"Yeter Artık" Demek lazım bence...

Diecast Modelcilik ve Model Araçlarla Ilgili Herşeyi Bu Başlık Altında Paylaşabilirsiniz...

Yetkili: resatsirin

"Yeter Artık" Demek lazım bence...

İletiYazar: Mirza Yazgan » 22 Şub 2013, 11:48

Bilmiyorum benim kadar şikayetini dile getirenler varmı ama ben son zamanlarda bu Türkiye de ki modelcilik dünyasında piyasayı elinde bulunduran kişilerin resmen kucağına oturmuşuz gibi geliyor... Fiyatlar durduk yere yükseliyor, yazılanlar la yapılanlar birbirini tutmuyor ve daha açıkcası bizi aptal yerine koyuyorlar... Benim piyasada aramın iyi olduğu kötü olduğu kişilerde var ama ben yüzlerine bunu direk olarak ta söylüyorum... Getirdikleri ürünlerin çoğunun kargo ve kdv dahil fiyatları neredeyse buradaki fiyatların yarısı kadar olabiliyor... Bize bu konuyu en iyi dekalo gösterdi zamanında... fiyatları nekadar düşürebileceği konusunda... Bence bu konu hakkında birşeyler yapmamız ve tepkimizi koymamız lazım...

Herkese sevgiler, saygılar...

Mirza Yazgan
MİSAFİR ÜYE
MİSAFİR ÜYE

Re: "Yeter Artık" Demek lazım bence...

İletiYazar: masato » 22 Şub 2013, 12:04

Tekel olunca vede az tüketici olunca bunlar normal sanırm.... Misal amerikada modeller benim takip ettiğim 5 yıldır model fiyatları aynı... (Tabii dolar bazında) Ben geçen Almanya'dan 1 model fiyatına 2 model aldım üstelik kargo dahil olarak... Sanırm birazda resmi ithalatçı olmak ve fiyatları biraz daha makul değerlere çekmeye çalışmak lazım... Umarım bu isyanlarımız duyulur ve fiyatlar en azından avrupa daki seviyelere iner.
Resim
74 mekan 06 vatan 50,5 özvatan
Kullanıcı avatarı
masato
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: M.Alper ESATOGLU
1/18 Model Sayısı: 65
1/24 Model Sayısı: 1
1/32 Model Sayısı: 2
1/43 Model Sayısı: 1
1/64 Model sayısı: 1
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 1
Motorsiklet Model: 13
Toplam Model Sayısı: 84
Rep Puani: 4050
masato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yok

İletiYazar: tolgatitiz » 22 Şub 2013, 13:17

Yurtdışından getirdiğimiz modellerin kargo fiyatlarının ne kadar yükseldiğini hepimiz biliyoruz.
Ben genelde Amerika'dan model alıyorum. (Amerikan arabaları Avrupa'da çok pahalı) Ortalama 50 dolar kargo ödüyorum, buna rağmen aldığım pek çok model, özellikle popüler modeller buradan ucuza geliyor. Bunu anlamak pek mümkün değil.
Sorarsan onlarda (model getirenler) kırk türlü ağlıyor ama, bu konuda ben de çok emin değilim.
Yanlız o eski "ucuza model toplama" günleri de geçti gibi geliyor. 1/18 modeller de, dünya koleksiyon camiasında "nihayet" ciddi koleksiyon objesi olarak kabul edilmeye başlandı, bu da özellikle kıymetli modelleri daha da ulaşılmaz hale getirdi.
Biraz da esnaf bizi biliyor artık, "-ulan bir modelcinin gözü döndüyse, ne olursa olsun alır" diyorlar, gibi geliyor bana.
:yeah:
Resim

mesaj için tolgatitiz arkadaşımıza teşekkür edenler:
masato
Kullanıcı avatarı
tolgatitiz
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Tolga Titiz
1/18 Model Sayısı: 90
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 166
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 24
Toplam Model Sayısı: 280
Rep Puani: 690
tolgatitiz rep puani yoktolgatitiz rep puani yoktolgatitiz rep puani yok

İletiYazar: Erdem » 22 Şub 2013, 14:05

Benim de tercihim Amerika'dan oluyor ve en rahatsız edici kısmı kargo parası Tolga Abi'nin dediği gibi. Takipli kargo tercih edildiğinde minimum 45 doları gözden çıkarmak gerekiyor ki bazen modelden pahalıya geliyor kargo ücreti. Yurt içindeki fiyatlara gelecek olursak bilinçli ve biraz araştıran bir modelsever hangi fiyatın makul hangisinin akıl dışı olduğunu ayırt eder diye tahmin ediyorum. Tabii bu hobiye yeni başlayıp dişinden-tırnağından biriktirdiği para ile model alan birisinin 'kazıklanmasını' sanırım hiç birimiz istemeyiz. Benim bu konudaki tavsiyem biraz araştırıcı ve sabırlı olmak yönünde olacaktır :good2:

mesaj için Erdem teşekkür aldı- 3:
Alper GÖÇENER, baymurat, masato
Kullanıcı avatarı
Erdem
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Erdem
1/18 Model Sayısı: 79
1/24 Model Sayısı: 1
1/64 Model sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 1
- / -- Model Sayısı: 3
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 84
Rep Puani: 4255
Erdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yok

İletiYazar: dogankeles » 22 Şub 2013, 14:11

Tepemize ediyorlar kıvamında artık durum, 350 TL'ye Kyosho 125 TL'ye Burago. "Hayaldi gerçek oldu" ekolünü bu sektöre de itinayla taşıyorlar. Yurtdışından alım yapmak bindiğimiz dalı kesmek oluyor ama bunu biz biraz düşünürken (bedeli esas ödeyen vatandaş) satıcıların umursamaz fiyatlandırmaları o dala sürekli darbeler vuruyor.

mesaj için dogankeles arkadaşımıza teşekkür edenler:
Bülent Aydoğan
Kullanıcı avatarı
dogankeles
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Dogan KELES
1/18 Model Sayısı: 30
1/43 Model Sayısı: 30
Toplam Model Sayısı: 60
Rep Puani: 945
dogankeles rep puani yokdogankeles rep puani yokdogankeles rep puani yokdogankeles rep puani yok

İletiYazar: jeffwaterss » 22 Şub 2013, 14:16

Benim de tercihim 1/43 modellerde Avrupa menşeili siteler oluyor . Genellikle bir kaç arkadaş birleştiğimizde kargo fiyatı da mantıklı bir seviyeye geliyor . Mirza Bey'e katılıyorum tamamen , özellikle bazı yabancı model satış sitelerinde gördüğümüz hatta fırsatımız varsa aldığımız indirimli modellerin ülkemizde bilinen model satıcıları tarafından getirilip o sitedeki fiyatının 2-3 katına satılmaya çalışılması beni çok rahatsız ediyor . Ki ben o modelleri de o siteden getirttiklerine inanıyorum , çünkü o sitelerde neyin fiyatı düşse bizim model dükkanları onlarla doluyor . O yüzden genelde alışveriş yaptığım 2 kişi haricinde ülkemizden model alımını bıraktım , yurtdışı fiyatları çok daha uygun oluyor modellerin . Ne yazık ki ülkemizde "tutturabildiğine" satmak gibi bir mantık var . Bol bol araştırma yapmak lazım bir modeli alırken en uygun fiyatı denk getirebilmek için .
Kullanıcı avatarı
jeffwaterss
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Ilkem TEKIN
1/18 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 281
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 1455
jeffwaterss rep puani yokjeffwaterss rep puani yokjeffwaterss rep puani yokjeffwaterss rep puani yokjeffwaterss rep puani yokjeffwaterss rep puani yok

İletiYazar: Kenan Şavklı » 22 Şub 2013, 15:43

Tebrikler Mirza, modelcinin arap baharı gibi oldu bu... :smile7:
Resim
Kullanıcı avatarı
Kenan Şavklı
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: kenan savkli
Rep Puani: 9113
Kenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yok

İletiYazar: Mirza Yazgan » 22 Şub 2013, 16:45

Kenan Şavklı yazdı:Tebrikler Mirza, modelcinin arap baharı gibi oldu bu... :smile7:

NİHUHAHAHAH :D ya hayır burada kimseyi kötülemek değil maksat ama burada ki kimse enayi değil... İşlerine gelince ebay e bak fiyatı kaç para olmuş derler, işlerine gelmeyince de niye modellissimo ile karşılaştırıyorsun derler... Sevdiğim adamlar var ama yüzlerine de dediğim gibi biz enayi değiliz...
Mirza Yazgan
MİSAFİR ÜYE
MİSAFİR ÜYE

İletiYazar: cihanbjk » 22 Şub 2013, 17:04

ben yurtdışından hiç alışveriş yapmadım. bir modelin kıyaslamasını modelissimo'daki fiyatıyla karşılaştırıyordum. gördüğüm; kargoyla beraber türkiyeyle pek fark olmadığı.

sizlerden ricam alışveriş yaptığınız amerika firmalarını özelden bana da yollarsanız çok sevinirim. teşekkur ederim.
Kullanıcı avatarı
cihanbjk
FORUM ÜYESİ
FORUM ÜYESİ

İsim: Cihan
1/18 Model Sayısı: 14
1/43 Model Sayısı: 2
1/72 Model Sayısı: 5
Motorsiklet Model: 9
Toplam Model Sayısı: 30
Rep Puani: 125
cihanbjk rep puani yok

İletiYazar: jeffwaterss » 22 Şub 2013, 17:43

asabidramaking yazdı:Benim asil takildigim nokta, bu isi "koleksiyoncu" kimligiyle(!) yapan ne oldugu belirsiz kisiler... Adam her ay yurtdisindan 2-3 model getirtiyor... 3 gun sonra malettigi fiyatin 2 katina satisa koyuyor!

Bu cümlenin altına imzamı atarım İlke Bey . Koleksiyoncu adı altında modelleri getirtip , forumda paylaşıp , sonra da ilan sitelerinde sanki model dükkanı işletiyormuşcasına "yeni gelecek modelleri bekleyin" minvalinde açıklamalarla koyanlar dükkanlardan daha çok rahatsız ediyor . Koleksiyonculuk mu ithalatçılık mı yapacaklarına karar versinler .
Kullanıcı avatarı
jeffwaterss
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Ilkem TEKIN
1/43 Model Sayısı: 281
Rep Puani: 1455
jeffwaterss rep puani yokjeffwaterss rep puani yokjeffwaterss rep puani yokjeffwaterss rep puani yokjeffwaterss rep puani yokjeffwaterss rep puani yok

İletiYazar: yasss » 22 Şub 2013, 18:23

Forum birliği kurup topluca modeller alabiliriz mesela
Edicola modeller 10 euro ya satılırken burada 50tl ye satılmasına sinir oluyorum!
yasss
FORUM ÜYESİ
FORUM ÜYESİ

İsim: Yasin Saka
1/18 Model Sayısı: 74
1/24 Model Sayısı: 14
1/32 Model Sayısı: 25
1/43 Model Sayısı: 186
1/72 Model Sayısı: 20
1/87 Model Sayısı: 7
- / -- Model Sayısı: 107
Motorsiklet Model: 16
Toplam Model Sayısı: 430
Rep Puani: 430
yasss rep puani yokyasss rep puani yok

İletiYazar: Dekalo » 22 Şub 2013, 18:27

Mirza Yazgan yazdı:Bilmiyorum benim kadar şikayetini dile getirenler varmı ama ben son zamanlarda bu Türkiye de ki modelcilik dünyasında piyasayı elinde bulunduran kişilerin resmen kucağına oturmuşuz gibi geliyor... Fiyatlar durduk yere yükseliyor, yazılanlar la yapılanlar birbirini tutmuyor ve daha açıkcası bizi aptal yerine koyuyorlar... Benim piyasada aramın iyi olduğu kötü olduğu kişilerde var ama ben yüzlerine bunu direk olarak ta söylüyorum... Getirdikleri ürünlerin çoğunun kargo ve kdv dahil fiyatları neredeyse buradaki fiyatların yarısı kadar olabiliyor... Bize bu konuyu en iyi dekalo gösterdi zamanında... fiyatları nekadar düşürebileceği konusunda... Bence bu konu hakkında birşeyler yapmamız ve tepkimizi koymamız lazım...

Herkese sevgiler, saygılar...

Dekalo fiyatları indirmemiş, maliyetine sizlere sunmuştur. Bu konu ile ilgili firma ismimizin bir daha geçmemesini rica ederiz; diğer ithalatçıların izlediği politikaları bize mal etmemenizi rica ederiz.

Saygılarımla,
Cem Koronel
Resim
Dekalo
MİSAFİR ÜYE
MİSAFİR ÜYE

İsim: Cem KORONEL
Rep Puani: 215
Dekalo rep puani yok

İletiYazar: ROD » 22 Şub 2013, 18:42

Bu hobiden soğutacak derecede saçma sapan fiyatlarla model satmaya çalışan kişiler mevcut,özellikle sahibinden.com'da denk geldiğim birçok ilana gülüp geçiyorum,bulunabilirliği yüksek olan modelleri bile öyle allayıp pullayıp astronomik fiyat biçen kişilere şaşıyorum,satılan modellerin fiyatlarına oranlarsam en basitinden koleksiyonumda en nadir ve yüksek değerli diyebileceğim GMP Scarelane modelini 1000 tl'den satışa koymak gerekir :grin: :grin: :grin: veya '70 Roadrunner 'Heads Up' versiyonuna 800 tl'den fiyat biçmek gerekir,bunları yazıyorum çünkü bahsettiğim iki modelden koleksiyon değeri çok daha düşük modellerin 400-700 tl gibi fiyatlardan satışa çıkarıldığını görüyorum,yazık...

mesaj için ROD arkadaşımıza teşekkür edenler:
GOKHANN
ROD
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: GÖKHAN
1/18 Model Sayısı: 14
Rep Puani: 1415
ROD rep puani yokROD rep puani yokROD rep puani yokROD rep puani yokROD rep puani yokROD rep puani yok

Sonraki

Diecast Genel

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir