Motor Detay Fotoğrafları

Yetkili: Falcon_X, ..alper.., Bülent Aydoğan

Motor Detay Fotoğrafları

İletiYazar: BuRaK-B » 16 May 2010, 19:40

Forumdaşlar selamlar.
Model fotoğraflarken compakt bir fotoğraf makinesi kullanıyorum ve elimden geldiğince ışığı, fon rengini ve çevre aksesuarlarını ayarlamaya çalışıyorum. Şimdilik tek sıkıldığım konu var o da modellerin motor kapakları fazla açılmadığı için motor detaylarının çekimlerinde netlik ve yükseklik durumlarını tam ayarlayamıyorum. Bülent Abi aracılığıyla yeni açılan bu bölümde bende bir sıkıntımı dile getirmek istedim. Bülent Abi bahsettiğim konuyla ilgili olarak ne gibi eklentilerle motor detayı çekimlerini genel bütünüyle, daha gerçekçi ve karanlık olmadan fotoğraflara yansıtabiliriz acaba? Eklediğim fotoğraflardaki eksiklikleri ve eleştrilerini bekliyorum :sapka:

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Kullanıcı avatarı
BuRaK-B
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Burak BALIKÇI
1/18 Model Sayısı: 62
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 25
1/64 Model sayısı: 24
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 6
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 13
Toplam Model Sayısı: 130
Rep Puani: 10025
BuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yok

Re: Motor Detay Fotoğrafları

İletiYazar: Bülent Aydoğan » 16 May 2010, 21:25

Burak paylaştığın örnekler pek sıkıntı oluşturmuş örneklere benzemiyor, en azından başka yöntemlerle bahsettiğin sorunun ortaya çıkmasını azaltmışsın ancak benzer çekimlerde en çok ihtiyaç duyduğumuz şey ring flaştır..ring flaş objektifin hemen etrafını saran, objektifin baktığı yere bakan ve daha çok makro çekimlerde kullanılan bir ışık kaynağıdır..mantık şu: Kaputun altına makinenin objektifini doğrultuyorsun ancak objektifle aynı eksende olmayan makinenin gövdesindeki flaş özellikle yakın çekimlerde başka yeri aydınlattığından senin istediğin yerlerde gölge oluyor..ring flaş hem ucuz değildir hemde kompak makinelere uygun olmayabilir ancak bu sorunu piyasadan bulabileceğin kablosuz çalışan flaşları objektifin hemen yanına elle konumlandırarak yada objektifin hemen yanından aydınlık istediğin yere bir ışık kaynağı tutarak çözebilirsin..
Resim

mesaj için Bülent Aydoğan arkadaşımıza teşekkür edenler:
BuRaK-B
Kullanıcı avatarı
Bülent Aydoğan
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: bülent
1/18 Model Sayısı: 30
1/24 Model Sayısı: 4
1/43 Model Sayısı: 9
1/64 Model sayısı: 2
1/72 Model Sayısı: 17
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 5
Motorsiklet Model: 12
Toplam Model Sayısı: 79
Rep Puani: 2794
Bülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yok

İletiYazar: Onno » 16 May 2010, 21:32

ek spot sağlayarak ulaşabilirsin istediğine yada doğal ortamda pony de oldugu gibi.
Eğer derinlemesine istiyorsan 70-300 mm sigma mikro çekim için lens kullanmanı öneririm
Onno
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Onur G.
1/18 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 0
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 50
Rep Puani: 1840
Onno rep puani yokOnno rep puani yokOnno rep puani yokOnno rep puani yokOnno rep puani yokOnno rep puani yokOnno rep puani yokOnno rep puani yok

İletiYazar: Bülent Aydoğan » 16 May 2010, 21:46

Onno yazdı:ek spot sağlayarak ulaşabilirsin istediğine yada doğal ortamda pony de oldugu gibi.
Eğer derinlemesine istiyorsan 70-300 mm sigma mikro çekim için lens kullanmanı öneririm

Onur kompak makinede objektif değiştirme imkanımız yok bildiğin gibi ve model arabalarımızda derinde kalan yerlerde ışıksızlık probleminin sebebi de yakın objelerde ışığı doğru yere yönlendirmenin güçlüğüdür..ama dediğin gibi gün ışığı, makinemizle motora gölge yapmazsak bu problemi en aza indirir..
Resim

mesaj için Bülent Aydoğan arkadaşımıza teşekkür edenler:
Onno
Kullanıcı avatarı
Bülent Aydoğan
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: bülent
1/18 Model Sayısı: 30
1/24 Model Sayısı: 4
1/43 Model Sayısı: 9
1/64 Model sayısı: 2
1/72 Model Sayısı: 17
- / -- Model Sayısı: 5
Motorsiklet Model: 12
Toplam Model Sayısı: 79
Rep Puani: 2794
Bülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yok

İletiYazar: BuRaK-B » 17 May 2010, 00:48

Bülent Abi benim fotoğraf makinem yarı profesyonel ve ilave lensleri var, ring flaş olayını tuttum ancak çeşitlendikçe çok pahalı oluyor :sad1: Ben ilave ışık olayını cep telefonu flaşıyla çözmeye çalışıyorum, sanırım böyle devam edeceğim :doh2:
Kullanıcı avatarı
BuRaK-B
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

BuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yok

İletiYazar: Onno » 17 May 2010, 06:57

BuRaK-B yazdı:Bülent Abi benim fotoğraf makinem yarı profesyonel ve ilave lensleri var, ring flaş olayını tuttum ancak çeşitlendikçe çok pahalı oluyor :sad1: Ben ilave ışık olayını cep telefonu flaşıyla çözmeye çalışıyorum, sanırım böyle devam edeceğim :doh2:
Tekzenden masaüstü lambalardan alabilirsin Burakcım ;)

mesaj için Onno arkadaşımıza teşekkür edenler:
BuRaK-B
Onno
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Onur G.
1/18 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
Toplam Model Sayısı: 50
Rep Puani: 1840
Onno rep puani yokOnno rep puani yokOnno rep puani yokOnno rep puani yokOnno rep puani yokOnno rep puani yokOnno rep puani yokOnno rep puani yok

İletiYazar: mustafacelebi » 18 May 2010, 12:31

Bildiğim kadarı ile kozmetik firmalarında katalog çekimleri için ve dişçilerin makro çekimleri için ring flash kullanılır.Bu ekipmanla sorun çözülür.Bunu kullanmak için sanırım SLR makina şart.Kompakt makinalara ring flash hiç görmedim.

Resim
Resim
mustafacelebi
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Mustafa Çelebi
1/18 Model Sayısı: 20
1/43 Model Sayısı: 33
Toplam Model Sayısı: 53
Rep Puani: 1901
mustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yok

İletiYazar: BuRaK-B » 18 May 2010, 19:09

Benimkinin Ring-Flaş'ı var aksesuvar olarak Mustafa ama Türkiye'de bulamam sanırım. Lens yuvasına takılıp kablosu flaş çıkışına bağlanıyor. Bu iş epey masraflı ve zahmetli olur sanırım bu yüzden flaşsız çekimlerime devam diyorum ben, olmadı ışığı yetersiz gördüğüm yerlerde Sony-Ericsson imdadıma yetişiyor :lol: Teşekkürler bilgilendirmeler için.
Kullanıcı avatarı
BuRaK-B
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İletiYazar: canomen » 18 May 2010, 19:50

benim bri Kodak c633 üm var şuan yetiyo.şahsen fotograf makinelerine buşalmak istemiyorum.bulaşırsam 4 5 model alımlık tl gidecek. :lol:
Resim
Kullanıcı avatarı
canomen
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Can
1/18 Model Sayısı: 3
1/24 Model Sayısı: 10
1/32 Model Sayısı: 14
1/43 Model Sayısı: 63
1/72 Model Sayısı: 4
1/87 Model Sayısı: 3
- / -- Model Sayısı: 71
Motorsiklet Model: 1
Toplam Model Sayısı: 169
Rep Puani: 1110
canomen rep puani yokcanomen rep puani yokcanomen rep puani yokcanomen rep puani yokcanomen rep puani yok

FOTOĞRAFLAMA & DENEMELERINIZ

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir