ÖLÇEK VE TEMALAR

Diecast Modelcilik ve Model Araçlarla Ilgili Herşeyi Bu Başlık Altında Paylaşabilirsiniz...

Yetkili: resatsirin

ÖLÇEK VE TEMALAR

İletiYazar: CENK » 19 Mar 2015, 21:45

Merhaba,
Ölçek meselesi önemli benim için. Bir modele bakarken onu değerlendirmek için mutlaka
ölçeğini öğrenmek isterim. Bir tanıtımda ölçek verilmemişse yazının kalan kısmını okuyamıyorum nedense.
Bu kolleksiyona hız verdiğim 2. kısmında ilk başta hedefim bir tren kurgusu yapmaktı. Bu yüzden
öncelikle 1/87 ölçek araçlarımı çoğaltmaya başladım. Sayılardan da farkettiğiniz üzere buraya
sığmadılar.Daha sonra bu işin sadece araçlarla bitmediğini daha çok maddi kaynak gerektiğini
görünce ara vermek zorunda kaldım.1/18 araçları ise fiyatları nedeniyle çok sonra çoğaltabildim.
Şimdi öncelik onlarda. Elbette bir tanıtıma bakarken ölçeğine göre detay aramak lazım. Ancak
fiyatıyla orantılı olarak küçük ölçeklerde de ayrıntı artabiliyor.
Çok tesadüfen oluşan temalara sahibim. Çocukluğumdan kalan bir matchbox itfaye yıllar sonra
aldığım itfayelerle birleşince farkettiğim bir temam olduğuydu.Daha sonra başka konularda da
temalarım çoğalmaya başladı.Mesela bir arkadaşımın hediye ettiği 1/18 klasik mersedesle başlayan
ve benim klasik mersedeslere olan ilgimi açığa çıkartan temam oluştu.
Otomobillerden çok tır , kamyon , iş makineleri , helikopter gibi çok fonksiyonel araçları
daha fazla sevdiğimi de zamanla keşfettim. Özellikle arazi araçları en çok çoğaltmaya çalıştığım
temalarımdan. Genelde bir model alırken onu daha sonra o sade haliyle bırakmayacağımı bildiğimden
ekleyeceğim şeylere göre de seçerim. Tabi bu süreç zaman aldığı için araya yoğun işim girer ve
uzar. Bunları mutlaka fotoğraflamaya çalışırım. İleride bitmiş "procelerimi" (zihni Sinire selam olsun)
mutlaka paylaşacağım. Çünkü bende onları nette dolaşırken gördüğüm şeylerden ilham alarak yapıyorum.
Zihin açan zor olanı yapmak ama onu yaparken de zevkini çıkartabilmek önemli. Sonuçta bütün
bunları kendimizi ve zevklerimizi geliştirmek için yapıyoruz.
İyi bir fotoğraf makinam henüz yok ama forum için resimleri yavaştan hazırlamaya başlamak lazım.
Malum Antalya da sezon erken açılıyor ve çalışmaya başlayınca pek bir şey yapacak hal kalmıyor
insanda...
Şimdilik söylemek istediklerim bu kadar. Hepinize seçtiklerinizi zevkle seyredeceğiniz
günler diliyorum.
Diecastr aşkıyla ...

Kullanıcı avatarı
CENK
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: CENK KÜÇÜKAL
1/18 Model Sayısı: 12
1/24 Model Sayısı: 51
1/32 Model Sayısı: 6
1/43 Model Sayısı: 84
1/64 Model sayısı: 32
1/72 Model Sayısı: 37
1/87 Model Sayısı: 250
- / -- Model Sayısı: 197
Motorsiklet Model: 48
Toplam Model Sayısı: 1097
Rep Puani: 110
CENK rep puani yok

Re: ÖLÇEK VE TEMALAR

İletiYazar: ali çaglar » 19 Mar 2015, 22:15

Büyük merakla bekliyorum çalışmalarınızı. İyi bir işçiliğiniz olduğunu düşünüyorum.. Saygılarımla
Ali Çaglar Gül

mesaj için ali çaglar arkadaşımıza teşekkür edenler:
CENK
Kullanıcı avatarı
ali çaglar
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Ali Çaglar Gül
1/18 Model Sayısı: 9
1/24 Model Sayısı: 6
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 50
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 24
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 7
Toplam Model Sayısı: 96
Rep Puani: 250
ali çaglar rep puani yokali çaglar rep puani yok

İletiYazar: tolgatitiz » 20 Mar 2015, 01:50

Güzel bir başlık olmuş Cenk bey. Teşekkürler :sapka:
Başta ölçekler üzerinde bilgilerin konuşulduğu, daha teknik bir konu olduğunu düşünmüştüm ama ilerledikçe gördüm ki, modelcinin modelciye içini döktüğü bir başlangıç olmuş bu yazı. Her ölçeğin tadını almış, para harcamaktan bıkıp usanıp, daha az harcayabilmek için denemeler yapmış bir modelciyim bende.
1/87'de girmiştim bir zamanlar. Herpa, Brekina ve Wiking'lerden oluşan, 50 civarında model toplamıştım. Bir gün bir de baktım ki, hiçte ucuza gelmeyen bu parçalar yarım
raf kadar bir alan kaplıyorlar. Bu ölçek adama ev bark sattırır dedim o anda, çok geniş bir yelpaze, (uçak, helikopter, tır, kamyon, otobüs, otomobil hatta gemi) üstelik
çok da kaliteliler ama "astarı yüzünden pahalıya geliyor".
Detay konusunda ise haklısınız, para çoksa, detay da çok. Herpa'nın yanlış hatırlamıyorsam, bir "hi-tech" serisi vardı. Ferrari'lerden oluşan bazıları metal. Bir F40 modelim vardı, her yeri açılan stpnesi olan bir çılgınlıktı. (tabi ki 1/87) Ortalama 18 ölçek fiyatına geliyordu ama.
Söz konusu para olunca, en iyisinin 1/18 olduğunun farkına vardım bir süre sonra, evet ev kirası kıvamında modeller var piyasada ama sınırlı sayıda, alıyorsun ve tamamlanıyor. Ancak uçsuz bucaksız 1/43 veya 1/87 gibi ölçekler, koleksiyoncu takıntısını biraz derin yaşayan insanlar için hayatı çok zorlaştırıyorlar. Asla bitmiyor.
Tematik koleksiyon konusunda ben takıntı düzeyinde hassasım. Hatta bence tema yoksa, bir koleksiyondan söz edemeyiz.
Mesela 1/18 Twingo, Camaro, Gallardo, 1/24 HotRod, Golf ve Land Rover'dan oluşan bir koleksiyon olamaz. Bir tarihçe, bir hikaye gerekir. Örneğin 1/43'de 1950'den bu yana Ferrari'nin F1 modelleri gibi. Koleksiyon bir şey anlatmalıdır. Her parça, bir bütüne ait olmalıdır.
Neyse... Sonuçta sadece keyif için, mutlu olmak için uğraşıyoruz bir şeylerle, kendi adıma, zaman zaman bunalıp, yorulsamda başka bir hayat düşünemiyorum.

Doktor ekibinin söylediği gibi "Mis gibi hayatımız var" :drinksb:
Resim

mesaj için tolgatitiz teşekkür aldı- 5:
Berent TURAN, Bora Kayacan, CENK, Emre E., Erdem
Kullanıcı avatarı
tolgatitiz
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Tolga Titiz
1/18 Model Sayısı: 90
1/24 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 166
1/87 Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 24
Toplam Model Sayısı: 280
Rep Puani: 690
tolgatitiz rep puani yoktolgatitiz rep puani yoktolgatitiz rep puani yok

İletiYazar: CENK » 20 Mar 2015, 12:28

tolgatitiz yazdı:Güzel bir başlık olmuş Cenk bey. Teşekkürler :sapka:
Başta ölçekler üzerinde bilgilerin konuşulduğu, daha teknik bir konu olduğunu düşünmüştüm ama ilerledikçe gördüm ki, modelcinin modelciye içini döktüğü bir başlangıç olmuş bu yazı. Her ölçeğin tadını almış, para harcamaktan bıkıp usanıp, daha az harcayabilmek için denemeler yapmış bir modelciyim bende.
1/87'de girmiştim bir zamanlar. Herpa, Brekina ve Wiking'lerden oluşan, 50 civarında model toplamıştım. Bir gün bir de baktım ki, hiçte ucuza gelmeyen bu parçalar yarım
raf kadar bir alan kaplıyorlar. Bu ölçek adama ev bark sattırır dedim o anda, çok geniş bir yelpaze, (uçak, helikopter, tır, kamyon, otobüs, otomobil hatta gemi) üstelik
çok da kaliteliler ama "astarı yüzünden pahalıya geliyor".
Detay konusunda ise haklısınız, para çoksa, detay da çok. Herpa'nın yanlış hatırlamıyorsam, bir "hi-tech" serisi vardı. Ferrari'lerden oluşan bazıları metal. Bir F40 modelim vardı, her yeri açılan stpnesi olan bir çılgınlıktı. (tabi ki 1/87) Ortalama 18 ölçek fiyatına geliyordu ama.
Söz konusu para olunca, en iyisinin 1/18 olduğunun farkına vardım bir süre sonra, evet ev kirası kıvamında modeller var piyasada ama sınırlı sayıda, alıyorsun ve tamamlanıyor. Ancak uçsuz bucaksız 1/43 veya 1/87 gibi ölçekler, koleksiyoncu takıntısını biraz derin yaşayan insanlar için hayatı çok zorlaştırıyorlar. Asla bitmiyor.
Tematik koleksiyon konusunda ben takıntı düzeyinde hassasım. Hatta bence tema yoksa, bir koleksiyondan söz edemeyiz.
Mesela 1/18 Twingo, Camaro, Gallardo, 1/24 HotRod, Golf ve Land Rover'dan oluşan bir koleksiyon olamaz. Bir tarihçe, bir hikaye gerekir. Örneğin 1/43'de 1950'den bu yana Ferrari'nin F1 modelleri gibi. Koleksiyon bir şey anlatmalıdır. Her parça, bir bütüne ait olmalıdır.
Neyse... Sonuçta sadece keyif için, mutlu olmak için uğraşıyoruz bir şeylerle, kendi adıma, zaman zaman bunalıp, yorulsamda başka bir hayat düşünemiyorum.

Doktor ekibinin söylediği gibi "Mis gibi hayatımız var" :drinksb:

Çok teşekkürler Tolga bey,
Dertlerimiz , zevklerimiz üç aşağı beş yukarı hep aynı. Sizin de belirttiğiniz gibi toplamakla kolleksiyon yapmak çok ayrı şeyler.
Ben sizi epeydir takip ediyorum hele Ankarayı görünce daha da sevindim. Ankaranın benim kültürel anlamda yetişmeme
çok katkısı olmuştur. O zamanki düzey maalesef şimdi ne orada nede burada kaldı. Doktor ve ekibinin sitesini ilk gördüğümde
çok mutlu olmuştum. Epeyce bir süre ortalıkta bu konuda Don kişot gibi kalmıştık. Sürekli bu yaşta oyuncak mı alıyorsun
lafına maruz kaldıktan sonra şimdi bu kadar çok olmak bana umut veriyor. Buraya yazı yazarken çok itinalı olmamız gerekiyor.
Hele teknik bilgi verirken gerçekten dikkatli olup bizi takip edenleri yanlış yönlendirmek kötü olur. Bu yüzden teknik detaya
girerken temkinliyim. İlk yazımda belirttiğim gibi sadece bir konuya odaklanmadığım için literatür konusunda sizden yavaş
olabilirim.

Dediğiniz gibi Mis gibi hayat sürmek üzere :sapka:

mesaj için CENK teşekkür aldı- 3:
Berent TURAN, Emre E., tolgatitiz
Kullanıcı avatarı
CENK
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

CENK rep puani yok

İletiYazar: Erdem » 20 Mar 2015, 13:25

Ben de paylaşımlarınızı merakla bekleyeceğim Cenk Bey, tekrar hoşgeldiniz forumumuza :handshake:

mesaj için Erdem arkadaşımıza teşekkür edenler:
CENK
Kullanıcı avatarı
Erdem
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Erdem
1/18 Model Sayısı: 79
1/24 Model Sayısı: 1
1/87 Model Sayısı: 1
- / -- Model Sayısı: 3
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 84
Rep Puani: 4255
Erdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yok

İletiYazar: Emre E. » 22 Mar 2015, 08:29

CENK yazdı:...
Mesela bir arkadaşımın hediye ettiği 1/18 klasik mersedesle başlayan
...

50 adedi geçkin 1/18 Mercedes'im var ve sizin koleksiyonunuzu şimdiden çok merak ettim Cenk Bey.

Umarım kısa zamanda bizlerle buluşturursunuz. :f:

mesaj için Emre E. arkadaşımıza teşekkür edenler:
CENK
Kullanıcı avatarı
Emre E.
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Emre
1/18 Model Sayısı: 118
1/24 Model Sayısı: 0
Toplam Model Sayısı: 118
Rep Puani: 19165
Emre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yok

İletiYazar: CENK » 22 Mar 2015, 11:08

Emre E. yazdı:
CENK yazdı:...
Mesela bir arkadaşımın hediye ettiği 1/18 klasik mersedesle başlayan
...

50 adedi geçkin 1/18 Mercedes'im var ve sizin koleksiyonunuzu şimdiden çok merak ettim Cenk Bey.

Umarım kısa zamanda bizlerle buluşturursunuz. :f:

50 ! Darısı başıma demeliyim. Bende maddi imkan buldukça bu güzel markayı çoğaltmayı planlıyorum.
Hatta sadece mersedeslere özel bir vitrini şimdiden tasarladım bile.
Fotoğraflamayı işten fırsat buldukça yapacağım ama öncelik Matchboxlar da . :sapka:
Kullanıcı avatarı
CENK
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

CENK rep puani yok

İletiYazar: Alper GÖÇENER » 22 Mar 2015, 22:30

Merakla bekliyoruz, Tolga Abi'nin de dediği gibi işte tam da benzer sebeplerden başka ölçeğe giremiyorum :lol:
Resim

mesaj için Alper GÖÇENER arkadaşımıza teşekkür edenler:
CENK
Kullanıcı avatarı
Alper GÖÇENER
GLOBAL MODERATÖR
GLOBAL MODERATÖR

İsim: Alper
1/18 Model Sayısı: 45
1/24 Model Sayısı: 1
1/43 Model Sayısı: 7
Toplam Model Sayısı: 52
Rep Puani: 2015
Alper GÖÇENER rep puani yokAlper GÖÇENER rep puani yokAlper GÖÇENER rep puani yokAlper GÖÇENER rep puani yokAlper GÖÇENER rep puani yokAlper GÖÇENER rep puani yokAlper GÖÇENER rep puani yokAlper GÖÇENER rep puani yokAlper GÖÇENER rep puani yok

Diecast Genel

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir