerin, Opel'lerin ve Escort'ların tadı bambaşka... Şu var ki onlara olan merakıı da yine spesifik bir şekilde tatmin etmek niyetindeyim; Otto Models sağolsun diyelim... :devil: Özellikle Renault konusunda beni raydan çıkartan ve bilgisayarın başında dizlerimi yumruklamaya sebebiyet veren bir üretici... Renault 11 Turbo Zender paylaşımını da kısa süre sonra yapmayı düşünüyorum. İnşallah bulabilirsem Renault 5 Maxi rally ve Clio Williams'ı da eklemek niyetindeyim ama bulunmaları çok kolay değil işte. :dash1: Değerli düşüncelerin için teşekkür ederim Gökhan abicim...

BuRaK-B yazdı:Kenan modellenmesi çok harika bir model bu. Sunumun herzamanki gibi özenle hazırlanmış ve çok iyi yol gösterici olmuş.
Ben özellikle modellerin ince detaylarına kadar kurcalamasını seven biriyim, bu yüzden kapı-kaput-bagaj gibi ayrıntılara önem veriyorum. Tek korkum bu kusursuz görünümün altına sığınarak diğer model firmalarının da gelecekteki tüm modelleri Diecast üretiminden çıkartıp Resin olarak modellemesidir. Umarım bu sadece bir seçenek olmakla kalır. Hatları vs. herşeyiyle kusursuz olan bu modelini, oluşturduğun güzel Ferrari serisiyle birlikte keyifle seyret... :nazar:

Teşekkürler Burak. Dediğin gibi modelleme süper ama fonksiyonle detay arayanların da sıcak bakmayacağı bir parça. Açıkcası ben F430'larıda elinden geçirmiş biri olarak; BBR'ın bu modeli de bire bir anı özelliklerde sunması durumunda bu şimdiki heyecanımı yaşamazdım diye düşünüyorum. Yani onu da eime alıp kapı-baca aç kapa yapacaktım, valizlerini dizecektim ve diğerlerinin yanına koyacaktım... Hiç olmazsa bu şekilde farklı bir kulvarı ifade eden bir parçayı edinmiş olduğum gibi; ilk başta kat'i tavırla istemiyordum... Ama gerek MR gerekse de BBR resin üretimlerini bir bir alan tanıdıklarımın yaşadığı ve yaşattığı o profesyonellik duygusunu bana da aşıladılar ve bu kulvarın profesyonle seviyede yeradlığını ben değil tüm minyatür model camiası söylüyor. Bu gibi spesifik modeller için iyi ama senin de değindiğin gibi; genel olarak tüm Diecast'cilerin resine geçmesi bence de çok kötü olurdu... Yanlız şunu da belirtmek isterim; resin imalatının da işçliği ve mühendislik külfetleri, diecast işçiliği ve maliyetlerinden çok geride olmadığı gibi daha da ileride; külfetli, maliyetli bir işçilik. Mesela belli bir adet model hazırlandıktan sonra, o kalıptan artık model hazırlanamaz hale geliyor ve yeni kalıba ihtiyaç duyuluyor. Bence de umarım resin sadece bir seçenek olmakla kalır... Değerli yorumun ve temennilerin için teşekkür ederim. Nice paylaşımlara...

malikaltindis yazdı::+1:

:tey: :yuppi: :whistle:

Ali SAMANGÜL yazdı:Kenan ;
Yaw şlimdi ben buna ne yazacam de banada yazayım kardeşim.Herşeyi tek tek anlatdın belgeledin gösterdin.Model güzel gerçekten çekimlerin ve anlatımın tam bir bütün olarak bu kadar güzel paylaşımı bizlere bir belgesel tadında sunmuş oldun diyebilirim.Eline yüregine sağlık kardeşim. :lol:

Teşekkür ederim Ali abi, o senin güzelliğin diyeyim... Özellikle bazı arkadaşlar merakla bekliyorlardı ve ben de oalbildiğince özenle anlatmaya çalıştım; ben teşekkür ederim. Nice paylaşımlara...

REVOLUTION yazdı:Kenan başlığı görünce bile heycanlandım... fotoğraflar, alatım ve karşılaştırma mükemmeldi :y: Bu paylaşıma rep yetmez gerçekten sevgili adminimiz bu konu hakkında bir çalışma yapsın değişik birşeymi olur yoksa bir basmada 100 repmi verilir bilmiyorum.
Kesinlikle yazdıklarımda ciddiyim dört dörtlük bir paylaşım olmuş ama bence yeri yanlış olmuş bu kısmın yetkili arkadaşımız Sinan'dan bu başlığı Model inceleme ve karşılaştırma kısmına almasını rica ediyorum. :duyuru:
Dediğim gibi fotoğraflar ve yazdıklarından sonra söylenecek veya sorulacak birşey yok teşekkür derim :handshake:
Benim için Ferrari'nin yeri ve sevgisi her zaman başka olmuştur. Ferrari'ye (360 Modena) oturup motoru çalıştırdığım anı kelimelere dökmemin imkanı yok!!!
Ve benim görüşüme göre en güzel Ferrari budur. F458 daha çıkmadan fotoğrafları görünce hayran olduğum bir modeldi.
Bu yüzden bu güzel paylaşımın için tekrar teşekkürler Kenan'cığım!
Kesinlikle çok güzel bir model sana katılıyorum Her ne kadar benim için hiç bir yeri açılmaması ve mıncıklamaya yer olmamasına rağmen yinede çok beğendim.
Ama BBR'dan iç kısmının kalitesini daha iyi olmasını beklerdim kapıları açılmıyor diye böyle yapmamaları lazımdı! Ama olsun yinede F458 harika :y:

Devrim abi, bu kadar çok beğenmene çok sevindim... Fikir verebildiysem ne mutlu. İçine girip gerçek Ferrari deneyimini ben de bir F355'de yaşamıştım ve kullananı ben olmasam da içinde yeralmak ve sırtımda motorun şiddeditinin sarsıntısını/titremesini hissetmek ölümcül güzel, ama bir o kadar da rahatsız ediciydi, çünkü çok fazla ilgi çekiyordu... Dediğin gibi; F458 ITALIA, sevilmeyecek gibi bir tasarım değil. Ancak ön kısım itibarı ile Gallardo'yu çok andırması ilk başta çok canımı sıkmıştı ve Ferrari'nin böylesi bir duruma düşmesine inanmamıştım. Özellikle ön farları yukarıya doğru uzanan kısım "ben Gallardo'dan türedim" diye itiraf ediyor ama Ferrari markası öyle dominant bir imaj ve itibara sahip ki bir süre sonra bunu unuttuğunuz gibi, Galardo'dan da daha güzel olduğunu düşünmeye başlıyor ve bunun bir Ferrari olduğunu içinize sindiriyorsunuz... Melodik anlamda Ferrari inanılmaz etkiliyor ama gerçek otomobil seçiminde benim tercihim -açıkcası- Porsche'den yana oludu. Ferrari gibi ileri sürücülük teknikleri istemeyen ve müthiş şasi ve çekiş kontrolü sayesinde, aleleade sürücüsünü bile bir yarış pilotu gibi kahraman yapıveren Porsche (sadece 911 ama...) sanatsal sükuneti ve soylu/derin bir geçmişe sahip olması beni cezbediyor. Ayrıca Ferrari'den daha silik ve daha az dikakt çekici olması da benim bu konuda son kararımı vermeme sebebiyet veriyor... Herkesin beklentileri, istekleri farklı malum...

1/18 BBR 458'e gelecek olursak; iç mekan konusunda, dokunmasak bile pilastiğin ne seviyede olduğunu maalesef anlıyoruz... Yumuşak deri görünümü veren bir materyal olmalıymış ama gene de çok eleştirmiyorum çünkü iki adet Vespa parasına satılan bir 1/8 Amalgam'ın da içi, aynı pilastik hissini yaşatıyor. Ben de bu içmekan handikapını, kronik bir resin imalatı alışkanlığı olarak görüyorum. Çok teşekkürler onore eden yorumun için Devrim abicim... Nice paylaşımlara. :x:
En son Kenan Şavklı tarafından, 16 Ağu 2010, 03:21 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Resim
Kullanıcı avatarı
Kenan Şavklı
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

Sonraki

Yeni Alınan 1/18 Modeller

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 21 misafir