KRUPP L3H163 Kfz. 72 radio truck in 1/35

KRUPP L3H163 Kfz. 72 radio truck in 1/35

İletiYazar: Mendoza » 19 May 2015, 01:01

Nerdeyse bir aydan az bir süredir beni maketçiliği bırakmakla bırakmamak arasında bırakan uzun ve yorucu bir uğraşın ardından bu cümleleri yazabildiğim zamana gelebilmem benim için oldukça mutluluk verici :tey: :tey: Maketin kırılgan ince binlerce minnacık parçası ve yerlerine uzun gelen tadilat isteyen bir çok zemin ve karoser problemlerine rağmen :devil: tam 292 adet parça sonunda hem kırıldı hem tamir edildi yine kırıldı yine tamir edildi sonunda boyandı yine kırıldı tamir edildi :D ve çok şükür sonunda bitti. Ayrıca çok parçalı bir kit olmasına rağmen çok sıkışık bir şekilde aynı poşete tıkıldığı için ön cam direği birkaç minik parça kendinden kırık çıktı ayrıca kasanın sol geniş paneli yamuk çıktığı için kırmadan düz bir form elde etmek çok uğraştırdı. Maketin bittiğindeki uzunluğu 20.5 cm. Benim dekallerini yaptığım model eylül 1941' de Ukranya'da görevlendirilmiş.Maket Ukranya menşeili ICM firmasının.

Beni en çok şaşırtan çelik tüccarı bir ailenin tahta karoserli bir kamyon üretmesi oldu bugün yaşayan tek örneği internet araştırmalarıma göre sadece metalden yapılan kaput ve şase kısmı müzede sergilenmekte herhalde tahta kısımları zamana yenik düşmüştür zaten saatte 50 km hızı ve ahşap kasasıyla tahta kurularının gönlünde taht kurduğuna eminim :grin: Rivayete göre Krupplar rölantide kamyonun kendi adlarını söylemesini istemiş krupp.. krupp. ..krupp diye ses çıkardığı söylenir.

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

1928 yılında Krupp ilk off-road kamyon (6x4) L3H tanıttı.
Araç off-road yol kullanımı için tasarlanmış aks ve aktarma sistemiyle 4 vitesli şanzıman ve 6 silindirli 90 beygirlik benzinli motor ile güçlendirilmiştir.
Kamyonun ortasında 3ton çekme kapasitesine sahip bir motor tahrikli vinç yerleştirildi.
Arka tekelerin her iki tarafına, kar ve ağır çamurlu yollarda hareket edebilmesi için lastiklerin üzerine geçirilebilen paletleri mevcuttu.
1936 yılında, motor 110hp yükseltildi. Kaputta soğutma panjurları yerine motor kaputu üzerine iki kapak yerleştirdi..
Wehrmacht birlikleri tarafından çok amaçlı kamyon, radyo kamyon, fotoğraf kamyon, mobil karargah kamyon, topçu çekme kamyon vs gibi kullanıldı.
Polonya, Fransa, Rusya, Ukranya ve Afrika'daki askeri aktivitelerde kullanıldı aynı zamanda Macaristan'da Raba tarafından lisans altında üretilmiştir.

Almanya Wehrmacht motorize birliklerinin önemli bir parçası olan Krupp L3H63 1933 sonrası modern bir ordu inşa etmek amacıyla üretilmeye başlandı. Krupp L3H163, 1936-1938 yılları arasında 2000 adet üretilmiştir. 110 beygir güç üreten 7500 cc’lik altı silindirli benzinli motor ve pnömatik frenler ile donatılmış 6 x 4 askeri kamyon.

Boş Ağırlık: 4600 ton
Dolu Ağırlık: 6000 ton
Uzunluk: 7070 mm
Genişlik : 2500
Yükseklik : 3070
Maksimum hız : 55 km
Yakıt Tüketimi: Düz yolda 100 km’de 45 lt.
Arazide 100 km’ de 60 lt.

L3H163 bazı özel kuruluşlar ve özel amaçlar için kullandılığı kadar Almanya'nın silahlı hizmetleri amacıyla kullanıldı. Bunlardan biri Kfz.72 van karoser oldu. Bu kamyonlar, radyo verici ve alıcı çeşitlleri ile donatıldı. Mobil radyo istasyonları gibi işletilmekteydi yaklaşık 1942 yılına kadar kullanılmışlardır.

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Resim
Resim
Resim

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Buraya kadar geldiyseniz Krupp ailesinin kısa hikayesinide okursunuz artık :lol:

1811 yılında kurulan Krupp firması ilk başlarda küçük bir çelik döküm fabrikasıydı. 1812 yılında Krupplar fabrikayı genişletip dünyanın en büyük çelik döküm fabrikasını kurdurlar. Ayrıca, silah imalatına başladı. Kömür ve demir madeninden başlayarak çelik üretimine kadar bütün işlemler tek elde yapılmaya başlandı.

Friedrich Alfred Krupp (1854-1902) zamanında ise savaş gemileri inşası ve zırhlı levha imalatına başlandı. Krupplar'ın devlet kuruluşları içinde politik ağırlığı arttı. I. Dünya Savaşı'nda Krupp firmasında 100.000 işçi çalışıyordu. Versay Antlaşması, Almanya'yı silahsızlanmaya zorlayınca fabrika silah imali bakımından bir müddet durdu.

Krupp, Hitler devrinde yeniden silah imalatına başladı. II. Dünya Savaşında dev Krupp fabrikalarında yabancı işçi çalıştırıldı. Dünya tarihini gizliden gizliye en derinden etkileyen tek kurumdur, Avrupa’nın top, tufek üreticisi oldugu 30 yıl savaşlarindan beri hemen her savaşta parmagi olmuştur. Meşhur Alman panzerlerinin toplarını, ölüm kamplarının tasarım ve projesi Krupp firmasının mühendislerince tasarlanmış ve kamplardaki krematoryumları kendileri üretmişlerdir. Ayrıca denizaltı parçaları, dünyanın en ölümcül toplarından biri olan Big Bertha, 1877-1878 Osmanlı Rus savaşında kullanılan tüfekler, Çanakkale savaşlarında topçu tabyalarındaki toplar, Sakarya savaşında karargah olarak kullanılan treni de üretmiştir.

Gustav Krupp 1945'te savaş suçlusu olarak mahkemeye verildi. Fakat çok hasta olduğundan duruşmaya çıkamadı. Oğlu Alfred Krupp (1907-1967), 1948'de hapse mahkûm edildi. 1951'de serbest bırakıldı ve fabrikalarının bir kısmını sattı.Firma'nın bugüne kadar çıkmış birçok savaşta payı olduğu iddia edilmiş, ancak Krupp firması arşivlerini açmayı reddettiğinden bugüne kadar bu iddialar kanıtlanamamıştır. Krupplar II. Dünya Savaşı'ndan sonra kan kaybetmelerine rağmen Alman sanayinin önemli bir firması olarak kaldılar. Firma bu önemini günümüzde de korumaktadır.

mesaj için Mendoza teşekkür aldı- 3:
Antikacı, CENK, Serdar Gökhan
Kullanıcı avatarı
Mendoza
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Mert
1/18 Model Sayısı: 120
1/24 Model Sayısı: 20
1/32 Model Sayısı: 1
1/43 Model Sayısı: 4
1/64 Model sayısı: 7
1/72 Model Sayısı: 9
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 22
Motorsiklet Model: 33
Toplam Model Sayısı: 216
Rep Puani: 1580
Mendoza rep puani yokMendoza rep puani yokMendoza rep puani yokMendoza rep puani yokMendoza rep puani yokMendoza rep puani yokMendoza rep puani yok

Re: KRUPP L3H163 Kfz. 72 radio truck in 1/35

İletiYazar: Antikacı » 19 May 2015, 19:33

Tanktan topa uçağa kamyone envai çeşit üretime soyunmuş bir firma krupp. Bu kamyonu ise indiana jones filminde görebilirsiniz sandığı taşıyan kamyon :smile: Bir resimde ise dolma lastikli versiyonunu gördüm o dikkatimi çekti . Ayrıca yine harika bir emek vermişsin boyaması detayları çok can alıcı ve çok hoşuma gitti eline sağlık :inlove: Ses konusunda katılıyorum gerçekten öyle youtube da bazı videolar var o konuyla ilgili :lol:
Resim

mesaj için Antikacı teşekkür aldı- 2:
ali çaglar, Mendoza
Kullanıcı avatarı
Antikacı
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Ferhat GENÇ
1/18 Model Sayısı: 1
1/24 Model Sayısı: 5
1/32 Model Sayısı: 10
1/43 Model Sayısı: 1
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 12
- / -- Model Sayısı: 2
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 31
Rep Puani: 195
Antikacı rep puani yok

İletiYazar: FurkanK » 19 May 2015, 21:41

Elinize,emeğinize sağlık. İyi sergiler.
Kalp ne ile dolu ise, dilden o dökülür...

mesaj için FurkanK arkadaşımıza teşekkür edenler:
Mendoza
Kullanıcı avatarı
FurkanK
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Furkan Ahmet Kaplan
1/18 Model Sayısı: 74
1/24 Model Sayısı: 1
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 9
- / -- Model Sayısı: 15
Motorsiklet Model: 7
Toplam Model Sayısı: 106
Rep Puani: 85
FurkanK rep puani yok

İletiYazar: Erdem » 19 May 2015, 23:27

Oncelikle emek yogun ve bol resimli-bilgili paylasimin icin tesekkurler Mert, standartlarina yakisan bir calisma olmus :sapka: Modelin seni ne kadar zorladigi yazdiklarindan belli, az daha plastik modelciligi birakiyormussun :lol: Model harika olmus, boylesine bol parcali ve zorluk derecesi yuksek bir modeli herkes yapamaz bence. Askeri tasitlarin modellerinden devam ediyorsun, bir sonraki de oyle olacak herhalde :smile: Yeni modelini keyifle ve iyi gunlerde sergilemeni dilerim, harika paylasim icin de tekrar tesekkurler :nazar:

mesaj için Erdem arkadaşımıza teşekkür edenler:
Mendoza
Kullanıcı avatarı
Erdem
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Erdem
1/18 Model Sayısı: 78
1/24 Model Sayısı: 1
1/43 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 1
- / -- Model Sayısı: 3
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 83
Rep Puani: 4250
Erdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yok

İletiYazar: Mendoza » 20 May 2015, 00:38

Antikacı yazdı:Tanktan topa uçağa kamyone envai çeşit üretime soyunmuş bir firma krupp. Bu kamyonu ise indiana jones filminde görebilirsiniz sandığı taşıyan kamyon :smile: Bir resimde ise dolma lastikli versiyonunu gördüm o dikkatimi çekti . Ayrıca yine harika bir emek vermişsin boyaması detayları çok can alıcı ve çok hoşuma gitti eline sağlık :inlove: Ses konusunda katılıyorum gerçekten öyle youtube da bazı videolar var o konuyla ilgili :lol:

Indiana Jonesun Raiders of the Lost Ark 1981 izlemiştim eğer o filmdeki kamyon diyorsan hiç Krupp yok Mercedes LG3000 ve yine Mercedes L 701 birde Morris kamyon var serinin diğer filmlerini izlemediğim için bilemicem. Bu araçda savaşda şekilden şekile girmiş dolma tekerde olmasına şaşırmadım :lol: .

Maketi beğenmene çok sevindim vakit ayırıp yorum yazdığın için teşekkür ederim :sapka: :sapka: boyaması ahşap yüzey gibi tırtıklı olduğu için sorunsuz ama kamyonu toplaması tam bir işkence oldu üzerindeki branda gerçek araba brandasından aldım aslında üstüne örtcektim ama beceremedim rulo yaptım kitden artan çantalarıda tavana dizdim işte bir şekiller yaptık. Ses konusuna gelirsek biraz benziyor ama firmanın özel bir isteğimi söylentimi emin değilim.

mesaj için Mendoza arkadaşımıza teşekkür edenler:
Antikacı
Kullanıcı avatarı
Mendoza
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

Mendoza rep puani yokMendoza rep puani yokMendoza rep puani yokMendoza rep puani yokMendoza rep puani yokMendoza rep puani yokMendoza rep puani yok

İletiYazar: Mendoza » 20 May 2015, 00:39

FurkanK yazdı:Elinize,emeğinize sağlık. İyi sergiler.

Teşekkür ederim :sapka:
Kullanıcı avatarı
Mendoza
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İletiYazar: Mendoza » 20 May 2015, 00:43

Virtue yazdı:Oncelikle emek yogun ve bol resimli-bilgili paylasimin icin tesekkurler Mert, standartlarina yakisan bir calisma olmus :sapka: Modelin seni ne kadar zorladigi yazdiklarindan belli, az daha plastik modelciligi birakiyormussun :lol: Model harika olmus, boylesine bol parcali ve zorluk derecesi yuksek bir modeli herkes yapamaz bence. Askeri tasitlarin modellerinden devam ediyorsun, bir sonraki de oyle olacak herhalde :smile: Yeni modelini keyifle ve iyi gunlerde sergilemeni dilerim, harika paylasim icin de tekrar tesekkurler :nazar:

Beni çok fena uğraştırdı çok sayıda yerine oturmayan hatalı parça vardı ki hiç böylesine denk gelmemiştim ama sonuç benide tatmin etti bu güzel yorumlarınızı okuduğumda çektiğim sıkıntılara değdiğini daha iyi anlıyorum. Evet kısmetse yine askeri araçlardan devam edicem.

Övgü dolu değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim :sapka: :sapka: :sapka:

mesaj için Mendoza arkadaşımıza teşekkür edenler:
Erdem
Kullanıcı avatarı
Mendoza
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İletiYazar: Serdar Gökhan » 20 May 2015, 08:48

Ellerine sağlık Mert harika olmuş her zaman ki gibi maket. Güle güle seyret. :sapka:
Model otomobil bir tutkudur...

mesaj için Serdar Gökhan arkadaşımıza teşekkür edenler:
Mendoza
Kullanıcı avatarı
Serdar Gökhan
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Serdar
1/18 Model Sayısı: 30
1/24 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 7
1/64 Model sayısı: 88
1/72 Model Sayısı: 3
1/87 Model Sayısı: 9
- / -- Model Sayısı: 3
Motorsiklet Model: 2
Toplam Model Sayısı: 142
Rep Puani: 3790
Serdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yok

İletiYazar: ali çaglar » 20 May 2015, 18:42

6x4 benzinli mi ߘ㠵uf içiyordur benzini bu abi.. Harika bir model teşekkürler bu değerli paylaşım için sevgili Mert abi.. Saygılarımla
Ali Çaglar Gül

mesaj için ali çaglar arkadaşımıza teşekkür edenler:
Mendoza
Kullanıcı avatarı
ali çaglar
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Ali Çaglar Gül
1/18 Model Sayısı: 9
1/24 Model Sayısı: 6
1/43 Model Sayısı: 50
1/87 Model Sayısı: 24
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 7
Toplam Model Sayısı: 96
Rep Puani: 250
ali çaglar rep puani yokali çaglar rep puani yok

İletiYazar: Mendoza » 21 May 2015, 20:40

Serdar Gökhan yazdı:Ellerine sağlık Mert harika olmuş her zaman ki gibi maket. Güle güle seyret. :sapka:

Teşekkür ederim beğenmenize sevindim :sapka:
Kullanıcı avatarı
Mendoza
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İletiYazar: Mendoza » 21 May 2015, 20:41

ali çaglar yazdı:6x4 benzinli mi ߘ㠵uf içiyordur benzini bu abi.. Harika bir model teşekkürler bu değerli paylaşım için sevgili Mert abi.. Saygılarımla

Benzini içmek ne kelime sünger gibidir bu :lol:

Bende değerli yorumun için tşk ederim beğenmene sevindim :sapka:
Kullanıcı avatarı
Mendoza
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İletiYazar: Musa Can ÇİL » 22 May 2015, 20:29

Zamanın efsanelerinden... Ben canlandırmaya ve kamyonun ise detaylarına bayıldım. Eline sağlık Mert :good2:

mesaj için Musa Can ÇİL arkadaşımıza teşekkür edenler:
Mendoza
Kullanıcı avatarı
Musa Can ÇİL
GLOBAL MODERATÖR
GLOBAL MODERATÖR

İsim: Musa Can CIL
1/18 Model Sayısı: 66
1/24 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 1
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 2740
Musa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yok

İletiYazar: Mendoza » 24 May 2015, 15:22

Musa Can ÇİL yazdı:Zamanın efsanelerinden... Ben canlandırmaya ve kamyonun ise detaylarına bayıldım. Eline sağlık Mert :good2:

Teşekkür ederim Musa beğenmene sevindim :sapka:
Kullanıcı avatarı
Mendoza
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

Sonraki

PLASTİK KIT BÖLÜMÜ

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir