Yeni Başlayanlar İçin Öneriler

Diecast Modelcilik ve Model Araçlarla Ilgili Herşeyi Bu Başlık Altında Paylaşabilirsiniz...

Yetkili: resatsirin

Re: Yeni Başlayanlar İçin Öneriler

İletiYazar: ahmetturgaykaya » 14 Ekm 2013, 22:54

Yaşar Bey'in verdiği fikirlere öğütlere ve diğer üyelerin yazdığı yorumlara çok teşekkürler. Biz yeni başlayan koleksiyonerlerin tecrübelerinizden yararlanması için zaman ayırıp yazmışsınız teşekkürler. Tema delisi olma konusu korkuttu açıkçası beni. Ama bu benim seçimim kırmızının büyüsünü erteleyemedi. üyelerin vitrinlerini gördükçe benim daha yolun çok başında olduğum aşikar.

saygılarımla
Bu daha bir başlangıç.

Resim

Resim

DiecasTR E-Dergi arşivi

mesaj için ahmetturgaykaya arkadaşımıza teşekkür edenler:
G.HEPARSLAN
ahmetturgaykaya
FORUM ÜYESİ
FORUM ÜYESİ

İsim: Ahmet Turgay KAYA
1/18 Model Sayısı: 0
1/24 Model Sayısı: 1
1/32 Model Sayısı: 2
1/43 Model Sayısı: 1
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 3
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 55
ahmetturgaykaya rep puani yok

İletiYazar: Predator » 14 Ekm 2013, 23:10

Koleksiyonculuk anlamında altın öğütlerde bulunmuş Yaşar Abi. Vermiş olduğu öğütleri bende önceden beri harfiyen uygulamaktayım.
Resim

mesaj için Predator arkadaşımıza teşekkür edenler:
G.HEPARSLAN
Kullanıcı avatarı
Predator
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Serkan
1/18 Model Sayısı: 3
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 110
- / -- Model Sayısı: 15
Toplam Model Sayısı: 125
Rep Puani: 670
Predator rep puani yokPredator rep puani yokPredator rep puani yok

İletiYazar: Erdem » 09 Kas 2013, 15:54

collector yazdı:Arkadaşlar bir konuda fikirlerinizi almaya ihtiyacım var. Ben uzun bir süre 1:18 mi yoksa 1:24 ölçekli mi koleksiyona başlasam diye düşünmüştüm ve kararımı 1:18 den yana kullandım çünkü 1:24 üreten firmaların ürünlerini çok beğenmedim. Fakat şimdi 1:18 ölçeklilerin fiyatları sıkıntı yaratıyor, yani bir Rolls Royce modeline 400TL gibi bir para vermek, sokakta söylesek milletten dayak yeriz valla. Oldukça çok araştırıp,bir modeli almadan önce bütün olasılıkları değerlendiriyorum. Fakat bu aralar aklımda fiyatlarından dolayı 1:43 ölçekliler var ve model çeşitliliği olarak da çok geniş bir yelpazesi var. En sevdiğim RS5'in modelini bile buldum 1:43 de fakat 1:43 ölçek bana çok ruhsuz ve basit geliyor. Yani cidden küçükler ve detay da yok zaten pek. ( 1:43 koleksiyonu olan arkadaşları kızdırmak niyetinde değilim,benim görüşüm bu arkadaşlar) İyice arada kaldım, ne önerirsiniz acaba ? 1:18 devam mı yoksa 1:43 de keyifli olmaya başlar mı modelleri biriktirmeye başlayınca ? Çünkü karışık ölçek bulundurmayı sevmiyorum gözüme batıyor :D Fikirlerinizi bekliyorum

Keyifli forumlar

Bence para biriktirebiliyorsan sabirli olup 1:18 olcekte istedigin parcayi al derim. Detaylardan en fazla keyif alabilecegin olcegin -tabii bence- 1:18 olcek oldugunu dusunuyorum :handshake:

mesaj için Erdem arkadaşımıza teşekkür edenler:
G.HEPARSLAN
Kullanıcı avatarı
Erdem
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Erdem
1/18 Model Sayısı: 78
1/87 Model Sayısı: 1
- / -- Model Sayısı: 3
Toplam Model Sayısı: 83
Rep Puani: 4235
Erdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yok

İletiYazar: suat003 » 17 Şub 2014, 12:28

Bu yararlı bilgiler için Teşekkürler.Benim gibi yeni başlayan arkadaşları mutlaka okumasını tavsiye ederim.
Resim

mesaj için suat003 arkadaşımıza teşekkür edenler:
G.HEPARSLAN
Kullanıcı avatarı
suat003
FORUM ÜYESİ
FORUM ÜYESİ

İsim: Suat
1/18 Model Sayısı: 8
1/32 Model Sayısı: 3
1/72 Model Sayısı: 1
- / -- Model Sayısı: 0
Toplam Model Sayısı: 12
Rep Puani: 5
suat003 rep puani yok

İletiYazar: scorpinco » 01 Kas 2014, 12:59

faydalı bilgiler için teşekkür ederim :sapka:
diecast collector scorpinco

mesaj için scorpinco arkadaşımıza teşekkür edenler:
G.HEPARSLAN
Kullanıcı avatarı
scorpinco
FORUM ÜYESİ
FORUM ÜYESİ

İsim: Necdet
Toplam Model Sayısı: 137
Rep Puani: 20
scorpinco rep puani yok

İletiYazar: sui_cast » 01 Kas 2014, 13:28

Güzel bir başlık olmuş..

ve geriye dönüp baktığımızda forumdaki aktif yüzler ne kadar da değişmiş.. Eski yeni herkesi forumda daha aktif görmek dileğiyle..
:handshake:
Resim

mesaj için sui_cast teşekkür aldı- 3:
Erdem, G.HEPARSLAN, tolgatitiz
Kullanıcı avatarı
sui_cast
DC HABER
DC HABER

İsim: BAHADIR E.
1/18 Model Sayısı: 62
1/43 Model Sayısı: 2
1/87 Model Sayısı: 1
Toplam Model Sayısı: 65
Rep Puani: 7995
sui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yok

İletiYazar: tolgatitiz » 01 Kas 2014, 19:45

yasar yazdı:aslında tavsiyelerde bulunmak pek de sevilen bir konu değildir.özellikle bulunulan taraf için.
ama ben yinede yaklaşık 30 yıldır bu işin içnde zaman zaman olan biri olarak tecrübelerimi özellikle yeni başalyanlarla paylaşmak istiyorum.bana kızmadan okusunlar.
1-öncelikle tema delisi olmayın ancak mikroskopla aralarındaki farklar anlaşılabilen aynı arabanın aynı renklerinden vitrinlerinizi doldurmayın.tecrübeler ileriki yıllarda en çok bozulan koleksiyonların bu tip koleksiyonlar olduğunu gösteriyor.
2-koleksiyon yapmaya askerlik ekonomik sıkıntı gibi sebeplerle ara vermeyin alımları azaltın biraz ıslık çalın(gökhan hocama ithafen) ama devam edin.
3-bütçenizi baştan doğru yapın gelirinizin %5 veya 10 u olabilir ama asla fazla açılmayın etrafınızda sizi sevenlere bütün parasını bunlara yatırıyor dedirtmeyin.
4-başkaları için değil kendiniz için koleksiyon yapın.ferraride olabilir koleksiyonda ama her an görebildiğimiz araçlarada az da olsa yer vermeye çalışın.
5-ölçek saplantısına kapılmayın ağırlıklı olarak bir ölçek olsun ama çeşitli ölçekleride biraz bulundurun.
6-ucuz diye gezdiğiniz yerde karşınıza çıktı diye model almayın.önümüzdeki ay alacağınız model şimdiden belli olsun çok düşeş bulursanız alım sırasını değiştirin en fazla.
7-bitebilecek bir model piyasaya çıkıyorsa cesur karar alıp hemen alın sonra aynı modeli almak için avuç dolusu para ödemeyin.
8-firmaların yıllık listelerini takip edin tam olarak uymazlar ama 3 aşağı 5 yukarı uyarlar yıl sonunda çıkacak bir model şu an piyasada yok diye açık artırmalarda gaza gelmeyin.
9-çocuklara bunların oyuncak olmadığını kesin bir dille anlatın herhangi bir parçayı taviz olarak oynaması için verirseniz gerisi gelir.
10-etraftan gelecek lafları fazla takmayın unutmayın siz onların avuç dolusu para verdiği şeylere karışıyormusunuz herkesin bir zayıf tarafı vardır.
11-vitrinleriniz düzgün ve temiz olsun 6 ayda bir detaylı temizlik yapın modeller çok ise yeni alım yapmamak için ilaç gibi gelir temizlik yapmak.
12-paylaşım sitelerinde tanıştığınız insanlar size bir kötülük yapmadılarsa onlara sevecen ve saygılı olun nice dostluklar böyle ortamlarda başlar unutmayın.
13-kutular.önce onları tutmak zor gelir ama taşınırken veya tema değişikliğine gitmek isterseniz inanamayacağınız kadar işinizi kolaylaştırır.kesinlikle atmayın.

Bahadır kardeşim, Yaşar beyin çok güzel hazırladığı önerileri tekrar güncellemiş. Teşekkürler.
Tabi ki Yaşar beyede böyle bir listeyi, şu anda bu forumda olan pek çok kardeşimin, daha model nedir? diecast nedir? bilmediği zamanlarda hazırlamasınada ancak şapka çıkartabiliriz. Teşekkürler.
Geçenlerde Eray kardeşimde koleksiyoncumuyuz, toplayıcımıyız, neyiz özetinde bir "tartışma" sorusu ortaya atmıştı. Doğal olarak hepimizin bir fikri vardır.

Koleksiyonculuğun bir tanımı vardır. Ve bundan çok hoşlanılmadığını biliyorum ama sana göresi bana göresi yoktur. Koleksiyon bir hikaye anlatmalıdır. Bir tarihçe çıkartmalıdır. Aklınıza gelen her "pul" u defterler boyunca toplamanız koleksiyon değildir. Ama mesela tüm "Olimpiyat veya Sinema pullarını" kronolojik toplamak çok kıymetli bir koleksiyon olabilir. Aynı şey "Peçete" için bile geçerlidir. Bir hanımın 1. dünya savaşı öncesi Paris Cafe'lerinin peçetelerini topladığını okumuştum. Tema'ya bakın, sanırım çook kıymetli bir koleksiyondur.
İşte bu noktada Yaşar bey gibi düşünmüyorum. Koleksiyon yapmak istiyorsak "tema" delisi olmak zorundayız. Ayrıca birbirine paralel giden belki iki ölçek yapabiliriz (temamız doğrultusunda) ama her ölçekten bal alamayız. Mutlaka bu tarz bir yerde patlar.
Ancak 1/43'ten kamyon tır topluyorum, 1/18'den otomobiller. İki ayrı koleksiyonum var diyorsanız o ayrı tabi ki.

Onun dışında Yaşar beyin her tavsiyesine bende imzamı atarım.
Yanlız bir istisna var. Diyelim ki maddi veya yer sorununuz yok. İstediğiniz her arabayı alıyorsunuz, tek sınırınız 1/18 olsun mesela. Arabalarınızın sayısı 1000'i geçmiş durumda tam bir toplayıcısınız. Biraz bilgi ile oradan çok sağlam 10 tane koleksiyon çıkartabilirsiniz. Bu da Ferrari koleksiyonum gibi. 1950 ilk F1 Ferrarisinden, 2013'te en son F1'de yarışan Ferrariye kadar, Şunlar Muscle koleksiyonum gibi, 64 Pontiac GTO'dan, 85 MonteCarlo'ya kadar.
Muhteşem değil mi. Ama ne yazık ki çoğumuz böyle şanslı değiliz.

Tabi ki sevdiğimiz hastası olduğumuz her arabayı almalıyız. Ama bu koleksiyon değil, bu kesin. Bence bir temanız olmalı ve onu toplamalısınız. Bunun yanında "koleksiyon dışı" olarak hayranı olduğunuz bir kaç otomobilide, koleksiyon bütünlüğünü bozmamak için, gerekirse sergilemeseniz bile almalısınız. Sonuçta tüm yaptığımız iş mutlu olmak keyif almak için.
:drinksb:
Resim

mesaj için tolgatitiz teşekkür aldı- 4:
..alper.., G.HEPARSLAN, Musa Can ÇİL, scorpinco
Kullanıcı avatarı
tolgatitiz
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Tolga Titiz
1/18 Model Sayısı: 90
1/64 Model sayısı: 166
Motorsiklet Model: 24
Toplam Model Sayısı: 280
Rep Puani: 690
tolgatitiz rep puani yoktolgatitiz rep puani yoktolgatitiz rep puani yok

İletiYazar: AmericanCars » 01 Kas 2014, 20:05

Merhabalar
Öncelikle yaptıgınız açıklamalar için teşekkür ederim ve bir kaç önerinizi almak ısterım ;

Maddi durumum her ne kadar sıkıntılı olmasa da lise ogrencisiyim, bundan dolayı alacagım modellerde butce benı zorluyabılıyor Bundan dolayı 1:24 Model toplamayı amac belırledım ve topladıgım modellerde klasik amerikan arabaları agırlıklı olmasına onem gosterıyorum sorum ıse su olcaktı;
Sizce 1:24 Model toplamaya devammı etmelıyım(Lakın 1:24 modellerde türkiyede satısı olan american otomobılı malesef sınırlı ilerleyen zamanlarda ebay uzerınden alcak olsam zorlanırmıyım) yada
1:18e baslayıp 2model alcagıma 1 model alıp yavas yavas vitrinini zenginleştiririm düsüncesinde mı olmalıyım bide 1:18'in 1:24'e gore avantajının Jeep kamyonet tasıyıcı gıbı urunlerın daha cesıtlı oldugunu dusunuyorum yoksa 1:24dede varda nadırmı ? ayrıca figuranlar diroama malzemelerı daha cok 1:18 olarak satısta sanırsam

Yanı sızce 1:18 mı yoksa 1:24 ılemı yoluma devam etmelıyım
Kullanıcı avatarı
AmericanCars
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

İsim: Berat Karaçor
1/24 Model Sayısı: 7
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 25
AmericanCars rep puani yok

İletiYazar: ..alper.. » 01 Kas 2014, 20:52

Yeni başlayanların çok işine yarayacağı bir klavuz başlık olmuş,herkesin tavsiyelerini görmek isterim.

Yaklaşık 7 yıldır model araba koleksiyonu yapıyorum ve başlangıç olarak sadece sevdiğim araçları topluyordum,ölçek anlamında 1:18 benim için idealdi çünkü detay görebilme ve bendeki hissiyatı önemliydi.

Önceleri Amerikan klasikleri ile oluşan koleksiyonumda daha sonra renk üzerine güncel spor arabalara dönüp belli araçları aldım ancak başlangıçta ucuz model alımları yaptım ve bu süreçte sürekli araştırma ve bilgi eklentileriyle yanlış bir yol izlediğimi gördüm ancak ucuz model almak başlangıçta mantıklı geliyor çünkü o hissi iyi-kötü almanız ve ilerleyen süreçte daha iyi bir üreticiye sahip olduğunuzda hem değerini hemde kıyaslama yapmanıza fayda sağlıyor.

Neredeyse elimdeki tüm güncel spor araçları satarak başladığım klasiklere yöneldim ve yine istediğim araçları topladım ancak Amerikan araçlarının sonu olmadığı gibi beni en çok etkileyen - tasarımı,tarihi,mühendisliği vb. - araçları toplamaya çalıştım ancak bu süreç hem uzun hemde maliyetli oluyor ama sonucu paha biçilmez.

Toplarken limit değerleri baz alınmalı mı alınmamalı mı o bakış açısıyla değişir ancak istediğiniz modelin limitlisini bulmak daha mantıklı olacaktır diye düşünüyorum ( eğer üretilmiş ise ) Aynı zamanda istediğiniz modeli elinizde imkan varsa bile bulamadıysanız araştırmaya ve bulana kadar devam etmenizi öneririm.

Arada tema dışı bence de bir rahatlık verir,ferahlatır ancak aşırıya kaçmamak kaydıyla.

Ölçek ile ilgili üreticilerin tercihleri doğrultusunda gittiği için yönelme birazda ona göre oluyor.1/24 Amerikan ve kaliteli üreticiler toplayacaksanız maliyet konusunda cebinizin biraz dolu olması gerekiyor gibi.
Resim
Kullanıcı avatarı
..alper..
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Alper Hatinoglu
1/18 Model Sayısı: 19
- / -- Model Sayısı: 4
Toplam Model Sayısı: 23
Rep Puani: 1300
..alper.. rep puani yok..alper.. rep puani yok..alper.. rep puani yok..alper.. rep puani yok..alper.. rep puani yok..alper.. rep puani yok

İletiYazar: scorpinco » 02 Kas 2014, 00:59

Benimde ilk modelim 1/24 idi. Daha sonraları aldıklarımın çoğu 1/18 oldu. Tabi aralarda1/43 veya modeline göre 1/32 almışlığımda oldu. Ama bu küçük ölçekli modeller anlık görüp beğendiklerim oldu.
Şuan almak için sıraya koyduğum ve özel olarak kendimce araştırıp seçtiğim 100-110 aralığında amerikan klasik modeller var. Tabi bunlar için yine kendimce bir bütçe oluşturdum. Çeşitli zaman aralıklarında alımlarımı yapmaktayım. Ara arada olsa motor modelleri alabiliyorum. Tabi asıl hedefim listesini yapmış olduğum 1/18 amerikan klasikler..
Kimi 1/24 modelden hoşlanır, kimisi 1/18 herkesin bildiği gibi Avrupada 1/43 modelcilil daha popüler.

Benim bilgi tecrübem bu konuya yorum yapan büyüklerim ve arkadaşlarım kadar da olmasa bile naçizane tavsiyem bu iş için, bu tutku için bir yol haritası çizmen. Hangi model seni mutlu edecek ona karar ver. Ara ara kendini ödüllendirip farklı ölçeklerde modellerde alabilirsin.

İşin maliyet kısmına hiç girmiyorum :lol: :lol: :lol:
diecast collector scorpinco
Kullanıcı avatarı
scorpinco
FORUM ÜYESİ
FORUM ÜYESİ

İsim: Necdet
Toplam Model Sayısı: 137
Rep Puani: 20
scorpinco rep puani yok

İletiYazar: FurkanK » 27 Şub 2017, 20:51

mustafacelebi yazdı:
kacakmazot yazdı:Bu konuya heves etmiş yeni biri olarak yazıyı okudum ; çok faydalı oldu benim sormak istediğim bir konu var?
İnternetten biraz arastırdım bir kaç marka buldum ama koleksiyon yapmak için tavsiye ettiğiniz bir marka var mı veya markalar?
çünkü araçlar 50 TL den 250 TL ye kadar cıkıyor:(1:18 araçlara ilgim var)

Herkese teşekkürler
iyi günler

İlgi duyduğunuz 1/18 ölçekli modeller ülkemizde ve Dünya'da en çok ilgi gören ölçeklerden biridir.Çeşitli üreticilerin piyasaya sunduğu modellerde fiyat ve detay doğru orantı göstermektedir.Detayın yanında bazı üretimlerin limitli oluşu da fiyatı etkileyen faktördür.Sizinde yaptığınız araştırmada olduğu gibi 1/18 ölçeklerde ortalama 50 TL başlangıç fiyatı olup bahsettiğim detay ve limit unsurları ile orantılı olarak 250-300-400 TL civarlarına ulaşmaktadır.

Bazen motive olmak için eski konuları okuyorum, hem bilgi sahibi, hemde motive oluyorum. İlgimi de kaybetmiyorum böylece. Forum bu konuda gerçekten kılavuz niteliğinde. Ancak eski konuları karıştırırken değişik bilgilerde ediniyoruz. (Açık arttırma ile model alımı gibi) Bu mesajda da model fiyatlarının nereden nereye geldiğini görüyoruz. :tey:
Kalp ne ile dolu ise, dilden o dökülür...

mesaj için FurkanK arkadaşımıza teşekkür edenler:
Erdem
Kullanıcı avatarı
FurkanK
FORUM ÜYESİ
FORUM ÜYESİ

İsim: Furkan Ahmet Kaplan
1/18 Model Sayısı: 74
1/43 Model Sayısı: 9