YÜZÜKTEN OFSETLİ JANT YAPIMI

Yetkili: BuRaK-B

YÜZÜKTEN OFSETLİ JANT YAPIMI

İletiYazar: Falcon_X » 18 Oca 2015, 18:06

Herkese iyi akşamlar :)

Biliyorsunuz ülkemizde diecast'lerimiz için jant bulmak büyük sıkıntı. Modifiyenin bu kadar sevildiği ülkemizde çoğu modelcinin modifiye etmek istediği modelleri vardır ama jant bulamadığı için hevesi kaçar. Veya bulur ama fahiş fiyatlara satıldıkları için gözleri korkar. Avrupadan ulinovak sipariş etmeye gerek yok :) modellerin kendi jantlarını bile ofsetleseniz bambaşka bir havaya kavuşturmuş oluyorsunuz.
Kısacası jant o kadar da kafaya takılacak bir sorun değil.

Bu vesile ile nasıl jant yapabilirim diye düşünenler kervanına bende katıldım. Çok fikirler ürettim ama en kaliteli sonuç vereni bu oldu. Sıfır hata. Ve yapımı çok kolay 2 dakika sürüyor.

MALZEMELERİMİZ :

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

1 = Oyuncak bir araçtan sökülmüş veya diecast modelinizden sökülmüş herhangi bir tekerlek. Ofsetlemek istediğimiz jantın göbeğini buradan alacağız.

2 = Tabi ki ince yanak lastik. Arkalar daha kalın olursa göze hoş gelir.

3 = Yüzük. Bildiğimiz parmağa takılan yüzük yani. Büyük yüzükler var kilolu insanlar için vs. jant boyutunda gerçekten büyük yüzükler. Takı, züccaciye, ucuzluk vs dükkanları gezin ve uygun boyutta 4 adet alın. Yanlışlık olmaması için ofsetleyeceğiniz jantı da yanınızda götürmenizi tavsiye ederim.

YAPIM AŞAMALARI :

Ben küçük yeğenimin kumandalısından yürüttüğüm jantları kullandım :) :lol: Haberi bile yok yavrucağın. :tmi:

Tekerimizdeki lastiği jantından ayırıyoruz.

Yüzüğü bu şekilde uyguluyoruz. Benimki tam geldi gerçekten güzel :) Japon yapıştırıcısı ile yapıştırıyoruz dış taraftan. İç taraftan sakın yapmayınız. :dikkat:

Ve ince yanak lastiklerimizi geçiriyoruz işte bu kadar. Ofsetli jantımız hazır.

Gördüğümüz gibi sadece 2 dakika sürecek bir çalışma.

Örnek olarak yaptığım diğer ofsetli jantlarım =

Umarım yardımcı olabildim :) Herkese iyi forumlar dilerim :y:
Resim
DK-Performance Diecast Tuning

mesaj için Falcon_X teşekkür aldı- 4:
G.HEPARSLAN, GOKHANN, kermit133, viper
Kullanıcı avatarı
Falcon_X
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Deniz KANBUROGLU
1/18 Model Sayısı: 21
1/24 Model Sayısı: 6
1/32 Model Sayısı: 13
1/43 Model Sayısı: 5
1/64 Model sayısı: 12
1/72 Model Sayısı: 8
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 13
Motorsiklet Model: 10
Toplam Model Sayısı: 88
Rep Puani: 560
Falcon_X rep puani yokFalcon_X rep puani yokFalcon_X rep puani yok

Re: YÜZÜKTEN OFSETLİ JANT YAPIMI

İletiYazar: Musa Can ÇİL » 18 Oca 2015, 20:35

Öğrenciyken başlamıştım bu hobiye ve modlamaya da aynı zamanda. Ama ilk yaptığım masraftan kaçarak yapılan modifiyeler daha sonra tat vermemeye başladı ve en son yaptığım 1965 Chevrolet Stepside pick up'a kadar olanların hepsini çıkardım elimden. Artık onlarla kazandığım tecrübelerle profesyonel çalışmaya çalışıyorum. Hem modeller daha uzun sürede yapılıyor tadına varılarak. Yani demem o ki uninovalk'ın yerini tutmaz senin yaptığın jant çünkü o orijinal. Seninkine asla kötü demiyorum çoğu insan için pratik ve güzel bir çözüm olmuş eline ve gönlüne sağlık o konuda. Fakat senin yerinde olsam bir kaç aya bir uninovalk alırım ve profesyonelce uygulamaya çalışırım. Elinden geleceği belli çünkü. Hem sonra satarsan değerine satmış olursun. Ve gözünde modelin değeri düşmemiş olur. Umarım yanlış anlamazsın. :smile:
Kullanıcı avatarı
Musa Can ÇİL
GLOBAL MODERATÖR
GLOBAL MODERATÖR

İsim: Musa Can CIL
1/18 Model Sayısı: 66
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 1
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 2740
Musa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yok

İletiYazar: Falcon_X » 18 Oca 2015, 23:37

Musa Can ÇİL yazdı:Öğrenciyken başlamıştım bu hobiye ve modlamaya da aynı zamanda. Ama ilk yaptığım masraftan kaçarak yapılan modifiyeler daha sonra tat vermemeye başladı ve en son yaptığım 1965 Chevrolet Stepside pick up'a kadar olanların hepsini çıkardım elimden. Artık onlarla kazandığım tecrübelerle profesyonel çalışmaya çalışıyorum. Hem modeller daha uzun sürede yapılıyor tadına varılarak. Yani demem o ki uninovalk'ın yerini tutmaz senin yaptığın jant çünkü o orijinal. Seninkine asla kötü demiyorum çoğu insan için pratik ve güzel bir çözüm olmuş eline ve gönlüne sağlık o konuda. Fakat senin yerinde olsam bir kaç aya bir uninovalk alırım ve profesyonelce uygulamaya çalışırım. Elinden geleceği belli çünkü. Hem sonra satarsan değerine satmış olursun. Ve gözünde modelin değeri düşmemiş olur. Umarım yanlış anlamazsın. :smile:

El emeği benim için hazırdan her zaman üstündür :) Modelin değerinin düştüğünü düşünmüyorum eğer işlem yeterince düzgün ve hatasız yapılırsa değeri artar. Bazen koleksiyoner açıdan değilde görsel açıdan bakmak gerekiyor :) Hazır alınan jantı herkes modele uygularsa o zaman ne kıymeti kalır :lol: Modelleri modifiye eden birisi olarak orjinallikten ve hazırdan yana değilim :sapka: Ayrıca ulinovak üretimi jantlarım da vardı 2 set. Gümüş ve altın renklerinde. Ve o 50 dolarlık jantların 10tlden fazla etmeyeceğini gönül rahatlığıyla söylerim. :shake: Alüminyum çember ve plastik bir jant göbeği çünkü. Onlarca tl bütçeyi bu jantlara ayırmaktansa benim gibi 2 tl harcayarak hem zamandan, hemde cüzdandan tasarruf etmek daha çekici geliyor :) Ve görünüş olarak ulinovaktan aşağı kalmadığını düşünüyorum. Saygılar :smile:
Resim
Kullanıcı avatarı
Falcon_X
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İletiYazar: Erdem » 19 Oca 2015, 00:03

Vallahi teknik olarak yazdiklarinizdan (Musa'nin yorumundakiler dahil) bir sey anlamasam da calismani begendim Deniz, tabii ki Musa'nin ve diger tecrubeli uyelerimizin tavsiyeleri de sana yol gosterici olacaktir kanimca. Paylasim icin tesekkurler :good2:
Kullanıcı avatarı
Erdem
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Erdem
1/18 Model Sayısı: 78
1/24 Model Sayısı: 1
1/87 Model Sayısı: 1
- / -- Model Sayısı: 3
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 83
Rep Puani: 4250
Erdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yok

İletiYazar: Musa Can ÇİL » 19 Oca 2015, 00:13

Falcon_X yazdı:
Musa Can ÇİL yazdı:Öğrenciyken başlamıştım bu hobiye ve modlamaya da aynı zamanda. Ama ilk yaptığım masraftan kaçarak yapılan modifiyeler daha sonra tat vermemeye başladı ve en son yaptığım 1965 Chevrolet Stepside pick up'a kadar olanların hepsini çıkardım elimden. Artık onlarla kazandığım tecrübelerle profesyonel çalışmaya çalışıyorum. Hem modeller daha uzun sürede yapılıyor tadına varılarak. Yani demem o ki uninovalk'ın yerini tutmaz senin yaptığın jant çünkü o orijinal. Seninkine asla kötü demiyorum çoğu insan için pratik ve güzel bir çözüm olmuş eline ve gönlüne sağlık o konuda. Fakat senin yerinde olsam bir kaç aya bir uninovalk alırım ve profesyonelce uygulamaya çalışırım. Elinden geleceği belli çünkü. Hem sonra satarsan değerine satmış olursun. Ve gözünde modelin değeri düşmemiş olur. Umarım yanlış anlamazsın. :smile:

El emeği benim için hazırdan her zaman üstündür :) Modelin değerinin düştüğünü düşünmüyorum eğer işlem yeterince düzgün ve hatasız yapılırsa değeri artar. Bazen koleksiyoner açıdan değilde görsel açıdan bakmak gerekiyor :) Hazır alınan jantı herkes modele uygularsa o zaman ne kıymeti kalır :lol: Modelleri modifiye eden birisi olarak orjinallikten ve hazırdan yana değilim :sapka: Ayrıca ulinovak üretimi jantlarım da vardı 2 set. Gümüş ve altın renklerinde. Ve o 50 dolarlık jantların 10tlden fazla etmeyeceğini gönül rahatlığıyla söylerim. :shake: Alüminyum çember ve plastik bir jant göbeği çünkü. Onlarca tl bütçeyi bu jantlara ayırmaktansa benim gibi 2 tl harcayarak hem zamandan, hemde cüzdandan tasarruf etmek daha çekici geliyor :) Ve görünüş olarak ulinovaktan aşağı kalmadığını düşünüyorum. Saygılar :smile:

Dikkatli okursan ben görsel olarak güzel durmuyor demedim Deniz. :smile: ben böyle yapsan daha güzel olur adı olan modellere adı olan parçalar takmış olursun demek istedim. Yüzük aynı işlevi görebilir onda hem fikirim ama bunun aslını bilmek var. "Koleksiyon" parçası olması için dedim. Yoksa yukarıda da yazıyor Deniz'im, " yaptığın iş fikir ve pratiklik açısından güzel demişim zaten.
Sana bir şey anlatayım; "Samsunda üçüncü sınıftaydım. Akvaryumum vardı, bende sürekli şehir dışına çıkıyorum falan balıkları emanet edecek kimse yok. Neyse otomatik yemleme makinelerine bakıyorum çok para geliyor o zaman bana yani o paraya başka bir şey yaparım diye almıyorum. Araştırdım falan yemleme makinesini 2 TL maliyetle yaptım. Gayette işlev görüyordu. Hiç bir sorun çıkarmadı. Neyse son senemde akvaryumu satacağım bir adam geldi almaya. Neyse alıp götürecek her şeyi, bende hediye etmek istedim yemleme makinesini. Adam ne dedi biliyor musun; " Kusura bakma hocam, bu iş zevk işi ve dünya paralar döküyorum. Ben akvaryuma yakışır bütçeme göre marka bir şey alırım, teşekkürler." dedi. :smile:
Benim amacım eleştirmek değil, sadece sendeki arabaların değerli olması için bir öneriydi . Yukardaki adam aslında haklı yani...
Kullanıcı avatarı
Musa Can ÇİL
GLOBAL MODERATÖR
GLOBAL MODERATÖR

İsim: Musa Can CIL
1/18 Model Sayısı: 66
1/24 Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 1
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 2740
Musa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yokMusa Can ÇİL rep puani yok

İletiYazar: Falcon_X » 19 Oca 2015, 00:16

Virtue yazdı:Vallahi teknik olarak yazdiklarinizdan (Musa'nin yorumundakiler dahil) bir sey anlamasam da calismani begendim Deniz, tabii ki Musa'nin ve diger tecrubeli uyelerimizin tavsiyeleri de sana yol gosterici olacaktir kanimca. Paylasim icin tesekkurler :good2:

Teşekkür ederimm sağolun :)

Musa Can ÇİL yazdı:
Falcon_X yazdı:

Dikkatli okursan ben görsel olarak güzel durmuyor demedim Deniz. :smile: ben böyle yapsan daha güzel olur adı olan modellere adı olan parçalar takmış olursun demek istedim. Yüzük aynı işlevi görebilir onda hem fikirim ama bunun aslını bilmek var. "Koleksiyon" parçası olması için dedim. Yoksa yukarıda da yazıyor Deniz'im, " yaptığın iş fikir ve pratiklik açısından güzel demişim zaten.
Sana bir şey anlatayım; "Samsunda üçüncü sınıftaydım. Akvaryumum vardı, bende sürekli şehir dışına çıkıyorum falan balıkları emanet edecek kimse yok. Neyse otomatik yemleme makinelerine bakıyorum çok para geliyor o zaman bana yani o paraya başka bir şey yaparım diye almıyorum. Araştırdım falan yemleme makinesini 2 TL maliyetle yaptım. Gayette işlev görüyordu. Hiç bir sorun çıkarmadı. Neyse son senemde akvaryumu satacağım bir adam geldi almaya. Neyse alıp götürecek her şeyi, bende hediye etmek istedim yemleme makinesini. Adam ne dedi biliyor musun; " Kusura bakma hocam, bu iş zevk işi ve dünya paralar döküyorum. Ben akvaryuma yakışır bütçeme göre marka bir şey alırım, teşekkürler." dedi. :smile:
Benim amacım eleştirmek değil, sadece sendeki arabaların değerli olması için bir öneriydi sadece. Yukardaki adam aslında haklı yani...

Anladım teşekkür ederim :smile:
Resim
Kullanıcı avatarı
Falcon_X
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İletiYazar: Antikacı » 19 Oca 2015, 00:22

Eline emeğine sağlık çok güzel bir çalışma ve fikir aynı zamanda. Teşekkürler bu güzel bilgi için kardeşim . :smile:
Resim
Kullanıcı avatarı
Antikacı
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Ferhat GENÇ
1/18 Model Sayısı: 1
1/24 Model Sayısı: 5
1/32 Model Sayısı: 10
1/43 Model Sayısı: 1
1/87 Model Sayısı: 12
- / -- Model Sayısı: 2
Toplam Model Sayısı: 31
Rep Puani: 195
Antikacı rep puani yok

İletiYazar: Falcon_X » 19 Oca 2015, 00:23

Antikacı yazdı:Eline emeğine sağlık çok güzel bir çalışma ve fikir aynı zamanda. Teşekkürler bu güzel bilgi için kardeşim . :smile:

Umarım yapmak isteyen herkese yardımcı olmuş olurum :) Rica ederimm :smile: :smile:
Resim

mesaj için Falcon_X arkadaşımıza teşekkür edenler:
Antikacı
Kullanıcı avatarı
Falcon_X
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İletiYazar: Falcon_X » 23 Oca 2015, 20:03

Bu yöntemle yaptığım jantın model üzerindeki duruşu =

Resim
Kullanıcı avatarı
Falcon_X
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İletiYazar: Alper GÖÇENER » 23 Oca 2015, 20:16

Ellerine sağlık gayet yaratıcı bir çalışma ama her ne kadar profesyonelce yapılsa dışa doğru çıkıntısı alman tarzı diye tabir edilen bu uygulamaya bir türlü ısınamadım.
Resim
Kullanıcı avatarı
Alper GÖÇENER
GLOBAL MODERATÖR
GLOBAL MODERATÖR

İsim: Alper
1/18 Model Sayısı: 45
1/24 Model Sayısı: 1
1/43 Model Sayısı: 7
Toplam Model Sayısı: 52
Rep Puani: 2015
Alper GÖÇENER rep puani yokAlper GÖÇENER rep puani yokAlper GÖÇENER rep puani yokAlper GÖÇENER rep puani yokAlper GÖÇENER rep puani yokAlper GÖÇENER rep puani yokAlper GÖÇENER rep puani yokAlper GÖÇENER rep puani yokAlper GÖÇENER rep puani yok

İletiYazar: Falcon_X » 23 Oca 2015, 20:25

Alper GÖÇENER yazdı:Ellerine sağlık gayet yaratıcı bir çalışma ama her ne kadar profesyonelce yapılsa dışa doğru çıkıntısı alman tarzı diye tabir edilen bu uygulamaya bir türlü ısınamadım.

Orası düzeltilebilir yani jantla lastiği aynı hizada da yapabilirsiniz bu yöntemde :) :lol: Ben bu şekilde sevdiğim için bu şekilde yaptım ama dediğiniz gibi de olabilir tabiki zevke kalmış :) :sapka:
Resim

Alper GÖÇENER
Kullanıcı avatarı
Falcon_X
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İletiYazar: G.HEPARSLAN » 24 Oca 2015, 19:58

Kırk yıl düşünsem aklıma gelmezdi Deniz.. :lol:
Geliştirilebilir, başarılı ve pratik uygulamalar olmuş, emeğine sağlık.. :handshake:

mesaj için G.HEPARSLAN arkadaşımıza teşekkür edenler:
Falcon_X
Kullanıcı avatarı
G.HEPARSLAN
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Gökhan HEPARSLAN
1/18 Model Sayısı: 107
1/24 Model Sayısı: 11
1/32 Model Sayısı: 38
1/43 Model Sayısı: 135
1/64 Model sayısı: 499
1/72 Model Sayısı: 234
1/87 Model Sayısı: 52
- / -- Model Sayısı: 73
Motorsiklet Model: 15
Toplam Model Sayısı: 1165
Rep Puani: 16811
G.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yok

İletiYazar: Falcon_X » 24 Oca 2015, 20:18

G.HEPARSLAN yazdı:Kırk yıl düşünsem aklıma gelmezdi Deniz.. :lol:
Geliştirilebilir, başarılı ve pratik uygulamalar olmuş, emeğine sağlık.. :handshake:

Valla jantsızlıktan derin düşüncelere daldım abi :whew: tarlası yanmış köylü gibi düşündüm nasıl jant yapabilirim diye sonuç bu oldu :lol: Teşekkür ederim abi sağolasın :grin:
Resim

G.HEPARSLAN
Kullanıcı avatarı
Falcon_X
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE