Limitli Üretim-mi Gerçekten !

Diecast Modelcilik ve Model Araçlarla Ilgili Herşeyi Bu Başlık Altında Paylaşabilirsiniz...

Yetkili: resatsirin

Limitli Üretim-mi Gerçekten !

İletiYazar: andy1 » 08 Nis 2010, 02:34

Bahsedeceğim konu için Lütfen kimse alınmasın,yada karalama şeklinde sataşma diye düşünülmezsin !

Ülkemizde ve Yurt dışında malesefki belli markalar isimlerinin egosu hat noktaya ulaştığından 3.500 Adet limitli üretim deyip ürünlerini tuaf anlamsız fiyatlara satıyorlar,bazılarınız diyebilirki normal ne var bunda !

Bana göre normal değil,Gerçekten Limitli üretim yapan üreticilere adaletsizlik oluyor 3.500 adet'in limiti olmaz,olursada çok ama çok özel detaylar katmalısınızki bu kadar fazla üretim için verilen paraya değisin !

Rosso'yu herkes bilir adamlar Ferrari çalışırlar ve en abartılı üretimleri 300-500 tür-ki bu kadar fazla seri çıkarmalrı mümkün değildir,genelde 100 lük seri çıkarırlar !

Dip markalar ise Bburago Welly Maisto ve diğerleri (aslında dip değiller ama ülkemizde malesefki dip olarak görülüyorlar),3.500 adetlik üretime limitli demek pekte samimi bir satış propagandası değil !

UT models 3000-4000 lik seri çıkarırır ve limitli der ama fiyatları limitsizdir !

Autoart yine aynı şekilde !

Kyosho ise bazen abarta biliyor,fazla yazmak istemiyorum !

Yanlış anlaşılmasın asla kötü üretiyorlar diye bir mana çıkarmayın,bahsettiğim konu çok farklı !

Piyasayı kızıştıran firmaları açıkcası sevmiyorum,hak etmedikleri paralara hak etmedikleri ünvanla limitli üretim denilmesine karşıyım !

Norev,bana göre piyasanın en saygın üreticilerinden 1 tanesidir ve bu adamlar gerçekten çok mütavazi 60 senedirde kaliteli üretimleriyle ayaktalar !

HotWheels yine benim en favori üretcilerimden,bazen öyle model çıkarıyorlarki hayran kalmamak elde değil,ülkemizde tanınmasada Yurt dışında oldukça yüksek satış ve hayran kitlesine sahipler !

EBBRO yine ülkemizde tanınmasalarda,adamlar işlerinin hakkını veriyorlar detaylarda bana göre bir çok abartılı markadan iyiler !

EDICOLA yine ülkemizde pek tanınmasalarda bana göre oldukça iyiler,1:43 ve motorsiklet üretimleri çok iyi !

Koleksiyon yapan arkadaşlara nacizane tavsiyem,Limitli üretim evet iyidir özelliktir asla lafım yok fakat ürün alırken 200-300 euroluk 3-4000 adetli üretimlerde çok ama çok secici olun !

Bazı üreticiler limitli cümlesini kullanmazlar fakat 1000 adetlik serileri oldukça ama oldukça fazladır !

Olay sandığınız gibi değildir çunki !

3000 adetli limitli üretim der ama tek renk demez !

Siz limitli aldığınız ürünü iyi okuyun yeşili 3000 taneyse diğer renkleride yanıdır,aslında 10.000 adetlik serilerdir !

Saygılar

mesaj için andy1 arkadaşımıza teşekkür edenler:
AgREgA
andy1
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Andy
1/18 Model Sayısı: 0
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 525
andy1 rep puani yokandy1 rep puani yokandy1 rep puani yok

Re: Limitli Üretim-mi Gerçekten !

İletiYazar: mustafacelebi » 08 Nis 2010, 13:24

Güzel ve farklı bir yaklaşımda bulunmuşsunuz hocam.
Resim
mustafacelebi
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Mustafa Çelebi
1/18 Model Sayısı: 20
1/43 Model Sayısı: 33
Toplam Model Sayısı: 53
Rep Puani: 1901
mustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yok

İletiYazar: malikaltindis » 08 Nis 2010, 16:44

Evet dikkat edilmesi gereken bi konu gerçekten.Teşekkürler Erol Abi
Resim
Kullanıcı avatarı
malikaltindis
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: malik
Rep Puani: 1160
malikaltindis rep puani yokmalikaltindis rep puani yokmalikaltindis rep puani yokmalikaltindis rep puani yokmalikaltindis rep puani yok

İletiYazar: gokhan derli » 08 Nis 2010, 18:54

Erol abi, kesinlikle haklısınız. Aynı konuyu geçenlere arkadaşıma anlatmıştım. Farklı bir renkte üretiyor, şu kadar ürettim diyor. Sayısınıda tablaya yazdıkları zaman çok değerli bir model oluveriyor. Halbuki çok değil, birkaç ay sonra farklı bir rengi çıkıyor. Bir de, zaten üretecekleri miktar ne olabilir ki?.. Topu, topu üreteceği miktar o kadar, ama sayısını yazınca farklı..
Resim
Kullanıcı avatarı
gokhan derli
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Gökhan
Toplam Model Sayısı: 1590
Rep Puani: 3930
gokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yok

İletiYazar: atesoglu » 08 Nis 2010, 19:14

Erol Üstat;
Pek çok noktada görüşlerine tamamen katılıyorum.Bir ufak ekleme yapmak istiyorum;
Firmaların aynı arabayı farklı renklerde üreterek limitli üretim demesi bencede aldatmaca.Burada detay ve kalite öne çıkıyor.
Adına ister amatör diyelim ister profosyenel koleksiyonerin tercihleri de önem taşıyor.Şu an için kendi hevesinimi tatmin ediyor yoksa ileride çocuklarına bırakabileceği bir koleksiyon mu oluşturmak istiyor.Elbetteki her sınırlı üretim detay bakımından kalite bakımından koleksiyon değeri taşıyacak diye bir durum söz konusu değil.Ancak model tatminkarsa limitli üretim tercih edilmeli diye düşünüyorum.Benim bakış açım 10.000 adetlik bir limitli üretim bundan 20 yıl sonra ender bulunacak modeller arasına girecektir.(Olmazsa olmazı detayların ve üretimin kalitesi)

Tamamen katıldığım bir başka konu ise diğer konu başlığında açmış oldugun Üretimden kalkmış ve bulunması güçleşmiş modellerin koleksiyona katılması.Buradada bilinçli olmak araştırmak ve seçici olmak gerekiyor...
Resim
Kullanıcı avatarı
atesoglu
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Ates
1/18 Model Sayısı: 44
1/24 Model Sayısı: 10
1/32 Model Sayısı: 4
1/43 Model Sayısı: 10
1/87 Model Sayısı: 14
Toplam Model Sayısı: 82
Rep Puani: 3850
atesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yokatesoglu rep puani yok

İletiYazar: yasar » 09 Nis 2010, 00:06

bu limitli üretim meselesinde bence iki konu var.
birincisi her limitli üretim gerçekten limitli mi?bunu bilmek çok zor.bazı modeller var sadece ülkemizde onlarca satılıyor ama limit sınırı 1000.ülkemizin diecast konusunda satış adetleri anlamında ne kadar sığ olduğunu bildiğimize göre nasıl oluyorda bu limitli ürünler her ülkede kolaylıkla bulunabiliyor?bunu kim kontrol edebilir ki.
diğer açıdan aynı kalıba değişik renk basılarak limitli olarak satılması eğer sayı doğru ise bir sorun teşkil etmez.çünkü bazı modellerde renk en az model kadar kadar önemlidir.aynı modelin bir rengi ilgi çekmezken diğer rengi ilgi çekip kısa zamanda tükenebilir.burda önemli olan tüketicinin aldatılmamasıdır.siz zaten o modeli alırken kısa bir süre sonra aynı modelin farklı bir renkte tekrar üretileceğini bilirsiniz.
benim bu konu başlığında dikkat çekmek istediğim bir başka alt başlık var aslında.
o da piyasa fiyatının altında fiyatla model piaysaya sürerek modeli yoka sokmak ve sonrasında aynı modelin çok yüksek fiyatla satılmasını sağlamak.
bunu son zamanlarda en iyi otto models yapıyor.resin modeller için çok düşük sayılabilecek fiyattan modelleri piyasaya sürüyor sonra modeller bir günde tükeniyor ve aynı model ebay de çıkış fiyatının 3 katına satılıyor.bunu gören uyanıklar modeli çıkar çıkmaz topluyor ve sonra karı ile satıyor.böylelikle firma ürettiği tüm modelleri çok kısa sürede ve kesin olarak nakte çeviriyor.bu satış taktiğini etik bir taktik olduğunu düşünmüyorum.bir zamanlar bunu ülkemizde vw yapardı.göreceli olarak düşük fiyattan araçları piyasaya sürer sonra sıra yazmaya başlar ve gelen her aracını satıp imajını en üst seviyeye taşırdı.ama ratan rekabet koşulları bu imkanı bu firmadan aldı.bu taktiği şu an otto models uyguluyor ve bence diecastseverlere haksızılık ediyor.tüketiciler modelleri başkalrının elinden almak zorunda kalıyor.
son bir nokta erol bey bence bizim sitemizin eksikliklerinden biri olduğunu düşündüğüm YARARLI (polemikçi değil) tartışmalara sebep olan yazım tarzı ile önemli bir boşluğu doldurmuştur.tesekkür ederim kendisine.
Resim
Kullanıcı avatarı
yasar
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Halil Yasar Sahinci
1/18 Model Sayısı: 16
1/43 Model Sayısı: 348
Toplam Model Sayısı: 364
Rep Puani: 2770
yasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yok

İletiYazar: Bülent Aydoğan » 09 Nis 2010, 01:10

selam..bende bu konuda hep şunu düşünmüşümdür:limitli olması beni gerçekten ilgilendirmiyor ve kendi aldığım modeller için diyebilirimki yarısı limitlidir ama asla fiyatları limitli olduğu için fazla değildir..nadir yaşamışta olsam zamanında almadığım bazı bitmiş limitlilerin fiyatlarının arttığını gözlemledim fakat bu durum bence kafayı o modele takmış adam için kazıklanma hissi vermez aksine çok istiyordum aldım hissi vermeli..ayrıca bay Andy şöyle demişsiniz:''Dip markalar ise Bburago Welly Maisto ve diğerleri (aslında dip değiller ama ülkemizde malesefki dip olarak görülüyorlar)''peki bu markalar dip değilse dip nedir bir motormax kalıyor ama onunda bazı modelleri bu saydıklarınızın bazı modellerinden üstündür..yani tüm markalar artık ortalama beğeni seviyesini yakalamış olsada genele bakarsak elbetteki burago,welly,maisto,solido,mira,anson,motormax vb.markalar en azından oyuncak parlaklığındaki kromlarıyla giriş seviyesinde markalardır..yinede beğendiğimiz araba bu üreticilerden çıkmışsa buruklukla başvurduğumuz markalardır..
Resim
Kullanıcı avatarı
Bülent Aydoğan
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: bülent
1/18 Model Sayısı: 30
1/24 Model Sayısı: 5
1/32 Model Sayısı: 1
1/43 Model Sayısı: 5
1/64 Model sayısı: 1
1/72 Model Sayısı: 10
1/87 Model Sayısı: 1
- / -- Model Sayısı: 4
Motorsiklet Model: 12
Toplam Model Sayısı: 69
Rep Puani: 2794
Bülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yok

İletiYazar: andy1 » 09 Nis 2010, 03:24

Sn.Bülent Aydoğan,

Benim için dip model bu yaşıma kadar hiç olmadı,bütün samimiyetimle söylüyorum !

Ülkemizde Dip ucuz modeller olarak biliniyorlar,Motormax ise benim en sevdiğim üreticilerden birisidir,halen eski yöntemleriyle çizgileriyle üretimlerini hiç bozmayan nadir firmalardan birisidir,şu kadarını söylebilirim elimde bir kaç tane motormax'ın eski serisi var 5 tane CMC verseler değişmem,CMC misaldir farklı anlaşılmazın pahalı üretici olarak bilinir diye örnek vermek istedim !

Başka bir forumda Bburago,maisto,motormax,welly yani ülkemizde kalitesiz sanılan modellerin gerçek değerlerini yazmaya çalıştım,ve inanılmaz tuaf sataşmalara yer yer küçük hakaretlere uğradım !

Kendi şahsıma yapılan sataşmalara alınmam kırılmam,fakat bilinçsizce yapılan yorumlar gençlerimizi modellerden soğutabilir-ki sağuttuğunuda biliyorum,bu konuda üzüntüsü olan genç kardeşlerim,tepkilerden dolayı utanmışlar ve aldıkları modellerini resimleyip sunamamışlar !
andy1
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İletiYazar: Bülent Aydoğan » 09 Nis 2010, 03:58

andy1 yazdı:Sn.Bülent Aydoğan,

Benim için dip model bu yaşıma kadar hiç olmadı,bütün samimiyetimle söylüyorum !

Ülkemizde Dip ucuz modeller olarak biliniyorlar,Motormax ise benim en sevdiğim üreticilerden birisidir,halen eski yöntemleriyle çizgileriyle üretimlerini hiç bozmayan nadir firmalardan birisidir,şu kadarını söylebilirim elimde bir kaç tane motormax'ın eski serisi var 5 tane CMC verseler değişmem,CMC misaldir farklı anlaşılmazın pahalı üretici olarak bilinir diye örnek vermek istedim !

Başka bir forumda Bburago,maisto,motormax,welly yani ülkemizde kalitesiz sanılan modellerin gerçek değerlerini yazmaya çalıştım,ve inanılmaz tuaf sataşmalara yer yer küçük hakaretlere uğradım !

Kendi şahsıma yapılan sataşmalara alınmam kırılmam,fakat bilinçsizce yapılan yorumlar gençlerimizi modellerden soğutabilir-ki sağuttuğunuda biliyorum,bu konuda üzüntüsü olan genç kardeşlerim,tepkilerden dolayı utanmışlar ve aldıkları modellerini resimleyip sunamamışlar !

herşeyden önemlisi gerçeklerdir değil mi?..cmc bu işin hi-end idir(şükür amerikan üretmiyorda alamadığım için dertlenmiyorum) yani motormax ile arasındaki fark yoruma dayalı değil gerçektir..siz motormax ı sevebilirsiniz bende motormax ın ürettiği bir modeli üreteni yoksa tercih edebilirim bu ayrı bir konu..ama şu sıraladığımız markalar ister dip diyelim ister başka şey diecast başlangıç seviyelerindeki seçenekleridir..bu demek değil ki almak ayıp ama örneğin bir ertl authentics edinince bu işte ilerleme kaydettiğimizi farkederiz..birini görmeden diğerinin değeri anlaşılmaz..o yüzden diecasta ilgi duyan genç arkadaşlar utanmasın bunun bir süreç olduğunu düşünsün..yazdıklarım bu başlıkla ilgili, kişisel değil tabiki..ama 1993 ten beri 1:18 amerikanın hemen hemen her türlüsünü edinmiş,satmış,parçalamış,modifiye etmiş birinden kişisel bir tavsiye isterse yolu çabuk atlamak isteyenler; bazı markalardan beş tane edineceğinize bazı markalarda bir tane edinin(gerekirse sigaranızdan vb.fedakarlık edin).ucuz modellerden utanıp sıkılmakta kişisel bir kompleks olmalı çünkü bu işe gönül vermiş hoş insanlar başkasını utandıracak bir aşağılama içinde olmaz..
Resim
Kullanıcı avatarı
Bülent Aydoğan
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: bülent
1/18 Model Sayısı: 30
1/24 Model Sayısı: 5
1/43 Model Sayısı: 5
1/64 Model sayısı: 1
1/72 Model Sayısı: 10
1/87 Model Sayısı: 1
- / -- Model Sayısı: 4
Motorsiklet Model: 12
Toplam Model Sayısı: 69
Rep Puani: 2794
Bülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yok

İletiYazar: andy1 » 09 Nis 2010, 05:37

Örnek vermek isterim,CMC bana göre high end üretici değildir,arada öyle tuaf serileri çıkarırki şaşırmamak elde değil,Elbetteki bunlar ticari serilerdir benim dikkat ettiğim detaylar ise her zaman çizgisini koruyan üreticilerdir,mesela Rosso,mesela ebbro,mesela gmp örnekleri çoğaltmak mümün elbettki !

Bunu elbetteki tartışma zıtlaşma olarak algılamayın,Ben ürünlerinin her zaman dediğim gibi detaylarına bakarım !

Aslında örnekleri paylaşmak isterim fakat,henüz zamanı değil,sadece şu kadarını söylemek istiyorum,CMC 450 sel mercedesi 2 bburago ile takas yaptım,bburagoların şu anki fiyatı 350-400 dolardır her birinin değeri bu dğerde kafadan atma yada abartı değildir,sadece yurt dışı sitelerde satışa sunmak yeterldir,koleksiyonerleri zaten bulur ve alırlar !

İp ucuda verebilirim benim aldığım modellerin CMC üretimleride mevcuttur eski serilerdir,enteresan olansa Bburago ve Cmc arasındaki fark sadece arka kaput ve ön ızgaralardır motor detaylarına kadar 1x1 aynıdır abartıyorum bburagonun lastik yanakları inanılmaz detaylıdır !

Konu dağılıyor bu sebeten benim için markası bir şey ifade etmiyor,ürünün detaylarını kıyas yaparım,ilerki yaşlarınızda zaten şuan olmasada pek çok şeyin kıstaslarınızdan çıkarıldığını göreceksiniz !

Model eğerki sizinle iletişim kurabiliyorsa işte o gerçeten limitlidir isterse 50.000 adet üretilsin 3-5 senede 1 tanesi piyasada kalmaz !

Ricam ise sataşma olarak yada model savunucusu olarak görmeyin,ben sadece modellerin ilerde kavuşacağı gerçek değerine bakıyorum bu değerde olan ürünleri zaten sitelerden takip edip almaya çalışırım !

Bu iş benim için tutkuydu,sağlıklı zamanlarımda çok sık şehir dışına çıkardım ve ilk gittiğim yer ise pazar kurulan bölgeler olurdu,komik bir örnek vermek istiyorum Kütahya tavşanlı pazardan 2 modele denk geldimki şok oldum,adama fiyat sordum 2 sinide alıcam pazarlık değil 500 lira dese gıkım çıkmaz o alamazdım başka tabiki !

Verdiği fiyat 2 modele 4 Lira kutulu eski çek bırak araba 1960 ların üretimi,sonuçta aldım başka model varmı diye sordum malesefki adamcağız son kalanları koymuş !

Neden anlattım,marka tamam ama markadan önce lütfen katologlar edinin eğerki ilerde güçlü bir koleksiyona sahip olmak istiyorsanız,darılmayın ama kataolog bilgisi olmadan en pahalı modelleri dahi alsanız ilerisi için koleksiyon değeri epk sizi tatmin etmeyebilirde !

mesaj için andy1 teşekkür aldı- 2:
Emre E., gokhan derli
andy1
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İletiYazar: malikaltindis » 09 Nis 2010, 11:52

Erol Abi katalogları nereden edinebiliriz?Elinde pdf formatında falan olan katolog var mı acaba?
Resim
Kullanıcı avatarı
malikaltindis
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: malik
Rep Puani: 1160
malikaltindis rep puani yokmalikaltindis rep puani yokmalikaltindis rep puani yokmalikaltindis rep puani yokmalikaltindis rep puani yok

İletiYazar: REVOLUTION » 09 Nis 2010, 15:44

Güzel bir konu açmışınız; okadar çok söylenecek şey varki ama başlamadan önce yazdığınızdan bir alıntı yapmak istiyorum.
"UT models 3000-4000 lik seri çıkarırır ve limitli der ama fiyatları limitsizdir !" Çok doğru bir cümle hatta bazen arkadaşlar muhabbet ettiğimizde acaba gerçekmi diye sormadan kendimizi alamıyoruz çünkü aradan 10 geçmesine rağmen belirli kişiler aynı arabaları sıfır kutusunda 10 günde bir satışa çıkarıyorlar acaba el altından üretimmi yapıyorlar diye sormuğumuz çok oldu :lol:
Sizinde bahsettiğiniz gibi birçok firma 3000 limitli model çıkarıyolar ama bu aslında renk oluyor AA değişik renk olarak 3 veya 4 çeşit çıkarıyor böylece bu arabadan 9000 veya 12000 gibi rakamlar oluyor ama olsun bence yinede o renkten bütün dünyada sadece 3000 olduğunu bilmek bile güzel geliyor.
Birde unutmadan Yaşar abinin yazdıklarıda kesinlikle katılıyorum bazı firmalar bu şeklide yapıyor ama ben doğru bulmuyorum.
Ben küçük arabalarla başlayan bu sevdama 92-93 yıllarında bir 1:18 maisto hediye gelerek bu yöne kaymaya başladım. Fakat daha sonra elimdeki bütün burago,maisto, motormax vegibi üreticilerin modellerini çıkardım şimdi sadece 1 tane maisto var onuda başka bir marka çıkarmadığından ve çok beğendiğimden satamıyacağım bir model (FORD GT90) Bence bu tatmin olayıdır diğer kaliteli modelleri aldıktan sonra; diğerini elime aldığımda ve hatta vitrinde bana hoş gözükmüyor bu yüzden banada burago,maisto vegibi markalar dip olarak geliyor ama welly'i kesinlikle bunların arasına katmıyorum çünkü kesinlikle çok iyi şeyler çıkarıyorlar. ( Yakında bunla ilgili ayrıntılı bir karşılaştıama yapacağım. ) Yazılardan anladığım kadarıyla Erol abi marka olarak değil değer olarak nitelendiriyor; tabiki böyle olunca yeni çıkmış CMC yerine 35 yıllık bir maisto daha değerli oluyor. Buda koleksiyonculuğunun kesinlikle bir parçası ama ben sergilemekten ve mıncıklamaktan hoşlanan birisi olduğumdan benim için önemli olması tatmin etmesidir. Fakat bu konularda bilgi sahibi olmayı çok isterim Erol abi; bu yüzde bahsettiğin katalog veye listelerin pdf veya site isimleri varsa verirsen çok mutlu olurum.
Birde birçok kişi Hotwhells'i beğenmiyor ama bence çok kaliteli bir firma elenlerindeki imkanlar çok iyi ve isterse çok kaliteli modeller yapabiliyorlar şuandaki Elite ve SuperElite versiyonları gibi. Bende hala duran 1979 yılı yapımı bir küçük modeli var o yılda harika bir işçilik harika bir boya kalitesine sahip ayrıca tekerlek lastikleri üstünde Goodyear yazan plastik yerine gerçek lastik kullanmışlar. Örneğin bu arabanın ne kadar değerli olduğunu merak ediyorum.
Resim
Kullanıcı avatarı
REVOLUTION
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Devrim SEN
1/18 Model Sayısı: 224
1/24 Model Sayısı: 1
1/43 Model Sayısı: 1
1/72 Model Sayısı: 12
- / -- Model Sayısı: 9
Motorsiklet Model: 22
Toplam Model Sayısı: 270
Rep Puani: 5230
REVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yok

İletiYazar: andy1 » 09 Nis 2010, 16:24

Devrim kardeşim,

Bizim hatamız markalara saplatımızdan kaynaklanıyor,dikkat edersen 3-4 markanın egemenliği var elbetteki bu ülkemiz için geçerli bir durum !

HotWheels ülkemizde tutulmamasının sebebi henüz tanınmamasıdır oysaki kolleksiyonerlerin gözde modellerindendir,Araplar için Kralların modelcisidir,çunki 140.000 dolarlık ürünleride mevcut üstelik 1:43 ölçekli otolar !

Tanıdığım bir çok kolleksiyonerin elinde mevcut dediğin gibi enteresan serileri çıkarmaları işten bile değil !

Elit modellerini ise hiç ama hiç abartmıyorum dekalleri AMALGAM'la (4.700 euroluk reventon modeli) nerdeyse aynı kelitedir,son serilerinde gerçekten inanılmazlar !

Ülkemizde henüz çok yeni bir tutku ve yeni yeni insanlar tanıyorlar !

Yine haklısın ben marka olarak değil aracın değeri olarak düşünüyorum !

Gençlerimiz bana kızıyorlar ama onlardan ricam aranızda 18-25 yaş arasında kardeşlerim oldukça fazla,lütfen ucuz ama detaylı modelleri alın elinizde tutun,bana inanın 35-40 yaşlarınızda elinizde servet olmaması için hiç bir sebeb yok,ben ticaret yapmıyorum diye lütfen anlamayın,sadece ilerde daha kaliteli modeller almanızda size sponsor olurlar !

Lütfen bu hobi zevk demeyin,sizlere elbette bu düşüncenizde saygı duyuyorum ama gelecekte iyi bir koleksiyoner olmanız sizin elinizde !

Katolog sizler için bulmaya çalışıcam,yurt dışı sitelerde eskiden satılırdı,bendede vardı ama malesef hastalığım döneminde hemen hemen herşeyi satmak zorunda kaldım,bu katologlar 300-400 eurolar değerinde ve ortalama 1000 sayfadır,para çok demeyin o kadar paha biçilmez bilgiler varki sizlere eşsiz bir kaynak olacaktır !

Lastik detaylarında kesinlikle katılıyorum,HotWhhels,bburago maisto o dönemlerde öyle detay kullanmışlarki hayran kalmamak elde değil !

Umuyorum,yorumlarıma kızmıyorsunuzdur,lütfen bilmişlik yaptığımı düşünmeyin çunki bilgi olarak sizlerden hiç bir farkım yok,belki yaş olarak avantajım vardır bunuda maruz görün !

Saygılarımla
andy1
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ