Yardım Önerisi!!

Diecast Modelcilik ve Model Araçlarla Ilgili Herşeyi Bu Başlık Altında Paylaşabilirsiniz...

Yetkili: resatsirin

Yardım Önerisi!!

İletiYazar: ademunlu » 30 May 2015, 00:31

Arkadaşlar, uzun bir aradan sonra herkese tekrar merhaba.

Sizden ricam, muhtemelen sizinde başınıza gelen bir olay hakkında bana yardımcı olmanız, en azından fikirlerinizi söylemenizdir.

Modellerimi sergilemiş olduğum cam vitrinime, modellerimi ortalama ayda 1 defa temizlik yapmama rağmen lastikleri cama yapışmaktadır. Hatta bazı modellerimde neredeyse lastik düz şeklini alacak gibi oluyor. Bende ara ara lastiklerini çevirip tekrar vitrine koyuyorum.

Bu konu hakkında yardımcı olabilecek olan varsa ve yazarsa çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
ademunlu
FORUM ÜYESİ
FORUM ÜYESİ

İsim: Adem ÜNLÜ
1/18 Model Sayısı: 28
1/24 Model Sayısı: 10
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 2
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 4
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 35
Rep Puani: 50
ademunlu rep puani yok

Re: Yardım Önerisi!!

İletiYazar: mehmetcanyilmaz » 30 May 2015, 10:40

Zaman içinde lastiklerin düzleşmesi çok olağan bir durum aslında.(Fakat lastiklerin yapışması kısmı bana çok normal gelmedi.)
Bunu gidermenin tek yolu modelleri ara ara yerinden oynatmak, ki siz gerekeni yapıyorsunuz merak etmeyin. :good2:

mesaj için mehmetcanyilmaz arkadaşımıza teşekkür edenler:
ademunlu
Kullanıcı avatarı
mehmetcanyilmaz
FORUM ÜYESİ
FORUM ÜYESİ

İsim: Mehmet Can YILMAZ
1/18 Model Sayısı: 175
1/24 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 1
Toplam Model Sayısı: 176
Rep Puani: 5
mehmetcanyilmaz rep puani yok

İletiYazar: Mendoza » 30 May 2015, 13:52

köpük strafor benzeri şeyleri modelin alt orta kısmına dengeli bir şekilde gelicek şekildi kesip koyuyorum aracın tekerlerini yerden kesmiş oluyorum sorunda kalmıyor

mesaj için Mendoza teşekkür aldı- 4:
ademunlu, Berent TURAN, Emre E., sui_cast
Kullanıcı avatarı
Mendoza
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Mert
1/18 Model Sayısı: 120
1/24 Model Sayısı: 20
1/32 Model Sayısı: 1
1/43 Model Sayısı: 4
1/64 Model sayısı: 7
1/72 Model Sayısı: 9
- / -- Model Sayısı: 22
Motorsiklet Model: 33
Toplam Model Sayısı: 216
Rep Puani: 1580
Mendoza rep puani yokMendoza rep puani yokMendoza rep puani yokMendoza rep puani yokMendoza rep puani yokMendoza rep puani yokMendoza rep puani yok

İletiYazar: ademunlu » 31 May 2015, 23:17

mehmetcanyilmaz yazdı:Zaman içinde lastiklerin düzleşmesi çok olağan bir durum aslında.(Fakat lastiklerin yapışması kısmı bana çok normal gelmedi.)
Bunu gidermenin tek yolu modelleri ara ara yerinden oynatmak, ki siz gerekeni yapıyorsunuz merak etmeyin. :good2:

Cevap için teşekkürler. Yapışması derken aslında düzlenmesinden bahsetmiştim. Herhangi bir yapışma söz konusu değildir. Sanırım arada bir lastikleri çevirmeye devam edeceğiz. Tekrar teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
ademunlu
FORUM ÜYESİ
FORUM ÜYESİ

ademunlu rep puani yok

İletiYazar: ademunlu » 31 May 2015, 23:18

Mendoza yazdı:köpük strafor benzeri şeyleri modelin alt orta kısmına dengeli bir şekilde gelicek şekildi kesip koyuyorum aracın tekerlerini yerden kesmiş oluyorum sorunda kalmıyor

Evet aslında güzel bir yöntem. Denemekte fayda var. Ilginiz ve cevabınız için teşekkür ederim.

mesaj için ademunlu arkadaşımıza teşekkür edenler:
Mendoza
Kullanıcı avatarı
ademunlu
FORUM ÜYESİ
FORUM ÜYESİ

ademunlu rep puani yok

İletiYazar: Bora Kayacan » 01 Haz 2015, 00:14

Adem Bey, yaşım 49 ve 21 yaşında oğlum var. Ama ben hala boş zamanımda istediğim bir arabayı akrilik kutusundan çıkarır, altındaki vidaları söker ve bilgisayar masamın üstüne koyarım. Önce bir inceledikten sonra eşşek kadar yaşıma rağmen :lol: oynarım onunla. En azından tekerlekleri döner bir müddet. Böylelikle lastiklerin hep aynı yere basması neticesi deformasyonunu önlemiş olurum. Lastikleri bozulmasın diye bunu 1/1 ölçekli büyük oyuncağıma da yapıyorum. :grin:
Resim

mesaj için Bora Kayacan arkadaşımıza teşekkür edenler:
ademunlu
Kullanıcı avatarı
Bora Kayacan
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Bora
1/18 Model Sayısı: 8
1/24 Model Sayısı: 11
1/32 Model Sayısı: 4
1/43 Model Sayısı: 398
1/64 Model sayısı: 134
1/72 Model Sayısı: 107
1/87 Model Sayısı: 250
- / -- Model Sayısı: 110
Motorsiklet Model: 10
Toplam Model Sayısı: 1032
Rep Puani: 375
Bora Kayacan rep puani yokBora Kayacan rep puani yok

İletiYazar: Mendoza » 01 Haz 2015, 03:14

ademunlu yazdı:
Mendoza yazdı:köpük strafor benzeri şeyleri modelin alt orta kısmına dengeli bir şekilde gelicek şekildi kesip koyuyorum aracın tekerlerini yerden kesmiş oluyorum sorunda kalmıyor

Evet aslında güzel bir yöntem. Denemekte fayda var. Ilginiz ve cevabınız için teşekkür ederim.

Yıllardır bu yöntemi uyguluyorum ve hiç bir sorun yaşamadım straforlar zamanla aracın altının şeklini alıyor tam bir kalıp oluyor ayrıca vitrinlerin ufak çarplı sarsıntılar vs. yaşandığında araçların hareket etmesi açılır cama yaklaşması gibi bir durumda olmuyor oldukça güvenli bir yöntem olduğunu söyleyebilirim.

mesaj için Mendoza arkadaşımıza teşekkür edenler:
Berent TURAN
Kullanıcı avatarı
Mendoza
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Mert
1/18 Model Sayısı: 120
1/24 Model Sayısı: 20
1/32 Model Sayısı: 1
1/43 Model Sayısı: 4
1/64 Model sayısı: 7
1/72 Model Sayısı: 9
- / -- Model Sayısı: 22
Motorsiklet Model: 33
Toplam Model Sayısı: 216
Rep Puani: 1580
Mendoza rep puani yokMendoza rep puani yokMendoza rep puani yokMendoza rep puani yokMendoza rep puani yokMendoza rep puani yokMendoza rep puani yok

İletiYazar: ademunlu » 02 Haz 2015, 01:25

boraxis yazdı:Adem Bey, yaşım 49 ve 21 yaşında oğlum var. Ama ben hala boş zamanımda istediğim bir arabayı akrilik kutusundan çıkarır, altındaki vidaları söker ve bilgisayar masamın üstüne koyarım. Önce bir inceledikten sonra eşşek kadar yaşıma rağmen :lol: oynarım onunla. En azından tekerlekleri döner bir müddet. Böylelikle lastiklerin hep aynı yere basması neticesi deformasyonunu önlemiş olurum. Lastikleri bozulmasın diye bunu 1/1 ölçekli büyük oyuncağıma da yapıyorum. :grin:

Bora bey, öncelikle vakit ayırıp cevap yazdığınız için elinize, emeğinize sağlık teşekkür ederim.

Oğlunuzu Allah bağışlasın. Sağlıklı sıhhatli, maddi manevi huzurlu, modelci ve hayırlı bir evlat olmasını kendi adıma umut ederim. Bende 35 yaşındayım ve benimde 1 oğlum var.

Ben, modellerime sanırım sizden biraz daha farklı yaklaşıyorum. Mesela ilk olarak vitrinimden bahsedeyim. Vitrinim kesinlikle önden bildiğiniz bir dolap gibi iki yana açılan kapağı olan ve ortasında her daim açıklık kaldığından toz almak zorunda kalan bir vitrin değildir. Ön tarafı dümdüz ayna gibi hiç bir şekilde kapak, anahtar ya da kilit olmayan şekildedir. Arka tarafı ise sürgülü camlı (bu şekilde tozlanmayı en aza indirgeyen) ve kilitli bir vitrindir. Modellerin boyasına zarar vermemesi için spot değil vitrinin içi tamamen ked ışıklıdır. Ayrıca vitrinim işyerimde durmaktadır.

Ortala olarak en az ayda bir defa vitrinimin kilitlerini açar, özel eldivenlerimi giyer ve çok narin bir şekilde modellerimi vitrinimden çıkarır onları hafifçe temizlerim, tekerleklerini döndürürüm!! ve onlarla oynamaya asla kıyamam. (Yanlış anlamayın herkesin zevki farklıdır. Kimisi oynar, kimisi seyreder, kimisi bir köşeye atar yüzüne bile bakmaz. Muhtemelen onlarla oynamak büyük bir zevktir ama ben kıyamıyorum işte)

Benim bu başkıktaki sorumun amacı, acaba vitrinimin tamamen cam olmasından mı kaynaklanıyor, ya da vitrinin raflarına tekerleklerin yapışmaması için bir şey mi sürmek gerekiyor ya da bazı modellerdemi sadece bunu yapıyor, bunları öğrenmekti.

Bu arada aynısını bende yapıyorum. Lastikleri bozulmasın diye 1/1 ölçekli büyük oyuncağıma :kamyon:

Cevap için tekrar teşekkürler...
Kullanıcı avatarı
ademunlu
FORUM ÜYESİ
FORUM ÜYESİ

ademunlu rep puani yok

İletiYazar: Bora Kayacan » 02 Haz 2015, 13:00

Adem Bey, yorumuma cevap yazdığınız için teşekkür ederim. Yazımın akabinde biraz araştırma yaptım ve ilginç şeyler buldum. Öncelikle modellerimizin lastiklerinde kullanılan malzeme halk adıyla kauçuk dediğimiz malzemedir. Bu malzemenin oldukça fazla çeşidi bulunmaktadır. Edindiğimiz modelleri üreten firmalar kendi maliyetleri içinde en uygun kauçuk tipini seçerler ve bizim bunları pek bilme şansımız yok. Üretici firmalara sorabiliriz ama cevap vereceklerini pek sanmıyorum. Yaptığım araştırmada kauçuk malzemenin içeriği ne olursa olsun zarar veren etkenler hemen hemen aynı. Başta oksijen, özellikle üç atomlu ozon ve en önemlisi nem kauçuk lastikleri bozmaya çalışan üç kötü adam. :lol: Evde kullandığımız paket lastiklerinin bir süre sonra nasıl hamurlaştığını veya katılaştığını düşünün. Paket lastiklerinde kullanılan kauçuk en adi malzemedir. Bulabildiğim bilgiler bunlardır, umarım yardımcı olabildim.
Resim

mesaj için Bora Kayacan teşekkür aldı- 3:
ademunlu, diecancaster, MAKOSHARK
Kullanıcı avatarı
Bora Kayacan
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Bora
1/18 Model Sayısı: 8
1/24 Model Sayısı: 11
1/32 Model Sayısı: 4
1/43 Model Sayısı: 398
1/64 Model sayısı: 134
1/72 Model Sayısı: 107
1/87 Model Sayısı: 250
- / -- Model Sayısı: 110
Motorsiklet Model: 10
Toplam Model Sayısı: 1032
Rep Puani: 375
Bora Kayacan rep puani yokBora Kayacan rep puani yok

İletiYazar: UfukAcikgoz » 02 Haz 2015, 21:42

Modellerin lastiklerinin altına ufak süngerler koymak sorunu çözebilir :smile:

mesaj için UfukAcikgoz arkadaşımıza teşekkür edenler:
ademunlu
Kullanıcı avatarı
UfukAcikgoz
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Ufuk
1/18 Model Sayısı: 18
1/24 Model Sayısı: 2
1/43 Model Sayısı: 1
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 3
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 455
UfukAcikgoz rep puani yokUfukAcikgoz rep puani yok

İletiYazar: ademunlu » 04 Haz 2015, 00:59

boraxis yazdı:Adem Bey, yorumuma cevap yazdığınız için teşekkür ederim. Yazımın akabinde biraz araştırma yaptım ve ilginç şeyler buldum. Öncelikle modellerimizin lastiklerinde kullanılan malzeme halk adıyla kauçuk dediğimiz malzemedir. Bu malzemenin oldukça fazla çeşidi bulunmaktadır. Edindiğimiz modelleri üreten firmalar kendi maliyetleri içinde en uygun kauçuk tipini seçerler ve bizim bunları pek bilme şansımız yok. Üretici firmalara sorabiliriz ama cevap vereceklerini pek sanmıyorum. Yaptığım araştırmada kauçuk malzemenin içeriği ne olursa olsun zarar veren etkenler hemen hemen aynı. Başta oksijen, özellikle üç atomlu ozon ve en önemlisi nem kauçuk lastikleri bozmaya çalışan üç kötü adam. :lol: Evde kullandığımız paket lastiklerinin bir süre sonra nasıl hamurlaştığını veya katılaştığını düşünün. Paket lastiklerinde kullanılan kauçuk en adi malzemedir. Bulabildiğim bilgiler bunlardır, umarım yardımcı olabildim.

Bora bey, asıl ben uğraşıp zaman harcayıp yorum Yazdığınız için teşekkür ederim.
Bu arada bu satırlarda verdiğiniz bilgiler çok önemli ve çok değerli. Yapmış olduğunuz araştırma ve yazdığınız yazılar için size tekrar teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
ademunlu
FORUM ÜYESİ
FORUM ÜYESİ

ademunlu rep puani yok

İletiYazar: ademunlu » 04 Haz 2015, 01:00

UfukAcikgoz yazdı:Modellerin lastiklerinin altına ufak süngerler koymak sorunu çözebilir :smile:

Evet Ufuk bey, söylediğiniz de mantıklı bir çözüm önerisi. Vakit ayırıp görüş belirttiğiniz için teşekkür ederim.

mesaj için ademunlu arkadaşımıza teşekkür edenler:
UfukAcikgoz
Kullanıcı avatarı
ademunlu
FORUM ÜYESİ
FORUM ÜYESİ