İnternetten diecast araba alabileceğimiz siteler

Yetkili: Emre E., resatsirin

Re: İnternetten diecast araba alabileceğimiz siteler

İletiYazar: Onur GÜNEY » 01 May 2010, 11:11

andy1 yazdı:Onur Bey,

Gençlerimize birşey diyemiyorum,hayat koşulları gelecek kaygısı derken bir müddet sonra sıkılıp bırakabiliyorlar !

Üzütüm ise bilinçsiz modellerin alınmasıdır,gençlerimiz daha çok Marka olsun diyor AA,ERTL,UT,CMC vs gibi üreticilerin modelleri ilk tercihler oluyor !

Hatada burda başlıyor,200-150 Lira verdiğiniz bir araç sizi ilk önce mutlu eder,5-6 araç olunca rahatsız etmeye başlar,verilen toplam para ve birde bilinçsizce alınmışsa,moral bozukluğuda kaçınılmaz oluyor !

Parası olan kardeşlerim için değil elbetteki bu cümlelerim,sınırlı imkanlarıyla bu hobiye gönül veren arkadaşlarım için geçerli !

Bu kardeşlerime tavsiyem,ilk başlangıçlarda Lütfen pahalı modellere girmeyin,gerek yok size bir getiriside zaten olmuyacaktır,deneme yanılma yöntemiyle koleksiyona başlayın !

İlk modelleriniz Motormax Bburago Maisto olsun,Limit koyun 30 Lirayı geçmeyin,piyasada çok rahat bu fiyatlara satın alabilirsiniz !

2 modele 300 Lira vereceğinize 10 model sahibi olun !

Sıkılırsanız vaz geçerseniz inanın 1 sene sonrada en kötü ihtimalle 500 Liraya modellerinizi elden çıkarırsınız,bu sizi teşvik eder çunki bilnçli alınan modeller sizi hiç bir zaman zarara uğratmaz !

Diğer türlü pahalı modellerde zarara uğrayacağınız (limitli özel seriler hariç) kaçınılmaz olur yada en iyi ihtimal şanslıysanız aldığınız fiyata satarsınız elbetteki temiz koruyabilmişseniz !

Bu işi bilinçli yaparsanız şuna emin olun asla zarara uğramazsınız !

Autoart yada diğer kaliteli üreticilerinde alın ama senede 1-2 tane alın maddi durumunuzu asla zorlamayın,bu iş sabır işidir zamanla anlayacaksınız emin olun

Yakın zamandada göreceksiniz piyasada Autoart modeller elden çıkarılmaya başlanır sebebi ise,Özel serileri hariç pek getirisi olmaz !

Liste var forumda ordan takip edebilirsiniz,Autoart 10 sene önce modeli çıkarmış bugün halen aynı model üretiliyor,10 sene önce aldığınızı düşünün döviz olarak hesaplayın,farkı göreceksiniz !

Buna karşın Bburago 10 sene önce model çıkarmış 20-30 liradan alanlar,bugün fiyatları 600-1700 Liralar arsındadır yurt dışı sitelerde fiyatları !

Motormax içinde geçerli bu durum,her kes burun büker ucuz model diye fakat bu yanılgıdır,sebebi ise bu üreticiler kalıplarını değiştirirler eski serileri piyasadan yok olur gider,ve müzayede sitelerinde yüksek fiyatlara kolayca satılırlar !

Buna Hotwheels,Majorette ve hatta kinsmartıda dahil edebiliriz,çılgınlık seviyesinde kolleksiyonerleri vardır !

Sebebmi bu çılgınlığın,Oyuncak satatüsünde olmalarıdır,size saçma gelecek ama eski kutuları dahi para eder !

Bilinçli yaparsanız 10 sene sonra 50-100 bin dolarlık bir koleksiyon sahibi olmanız asla hayal değildir tam tersi çok kolay bir yatırım aracına dönüştürmeniz,bilgili ürün alımından geçer !

Konu uzadı kusura bakmayın !

Öncelikle konunun uzaması önemli değil çok mutlu oldum.
ben tariflerinize uyuyorum. İlk başta dediğiniz gibi yaptım ve gün geçtikçe hedef belirleyerek modellerimi alıyorum modelin bir tema dahilinde ilerliyorum. Benim tek sıkıntım şu izlenimlerim ve gördüklerim hobi olayının Türkiye de fazla yerleşmemesi
maalesef oyuncak gözüyle bakmaları neyse ki ilerleme görüyorum. dolayısıyla gün geçtikçe dahada iyi olacağını düşünüyorum
iyi forumlar.
Resim
Kullanıcı avatarı
Onur GÜNEY
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Onur GÜNEY
1/18 Model Sayısı: 1
1/24 Model Sayısı: 14
1/32 Model Sayısı: 8
1/43 Model Sayısı: 403
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 57
1/87 Model Sayısı: 81
- / -- Model Sayısı: 1500
Motorsiklet Model: 6
Toplam Model Sayısı: 2000
Rep Puani: 4250
Onur GÜNEY rep puani yokOnur GÜNEY rep puani yokOnur GÜNEY rep puani yokOnur GÜNEY rep puani yokOnur GÜNEY rep puani yokOnur GÜNEY rep puani yokOnur GÜNEY rep puani yokOnur GÜNEY rep puani yokOnur GÜNEY rep puani yokOnur GÜNEY rep puani yokOnur GÜNEY rep puani yokOnur GÜNEY rep puani yokOnur GÜNEY rep puani yokOnur GÜNEY rep puani yokOnur GÜNEY rep puani yokOnur GÜNEY rep puani yokOnur GÜNEY rep puani yokOnur GÜNEY rep puani yok

İletiYazar: yasar » 01 May 2010, 12:09

bu konuda bir iki kelimede benden
ülkemizde diecast koleksiyonerliği maalesef istenilen seviyede değil.bunun bir çok sebebi var tabi.ama temel sebeplerinden biri bu modellerin göz önünde satılmaması.italyada venedikte gezerken merkezin merkezi olarak nitelendirilebilecek bir noktada büyük bir model mağazasına rastladım.hiç şaşırmadım.
dünyanın metrekare başına en pahalı kiralarından birinin ödendiği bu dükkanda diecast ürünler rahatlıkla satışa konabilmişti çünkü satılıyordu.
yani modeller apartman katlarında, han aralarında adeta kaçak bir mal satarmış gibi uyduruk, önünden geçenlerin hiçbirisinin o ürünlerin tüketicisi olabilecek kişiler olmadığı ortamlarda satılmıyordu.
bizde olması gerekende bu.modeller kaliteli avm lerde çok şık bir sunumla ve güncel modellerin sergilendiği(naftalinli örnekler değil) olarak satılmadığı sürece bu iş düzelmez.
bu tip bir mağazanın önünden geçen 5 yaşındaki bir çocuk babasına bu ne baba diye soracak babasıda ona model oğlum büyükler için diyecek bu durum çocuğun kafasında yer edecek ve bir gün o modellerden birini babasına aldırmayı başaracak.sonrada gelsin ikincisi.ve yeni bir kolekiyoner aramızdadır artık.
bu çok mu önemli peki?tamamen ithalata dayalı üretim sürecinde emek sömürüsü yapılan bir ürün olsa ne olur olmasa ne olur.öyle demeyin bir sürü kötü alışkanlık tuzağının canavar gibi beklediği günümüz dünyasında gençlerin enrjisini böyle bir yola kanalize etmek önemli.
ama bence bu durum pekde istenmiyor.konu başlığında onlarca dükkan var adı verilen.herkesin bildiğini kimseden gizlemeye gerek yok bu modeller onlarca dükkanda satılıyor ama ithalat bir iki şirket tarafından yapılıyor.
ve bu işin bir avuç koleksiyoner dışında kişilere yayılması çabası bir türlü düşünülmüyor ve yapılmıyor.
benim aklına 1-0 olsun bizim olsun mantığından başka bir şey gelmiyor açıkçası.yazık!
Resim

mesaj için yasar arkadaşımıza teşekkür edenler:
Onur GÜNEY
Kullanıcı avatarı
yasar
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Halil Yasar Sahinci
1/18 Model Sayısı: 16
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 348
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 364
Rep Puani: 2770
yasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yok

İletiYazar: andy1 » 01 May 2010, 23:03

Sizlere katılmamak mümkün değil,teşekkür ederim bilgilerinize.

İthalat olayında ise,İthalatı yapan firmanın açıkcası pekte bilgili olduğunu sanmıyorum,Ülkemize giren ürünlerdende durum zaten açık ve net !

Maisto,Welly,Yatming şuan bolca İthal edilmiş durumda ve bana göre bu modellerde fazlacada Koleksiyon değeri taşıyan modeller değil !

İthalatçı ürünün ucuzluğuna bakıyor,Çinde 6-7 Dolarlık ürünleri İthal etmek daha karlı elbetteki,parça başına nerden baksanız net 20-30 Lira kar bırakırlar,1000 Lerce ürün olarak düşürseniz bu karda hiç küçümsenecek miktarlar değil !

Yurt dışında Fiyatları ucuz olan fakat Koleksiyon değeri taşıyabilecek firmalar oldukça fazla !

Bu üreticlerden bir kaçını saymak isterim.belki İthalatçı biri okur İthal eder,İthalatçı emin olsunki hem daha çok satar hemde kar oranı daha net olur,elinde kalmaz ürünleri !

1.EBBRO
2.EDİSON (1:43) modellerde çok iyiler !
3.Greenlight (Hem Fiyat olarak uygunlar hemde,koleksiyonerler için alternatif modellerden biridir)
4.Guiloy (BMW serilerinde oldukça iyiler,fiyat olarakta herkesin alabilceği standartlarda üretim yapıyorlar !)
5.MATTEL (F1 ürüetimlerinde oldukça iyiler,fiyat olarakta herkese hitap ediyor)
6.Norev/MCW (Mercedes,Fiat,Ford serilerinde süperler,fiyatlarıda herkese hitab ediyor)
7.POWCO (İsim tuaf gelmesin,alternatif seçimdir,Welly,Maisto kalitesinde üretirler,Volvo serilerinde çok iyiler,Fiyatları ise inanılmaz ucuzdur,yani herkes çok rahatlıkla alabilir 20-30 Lira aralarında yurt dışında mağazalarda satılır)
8.Solido (Herkesin bildiği bir marka,inanılmaz ucuzdur modeller üretir ve çok iyi kalitededirler,Kamyonet,Vintage serilerde süperler,WCR modelleri zaten bilmeyen yok,Fiyatları süper ucuz)
Bir kaç marka yazdım,bunları çoğaltmak mümkün !

Bu kalitede ürünler getirtmek varken,üstelikte hem itahalatçı daha fazla kazanır hemde Tüketici parasının değerini alır,hemde yurt dışından dahi model koleksiyonerlerini ülkemize çekmek çok kolay olur !

Aksi takdirde İthal edersiniz ilk zamanlar satılır daha sonra ise beklersinizki birileri alsın,sonrasında ise sokak aralarında koli olarak mailyetine satılmaya çalışırlar !

Marka değeri olmayan hiç bir ürün kar getirmez parada kazandırmaz !
andy1
MİSAFİR ÜYE
MİSAFİR ÜYE

İletiYazar: yasar » 01 May 2010, 23:22

Bir kaç marka yazdım,bunları çoğaltmak mümkün !
bende bu listeye NEO yu eklemek isterim.tabi çok pahalı bir marka ama kesinlikle hakediyor ve koleksiyon değeri de var.
ayrıca altayayıda eklemek lazım özellikle. yanılmıyorsam bir büyük firmanın alt firması olabilir yani vestel regal gibi.bu firma ya norev ya ixo belkide değil tam emin değilim ama bence fiyat/kalite oranı açısından bakarsanız tüm firmalardan iyi diyebilirm hemde açık ara.
Resim
Kullanıcı avatarı
yasar
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

yasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yok

İletiYazar: srht » 01 May 2010, 23:40

yasar yazdı:ve bu işin bir avuç koleksiyoner dışında kişilere yayılması çabası bir türlü düşünülmüyor ve yapılmıyor.

Yaşar abi bu sözüne takıldım..Neden böyle oluyor acaba?
Yani anlatamadım ama..Ülkemizde de neden daha fazla koleksiyoner çıkmıyor..Mesela sitemizden örnekleyebilir miyiz?Sitemizde gerçekten koleksiyoner olan bir kişi var mıdır?
Bu sorum aslında senin mesajına alıntı yapılarak tüm üyelere gelmektedir..Neden bizler de ciddi anlamda bir koleksiyoner değiliz/olamıyoruz?
Ya da koleksiyoneriz de bizim mi haberimiz yok?
:wasntme:
Resim
Kullanıcı avatarı
srht
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Serhat
1/18 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 5630
srht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yok

İletiYazar: yasar » 02 May 2010, 00:45

srht yazdı:
yasar yazdı:ve bu işin bir avuç koleksiyoner dışında kişilere yayılması çabası bir türlü düşünülmüyor ve yapılmıyor.

Yaşar abi bu sözüne takıldım..Neden böyle oluyor acaba?
Yani anlatamadım ama..Ülkemizde de neden daha fazla koleksiyoner çıkmıyor..Mesela sitemizden örnekleyebilir miyiz?Sitemizde gerçekten koleksiyoner olan bir kişi var mıdır?
Bu sorum aslında senin mesajına alıntı yapılarak tüm üyelere gelmektedir..Neden bizler de ciddi anlamda bir koleksiyoner değiliz/olamıyoruz?
Ya da koleksiyoneriz de bizim mi haberimiz yok?
:wasntme:

sehat ben aslında koleksiyoner veya model toplama gibi tanım farklılıklarına hiç takılmıyorum şöyle düşünmek lazım bence.
yüzlerce insan evinde veya belli ortamlarda müzik aleti çalabilir ama bu işi bir meslek olarak edinmediği için bu işten para kazanmaz ve profosyenel bir sanatçı gibi yüksek becerilere sahip değildir.
koleksiyoner olmakta böyle bir şey.benim evimde bulundurmaktan hoşlanmayacağım bir takım modelleri veya başka koleksiyon objelerini planlı ve bilinçli bir şekilde belli bir sistematik içinde toplayan kişiye koleksiyoner dememiz gerekir diye düşünüyorum.
ama hoşuna giden modelleri alıp evinde sergileyen kişiyede model toplayan, biriktiren kişi denilebilir.bri model toplayıcısı zaman içinde bir koleksiyonere dönüşebilir ama illa dönüşmesi gerekmez ve şart da değildir.
burda önemli olan herkesin illa diecast anlamında koleksiyoner sınıfına girmesi değil.kişi bundan keyif alıyorsa günün stresinden uzaklaşıyorsa sevdiği modelleri toplayarak hem kendini hem çevresini mutlu edebilir.
yani kısaca her model toplayanın koleksiyoner olması gibi bir gereklilik yok.gitar çalıyorum(ben değil) ama konser vermek zorunda değilim yani.
benim yazımda belirttiğim hadise ise biraz farklı.
şöyle anlatayım.
ben bir iş yapıyorum vede iyi para kazanıyorum diyelim.ama bu kazandığım para benim için çok iyi bir para ama büyük şirketlerin gözünü dikebileceği kadar büyük bir para değil.
sonra ben işimde yeni girişimler yapıyorum ve işimi çok daha büyük hale getiriyorum öyle bir hale getiriyorum ki büyük oyuncuların dikkatini çekiyorum.
ve bir gün benden çok daha fazla parası ve gücü olan bir firma benim iş koluma giriyor ve beni o iş kolunda kısa zamanda yok ediyor.
bunun olmasını istemiyorsam küçük dükkanımda sattığım ve banada çok para kazandıran işimi çok da fazla büyütmeden kimsenin dikkatini çekmemem gerekir
ki sistem yürüsün bilmem yeterince anlatabildinmi
Resim
Kullanıcı avatarı
yasar
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İletiYazar: srht » 02 May 2010, 01:05

Yaşar abi öncelikle emek verip hazırladığın bu yazı için teşekkürler.Fakat saatten de olsa gerek son paragrafta iş kolu olarak örneklediğin olayı kavrayamadım.
Lütfen kusura bakma..Biraz daha açabilir misin?
Yani koleksiyonerlik ya da modelcilik ya da bu hobi bir şekilde engelleniyor mu?
Resim
Kullanıcı avatarı
srht
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Serhat
1/18 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 5630
srht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yok

İletiYazar: andy1 » 02 May 2010, 02:15

Yaşar Bey,

Öncelikle benmi yanlış analdım-ki anladıysam Yürekten Özür diliyorum !

''ben bir iş yapıyorum vede iyi para kazanıyorum diyelim.ama bu kazandığım para benim için çok iyi bir para ama büyük şirketlerin gözünü dikebileceği kadar büyük bir para değil.
sonra ben işimde yeni girişimler yapıyorum ve işimi çok daha büyük hale getiriyorum öyle bir hale getiriyorum ki büyük oyuncuların dikkatini çekiyorum.
ve bir gün benden çok daha fazla parası ve gücü olan bir firma benim iş koluma giriyor ve beni o iş kolunda kısa zamanda yok ediyor.
bunun olmasını istemiyorsam küçük dükkanımda sattığım ve banada çok para kazandıran işimi çok da fazla büyütmeden kimsenin dikkatini çekmemem gerekir
ki sistem yürüsün bilmem yeterince anlatabildinmi''

Cümlerlerinizden anladığım göre yorum yapmak istiyorum !

Hasta olmadan önce Meslek hayatımda Restorasyonla uğraşan yada meraklı herkesin tanıdığı bir kişiliktimki halen sağ olsunlar arayanlarım soranlarım var !

Konuya gelirsem,Ben işimi doğru yaptıkça bilnçli yaptıkça inanın Dünyanın en büyük en zengin firmasıda iş koluma uzansa bana zararı yada müşteri potansiyleime zarar veremez,vermeside zaten mümkün olamaz !

Ucuz olsun ama ben satıyorum nasılsa demek bana göre yanlıştır sebebi ise,müşteri potansiyeli olmaz çunki birleri sektörüne daha ucuz ve bol çeşitle girip müşteri potansiyelini yok etme riski çok büyük olur !

Bunu ben yaşadım,benim sermayemim belkide 1000 katı olanlar hemde benim yanı başımda inanılmaz bir yer açtılar,İlk zamanlar kabul ediyorum işlerime darbe vurdular 1 seneyi geçmedi,o firmanın sattığı yaptığı ürünler bana gelmeye başladılar,TAKLİTLER ASILLARINI YAŞATIRLAR bu gerçektir,Mesleğini bilerek yapan insanlar firmalar asırlar boyu isimlerini markalarını korurlar,buda Tarihle yaşayan gerçeklerdir !

Açmak istediğim bir konu var,Fakat kararda vermiş değilim,sebebi ise hak etmeyen bir çok insanda para kazandırmak istemiyorum,elimdeki listedeki modeller ülkemizde çok,bir çok modelde 30-70 Lira civarlarında satılıyorlar,oysaki değerleri 200-400 dolarlar civarındadır !

Neden yazmıyorum sebebi ise,Model araç piyasası çok küçük,bilinçli insanların yaptığı yorumlarla fiyatlar biranda yükselebiliyor,bunu yaşadım elimden geldiğincede artık üretici markaları yazmamaya çaılıyorum !

Lütfen yanlışta anlaşılmasın,Bilirkişi değilim kendimi meth etmiyorum,ama gerçeklerde ortada malesefki !

Formumuzu çok seviyorum,ve isterimki Türkiyede EXPER site olarak yerini alsın,Türkiyemizde EXPERTİZ yapan hiç bir forum yok yada ben görmedim,Elimden geldiğincede bazı modelleri tek tek anlatmaya çalışıcam !

İstiyorumki Gençlerimiz,hem keyif alsınlar hemde geleceğe dönük koleksiyon ve beraberinde gelecek büyük bir yatırımada sahip olabilsinler !

Anne Babalarada tavsiyem,Lütfen evlatlarınıza kaliteyi satın almalarına izin verin destek olun,kalite marka kıyafet parfüm sigaradan ibaret değildir sadece Tüketimdirler !

Koleksiyon ise Markadır,İmajdır kalitedir,ünlü marka sigara içerek saraylara meclislere giremezsiniz zaten kimsede umursamaz,Koleksiyonerseniz yamalı pantolanlada olsanız merak etmeyin sizi evinizden rica ile Limuzinler ile gelirler alırlar !

En son andy1 tarafından, 02 May 2010, 02:42 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
andy1
MİSAFİR ÜYE
MİSAFİR ÜYE

İletiYazar: yasar » 02 May 2010, 02:40

şimdi son iki mesaj doğrultusunda genel bir yanıt yazayım.
bakın tikveşli diye bir yoğurt markası vardı ve bence iyi yoğurt üretiyordu.başlangıçta kısıtlı bütçesi olan küçük bir firmaydı ama işleri büyüyünce büyük bir holdingin dikkatini çekti ve firmayı satın aldı.iyi de para verdi.ama firma bir bütün olarak holdingin bünyesine geçti.
bu firma eski sahiplerinde kalsa kuşaklar boyu onlara gelir sağlayacak büyüyecek dev bir gıda zinciri olacaktı belki.ama bir noktada belli bir paraya dönüştü ve firma sahipleri eski günlerini arar hale geldiler.
erol bey sizin iş kolunuz sanata dayalı bir kol.fikrin önemli olduğu bir alan aynı zamanda yeteneğin.onun için o alanda işler farklı gidebilir.
ama iş sanayi ve onun ürünleri oldu mu farklı olur.
bir işi ciddi oranda büyütürseniz o alandan para kazanma düşüncesinde olabilecek tahmin etmeyeceğiniz büyüklükte firmalar o alana girmek isteyebilirler ve düzeniniz bozulabilir.en akıllıcası çokta fazla büyütmemek olabilir.bilmem yeterince açık mı?
ülkemizdeki koleksiyoner veya model toplayan hoby sahibi insan sayısının düşük olmasının hiçbir önemi yok bence.
bakın lacoste firması bildiğiniz gibi pahalı sayılabilecek giyim ürünleri satar ama dünya lacoste lerı içinde satış açısından türkiye lacoste dördüncü sıradadır.
ülkemizde bu hoby doğru bir şekilde pazarlansa inanılmaz büyük bir potansiyele sahip olur.ama o zamanda yön verenler değişmiş olur.
Resim
Kullanıcı avatarı
yasar
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İletiYazar: andy1 » 02 May 2010, 02:57

Halil Bey,

Elbetteki dğer iş kollarına yabancıyım,iddiada bulunmak zaten haddime değil çunki ap ayrı bir sektör yorum yaparsamda komik duruma düşerim !

Ben kendi iş koluma göre yorum yaptım,yani model araçlar ve rosterasyonları için konuştum !

Bahsettim zengin para gücü olan insanlar yanımda dükkan açtılar,bana zararları oldumu hayır,yapmaya çalıştılar bir yere kadar sattılar baktılarki olmuyor kapattılar !

Örnek veriyorum,Bburago en ucuz serisi olsun 40 liraya alırsınız benim yaptığım restore ise en az 500 liradır ve alamazsınız,sebebi ise yaptığım her ürün özeldir,2ncisi asla olmaz,her zamanda özel sipariştir !

Bunu yaptıran insan safmıdır yada neden Bburago yada ucuz model yaptırır sebebi basittir,bugünü düşünmezler,10-15 sene sonrası için değeri 10 bin dolarlarla ölçülebilecek özel yapımlara yönelirler (kendimden bashetmiyorum,dikkat edin lütfen),Koleksiyonerlik püf noktalarıda küçük detaylardan ibarettir !

Lütfen reklamımı yapmıyorum,mesleğimi bıraktım seneler sonra 1 kardeşime yapıyorum oda hediye olarak zaten 6 ayda bitmedi,sağlığım izin vermiyor !

Model araç oyuncak,Müthiş bir sektördür ve tahmin edemeyeceğiniz kadarda pahalıdır,alıcılarıda her geçen gün çoğalan artan bir iş kolu !

Başka bir konuda yorum yapmıştım Jigamaree koreli üreticinin bebek modelleri 500 dolarlara kadar peynir ekmek gibi satılır,elbetteki Jigamaree markası ile değil başka markalar adı altında !

Bu söktöre kim girerse girsin,alt yapısı bilgisi yoksa tutunamaz,örneklerini zaten hepimiz biliyoruz görüyoruz !
andy1
MİSAFİR ÜYE
MİSAFİR ÜYE

Önceki

Diecast Linkleri & Mağazalar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir