POMA TOMA'ya Karşı (1/87)

Satın Aldığınız Veya Kendi Yaptığınız Dioramaları Bu Başlık Altında Paylaşabilirsiniz...

Yetkili: tolgatitiz

POMA TOMA'ya Karşı (1/87)

İletiYazar: Korkut Varol » 28 Arl 2013, 04:01

Merhaba arkadaşlar,
Bunu yaparken yayınlamadım, bitmiş halde sürpriz olsun istedim.
Yapıma Ekim ortasında başladım, yeni bitti.
---------------------------------------------------
"Gezi Parkı Olayları" sırasında; 4 Haziran 2013 akşamı Başbakanlık Ofisi çevresinde barikat kuran polisle göstericiler arasında sabaha kadar yaşanan çatışmalar sırasında, Beşiktaş taraftar grubu Çarşı'nın bir kepçe operatörünü de yanlarına alarak TOMA'lara doğru sürmesinin ardından, sosyal medyada TOMA'ya (Toplum Olaylarına Müdahale Aracı) atıfta bulunularak kepçeye POMA (Polis Olaylarına Müdahale Aracı) adı verildi.

Diorama, o gece çekilen bir fotoğraf üzerine yapılmıştır.
Resim
----------------------------------------------------
Öncelikle uygun modelleri bulmam gerekiyordu. TOMA'ların imalatında Mercedes Atego kullanılmakta olduğundan, en uygun olarak SIKU'nun itfaiye aracını aldım. Gerçi TOMA'ya çevrildikten sonra kebin pek önemi kalmıyor ama maksat aslına uygun olsun... Kepçe için de, eylemde kullanılan Sumitomo SH290'ın hazır modeli yoktu, şekil olarak benzer bir tane bulup sipariş verdim. Ancak, her ikisi de 1/87 olmasına rağmen kepçe çok iri kaldı. Sonuç: Kepçe sıfırdan yapılacak...
1/87 figürleri de kepçe ile beraber Çin'den sipariş verdim. Üstünkörü boyanmışlar, kullanılacak olanlar tekrar boyanacak.

Resim

İşe TOMA'dan başladım, kamyonu parçaladım.

Resim

Şasi ve gövdeyi TOMA'nın dingil mesafesine denk gelecek şekilde keserek fazlalıkları attım (soldaki küçük parçalar).

Resim

Gövde parçalarını gönyede kalmasına dikkat ederek epoksi ile yapıştırdım.

Resim

********************************************************************************

Gövde ve şasinin kısaldıktan sonra birleşmiş hali.

Resim

Diğer yandan kepçeyi de parçalayıp dağıttım. Operatör kabinini aynen, şasi ve paletleri kesip kullanabileceğimi düşündüm. Diğer parçalar işe yaramıyordu.

Resim

Figürlerden birini ısıtarak kabinde oturur şekle getirdim ve kabine yerleştirdim.

Resim

Şasiyi hem enden hem boydan kısaltmam gerekti. Resimde görüldüğü gibi kestim, palet yatakları boydan kısaldı ama şasiyi enden kısaltmak için araya balsadan blok yapıp koymam gerekti.

Resim

Üst gövdeyi balsa levhalardan kesip hazırladım, macunladım.

Resim

Tekrar TOMA'ya döndüm. Pirinç levhadan arka tarafı hazırladım.

Resim

Arka kısmın uygunluk kontrolünü yaptıktan sonra plastik levhalardan arka çamurlukları ve balsadan da tepe nozulun olduğu çıkıntıyı yaptım, epoksi ile yapıştırdım.

Resim

Buldozer levhasını da plastikten şekillendirdim.

Resim

Macunlayıp astarladım, ön koruma zırhını da plastik levhadan yaptım.

Resim

Tekrar kepçeye döndüm, teknik broşüründen yaptığım ölçekli çizimlere göre kolları balsadan kestim, üst ve altına plastik levhadan parça yapıştırdım. Silindir braketlerini pirinç levhadan kesip balsaya japon ile beraber gömdüm.

Resim

Silindirleri plastik borudan, piston ve burçlarını pirinç tel ve borudan lehimleyerek hazırladım. Chrome silver metalizer boya ile metal efekti verdim.

Resim

Kepçe kısmı için pirinç levhadan açınım kestim. Ancak yan tarafları lehimlemekte sorunlar yaşadım.

Resim

Yan yüzeyleri kesilmiş açınımdan yapmak yerine kaba kesilmiş levhaya lehimledikten sonra kenar boyunca makasla kesip eğe ile tesviye yaptım. En son olarak yataklama kulaklarını lehimledim.

Resim

Balsadan yaptığım üst gövdeyi, yapışkanlı alüminyum kanal bandı ile kapladım, üstüne panel çizgilerini işledim. Palet lastiklerini de yeni boya göre kısalttım, tel zımba ile uçlarını tutturdum.

Resim

Kolların yapımına devam ettim. Hidrolik hatları telden şekillendirdim ve japon ile kolun üstüne yapıştırdım.

Resim

Kolun boyanmış hali. Kaidesini pirinç levhalardan, kepçe ufak mekanizma kollarını 2 mm lehim telini ezerek yaptığım parçalardan oluşturdum. Yataklama pimi olarak yine lehim tellerinden faydalandım. Her ne kadar mekanizma hareketli olsa bile, diorama üstünde sabitlenecek.

Resim

Üst gövdeyi boyadım.

Resim

TOMA'yı da boyadım, hazırladığım decalleri her iki modele de uyguladım.

Resim

Kepçeye Tamiya pasteller ile kurumuş çamur efekti yaptım. Paletler lastik olduğu için boyalar tutunmuyordu, o sebeple paletlerin üstünü yapışkanlı alüminyum kanal bandı ile kapladım, boyayı onun üstüne uyguladım.

Resim

Gaz kapsüllerine karşı siper olarak kullanılan şemsiyenin dışını ve içini düz ve ters baskı olaraak hazırlayıp kağıda bastım. İç içe birbirine yapıştırdım, içten dış tarafın görünümünü andırsın diye beyaz toz boya atıp görüntüyü silikleştirdim. Şemsiye sapı için topluiğne kullandım.

Resim

Paletlerin pisletilme işlemini de bitirdim, şasi ve gövdeyi birbirine epoksi ile yapıştırdım, kabin önüne tel kafes hazırlayıp yapıştırdım.

Resim

Gövde üstüne insanları yerleştirmeğe şemsiye tutan adam ile başladım.

Resim

..... bunu diğer insan figürleri takip etti. Bazılarının ağız ve burunlarını örten beyaz maskeleri de boya ile yaptım.

Resim

Kepçenin bitmiş hali...

Resim

TOMA'nın bitmiş hali. Pek belli olmuyor ama içinde iki kişi oturmakta...

Resim

Bu fotoğrafın nerede çekildiğini bulmak biraz zaman aldı. Google Earth ve Yandex fotoğraflarından yeri tespit ettim. Çok yer kaplamayacak kadar bir alanı ölçekleyip yerleşim yaptım. Sol tarafta turuncu çerçeve, dioramanın yapılacağı alanı belirlemekte. Sağ tarafta ise diorama tabanına yerleştirilecek refüj ve şerit çizimleri görülmekte.

Resim

Kullanacağım işaret levhalarını bilgisayarda hazırlayıp ölçekli olarak bastım. Kağıdın arkasını boyama sorunum olmasın diye tabela arkalarını da bilgisayarda hazırlayıp bastım, katlanıp birbiri üstüne yapıştırılınca önlü-arkalı tabela oluşmakta.

Resim

Kontrplaktan kestiğim tabanın üstüne 2000 no. zımpara kağıdı yapıştırdım ve önce asfalt tonunda boyadım. Sonra, arkası yapışkanlı A4 kağıtlara refüj ve şeritleri basıp boyama maskesi hazırladım, bu maske ile beyaz şeritleri yola uyguladım.

Resim

Orta refüjleri 2 mm balsadan kestim, macunlayıp beton tonunda boyadım. Sonra bunları tabana yapıştırdım. Direk, tabela vs. yerleri önceden delmiştim.

Resim

Büyük yönlendirme levhasını kare pirinç profilden lehimleyerek yaptım. Alt tarafta vida dişi açtım, tabana alttan vida ile sabitlenecek. Plastik parçalardan taban kaide ve desteklerini hazırladım, levha desteklerini de üst kola lehimledikten sonra boyadım ve levhaları yapıştırdım.

Resim

Bordür taşlarını 2 mm plastik levhadan şerit keserek hazırladım. Özellikle dümdüz kesmedim ki, taşlar arasında olan seviye farklılıkları biraz ortaya çıksın. Bir grup taşı sarıya boyadım, sıra ile beyaz-sarı olarak dizmeğe başladım.

Resim

Bordür taşları döşenmiş ve büyük yönlendirme levhası dikilmiş hali.

Resim

Trafik levhasınıngövdesini plastikten şekillendirdim. Ön yüzünü bilgisayarda çizip bastım, ışık kısımlarına Bondic ile şeffaf kabartma uyguladım. Işık şapkalarını pipetten kestim, uçmasın diye yapışkanlı alüminyum bant arkasına yapıştırarak boyadım ve sonramontajı yaptım. EDS ikaz tabelasını da ekleyip yerine yapıştırdım.

Resim

Aydınlatma direği ile Mobese kamera direklerini de plastik çubuklardan yaptım. En üst bölümleri çelik teldendir. Sokak lamba camını yine Bondic kullanarak yaptım. Sonra alüminyum metalizer boya ile boyadım.

Resim

Direk ve tabelalar yerine yerleşmiş durumda...

Resim

POMA ve TOMA yı tabanda konuşlandırıp epoksi ile yapıştırdım. Daha sonra asfaltın üzerini airbrush ile biraz pislettim, tozladım, vs.

Resim

Siper olarak tutulan tenteyi yapmak için de telden oluşturduğum iskeletin üstüne kağıt peçeteden kestiğim bir parçayı yapıştırdım.

Resim

********************************************************************************

Yoldaki ezik, dağınık çitler için Preiser ve Faller'in 1/87 ölçekli setlerinden faydalandım.
...Ve bitmiş resimler...

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

*********************************************************************************

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Resim
Resim
Resim
Resim

Kullanıcı avatarı
Korkut Varol
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Korkut Varol
1/18 Model Sayısı: 3
1/24 Model Sayısı: 69
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 14
1/64 Model sayısı: 15
1/72 Model Sayısı: 1
1/87 Model Sayısı: 5
- / -- Model Sayısı: 1
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 166
Rep Puani: 1375
Korkut Varol rep puani yokKorkut Varol rep puani yokKorkut Varol rep puani yokKorkut Varol rep puani yokKorkut Varol rep puani yokKorkut Varol rep puani yok

Re: POMA TOMA'ya Karşı (1/87)

İletiYazar: Kenan Şavklı » 28 Arl 2013, 04:15

Diyecek yok! Yine elerinize aklınıza-fikrinize sağlık, tarifsiz bir iş.
Resim

mesaj için Kenan Şavklı arkadaşımıza teşekkür edenler:
Korkut Varol
Kullanıcı avatarı
Kenan Şavklı
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: kenan savkli
1/18 Model Sayısı: 0
1/24 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 9113
Kenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yok

İletiYazar: Cadillac » 28 Arl 2013, 07:20

Hayran kaldım. Her yönüyle etkileyici.

mesaj için Cadillac arkadaşımıza teşekkür edenler:
Korkut Varol
Kullanıcı avatarı
Cadillac
FORUM ÜYESİ
FORUM ÜYESİ

İsim: Selim
Rep Puani: 5
Cadillac rep puani yok

İletiYazar: chrono » 28 Arl 2013, 09:07

Poma efsanesini ölümsüzleştirmişsiniz elinize sağlık.
Uygulamalar diorama muhteşem...

mesaj için chrono teşekkür aldı- 2:
Korkut Varol, tolgatitiz
Kullanıcı avatarı
chrono
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Güney
1/18 Model Sayısı: 80
1/43 Model Sayısı: 3
Motorsiklet Model: 16
Rep Puani: 3740
chrono rep puani yokchrono rep puani yokchrono rep puani yokchrono rep puani yokchrono rep puani yokchrono rep puani yokchrono rep puani yokchrono rep puani yokchrono rep puani yokchrono rep puani yokchrono rep puani yokchrono rep puani yokchrono rep puani yokchrono rep puani yokchrono rep puani yok

İletiYazar: Nusret Karakaya » 28 Arl 2013, 09:09

Korkut abi valla ne diyeceğimi bilemedim. Şapka çıkarılacak bir çalışmaya imza atmışsın. :sapka:
Resim

Oo________oO

SATILIK 1/24 MODELLER İÇİN:
>>>>> viewtopic.php?f=11&t=23842&p=349061#p349061 <<<<<

mesaj için Nusret Karakaya arkadaşımıza teşekkür edenler:
Korkut Varol
Kullanıcı avatarı
Nusret Karakaya
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Nusret KARAKAYA
1/18 Model Sayısı: 3
1/24 Model Sayısı: 24
1/43 Model Sayısı: 2
1/64 Model sayısı: 5
Toplam Model Sayısı: 32
Rep Puani: 200
Nusret Karakaya rep puani yok

İletiYazar: dogankeles » 28 Arl 2013, 09:13

Mükemmel olmuş resmen, harika bir çalışma

mesaj için dogankeles arkadaşımıza teşekkür edenler:
Korkut Varol
Kullanıcı avatarı
dogankeles
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Dogan KELES
1/18 Model Sayısı: 30
1/43 Model Sayısı: 30
Toplam Model Sayısı: 60
Rep Puani: 945
dogankeles rep puani yokdogankeles rep puani yokdogankeles rep puani yokdogankeles rep puani yok

İletiYazar: KADIHAN » 28 Arl 2013, 09:39

Korkut abi şuana kadar gördüğüm dioramalar içerisinde "en anlamlı ve engüzel" olanlardan birisidir :smile: Tek kelimeyle şaheser olmuş :talk:

Kurgu, canlandırma üst seviyede! Elinize emeğinize sağlık :bravo: :bravo: :sapka: :syg:

KADIHAN
MİSAFİR ÜYE
MİSAFİR ÜYE

İletiYazar: MAKOSHARK » 28 Arl 2013, 09:47

Korkut Abi harikasın.. :smile: :smile: :smile: :smile: :smile: :smile:
Resim

mesaj için MAKOSHARK arkadaşımıza teşekkür edenler:
Korkut Varol
Kullanıcı avatarı
MAKOSHARK
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Deniz ÇAGLIYAN
1/18 Model Sayısı: 851
1/24 Model Sayısı: 4
Toplam Model Sayısı: 855
Rep Puani: 11586
MAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yok

İletiYazar: Emre E. » 28 Arl 2013, 09:48

Korkut Abi,

Çok fazla yazarak meşgul etmek istemiyorum. :sapka:

Lütfen, teşekkürlerimi kabul edin, harika olmuş, tek kelime ile. :sapka:

Müsadenizle, linki sosyal medyada paylaşıyorum Abi. :angel:

mesaj için Emre E. arkadaşımıza teşekkür edenler:
Korkut Varol
Kullanıcı avatarı
Emre E.
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Emre
1/18 Model Sayısı: 118
Toplam Model Sayısı: 118
Rep Puani: 19150
Emre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yok

İletiYazar: Berent TURAN » 28 Arl 2013, 09:49

Konuyu soluksuz bir şekilde okudum. Harika bir çalışma olmuş. Elinize emeğinize sağlık..

mesaj için Berent TURAN arkadaşımıza teşekkür edenler:
Korkut Varol
Kullanıcı avatarı
Berent TURAN
GLOBAL MODERATÖR
GLOBAL MODERATÖR

İsim: Berent TURAN
1/18 Model Sayısı: 46
Rep Puani: 2660
Berent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yokBerent TURAN rep puani yok

İletiYazar: corelli » 28 Arl 2013, 10:07

Elinize sağlık üstadım. Çok anlamlı aynı zamanda da muazzam bir diorama. İlk kareden son kareye kadar nefesimi tutarak izledim. :sapka:
Resim

mesaj için corelli arkadaşımıza teşekkür edenler:
Korkut Varol
Kullanıcı avatarı
corelli
E-Dergisd
E-Dergisd

İsim: Harun Ergenç
Rep Puani: 410
corelli rep puani yokcorelli rep puani yok

İletiYazar: EmirAyaz » 28 Arl 2013, 10:13

Muhteşem olmuş gerçekten, tek tek inceledim fotoğrafları hem fikir hemde emeğiniz gerçekten muazzam. Elinize sağlık.
Resim

mesaj için EmirAyaz arkadaşımıza teşekkür edenler:
Korkut Varol
EmirAyaz
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Emir AYAZ
1/18 Model Sayısı: 1
1/24 Model Sayısı: 2
1/32 Model Sayısı: 5
1/43 Model Sayısı: 29
1/72 Model Sayısı: 1
- / -- Model Sayısı: 17
Toplam Model Sayısı: 55
Rep Puani: 190
EmirAyaz rep puani yok

İletiYazar: gokhan derli » 28 Arl 2013, 10:27

Fevkaladenin fevkinde, hayranlıkla izledim.. Olsa olsa araçlar benzemiştir dedim, ama o anki durumu, atmosferi bize yaşattınız.. Biber gazı hariç.:D Ellerinize emeklerinize sağlık..
Resim

mesaj için gokhan derli arkadaşımıza teşekkür edenler:
Korkut Varol
Kullanıcı avatarı
gokhan derli
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Gökhan
Toplam Model Sayısı: 1590
Rep Puani: 3930
gokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yokgokhan derli rep puani yok

Sonraki

Diorama Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir