PORSCHE'DEN 4 KAPI SEDAN : PANAMERA

1 / 1 Araçların Fotoğraflarını Veya Özelliklerini Bu Başlık Altından Paylaşabilirsiniz.

PORSCHE'DEN 4 KAPI SEDAN : PANAMERA

İletiYazar: Emre E. » 12 Eyl 2009, 13:24

Bilmeyen arkadaşlarımızla paylaşmak istedim.
3 farklı modelde piyasaya sürülen bu araç benim çok hoşuma gitti açıkcası. Hem 4 kapı, hem spor, hem de Porsche. Modeli ne zaman çıkar kimbilir...

Panamera S (176.000 Euro)
4.8 V8 motor - 400 HP - 0_100 km 5.6 sec.

Panamera 4S (190.000 Euro)
4.8 V8 motor - 400 HP - 0_100 km 5.0 sec.

Panamera Turbo (250.000 Euro)
4.8 twin turbo V8 motor - 500 HP - 0_100 km 4.2 sec.

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

mesaj için Emre E. arkadaşımıza teşekkür edenler:
REVOLUTION
Kullanıcı avatarı
Emre E.
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Emre
1/18 Model Sayısı: 134
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 134
Rep Puani: 19150
Emre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yok

Re: PORSCHE'DEN 4 KAPI SEDAN : PANAMERA

İletiYazar: Desolator » 12 Eyl 2009, 13:37

Paylaşım için teşekkürler Emre abi.. Ama benim aklıma Porsche deyince 4 kapı gelmiyor yaa.. Prosche dediğin 2 kapılı olur :lol:

Bu arada Minichamps 1:43 olarak modelini üretti abi.. :rock2:
http://cgi.ebay.com/brandnew-modelcar-P ... 286.c0.m14
Resim

mesaj için Desolator arkadaşımıza teşekkür edenler:
Emre E.
Kullanıcı avatarı
Desolator
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Sinan Ates
1/18 Model Sayısı: 20
1/24 Model Sayısı: 1
Motorsiklet Model: 1
Toplam Model Sayısı: 22
Rep Puani: 630
Desolator rep puani yokDesolator rep puani yokDesolator rep puani yok

İletiYazar: ogzhndncl » 12 Eyl 2009, 13:49

Emre abi bilgiler için teşekkürler.Porsche pek sevmiyorum.Bu arabayı üreterek pazar payını genişletmeye çalışıyor Porsche bence.Fiyatlara gelince bana göre haketmiyor.Çünkü en basit versiyonu olan Panamera S 176.000 ? ve 0-100 hızlanmasına bakarsanız 5.6 sn.Aynı fiyatta Bmw M5 4.5 sn 0-100 hızlanmasını gerçekleştiriyor.M5 hayranı olduğum için Porsche bana çok uzak geliyor.Ayrıca Porsche la aynı seviyede araçlar daha ucuza mevcut.R 35 le 911 di sanırım karşılaştırma testlerine bakarsanız iki aracın nerdeyse tüm test değerleri aynı.Eğer yanlış hatırlamıyorsam R 35 geçmişti 911 i.Bence Porsche gösteriş için alınıyor.R 35 911 in yarı fiyatı hatta daha düşük.Kimse Porsche u kötülediğimi anlamasın elbette başarılı bir otomobil firması zaten öyle olmasa halen araç satıyor olmazdı.Söylemek istediğim sadece çok büyük fiyatlara satıyor otomobillerini ve yarı fiyatına aynı aracı alabiliryosunuz.Panamera alacak param olsa hiç düşünmem M5 alırım.Hem daha güçlü hem deha güzel bir tasarımı var bana göre.Bunlar benim fikirlerim.Zevkler tartışılmaz tabiki.İyi forumlar.
Resim
Kullanıcı avatarı
ogzhndncl
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Oguzhan Dincel
1/18 Model Sayısı: 9
1/24 Model Sayısı: 4
1/32 Model Sayısı: 25
1/43 Model Sayısı: 10
1/72 Model Sayısı: 2
Motorsiklet Model: 2
Toplam Model Sayısı: 52
Rep Puani: 180
ogzhndncl rep puani yok

İletiYazar: Emre E. » 12 Eyl 2009, 14:00

Oğuzhan, bırak Porsche'yi, ben spor araba sevmem ki... :lol:
Forumdaki dostlarla paylaşmak istedim sadece.
Baksana modelin çıktığından bile haberim yok. Sevgili Sinan'ın verdiği bilgi ile modelini de görmüş oldum. Teşekkürler Sinan... :sapka:
Kullanıcı avatarı
Emre E.
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

Emre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yok

İletiYazar: galengo » 12 Eyl 2009, 14:02

Desolator yazdı:Paylaşım için teşekkürler Emre abi.. Ama benim aklıma Porsche deyince 4 kapı gelmiyor yaa.. Prosche dediğin 2 kapılı olur :lol:

Bu arada Minichamps 1:43 olarak modelini üretti abi.. :rock2:
http://cgi.ebay.com/brandnew-modelcar-P ... 286.c0.m14

Bu ne hız :lol: Ayrıca Emre Abi paylaşım için teşekkürler.Ben beğendim açıkcası bu modeli.Aileler için ideal bir araba.(Tabi zengin aileler için :lol:) :+1:
Resim
Kullanıcı avatarı
galengo
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Tolga
1/18 Model Sayısı: 87
1/43 Model Sayısı: 5
Toplam Model Sayısı: 92
Rep Puani: 80
galengo rep puani yok

İletiYazar: gokhan derli » 12 Eyl 2009, 14:22

Emre, ilk defa dün gördüm bunu yollarda. Beyaz renkli önümden döndü, ve uçtu gitti.:) Ama biraz iri görünüyordu. Maserati'nin Quattroporte'sini andırıyor gibi geldi bana..
Resim
Kullanıcı avatarı
gokhan derli
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Gökhan
1/18 Model Sayısı: 0
Toplam Model Sayısı: 1590
Rep Puani: 3930
gokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yok

İletiYazar: REVOLUTION » 12 Eyl 2009, 14:24

Emre ERBASAR yazdı:Oğuzhan, bırak Porsche'yi, ben spor araba sevmem ki... :lol:
Baksana modelin çıktığından bile haberim yok. Sevgili Sinan'ın verdiği bilgi ile modelini de görmüş oldum. Teşekkürler Sinan... :sapka:

Seninde deiğin gibi Emre biz daha önce biliyorduk ama önemli olan burda bunu paylaşmak; birincisi ben dahil birçok kişi bilebilir ama burda bir sürü üyemiz var bilmeyenler öğrenmiş olurlar. İkincisi bir haber veya beğendiğimiz birşeyi burdaki arkadaşlara gösterip muhabbet açmak veya yorum almak daha başka çok eski bir konu veya çok eski bir model olsa dahi.
Teşekkürler Emre! :handshake:
Resim

mesaj için REVOLUTION arkadaşımıza teşekkür edenler:
Emre E.
Kullanıcı avatarı
REVOLUTION
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Devrim SEN
1/18 Model Sayısı: 224
1/24 Model Sayısı: 1
1/32 Model Sayısı: 1
1/43 Model Sayısı: 1
1/72 Model Sayısı: 12
- / -- Model Sayısı: 9
Motorsiklet Model: 22
Toplam Model Sayısı: 270
Rep Puani: 5230
REVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yokREVOLUTION rep puani yok

İletiYazar: ogzhndncl » 12 Eyl 2009, 15:37

Emre ERBASAR yazdı:Oğuzhan, bırak Porsche'yi, ben spor araba sevmem ki... :lol:

Emre abi zevk meselesi tabi ki.Aracın çıkacağından daha önceden benimde haberim vardı.Otomobil tutkunu olarak kim ne model çıkarıyor sürekli takip etmeye çalışıyorum.Konuyu görünce düşüncelerimi paylaşmak istedim.İyi forumlar.
Resim
Kullanıcı avatarı
ogzhndncl
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Oguzhan Dincel
1/18 Model Sayısı: 9
1/24 Model Sayısı: 4
1/32 Model Sayısı: 25
1/43 Model Sayısı: 10
1/72 Model Sayısı: 2
Motorsiklet Model: 2
Toplam Model Sayısı: 52
Rep Puani: 180
ogzhndncl rep puani yok

İletiYazar: bilobek » 12 Eyl 2009, 20:08

Bence Emre abi bu araç Porsche'nin biraz dış alanı gibi oldu Porsche 1969'dan beri spor otomobil üreten bir firma geneline baktığında bütün tasarımlar coupe , cabrio keskin hatlara sahip , güçlü motor vs. yani süperspor otomobiller fakat bu gidişhat 2003'e kadar sürdü 2003 yılında cayenne turbo üretildi ve Porsche bir jip tasarımı ile satışa sundu ve çok tutuldu her ülkeye gitti yani çok beğenildi.......ondan sonra cayenne S geldi oda tutuldu sonra 2004 model cayenne v6 oda tutuldu ondan sonra 2006 model cayenna turbo s ondan sonra cayenna s titanium edition sonra 2007 modelleri yani bu böyle gidiyorr gitgide hersene farklı serilerinin üretiyor bu arada bazı modifiye firmalarıda üretiyor yani üreten üretene :grin: :grin: .Ama bence bu gidişhat porsche'nin dışına çıkıyor bence bu tip araçlara girmemeliydi bakın Ferrari yada Lamborghini yada Masserati gibi araçlar hiç ürettimi veya ürettiyse bu kadar gündemde tutup her sene hatta aynı sene içinde farklı motor çeşitleri veya farklı donanınmlar vs. hiç bu kadar ürettimi üretmedi ben Kenan abi ilede bu panemara'nın hakkında konuştum aynılarını kenan abiyede dedim kenan abide bana dedi..Yani ben bir spor araba üreticisi firmasından böyle bir araba beklemezdim heeee yanlış anlamayan ben kesinlikle cayenne severim çokta hoşuma gider güzelde araç , panemarada severim özellikle panemerada yüksek teknolojili donanımlarda mevcut egzoz sesi ayarı , durduğu yerde kendi kendine istop etme arka far yama seçenekleri vb. değişik donanımlar güzel fakat benim hoşuma gitmedi sedanmı coupemi cabriomu jip mi estatemi ne yani ? :think: tamam sedan ama sizce normal bir arabadaki sedan oluşmu garip yokmu bunun sedan oluşumu..2009 da bu tip araçlar cidden çok üretilmeye başladı bmw'de bu tip sedanmı ne belli olmayan araç tasarımları mesela şimdi 3 serisinin 6. nesili olan bir araç tasarladılar satışada sununlcak oda panemera tipli kesinlikle güzeldir fakat ben bu tip araçlara karşıyım seviyorum ama karşıyım :smile: 3 serisi gt miş , 5 serisi gt falan amann karşı olsam ne yazar sanki :grin: çok konuştum..Emre abi paylaşım için ve bilgilendirme için teşekkürler abi.. :celeb:
Resim
Kullanıcı avatarı
bilobek
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: bilal bektas
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 1190
bilobek rep puani yokbilobek rep puani yokbilobek rep puani yokbilobek rep puani yokbilobek rep puani yok

İletiYazar: Emre E. » 12 Eyl 2009, 21:22

bilobek yazdı:Bence Emre abi bu araç Porsche'nin biraz dış alanı gibi oldu Porsche 1969'dan beri spor otomobil üreten bir firma geneline baktığında bütün tasarımlar coupe , cabrio keskin hatlara sahip , güçlü motor vs. yani süperspor otomobiller fakat bu gidişhat 2003'e kadar sürdü 2003 yılında cayenne turbo üretildi ve Porsche bir jip tasarımı ile satışa sundu ve çok tutuldu her ülkeye gitti yani çok beğenildi.......ondan sonra cayenne S geldi oda tutuldu sonra 2004 model cayenne v6 oda tutuldu ondan sonra 2006 model cayenna turbo s ondan sonra cayenna s titanium edition sonra 2007 modelleri yani bu böyle gidiyorr gitgide hersene farklı serilerinin üretiyor bu arada bazı modifiye firmalarıda üretiyor yani üreten üretene :grin: :grin: .Ama bence bu gidişhat porsche'nin dışına çıkıyor bence bu tip araçlara girmemeliydi bakın Ferrari yada Lamborghini yada Masserati gibi araçlar hiç ürettimi veya ürettiyse bu kadar gündemde tutup her sene hatta aynı sene içinde farklı motor çeşitleri veya farklı donanınmlar vs. hiç bu kadar ürettimi üretmedi ben Kenan abi ilede bu panemara'nın hakkında konuştum aynılarını kenan abiyede dedim kenan abide bana dedi..Yani ben bir spor araba üreticisi firmasından böyle bir araba beklemezdim heeee yanlış anlamayan ben kesinlikle cayenne severim çokta hoşuma gider güzelde araç , panemarada severim özellikle panemerada yüksek teknolojili donanımlarda mevcut egzoz sesi ayarı , durduğu yerde kendi kendine istop etme arka far yama seçenekleri vb. değişik donanımlar güzel fakat benim hoşuma gitmedi sedanmı coupemi cabriomu jip mi estatemi ne yani ? :think: tamam sedan ama sizce normal bir arabadaki sedan oluşmu garip yokmu bunun sedan oluşumu..2009 da bu tip araçlar cidden çok üretilmeye başladı bmw'de bu tip sedanmı ne belli olmayan araç tasarımları mesela şimdi 3 serisinin 6. nesili olan bir araç tasarladılar satışada sununlcak oda panemera tipli kesinlikle güzeldir fakat ben bu tip araçlara karşıyım seviyorum ama karşıyım :smile: 3 serisi gt miş , 5 serisi gt falan amann karşı olsam ne yazar sanki :grin: çok konuştum..Emre abi paylaşım için ve bilgilendirme için teşekkürler abi.. :celeb:

Güzel ve açıklayıcı yorumun için ben teşekkür ederim Bilal... :good2:
Kullanıcı avatarı
Emre E.
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İletiYazar: Kenan Şavklı » 12 Eyl 2009, 22:05

Paylaşım için teşekkürler Emre abi... Devrim abiye katılıyorum; harika bir sohbet ortamı oluşmuş... :bravo:

Bu aracın sınıfı Saloon GT olarak geçiyor diye düşünüyorum. Hedefinde S63 AMG, 760Li, CLS 63 AMG gibi araçların pazarlarından pay almak var... Tıpkı Maserati Quattroporte gibi... Otomobili "araç" tan ziyade zevk haline getirmiş maddi yeterliliği olan kişilerin bir kaç otomobili olur ve mutlaka biri ya da ikisi süper spor, Ferrari, Porsche, Lamborghini gibi ve diğeri/leri de mutlaka ultra lüks büyük sedanlar ya da lüks arazi araçları...

Spor otomobil üreticileri de, marka tutkunu olan bu kişilerin garajlarındaki tüm araçların, spor otomobilleri ile aynı olmasının bir sakıncası olmayacağını düşündükleri için; hem arazi aracı, hem de süper saloon sınıfına atletik sedanlar ürettiler ve çok da başarılı oldu.

Spor otomobil üreticilerinin, yarım asırdan fazla zamandır ayakta kalabilmeleri mucizeydi; hatta kalamadılar Ferrari, Maserati, Bugatti, Lotus, Lamborghini ve bunun gibi hemen tüm markalar, başka büyük motor üreticileri tarafından satınalındılar. Satın alan şirketlere, büyük yük olacağından dolayı da, aynı marka çatısı altında alternatifler üretmek zorunda olmaları da bir gerçek; çünkü spor otomobil üretmek için yatırım yapmak, belli kişilere ve belli adetlerle sınırlı olarak satılan otomobiller oldukları için adeta bir girdap gibi... Başka bir konuda da değinmiştim; spor otomobil üreticilerinin, herzamanki sporlarını üretebilmeleri için şirketi döndürmeleri ve daha çabuk satabilecekleri dinamikler yaratmaları zorunlu... Ferrari ise, GT Saloon ya da arazi aracı yapmadı ama, O da bol bol satabileceği, düşük maliyetli California'yı yarattı. Tasarımı, Honda S2000 - Maserati kırması olsa da ve basit tasarım öğelerine sahip olsa da -özellikle Amerika'da- çok sattı ve F1 ile beslenen Ferrari'yi, Fiat'a yük olmaktan kurtardı...

Bilal de geçen gün oturduğu yerde bir Panamera gördüğünden bahsetti ve fotosunu da çekmiş. Bugün ben de koyu buz gri tonlarına bir rengini gördüm ve tabi ki kötü demek çok da kolay değil. Ama, Porsche 'nin alışıldık "lokal" çizgilerine çok yakın ve öncü 911 hatlarından da esintiler var... Ama, ön kısmının Corvette C6'yı çok andırması ve silüet olarak peynirli poğaçaya benzemesi can sıkıcı... :sad1: Coupe bir Porsche modeline, 4 kapıyı zorla sıkıştırıvermişler ama, görsel handikapları kapatmak mümkün olmamış; olması da mümkün değil malesef. Porsche tasarım ekibi elinden geleni yapmış ve Ferrari'den daha çok sevdiğim Porsche'nin bu gibi kolay satılan modellerle beslenerek ayakta kalabildiğini bildiğim için, Panamera ve Cayenne'e sevgim olmasa da şükran ve sempati hislerim var... :celeb:
Resim

mesaj için Kenan Şavklı arkadaşımıza teşekkür edenler:
Berent TURAN
Kullanıcı avatarı
Kenan Şavklı
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: kenan savkli
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 9113
Kenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yok

İletiYazar: Emre E. » 14 Eyl 2009, 17:24

gearbox yazdı:Paylaşım için teşekkürler Emre abi... Devrim abiye katılıyorum; harika bir sohbet ortamı oluşmuş... :bravo:

Bu aracın sınıfı Saloon GT olarak geçiyor diye düşünüyorum. Hedefinde S63 AMG, 760Li, CLS 63 AMG gibi araçların pazarlarından pay almak var... Tıpkı Maserati Quattroporte gibi... Otomobili "araç" tan ziyade zevk haline getirmiş maddi yeterliliği olan kişilerin bir kaç otomobili olur ve mutlaka biri ya da ikisi süper spor, Ferrari, Porsche, Lamborghini gibi ve diğeri/leri de mutlaka ultra lüks büyük sedanlar ya da lüks arazi araçları...

Spor otomobil üreticileri de, marka tutkunu olan bu kişilerin garajlarındaki tüm araçların, spor otomobilleri ile aynı olmasının bir sakıncası olmayacağını düşündükleri için; hem arazi aracı, hem de süper saloon sınıfına atletik sedanlar ürettiler ve çok da başarılı oldu.

Spor otomobil üreticilerinin, yarım asırdan fazla zamandır ayakta kalabilmeleri mucizeydi; hatta kalamadılar Ferrari, Maserati, Bugatti, Lotus, Lamborghini ve bunun gibi hemen tüm markalar, başka büyük motor üreticileri tarafından satınalındılar. Satın alan şirketlere, büyük yük olacağından dolayı da, aynı marka çatısı altında alternatifler üretmek zorunda olmaları da bir gerçek; çünkü spor otomobil üretmek için yatırım yapmak, belli kişilere ve belli adetlerle sınırlı olarak satılan otomobiller oldukları için adeta bir girdap gibi... Başka bir konuda da değinmiştim; spor otomobil üreticilerinin, herzamanki sporlarını üretebilmeleri için şirketi döndürmeleri ve daha çabuk satabilecekleri dinamikler yaratmaları zorunlu... Ferrari ise, GT Saloon ya da arazi aracı yapmadı ama, O da bol bol satabileceği, düşük maliyetli California'yı yarattı. Tasarımı, Honda S2000 - Maserati kırması olsa da ve basit tasarım öğelerine sahip olsa da -özellikle Amerika'da- çok sattı ve F1 ile beslenen Ferrari'yi, Fiat'a yük olmaktan kurtardı...

Bilal de geçen gün oturduğu yerde bir Panamera gördüğünden bahsetti ve fotosunu da çekmiş. Bugün ben de koyu buz gri tonlarına bir rengini gördüm ve tabi ki kötü demek çok da kolay değil. Ama, Porsche 'nin alışıldık "lokal" çizgilerine çok yakın ve öncü 911 hatlarından da esintiler var... Ama, ön kısmının Corvette C6'yı çok andırması ve silüet olarak peynirli poğaçaya benzemesi can sıkıcı... :sad1: Coupe bir Porsche modeline, 4 kapıyı zorla sıkıştırıvermişler ama, görsel handikapları kapatmak mümkün olmamış; olması da mümkün değil malesef. Porsche tasarım ekibi elinden geleni yapmış ve Ferrari'den daha çok sevdiğim Porsche'nin bu gibi kolay satılan modellerle beslenerek ayakta kalabildiğini bildiğim için, Panamera ve Cayenne'e sevgim olmasa da şükran ve sempati hislerim var... :celeb:

Kenan'ım, güzel, açıklayıcı, bilgi verici ve içten yorumun için ben teşekkür ederim.
Selamlar... :angel:
Kullanıcı avatarı
Emre E.
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

1 / 1 Araçlar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir