VPAF MIG-21PF(FISHBED) D ve MIG-21 PFM (FISHBED)F

Yetkili: cemo-cemo, Predator, vtgurol, camorenesi

VPAF MIG-21PF(FISHBED) D ve MIG-21 PFM (FISHBED)F

İletiYazar: Predator » 05 Eyl 2013, 21:57

MiG-21 Sovyetler Birliği'nde Mikoyan Gurevich Tasarım Bürosu tarafından tasarlanan ve üretilen süpersonik (sesten hızlı) jet avcı/önleyici uçağıdır.
Uçağın görünüşünün bu ünlü Rus telli müzik aletine benzerliği sebebiyle "balalayka" takma ismini almıştır. Polonyalı (Leh) pilotlar tarafından da gövde şeklinden dolayı ołówek (kalem) olarak isimlendirilmiştir. İlk versiyonları ikinci nesil jet avcı uçağı olarak nitelense de sonraki versiyonları üçüncü nesil jet avcı uçağı olarak kabul edilir. MiG-21, dört kıtada ellinin üzerinde ülke tarafından uçurulmuştur ve ilk uçuşunun üzerinden yarım yüzyıldan fazla süre geçmesine rağmen hala bazı ülkelerde hizmet vermektedir. Bu savaş uçağı, havacılık tarihinin en çok üretilen süpersonik jet uçağı, Kore Savaşı'ndan bu yana en çok üretilen savaş uçağı ve bütün versiyonlarda 1959'dan 1985'e kadar en uzun üretim süresine sahip savaş uçağı olmak üzere bir dizi modern havacılık rekorunu elinde bulundurmaktadır. Her tipten 11,496 adet MiG-21 üretilmiştir.
Genel bilgilerden sonra gelelim bu uçağın ve onu kullanan pilotunun hikayesine

Nguyen Van Coc(Vietnam Aces Fighter Pilot)-(Vietnam As Avcı Pilotu)

1943 Doğumlu olan Nguyen Van Coc Vietnam'ın Fransız ve İngiliz sömürge bölgesi olan Çinhindi de doğmuştur henüz 5 yaşındayken komünist babası ve amcası Fransızlar tarafından öldürülür.Annesi bu olaylar üzerine Fransızlar ile daha fazla sorun yaşamamak için onu yanına alarak Chu hava üssüne yakın bir yerde hayatlarının geri kalanını geçirecek yere taşınır.
1961 yılında Vietnam Halk Hava Kuvvetlerine (Bundan sonra VPAF olarak bahsedeceğim)gönüllü olarak katılır ve 4 yıl eğitim görmek üzere Sovyetler Birliğine gider. Burada 120 kursiyerden sadece 7 si mezun olur ve Mig-17 pilotu olarak mezun olanlardan biri de Nguyen Van Coc'tur.
Kısa bir süre VPAF' ta 921 Red Star(Kızıl Yıldız) savaşçı alayında görev yapar ancak eğitim için tekrar Sovyetler Birliği'ne geri döner.Burada Mig-21 eğitimi alır. 1965 yılında ABD'nin hava operasyonu başlar.Şimdi anlatacağım kısım daha önce USAF First Mig-Killer F-4C başlığında anlattığım olay ile kesişir.ABD Hava kuvvetleri taktik olarak F-4'leri hem yükseklik hem hız hem angajman hem de radyo telsiz frekansları ile sanki F-105'ler ile uçuyormuş havası yaratmışlardı 1967 yılında o tuzağa düşen pilotlardan biriydi Nguyen Van Coc .Çünkü F-105 ler o dönem için avcı-bombardıman sınıfındaydı ve ağırlık olarak yer hedefleri için kullanılan bombalar taşırlardı ancak F-4'ler direk avcı sınıfındaydı ve havadan havaya çatışma için dizayn edilip hazırlanmışlardı.Vietnam hava kuvvetlerinin kaybı büyük olmuştu ve ABD ilk Mig-17 sini düşürmüştü.Bu tuzaktan sağ çıkan 5 pilottan biri olmuştur Nguyen Van Coc.
Gelelim Nguyen Van Coc hava zaferlerine ;Nguyen Van Coc tüm hedeflerini ısı güdümlü havadan havaya bir füze olan R-3S Atoll füze ile vurmuştur. 1969 yılına kadar toplamda 9 adet ABD uçağı düşürmüştür her biri için madalya almıştır ancak ABD bunların 7'sini kabul eder.
Kornolojik olarak bakarsak;
1967 Kasım ve Aralık'ta bir adet F-4 ve bir adet F-105D olmak üzere ABD kayıpları vardır ancak ABD tarafından doğrulanmamıştır.
30 Nisan 1967'da bir adet F-105D
23 Ağustos 1967'de bir adet F-4D Pilot Binbaşı Charles R.Tyler yakalanır.Yüzbaşı Sittnerhoff öldürülür.
9 Ekim 1967'de bir adet F-105D
18 Kasım 1967'de bir adetF-105F
20 Kasım 1967'de bir adet F-105D
3 Şubat 1968'de bir adet F-102A
23 Şubat 1968'de bir adet F-4D


7 Mayıs 1968 tarihinde VPAF 921 Red Star Hava Alayı , ABD bombardımanını durdurmak ve karşılık vermek için Tho Xuan Hava Üssü doğru 3 adet VPAF Mig-21'i ile uçuyordu.Bu operasyon Dang Ngoc Ngu , Nguyen Van Minh ve Nguyen Van Coc tarafından yönetiliyordu.Ancak VPAF ile yer -hava savunma sistemleri arasındaki koordine eksikliğinden dolayı VPAF'a ait bu Mig'leri ABD uçağı sanan hava savunma topçuları uçaksavar topları ile kendi uçaklarına ateş eder.Bunun üzerine dakikalar sonra Nguyen Van Minh ateşin ABD uçaklarından geldiğini sanıp yakıt tankını bırakarak hücuma geçer çok geçmeden ateşin kendi taraflarından geldiği görür ve saldırıdan vazgeçer.
Daha sonra Nguyen Van Coc ve Dang Ngoc Ngu Vietnam'ın Vinh bölgesi semalarında uçar ABD donanmasına ait düşman uçaklarının deniz tarafından geldiğini tespit ederler. Karşılarında USS Enterprise uçak gemisinden havalanan 5 adet F-4B vardır.ABD donanması bu Mig'leri ekarte etmek için bünyesinde bulunan adı EKA-3A'yı (Elektronik harp sistemi olan ECM(Elektro Manyetik Bozucular ve Jammerları kullanır) amaç iletişimi kesip radarları bozmaktır ancak başarısız olurlar.Akabinde 2 adet F-4B it dalaşına girer ve 2 adet AIM-7 Sparrow(Yarı aktif radar güdümlü bir füzedir) ateşler ancak 2 side hedefi kaçırır.Bunun üzerine Dang Ngoc Ngu bu uçakların 5 km ilerde olduğunu hesaplar ancak uygun bir atış poziyonu alamadığından takibi bırakır.Nguyen Van Coc'da Dang Ngoc Ngu 'un hemen arkasındadır ve yakıtı az olduğundan o da takibi bırakmak ve üsse geri dönmek ister ancak Nguyen Van Coc önündeki 2500 metre yükseklikteki F-4B yi farketmesiyle fikrini hemen değiştirir ve angajmana girer denize doğru gitmekte olan F-4B ye 2 adet R-3S Atoll füzesi atar ve F-4B alevler içinde denize gömülür.Bu olay VPAF'ın 4 cü askeri bölge hava sahasındaki ilk zaferidir.F-4B pilotu ve radar subayı atlayarak kurtulurlar.Bu kayıp ABD tarafından da onaylanır.
VPAF tüm bunlardan sonra onun savaş deneyimlerinden faydalanmak ve yeni pilotlara tecrübelerini aktarması için onu eğitmen olarak operasyonel görevlerin başına getirirler.O dönem eğittiği pilotlardan biri olan Nguyen Duc Soat 1972 yılında 6 adet uçak düşürmüştür.Bunlar;

23 Mayıs 1972'de 1 adet NAVY A-7B Corsair Pilot Barrett (Canon ile düşürmüştür)
24 Haziran 1972, bir adet USAF F-4E (seri numarası 68-0315, 421 Taktik Taktik Avcı Filosu, Pilot Grant, Radar Subayı Beekman);
27 Haziran 1972, bir adet USAF F-4E (seri numarası 67-0248, yılında 308 Taktik Avcı Filosu, Pilot Cerak, Radar Subayı Dingee);
30 Temmuz 1972, bir adet USAF F-4D (seri numarası 66-7597, 523 Taktik Avcı Filosu, Pilot Brooks, Radar Subayı McAdams);
26 Ağustos 1972, bir adet USMC F-4J (seri numarası 155811, VMFA-232, Pilot Cordova, RIO Sınırları);
12 Ekim 1972, bir adet USAF F-4E (Pilot Young, Radar Subayı Brunson).

Nguyen Duc Soat halen VPAF'ta General rütbesi ile görev yapmaktadır.


Nguyen Van Coc Vietnam savaşında her iki taraf içinde en fazla uçak düşüren(9 adet) pilot olmuştur.Genel toplamda VPAF'lı pilotlar ABD'li pilotlara büyük üstünlük sağlamıştır.
Sıralamak gerekirse;

Nguyễn Văn Cốc North Vietnam North Vietnam Air Force 9
Mai Văn Cường North Vietnam North Vietnam Air Force 8
Nguyễn Hồng Nhị North Vietnam North Vietnam Air Force 8
Phạm Thanh Ngân North Vietnam North Vietnam Air Force 8
Đặng Ngọc Ngự North Vietnam North Vietnam Air Force 7
Nguyễn Văn Bảy North Vietnam North Vietnam Air Force 7
Lê Hải North Vietnam North Vietnam Air Force 6
Lê Thanh Đạo North Vietnam North Vietnam Air Force 6
Lưu Huy Chao North Vietnam North Vietnam Air Force 6
Nguyễn Đăng Kỉnh North Vietnam North Vietnam Air Force 6
Nguyễn Đức Soát North Vietnam North Vietnam Air Force 6
Nguyễn Ngọc Độ North Vietnam North Vietnam Air Force 6
Nguyễn Nhật Chiêu North Vietnam North Vietnam Air Force 6
Nguyễn Tiến Sâm North Vietnam North Vietnam Air Force 6
Vũ Ngọc Đỉnh North Vietnam North Vietnam Air Force 6
Nguyễn Văn Nghĩa North Vietnam North Vietnam Air Force 5
Capt. Charles B. "Chuck" DeBellevue United States United States Air Force 6
LT Randall "Duke" Cunningham United StatesUnited States Navy 5
LTJG William P. Driscoll United StatesUnited State Navy 5
Capt. Steve Ritchie United States United State Air Force 5
Capt. Jeff Feinstein United States United State Air Force 5

Savaştan sonra Nguyen Van Coc VPAF'tan sağlık sebebleri ile 2002 yılında Başmüfettiş rütbesi ile emekli olmuştur.


Sonuç olarak Top Gun filmi izleyenler bilirler Top Gun akademisinin ne sebep ile kurulduğunu.ABD'nin Vietnam savaşında o kadar teknolojik güce sahip olmasına rağmen Vietnam'da batağa saplanması savaşçı kalifiye pilotlarının olmaması pilotaj anlamında kötü olmaları sebebi ile bu eksik yanlarını gidermek için Top Gun akademisini açmış ve savaş pilotları yetiştirmeye başlamıştır.Hatta şu örnekler verilmiştir; Düşünün ki bir tarafta elinde son teknoloji tüfeği olan bir asker diğer yanda elinde ok olan bir asker ve kağıt üzerinde her ne kadar tüfekli asker üstün gözükse de ok'u kullanmada usta olan biri bu avantajını tüfeği o kadar iyi kullanamayan birine göre daha üstün kılabilir.VPAF'ın elinde sayısı 300 ü anca bulan mig-15 ve mig- 21'ler vardı.(Mig-21 'lerin muadili o döneme göre daha eski olan F-104'lerdir)Işın sırrı VPAF pilotlarının ölümüne uçuş yapmalarıydı o kadar uçuş saati ve çarpışmadan sonra hiç bir rotasyon ve dinlenme olmadan sürekli havada kalmalarıydı ve uyguladıkları gerilla taktikleri ve vur-kaç'lar ile O dönem gökyüzünün en harika silahı olan F-4 leri avladılar.Vietnam Savaşı ABD için çok büyük hem maddi hem de manevi kayıplara neden olmuştur.ABD nin müttefikleri dışındaki kendi kayıpları 58,220 ölü, 303,635 yaralı, 1,687 kayıptır.Ayrıca 2196 adet hava aracınıda burada kaybetmiştir.Savaş sonrası ülkesine dönen ABD askerleinin yaşadığı travma intiharlarda en büyük darbe olmuştur.Tüm bunlara rağmen ABD Vietnamın komünist yapısını bozamamış ve Güney Vietnam ile Kuzey Vietnam Komünist yapı altında tek olarak toplanmıştır.

Uzunca bir hikayeden sonra gelelim resimlere;

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.Uçağın orjinal resimleri ve Nguyen Van Coc

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.
Diğer VPAF Mig-21 Modelim


Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.
En son Predator tarafından, 05 Eyl 2013, 23:21 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 değişiklik yapıldı.
Resim

mesaj için Predator teşekkür aldı- 3:
Berent TURAN, Emre E., Spintires
Kullanıcı avatarı
Predator
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ
 
İleti: 778
Kayıt: 27 Haz 2013, 00:47
Konum: İzmir-Karşıyaka
İsim: Serkan
Yaş: 30
1/18 Model Sayısı: 3
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 110
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 15
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 125
Rep Puani: 670
Predator rep puani yokPredator rep puani yokPredator rep puani yok

Re: VPAF MIG-21PF(FISHBED) D ve MIG-21 PFM (FISHBED)F

İletiYazar: vtgurol » 05 Eyl 2013, 22:05

İki güzel Vietnam migi
Bu iki uçağın pilotlarının hikayeleri ve skorları
Harika bir paylaşım kardeşim
Modeller corgi olunca ayrı bir güzellik olmuş
Yaptığın tarihi araştırmalar ve bilgiler için ellerine sağlık
Güzel fotoğraflar için ayrıca ellerine sağlık
Bu iki güzel mig-21 modellerini güle güle sergile kardeşim

Son bir öneri
Filondaki döneme ait f-4lerlede birlikte it dalaşı pozlarını da çekersen bence gayet güzel olur
Resim

mesaj için vtgurol arkadaşımıza teşekkür edenler:
Predator
Kullanıcı avatarı
vtgurol
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
 
İleti: 941
Kayıt: 07 May 2013, 02:49
İsim: Tayfun
Yaş: 30
1/18 Model Sayısı: 0
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 113
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 25
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 138
Rep Puani: 725
vtgurol rep puani yokvtgurol rep puani yokvtgurol rep puani yok

Re: VPAF MIG-21PF(FISHBED) D ve MIG-21 PFM (FISHBED)F

İletiYazar: Predator » 05 Eyl 2013, 22:11

vtgurol yazdı:İki güzel Vietnam migi
Bu iki uçağın pilotlarının hikayeleri ve skorları
Harika bir paylaşım kardeşim
Modeller corgi olunca ayrı bir güzellik olmuş
Yaptığın tarihi araştırmalar ve bilgiler için ellerine sağlık
Güzel fotoğraflar için ayrıca ellerine sağlık
Bu iki güzel mig-21 modellerini güle güle sergile kardeşim

Son bir öneri
Filondaki döneme ait f-4lerlede birlikte it dalaşı pozlarını da çekersen bence gayet güzel olur


Teşekkür kardeşim.Dediğin aynı döneme ait F-4'ler ile çekim yapmak olayı çok iyi olur ama onun için geniş bir zaman gerek ama aklımda olan bir konu. Haftasonu vitrinimi temizlerken modeller açığa çıkacak zaten o sırada bir Vietnam teması gelebilir :lol:
Resim
Kullanıcı avatarı
Predator
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ
 
İleti: 778
Kayıt: 27 Haz 2013, 00:47
Konum: İzmir-Karşıyaka
İsim: Serkan
Yaş: 30
1/18 Model Sayısı: 3
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 110
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 15
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 125
Rep Puani: 670
Predator rep puani yokPredator rep puani yokPredator rep puani yok

Re: VPAF MIG-21PF(FISHBED) D ve MIG-21 PFM (FISHBED)F

İletiYazar: vtgurol » 05 Eyl 2013, 22:17

Merakla bekliyorum kardeşim yeni fotolarını
Özelliklede it dalaşı pozlarını
Resim
Kullanıcı avatarı
vtgurol
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
 
İleti: 941
Kayıt: 07 May 2013, 02:49
İsim: Tayfun
Yaş: 30
1/18 Model Sayısı: 0
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 113
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 25
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 138
Rep Puani: 725
vtgurol rep puani yokvtgurol rep puani yokvtgurol rep puani yok

Re: VPAF MIG-21PF(FISHBED) D ve MIG-21 PFM (FISHBED)F

İletiYazar: Predator » 05 Eyl 2013, 22:35

Hazır komünistlerden gitmişken ilerleyen günlerde Devrimci Küba kuvvetlerine ait 2 modeli paylaşacağım.Hep USAF hep USAF nereye kadar :lol: Bu arada filomdaki Mig-21 sayısı 4'lendi. :lol:
Resim
Kullanıcı avatarı
Predator
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ
 
İleti: 778
Kayıt: 27 Haz 2013, 00:47
Konum: İzmir-Karşıyaka
İsim: Serkan
Yaş: 30
1/18 Model Sayısı: 3
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 110
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 15
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 125
Rep Puani: 670
Predator rep puani yokPredator rep puani yokPredator rep puani yok

Re: VPAF MIG-21PF(FISHBED) D ve MIG-21 PFM (FISHBED)F

İletiYazar: vtgurol » 05 Eyl 2013, 23:43

Predator yazdı:Hazır komünistlerden gitmişken ilerleyen günlerde Devrimci Küba kuvvetlerine ait 2 modeli paylaşacağım.Hep USAF hep USAF nereye kadar :lol: Bu arada filomdaki Mig-21 sayısı 4'lendi. :lol:Rus havacılığına ve rus tasarımlarına ait modellerini görmeyi sabırsızlıkla bekliyorum kardeşim
Resim
Kullanıcı avatarı
vtgurol
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
 
İleti: 941
Kayıt: 07 May 2013, 02:49
İsim: Tayfun
Yaş: 30
1/18 Model Sayısı: 0
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 113
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 25
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 138
Rep Puani: 725
vtgurol rep puani yokvtgurol rep puani yokvtgurol rep puani yok

Re: VPAF MIG-21PF(FISHBED) D ve MIG-21 PFM (FISHBED)F

İletiYazar: MAKOSHARK » 06 Eyl 2013, 03:01

Böyle detaylı ve kıymetli bir paylaşım için çok teşekkürler kardeşim.. :smile: :smile: :smile:

mesaj için MAKOSHARK arkadaşımıza teşekkür edenler:
Predator
Kullanıcı avatarı
MAKOSHARK
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE
 
İleti: 10848
Kayıt: 15 Haz 2008, 12:16
Konum: İSTANBUL
İsim: Deniz ÇAGLIYAN
Yaş: 47
1/18 Model Sayısı: 851
1/24 Model Sayısı: 4
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 855
Rep Puani: 11586
MAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yok

Re: VPAF MIG-21PF(FISHBED) D ve MIG-21 PFM (FISHBED)F

İletiYazar: Predator » 06 Eyl 2013, 09:22

MAKOSHARK yazdı:Böyle detaylı ve kıymetli bir paylaşım için çok teşekkürler kardeşim.. :smile: :smile: :smile:

Teşekkür ederim.Evet uzunca bir yazı oldu.Umarım açıklayıcı olabilmişimdir.
Resim
Kullanıcı avatarı
Predator
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ
 
İleti: 778
Kayıt: 27 Haz 2013, 00:47
Konum: İzmir-Karşıyaka
İsim: Serkan
Yaş: 30
1/18 Model Sayısı: 3
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 110
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 15
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 125
Rep Puani: 670
Predator rep puani yokPredator rep puani yokPredator rep puani yok

Re: VPAF MIG-21PF(FISHBED) D ve MIG-21 PFM (FISHBED)F

İletiYazar: Erdem » 07 Eyl 2013, 01:33

Öncelikle detaylı anlatım ve resimler için teşekkürler Serkan, bu tür bilgiler modelin resimlerine bakarken sanki o günlere götürüyor insanı. MIG, Ruslarla özdeşleşen bir kelime benim için; aynen votka gibi :smile: Modeller de gayet güzel, koleksiyon yakında vitrinlere, raflara sığmayacak diye korkar oldum ben :lol: Keyifle ve iyi günlerde sergilemeni dilerim :nazar:

mesaj için Erdem arkadaşımıza teşekkür edenler:
Predator
Kullanıcı avatarı
Erdem
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE
 
İleti: 9879
Kayıt: 01 Ekm 2011, 01:59
Konum: IZMIR
İsim: Erdem
Yaş: 40
1/18 Model Sayısı: 84
1/24 Model Sayısı: 1
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 1
- / -- Model Sayısı: 3
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 89
Rep Puani: 4370
Erdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yok

Re: VPAF MIG-21PF(FISHBED) D ve MIG-21 PFM (FISHBED)F

İletiYazar: Predator » 07 Eyl 2013, 13:08

Virtue yazdı:Öncelikle detaylı anlatım ve resimler için teşekkürler Serkan, bu tür bilgiler modelin resimlerine bakarken sanki o günlere götürüyor insanı. MIG, Ruslarla özdeşleşen bir kelime benim için; aynen votka gibi :smile: Modeller de gayet güzel, koleksiyon yakında vitrinlere, raflara sığmayacak diye korkar oldum ben :lol: Keyifle ve iyi günlerde sergilemeni dilerim :nazar:

Teşekkür ederim.Doğru dedin Erdem. Yer ile sıkıntı yaşamaya başladım zaten vitrin genişletme çalışmaları başladı bile :lol:
Resim

mesaj için Predator arkadaşımıza teşekkür edenler:
Erdem
Kullanıcı avatarı
Predator
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ
 
İleti: 778
Kayıt: 27 Haz 2013, 00:47
Konum: İzmir-Karşıyaka
İsim: Serkan
Yaş: 30
1/18 Model Sayısı: 3
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 110
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 15
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 125
Rep Puani: 670
Predator rep puani yokPredator rep puani yokPredator rep puani yok


YENİ ALINAN UÇAK MODELLERİ

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir