Fırça Tabelacılığı - Sign Painting

Web Sayfanız Var İse Bu Bölümden Tanıtımını Yapabilirsiniz.

Yetkili: resatsirin

Fırça Tabelacılığı - Sign Painting

İletiYazar: ..alper.. » 16 Ekm 2015, 00:21

İcra etmiş olduğum ve hali hazırda internet ortamında satışlarını yaptığım "fırça tabelacığı" 'nın forum ile ilgili olan kısmını müsadenizle paylaşmak istiyorum.

Kısaca yapmış olduğum uygulamanın tarihçesinden bahsedeyim;

Özellikle Amerika'da 19.yy ortalarından itibaren açık hava reklamcılığı,mağaza vitrinleri,marka reklamları ve dekoratif tabelaların döneminde seramik veya saç plakalara ve alanlarına göre cam,ahşap vb. yüzeylere uygulanarak yapılan bir meslek.Forumumuz ile ilgili kısmı ise döneminin drag araçları,nascar ve birçok yarış arabalarının kaput üstü boyamalar ( misal ;426 C.I. gibi ) ,pilot isimleri, orjinallerinde tamamen el işçiliğiyle yapılıyordu."Sign Painting" diye de geçen bu mesleğin ülkemizdeki doğuşuda ancak 1950'lerden sonra meydana geliyor.Amerika başta olmak üzere çoğu Avrupa ülkesinde halen kullanılan ancak ülkemizde özellikle 1980 sonrası açık hava reklamcılığının kısıtlamaları ve uygulayan sanatçıların meslek değiştirmesi - özellikle dijital platforma geçip baskı alınması ile - sonucunda malesef icra eden kişiler oldukça azalmış.Tek kalan örnekleri ise neredeyse her şehirde özellikle İstanbul'da apartman girişlerinde apartman isimlerinin dönemin ustaları tarafından icra ettikleri harika işleri günümüze kalmıştır.Fırça tabelacılığı ile ilgili özellikle yabancı kaynaklarda oldukça uygulama görebilirsiniz.

Nacizane ürettiğim ve foruma uygun olan araba firmalarının logolarını paylaşmak istiyorum.İlgilenenler olursa hazırda olan ya da sipariş ile uygulayıp kargo ile yollayabilirim.

İlgilenenler olursa diğer çalışmaları instagram hesabımdan takip edebilirsiniz --> instagram.com/alperhatinoglu

Resim

Resim

Resim

Resim
Resim

Kullanıcı avatarı
..alper..
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Alper Hatinoglu
1/18 Model Sayısı: 19
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 4
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 23
Rep Puani: 1300
..alper.. rep puani yok..alper.. rep puani yok..alper.. rep puani yok..alper.. rep puani yok..alper.. rep puani yok..alper.. rep puani yok

Re: Fırça Tabelacılığı - Sign Painting

İletiYazar: Serdar Gökhan » 16 Ekm 2015, 08:55

Bunlar harika Alper. Diyecek söz bulamıyorum. :inlove: Ellerine sağlık. :sapka:
Model otomobil bir tutkudur...

mesaj için Serdar Gökhan arkadaşımıza teşekkür edenler:
..alper..
Kullanıcı avatarı
Serdar Gökhan
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Serdar
1/18 Model Sayısı: 30
1/43 Model Sayısı: 7
1/64 Model sayısı: 88
1/72 Model Sayısı: 3
1/87 Model Sayısı: 9
- / -- Model Sayısı: 3
Motorsiklet Model: 2
Toplam Model Sayısı: 142
Rep Puani: 3790
Serdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yok

İletiYazar: Berent TURAN » 16 Ekm 2015, 08:57

Elinize sağlık. Sevdiğim türden çalışmalar.. :smile:

mesaj için Berent TURAN arkadaşımıza teşekkür edenler:
..alper..
Kullanıcı avatarı
Berent TURAN
GLOBAL MODERATÖR
GLOBAL MODERATÖR

İsim: Berent TURAN
1/18 Model Sayısı: 46
- / -- Model Sayısı: 0
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 2660
Berent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yok

İletiYazar: skyrock » 16 Ekm 2015, 09:20

Alper Bey öncelikle bilgilendirme için teşekkürler.Her modelci ve koleksiyonerin vitrininde tema ve modelleri için güzel bir görsellik oluşturabilir diye düşünüyorum.

mesaj için skyrock arkadaşımıza teşekkür edenler:
..alper..
Kullanıcı avatarı
skyrock
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Gökhan.G
1/18 Model Sayısı: 35
1/24 Model Sayısı: 15
1/72 Model Sayısı: 4
Motorsiklet Model: 11
Toplam Model Sayısı: 65
Rep Puani: 395
skyrock rep puani yokskyrock rep puani yok

İletiYazar: Erdem » 16 Ekm 2015, 13:04

Eline sağlık Alper, her biri ince işçilik barındırıyor; forumda böyle bir uğraşı olan üyemizin olması ayrıca sevindirici. Paylaşım için teşekkürler, devamını bekleriz :good2:

mesaj için Erdem arkadaşımıza teşekkür edenler:
..alper..
Kullanıcı avatarı
Erdem
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Erdem
1/18 Model Sayısı: 78
1/24 Model Sayısı: 1
1/87 Model Sayısı: 1
Toplam Model Sayısı: 83
Rep Puani: 4250
Erdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yok

İletiYazar: Gkhnd » 17 Ekm 2015, 00:18

Elinize emeğinize sağlık çok güzel çalışmalar.

mesaj için Gkhnd arkadaşımıza teşekkür edenler:
..alper..
Kullanıcı avatarı
Gkhnd
FORUM ÜYESİ
FORUM ÜYESİ

İsim: Gökhan
1/18 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 58
Toplam Model Sayısı: 58
Rep Puani: 0
Gkhnd rep puani yok

İletiYazar: BuRaK-B » 18 Ekm 2015, 19:43

Hepsi birbirinden güzeller Alper. Bu yeteneğini ve seni ayrı ayrı takdir ediyorum. Çok özel bir uygulama ve manevi değerleri benim için daha önemli sayılabilecek aksesuarlar bunlar. Tabela olarak el emeğini tercih edenler ise çok şanslılar. Seni yakından takip ediyorum, bunları forum tabanında bizlerle paylaştığın içinse teşekkür ederim. Dekorasyonum tamamlanabilirse yakın zamanda nacizane eserlerinden birinin fotoğrafı ekranlara gelecek.. :wink1:

mesaj için BuRaK-B arkadaşımıza teşekkür edenler:
..alper..
Kullanıcı avatarı
BuRaK-B
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Burak BALIKÇI
1/18 Model Sayısı: 62
1/43 Model Sayısı: 25
1/64 Model sayısı: 24
1/87 Model Sayısı: 6
Motorsiklet Model: 13
Toplam Model Sayısı: 130
Rep Puani: 10025
BuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yok

İletiYazar: ..alper.. » 18 Ekm 2015, 21:22

Özellikle çağımızı ele geçiren ve her yerde bir parmağı olan "dijital" uygulamaların birçok zanaat ve sanat dalını da yok etmiş veya yok etmek üzere olunan bir zamanda beğenileriniz sevindirdi.

Ülkemizde - aslında dünya bazında söylersek daha doğru olur - belli değerlerin ve gündelik detayların kaybolmaması için sadece etrafımıza bakmak,girdiğimiz her binanın merdivenlerini izlemek,bir yere tutunurken onu kavramak ve hissetmek,herkes yaptığı için ya da sevdiği için değil niteliğini anlamak isteyerek ve tarihi araştırıp bilerek anlamak pek zor değil aslında.Eski ustaların imzalarının hala okunabildiğini görünce hala şanslı olduğumu hissediyorum.Koleksiyoncuların daha fazla algılayabildiğini düşündüğüm için forumda paylaşmakta kusur bulmadım açıkçası.Teşekkürler tekrardan.

BuRaK-B yazdı:Hepsi birbirinden güzeller Alper. Bu yeteneğini ve seni ayrı ayrı takdir ediyorum. Çok özel bir uygulama ve manevi değerleri benim için daha önemli sayılabilecek aksesuarlar bunlar. Tabela olarak el emeğini tercih edenler ise çok şanslılar. Seni yakından takip ediyorum, bunları forum tabanında bizlerle paylaştığın içinse teşekkür ederim. Dekorasyonum tamamlanabilirse yakın zamanda nacizane eserlerinden birinin fotoğrafı ekranlara gelecek.. :wink1:

Burak,kargolar işlerimizi ne kadar parçalasada senin için tekrardan yapmıştım sadece İstanbul'a gelme fırsatım hiç olmadı,umarım yakın vakitlerde - bu sefer kırılmamış olarak :) - işini teslim edebilirim.
Resim

mesaj için ..alper.. teşekkür aldı- 3:
Berent TURAN, BuRaK-B, tolgatitiz
Kullanıcı avatarı
..alper..
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

..alper.. rep puani yok..alper.. rep puani yok..alper.. rep puani yok..alper.. rep puani yok..alper.. rep puani yok..alper.. rep puani yok

İletiYazar: Musa Can ÇİL » 18 Ekm 2015, 22:05

Alper, çok güzel olmuşlar beaaa.... Bayıldım vallahi, ellerine sağlık...
Kafamda bir şey var onun için ilerleyen zamanlarda irtibata geçerim seninle ... :good2:

mesaj için Musa Can ÇİL arkadaşımıza teşekkür edenler:
..alper..
Kullanıcı avatarı
Musa Can ÇİL
GLOBAL MODERATÖR
GLOBAL MODERATÖR

İsim: Musa Can CIL
1/18 Model Sayısı: 66
Motorsiklet Model: 1
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 2740
Musa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yok

İletiYazar: ..alper.. » 19 Ekm 2015, 19:26

Teşekkürler Musa , elbette yardımcı olurum ;)
Resim
Kullanıcı avatarı
..alper..
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İletiYazar: ali çaglar » 19 Ekm 2015, 20:10

Harikasınız Alper abi hepsi çok şık gerçekten.. ppaylaşmlarınızın devamını beklerim.. saygılarımla
Ali Çaglar Gül

mesaj için ali çaglar arkadaşımıza teşekkür edenler:
..alper..
Kullanıcı avatarı
ali çaglar
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Ali Çaglar Gül
1/18 Model Sayısı: 9
1/24 Model Sayısı: 6
1/43 Model Sayısı: 50
1/87 Model Sayısı: 24
Motorsiklet Model: 7
Toplam Model Sayısı: 96
Rep Puani: 250
ali çaglar rep puani yokali çaglar rep puani yok

İletiYazar: E.Uca » 20 Ekm 2015, 09:18

Elinize emeğinize sağlık...

mesaj için E.Uca arkadaşımıza teşekkür edenler:
..alper..
Kullanıcı avatarı
E.Uca
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: ERMAN
1/18 Model Sayısı: 6
1/24 Model Sayısı: 4
1/32 Model Sayısı: 11
1/43 Model Sayısı: 52
1/64 Model sayısı: 83
1/72 Model Sayısı: 4
1/87 Model Sayısı: 4
Toplam Model Sayısı: 167
Rep Puani: 6485
E.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yok

İletiYazar: tolgatitiz » 20 Ekm 2015, 23:25

Büyülendim Alper, tebrik ederim. :sapka:
Böyle bir işin hala yapılabileceğini tahmin ediyordum ama artık ticari bir yeri yoktur, tasarım işi, butik, koleksiyoncuya hitap eden bir yeri vardır diyordum. Burnumuzun dibinde bir tabela ustası, sanatçısı olabileceğini tahmin edemezdim.
Seni ve Mopar tutkunu forumumuzdan biliyorum, ama bu yeteneğinden şu an haberim oldu, bundan sonra takip edeceğim. Ben 18 ölçek dioramaların duvarlarına bir şeyler ararken keşfettim bu sanatı, önce porselen ve seramik tabelalar sonra da teneke tabelaları üretmişler tarihsel süreçte. Özellikle teneke olanlara hayran oldum, tenekenin üzerinden o eşsiz el boyama nakışların zamanla silinmesi veya solması, paslanma ihtimali, açıkçası tabelanın yaşamasına hayran oldum. Bu teneke tabelaların yeni pırıl pırıl örnekleri ile yaşamış olanlarını bir arada sergileyebilmek en büyük hayallerim arasındadır.
Ancak biliyorsundur, modelle kıyaslanamayacak ölçüde gerçek koleksiyon objeleri olan bu kıymetli parçalara ulaşmak benim için hayalden öteye gidemedi.
Ne bileyim belki artık bir şansımız olabilir sayende, umarım. Tekrar tebrik ederim.
Resim

mesaj için tolgatitiz teşekkür aldı- 2:
..alper.., Berent TURAN
Kullanıcı avatarı
tolgatitiz
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Tolga Titiz
1/18 Model Sayısı: 90