Stüdyo Fotoğraf Çekimleri

Yetkili: Falcon_X, ..alper.., Bülent Aydoğan

Stüdyo Fotoğraf Çekimleri

İletiYazar: ///Okan » 21 May 2010, 21:34

Arkadaşlar bu yakaladığım küçük bir püf noktayı sizlerle paylaşmak istedim.Öncelikle bu konum özellikle Bilal'e gelsin :lol: Çünkü o bana stüdyo çekimlerimde sürekli kaç watt ampül kullandığımı soruyor aslında bu konunun ampülle ve stüdyo dışında bir ufak noktası daha var oda fotoğraf makinamız.

Öncelikle stüdyo çekimleri için bir softbox ın gerektiğini falan düşünmüyorum Sadece 1 kartonla bile stüdyo çekimi yapabilirsiniz.
Işıklandırma olarak ise ben 2 adet beyaz tasarruf ampüllerden kullanıyorum biri 10w diğeri 40w

Buyrun :

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Şimdi gelelim bizim püf noktaya öncelikle makinam Olympus ben ona göre anlatıyorum fakat bir çoğumuzun makinasında olduğunu umuyorum.Makinanın AUTO modda bile menü tuşlarının altındaki yön oklarında üst taraf olan '' + - '' işaretleriyle belirtilen yer.Oraya girince karşımıza menü çıkıyor ve bizim AUTO modda 0.0 olan ışık ayarını ister çoğaltabiliyoruz ister azaltabiliyoruz.Bu anlattıklarım Olympusta böyleyse diğer makinalarda çok farklı değildir umarım.

Örnek olarak direk çekilmiş bir fotoğraf ;

0.0

Buda bir üst 0.3

Gördüğünüz gibi yine arkaplan tam anlamıyla beyaz değil oysa aşağıdaki gibi ışık ayarını 0.7 yapınca arkaplan tamamen beyaz oluyor.

0.7

Eğer çokta az olsa yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.Replerinizi esirgemeyiniz :grin:
Bu arada fotoğrafın noktalaşmasını önlemek içinde ISO ayarını azaltın.
Resim

mesaj için ///Okan teşekkür aldı- 4:
Emre E., G.HEPARSLAN, srht, sui_cast
Kullanıcı avatarı
///Okan
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Okan
1/18 Model Sayısı: 0
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 618
///Okan rep puani yok///Okan rep puani yok///Okan rep puani yok

Re: Stüdyo Fotoğraf Çekimleri

İletiYazar: bilobek » 22 May 2010, 10:43

okan güzel püf noktası keşfetmişsin fakat gtr rengi çok açık olmuş göz yoruyor çok parlak ben normal 0.0 halini tercih ederim modeli daha güzel gösteriyor ama belki 0.3 falan güzel olabilirmiş çok parlak beyaz yapma bence orjinalliği kaçar ama stüdyo güzelmiş eline sağlık..
Resim
Kullanıcı avatarı
bilobek
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: bilal bektas
Rep Puani: 1190
bilobek rep puani yokbilobek rep puani yokbilobek rep puani yokbilobek rep puani yokbilobek rep puani yok

İletiYazar: Onno » 22 May 2010, 11:55

Güzel çalışma yapmışsın ellerine sağlık

mesaj için Onno arkadaşımıza teşekkür edenler:
///Okan
Onno
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Onur G.
Toplam Model Sayısı: 50
Rep Puani: 1840
Onno rep puani yokOnno rep puani yokOnno rep puani yokOnno rep puani yokOnno rep puani yokOnno rep puani yokOnno rep puani yokOnno rep puani yok

İletiYazar: G.HEPARSLAN » 22 May 2010, 12:15

Okan kardeşim, bu güzel paylaşım ve emek için teşekkür ederim. Rep' in geldi bile... :+1:
Konuyu FOTOĞRAFLAMA & DENEMELERİNİZ başlığına aldım. Bilgilerine...

mesaj için G.HEPARSLAN teşekkür aldı- 2:
///Okan, Bülent Aydoğan
Kullanıcı avatarı
G.HEPARSLAN
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Gökhan HEPARSLAN
1/18 Model Sayısı: 107
1/24 Model Sayısı: 11
1/32 Model Sayısı: 38
1/43 Model Sayısı: 135
1/64 Model sayısı: 499
1/72 Model Sayısı: 234
1/87 Model Sayısı: 52
- / -- Model Sayısı: 73
Motorsiklet Model: 15
Toplam Model Sayısı: 1165
Rep Puani: 16726
G.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yok

İletiYazar: ///Okan » 22 May 2010, 13:59

bilobek yazdı:okan güzel püf noktası keşfetmişsin fakat gtr rengi çok açık olmuş göz yoruyor çok parlak ben normal 0.0 halini tercih ederim modeli daha güzel gösteriyor ama belki 0.3 falan güzel olabilirmiş çok parlak beyaz yapma bence orjinalliği kaçar ama stüdyo güzelmiş eline sağlık..

Bilal teşekkürler fakat bu çalışmayı genelde koyu renkli araçlarıma uyguluyorum gri ve beyaz araçlarda aracın diğer kısımları az gözüküyor ve göz yoruyor dediğin gibi.
Resim
Kullanıcı avatarı
///Okan
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Okan
Rep Puani: 618
///Okan rep puani yok///Okan rep puani yok///Okan rep puani yok

İletiYazar: yabaroz » 22 May 2010, 15:41

Okan,ben araştırdım fakat benim makinede öyle bir özellik bulamadım.Demek ki makrosu hariç bi halt yok benimkinde.Ne ISO ayarı hatta doğru dürüst bir menüsü bile yok !

Yeni bir makine almak farz oldu bize anlaşılan :smile5: Yakaladığın püf nokta ve bizimle paylaştığın için :+1:
Resim
Kullanıcı avatarı
yabaroz
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Ozan Berke Yabar
1/18 Model Sayısı: 90
Rep Puani: 2225
yabaroz rep puani yokyabaroz rep puani yokyabaroz rep puani yokyabaroz rep puani yokyabaroz rep puani yokyabaroz rep puani yokyabaroz rep puani yokyabaroz rep puani yokyabaroz rep puani yok

İletiYazar: Bülent Aydoğan » 22 May 2010, 16:52

yabarozz yazdı:Okan,ben araştırdım fakat benim makinede öyle bir özellik bulamadım.Demek ki makrosu hariç bi halt yok benimkinde.Ne ISO ayarı hatta doğru dürüst bir menüsü bile yok !

Yeni bir makine almak farz oldu bize anlaşılan :smile5: Yakaladığın püf nokta ve bizimle paylaştığın için :+1:

Okan'ın bahsettiği ''poz telafisi''dir ki çoğu makinede bu ayar olur..Bir uyarı: Poz telafisini, fotoğraf canlı görünsede doku kaybı yani beyaz patlama olacak kadar açmamak gerekir..
Resim
Kullanıcı avatarı
Bülent Aydoğan
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: bülent
1/18 Model Sayısı: 30
1/24 Model Sayısı: 5
1/32 Model Sayısı: 1
1/43 Model Sayısı: 5
1/64 Model sayısı: 1
1/72 Model Sayısı: 10
1/87 Model Sayısı: 1
- / -- Model Sayısı: 4
Motorsiklet Model: 12
Toplam Model Sayısı: 69
Rep Puani: 2794
Bülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yok

FOTOĞRAFLAMA & DENEMELERINIZ

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir