Öğretirseniz.......

Yetkili: BuRaK-B

Öğretirseniz.......

İletiYazar: Falcon_X » 22 Tem 2010, 10:58

Merhaba ben boya yapamıyorum.Boyayı sökmek için zımpara kullanıyorum.Sadece bir kapının boyasını sökmek iki günümü alıyor.Acaba bunun için başka bir zımpara çeşidi mi var.Söktükten sonra nasıl boyayacağım.Astar falan diyorsunuz ben anlamıyorum.Bana en ince detayına kadar anlatırsanız çok sevinirim şimdiden çok teşekkürler...
Resim
DK-Performance Diecast Tuning
Kullanıcı avatarı
Falcon_X
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Deniz KANBUROGLU
1/18 Model Sayısı: 21
1/24 Model Sayısı: 6
1/32 Model Sayısı: 13
1/43 Model Sayısı: 5
1/64 Model sayısı: 12
1/72 Model Sayısı: 8
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 13
Motorsiklet Model: 10
Toplam Model Sayısı: 88
Rep Puani: 555
Falcon_X rep puani yokFalcon_X rep puani yokFalcon_X rep puani yok

Re: Öğretirseniz.......

İletiYazar: SUBARU » 22 Tem 2010, 11:27

Öncelikle boyayı tamamen sökmeşe gerek yok sadece altındaki astar(beyaz mat boya görünümlü) çıkana kadar zımparalamaya devam et. Daha sonra boyamak istediğin renkteki sprey boyayı 30 cm. uzaktan püskrüt. yaklaşık 2 dk. sonra tekrar 30 cm. uzaklıktan boya sonra su ve zımpara ile tekrar zımparala sonra tekrar boya varsa vernik at( vernik atmaayı bende tam bilmiyorum.)

Eğer boyayı tamamen metal yüzeyden sökeceksen( ki bence gerek yok buna) boya sökücü almalısın. Boya sökücüyü modelin boyasına sür ama dikkat et plastik parçaları tamamen söktüğünden emin ol yoksa boya sökücü plastiği eritir. Boya kabarmaya başladıktan sonra küçük bir fırça yardımı ile temizle. Sonra tiner ile metal yüzeyi temizle sonra Astarı at( astar koçtaş gibi yapımarketlerde satılır.) Astardan sonra 2 kat boya bana kalırsa 1. dedğim şekil daha kolay..

Ben hayatımda boya işine girmedim ama öğrendiklerimi yazmaya çalıştım.

Umarım yardımcı olabilmişimdir :)
Resim

impossible is nothing.

mesaj için SUBARU teşekkür aldı- 2:
Falcon_X, G.HEPARSLAN
Kullanıcı avatarı
SUBARU
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Kaan
1/18 Model Sayısı: 0
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 220
SUBARU rep puani yok

İletiYazar: Falcon_X » 22 Tem 2010, 11:54

Çok teşekkür ederim.Ne zamandır 5-6 tane hurda modelim vardı onları tamir edecektim ama boyamak lazımdı.Çok teşekkürler çok yardımcı oldunuz

ckt95 yazdı:Öncelikle boyayı tamamen sökmeşe gerek yok sadece altındaki astar(beyaz mat boya görünümlü) çıkana kadar zımparalamaya devam et. Daha sonra boyamak istediğin renkteki sprey boyayı 30 cm. uzaktan püskrüt. yaklaşık 2 dk. sonra tekrar 30 cm. uzaklıktan boya sonra su ve zımpara ile tekrar zımparala sonra tekrar boya varsa vernik at( vernik atmaayı bende tam bilmiyorum.)

Eğer boyayı tamamen metal yüzeyden sökeceksen( ki bence gerek yok buna) boya sökücü almalısın. Boya sökücüyü modelin boyasına sür ama dikkat et plastik parçaları tamamen söktüğünden emin ol yoksa boya sökücü plastiği eritir. Boya kabarmaya başladıktan sonra küçük bir fırça yardımı ile temizle. Sonra tiner ile metal yüzeyi temizle sonra Astarı at( astar koçtaş gibi yapımarketlerde satılır.) Astardan sonra 2 kat boya bana kalırsa 1. dedğim şekil daha kolay..

Ben hayatımda boya işine girmedim ama öğrendiklerimi yazmaya çalıştım.

Umarım yardımcı olabilmişimdir :)
Resim
Kullanıcı avatarı
Falcon_X
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İletiYazar: Falcon_X » 22 Tem 2010, 11:56

Peki bu sprey boya olayında boya markası önemli mi.Bizim buralarda bir buçuk milyona da var 5 milyonada var.
Resim
Kullanıcı avatarı
Falcon_X
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İletiYazar: Bora TURAN » 22 Tem 2010, 13:48

Deniz kardeşim;

Boya işlemi oldukça uğraştırıcı ve bir o kadar da sabır isteyen bir iştir. İşi bitirene kadar ne olduğunu anlamazsın. Fakat sonunda modelinin bitmiş halini görünce çok sevineceksin.

Boya işlemine başlamadan önce sadece ince zımpara (su zımparası olabilir) ile üzerindeki vernikli tabakayı temizle. Sonrasında ince bir kat boya uygula. Boya kuruduktan sonra inceden zımpara işlemini tekrarlaya bilirsin. Bu işlem hatalı yerleri ortaya çıkartacaktır. Müdahale etmen daha kolay olur. Daha sonrasında ikinci katıda at. Burada spreyin kaliteside oldukça önemli. 1,5 liralık spreyler kullanmanı kesinlikle tavsiye etmem. Onun yerine Marshall yada Henkel kullanmanı öneririm. Fiyat olarak 10-20 TL arasında değişir.Fakat en iyi sonucu alırsın. Burada gösterdiğin titizlik ve uygulamadaki başarında önemli tabiki.

Hiç aceleci davranma. Yavaş yavaş ve sabırla hareket et.

Başarılar dilerim...
Resim

mesaj için Bora TURAN teşekkür aldı- 2:
Falcon_X, G.HEPARSLAN
Kullanıcı avatarı
Bora TURAN
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Bora TURAN
1/18 Model Sayısı: 71
1/32 Model Sayısı: 1
1/43 Model Sayısı: 3
Motorsiklet Model: 12
Toplam Model Sayısı: 87
Rep Puani: 6140
Bora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yok

İletiYazar: Falcon_X » 22 Tem 2010, 13:54

Bora TURAN yazdı:Deniz kardeşim;

Boya işlemi oldukça uğraştırıcı ve bir o kadar da sabır isteyen bir iştir. İşi bitirene kadar ne olduğunu anlamazsın. Fakat sonunda modelinin bitmiş halini görünce çok sevineceksin.

Boya işlemine başlamadan önce sadece ince zımpara (su zımparası olabilir) ile üzerindeki vernikli tabakayı temizle. Sonrasında ince bir kat boya uygula. Boya kuruduktan sonra inceden zımpara işlemini tekrarlaya bilirsin. Bu işlem hatalı yerleri ortaya çıkartacaktır. Müdahale etmen daha kolay olur. Daha sonrasında ikinci katıda at. Burada spreyin kaliteside oldukça önemli. 1,5 liralık spreyler kullanmanı kesinlikle tavsiye etmem. Onun yerine Marshall yada Henkel kullanmanı öneririm. Fiyat olarak 10-20 TL arasında değişir.Fakat en iyi sonucu alırsın. Burada gösterdiğin titizlik ve uygulamadaki başarında önemli tabiki.

Hiç aceleci davranma. Yavaş yavaş ve sabırla hareket et.

Başarılar dilerim...

Çok teşekkürler.Bir bitiriyim hemen göstereceğim forumda
Resim
Kullanıcı avatarı
Falcon_X
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İletiYazar: Bora TURAN » 22 Tem 2010, 13:55

Yapım aşamaları ile sırayla çekip eklesen bence daha keyifli olur. Bizlerde durumunu güncel olarak takip ederiz...
Resim

mesaj için Bora TURAN arkadaşımıza teşekkür edenler:
Falcon_X
Kullanıcı avatarı
Bora TURAN
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Bora TURAN
1/18 Model Sayısı: 71
1/32 Model Sayısı: 1
1/43 Model Sayısı: 3
Toplam Model Sayısı: 87
Rep Puani: 6140
Bora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yokBora TURAN rep puani yok

İletiYazar: Falcon_X » 22 Tem 2010, 13:58

Bora TURAN yazdı:

Yapım aşamaları ile sırayla çekip eklesen bence daha keyifli olur. Bizlerde durumunu güncel olarak takip ederiz...

Tabii ki.Bir hafta içinde başlarım.Yaparken de birçok foto çekerim.
Resim
Kullanıcı avatarı
Falcon_X
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İletiYazar: ArdaPerk » 22 Tem 2010, 15:33

Erol Abi'nin benim konuma yazdığı cevap,buyur kardeşim :smile:

Arda Kardeşim,

Beni düşünmenden memnun oldum çok teşekkür ederim !

Boya sökücü asla yok unutma,gereksiz nafile işlemdir,ilerisi için %99 modelin boyayı ufak ufak atacaktır,hava değişimine göre durum belirgenleşir zaten,unutmayalım araçlarımızın metali saf değildir yani mevsimlerere göre değişim olabiliyor !

Malzemeleri sayayım sana.

1.sellozik tiner
2.Linoksin macun (3-5 liardır) sana 5 sene gider,işin bittikten sonra kapağını kapa bir poşette dursun hava almasın yeter,hava alsa bile su yada tinerle eski durumuna gelir,yani parayı çöpe atmassın !
3.sıfıra yakın zımpara,sünger zımpara tavsiye ederim
4.Boya seçimin sana kalmış marşhal olabilir,sebebi ise genellikle sanayide kullanırlar katkı maddesi yüksektir,yinede sen kendi tercihine göre al.
5.sentetik vernik,en küçük boy,1.5 lira sanırım,bu vernikle aracın üzerindeki yazıları rahatlıkla silebilirsin,toz içinde birebirdir araçlarını temizlemenede yardımcı olur,ama kuru bezlede parlat sonrasında !

İşleme gelince,aracın lambalarını iptal edeceksen,linoksin macunla delikleri kapa,merak etme zemine asla zarar vermez,kimyasal özelliği yoktur,kurusun daha sonra hafifçe zımparala !

Boya yapmadan önce aracını pamuklu beze çok az 6-7 damla sellozik tiner damlat bez nemli olsun yeter,iyice sil !

Aracın her tarafını zımparala,zımparan bitince nemli tinerli bezle sil,bunun sebebi zımparanda eksikler varsa parlak olarak görünecektir yeniden zımparala !

Zımparala derken boyasını çıkarmaya çalışma sakın,sadece eski boyanın parlaklığını alman yeterli !

Zımparandan emin olunca,tinerle iyice sil toz pürüz kalmasın !

Boya atmak önemli,kutuyu iyice çalkala ve ters tutarak boşluğua 3-5 defa sık,içindeki havayı alır boya kendine gelir !

İlk kat önemli,spreyi 30 cmden 1 kere sık,yani ilk katta sakın boya tamamen kapansın deme,bu iş sabır ister,belli bölgeler kapanmayacaktır,zaten bizede bu lazım !

Boya kuruduktan sonra tekrara zımpara sıfır no ile,ve yine nemli tinerli bezle sil !

2 nci kat boyanı yine aynı şekilde atıyorsun,tam kapanmayacaktır,acele etme,kurusun yine zımpara yine tinerli bez !

Son kat at boya artık kapanacaktır,fakat kapanmassada canını sıkma,zımpara yine tiner ve son kat boyanı at iyice kurusun !

Bu şekilde boya sana zor gelmesin,diğer türlü sökücü ile,daha uzun sürer ve neticeside iyi olmaz !

Boya kuruduktan sonra tavsiyem,ince pasta ile pamuklu bezle sil,daha sonra cila sür yine pamuklu bezle sil,netice inanılmaz net olacaktır,diğer modellerinden daha tok ve parlak olur !

Bu boyada sorun yaşamassın sebebi ise alttaki boyası orjinal kaldığında,kabarma yapmaz,boya fazla gelmesin merak etme kalın olmaz,sebebi ise her zımpara eski boyayı yenisine nufus ettirir ve kemikleşjme sağlar !

Tamponları boyayacaksan kesinlikle sellozik boya kullanma,ilerde atacaktır !

Sentetik sprey boyalarla yap,atma yada bozulma kesinlikle yapmaz,eskisinden daha güzel görüntü alırsın !

Umuyorum yardımcı olabilmişimdir,sorun olursa yine yardım etmeye çalışırım !

Kolay gelsin.
Resim

mesaj için ArdaPerk teşekkür aldı- 2:
Falcon_X, G.HEPARSLAN
Kullanıcı avatarı
ArdaPerk
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Arda Perk
1/18 Model Sayısı: 60
1/32 Model Sayısı: 5
1/43 Model Sayısı: 2
1/72 Model Sayısı: 111
1/87 Model Sayısı: 6
Motorsiklet Model: 4
Toplam Model Sayısı: 171
Rep Puani: 6115
ArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yok

İletiYazar: Falcon_X » 22 Tem 2010, 16:41

Teşekkür ederim çok iyi oldu, çok yardımcı oldunuz ilginiz için teşekkürler.Bir haftaya kadar başlayacağım.Sonucu aşamalı olarak koyarım forumumuza...
Resim
Kullanıcı avatarı
Falcon_X
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İletiYazar: Bülent Aydoğan » 22 Tem 2010, 21:20

Falcon_X yazdı:Peki bu sprey boya olayında boya markası önemli mi.Bizim buralarda bir buçuk milyona da var 5 milyonada var.

akçalı marka boya iyi idi benim kullandığım zamanlarda..marshall ise çok sıkıntılı idi..tabi ki bahsedildiği gibi boyanın tamamını sökmekle uğraşma üst katı al ve sen son katı kendin uygula bu kadar..
Resim

mesaj için Bülent Aydoğan teşekkür aldı- 2:
Falcon_X, G.HEPARSLAN
Kullanıcı avatarı
Bülent Aydoğan
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: bülent
1/18 Model Sayısı: 30
1/24 Model Sayısı: 4
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 9
1/64 Model sayısı: 2
1/72 Model Sayısı: 17
- / -- Model Sayısı: 5
Toplam Model Sayısı: 79
Rep Puani: 2794
Bülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yok

İletiYazar: Falcon_X » 23 Tem 2010, 08:46

Bülent Aydoğan yazdı:
Falcon_X yazdı:Peki bu sprey boya olayında boya markası önemli mi.Bizim buralarda bir buçuk milyona da var 5 milyonada var.

akçalı marka boya iyi idi benim kullandığım zamanlarda..marshall ise çok sıkıntılı idi..tabi ki bahsedildiği gibi boyanın tamamını sökmekle uğraşma üst katı al ve sen son katı kendin uygula bu kadar..

Tamam Bülent abi sağolasın.Valla abilerim çok ilgileniyorsunuz Teşekkür ederim hepinize
Resim
Kullanıcı avatarı
Falcon_X
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE