Araç içi halı + koltuk kaplama

Yetkili: BuRaK-B

Araç içi halı + koltuk kaplama

İletiYazar: Eran » 31 Ağu 2009, 15:36

Herkese merhaba..

Elimde iki adet Burago Porsche var biri GT3 Strasse diğer Carrera, uzun zamandan beri içlerini detaylandırmayı düşünüyorum ama elde ettiğim bilgiler tam anlamıyla yeterli gelmedi bana.. Tabana halı kaplamayı ve koltukları plastik görüntüsünden kurtarmak istiyorum.. Birol abinin yazdıklarına da, bu topic altındaki diğer yazılanlara da baktım ama pek verimli gelmedi, net olarak anlamadım olayı..

Aklımdaki sorular :

1-Koltukları nasıl plastik görüntüsünden kurtarabilirim ?
+Kumaş kaplama mı yoksa boyamak mı iyi olur ?
2-Tabana nasıl bir malzeme kullanmam gerekir ?
+Yapıştırmak için ne kullanmam gerekir ?
3- Motor bölümünü de elden geçirmek istiyorum ne marka ve tür boya kullanmalıyım ?

Saygılar..
Resim
Kullanıcı avatarı
Eran
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Erhan
1/18 Model Sayısı: 13
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 1635
Eran rep puani yokEran rep puani yokEran rep puani yokEran rep puani yokEran rep puani yokEran rep puani yokEran rep puani yok

Re: Araç içi halı + koltuk kaplama

İletiYazar: Eran » 31 Ağu 2009, 19:58

Tabi Ali abi koyayım..

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Resim
Kullanıcı avatarı
Eran
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

Eran rep puani yokEran rep puani yokEran rep puani yokEran rep puani yokEran rep puani yokEran rep puani yokEran rep puani yok

İletiYazar: masato » 01 Eyl 2009, 00:50

Benim nacizane önerilerim;
Yapmış olduğum uygulamarda (Sanayiden çıkan modeller die başlıklarım var ordanda detaylara bakabilirsin)

İlk önerim detaylandırmak istediğin modellerin internet bulabildiğin kadar orjinal fotğrafını bularak nasıl detaylar ekleyebileceğini görmen derim.
BOYA:Revell in boyalarını kullanıyorum.Bir çok oyuncakçı hoby marketten kolayca temin edebileceğin bir boya.4 TL
civarında bir fiyatı var.Boyaların kapaklarındaki renkler ile içinden çıkan renkler 1-1 aynıdır.
HALI:Kumaşçılarda Siyah,Koyu füme KOTON KADİFE diye tabir edilen kumaştan, üzerindeki tüy müktarı fazla gözlük
bezlerinden faydalanabilirsin die düşünüyorum.15-20 cm fazlasıyla iş görecektir.
KOLTUK: Vinlex die bir deri türü var onu öneriyolar siteler de ama ben denemedim bilemiyorum. Bence mat bir taba
rengi boya ile hafif kadife görünümü vermek mümkün.
FIRÇA: 00 Diye tabir edilen fırça detay çalışmalrında çok işe yarar en ince fırça numarasıdır piyasada
buylunan(3-3,5TL)

Son önerimde modeli ayırabildiğiniz en küçük parçasına kadar ayırmanız.
İyi çalışmalar diler, resimleri beklerim . . .
Resim
74 mekan 06 vatan 50,5 özvatan

mesaj için masato teşekkür aldı- 2:
Eran, Onno
Kullanıcı avatarı
masato
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: M.Alper ESATOGLU
1/18 Model Sayısı: 65
1/24 Model Sayısı: 1
1/32 Model Sayısı: 2
1/43 Model Sayısı: 1
1/64 Model sayısı: 1
- / -- Model Sayısı: 1
Motorsiklet Model: 13
Toplam Model Sayısı: 84
Rep Puani: 4050
masato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yok

İletiYazar: Eran » 01 Eyl 2009, 12:26

Çok yararlı bi paylaşım yapmışsınız aklımdaki sorulara cevap buldum çok teşekkür ediyorum :smile: :drinksb:

En kısa zamanda modeli sökmeyi planlıyorum, detaylı fotoları elimden geldiğince ekliyeceğim..

Saygılar..
Resim
Kullanıcı avatarı
Eran
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İletiYazar: masato » 01 Eyl 2009, 12:49

Bir şey eklemeyi unutmuşum. Yapıştırıcı olarak ben japon yapıştırıcı kullandım pek bi zararını görmedim. Revellin gene maketler için yapıştırıcı war o olabilir.
Birde gene boya ve yapıştırıcı için Tamiya diye bir marka var. Ayrıca model master diyede bir boya markası var. Benim bildiklerim bunlar.

Dışını boyayacaksan eğer aracın öncelikle boya söktürücü ile söktürmen lazım.Yapı marketlerde 10 15 TLcivarında. Ben hırdavatçıdan yarım kiloluğunu 5 TL ye aldım.
Arada astar sprey kullanıyolar fakat ben daha rast gelmedim oda premier diye geçiyormuş.
Sonrasında da istediğin renk sprey ile boyaya bilirsin.Henkel forumlarda favori.
En son olarakda sprey vernik kullanmak gerekiyor sanırm. İsteğe bağlı olarakda pasta cila yapabilirsin.
İyi modifiyeler dilerim...
Resim
Kullanıcı avatarı
masato
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

masato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yok

İletiYazar: ogzhndncl » 01 Eyl 2009, 17:41

Erhan kardeşim Alper albinin söylediklerine katılıyorum.Bende senin yapmak istediğin işlemleri Kyosho M5 imde yaptım.Detay boyamada önemli olan fırça.Fırçayı çok dikkatli kullanmalısın.Fırça izi bırakırsan boyandığı belli oluyor.Boyarken yavaş yavaş ve dikkatli adımlarla devam etmelisin.Boyaya çok az miktarda tiner koyarsan içindeki pütürler bir nebze olsun azalır.Şuan aklıma gelen bunlar.Boyamada çok dikkatli olmayı unutma.Konuyu takipteyim çalışmalarını bekliyoruz.Sormak istediğin herhangi birşey olursa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.Kolay gelsin.Finlandiya'dan sevgilerle.
Resim

mesaj için ogzhndncl arkadaşımıza teşekkür edenler:
Eran
Kullanıcı avatarı
ogzhndncl
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Oguzhan Dincel
1/18 Model Sayısı: 9
1/24 Model Sayısı: 4
1/32 Model Sayısı: 25
1/43 Model Sayısı: 10
1/72 Model Sayısı: 2
Motorsiklet Model: 2
Toplam Model Sayısı: 52
Rep Puani: 180
ogzhndncl rep puani yok

İletiYazar: Eran » 01 Eyl 2009, 18:00

Yardımlarınız için çok teşekkürler..

Şuanda aracın detaylı fotolarını arıyorum ama nereye baksam komple koyu malzeme var içinde koltuk konsol taban vs, napcam karar veremedim :)

En kısa zamanda geri dönüş yapıcam bu konu üzerinde, saygılar :sapka:
Resim
Kullanıcı avatarı
Eran
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İletiYazar: Eran » 01 Eyl 2009, 19:41

Abi adında zaten bizim hobimiz var dcfix, her türlü diecast için hehehe :grin:

Bu malzemeyi de kaydettim belleğe, akşam çıkıcam kumaşcılara açık bulabildiğime bakıcam abi..

Destek ve ilgi için herkese çok teşekkürler, saygılar :sapka:
Resim
Kullanıcı avatarı
Eran
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İletiYazar: Eran » 02 Eyl 2009, 18:17

Dün akşam civardaki mefruşatcıların yarısından çoğu kapalıydı, heralde iftar dolayısıyla erken indirdiler kepengleri.. Her neyse, bu gün öğleden sonra çıktım dışarı boyayı bulamadım ama eylemler devam edicek :grin: .. Kumaş olarak istediğim kalitede ve renkte değildi almış olduğum, içime de sinmedi mecburen aldım koyu renk olarak mor vardı onu da yeşil arabanın içine koyduğunuzda oluşucak cümbüşü düşünerek almadım yine en güzel bu renkti.. Dediğim gibi içime sinmeyerek aldım uyguladım, ama uyguladıktan sonraki şahsi kanaatim süper de oldu, eksikler var elbette ama ilkiz napalım :)

Birazdan resimler geliyor, ama aklımda şimdi koltukları napıcaz diye bi soru işareti var, ne renk boya uygulamalıyım sizce yardımlarınızı bekliyorum ?

Çok konuştuk öyle yada böyle, uzun lafın kısası buyrun resimler :smile: :dance2:

Saygılar.. :sapka:
Resim
Kullanıcı avatarı
Eran
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İletiYazar: diecastufuk » 02 Eyl 2009, 19:37

Abi kullandığın halı kalın gelmiş sanki.Abi eğer elinde varsa saat kutularının içinden çıkan ince kumaş gibib bir madde var ben onla kapladım çok güzel oldu.Foto koyucağım buraya.
Resim
PERFORMANCE IN ACTION
Kullanıcı avatarı
diecastufuk
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: UFUK
1/18 Model Sayısı: 5
1/24 Model Sayısı: 9
1/32 Model Sayısı: 70
1/43 Model Sayısı: 94
1/72 Model Sayısı: 31
1/87 Model Sayısı: 2
Motorsiklet Model: 3
Rep Puani: 877
diecastufuk rep puani yokdiecastufuk rep puani yokdiecastufuk rep puani yokdiecastufuk rep puani yok

İletiYazar: Eran » 02 Eyl 2009, 20:03

Ufuk'cum o kadar da kalın değil kardeşim herşey yerli yerine oturuyo normalde denedim onu, bizim kumaş biraz fazla yünlü o yüzden gereğinden fazlaca kalınmış gibi duruyor :shake: :smile:
Resim
Kullanıcı avatarı
Eran
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İletiYazar: masato » 02 Eyl 2009, 21:43

Erhan eğer kumaşdan bir parçayla beraber boya almaya gidersen eminimki istediğin tonda bir boya bulabilirsin. Geniş yüzeylerde mümkün mertebe yayvan fırçalarla çalış. Tek katta bitirme derim. arada gerekirse çok az zompara at. sonra ikinci 3. katı at. Benim önerim bu yönde tabi. Hatta bence birbirine yakın iki ton yap derim koltukları daha güzel olur die düşünüyorum. ön konsol ve kapı içlerinde de detayları ton farklarıyla daha güzel gösterirsin gibi geliyor bana.
Resim
Kullanıcı avatarı
masato
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İletiYazar: Rallyci » 02 Eyl 2009, 23:13

Sevgili Eran çalışmanda kolaylıklar dilerim öncelikle. Araç içi kaplama da daha önce yazdığım açıklamalarda söyeldiklerimi yine tekararlamak istemiyorum burada. Şu da varki biraz karışık yazıyorum anlatılmak isteneni tam olarak yazamıyorum belki birde malzemeyi fotoğraflayarak yazsam çok daha iyi olacak ama ben yalnızca elimdeki malzemeyi telefonla çekip koyduğumda caydırıcı yada ilgi çekici olmayan bir mesaj niteliğinde oluyor ve sayaca bakıp göre yazılmış yorum sayılarını da görünce görünce artık koyamnın da bir anlamı olmadığını düşünüyorum artık bu çalışmaları yapmak isteyen arakdaşlara bizzat yüzyüze uyguamada göstermek yada parçayı ona ulaştırmak daha mantıklı geliyor bana. Ankara'da olsaydın iyi olurdu diyeceğim ama işini gerçekten en iyi şekilde görecek malzemelerin varlığından haberdarım hemde öyle malzemeler varki! Ama ben bile nerde nalacağımı bilmiyorum çnkü o malzemelri niahi bir ürün üzerinde görüyorum zamanında gözlük kutualrından çıakrdığım bu temizlik bezleri ile karıştırılmasın lütfen onalrdan değil halı model camı silem bezi bile olmaz .Tam deri görümünde yumuşak en ince ayrıntıları alabilen malzemelerçıkıyor buraya fotoğraflasam 1.3 megapixelle kimseye fikir veremez. Taban halısı için süet kadife ve en iyisi gerçek dc fixler ve bunun gibileri mevcut. İstersen sana özelden bir adreste vereyim Ankara'da dc fixlerin satıldığı bir yer var Ankarada'kiler bilir samanpazarındaki tek süet kadife satıcısından bahsetmiyorum onlarda metre işi süet kadifeden başka birşey yok birde koton kadife var( Koton kadifeden dekoratif ürünler yapılır perde ve türleri, yastıklar felan 320gr/m2 gereksiz bilgi için özürler ) Diecast modele koton kadife olmaz birde tek bir satıcı da var ayrıca . Bahsettğim malzeme posta caddesinde bir yerde kapanmadıysa tabi. Kargoyla yollayabilirler 2 cinsi var 2 sinide bulursun Banada bir abimiz tavsiyetti sağolsun adresini telefonunu da vermiştimailim e atmıştı kutu boşaltılmamışsa bakayım hemen. Kendisi model kaplama işi yapmıştı 1 24 bir neoplan otobüsün koltuk ve tabanını hatta tavanını kaplamıştı .
Aldığın malzeme koton kadife sanırım süet kadife alman gerekirdi çok daha incedir hatta onun dahada incesi var kağıt gibi resmen abartmıyorum gerçekten öyle davetiyeden sökmüştüm ben sanırım dc fix ve çin malı olandan ince kendinden yapışanlı ayrıca. Alman malı olanda öyle
Kısacası taban halsı için süet kadife, tavan ve yan dikmeler için gözlük kaplarındaki flocking kaplı plastik tabaka. Başka birşey yok yada orjinal flocking uygulaması yapacaksın yurtdışından bir tanıdığın varsa yollasın rica et artık yada kendin almaya çalış profesyonel birşey olsun istiyorsan( hernekadar küçük bir ihtimal olsa da ) keşke elimde olsaydıda bu malzemeleri görmek isteyen herkese yollayabilseydim fotoğrafla mesajla olmuyor böyle şeyler yada hakettiği değeri göremiyor ayrı konu
sonucu merakla bekliyorum birde bak şu var kumaş boyasıyla boyamayı dene halıyı. Nasıl yapacağın boya şişesinin üstünde yazar ütü ile tersten yapılıyor ve birkaç işlem daha gerekiyor sanırım herneyse tekrar kolay gelsin.
Resim

mesaj için Rallyci arkadaşımıza teşekkür edenler:
Eran
Rallyci
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Birol
1/18 Model Sayısı: 77
1/43 Model Sayısı: 10
1/72 Model Sayısı: 2
1/87 Model Sayısı: 2
Toplam Model Sayısı: 91
Rep Puani: 1013
Rallyci rep puani yokRallyci rep puani yokRallyci rep puani yokRallyci rep puani yokRallyci rep puani yok

Sonraki

İÇ MEKAN UYGULAMALARI

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir