F-16C NELLIS AFB DESERT AGGRESSOR

Yetkili: cemo-cemo, Predator, vtgurol, camorenesi

F-16C NELLIS AFB DESERT AGGRESSOR

İletiYazar: Predator » 07 Haz 2015, 02:18

Filoma yeni katılmış olan ''Aggressor'' F-16C modelimi sizler ile paylaşıyorum .Öncelikle ''Aggressor'' ne demek ona açıklık getireyim ve sonrasında neden bu tonlarda bir kamuflaj kullanılıyor onun izahını yapayım.Kahverengi tonun yanı sıra siyahlı alacalı,mavi alacalı tonlamalı,kahverengi-çöl alacalı ve yeşil alacalı olmak üzere farklı düşmanlarıda temsilen kullanılan tonlarda mevcuttur.
Aggressor'un İngilizce kelime anlamı:Saldırgan,atak,agresif anlamına gelmektedir.Bildiğiniz üzere her yıl Dünya üzerinde hava tatbikatları yapılır.Bunların en büyüğü ve Dünya çapında olanı ''Red Flag'' yani Kızıl Bayrak'tır.Her sene ABD'nin Nevada çölü üzerindeki Nellis Hava Üssü'nde gerçekleşmekte olan bu tatbikata ülkemizde dahil olmak üzere bir çok hava kuvveti katılmaktadır.Nellis Hava Üssü'ne bağlı uçaklar kuyruk kısmında''WA''sembolü ile gösterilir.
Kamuflaj renklerinin bu şekilde seçilme sebebi ise Rus Hava Kuvvetlerine ithafen yapılmaktadır.Çünkü bu boyamalar Rus Hava Kuvvetleri'nin (Ayrıca onun müttefiklerinin) kullanmış olduğu boyamadır.Bu tatbikatta sadece uçaklar değil pilotlarda kullandığı arma,peç,kask ve üniformalar ile de Rus pilotları gibi hazırlanırlar.Uçakların hava alıklarının yanındaki kızıl yıldızlarda yine bu duruma bir atıftır.
Gelelim bu ''Aggressor'' filolarının görevlerine;
Havadan havaya çatışmaların simule edildiği Red Flag tatbikatında bu Aggressor filoları kötü adamları oynarlar.Yani kırmızı kuvvetleri temsil ederler ve onların uçuşlarını simule eder ,Rus öğretileri ile uçarlar. En hızlı ve çevik uçaklardan oluşur,savunma görevi icra ederler. Önceleri F-5'ler,şimdi ise F-16'lar bu görevi yerine getirmektedir.Bu Aggressor filolarının hepsi Dünya'nın en iyi pilotlarından seçilir(ABD,Avrupa ve 141.Kurtlar Filomuz),düşman rolünü, en iyi pilotlar oynar ve hava kuvvetlerimizin pilotları da her sene yapılan ''Red Flag'' tatbikatında kırmızı kuvvetlerde uçarlar.Bunun sebebi mevcut mavi kuvvet pilotlarının yanında her sene yeni gelen öğrenci pilotlarıda en zoruna hazırlamak en zorlu pilotlar ile çatışmaya sokmak ve tecrübelendirmektir.

Konusu gelmişken bir dip not düşeyim; Red Flag tatbikatına hava kuvvetleri olarak ikinci katılışımızda kırmızı kuvvetler olarak tüm mavi kuvvetleri düşürmüşüz hatta ve hatta pilotlarımızdan biri tek sortide 9 adet mavi takım uçağı düşürmüş(5'i F-15 olmak üzere)ve vurulmadan iniş yapmıştır.Bunun üzerine özel bir peç yapılmış ve Tango-1 Never dies(Tango-1 Asla düşmez) olarak en tehlikeli Kırmızı pilotlar olarak nam yapmışızdır.Bu peç'e sahip çok az pilot vardır.Tango düşman demek ve 1 no lu filoda bize ait olduğu için Tango-1 ismi buradan gelmektedir.
Havadan havaya çatışmalar ACMI (Air combat maneuvering instrumentation )pod'lar ile simüle edilmektedir. Kanat uçlarında ve ya kanat altına takılarak füze atışını simüle ederler.

Buyurun resimler;

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

1/1 fotoğraflar;

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

F-15 Kanadı altında ACMI Pod;

Resim

Hava Kuvvetlerimiz(141.Kurt Filo) Red Flag'dan kanat ucu ACMI pod'a dikkat :ucak:

Resim
Resim
Resim

Filomuzun bulunduğu takıma ait ve Dünya'da sayılı pilotta olan ''Tango-1-Never Dİes'' Patch'i

Resim

Bu peçe sahip olan pilotumuz;

Resim

Bir kaç karede Nellis Hava Üssü'ne ait olan diğer agressor^larım;

F-15C Desert Aggressor;

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Desert Aggressorlar birlikte F-15C ve F-16C

Resim

Blue Agressor F-16C

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

1/1 e bir resim;

Resim

F-16D Blue Aggressor;

Resim
Resim
Resim
Resim

Blue F-15C Aggressor;

Resim
Resim
Resim[/url]
Resim

Resim

Blue Aggressorlar birlikte F-15C ve F-16C

Resim
Resim
Resim

mesaj için Predator teşekkür aldı- 4:
Berent TURAN, FurkanK, Musa Can ÇİL, sui_cast
Kullanıcı avatarı
Predator
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Serkan
1/18 Model Sayısı: 3
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 110
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 15
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 125
Rep Puani: 670
Predator rep puani yokPredator rep puani yokPredator rep puani yok

Re: F-16C NELLIS AFB DESERT AGGRESSOR

İletiYazar: sui_cast » 07 Haz 2015, 11:47

Ne güzel boyaları var. Her gördüğümde imreniyorum bu modellere..
Resim

mesaj için sui_cast arkadaşımıza teşekkür edenler:
Predator
Kullanıcı avatarı
sui_cast
DC HABER
DC HABER

İsim: BAHADIR E.
1/18 Model Sayısı: 62
1/43 Model Sayısı: 2
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 1
- / -- Model Sayısı: 0
Toplam Model Sayısı: 65
Rep Puani: 8055
sui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yok

İletiYazar: Erdem » 07 Haz 2015, 18:38

Her zamanki gibi cok guzel bir paylasima imza atmissin Serkan, oncelikle eline ve emegine saglik :sapka: Ucaklar harika, ben farkli kamuflajlardan en cok mavi renkli olani begendim. Ayrica 'Tango-1 asla olmez' peç'ine sahip pilotumuzla ne kadar ovunsek azdir, ben bu bilgiyi paylastigin icin de ayrica tesekkur ederim. Modelin keyifle ve iyi gunlerde sergilenmesi dileklerimle :ucak:

mesaj için Erdem arkadaşımıza teşekkür edenler:
Predator
Kullanıcı avatarı
Erdem
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Erdem
1/18 Model Sayısı: 79
1/24 Model Sayısı: 1
1/87 Model Sayısı: 1
- / -- Model Sayısı: 3
Toplam Model Sayısı: 84
Rep Puani: 4255
Erdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yok

İletiYazar: FurkanK » 07 Haz 2015, 23:04

Çok güzel paylaşım,emeğinize sağlık. Modeliniz hayırlı olsun.İyi günlerde sergilensin.
Kalp ne ile dolu ise, dilden o dökülür...

mesaj için FurkanK arkadaşımıza teşekkür edenler:
Predator
Kullanıcı avatarı
FurkanK
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Furkan Ahmet Kaplan
1/18 Model Sayısı: 74
1/24 Model Sayısı: 1
1/43 Model Sayısı: 9
Motorsiklet Model: 7
Toplam Model Sayısı: 106
Rep Puani: 90
FurkanK rep puani yok

İletiYazar: Berent TURAN » 08 Haz 2015, 11:19

Emeğine sağlık kardeşim. Sayende artık her detaya daha farklı bir gözle bakabiliyorum. Çok beğendim. Güzel günlerde keyifle sergilemeni dilerim. :smile:

mesaj için Berent TURAN arkadaşımıza teşekkür edenler:
Predator
Kullanıcı avatarı
Berent TURAN
GLOBAL MODERATÖR
GLOBAL MODERATÖR

İsim: Berent TURAN
1/18 Model Sayısı: 46
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 2685
Berent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yok

İletiYazar: Musa Can ÇİL » 08 Haz 2015, 22:11

Vallahi ne deyim ki, soluksuz inceledim kardeşim paylaşımını. Çok seviyorum senin ve Tayfunun paylaşımlarını. Ufak hatırlatmalarla yeni bilgiler öğrenmek çok güzel oluyor.
Gurur duyuyoruz pilotlarımızla... :sapka: Ayırca tanıttığın ana model çok güzel. Fotoğraflar ise daha da güzel. Sen buldun bence kendini. Çok beğendim. :bravo: :+1:
Blue Agressor F-16C modelini de ayrıca beğendim. Rengi mükemmel. :good2: Koleksiyonun harikulade vallahi. Umarım ileride inceleme fırsatı bulurum.
Paylaşım ve bilgiler için tekrar teşekkürler... Güzel günlerde sergilensin hepsi... :drinksb:

mesaj için Musa Can ÇİL arkadaşımıza teşekkür edenler:
Predator
Kullanıcı avatarı
Musa Can ÇİL
GLOBAL MODERATÖR
GLOBAL MODERATÖR

İsim: Musa Can CIL
1/18 Model Sayısı: 66
Motorsiklet Model: 1
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 2770
Musa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yok

İletiYazar: E.Uca » 08 Haz 2015, 22:56

Toprak renkli olması çok hoş...

mesaj için E.Uca arkadaşımıza teşekkür edenler:
Predator
Kullanıcı avatarı
E.Uca
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: ERMAN
1/18 Model Sayısı: 6
1/24 Model Sayısı: 5
1/32 Model Sayısı: 11
1/43 Model Sayısı: 52
1/64 Model sayısı: 83
1/72 Model Sayısı: 4
1/87 Model Sayısı: 4
- / -- Model Sayısı: 3
Toplam Model Sayısı: 167
Rep Puani: 6500
E.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yok

İletiYazar: Predator » 08 Haz 2015, 23:15

sui_cast yazdı:Ne güzel boyaları var. Her gördüğümde imreniyorum bu modellere..

Beni de en çok cezbeden bu boyaları zaten Bahadır Ustam. Beğenmene sevindim. Teşekkür ederim. :handshake:
Resim
Kullanıcı avatarı
Predator
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İletiYazar: Predator » 08 Haz 2015, 23:17

Virtue yazdı:Her zamanki gibi cok guzel bir paylasima imza atmissin Serkan, oncelikle eline ve emegine saglik :sapka: Ucaklar harika, ben farkli kamuflajlardan en cok mavi renkli olani begendim. Ayrica 'Tango-1 asla olmez' peç'ine sahip pilotumuzla ne kadar ovunsek azdir, ben bu bilgiyi paylastigin icin de ayrica tesekkur ederim. Modelin keyifle ve iyi gunlerde sergilenmesi dileklerimle :ucak:

Senin favori renginin mavi olduğunu artık çok iyi öğrendim Erdem abi. :friends: Bu arada belirttiğin gibi hem bu pilot olsun hem de diğerleri ne kadar övünsek azdır. Çünkü bu iş bilek işi gerçekten.Elimizdeki bu imkanlar ile bile bu derece büyük işler başarıyorsak daha teknolojik olanlar ile kimbilir neler yaparız. Onlarda teknoloji bizde bilek var abi. Değerli yorumun için teşekkür ederim. :friends:
Resim

mesaj için Predator arkadaşımıza teşekkür edenler:
Erdem
Kullanıcı avatarı
Predator
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İletiYazar: Predator » 08 Haz 2015, 23:19

FurkanK yazdı:Çok güzel paylaşım,emeğinize sağlık. Modeliniz hayırlı olsun.İyi günlerde sergilensin.

İçten yorumun için çok teşekkür ederim Furkan. Umarım diğer model ve paylaşımlarımı da inceleme fırsatın olur. :handshake:
Resim
Kullanıcı avatarı
Predator
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İletiYazar: Predator » 08 Haz 2015, 23:27

Berent.t yazdı:Emeğine sağlık kardeşim. Sayende artık her detaya daha farklı bir gözle bakabiliyorum. Çok beğendim. Güzel günlerde keyifle sergilemeni dilerim. :smile:

Çok sağol kardeşim.Bunu senden duymak çok güzel. Elimden geldiğince ,dilimiz döndüğünce paylaşım yapıp,ne kadar farklı ve ilgi çekici bir bilgi varsa paylaşmaya gayret ediyorum.İş sadece fotoğraf paylaşmak değil ayrıca mevcut bilgileri paylaşmak demek benim için.Daha çok paylaşımlara imza atacağım işimiz detay. :happy: :happy: :friends:
Resim

mesaj için Predator arkadaşımıza teşekkür edenler:
Berent TURAN
Kullanıcı avatarı
Predator
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İletiYazar: Bora Kayacan » 09 Haz 2015, 00:53

Serkan, uçağı ilk gördüğümde haki kamuflajı görünce yazıları olumadan dedim ki, çöl harekatı anlatacak. :smile: Nasıl da yanılmışım. Emeğine sağlık. Güzel bilgilendirme ve gerçekten albenili bir uçak paylaşımı. Güzel günlerde sergile. :y:
Resim

mesaj için Bora Kayacan arkadaşımıza teşekkür edenler:
Predator
Kullanıcı avatarı
Bora Kayacan
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Bora
1/18 Model Sayısı: 8
1/24 Model Sayısı: 11
1/32 Model Sayısı: 4
1/43 Model Sayısı: 398
1/64 Model sayısı: 134
1/72 Model Sayısı: 107
1/87 Model Sayısı: 250
- / -- Model Sayısı: 110
Motorsiklet Model: 10
Toplam Model Sayısı: 1032
Rep Puani: 375
Bora Kayacan rep puani yokBora Kayacan rep puani yok

İletiYazar: skyrock » 09 Haz 2015, 09:15

Serkan Bey yine çok iyi bir sunum ve çok güzel dioramalı fotoğraflar.Türk pilotlarımızın gurur verici başarılarını ve uçak modelleri hakkında detaylı bilgileri sizin sayenizde öğrenmiş oluyoruz.Paylaşım için teşekkürler. :bravo: :syg:

mesaj için skyrock arkadaşımıza teşekkür edenler:
Predator
Kullanıcı avatarı
skyrock
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Gökhan.G
1/18 Model Sayısı: 35
1/24 Model Sayısı: 15