Hangi ürünler alınmalı,kıstas nedir ?

Diecast Modelcilik ve Model Araçlarla Ilgili Herşeyi Bu Başlık Altında Paylaşabilirsiniz...

Yetkili: resatsirin

Hangi ürünler alınmalı,kıstas nedir ?

İletiYazar: andy1 » 26 May 2010, 05:59

Koleksiyonerlik cümlesini kullanmak istemiyorum,farklı anlaşılıyor,malesefki Ülkemiz Diecast araçlar konusunda henüz çok yeni !

Bir çok Forumda ortak bir kanı ama malesefki yanlış bir kanı var,pahalı marka değerlidir !

Bu farkı anlamalıyız,evet pahalı markalar değerlidir ama neye göre fiyatlarına göremidir,ürünlerin nadirliğine göremi ?

Konuya geçmeden önce çok önemli ayrıntıyı belirtmek isterim,konu bu işi seven ve sevdiği modelleri alan arkadaşlarımla ilgili değildir,bu sebeble yazdıklarımdan alınmalarını kesinlikle istemiyorum,bende beğendiğim modelleri alırım değerleri olmassa olsun önemsemem !

Bu işe gönül vermeyi ilerisi için koleksiyon yapmayı planlayan arkadaşlarımla paylaşmak istedim !

Öncelikle marka olayını bir kenara bırakmalıyız burası gerçekten önemlidir,yani çok pahalı modeller alıyım adamlar süper yapmışlar dersek hata burda başlar ve 3-5 sene sonra bu hobiden nefret eder hale gelmeniz inanın çok kolay olur !

Ucuz modeller ama nadir ürünler almasını bilmeliyiz,bu nasıl olucak elbetteki okuyarak araştırarak,mesela xxx kişi 10 sene öncesinden Bburago toplamış ve isyan ediyor değer kazanmadı kimse almadı 20 liradan sattım v.s gibi manasız şikayetlerde bulabiliyor !

İyide sen modeli nerde satmaya çalıştın,kendine sordunmu acaba,hiç sanmıyorum 3-5 bilinen satış sitesine koymuştur sonuçta başından bellidir zaten,kendisi gibi aynı zihniyette olanlarla muhatap kalacaktır !

Modeli sırf porche mercedes diye toplayan elbetteki anlamıycak,elbetteki satamıycaksın,alan kişide zaten bilmiyor ona göre Bburago ucuz markadır isterse gümüş olsun,hiç bir değer ifade etmez bu arkadaşlarımıza !

Bburago örnektir,bilinen olduğu için yazıyorum,eğerki satacaksanız yurt dışı sitelerden satın,merak etmeyin koleksiyonerler asla kaçırmazlar,saçma sapan kaça olur şu kadar param var gibi cümlelere muhatap olmazsınız !

Eski senelerde Türkiye'den ticaret sitelerinde malını satan bilinçli koleksiyonere rastlamadım rastlayamamda zaten,nadir ürünü koyupta asabını bozmaz,zaten kolay kolayda elden çıkarmaz !

Peki ne yapmalıyızda,10 sene sonra elimizde çok değerli koleksiyon olsun ?

Lütfen dikkatli okuyun,ucuz ürünler toplayın almaktan korkmayın ucuz derken örnek veriyorum maisto lexus gidipte almayın amerikada evet hastaları vardır kolay satılır,ama biz Türkiye'deyiz yani karşımızdaki insan profolinide düşünmeliyiz !

Ucuz ürünler size kaynak oluşturur istediğiniz andada satarsınız,bilinçli ve aceleci olmayın,sabredin ayda 2 ürün alın yada 1 tane,atın kenara dursun !

Nadir özel modelleri bilmeden satanlar Ülkemizde çok fazla buda sizin en büyük avantajınıza olacaktır,böylelerine çok denk geldim AA satar Bburagoya 20 lira ister AA sanarki halen aldığı günki paraya satacak elbette satar ama şansı varsa satar,böyle satıcıları kollayın !

Geçen sene bir anımı paylaşmak isterim,satıcı halende ürün satmaya devam eder isim vermiycem 5 tane ürün aldım,hepside kutusuz kimiside eksikli,bu arada elinde pahalı modelleri satma derdinde,5 modelden önce AA mercedesi sordum 95 lira istedi oda kutusuzdu hatta stickerları falanda berbattı ama çok biliyor ya diğer 5 modelide size 100 lira sayarım dedi,sonuçta hemen aldım elbetteki,AA hediye ettim aldığım gün çunki hiç bir özelliği değeri olmayan seri üründü !
Diğer 5 model ise inanın hepsi değerli ve eski üretimler!

Çok yeni bir örnek daha vermek istiyorum,malum sitede 1 Bburago gördüm 1:24 ve eski seri kutusuz,20 lira koymuş mesaj attım rica ettim kargo masrafları dahil kapıda ödemeli yollarmsınız diye (hayatımda hiç kredi kartım olmadı,bu sebeble belirttim),sağ olsun yolladı,bana 30 liraya mal oldu ama helali hoş olsun elbetteki !

Ürün geldi Bburagonun yurt dışında bulabilceiğim özel serilerinden,almaya kalsamda en ucuz 100 eurolara belki bulurum,bu kardeşim mesaj attı abi 1 tane daha var 1:18 Bburago ferrari 60 lira,20 lira dese almam elbetteki,burda o arkadaşımı kandırdım manasına asla gelmesin inanın 10 lira desem yollardı sebebi eksikli modeldi zaten !

Konuyu fazla uzattım eğerki yorum olursa ona göre devam etmeye çalışırız .

Saygılarımla
andy1
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Andy
1/18 Model Sayısı: 0
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 525
andy1 rep puani yokandy1 rep puani yokandy1 rep puani yok

Re: Hangi ürünler alınmalı,kıstas nedir ?

İletiYazar: Onno » 26 May 2010, 07:03

Bence hoşumuza giden modeli almak daha güzel, ona özel aşk beslersiniz. Ama ticari anlam güdüyorsanız bence bu durum bir iki derken sanal magaza açmaya kadar gider...
Onno
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Onur G.
Toplam Model Sayısı: 50
Rep Puani: 1840
Onno rep puani yokOnno rep puani yokOnno rep puani yokOnno rep puani yokOnno rep puani yokOnno rep puani yokOnno rep puani yokOnno rep puani yok

İletiYazar: yasar » 26 May 2010, 09:49

ilginç konu bir iki cümlede benden.
öncelikle bu işe başlayan kişilerin illa koleksiyonerliği hedeflemesi gerekmez.sevdiği kendisinde anıları olan veya gündelik hayatta ulaşamayacağı modelleri alarak başlar daha sonra zaman içinde bu model toplama işinden belli bir çizgi içinde koleksiyoner tanımına uyacak bir noktaya gelebilir.
ama benim dikkati çekmek istediğim nokta herkesin illa bu duruma geçmesinin gerekmediğidir.evde kendi keyfi için müzik aleti çalan herkesin rock yıldızı olması gerekmez.erol bey böyle yapmassa sonra sıkılır bırakır demeye getirmiş.bıraksın bu da önemli değil.evinde gençlik yıllarında çaldığı ve ona çok sayıda güzel anı kazandırmış olan gitarı eski eşyaların arasında duran bir sürü insan var.ama hiçbiri rock yıldızı olmadı ama yaptığındanda pişman olmadı.
bence sevdiğiniz modelleri alın. tema takip edin ama abartmadan.aynı modelin ufak bir dekal farkı yüzünden onlarca çeşidini alanlar temaya uymuş olurlar ama inanın çok çabuk sıkılırlar.aldığınız bu modeller sizi bir gün değerli bir koleksiyon oluşturma noktasına getirirse de bulunduğunuz noktaya sevinin.
Resim
Kullanıcı avatarı
yasar
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Halil Yasar Sahinci
1/18 Model Sayısı: 16
1/43 Model Sayısı: 348
Toplam Model Sayısı: 364
Rep Puani: 2770
yasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yok

İletiYazar: masato » 26 May 2010, 11:07

Her zaman demişimdir bu iş gönül işi... Pahada pahalı modeller ile pahada ucuz modeller arasında bir fark yok benim gözümde...Ben kendi adıma modellere detay eklemeyi sevdiğim için modelleri ucuzlardan seçiyorum... Hemde kendi adıma ekonomik oluyor sonrasında yaptığım uygulamalarla sadece bende olduğundan 1of 1 olarak kalıyor... Ben kendi adıma sevdiğim modelleri topluyorum ve Allah bana sattırmazsa kimseyede satmayı düşünmüyorum açıkcası... Bu işin maddi bir kazanç kapısı olarak görmüyorum çünkü... Bu hobi belirttiğim gibi benim için gönğl işi... Sevdiğim için yapıyorum...:tey:
Resim
74 mekan 06 vatan 50,5 özvatan
Kullanıcı avatarı
masato
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: M.Alper ESATOGLU
1/18 Model Sayısı: 65
1/24 Model Sayısı: 1
1/32 Model Sayısı: 2
1/43 Model Sayısı: 1
1/64 Model sayısı: 1
- / -- Model Sayısı: 1
Motorsiklet Model: 13
Toplam Model Sayısı: 84
Rep Puani: 4050
masato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yok

İletiYazar: oguzhandincel » 26 May 2010, 12:30

Erol abi yazdıklarında bir yönden bakarsam kendi adıma haklısın.Ama diğer taraftan bakınca yani yukarda abilerimin de belirttiği gibi beğendiğimiz modeli alma açısından bakarsak yazdıkların farklı geliyor.Sakın yanlış anlama.Ben kendimden örnek vermem gerekirse şuan 9 adet 1:18 modeli olan bir modelciyim.Şu ana kadar çoğunlukla hep beğendiğim,daha önceden yada çocukluğumda aşık olduğum arabaların modellerini almaya çalışıyorum.Bu şekilde de devam edicem koleksiyonuma.İlk aldığım 1:18 de Motormax'ın Nissan Skyline modelidir.Halen durur.Satmaya niyetlendim bi ara alan olmadı ve bende vazgeçtim satmaktan.İlk modeldir kalsın dedim.Fiyat konusunda da önceliğim temiz,sıfır gibi 2.el modeller almak.Eğer aradığım modeli 2.el bulamazsam satıcıdan almayı tercih ediyorum.9 adet 1:18 modellerimden sadece 3 tanesini satıcıdan aldım.Diğerlerini hep 2.el aldım ve bir çoğu sıfır gibi.Bu anlamda kendimce ekonomik olmaya çalışıyorum.Bence 2.el model almak daha mantıklı.Hem bizim açımızdan hemde modeli satan açısından.Bizim açımızdan daha ekonomik oluyor,satıcı açısından ise satmaya ihtiyaçları oluyor ve yardımcı olmaya çalışıyoruz(kendi adıma).Tabi bazen modelin yenisi kadar fiyat isteyenler oluyor,hemen uzak duruyorum.Yenisi kadar ödeyecek olsam satıcıdan alırım zaten.Belki artık bulunmayan bir model olursa alabilirim.Teşekkürler konu için abi.
Resim
Kullanıcı avatarı
oguzhandincel
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Oguzhan DINCEL
1/18 Model Sayısı: 20
1/24 Model Sayısı: 4
1/32 Model Sayısı: 25
1/43 Model Sayısı: 12
- / -- Model Sayısı: 2
Motorsiklet Model: 2
Toplam Model Sayısı: 65
Rep Puani: 1325
oguzhandincel rep puani yokoguzhandincel rep puani yokoguzhandincel rep puani yokoguzhandincel rep puani yokoguzhandincel rep puani yokoguzhandincel rep puani yok

İletiYazar: Cankaraca » 26 May 2010, 14:49

Cok yerinde bir yazı olmus abi , Tesekkürler.Bu tip yazılarınla , tecrübelerine dayanarak bizleri yönlendiriyorsun :smile:
Resim
Kullanıcı avatarı
Cankaraca
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Can
1/24 Model Sayısı: 1
1/32 Model Sayısı: 10
1/72 Model Sayısı: 1
- / -- Model Sayısı: 9
Rep Puani: 166
Cankaraca rep puani yok

İletiYazar: andy1 » 26 May 2010, 19:47

İlginize çok Teşekkür ederim !

Yazımı dikkatli okursanız,zaten model severleri ayırdım sevdikleri modelleri toplayanlara muthiş saygım var ve güzel bir tercihte kararlı devam ediyorlar !

Koleksiyon yapmak niyetinde olan arkadaşlarımla bilgi alış verişinde bulunmak istedim !

Bu hobiye gönül veren insanlar ilk etapta şunu çok iyi bilmeliler,müthiş bir para potansiyeliniz olmalı ben istediğim modeli alırım kime ne diyenler olursa bunun altını çizelim önce !

İlerisi için profosyonel Koleksiyon yapmak isteyenler ise böyle bir para kaynağına muhtaç değiller en büyük farkta burda başlıyor !

Bilinçli model toplayanlar 10-15 sene içinde 100.000 dolarlık bir koleksiyona sahip olmaları asla hayal değildir,üstelikte toplamda 3-5 bin dolar harcayarak (10-15 sene içinde) bu farkı belirlemeliyiz !

İsimleri yazmak istemiyorum ama Ülkemizde 4-5 milyon dolarlık koleksiyona sahip insanlarımız var,bu paralarda lafta değil resmi alıcı satıcı teklifleridir !

Genç arkadaşlarımla bu konuyu paylaşmak istedim,ilgisini çeken olursada konuya yazıldıkça devam ederiz !

mesaj için andy1 teşekkür aldı- 2:
Cankaraca, Onno
andy1
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İletiYazar: economyst » 26 May 2010, 22:45

Lamborghini benim icin cok buyuk bir zevk...
Neden Kyosho ve Autoart aliyorum...Cok basit..
Hedef ve kalite farki...
Tabi ki Diger markalarinda guzel uretimleri var...Onlara da gececegim zamanla..
Hayatin her alaninda oldugu gibi bence diecast ta da once tema sonra da hedef belirlenmeli...
Benim hedefim su an tum AA ve Kyosho 1:18 Lamborghiniler...
Elbet buna ulasacagim..
O zaman hedef tum 1:43 AA ve Kyosho Lambolar olacak
Ve bu boyle surup gidecek...
Ben 1 gun modellerime bakmadigimda huzursuz oluyorum, evde olmadigimda telefondaki resimlere bakiyorum...
Aslinda temel konu su bence...Diecast sevgisi mi, yoksa otomobil (marka) sevgisi mi..
Nacizane yorumumdur, katilmayan olabilir tabi ki saygi duyarim..
Resim
Kullanıcı avatarı
economyst
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Baki KAYAN
1/18 Model Sayısı: 24
Toplam Model Sayısı: 24
Rep Puani: 310
economyst rep puani yokeconomyst rep puani yok

İletiYazar: andy1 » 27 May 2010, 01:47

economyst yazdı:Lamborghini benim icin cok buyuk bir zevk...
Neden Kyosho ve Autoart aliyorum...Cok basit..
Hedef ve kalite farki...
Tabi ki Diger markalarinda guzel uretimleri var...Onlara da gececegim zamanla..
Hayatin her alaninda oldugu gibi bence diecast ta da once tema sonra da hedef belirlenmeli...
Benim hedefim su an tum AA ve Kyosho 1:18 Lamborghiniler...
Elbet buna ulasacagim..
O zaman hedef tum 1:43 AA ve Kyosho Lambolar olacak
Ve bu boyle surup gidecek...
Ben 1 gun modellerime bakmadigimda huzursuz oluyorum, evde olmadigimda telefondaki resimlere bakiyorum...
Aslinda temel konu su bence...Diecast sevgisi mi, yoksa otomobil (marka) sevgisi mi..
Nacizane yorumumdur, katilmayan olabilir tabi ki saygi duyarim..

Çok güzel açıklamışsın Yüreğine sağlık !

Konunun özeti olmuş !

Otomobil Markalarını gerçekten aşıyor,tamamen Diecast sevgisine dönüşüyor !

Amerikanlarla başlamıştım,o zamanlar Amerikan harici tek bir araç merak edip dahi almamıştım,seriler renkler tamamlandıkça diğer modellere yönelmeye başladım,mercedes bmw land rover ve range roverlara yöneldim,elbetteki alma sebebim hem araçların detayları hemde beğendiğim model olursa kaynak olmaları açısından alırdım !

Sebebi ise bmw mercedes modellerin %99 satılma oranları yüksek,yani 300 euroluk model bulursunuz,paranız yoktur ama 3-5 mercedes yada bmwyi aynı gün satıp özel modele anında kaynak oluşturursunuz !

Zaten olayın özüde burda,diecast sevgisi koleksiyon tutkusunun temeli bu,Sn.Rahmi Koç'ta Sn,Selim Varolda yanı şeyi yapar,bu en başta bir hobidir daha sonra sevgiye döner devamında ise koleksiyonerlik oluşur !
andy1
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İletiYazar: Rallyci » 28 May 2010, 16:08

Herhangi bir sınırın olduğunu düşümüyorum. gönül neyi istyorsa onu alır. Konuşmak isteyip sesi az çıakn ama son sözüde söylemeye haiz olan gönül olsada asıl konuşan işin aracısı olan da para. Gönül işi diyorum biz modelleri seviyoruz sevmek karşıdakini hep en güzel haliyle görmek.
Bir insan nasıl görmek istiyorsa yle bakarmış.Ama doğuştan güzel olanında hakkını yememek lazım değilmi?.Dİeyceğim bunlarda sınır yok gönül neyi beğeniyorsa o alınır kıstas varsada hehalde maddiyattır sadece. 170 lere 200 lere bir model alırsız ya da 30 liralık bir model. para işini kenara bırakıp herşeyi göze sormak lazım ve ellere.Göz bakmalı eller dokunmalı işte kıstas
ileride değerlencek diye sevemdğim bir modeli almadım bugüne kadar. neanalmı varki dıaşrda değeriyğüz milyonalr olsada. birlerini nzaafındn yarlanıpta sırf değerlendi diyede o kdar paraysatmak beni üzer.
Resim

mesaj için Rallyci arkadaşımıza teşekkür edenler:
srht
Rallyci
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Birol
1/18 Model Sayısı: 77
1/43 Model Sayısı: 10
1/72 Model Sayısı: 2
1/87 Model Sayısı: 2
Toplam Model Sayısı: 91
Rep Puani: 1013
Rallyci rep puani yokRallyci rep puani yokRallyci rep puani yokRallyci rep puani yokRallyci rep puani yok

İletiYazar: andy1 » 29 May 2010, 05:44

Model araçlarda herkesin kafasında bir stil oluşmuştur,şahsen ben bunu asla almam dediğim bir model olmadı,beğenmem fakat öyle detay vardırki sırf o detay için bile model aldığımı bilirim !

Size bir noktada katılmıyorum,kimse kimsenin zaafından yararlanmıyor,misal vereyim Cmc modelimi takasladım alan arkadaşta sordu çunki ilk önce inanmamış,konuşuncada itiraf etti abi seni bu işten anlamıyorsun sandım dedi,kısaca sevinmiş değerli bir model aldı diye,elbetteki durumu açıkladım iyi model pahalı model illaki değerli değildir ve illakide bir değer taşımaz !

Modelcilikte özellikle koleksiyoner kişiler size komik gelecektir ama ceplerinden 1 kuruş extra para çıkmaz,ama ellerindeki modellerde her geçen gün çoğalır değerli parçalar eklenir !

Başka konuda anlattım burda tekrarını yazmak istemiyorum,bu işi bilinçli koleksiyon anlamında yapan insanlar nerdeyse bütün ürünlerini ''0'' para ile edinirler !

Bu işin püf noktasıda sizinkinin tam tersine hiçte sevmedikleri yada elinde tutmayacakları modelleri almakla yaparlar !

Elbetteki koleksiyonerliğe sizler gibi bakan arkadaşlarımda %100 haklılar ve kesinlikle saygıyı hak eden insanlar,aradaki farkı zaten ayırmak lazım !

Yorumlarımdan,farklı bir sonuç çıkarılmasın,uzman değilim yada kimseyi küçümsediğim veya daha farklı manalar eklediğim düşüncesine kapılmanız beni üzer !

Böyle biri değilim,tam tersi amacım sadece yardımcı olmaktır !

mesaj için andy1 arkadaşımıza teşekkür edenler:
srht
andy1
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İletiYazar: adraka » 29 May 2010, 08:04

Erol abicim öncelikle sana tamamen katılıyorum ve bu sitede senin ne kadar değerli birisi olduğun herkezin gözönünde.Bu yüzdende tahminime göre herkez bu kriterlere uyacaktır.Bir de Erol abicim buradan sana bir şey söylemek istiyorum dün ledlerim geldi 2 saat çalıştım ledleri farlara taktım fakat kabloları ledlere monteleyemedim.
NOT:Bunu buraya yazmamın nedeni "YENİ KONU" linkini bulamadım. :(
http://ahmeterdogan.deviantart.com/
"Fotoğraf Bir Sanattır.Önemli olan bakmak değil görmektir..."
adraka
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Ahmet
1/18 Model Sayısı: 9
1/24 Model Sayısı: 6
1/32 Model Sayısı: 10
1/43 Model Sayısı: 19
1/72 Model Sayısı: 2
- / -- Model Sayısı: 4
Motorsiklet Model: 2
Toplam Model Sayısı: 52
Rep Puani: 205
adraka rep puani yok

İletiYazar: andy1 » 29 May 2010, 08:15

Ahmet Kardeşim,

Foruma Hoş Geldin,hayırlı olsun İnşaALLAH.

Led lambaların krokosi verilmesi lazım ama elindeki üründe yoksa,tavsiyem bağlantılarını sen yapma her hangi bir elektronikçiden rica edersen yardımcı olur !

Led lamba düzenekleri aslında hazır gelmesi lazım yani sadece bağlantılarını sabitliyorsun,eğerki elinde şema varsa yada fotoraflayabilirsen daha kolay olur !

Başlığı burdan açabilirsin ''http://www.diecastr.com/viewforum.php?f=5 '' sağ altta yeni konu linki var,ordan açabilirsin !

Tekrar hoş geldin.
andy1
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ