Modelcilik Ölüyor mu ?

Diecast Modelcilik ve Model Araçlarla Ilgili Herşeyi Bu Başlık Altında Paylaşabilirsiniz...

Yetkili: resatsirin

Modelcilik Ölüyor mu ?

İletiYazar: static_x07 » 09 Haz 2014, 19:09

Merhabalar. Beni bir çok abim ve kardeşim iyi tanır. Sitenin kurulduğu günden bu güne bu forumdayım ve daha öncesinden bir koleksiyonerim. ( koleksiyoner sayılırsam tabi ).

2008-2009 senesinde gördüğüm ilk modeli aldığımdaki heyecanımı hepiniz sizlerde yaşamışsınızdır. Maisto marka Chevrolet belair 1/18 ve 60 TL idi. Ve o günden sonra ardı arkası kesilmeyen bir serüven başladı. Hemen arkasından aldığım Kyosho BMW serisi 110 TL idi.Ayda bir model alıyordum. Gel zaman git zaman bir çok modele sahip oldum. Sene 2010 civarında model fiyatlarında ciddi bir artış oldu. Evet gelirlerimizde de bir artış oldu. Yine model almaya devam ediyorduk 160-170 Tl ye çok güzel modellere sahip olabiliyorduk. Gel zaman git zaman üniversiteye başladım. Öğrenci harçlıklarımızı yine biriktiriyoruz ve yine model alıyoruz. Bu hobi gerçekten bir tutku , bambaşka birşey . Gitgide günümüze gelene kadar bir çok model sahibi oldum. Aldım , sattım veya takasladım. Hepsi bir abilik kardeşlik içindeydi ve hiç bir zaman verdiğimiz modeli sıfır fiyatına satmadık yada almadık. 5-10 tl nin pazarlığını yaptık yine aldık.

Sene 2014 sıfır model fiyatları ortalama 350 - 400 TL nin altında değil.Bu hobiyi yapan insanlarda ultramilyoner insanlar değil. Modelcilikte ne değişti? Hiç birşey . Model kalitesi aynı , model fiyatı çok pahalı.

Facebook üzerindeki satılık takaslı ilanlarına bakıyorum. Satılık bir çok model var. Aslında model değil alıp üzerinde oynanmış ve hurdası çıkmış ( işini düzgünüyle yapanları kesinlikle işin içine katmıyorum ) modellere fahiş fiyatlar isteniyor. Sadece jantı alınıp satılan modeller var . İnanın o modellere bile içim gidiyor. Malum o kadar bir seviyeye geldik ki modelcilikte ! Kendini modelci - koleksiyoner zanneden bir çok insan var ama aslında modelci ve koleksiyoner değiller sadece ticaretçiler. 300 TL ye aldığı modeli 400 e 500 e satıyorlar.

Bir çok arkadaşım ve ya abim çok eminim internete ucuz kaliteli model düşse de koleksiyonuma katsam diyor. Benim gibi !

Lafı fazla uzatmak istemiyorum kendi adıma konuşacağım. Ben öğrenciyim. Benim gelir giderim belli . Hobiye ilk başladığım yıllarda ayda 1 model alırken(yılda 12 model yapar) şuana baktığımızda Yılda 2 model ortalaması ile devam ediyorum. Fiyatlar böyle oldukça ben model almayacağım , alamayacağım. Bu yüzden bu hobiye mecburen ara vermek durumundayım. Eğer bu diecast fiyatlarına bir çözüm gelmezse , ticaret yapanlar ( ölücüler ve ertesi gün satıcılar ) bu hobinin hiç bir getirisi olmayacak. Bu hobi beni kendisinden uzaklaştıracak. Birileri buna ya DUR ! demeli yada birileri için diecast bitmeli.

Kısaca özetlemek istiyorum. Burada Kesinlikle Sıfır model fiyatlarından bahsetmiyorum.Fakat yine bazı satıcılar sıfır model fiyatını uçuruyor ! Kimse bana gelipte doların fiyatı euronun fiyatı bu demesin . Bazı satıcılar modellerine FAHİŞ fiyatlar istiyorlar . Ayrıca 2. elde alum piyasa SERBEST PİYASA oldu . Böyle olunca herkes fiyatları uçuruyor. Birde kimse 'Satıcı bu istediği fiyatı belirler' mantığı ile gelmesin. Bu mantık yüzünden 2. elde bile model fiyatları tavan yaptı. Birde esas konu koleksiyoncunun elindeki modele istediği fiyat. Kısaca SERBEST PİYASA AHLAKSIZLIĞI

Uzun uzun yazdığım yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.

Saygılarımla

Ali NURDOĞAN..
Resim

mesaj için static_x07 teşekkür aldı- 5:
Altug Hamdi, Eray KIVRAK, MertTuğrul, REVOLUTION, Sloger_34
Kullanıcı avatarı
static_x07
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Ali NURDOGAN
1/18 Model Sayısı: 25
1/24 Model Sayısı: 9
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 8
Toplam Model Sayısı: 42
Rep Puani: 830
static_x07 rep puani yokstatic_x07 rep puani yokstatic_x07 rep puani yokstatic_x07 rep puani yok

Re: Modelcilik Ölüyor mu ?

İletiYazar: jeffwaterss » 09 Haz 2014, 21:23

Modelcilik ölmüyor , aksine yurtdışındaki mantıklı fiyatlar uygulayan siteler sayesinde yukselise geciyor bence . Yurt icindeki model satan bir cok kisi ve dukkan serbest piyasayi adam kaziklamak olarak algiladigindan durum boyle sadece . Modelcilik degil de forum yavas yavas kayboluyor gibi geliyor bana , cesitli sosyal paylasim siteleri forumlardan çok daha kolay paylasim yapmayi sagladigindan , forum bayagi durgun görünüyor bana , belki daha kolay fotoğraf ekleme secenegi olsa bu is duzelebilir , saygilarimla
Kullanıcı avatarı
jeffwaterss
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Ilkem TEKIN
1/18 Model Sayısı: 0
1/24 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 281
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 1455
jeffwaterss rep puani yokjeffwaterss rep puani yokjeffwaterss rep puani yokjeffwaterss rep puani yokjeffwaterss rep puani yokjeffwaterss rep puani yok

İletiYazar: egemen » 09 Haz 2014, 22:30

Daha once konu acip koleksiyonuma nasil yon vermem gerektigini sormustum sagolsun arkadaslar yonlendirdi. Elimdeki bircok modeli piyasanin cok altinda fiyatlara sattim hatta bircogu magaza fiyatlarinin yarisina satmama ragmen pazarli yapanlar oldu. Sirf bu yuzden vazgectigim satislar oldu.
Ornegin siteden berent ile alisveris yaptik iyi niyet gercekten belli oluyor.bu iyi niyeti farkedince Elimden geldigince indirim yaptim. Telefonu kapattiktan 15 dk sonra eft hesbimdaydi
Buyuk konusmak istemiyorum ama artik ulkemizdeki suratsiz saticilardan birsey almam. 15 gun beklerim ebay'den alirim

mesaj için egemen arkadaşımıza teşekkür edenler:
Berent TURAN
egemen
FORUM ÜYESİ
FORUM ÜYESİ

İsim: Egemen
1/18 Model Sayısı: 2
1/32 Model Sayısı: 4
1/43 Model Sayısı: 20
Rep Puani: 120
egemen rep puani yok

İletiYazar: madmax » 09 Haz 2014, 23:10

Beyler welly, motormax biriktiren varsa bi gününü istoçta fiyat sormakla geçirsin. İnternet fiyatının yari fiyatına toptan modeller var. Şahsen kredi kartına karşı olduğum halde yurtdışından uygun fiyata model almak için o kartı aldım. İngilteredeki yakınlarima postalıyorum kargoları, toplu olarak geliyo sonra hepsi.
Bence ebay, markplaats gibi siteler kargo dezavantajına rağmen nadir bulunan modeller açısından daha cazip.
Kullanıcı avatarı
madmax
FORUM ÜYESİ
FORUM ÜYESİ

İsim: soner
1/18 Model Sayısı: 22
1/24 Model Sayısı: 19
1/43 Model Sayısı: 110
1/64 Model sayısı: 58
1/72 Model Sayısı: 45
1/87 Model Sayısı: 8
Rep Puani: 55
madmax rep puani yok

İletiYazar: Altug Hamdi » 09 Haz 2014, 23:24

Ali Abi modelciliği yeni bırakmış birisi ve uzun zamandır forumda aktif olmamama rağmen bu konuya bende bir şeyler yazmak ihtiyacı duydum.

Çocukluğumdan beri gelen araba sevdamda yaklaşık 4 yıl önce modelciliğe adım atarak yeni bir sayfa açmış oldum. İlk zamanlar çocuk sayılacak yaştayken foruma üye oldum. Bu forumdaki aile samimiyetini ben başka hiçbir forumda görmedim. Sağ olsunlar o zamanlar abilerim bizlere bu hobiyi çok iyi anlattılar. Zorlandığımız konularda bizlere çok çok yardım ettiler. Buluşmalarda onaramadığımız modellerimizi onaranlar oldu. Hepsine teker teker TEŞEKKÜR ETMEYİ KENDİME BORÇ BİLİRİM :sapka: O zamanlar bir hevesle model alıyordum. Piyasadaki modeller o zaman yeni başlayanlar için çok uygun fiyatlarda satılıyordu. Bizlerin ise hevesi iyice artıyor ve sürekli model alıyorduk. Elime geçen tüm parayı modellere yatırıyordum desem yeridir. Modelleri satarken de ikinciel mantığıyla sıfırdan ucuz fiyatlar yazıyorduk çocuk olmamıza rağmen bunu düşünebiliyorduk. Bir ara ne olduysa model fiyatları tavan yaptı. Bizler buna rağmen yine aynı hevesle model almaya devam ediyorduk. Sonrasında bir modifiye (!) furyası başladı. Bende o zamanlar 14 yaşlarında olmamdan ötürü modifiye edeceğim diye coğu modeli hurdaya çıkardım. Kendi gözüme güzel gelen fakat bir başkası için hurda olan bir çok modelle uğraştım. Zamanla bu modelleri ya yedek parçaya ayırdım yada parça olarak sattım ama şimdi bakıyorum sıfırı 100-150 tl olan modeller modifiye uğruna rezil bir hal alıyor ve 200 tl gibi sıfırından bile fazla paraya satılıyor. 1/24 modeller de iş daha da vahim model boyanıyor orantısız aksesurlar ile süsleniyor(!) 1/18 fiyatına satılıyor. Güzelim modeller mahfedildi oyuncak kategorisine giren araçlara bir iki şey eklenerek model diye satılmaya başladı ( Bu işi ehliyle yapan sanata dönüştüren abilerim ve dostlarım bunu üstüne alınmasın lütfen. Bu işi gerçekten çok iyi yapanlar var.) Ve bu modellerede uçuk fiyatlar yazıldıktan sonra çoğumuzun eski hevesi kalmadı ve artık bir kısım modelciler için modelcilik cidden öldü. Kimimiz tamamen modelciliği bıraktı kimimiz sadece kendi çapında hobisine devam ediyor modellerini bile paylaşmıyor. Bu hobiyi para kazandıran bir sektör olarak görmeye başlayan insanların sayısı arttıkçada bu soğumalar bence devam edecektir. Bu işten elbet para kazanan ekmek yiyenler olacak fakat modelleri hurdaya döndürüp sıfırdan pahalıya satanlar, modellerine uçuk fiyatlar yazanlar olduğu sürece bu hobi bir kısım modelciler için malesef Ölüyor
Jeep Grand Cherokee WJ
Kullanıcı avatarı
Altug Hamdi
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Altug Hamdi
Rep Puani: 1090
Altug Hamdi rep puani yokAltug Hamdi rep puani yokAltug Hamdi rep puani yokAltug Hamdi rep puani yokAltug Hamdi rep puani yok

İletiYazar: static_x07 » 09 Haz 2014, 23:32

Altug Hamdi yazdı:Ali Abi modelciliği yeni bırakmış birisi ve uzun zamandır forumda aktif olmamama rağmen bu konuya bende bir şeyler yazmak ihtiyacı duydum.

Çocukluğumdan beri gelen araba sevdamda yaklaşık 4 yıl önce modelciliğe adım atarak yeni bir sayfa açmış oldum. İlk zamanlar çocuk sayılacak yaştayken foruma üye oldum. Bu forumdaki aile samimiyetini ben başka hiçbir forumda görmedim. Sağ olsunlar o zamanlar abilerim bizlere bu hobiyi çok iyi anlattılar. Zorlandığımız konularda bizlere çok çok yardım ettiler. Buluşmalarda onaramadığımız modellerimizi onaranlar oldu. Hepsine teker teker TEŞEKKÜR ETMEYİ KENDİME BORÇ BİLİRİM :sapka: O zamanlar bir hevesle model alıyordum. Piyasadaki modeller o zaman yeni başlayanlar için çok uygun fiyatlarda satılıyordu. Bizlerin ise hevesi iyice artıyor ve sürekli model alıyorduk. Elime geçen tüm parayı modellere yatırıyordum desem yeridir. Modelleri satarken de ikinciel mantığıyla sıfırdan ucuz fiyatlar yazıyorduk çocuk olmamıza rağmen bunu düşünebiliyorduk. Bir ara ne olduysa model fiyatları tavan yaptı. Bizler buna rağmen yine aynı hevesle model almaya devam ediyorduk. Sonrasında bir modifiye (!) furyası başladı. Bende o zamanlar 14 yaşlarında olmamdan ötürü modifiye edeceğim diye coğu modeli hurdaya çıkardım. Kendi gözüme güzel gelen fakat bir başkası için hurda olan bir çok modelle uğraştım. Zamanla bu modelleri ya yedek parçaya ayırdım yada parça olarak sattım ama şimdi bakıyorum sıfırı 100-150 tl olan modeller modifiye uğruna rezil bir hal alıyor ve 200 tl gibi sıfırından bile fazla paraya satılıyor. 1/24 modeller de iş daha da vahim model boyanıyor orantısız aksesurlar ile süsleniyor(!) 1/18 fiyatına satılıyor. Güzelim modeller mahfedildi oyuncak kategorisine giren araçlara bir iki şey eklenerek model diye satılmaya başladı ( Bu işi ehliyle yapan sanata dönüştüren abilerim ve dostlarım bunu üstüne alınmasın lütfen. Bu işi gerçekten çok iyi yapanlar var.) Ve bu modellerede uçuk fiyatlar yazıldıktan sonra çoğumuzun eski hevesi kalmadı ve artık bir kısım modelciler için modelcilik cidden öldü. Kimimiz tamamen modelciliği bıraktı kimimiz sadece kendi çapında hobisine devam ediyor modellerini bile paylaşmıyor. Bu hobiyi para kazandıran bir sektör olarak görmeye başlayan insanların sayısı arttıkçada bu soğumalar bence devam edecektir. Bu işten elbet para kazanan ekmek yiyenler olacak fakat modelleri hurdaya döndürüp sıfırdan pahalıya satanlar, modellerine uçuk fiyatlar yazanlar olduğu sürece bu hobi bir kısım modelciler için malesef Ölüyor

Kardeşim benim dolaylı olarak anlattığımı sen özetleyerek anlatmışsın . Ellerine sağlık. Sen ne yaşıyorsan ne düşünüyorsan bende seninle aynı mantıktayım. :+1:
Resim

mesaj için static_x07 arkadaşımıza teşekkür edenler:
Altug Hamdi
Kullanıcı avatarı
static_x07
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Ali NURDOGAN
1/18 Model Sayısı: 25
1/24 Model Sayısı: 9
Motorsiklet Model: 8
Toplam Model Sayısı: 42
Rep Puani: 830
static_x07 rep puani yokstatic_x07 rep puani yokstatic_x07 rep puani yokstatic_x07 rep puani yok

İletiYazar: Eray KIVRAK » 10 Haz 2014, 00:17

Ben bu hobiye başladığımda liseye yeni başlamıştım. Bazen bugün okulda tost değilde simit yiyeyimde o istediğim modeli alayım dediğim olmuştu. İşte o fiyatları yazanlar bu duygunun ne olduğunu asla bilemeyecekler. Çünkü o insanlar paranın çok kolay kazanıldığını düşünenler. Ben son mağaza modelimi geçen sene almıştım. Artık tanıdığım, konuştuğum abilerimden, kardeşlerimden model almayı tercih ediyorum.
Resim
Kullanıcı avatarı
Eray KIVRAK
SİTE YÖNETİCİSİ
SİTE YÖNETİCİSİ

İsim: Eray KIVRAK
1/18 Model Sayısı: 36
Rep Puani: 5825
Eray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yok

İletiYazar: BRKCAD » 10 Haz 2014, 09:01

Modelcilik ölmez. Yeter ki içinizde ki otomobil tutkusu devam etsin. İlk bu hobiye 1999 yılı Aralık ayında başladım 1/24 ölçek ile. Ve 2005 yılına 1/24 devam ettim. 30 tane 1/24 topladım. İlk 1/18 modelimi 2000 yılında, ikinciyi ise 2002'de almıştım ve vefatından bir hafta önce babam alıp hediye etmişti ramazan bayramına bir kaç gün kala ve zaten bir hafta sonra ani kalpten vefat etti. Ve 1/18 ölçekli 104 tane arabamın içinde en değerlisidir babamın vefatından bir hafta önce aldığı MOTORMAX ÜRETİMİ BORDO RENKLİ PT CRUISER. 2005 yılında 1/24 ölçeği bıraktım ve resmen 1/18'e geçtim. 2006'da meşhur forum ile tanıştım ve AUTOART, KYOSHO, HW61, CMC, GMP gibi BABA üreticilerin modellerini keşfettim. Ve 2006 dan itibaren kolleksiyonum iyicene şekil aldı. Temam klasik ve güncel Mercedes'ler, klasik Amerikanlar, klasik kaslı Amerikanlar, güncel kaslı Amerikanlar ve beğendiğim bir kaç Avrupa arabanın modeli olarak devam etti ve şu an itibarı ile 104 tane 1/18 ölçekli araba parkım var. CMC üretimi bir arabam yok henüz ki zaten bana hitap etmiyor modelleri. Hitap eden tek modeli Mercedes Uhlenhaught ve SLR McLare, onu da ileri de alırsam alırım.
GMP üretimi arabalar her ne kadar bana hitap etse de almadım. Bir ara denk düşmüştü ama parasal sıkıntılarım vardı kaçtı.
Ben yurt dışından model almıyorum. İstanbulda ki çoğunuzun bildiği, tanıdığı model mağazalarından alış veriş yapıyorum. Ve hepsi ile aram iyidir. Hiç bir sorun yaşamadım bu güne kadar. Fiyatlara gelirsek, Autoart'lar 250 - 300 lira civarında kimi modeli 350 ve üstü rakamlara çıkabiliyor. Ama 2006 - 2007 yıllarında da AA'lar 140 - 160 - 170 civarındaydı ve bir depo benzin ile eş değerdi. Bir depo benzin dediysem 50 litrelik bir depo ile. Şimdi 50 litrelik bir depo 250 liraya doluyorsa bana göre fiyatlar normal aslında. Ve yurt dışında ki kimi model ise burası ile bazen aynı fiyata geliyor ucuz gibi görünse de kargo ücretiydi vs. Birde beklemesi ve hasarlı gelme ihtimali de cabası.
Birde kimi kolleksiyoner uzaklaştı. Kimi evlendi çoluk çocuğa karıştı. Kimi temayı değiştirdi, kimisi de bıraktı. 2011 - 2012 yıllarında bende ara vermiştim. Hatta sıkıntım vardı ve 12 arabamı satmıştım ve içlerinden 6 tanesini tekrar aldım ve 7. araba sattığım araba olup tekrar bana geldi. Bu işler böyle işte. Kimi tema değiştiriyor, kimi resin'e geçiyor. Bu çark böyle devam ediyor. Ama içinde ki otomobil tutkusu bitmediği sürece bu hobi ölmez.

BRKCAD
MİSAFİR ÜYE
MİSAFİR ÜYE

İletiYazar: masato » 10 Haz 2014, 09:19

Bu konu defalarca konuşuldu sanıyorum... Hatta büyük patırtılar da koptu... Kimin mantığı nedir bilemem... Koleksiyon denilen kavram çok geniş bir yelpaze... Kişiden kişiye değişen bir değer... Kimi sevdiği arabalara paha biçemez, kimi pahalı markalara... Bu iş zevk işi ve pahalı bir iş... Model fiyatlarını yurt dışında da izleyecek olursanız liste fiyatları hemen hemen aynı... İndirim işine bir şey diyemiyorum çünkü o firmaların çektikleri stoklarla alakalı aldıkları bonusların sayesinde bu indirimler oluyor. Bir Amerika ile kıyaslama yapmayın... Orada 300 milyon civarı insan vardı en son... Doğal olarak da bu hobi deki insan sayısı fazla... Avrupa'ya bakacak olursanız da orada da durum aynı meşhur siteler kendi ülkelerinde giden modellere göre bir portföy belirliyor. Misal ben amerikan arabalarını seviyorum klasikleri elbette... Bu yüzden onları takip ediyorum. Eğer indirime girerse modeller anca kargosuyla Türkiye deki fiyatların altına geliyor. Satıcılarda bu tarz siteleri takip ediyor elbette. Oradan alacağınız modeli oda hesaplıyor kargosunu koyuyor ve bir miktar üstüne satarak geçimini sağlıyor. Sonuç da mağazadan almak ile kargoyu beklemek arasındaki farkı ve stresi herkes yaşamıştır. Biz hobiciler olarak imkanlarımız çerçevesinde bir şeyler den feragat edip bu sevdaya para harcıyoruz. İnanın bende bazen bir kıyafet beğendiğim de buna vereceğim para ile gider model alırım deyip vazgeçiyorum. Bu hobi böle bir hastalık işte... Ama Türkiye gerçekleri ve bilinçli tüketimin az olmasından dolayı değişmeyecek bir piyasa anlayışı... Yapılacak tek şey sabredip modelleri en uygun fiyatta yakalayıp almak... Bu işte isyankar olmak değilde sabırlı olmak daha çok iş yapar gibi kanaatimce ve fikrimce...
Resim
74 mekan 06 vatan 50,5 özvatan

mesaj için masato arkadaşımıza teşekkür edenler:
tolgatitiz
Kullanıcı avatarı
masato
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: M.Alper ESATOGLU
1/18 Model Sayısı: 65
1/24 Model Sayısı: 1
1/32 Model Sayısı: 2
1/43 Model Sayısı: 1
1/64 Model sayısı: 1
- / -- Model Sayısı: 1
Motorsiklet Model: 13
Toplam Model Sayısı: 84
Rep Puani: 4050
masato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yok

İletiYazar: Erdem » 10 Haz 2014, 12:42

Alper'in belirttiği gibi bu konu daha önceleri tartışılmıştı ve bazı üyeler arasında kırgınlığa da sebep olmuştu hatırladığım kadarıyla. İlk mesaja gelirsek belirli markalara yönelindiğinde öğrenci bütçesini aşar hale geldi bu hobi, doğrudur. Fiyatlar yurtdışında da arttı, genel bir artış eğilimi var; misal ben 3 sene önce 75 dolara GMP bulabiliyorken şimdi o fiyata 6 ayda bir kez, o da şanslıysanız denk gelebilirsiniz. Sadece model değil, yurtdışından kargo fiyatları da arttı; 50 dolardan aşağıya pek kargo yapan yok artık; o da satıcıyı Türkiye'ye göndermeye ikna edebilirseniz (kurunun yanında yaş da yanıyor ve kötü niyetli alıcılar yüzünden satıcılar genelleme yaparak kargo göndermiyorlar) Bu yazdıklarım yurtdışı alışverişi için, yurtiçi mağazalardan veya internet alişveriş sitelerinden uzun zamandır alışveriş yapmadığımdan çok sağlıklı bir yorum yapamıyorum ama serbest piyasaya isyan etmenin de pek anlamı yok zira adı üzerinde: serbest Benim şimdiye kadar tavsiyem hep aynı oldu ve yine değişmeyecek: model alırken iyice araştırın, sabırlı olun (ben sabırsızlık nedeni ile bazı modellerimi oldukça pahalıya aldım) Hobimiz gerçekten bir tutku, çoğumuz başka ihtiyaçlarından feragat edip model alıyor, herkes en uygun fiyata almak ister ama 2-3 sene önceki fiyatlara da döneceğini ummayalım. Sonuçta bence hobi ölmüyor, sadece daha pahalı bir meşgale haline geldi.

mesaj için Erdem teşekkür aldı- 2:
Berent TURAN, tolgatitiz
Kullanıcı avatarı
Erdem
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Erdem
1/18 Model Sayısı: 84
1/24 Model Sayısı: 1
1/87 Model Sayısı: 1
- / -- Model Sayısı: 3
Toplam Model Sayısı: 89
Rep Puani: 4370
Erdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yok

İletiYazar: tolgatitiz » 10 Haz 2014, 19:12

Öncelikle Burak, Alper ve Erdem kardeşlerim, arkadaşlarım yazılması gereken herşeyi yazmış bence.
Nasıl fedakarlıklarla model aldığımızı, modellerin bizler için taşıdığı manevi değerleri belirtmişler. Bu tutkunun nasıl içimize işlediğini de.

Bende şunları ekleyeyim. Ben öyle parasının hesabını bilmeyen birisi değilim, aksine saya saya hesap yapa yapa geçer hayatım. Çeşitli zamanlarda -bazı- satıcılarda acımasız fiyatları gördüğümüzde oldu. Dertlendik, şikayet ettik çok konuştuk bunları.

Kardeşlerim "Fındık fıstık parası ile maymun beslenir" Çok elit, özel bir zevkimiz var, ve tabi ki bunun da bir bedeli olacaktır. 1998'den bu yana model alıyorum, görmediğim marka, ölçek kalmadı. 2009 miladım oldu, 200'e yakın mümkün olan en iyi parçalarla oluşturulmuş bir koleksiyonu bozup, benim tabirimle "hak dinine döndüm :lol: " (American HotRod & Muscle Cars)

Eray kardeşimin çok güzel yazdığı gibi, "-bu gün okulda tost almayayım, simitle idare edeyim" dediğiniz gün, bu ateş, bu hastalık içinize düşmüştür. Artık paranın önemi yoktur. Tabi ki yaşamsal ihtiyaçlarımızı karşıladıktan sonra, mesela ben oğlumun, eşimin refahından hiç bir şey eksiltmemeye çalışırım. Ama ben 3 yıl aynı pantolonu, gömleği giyebilirim. Benim modellerim var çünkü.

Bu tutku ölmez, kişisel olarak yavaşlayabilirsiniz, bir süre model almayabilirsiniz, ama bir gün herşeye yeniden başlarsınız.
Birde arkadaşlarım da belirtmişler. "Sabır" çok önemlidir koleksiyonculukta, "Koleksiyonculuğun %80'i bilgidir" derler "üstad"lar. Kalan %20'side sabır dır. Koleksiyonculuğa başlayıp, pek çok şeyi öğrenip, modeller alıp, sonra da kızıp, küsüp bu işi "terk etmek" öyle 17, bilemedin 20 yaşında başarılabilecek şeyler değildir.
Resim

mesaj için tolgatitiz teşekkür aldı- 3:
Eray KIVRAK, Erdem, REVOLUTION
Kullanıcı avatarı
tolgatitiz
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Tolga Titiz
1/18 Model Sayısı: 90
1/64 Model sayısı: 166
Motorsiklet Model: 24
Toplam Model Sayısı: 280
Rep Puani: 690
tolgatitiz rep puani yoktolgatitiz rep puani yoktolgatitiz rep puani yok

İletiYazar: Bülent Aydoğan » 10 Haz 2014, 19:27

Bana lükslerimi verin gereksinimlerim olmadan da yaşarım :) demişiz o yüzden ölçekli modelciliği sevmişsen bu bitmez.. bir yerden kapatırsın başka yerden açığa çıkar..
Resim

mesaj için Bülent Aydoğan arkadaşımıza teşekkür edenler:
REVOLUTION
Kullanıcı avatarı
Bülent Aydoğan
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: bülent
1/18 Model Sayısı: 30
1/24 Model Sayısı: 4
1/43 Model Sayısı: 9
1/64 Model sayısı: 2
1/72 Model Sayısı: 17
- / -- Model Sayısı: 5
Motorsiklet Model: 12
Toplam Model Sayısı: 79
Rep Puani: 2829
Bülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yok

İletiYazar: yabaroz » 11 Haz 2014, 00:04

Model buradaki mağazada 230 euro fiyat etiketine sahip.Modelissimo'da ise bu fiyat 80 euro.

Resim

Limitli,oldukça tatminkar bir model ama benim sorum şu,150 euroluk fazladan fiyat nereden geliyor? 450 TL gibi bir fiyat yapıyor bu,yanı ben yaklaşık 250TLye alacağım bir modele neden 450 TL fazla vereyim?

Ben 2buçuk senedir model almadım,100'ün üstünde 1/18 modelim vardı şuan 40lara indi.Mesela yakın tarihten örnek vereyim,geçen hafta mor e34 m5 aldım.Nakit indirimiyle model 280 TL'ye geliyor.Model otto'nun sitesinde 45 euro.Bugünün parasıyla 126TL.Fazladan 154 TL vermiş oluyorum,hadi bunun içinde kargosu da var oyu var buyu var vergisi var falan da filanda derken otomobil vergisi veriyormuş gibi hissediyorum kendimi.
En son yabaroz tarafından, 09 Şub 2017, 19:53 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Resim
berkeyabar.blogspot.com

mesaj için yabaroz arkadaşımıza teşekkür edenler:
REVOLUTION
Kullanıcı avatarı
yabaroz
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Ozan Berke Yabar
Rep Puani: 2225
yabaroz rep puani yokyabaroz rep puani yokyabaroz rep puani yokyabaroz rep puani yokyabaroz rep puani yokyabaroz rep puani yokyabaroz rep puani yokyabaroz rep puani yokyabaroz rep puani yok

Sonraki

Diecast Genel

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir