TASARIMLARDAKİ BENZERLİKLER/ESKİLERİN KEMİKLERİ SIZLIYOR!..

1 / 1 Araçların Fotoğraflarını Veya Özelliklerini Bu Başlık Altından Paylaşabilirsiniz.

TASARIMLARDAKİ BENZERLİKLER/ESKİLERİN KEMİKLERİ SIZLIYOR!..

İletiYazar: G.HEPARSLAN » 10 Mar 2010, 21:43

Nerde o 57 Chevrolet' ler? Nerde VW' ler? Nerde Opel Manta' lar? Nerde o güzellikler?..

Forum Özel Üyemiz Onur kardeşimizin açmış olduğu bir konuya verdiğim cevap ve yorumlarım hakkında yeni bir başlık açmakta fayda gördüm ve karışmasın diye yeni konu başlığındaki siz değerli üyelerin yorumunu buraya bekliyorum ve düğmeye basıyorum...

GETZ baya bir tutulmuştu Onur... Özellikle bayanlar arasında.
Elbette GETZ' in önüne geçen bir tasarımı var ve bu da tutulacak bence... :lol:

300-500 yapıyor demekle olmuyor yalnız bu işler!.. :wait: :grin:

Son zamanlarda ve tüm araçlarda moda oldu galiba veya tüm tasarımcılar aynı eğitimi aldı...
Direksiyon simidi her araçta benzer tasarımlarda ve bu tasarımı ilk olarak kimin yaptığını merak etmekteyim açıkçası... :haber:

Geçen gün Renault servis de aracımı bakıma götürdüm ve yaklaşık 8 saatimi;
Yakinen bildiğin, Antalya-Manavgat yolundaki tasarım benzerliklerine ayırdım...
Güzel bir tasarım ama 80-90 bin liralık arabada da aynı simit... 25 bin liralık arabada da aynı simit...

Ankara simiti hepsinden güzel o ayrı tabi... Yanında bir de ayran olacak ki sorma gitsin... :grin:
Ayrıca son zamanlardaki modellerde kopya veya alıntılar bariz fark ediliyor...
Opel olsun, Renault olsun, Hyundai olsun, ne olursa olsun hepsi birbirinden kopya dediğim gibi...

Onun için merak ediyorum bu tasarımları ilk düşünenleri...

Bir araca bakıldığında ayrıcalığı ve kendine has çizgileri olmalı bana göre!.. :wait:
Şimdiki arabaların hepsi benzer çizgilerle üretiliyor malesef... :n:

Hadi Çin yaptı; GELLY' nin ön ızgarasını ve farlarını Mercedes C320 gibi... :grin:
Gece farlar yandığında ve öndeki aracın arkasından yaklaşırken beni Mercedes sansınlar diye üretilmiş farlar... :grin:
GENERAL MOTORS ve OPEL gibi bir firma da mı bu ızgarayı taklit edecekti?...

Mercedes CLS' ye binemeyen INSIGNIA' ya binsin marifeti bence...
Opel' sen, OPEL' liğini bileceksin arkadaşım. Ona göre ızgara ve far tasarlayacaksın...

Bana göre Opel, Opel olmalı...
Renault, Renault olmalı...
veya her neyse, herkes kendi gibi olmalı ve birbirinden özenmeyerek belirgin ve kararlı hatlara sahip olmalı.

Elbette işin ticaretine dönüştürülen bir piyasada tasarımcıların da suçu yok...
Kullanıcı avatarı
G.HEPARSLAN
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Gökhan HEPARSLAN
1/18 Model Sayısı: 107
1/24 Model Sayısı: 11
1/32 Model Sayısı: 38
1/43 Model Sayısı: 135
1/64 Model sayısı: 499
1/72 Model Sayısı: 234
1/87 Model Sayısı: 52
- / -- Model Sayısı: 73
Motorsiklet Model: 15
Toplam Model Sayısı: 1165
Rep Puani: 16731
G.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yok

Re: TASARIMLARDAKİ BENZERLİKLER/ESKİLERİN KEMİKLERİ SIZLIYOR!..

İletiYazar: ///Okan » 10 Mar 2010, 22:43

Aynen öyle Gökhan abicim.O devirler eskide kaldı.Yani şimdi sen Opelsin Mercedes'ten küçük bir firmasın diyelim veya daha alt sınıfa hitab ediyorsun.Ama sen Opel ol yani kendine özgü ol da nerdeee. İllada bir özentilik Bmw E92 M3 te çıkardığı Siyah tavan+Beyaz renk kombinasyonunu artık toyota corollarda görmeye başladım.Neyse bu özentilik bir yanı asıl sorun zaten büyük yani örnek alınan firmalardada var.

En baş örneği bunun VW.Adam bir tasarım yaptı Scirocco diye.Herkes çok beğendi bende dahil.Ama VW çok zeki ya dedi zaten herkes böyle seviyor.Bunun farları biz alalım Transporter,Touran,Golf,Polo vs hepsinde uygulayalım panjurlarla beraber.... Nede olsa öyle sevilmiyor mu ? Hee birde bir değişik motor koyalım Transporter GTI yıda çıkartalım.Neyse hadi o neyse Audi de bozuldu derken Mercedes başladı aynı duruma ve en sonunda korkutugum başıma geldi ve Bmw 7 serisini çıkardıktan sonra biraz sıkıştırıp küçültüp 5 diye bişey çıkardı ortaya resmen artık sektör buna dönmüş galiba alışmalıyız ...

Ama ne olursa olsun eski haline dönmez bu sektör belki bir umut Bmw güzel tasarımlar yapıyorda son 5-7 olayı canımı sıktı benim.
Resim

mesaj için ///Okan arkadaşımıza teşekkür edenler:
G.HEPARSLAN
Kullanıcı avatarı
///Okan
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Okan
1/18 Model Sayısı: 0
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 618
///Okan rep puani yok///Okan rep puani yok///Okan rep puani yok

İletiYazar: ///Okan » 10 Mar 2010, 22:59

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
///Okan
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İletiYazar: gokhan derli » 11 Mar 2010, 10:01

Gökhan, yazdıklarına katılıyorum kardeşim. Sektördeki güvenlik sınırlamaları, tasarımlara da yansıyor maalesef. Bir Megane 3'e bakıyorsunuz, yeni Astra ile aynı. Neredeyse 'Farın mı kırıldı. Opel'de şu kadar, Renault'ta şu kadar.. Git Renault'tan al daha ucuz olur' diyecek insanlar. Parçalar bile uyacak yani :grin: Daha sonra özgün tasarım olsun diye X6 gibi panzer bozması saçma sapan arabalar çıkıyor piyasaya.. Bir de Peugeot 3008 gibi, hangi segmentte olduğunu dahi bilmediğim bakla tanesi.. Ama Okan'ın dediği sadece firmaların yeni yüzlerini oluşturmaya başladığı zamanlarda oluyor. Scirocco, Vw'nin İroc konseptinden yola çıkılarak üretildi. Firmaların önemli otomobil fuarlarında, konsept otomobiller sunması bir mesajdır aslında. 'Bundan sonraki modellerim bu konseptten izler taşıyacak' gibi. Peugeot'un '907' konseptine bakın, 308'den izler göreceksiniz. Bmw E36 ile, yeni bir imaj seçmişti kendisine. Bu E38, E39 ile devam etti. Ford'da aynı şekilde Ka ile başladı, ve 'New Age' tasarımı sonraki bütün modellerde devam etti.
Resim

mesaj için gokhan derli arkadaşımıza teşekkür edenler:
G.HEPARSLAN
Kullanıcı avatarı
gokhan derli
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Gökhan
Toplam Model Sayısı: 1590
Rep Puani: 3930
gokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yok

İletiYazar: penta » 11 Mar 2010, 20:24

Bu konuya yazmazsam olmazdı sanırım..Benimde son zamanlarda gözüme çok çarpan bir olay aslında... Eskiden üretilen araçlar gerçekten kişilik sahibi ve sanat eseri kabul edilebilecek nitelikteydiler...Günümüz araçları için malesef sözkonusu olmayan sıfatlar bunlar...Marka ortaklıkları nedeniyle kimliği olmayan, aynı şasi ve aynı mekanik aksamları kullanan günümüzün ruhsuz ve sadece satıılması için yapılan araçlara en iyi örneği sanırım Okan kardeşimiz vermiş..VW araçları her kasada farlarında ve iç bölümünde değişiklik yaparak aynı araçları yeni modelmiş gibi satışa sunuyor ve buda yetmezmiş gibi Golf' ün ufak kardeşi olan Polo' da abisinden sadece boyut farkıyla ayrılıyor...Bunun yanında peugeot araçlarından hiç bahsetmek bile istemiyorum...Sonuç olarak bazı efsane araçların devam modelleri dışında günümüzde sadece işimizi gören ve duygusal bağ kuramayacağımız sıradan araçlarla dolu bir dünyada yaşıyoruz....Bunuda kapital dünyanın araçlara yansıyan olumsuz yönü olarak değerlendiriyorum...

mesaj için penta arkadaşımıza teşekkür edenler:
G.HEPARSLAN
penta
FORUM ÜYESİ
FORUM ÜYESİ

İsim: yener
1/18 Model Sayısı: 30
1/72 Model Sayısı: 24
Motorsiklet Model: 2
Toplam Model Sayısı: 53
Rep Puani: 65
penta rep puani yok

İletiYazar: ogzhndncl » 11 Mar 2010, 21:22

Gökhan abi konuya çok güzel değinmişsin.Çağın gerektirdiğinden dolayı mıdır yoksa markaların artık piyasada kendilerine yer etmelerine güvenip,biz ne yaparsak satar düşüncesiyle midir bilemiyorum ama saçma sapan dizaynlar yapıp ve yeni çıkan tüm modellerin birbirine benzemesi biz otomobil severleri çok rahatsız ediyor.Bmw için fazla birşey söylemek istemiyorum,X6 yla kendine has çizgisinden epey çıktı ama Bmw sonuçta,lüks arabalar üretiyor ve satıyor her şekilde.Yeni 5 serisine gelecek olursa Okan'ın bahsettiği gibi 7 serisinin biraz ufak hali belki ancak ben çok fazla olmasa bile beğendim.E60 kasanın yerini tutar tutmaz zaman gösterecek.Birde şu var E60 kasa çıktığında da aynı şey olmuştu,beğenenler beğenmeyenler olmuştu.F10 kasa içinde durum aynı şuanda.Ancak E60 sınıfında satış rekorları kırdı ve listede en başlardaydı sürekli.Bence sınıfındaki otomobillere bakacak olursak yine F10 kasa satışlarda başta gidecektir.Çünkü Mercedes E serisinde güzel olmayan bir iç tasarım kullandı ve eminim önceki kasasından düşük olacak satışları.Audi var birde o sınıfta öne çıkanlar arasındaki son 4-5 yıldır çıkan yeni otomobillerinin tasarımları nerdeyse 100% de 100 aynı.A4-A5-A6 ve yeni çıkan A8 e bir göz atarsanız çok daha iyi anlarsınız ne demek istediğimi.Keza Vw içinde aynı şey söz konusu.Vw sevmediğim markalar arasında en üst sıralarda yerini alıyor ve insanları o araçları almaya yönelten sebep nedir bilmiyorum.Vw in Türkiye ana dağıtıcısı olan Doğuş Oto'nun izlemiş olduğu satış politikasını az çok biliyorsunuzdur ve forumlara biraz göz atacak olursanız ne tür sorunlar yaşandığını rahatlıkla görebilirsiniz.Özellikle ülkemizde insanlara verdiğimiz değer söz konusuyken.Konu hakkında yazılabilecek çok şey var ancak dizayn söz konusu olunca genel olarak sizlere katılıyorum.İyi forumlar.
Resim

mesaj için ogzhndncl arkadaşımıza teşekkür edenler:
G.HEPARSLAN
Kullanıcı avatarı
ogzhndncl
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Oguzhan Dincel
1/18 Model Sayısı: 9
1/24 Model Sayısı: 4
1/32 Model Sayısı: 25
1/43 Model Sayısı: 10
1/72 Model Sayısı: 2
Motorsiklet Model: 2
Toplam Model Sayısı: 52
Rep Puani: 180
ogzhndncl rep puani yok

İletiYazar: Rallyci » 11 Mar 2010, 23:01

Tasarımlar... herşey bizim için aslında kar etmek ve piyasayı sürekli ayakta tutmak daima yeni teknolojiyle ürünleri tüketiciye sunmak tasarımı etklieyen önemli şeyler. Tasarım öylesine bir konuki aracın kaportasına verilecek bir küçük estetik çizgi bile üretilği yıldaki modayı yakalamalı ve diğerleinden çok çok ayrı olmamalı -aslında olmalıda bana gör-e ticaret boyutundadüşünüldüğünde firmaların istekleri doğrultusunda olmuyor birşeyler h zaten.tasarımcılar bunalrı bilior ve bilerek yapıyor tasarımı etkileyen diğer konu da teknik. Bir çizgiyi düşünün ve ayanda üstünde, estetik görünüm verceği düşnülen bir çizgi. ya da ön kaportada sağda ve soldaki çigilerin genişlik ve darlığı ya da derinliği güzel görünmesi için evet ama asıl amacı aracın rüzgarı en verimli şekilde kullanabimesi yada ön ızgaranın açıklığı, yerdne yüksekliği cm ler ible çok çok önemli. Bu çizgiler bile mesela rüzgar testlerinden, hız, güvenlik testlerinden ve görünüm açısından yapılacak herşeyden etkilenir. Bir çizgi atılır eğer gerekli hesapalmalar yakalanmazsa o çizgi atılmaz. Kulanılacak motor, aracın iç mekanı, iç mekanda kulanılacak donanımlar bile aracın tasarımını etkiliyor birşeyi değişik tasarlamayı düşünürsünüz oysa motorun bilememne parçaları ve bilemem ne teknolojiyi kullanıyor olması düşündüğünüz şeyi yapmaya izin vermez. Günmüz teknlojileride aynı her arçtagüvenli kdoannmı olan hava yastığı standar haine gelid kimden 4 kimnde 2 hava yasıı var ama yastıkalrın yerleirde ayr ayrı yerlerde değilki for olsun bmw olsun tasarımları ona göre yapılıyor bmw de ayn ıkulanıyor mercedest egenel özellikleri kastediyorum herşeyde geçerli bu tasarım bunara göre değişir ve her model yılında çok farklı tasarımlar kulanılmaz zaten bunu gözlerimizle görüyoruz 2006 3 serisi v lexussanki birleşmiş chevroelt cruze yi oluştrmuş ama cruzea baktıımızdan e 3 serisi ne lexus is 350 görünüyor tek başına.
Belli standartlar var araçlarda ama taklit ve etkilenme yok değil. İster istemez tasarımlar birbirine benzer yda etkilenir farklı birşey ortaya koymak çok zordur Tasarımcı da biliyor bunu zaten ama farklı şey ortaya koymaya kalsaydı herşey, birbirine benzemezdi birşeyler. Yani diğer şartlar sabitken tasarımın sadece mühendislerin beynine gelen ilhamla değiştiği varsayımıyla yapıldığnı düşünürsek ortaya ne denli farklı şeyler çıktığı da bir gerçek...
tasarımı etkileyen bir üçgen var müşteriler firmalar ve rekabet herşey bu 3 şey etrafında şekilleniyor Gökhan hocamın dediği gibi taklit gibi durumalr ayrı konular mesela o ne jipe ne pick up a benzeyen araçarı görüdğümde iyi şeyler düşünmüyurm her kim yaptıysa böyle bir tasarım benden hiç ii not alamdı ztaen binen kesimde belli onlar içi ntasarlandı zaten pickuptan bozma jipten çalma bu araçlar pickup gibi ucuz olacak yük taşıyabilecek ama jipe de beneycek ama jip gibi pahalı olmayacak te piyasaya bu tarz aracı sürmeyince yeterli bir satış hacine ulaşılamıyor işte. dediğim ügene geldik tasarımı belirleyen bir diğer kişi de müşteri
anlatmak istediğimi anlatamayıp uzattıysam kusura bakmayın lütfen. Bence her şeye meydan okumuş bir tasarım varki: Volkswagen beetle o bir efsaneydi hala da öyle nasılda herkesten ayrı. Herşeyiyle !
Resim
Rallyci
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Birol
1/18 Model Sayısı: 77
1/43 Model Sayısı: 10
1/72 Model Sayısı: 2
1/87 Model Sayısı: 2
Toplam Model Sayısı: 91
Rep Puani: 1013
Rallyci rep puani yokRallyci rep puani yokRallyci rep puani yokRallyci rep puani yokRallyci rep puani yok

İletiYazar: ///Okan » 11 Mar 2010, 23:16

Bmw E60 ın satış rekorları kırması tasarımını etkilemiyor.520d,530d satış rekorları kıran modeller.Bunun sebebi ise iş adamlarının hem bir Bmw ye hemde ekonomik bir Bmw ye sahip olmak istemesidir.Bence E60 F10dan kötü bir tasarım ama en azından 7 serisinin küçültülmüşü değil.Tabi m5 için aynı şey geçerli değil.F10 keşke biraz daha spor yapılaydı bence çok daha tutacak bir model olurdu.

Bu arada çoğu Bmw sever X6 yı beğenmiyor.Ama bana göre bence BMW SUV değil SUV da yeni bir segment yarattı ve bundada son derecede başarılı oldu.Adamlar geldi ben jip yaparsam ne Q7 ne ML, ne Range kalır dedi.Ki BANA GÖRE Bmw X6 şu an en beğendiğim SUV.Ama farkındaysanız diğerlerinden farklı normal bir SUV olarak X5 var nun rakiplerinden çok ama çok fazla üstün yanı yok şahsen X5 mi Q7 mi deselerde Q7 derdim.Ama X6 tartışmasız.
Resim
Kullanıcı avatarı
///Okan
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İletiYazar: gokhan derli » 12 Mar 2010, 09:22

Okan, tabii ki zevk meselesidir. Herkes bir modeli sevebilir, sevmeyebilir. Ben sadece kandi şahsi görüşümü açıkladım, ama çok şişirilmiş bir araç gibi geliyor bana. Tarzına gelince maalesef bu tarz Bmw'ye has değil. 2005 model Ssangyong Action'da kalite farkı, çizgiler dışında, bir benzerlik var. Bmw fena 'esinlenmiş'.

Resim
Kullanıcı avatarı
gokhan derli
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

gokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yok

İletiYazar: gokhan derli » 12 Mar 2010, 09:33

Birde şunlara bakın. Birbirlerine ne kadar çok benziyorlar;

Resim
Kullanıcı avatarı
gokhan derli
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İletiYazar: ///Okan » 12 Mar 2010, 19:10

Gökhan abim ne yaptın traktör gibi araba ya :lol:

Tek benzer yanı ikisininde bagajının yüksek olması ki Bmwde o daha güzel işlenmiş

Resim
Kullanıcı avatarı
///Okan
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İletiYazar: gokhan derli » 12 Mar 2010, 19:41

:grin: Okan'ım ama tarz benziyor yahu:)
Resim
Kullanıcı avatarı
gokhan derli
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İletiYazar: ///Okan » 12 Mar 2010, 20:09

Görüşüne saygım var abi zaten BMW suva sonradan girdi.Ama bana göre bir numara kesinlikle.
Resim
Kullanıcı avatarı
///Okan
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE