BABALARIMIZ / BİZLER / BİZLERDEN SONRA GELECEKLER!..

90'lı yıllar öncesi Matchbox / Majorette / Corgi v.b. Modelleri Bu Başlık Altında Paylaşabilirsiniz...

Yetkili: G.HEPARSLAN

BABALARIMIZ / BİZLER / BİZLERDEN SONRA GELECEKLER!..

İletiYazar: G.HEPARSLAN » 24 Ağu 2009, 21:56

Hepinize iyi akşamlar sevgili dostlar...
Yaşım gereği düşünecek olursam 1940 lı yıllarda doğmuş olan babalarımızın oynadığı oyuncaklar elbette tekerlekli tornetler veya kendilerine telden yaptığı arabalarıydı... Anlatılan güzel yaşanmışlıklar ile bir kısmına ben de erişmiş oldum diyebilirim o tatların... O devrin çocukları televizyon bile seyredemez iken ve evinde mum ışığında pilli radyosunu dinleyen kişiler zengin sayılırken ve babalarımızın da bu devirleri yaşadığını düşünerek; hobinin uzaktan yakından ilgisinde olmayarak ve farkında olmadan, bu hobiye bizleri nasıl başlattıkları ile ilgili olarak anılarımızı paylaşalım istedim bu konuda...

Tüm üyelerimizin bu anlamda ve ilk olarak babaları tarafından almış oldukları hediyeleri ve bilmeden de olsa bizlere aşılamış oldukları bu hobi hakkında anılarınızı/paylaşımlarınızı beklerim... :f:

Yaşar Hocam' ın; "Her zaman model olmaz! Bugün de anılar günü olsun!.." sözünden esinlenerek başlatmış olduğum konu elbette ve ilk anısı ile karşınızda...

1980 yılında sürekli gelen hastalıklardan sonra bademcik ameliyatı olmuştum... O yıla kadar elbette birçok oyuncak arabam olmuştu ama en değerlisi ve benim için önemli olan böylesine bir ameliyattan sonra alınan hediye olmuştu... Hala ve hala dün gibi hatırladığım ve 6 yaşında babamdan almış olduğum inşaat setini saklarım... Her baktığımda da o yıllar ve ameliyat sonrası sesimin çıkmadığında alkış ile anlaşmak sureti ile babamdan araba istediğim aklıma gelir... :smile:
Değerli anne ve babalarımızın bizleri büyütmek için kırk takla attığına denk düşer bu konu... :f:
Hiç unutmam;

1 alkış; susadım
2 alkış; acıktım
3 alkış ise; oyuncak araba isterim! demekti...

O yıllarda ve o çocuk aklımla elzem olan 1-2 alkıştan sonra evde hep 3 alkış sesi duyulurdu ve babam her akşam Matchbox, Majorette ve Corgi modeller ile gelirdi eve... Yine çocuk aklımla ameliyatı sevmiştim çünkü; alkışlarla her istediğim oluyordu o dönem için...
Hatta bir gün halam bana geçmiş olsuna geldiğinde evdeki sohbeti ve gülüşmeleri hiç unutmam;
Halam geldi ve sanki konuyu biliyormuşçasına üç alkış yaptım... Bana gülümseyerek baktığında babamın cevabı sessizliğime ses olmuştu o dönem için; "Halası, Gökhan araba almanı istiyor!.." demişti... Aynı anlam ve değer ile halam da; ben yeğenime gönderirim hediyesini diyerek ve ertesi gün Arabistan' a geçeceği bilgisini verdi.... 1 hafta sonra Arabistan' dan aldığı o dönem için bulunmaz bir beyaz Aston Martini çek-bırak araba getirdiğini hatırlıyorum...
Sesim iyileşmiş ve teşekkür edebilmiştim kendisine ve arabalarım içerisinde en özeli oydu çünkü kimsede olmayan bir çek-bırak modeldi... Aylarca salon sehpası üzerinde oynadığımı ve arkadaşlarıma arabamı gösterdiğimdeki hayran bakışları hatırlarım...

O dönemden aldığım modellerle ilgili olarak hatırladığım bunlar ve saklayabildiğim kadarı ile ameliyatımda babam tarafından alınmış inşaat setim... Hatta değerli arkadaşım Sarim' de Ankara' da iken ziyarete geldiğinde üçüncü fotoğrafta paylaşmış olduğum Ford' dan ayrılamamıştı... :))

Forum içerisinde dönem dönem genç yaştaki kardeşlerimizin babalarından almış oldukları hediyeleri de paylaşmış ve asla ellerinden çıkarmamaları konusunda tavsiyelerim olmuştu...
Başlatmış olduğum bu konu ile de; geçmişe önem veren bir orta yaş beyni ile düşünmüş ve bazı kardeşlerimize yaş olarak da geçiş niteliğindeki paylaşımımdan, geleceğe ve hobi anlamında nerelere gidilebileceğine dair de çıkarımlar yapılabilsin isterim...

Sizler de bizlere bu özellikleri aşılayan babalarımızdan veya her hangi bir yakınınızdan almış olduğunuz ilk modellerinizi ve anılarınızı paylaşırsanız mutlu olurum. Her ne şekilde olursa olsun; sizlere değer veren tüm sevdiklerinize aynı değeri ve önemi vermeniz dileklerimle..

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Bir diğer güzel konu ise Ankara' ya gittiğimde traktörümün kaybolan parçasını tesadüf eseri bulmam oldu... :inlove:

Selam ve sevgilerimle..

mesaj için G.HEPARSLAN teşekkür aldı- 6:
Antikacı, baymurat, BuRaK-B, canomen, Predator, Spintires
Kullanıcı avatarı
G.HEPARSLAN
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Gökhan HEPARSLAN
1/18 Model Sayısı: 107
1/24 Model Sayısı: 11
1/32 Model Sayısı: 38
1/43 Model Sayısı: 135
1/64 Model sayısı: 499
1/72 Model Sayısı: 234
1/87 Model Sayısı: 52
- / -- Model Sayısı: 73
Motorsiklet Model: 15
Toplam Model Sayısı: 1165
Rep Puani: 16811
G.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yok

Re: BABALARIMIZ / BİZLER / BİZLERDEN SONRA GELECEKLER!.. :))

İletiYazar: BuRaK-B » 24 Ağu 2009, 23:38

Bende uzun zamandır resimlerdeki modelimi tanıtmak istiyordum, çok güzel bir konu oldu. Yüreğine sağlık Gökhan Abi.
1960'lı yıllardan beri aile büyüklerimden bana kalan bir arabadır. Uzun araştırmalarım sonucu model sanırım 1963-64 yılına ait bir Rambler Ambassador, ama tam emin değilim. Oyuncak Orjinal Japon üretimi. Bununla birlikte çok iyi hatırladığım başta siyah Ford Taunus 17M olmak üzere toplam 3 adet daha bu tip teneke arabam vardı ve en çok oynadığım oyuncaklarımdı. Ancak yıllar geçtikçe Majorette ve Matchbox'larım dahil ne olduğunu bilmediğim bir sebeple hepsi yok oldular, geriye sadece bu değerli arabam kaldı.

mesaj için BuRaK-B arkadaşımıza teşekkür edenler:
G.HEPARSLAN
Kullanıcı avatarı
BuRaK-B
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Burak BALIKÇI
1/18 Model Sayısı: 62
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 25
1/64 Model sayısı: 24
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 6
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 13
Toplam Model Sayısı: 130
Rep Puani: 10025
BuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yok

İletiYazar: ogzhndncl » 24 Ağu 2009, 23:48

Gökhan abicim öncelikle iyi geceler diliyorum.Bu güzel anılarını paylaştığın ve benimde modelciliğe adım atmamı sağlayan anılarımı paylaşabileceğim bir konu açtığın için canı gönülden tüm samimiyetimle teşekkür ediyorum.Bu saatler benim Türkiye'de geçirdiğim son saatler.Uçağa bineceğim saati beklerken oyalanıyorum.Sabah 6 da hayırlısıyla Finlandiya uçacağım.Konuya dönecek olursak benimde çocukluğumda en çok oynadığım oyuncaklar çek-bırak arabalarımdı.4-5 li yaşlarımı fazla hatırlamıyorum ama en son hatırladığım sünnetimde İstanbul da oturan dedemin bana 2 tane çek-bırak araba getirdiği ve bunlardan birisinin Mercedes in bir modeli olduğunu hatırlıyorum.Çocukluktan çok zaman geçmeden kırmıştım.Babamın anlattığına göre Çorum'a İstanbul'dan ilk taşındığımız senelerde çuval çuval oyuncak getirirmiş İstanbul'dan her gittiğinde.Tabi bu oyuncakların hiç birisi durmuyor şuan ne yazıkki.Sünnetten sonra bende ufak bir ameliyat olmuştum kasıktaki fıtıktan.Ameliyat sonrası babam Renault 11 getirmişti 1:43 boyutunda ve o dönemler çok modaydı 1:1 lerde.Uzun süre saklamıştım bir kaç hasara uğrasada 11 i.Sonra kırılmıştı.11 i getirdiği gün çalıştığı yerdeki arkadaşının arabasını alıp gelmişti babam Bmw 316i E30 kasa ve ben yataktan kalkamaz haldeyken kendimi zorlayarak cama gidip arabaya bakmıştım. :grin: Daha sonraları hatırladığım çok fazla bişey yok 2000 li yıllara kadar.2000 lerden sonra 1:32 çek-bırak ları biriktirmeye başladım taki 2006 da 1:24 X-tuner modelleri alana kadar.1:24 lerden sonra geçen sene 1:18 toplamaya başladım.1:18 ve 1:43 lerle devam etmeyi düşünüyorum maddi imkanlarım yettiği sürece.Gökhan abinin dediği gibi aslında modelciliğe başlamamızda sanırım babalarımız destek oldu.Bizlere çocukluğumuzda aldıkları oyuncaklar ilerde modellerle tanışmamıza ve koleksiyoncu olmamıza fayda sağlamış.Benim çocukluğum hem oyuncaklarla hemde 1:1 arabaların içinde geçti hep.Pazar günleri araba temizleme günümüzdü babamla hep.Her hafta pazar günü önce arabanın eksikleriyle uğraşır sonra bir güzel yıkardık arabayı.Tabi ben çocuk olduğum için biyerleri kurcalar bozardım sonra bir güzel azar yerdim :lol: Benim çocukluğumla ve model sevdama başlamamla aktarabileceğim ve aklıma gelenler bunlar.Tekrar teşekkür ediyorum Gökhan abi.Bu hafta çok fazla internete girebileceğimi sanmıyorum yerleşme muhabbetiyle geçer.Tüm forum üyelerimize şimdilik hoşçakalın diyorum.Herkese iyi günler iyi forumlar.
Resim

mesaj için ogzhndncl arkadaşımıza teşekkür edenler:
G.HEPARSLAN
Kullanıcı avatarı
ogzhndncl
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Oguzhan Dincel
1/18 Model Sayısı: 9
1/24 Model Sayısı: 4
1/32 Model Sayısı: 25
1/43 Model Sayısı: 10
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 2
1/87 Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 2
Toplam Model Sayısı: 52
Rep Puani: 180
ogzhndncl rep puani yok

İletiYazar: bilobek » 25 Ağu 2009, 13:50

Gökhan abi çok anlamlı ve güzel bir paylaşım olmuş;

Aslında benim 2003 , 2004 yılları arası hotwhells koleksiyonum vardı bayağı bir edinmiştim fakat küçük bir kuzenim olduğu için hepsini ona vermiştim.Ondan dahada önce babam bana haftada bir alırdı maisto yada bburago ilk modelimi yanlış hatırlamıyorsam 1998'de bana babam doğum günümde almıştı aslında tabi o zaman oynuyorduk ve eve gelen arkadaşlarım bide tabiki komşu ve misafir çocukları ile elimizden geldiği kadar üstüne bastırıp halıda yürütüyorduk :kamyon: :damb: :smile7: ..Gelelim benim ilk modellerime (mercedes clk gtr maisto , birde lamborghini diablo masito ama bu modeller ne zaman üretildi bilmiyorum fakat yanlış hatırlamıyorsam ya 1998 yada 1999 yılı olmalı ve şimdide daha bilinçli ve bir tema koleksiyonu yapıyorum bu paylaşım içinde çok teşekkürler Gökhan abim bide Burak abi senin modelin bayağı bir eskiymiş yani benimkiler yanında yeni sayılır...

:wasntme:
En son bilobek tarafından, 25 Ağu 2009, 20:29 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Resim

mesaj için bilobek arkadaşımıza teşekkür edenler:
G.HEPARSLAN
Kullanıcı avatarı
bilobek
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: bilal bektas
1/18 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 1190
bilobek rep puani yokbilobek rep puani yokbilobek rep puani yokbilobek rep puani yokbilobek rep puani yok

İletiYazar: Ahmet » 25 Ağu 2009, 14:50

Benimde hobimize gönül vermemi sağlayan bir modelim var :wasntme:

Yıl 1997 o zamanlar 6 yaşındayım her türlü oyuncak arabam olmasına rağmen bu modeli almamla birlikte oyuncak ve model arasındaki ayrımı farketmiş oldum model tarafımca genelde(arada ufak kazalar olmuştur belki :lol: )özenle saklanırdı.Modele gelicek olursak Newray 1/32 Ford F-150.Tabi günümüzdeki Newray modelleri gibi kalitesiz olmayan bir model. :nod: Modelimi hiç unutmuyorum bir oyuncakçıda görmüştük yanımda dedem ve babam vardı ben tam hatırlamasamda satıcı babama: "Bu oyuncak değil ki çoçuğa alınır mı hiç? Model bu!" demiş ancako zamanlar yüksek fiyatına rağmen tabiki beni kıramayan dedem ve babam bana bu modeli almışlar. :lol: İşte benim ilk diecast modelim bu şekilde kolleksiyonuma girmiş bulunuyor tam 12 yıldır bende ve hala sapasağlam duruyor ve duracakta. :nod: :nod: :nod:

Modelin öyle ilginç bir sistemi var ki tek teker hareket edince tüm tekerler hareket eder(çek bırak değil asla karıştırmayalım :dikkat: ) işte o sistem oldukça ilginç :whistle:

Ve sonuç olarak işte benim yıllara meydan okuyan ilk diecast modelim o hep benimle olacak :nod:
Resim

mesaj için Ahmet teşekkür aldı- 2:
BuRaK-B, G.HEPARSLAN
Kullanıcı avatarı
Ahmet
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Ahmet SENSU
1/18 Model Sayısı: 28
1/24 Model Sayısı: 1
1/43 Model Sayısı: 30
1/72 Model Sayısı: 5
1/87 Model Sayısı: 1
- / -- Model Sayısı: 287
Motorsiklet Model: 1
Toplam Model Sayısı: 353
Rep Puani: 7528
Ahmet rep puani yokAhmet rep puani yokAhmet rep puani yokAhmet rep puani yokAhmet rep puani yokAhmet rep puani yokAhmet rep puani yokAhmet rep puani yokAhmet rep puani yokAhmet rep puani yokAhmet rep puani yokAhmet rep puani yokAhmet rep puani yokAhmet rep puani yokAhmet rep puani yokAhmet rep puani yokAhmet rep puani yokAhmet rep puani yokAhmet rep puani yokAhmet rep puani yokAhmet rep puani yokAhmet rep puani yokAhmet rep puani yokAhmet rep puani yokAhmet rep puani yokAhmet rep puani yokAhmet rep puani yokAhmet rep puani yokAhmet rep puani yokAhmet rep puani yokAhmet rep puani yok

İletiYazar: Emre E. » 28 Ağu 2009, 10:23

Bu konuyu okuduğumda ne kadar çok duygulandığımı anlatamam.
Gökhan'ın başlatmış olduğu bu paylaşım sayesinde eski anılarım tazelendi.
:+1: REP
Göreceğiniz fotoğraftaki araç benim için çok kıymetli olmakla beraber, 1976 yılında, hediye olarak bana alınan ilk "plastik" modeldir diye düşünüyorum.
Altını çevirdiğim zaman yazan Made in W.Germany yazısı bile silinmeden kalmış. Hata bugünlere sarkan UNIMOG hastalığının nerden geldiği belli. :lol:
Bu araç ile Benden sonra Yeğenim Efe ve Oğlum Mert de oynadı.
İnsan şunu düşünüyor, ne mutlu bizlere ki bu günlere kadar, anılarımızı taze olarak koruyabilmişiz. Ve ne mutlu ki, bizlere değer veren anne-babaların çocuklarıymışız.
Buyrun Plastik UNIMOG'a:

mesaj için Emre E. teşekkür aldı- 2:
G.HEPARSLAN, Spintires
Kullanıcı avatarı
Emre E.
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Emre
1/18 Model Sayısı: 118
Toplam Model Sayısı: 118
Rep Puani: 19150
Emre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yok

İletiYazar: Desolator » 28 Ağu 2009, 11:04

Anca okuma fırsatı bulabildim abi..Gerçekten çok güzel anılar bunlar..Benimde eskiden oynadığım ve bugüne kadar gelebilmiş oyuncak arabalarım var ama diğer eşyalarımlar birlikte kolideler :blush: Şu an için modelcilik anlamında bakarsak hediye gelen, en değerli modelim kız arkadaşımın aldığı Welly Lamborghini Murcielago..

Üniversitenin ilk yılıdı. Model almaya yeni yeni başlamıştım. Elimde bir kaç model vardı ve hep kapıları yukarı doğru açılan bir model istiyordum. (Sanki Lamborghini'den başka seçenek varmış gibi :lol: ) Sürekli dile getirdiğim için kız arkadaşımda araştırmış. Kankamla mesajlaşmışlar ne alınır falan diye. En sonunda toy's'rus 'tan bu modeli almışlar. Hediyeyi aldığımda gerçekten çok mutlu olmuştum. :cry1:

Böyle bir konuyu başlattığın için tekrar teşekkürler abicim :drinksb:

İşte o zamanlarda elimde olan modeller. Siyah caponlarla tanışmadan önceki günlerim yani..
Resim

mesaj için Desolator arkadaşımıza teşekkür edenler:
G.HEPARSLAN
Kullanıcı avatarı
Desolator
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Sinan Ates
1/18 Model Sayısı: 20
1/24 Model Sayısı: 1
Toplam Model Sayısı: 22
Rep Puani: 630
Desolator rep puani yokDesolator rep puani yokDesolator rep puani yok

İletiYazar: mustafacelebi » 29 Ağu 2009, 12:35

Sanırım 91-92 yıllarıydı.İyi derecede şifayı kapmıştım.Her gün eczaneye gidip malum bölgeden coşkuyu veriyorlardı. :lol: Eczaneye her gitiğimizde asla unutamayacağım majorette arabalarının sergilendiği sarı dönen standlar vardı.Her coşku patlamasından sonra babam ağlamadığım için bunlardan birtane alırdı bana.O zaman bu sevda başladı sanırım.Kıymetini bilemediğimden bugünlere gelemedi hiç biri.

Şimdilerde ne zaman eczaneye gitsem bilinç altı nedeniyle gözüm hala onları arar.

:cry1:
Resim

mesaj için mustafacelebi arkadaşımıza teşekkür edenler:
G.HEPARSLAN
mustafacelebi
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Mustafa Çelebi
1/18 Model Sayısı: 20
1/43 Model Sayısı: 33
Toplam Model Sayısı: 53
Rep Puani: 1901
mustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yok

İletiYazar: yasar » 30 Ağu 2009, 18:30

gökhan hocam bu güzel konu için tesekkürler.aslında ben tam olarak hangi maketimin alındığını hatırlamıyorum.ama ilkokuldaydım ve italyadaydık.mebetoys ve polistil başta olmak üzere bir çok marka vardı.ve tabi her normal ülkede olduğu gibi bu ürünler napoli şehrinin heryerinde satılıyordu.bizim evimiz stadyum civarında bir yer olmasına rağmen(biraz şehir dışı)eve yakın bir cadde vardı ve her türlü ürünü bulabilirdiniz.bu caddenin başlarında bir kırtasiye dükkanında bu ürünlerden çok sayda satılıyordu.ben bana alınan modellerin ilk bir kaç tanesini parçaladıktan sonra diğerlerini korumaya ve saklamaya karar verdim.düzgün bir şekilde sakladığım görülünce bana her hafta bir model alınmaya başlandı ve 2 yılda epey modelim oldu.sonra italyadan ayrılınca uzun yıllar model alamadım.ülkemizde tek tük satılmaya başlayınca yeniden başladım.ama asıl 2 yıl önce bugünkü hız ve bilinçle almaya başladım modelleri.keşke babamın ilk aldığı modeli net bir şekilde hatırlayıp saklayabilseydim.ama olsun bana bu hobby i o aşıladı.zaten hep böyle değilmidir bütün güzel şeyleri anneler babalar aşılar çocuklarına arada bir yanlış huylarda kazandırsalar genelde hep doğruyu ve güzeli aşılamaya çalışırlar.
Resim

mesaj için yasar arkadaşımıza teşekkür edenler:
G.HEPARSLAN
Kullanıcı avatarı
yasar
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Halil Yasar Sahinci
1/18 Model Sayısı: 16
1/43 Model Sayısı: 348
Toplam Model Sayısı: 364
Rep Puani: 2770
yasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yok

İletiYazar: Onno » 07 Oca 2010, 15:05

hey gidi çocukluk yıllarım :sad1:

en sevdiğim elimden düşürmedğim aracım: renault 5 Elf versiyonu (siyah)
diğer eski majorette 'lerim;

Resim
peugeot 406
Resim
landrover
Resim

mesaj için Onno arkadaşımıza teşekkür edenler:
G.HEPARSLAN
Onno
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Onur G.
1/18 Model Sayısı: 0
Toplam Model Sayısı: 50
Rep Puani: 1840
Onno rep puani yokOnno rep puani yokOnno rep puani yokOnno rep puani yokOnno rep puani yokOnno rep puani yokOnno rep puani yokOnno rep puani yok

İletiYazar: G.HEPARSLAN » 21 Kas 2010, 22:48

Konuya, değerli anıları ile katkıda bulunan ve tüm samimiyetlerini aile ortamımıza taşıyan ve konu başlığında da belirlediğim duyguları yaşayan/yaşatan üyelerimize teşekkürlerimle... :bow: :y: :f:
Kullanıcı avatarı
G.HEPARSLAN
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

G.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yok

İletiYazar: canomen » 21 Kas 2010, 23:35

Yaşamım boyunca bana ait ne olursa olsun koruyup gözetmek anı olarak saklamak benim bir ilkem haline geldi.
7-8 yaşalarında cumartesi günleri babamla tahtakaledeki oyuncakçıları gezmek çok keyifliydi ve gezmenin sonunda oyuncaktan çok oyuncaklarla eve dönüyorduk :lol: :nanik: :lol:oyuncakçıdan emeline ulaşmış mutlu küçük bir afacan olarak ayrıldıktan sonra Karaköy'deki Baylan pastanesinde muz şokola yemek en büyük keyfimdi :cry1: o günleri çok özlüyorum sevgili dostlar.Şunu hep dile getiriyorumki; :duyuru: hayatta en büyük servet bir aileye sahip olmaktır.

Daha evvel ''BABAMDAN HATIRA ÇOCUKLUK ANIM'' başlığı altında sizlerle paylaştığım anımı yeniden sevgili Gökhan abimin açtığı konu üzerine paylaşıyorum; kendisine benim için çok özel bir konuya dyindiği için teşekkür ediyorum :sapka:

:arrow: Yıl 1987 Aksaray Langada küçük bir makine atölyemiz vardı hafta sonları rahmetli Babamla atölyeye gelir vakit geçirirdim, en sevdiğim an ise atölyeyi kapattıktan sonra Babamı Sirkeci Tahtakalede oyuncakçıya götürrmek :yol: için ikna etmemdi.Yi ne bir cumartesi günü Babamla atölyeye geldim haftasonları atölyenin biraz ilersine Polonya pazarı kurulurdu envayi çeşit şeyler vardı.Bir ara Babam atölyeden uzaklaştı kısa bir süre sonra yazıhaneye girdi elinde küçük bir kutu vardı ''bu haftasonu hediyeniz küçük bey'' dedi :tey: :cry1:
Babama sarılarak teşekkürlerimi sundum. :hearth: :f: Geçen haftasonu depoyu boşaltırken günyüzüne çıkan küçük afacanları sizinle paylaşmak istedim.Modellerin boyutu hakkında fikir sahibi değilim,12 adet.orjinal kutusu olmadığı için. İşyerinden ayarladığım küçük bir kutuya dizdim hepsini.Modeller diecast değil plastik çek bıraklardan, arkalarında sağa ve sola gitmesi için yön verici yuvarlak bir mekanizma var sağa yada sola yön verdiğinizde model kendi etrafında deli gibi dönüyor ''farenin kendi kuyruğunu kovalamsı gibi'' :grin: .Arabalar zarar görmesin diye hepsini tek tek jelatin kağıdına sarmışım zamanında.

Resim
Resim
Resim

:arrow: Ayrıca babamın ortaokul zamanında aldığı klasik kamyonet kalemtraş :smile:

Resim
Resim
Resim

:arrow: 9 Yaşımdayken Baba'mın 3 günlük Azerbeycan iş seyahatinden dönerken aldığı Ford Thunderbird

Resim
Resim
Resim
En son canomen tarafından, 24 Kas 2010, 00:42 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Resim

mesaj için canomen arkadaşımıza teşekkür edenler:
G.HEPARSLAN
Kullanıcı avatarı
canomen
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Can
1/18 Model Sayısı: 3
1/24 Model Sayısı: 10
1/32 Model Sayısı: 14
1/43 Model Sayısı: 63
1/72 Model Sayısı: 4
1/87 Model Sayısı: 3
- / -- Model Sayısı: 71
Toplam Model Sayısı: 169
Rep Puani: 1110
canomen rep puani yokcanomen rep puani yokcanomen rep puani yokcanomen rep puani yokcanomen rep puani yok

İletiYazar: G.HEPARSLAN » 22 Kas 2010, 00:03

Bu konuyu çok önce açmıştım ancak açıldığı günlerde gelen ilgi ile mutlu olduktan sonra ve daha sonra yerinde saydığı için üzülerek ve teşekkür mesajımla gün yüzüne çıkardım diyebilirim Can...
Diğer üyelerimizin de yazdıklarını tek tek okuduğum ve her anını onların anlatımından ve samimiyetinden de yaşadığım üzere, bu sevgi dolu paylaşım karşısında mutluluk duyduğumu belirtmek ve hepinizin bu tür anılarını ve her daim heyecanla beklediğimi bilmenizi isterim.

Mesajında belirttiğin ve o günlere tekrar döndüğün anları iyi bilenlerdenim ve,

"Nerede kalmıştık?.." sorusunu çok severim...

Bu soruya cevabım ise; "Bıraktığımız yerde/gibi" olur...

Bu ilgi ile, mesajlarınızı sevgi ile kucaklar, hepinize iyi forumlar dilerim... :coffee:

mesaj için G.HEPARSLAN teşekkür aldı- 2:
canomen, Kenan Şavklı
Kullanıcı avatarı
G.HEPARSLAN
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

Sonraki

Diecastr - Nostalji

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir