AUTOart BMW 3.0 CSL Spa 1973 Amon Stuck #11

Yetkili: BuRaK-B, REVOLUTION

AUTOart BMW 3.0 CSL Spa 1973 Amon Stuck #11

İletiYazar: srht » 13 Şub 2010, 03:26

Evet;yeşil 2002 konusunda çok az tüyo vermiştim hatırlarsanız..

Önce aracın kendisi hakkında az bilgi vereyim hazır bulmuşken.Bu araç beni epey araştırmaya da sevk etti.Videolarını filan da seyrettim.Çok güzel.

"BMW 3.0 CSL ve 3.5 CSL yarış otomobili versiyonları; BMW Motorsport çatısısı altında geliştirilen ilk yarış otomobilleri olma özelliğinin yanısıra BMW Motorsport departmanının simgesi olan kırmızı, mavi ve mor renkleri taşıyan kuşakları da ilk defa üzerlerinde taşıyan yarış araçlardır.

3.0 CSL modeli 1973 - 1979 yılları arasında 5 kez Avrupa Turing Otomobilleri Şampiyonası (ETCC) şampiyonu ünvanını en büyük rakipleri olan Porsche Carrera RSR ve Ford Capri'yi geride bırakarak kazanmıştır. Bunun dışında Amerika merkezli Kuzey Amerika BMW Takımı 1975 yılında 3.5 CSL ile ; Sebring, Laguna Seca, Riverside, Daytona ve Talledega'da düzenlenen IMSA yarışlarında da pilotları olan Hans STUCK, Sam POSEY, Brian REDMAN, Allan MOFFAT, Dieter QUESTER, ve Benny PERSONS ile başarılara imza atmıştır.

BMW,ABS sistemini de ilk defa bu araçlar üzerinde uygulamıştı. 3.5 CSL modellerinde ise transmisyon, arka aks ve yağ soğutma sistemi için büyük hava girişleri kullanılmıştı, bununla birlikte 16 inç genişliğindeki arka lastikleri sığdırmak için de çok geniş bir çamurluk tasarımına yer verildi. Kullanılan magnezyum jantlar, alüminyum jant göbekleri ve alüminyum amortisör tüpleri kerblerde (yarış pistinde virajların iç tarafında kalan apex noktasında veya viraj çıkışlarında dış tarafta kalan, ideal çizgiyi tutturmak için pilotların üzerinden geçtiği noktalarda bulunan genellikle çift renk olarak uygulanan bordür taşları) oluşan basıncı düşürürken , ayarlanabilir helezon yükseklik sistemi ile değişik pistlere adaptasyon anında sağlanıyordu.

Motorun ön tarafta yaptığı ağırlık üzerine optimum ağırlık dağlımını sağlamak için bagaj kısmı yakıt tankı, yağ tankı, fren dağıtım sistemi, otomatik yangın söndürücü, akü, ABS'nin hidrolik sistemi ile donatılmıştı. 2 adet yakıt girişi de arka kısımdaki ayırt edici özellikler arasındaydı. 450 beygirlik motorlarından çıkan yüksek ses dolayısıyla "Bavyera Arslanları" lakabı takılan yarışçı CSL'ler çeşitli ulusal yarışları da kazanarak motorsporları tarihine adını birçok kez yazdırmış ve üretilecek olan 6 serisi modelleri için de önemli veritabanı kaynağını oluşturmuştur."

Temamın dışına çıktım ve aldığım ilk Bmw modeli kendisi.Ama bu aracı almamın asıl sebebi;BBS ofsetli jantları,yarış tipi ön tampon,ön sis farları,arka spoiler,dekalleri ve bir takım görsel farklılıklar resmen benim bu araca hayranlık duymamı sağladı ve içten içe 1-2 aydır filan da bakınıyordum.Hiçbiryerde denk te gelmiyordu..

Dönem tatilinde CYG'ye "AA Mercedes-Benz C Klasse DTM 2007 Original Teile" siparişi vermiştim ve geldiğini söyledi Cumhur abi.Geçen pazartesi onu almaya gittim.Kendisine Bmw'nin bu modelinden bahsettim.Orada şansıma raflarda 1 tane çıktı bundan.O kadar sevindim,o kadar sevindim ki..Anlatamam.Abi dedim;C'yi de alacağım ama önce bu modeli almak istiyorum dedim.Sağolsun kırmadı beni ve bu modelimin koleksiyonuma girmesini sağladı.

Evet temamla alakasız bir model ama açıkçası beğenerek aldığım bir model.Kaç gündür akşamları çıkarıp çıkarıp bakıyorum desem abartmış olmam.Hatta bu akşam Tophane'de arkadaşlarla buluştuk ve içlerinden bunu merak edenler vardı ve onlara göstermek amacıyla modeli de götürdüm.İçlerinden birinde pro fotoğraf makinesi varmış ve sağlam makro çekimler yaptı.Onun sayesinde ben de konu açmaya fırsat buldum yoksa ben daha çekimleri haftaya yapmayı düşünüyordum.Şimdilik 4 foto var ama gerisi de gelecek yarın.

Aracın hoşuma giden özellikleri:
-Gerçeğine yakın derecede yapılan ön far grubu/farlardaki dağıtım görevi gören camdaki ışık çizgileri
-Ön sis farları
-Ofsetli,nikelajlı BBS tip baklava dilim jantlar
-Arka kanat
-Ön sileceğin #10 numaradan farklı olarak ortada değil de yan durması.(DTM tarz araçlarda tek silecek olmasının sebebi de;genelde sol ön silecekler sökülür ve sağ sileceklerin açısı değiştirilerek hafif dik/dik konuma getirilir.Bu sayede silecek çalıştığı anda diğer kısıma doğru daha fazla ve çabuk inip-kalkmaya başlar.Bu da sürücü için camın daha kısa sürede daha fazla temizlenmesi demek.)
-Ön tampona ek olarak yapılan tampon eki ve ekte yer alan hava girişleri(Hava girişleri,sarmal telden yapılmış ve her şekile girebilen cinsten;fonksiyonel;disklere kadar uzanıyor ve disklerin soğumasını sağlıyor)
-Ön tamponda ve arkada yer alan çeki demirleri
-Kapılarda,çamurluklarda yer alan numara aydınlatmak için takılan lambalar
-Kapı kollarında ve baştan başa aracın yan tarafını,önünü saran ince nikelaj şeritler
-Sol ön çamurlukta yer alan elektrik kesme halkası
-Sağ tarafta kapının altında yer alan yana kanumlu;çift çıkış oval egzos sistemi.(Egzosun yan tarafta olmasının sebebi araç için motordan çıkan egzos gazını ne kadar kısa sürede atarsa o kadar iyi olur.Bunun için egzos direk manifolttan çıktıktan sonra hemen ilk susturucudan itibaren sağ ön kapı altındançıkıp gidiyor.)
-Sürücü koltuğunda yer alan kemerler ve üzerlerinde yer alan markaları
-Aracın arka koltuk hizasında yer alan Stepne(ki o da BBS jantlı) ve yangın söndürme tüpü
-Sol ayak dayama pedi
-Kaputta yer alan ve şaseye dayanan,kaputu açınca düşmemesini sağlayan ince çubuk.O kadar ince ki;kırılıverecek gibi..
-Kaliteli ve çeşitli dekaller

Hoşuma gitmeyen yönleri ise sahip olduğum diğer AA modelleri gibi direksiyonu inadına zor dönüyor..Hatta çok zor.Fazla sorlanılsa kırılacak gibi.Bir de arka bagaj kapağında yakıt dolum için 2 adet delik açılmış ya;işte orası toz toplamaya çok müsait bir alan.

Bunun haricinde modeli eminim çoğu arkadaş yakından biliyor,sahip olanlar da vardır ama ben yine bir öneri yapmak istiyorum ve bu modeli bulanın kaçırmamasını söylüyorum.Detaylarıyla resmen beni kendisine hayran bıraktıran bir model.
O kadar hırçın bir duruşu var ki aracın..Bu yüzden de seviyorum bunu.

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Gerisi gelecek fotoların.. :tey:
En son srht tarafından, 13 Şub 2010, 07:26 tarihinde değiştirildi, toplamda 3 değişiklik yapıldı.
Resim
Kullanıcı avatarı
srht
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Serhat
1/18 Model Sayısı: 0
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 5595
srht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yok

Re: AUTOart BMW 3.0 CSL Spa 1973 Amon/Stuck #11

İletiYazar: ArdaPerk » 13 Şub 2010, 03:33

Çok hoşuma gitti jantlarada bayıldım ön görünüşüne de :good2:

Güle Güle izleyin inşallah :smile:
Resim

mesaj için ArdaPerk arkadaşımıza teşekkür edenler:
srht
Kullanıcı avatarı
ArdaPerk
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Arda Perk
1/18 Model Sayısı: 60
1/24 Model Sayısı: 6
1/32 Model Sayısı: 5
1/43 Model Sayısı: 2
1/72 Model Sayısı: 111
1/87 Model Sayısı: 6
Motorsiklet Model: 4
Toplam Model Sayısı: 171
Rep Puani: 6115
ArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yokArdaPerk rep puani yok

Re: AUTOart BMW 3.0 CSL Spa 1973 Amon/Stuck #11

İletiYazar: srht » 13 Şub 2010, 03:46

Sağol Arda.Ben de aynen senin gibi ön görünüşe ve jantlara vuruldum da aldım zaten. :ucak:
Resim
Kullanıcı avatarı
srht
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

srht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yok

Re: AUTOart BMW 3.0 CSL Spa 1973 Amon Stuck #11

İletiYazar: Emre E. » 13 Şub 2010, 11:20

Çok şık Serhat. İyi seyirler dilerim. Hayırlı olsun. :good2: :nazar:

mesaj için Emre E. arkadaşımıza teşekkür edenler:
srht
Kullanıcı avatarı
Emre E.
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Emre
1/18 Model Sayısı: 118
Toplam Model Sayısı: 118
Rep Puani: 19150
Emre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yok

İletiYazar: mustafacelebi » 13 Şub 2010, 11:23

Çok yakışıklı ve ince detayları iyi işlenmiş bir model.Bilgilendirme için ayrıca teşekkürler. :nazar:
Resim

mesaj için mustafacelebi arkadaşımıza teşekkür edenler:
srht
mustafacelebi
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Mustafa Çelebi
1/18 Model Sayısı: 20
1/43 Model Sayısı: 33
Toplam Model Sayısı: 53
Rep Puani: 1901
mustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yok

İletiYazar: srht » 13 Şub 2010, 11:27

Emre ERBASAR yazdı:Çok şık Serhat. İyi seyirler dilerim. Hayırlı olsun. :good2: :nazar:

Teşekkür ederim Emre abi.Bu arada birşey soracağım sana.Tahmin ettiğin model bu muydu,10 numara mı yoksa E21 filan mı? :smile:
Resim
Kullanıcı avatarı
srht
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İletiYazar: srht » 13 Şub 2010, 11:28

mustafacelebi yazdı:Çok yakışıklı ve ince detayları iyi işlenmiş bir model.Bilgilendirme için ayrıca teşekkürler. :nazar:

Rica ederim Mustafa.Beğendiğine sevindim.Kesinlikle kuruşuna kadar hak eden bir model.
Resim
Kullanıcı avatarı
srht
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İletiYazar: Emre E. » 13 Şub 2010, 11:42

srht yazdı:
Emre ERBASAR yazdı:Çok şık Serhat. İyi seyirler dilerim. Hayırlı olsun. :good2: :nazar:

Teşekkür ederim Emre abi.Bu arada birşey soracağım sana.Tahmin ettiğin model bu muydu,10 numara mı yoksa E21 filan mı? :smile:

Serhat'cım, takibin süper. Bu, konuları ve iletileri harfi harfine okuduğunu gösterir.
Benim tahminim yine bir 2002 idi.
Umarım bu modeli daha çok sevmezsin. :x:

BMW 2002 TAP Rally 1972 Warmbold #76

Selamlarımla. :good2:
Kullanıcı avatarı
Emre E.
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Emre
1/18 Model Sayısı: 118
Toplam Model Sayısı: 118
Rep Puani: 19150
Emre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yok

İletiYazar: srht » 13 Şub 2010, 11:53

Yok yok bu forum beni Bmw'ci yapıcak..Zaten bu 3.0CSL'leri de detaylı olarak ilk kez ART CAR konularında incelemiştim.Ondan sonra jant olayına sardım.Derken bu oldu.Şimdi bir de 2002 yarış arabası çıktı.Hem de yine bol dekalli,bu sefer 4 adet sis farlı ve AA. :hosp:

Bu arada teşekkür ederim Emre abi.Mümkün mertebe forumu takip etmeye çalışıyorum.
Resim
Kullanıcı avatarı
srht
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İletiYazar: masato » 13 Şub 2010, 12:11

Güzel model güzel kareler... İyi günlerde seyireyle Serhat yeni modelini... Temanın devamını bekliyorum.... :tey:
Resim
74 mekan 06 vatan 50,5 özvatan

mesaj için masato arkadaşımıza teşekkür edenler:
srht
Kullanıcı avatarı
masato
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: M.Alper ESATOGLU
1/18 Model Sayısı: 65
1/24 Model Sayısı: 1
1/32 Model Sayısı: 2
1/43 Model Sayısı: 1
1/64 Model sayısı: 1
- / -- Model Sayısı: 1
Motorsiklet Model: 13
Toplam Model Sayısı: 84
Rep Puani: 4050
masato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yok

İletiYazar: BuRaK-B » 13 Şub 2010, 13:56

Serhat ilkler unutulmazmış. Dekalli versiyon model araçara ilgim olmadığı halde bu kasa BMW ve Emre Abi'nin bahsettiği 2002'nin dekalli versiyonları gerçekten çok hoş. Keyifli seyirler dilerim. Detaylı açıklama ve bilgilendirme içinse ayrıca teşekkür ederim. Gerisi gelecek dediğin fotoğrafları merakla beklemekteyim.

mesaj için BuRaK-B teşekkür aldı- 2:
Emre E., srht
Kullanıcı avatarı
BuRaK-B
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Burak BALIKÇI
1/18 Model Sayısı: 62
1/43 Model Sayısı: 25
1/64 Model sayısı: 24
1/87 Model Sayısı: 6
Motorsiklet Model: 13
Toplam Model Sayısı: 130
Rep Puani: 10025
BuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yok

İletiYazar: srht » 13 Şub 2010, 14:39

masato yazdı:Güzel model güzel kareler... İyi günlerde seyireyle Serhat yeni modelini... Temanın devamını bekliyorum.... :tey:

Teşekkür ederim Alper abicim.İmkanlar elverdiği sürece ben de bekliyorum devamını.. :smile:
Resim
Kullanıcı avatarı
srht
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İletiYazar: srht » 13 Şub 2010, 14:41

BuRaK-B yazdı:Serhat ilkler unutulmazmış. Dekalli versiyon model araçlara ilgim olmadığı halde bu kasa BMW ve Emre Abi'nin bahsettiği 2002'nin dekalli versiyonları gerçekten çok hoş. Keyifli seyirler dilerim. Detaylı açıklama ve bilgilendirme içinse ayrıca teşekkür ederim. Gerisi gelecek dediğin fotoğrafları merakla beklemekteyim.

Burak aynen dediğin gibi olucak sanırım.Ne zamandır Kyosho 131 alayım da yarış araçlarına başlayayım diyordum ama kısmet Bmw'ymiş.Hakikaten dekalliler bir başkaymış.Renkli renkli,cıvıl cıvıl.. :tey:
Resim
Kullanıcı avatarı
srht
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

Sonraki

Yeni Alınan 1/18 Modeller

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir