diorama stili ama hangisi?-ve mutlu son..(resimler 5. syfda)

Satın Aldığınız Veya Kendi Yaptığınız Dioramaları Bu Başlık Altında Paylaşabilirsiniz...

Yetkili: tolgatitiz

diorama stili ama hangisi?-ve mutlu son..(resimler 5. syfda)

İletiYazar: chrono » 28 Şub 2010, 23:50

herkese merhaba,
detaylı bir diorama yapmak istiyorum.1:43 ölçeğinde.malzeme listesini hazırladım.1 ay içinde malzemeleri toplayıp inşaata girişiceğim
yanlız dioramanın yerleşimiyle ilgili olarak size sormak istedim.ilk olarak yatay olanın tasarımını yapmıştım ama bu çaprazı tasarlayınca daha çok hoşuma gitti açıkcası...
ancak sizin de fikrinizi almak isterim.
bu konu dışında fikrini belirtmek isteyen arkadaş olursa seve seve beklerim.

resimler;
ResimResimResim

ResimResimResim
bu arada dioramada başrolü 66 veya 65 model bir convertible alacak.tabiki mustang:dance2: ancak daha kargoda.
En son chrono tarafından, 29 Tem 2010, 21:01 tarihinde değiştirildi, toplamda 8 değişiklik yapıldı.
Kullanıcı avatarı
chrono
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Güney
1/18 Model Sayısı: 80
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 3
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 16
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 3740
chrono rep puani yokchrono rep puani yokchrono rep puani yokchrono rep puani yokchrono rep puani yokchrono rep puani yokchrono rep puani yokchrono rep puani yokchrono rep puani yokchrono rep puani yokchrono rep puani yokchrono rep puani yokchrono rep puani yokchrono rep puani yokchrono rep puani yok

Re: diorama stili ama hangisi?

İletiYazar: BuRaK-B » 01 Mar 2010, 00:22

Diorama görüntüsü çok hoşuma gitti Güney. Normal dikdörtgen düzlemde yapıp cafe vs. yani yapıyı çapraz yerleştirip ön kısmı da birbirine paralel olarak çapraz bir şekilde parketmiş araçlara ayrılmış bir diorama olabilir mesela. Aklıma bu geldi :smile5:
Kullanıcı avatarı
BuRaK-B
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Burak BALIKÇI
1/18 Model Sayısı: 62
1/43 Model Sayısı: 25
1/64 Model sayısı: 24
1/87 Model Sayısı: 6
Motorsiklet Model: 13
Toplam Model Sayısı: 130
Rep Puani: 10025
BuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yok

İletiYazar: masato » 01 Mar 2010, 00:48

Bence bir mustang galerisi güzel olur... Bir tane mustang az gelir bu dioramaya :tey:
Resim
74 mekan 06 vatan 50,5 özvatan
Kullanıcı avatarı
masato
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: M.Alper ESATOGLU
1/18 Model Sayısı: 65
1/24 Model Sayısı: 1
1/32 Model Sayısı: 2
1/43 Model Sayısı: 1
1/64 Model sayısı: 1
- / -- Model Sayısı: 1
Motorsiklet Model: 13
Toplam Model Sayısı: 84
Rep Puani: 4050
masato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yok

İletiYazar: G.HEPARSLAN » 01 Mar 2010, 00:48

Şimdiden kolay gelsin Güney. Çapraz düzenleme benim de daha çok hoşuma gitti... :y:
Tam ölçüleri bilemiyorum ama 1/43 ölçekte gri bölüm, gözüme biraz geniş gözüktü. Bu yolu biraz daha daraltıp, çimen bölümünü fazla tutarsan ve çapraz şekli ile de şık olacağını düşünüyorum. Vaktin olduğunda bu şekilde bir çizimi de paylaşırsan sevinirim. :pool:

:sapka:
Kullanıcı avatarı
G.HEPARSLAN
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Gökhan HEPARSLAN
1/18 Model Sayısı: 107
1/24 Model Sayısı: 11
1/32 Model Sayısı: 38
1/43 Model Sayısı: 135
1/64 Model sayısı: 499
1/72 Model Sayısı: 234
1/87 Model Sayısı: 52
- / -- Model Sayısı: 73
Motorsiklet Model: 15
Toplam Model Sayısı: 1165
Rep Puani: 16811
G.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yok

İletiYazar: chrono » 01 Mar 2010, 00:51

BuRaK-B yazdı:Diorama görüntüsü çok hoşuma gitti Güney. Normal dikdörtgen düzlemde yapıp cafe vs. yani yapıyı çapraz yerleştirip ön kısmı da birbirine paralel olarak çapraz bir şekilde parketmiş araçlara ayrılmış bir diorama olabilir mesela. Aklıma bu geldi :smile5:

beğenmene sevindim Burak.aslında bu tasarım kafamda vardı ama ölçülerin birbirne uyumunu görmek istedim.google skecthup programında çizdim bunları.gerçekten işe yarıyor.bazı objeler fazla büyük geldi kimisi küçük, malzemeleri almadan bu tarz bir çalışma gerçekten çok faydalı oldu.
senin dediğin gibi çapraz park bu dioramada zor olur çünkü 1:43 bir araba 10 cm.ancak yatay dioramada yol 20cm çaprazda ise 15 cm yani çapraz parkta yolda çok yer kaplanır orantısız gözükebilir.2. bir durumda maksimum 2 araba koymayı planlıyorum. çünkü insan figürleri de olacak 5-10 tane araba arada kaybolmasın:)
inşallah ete kemiğe bürünmüş halini de görürsünüz.gerçi hemen yapmayacağım tadına vara vara uzun bir süreye yayacağım.ancak her aşamayı paylaşacağım merak etmeyin:)
Kullanıcı avatarı
chrono
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

chrono rep puani yokchrono rep puani yokchrono rep puani yokchrono rep puani yokchrono rep puani yokchrono rep puani yokchrono rep puani yokchrono rep puani yokchrono rep puani yokchrono rep puani yokchrono rep puani yokchrono rep puani yokchrono rep puani yokchrono rep puani yokchrono rep puani yok

İletiYazar: chrono » 01 Mar 2010, 00:58

Admin yazdı:Şimdiden kolay gelsin Güney. Çapraz düzenleme benim de daha çok hoşuma gitti... :y:
Tam ölçüleri bilemiyorum ama 1/43 ölçekte gri bölüm, gözüme biraz geniş gözüktü. Bu yolu biraz daha daraltıp, çimen bölümünü fazla tutarsan ve çapraz şekli ile de şık olacağını düşünüyorum. Vaktin olduğunda bu şekilde bir çizimi de paylaşırsan sevinirim. :pool:

:sapka:

ben de çaprazda karar kıldım sanırsam.okuduğum birkaç yazıda asimetrinin dioramaya daha hoş hava katabileceği yazıyordu.o nedenle 2 çizim denedim.
gri dediğiniz bölüm taş yol olacak.orası yatay olanda 20cm çapraz olanda 15cm.1:43lük bir arabanın boyu 10cm. genişliği ise 4,5 cm civarı.dediğiniz gibi biraz geniş oldu yol ancak yolda pay alırsam dükkanların olduğu bölüme eklenti almayı düşünüyorum.çünkü araba galerisinin içine bir mustang girse çok orjinal olabilir.ama onu yapım aşamasında düşüneceğim.belki 1950lili yıllarda amerikan havası vermek için bir eski kamyonette ekleyebilirm.ama dediğim gibi yapım aşamasında değerlendireceğim.
bu arada resimler kaba taslak inşallah orjinalinde kafamdaki detayları uygulayabilirsem hoşunuza gidecek detaylar ekleyeceğim.

mesaj için chrono arkadaşımıza teşekkür edenler:
Falcon_X
Kullanıcı avatarı
chrono
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

diorama tasarımı: son hali

İletiYazar: chrono » 04 Mar 2010, 16:51

ölçme biçme işlemleri vs bitti ve son haline karar verdim.malzeme siparişlerinin bir kısmını da verdim.
dioramanın sanal ortamda son hali;
[img width=160 height=97]http://i295.photobucket.com/albums/mm160/gnybcr/diorama/th_son1.jpg[/img][img width=160 height=84]http://i295.photobucket.com/albums/mm160/gnybcr/diorama/th_son2.jpg[/img][img width=160 height=84]http://i295.photobucket.com/albums/mm160/gnybcr/diorama/th_son3.jpg[/img]

galerinin içine de araç koymayı planlıyorum o nedenle yolda baya bir daraltmaya gittim umarım istediğim gibi olacak.
Kullanıcı avatarı
chrono
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İletiYazar: chrono » 15 Tem 2010, 16:21

herkese tekrardan merhaba..
hedeflediğim diorama projesi sanal ortamdan çıkıp inşaat safhasına geçti.herşeyi hesaplasam da tabi parçaların uyumsuzluğu her aşama insanı uğraştırıyor.
pleksi işleri halloldu. tabanı oluşturacak plakalar alındı planlaması yapıldı(kabloların geçeceği yerler)...
işte birkaç poz..(buarada garajdaki porsche figuran oraya tabiki bir boss gelecek:D)
Resim
Resim
dükkan aydınlatmasının şeması
Resim
ilk denemeler..
Resim
Resim

umarım başlangıcı gibi güzel biter...bu en kaba hali daha ince detaylarla fotoları fırsat buldukça ekleyeceğim...
Kullanıcı avatarı
chrono
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

Re: diorama stili ama hangisi?-inşaat başladı...

İletiYazar: Emre E. » 15 Tem 2010, 16:30

Çok başarılı... Bravo Güney. :bravo:
:+1: REP
Kullanıcı avatarı
Emre E.
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Emre
1/18 Model Sayısı: 118
1/43 Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 118
Rep Puani: 19150
Emre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yok

İletiYazar: Emre Özdemir » 15 Tem 2010, 18:04

Güney Abi çok güzel gidiyor rep geldi bile. :+1: Pleksileri nerden bulabilirim acaba?
Resim

A.EMRE ÖZDEMİR DİECAST COLLECTİON: http://www.e-modelcars.tr.gg
Kullanıcı avatarı
Emre Özdemir
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Abdussamed Emre
1/18 Model Sayısı: 13
1/24 Model Sayısı: 7
1/32 Model Sayısı: 13
1/43 Model Sayısı: 4
Toplam Model Sayısı: 37
Rep Puani: 1130
Emre Özdemir rep puani yokEmre Özdemir rep puani yokEmre Özdemir rep puani yokEmre Özdemir rep puani yokEmre Özdemir rep puani yok

İletiYazar: Desolator » 15 Tem 2010, 18:30

Sitede bir diorama furyasıdır gidiyor :lol: Kolay gelsin Güney.. Şu an için çok başarılı.. Bence mustang yerine japon koymalısın o garaja :lol:
Resim
Kullanıcı avatarı
Desolator
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Sinan Ates
1/18 Model Sayısı: 20
1/24 Model Sayısı: 1
1/43 Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 1
Toplam Model Sayısı: 22
Rep Puani: 630
Desolator rep puani yokDesolator rep puani yokDesolator rep puani yok

İletiYazar: chrono » 15 Tem 2010, 23:34

Emre ERBASAR yazdı:Çok başarılı... Bravo Güney. :bravo:
:+1: REP

teşekkür ederim aslında bu gördüğünüzden çok daha farklı birşey olacak.umarım sıkıntıısz bir süreç olacak.pazartesi asıl ilerlemeyi kaydetmeyi umuyorum.

Emre Özdemir yazdı:Güney Abi çok güzel gidiyor rep geldi bile. :+1: Pleksileri nerden bulabilirim acaba?

teşekkürler Emre. benim bir arkadaşım pleksi işiyle uğraşıyor onun sayesinde böyle bir sonuç aldım aslında mukavva gibi birşey düşünüyordum.

Desolator yazdı:Sitede bir diorama furyasıdır gidiyor :lol: Kolay gelsin Güney.. Şu an için çok başarılı.. Bence mustang yerine japon koymalısın o garaja :lol:

bu proje baya eski aslında rahat bir 6aydır kafamda olan bir şey ancak ete kemiğe büründü.zaten kendime yapmıyorum sevdiğim birine doğum günü hediye olacak ama sanırım arabalar yetişmeyecek bakalım zaman belli edecek herşeyi:)

ibrahimovic yazdı:Şimdiden çok güzel olacağa benziyor,umarım devamı da güzel gider :y: Kolay gelsin.

şu anda en büyük dileğim bu çünkü beklentim fazla.hele ki pleksi işçiliği böyle olunca insan en güzeli olsun istiyor.
Kullanıcı avatarı
chrono
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İletiYazar: Akın AYDIN » 16 Tem 2010, 00:46

Abi kolay gelsin. Bitince çok güzel bişey çıkacak ortaya. Nacizane çizimlerde garaj kısmının yan tarafınıda cam olarak gördüm. Bence bu sokağın çıktığı bi sokak daha yapıp cam olarak düşündüğün kısmıda oraya denk getirip bir araç girişide oraya yapabilirsin. Böyle bişey geldi aklıma. Tabi sana kalmış.
Resim
Kullanıcı avatarı
Akın AYDIN
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: AKIN
1/18 Model Sayısı: 2
1/24 Model Sayısı: 7
1/32 Model Sayısı: 5
1/43 Model Sayısı: 1
1/72 Model Sayısı: 1
- / -- Model Sayısı: 1
Toplam Model Sayısı: 17
Rep Puani: 1005
Akın AYDIN rep puani yokAkın AYDIN rep puani yokAkın AYDIN rep puani yokAkın AYDIN rep puani yokAkın AYDIN rep puani yok

Sonraki

Diorama Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Falcon_X ve 5 misafir