MODEL MODİFİYESİNDE/ONARIMINDA KULLANILAN MALZEMELER

Yetkili: BuRaK-B

MODEL MODİFİYESİNDE/ONARIMINDA KULLANILAN MALZEMELER

İletiYazar: Eray KIVRAK » 21 Şub 2013, 23:19

Herkese Merhaba. Son zamanlarda forumda gözlemlerim ve gelen mesajlar üzerine böyle bir yazı hazırlamak istedim. Nedir bu gözlemler? Özellikle modifiye konularının altına hangi malzeme, nerede bulurum, nasıl kullanılır vs. sorular soruluyor bu işe girmek isteyenler tarafından. Bende herkes aradığını tek bir başlıkta bulsun istedim. İyi yaptım sanırım. :lol:
Soru cevap şeklinde konuyu hazırladım umarım konunun yardımını görürsünüz :smile:

Modelin boyasını nasıl sökerim?
Modelin boyasını sökmek için çeşitli yöntemler var. Bu yöntemler hakkında kısa kısa bilgiler vermek istiyorum.
Boya sökücü: Boya sökücüleri hemen hemen her boyacıda, nalburda bulabilirsiniz. Yöntemler arasından en çok tercih edilenidir. Bu malzeme jel kıvamında olup oldukça tehlikeli bir maddedir. Kullanım sırasında mutlaka eldiven ve maske kullanılmalıdır. Özellikle kutunun ilk açılmasında oluşan basınç aniden çıkacağından zararlı kimyasallar yüze gelebilir ve istenmedik sonuçlar ortaya çıkabilir. Bundan korunmak için kutuyu ilk kez açarken kapağa iğne ile 3-4 delik açıp kutunun içinden basıncı alabilirsiniz. Kutuyu sorunsuzca açtık elimize kalın bir fırça alıp boya sökücüden fırçanın üzerine döküp söküp, dağıttığımız modelin gövdesine sürüyoruz. İşte en önemli konulardan biri daha burada ortaya çıkıyor. Boya sökücüyü sadece metal kısımlara sürmeniz gerekiyor. Neden? Çünkü boya sökücü plastik kısımları eritiyor ve daha başlamadan sonuç hüsran olabilir. Bu yüzden sadece metal yerlere boya sökücü kullanılmadır.
Boya sökücüyü modelin her tarafına sördükten sonra boya yavaş yavaş kabarmaya başlayacak çıt-pıt sesler eşliğinde. Kabarma bittikten sonra genelde diş fırçası kullanılır suyun altında kabaran boyayı çıkartıyoruz. Kalan boyaları yine boya sökücü ile söküyoruz. Bu işlem ortalama 3-4 seans sürebilir. Ardından ılık bir suda sabun ile modeli temizliyoruz. Bunun amacı ise modelin üzerinde kalabilecek kimyasalların tamamen modelden uzaklaştırılmasıdır. Eğer model üzerinde kimyasallar kalırsa sonradan üzerine atacağımız boyada sıkıntı çıkabilir.

Fren hidroliği: Model boyasını sökmek için kullanılan ve aslında pek yaygın olmayan bir sistemdir. Boya sökücü gibi yine zararlı bir maddedir ve yine mutlaka eldiven, maske kullanılmalıdır. Plastik kısımlardaki boyayı sökmek için kullanılabilir . Ancak kesin bir sonuç yok her an plastiği eritebilir. Kullanım için öncelikle modeli oturtabileceğimiz bir kap gerekli. Kabı bulduktan sonra modeli kabın içine oturtuyoruz ve fren yağını azar azar döküyoruz. Ortalama 1-2 gün bekledikten sonra ılık bir su altında boyayı çıkarıyoruz. Boya çıkdıktan sonra yine ılık sabunlu bir su ile modeli güzelce yıkıyoruz.

Zımpara: Pek tercih edilmeyen bir uygulamadır. Oldukça kol kuvveti gerekir ve oldukça zaman alan bir uygulamadır. Plastik kısımlardaki boyayı güvenle sökebilirsiniz. :lol: Kum sayısı ne kadar artarsa zımpara o oranda incelir. Zımpara ile boya sökmek isteyenler kalından inceye doğru bir kaç seansta modelin boyasını sökebilirler. Burdada yine işlem sonrası ılık bir sabunlu su ile modeli temizlemek gerekir.

Modelin boyasını söktük nasıl kesip biçicez?

Dremel seti: İnternette bulduğum kısa bir yazı giriş olarak yeteceğini umuyorum.
"El motoru dakikada 5000 ile 33.000 devir arası dönen, mandrenine takılan değişik çap ve şekildeki uçlarıyla işlem yapan yüksek devirli elektrikli aletidir. Mandren takımı, matkapta olduğu gibi kullanılan uçları sıkıştırarak el motoruna sabitler. Devir ayarlı kömürlü motoruyla düşük devirlerde bile yüksek tork gücü sağlayan bu aletler her çeşit yüzey üzerinde işlem kabiliyetine sahiptir. Hatta 33.000 devirle dönen uçları sayesinde çeliğe bile meydan okumak mümkündür. 220 V voltajla çalışırlar ve çalışma esnasında büyük bir hız sağlarlar. Ayrıca el motoru üzerine monte edilecek bağlantı aksesuarlarıyla el motorları, matkap, freze ve testere gibi kullanabilirler."
Yazıda da belirtildiği gibi ucuna takılan çeşitli aksesuarlarla model üzerinde yapılacak işleme göre kullanılır.
Dremel setine ek olarak kıl testere, eğe gibi yardımcı malzemelerde kullanılır.

Macun nedir, nasıl kullanılır?

Polyester macun olarak geçer ancak çelik macunuda denilmektedir. Yanında sertleştiricisi ile birlikte kullanılır. Bir spatula yardımıyla mukavva, yoğurt kabı gibi atık malzemelerin üzerinde, kullanılacak miktarda sertleştiricisi ile birlikte karıştırılır.
Burda dikkat edilmesi gereken nokta sertleştiricinin oranı. Sertleştiriciyi ne kadar çok sıkarsanız macun o kadar çabuk donar, az sıkarsanız macunun donma süresi uzar. Oranı ise aslında 1-2 uygulamadan sonra daha iyi anlayacaksınız. Macunu karıştırdık ve istediğimiz yere sürüyoruz ve donmasını bekliyoruz. Macun donduktan sonra elimize yine kalından-inceye gidecek şekilde zımparamızı alıyoruz. 800-1000-1200 kum işinizi görecektir sırayla düz bir zemin elde edene kadar zımparalıyoruz. İşlem bittikten sonra bazı yerlerde noktalar belirecektir. Bu noktalar sertleştirici ile macunu karıştırdığımızda araya karışan hava kabarcıkları. Bunları gidermekse yoğun macun-zımpara seansları ile oluyor.

Plastik levha: Macun ile sıfırdan parça oluşturmak çok yanlış bir işlem olup küçük bir darbede sonu hüsranla bitecektir. Bunun için plastik levhalarla kalıp oluşturup macunun daha dayanaklı olmasını sağlarız. Plastik levhalara ısı ile şekil verebilirsiniz. Reklamcılarda bulabileceğiniz gibi hobi mağazalarında da çeşitli kalınlıklarda temin edebilirsiniz.

Modeli nasıl boyayacağız?
Astar boya: Primer boya olarak geçer. Boya ile zemin üzerinde bir yapıştırcı görevi görür yani boyanın zeminden akıp gitmesine engel olur. 2-3 kat ince katlar halinde uygulanmalıdır. Her kat atıldıktan sonra 15-20 dakika beklenmelidir (Boya arkasında yazan kurumu süresi iyi okunmalıdır!) ve her katta sulu zımpara yapılmalıdır.

Boya: Sprey boya veya airbrush tekniği ile yapılır. Uygulama şekli astar boyada olduğu gibi ince katlar halinde atılmalıdır. Modele 25-30 cm uzaklıktan kullanılmalıdır. Her katta yine sulu zımpara yapılmalıdır.

Vernik: Boyayı parlatmaya yarar. Ne ince ne kalın atmalısınız. İnce atarsanız istediğiniz parlaklık olmaz, kalın atarsanız modelin kalıbı genişler parçalar yerine oturmaz. Yine 2-3 kat halinde atabilirsiniz ancak vernik yapısı itibariyle tozu çok çabuk üzerine çektiğinden her seferinde sulu zımpara gereklidir. En iyi yöntem tek katta işi bitirmektir ancak burda da elinizin bu işe yatkın olması gerekir. Verniği attıktan sonra 2-3 gün modeli bekleterek modelin kemikleşmesi sağlanır. Tamamen kuruma sağlandığında modelin montajı yapılabilir.

Boya işlemlerinde izlenen yol kısaca şöyledir:
Astar-sulu zımpara-astar-sulu zımpara-boya-sulu zımpara-boya-sulu zımpara-boya-vernik

Sulu Zımpara nedir?
Boyama esnasında modele yapışan tozu kaldırmak pürüzsüz bir yüzey elde etmek için kullanılır. Orta kalınlıkta bir zımpara işimizi görür. Zımpara ince olursa tam olarak pürüzsüz bir yüzey elde edemeyiz, kalın olursa boyayı kaldırabilir. Zımpara ve modelimizi elimize alıyoruz ve lavabonun yolunu tutuyoruz. Musluğu çok az açarak modeli altına tutulu halde zımpara ile ne çok bastırarak nede çok hafif modeli zımparalıyoruz. İşimiz ne zaman pürüzsüz bir yüzey elde edersek o zaman bitecektir.

İç mekanı ve çeşitli detaylandırmaları hangi boyalarla yapabilirim?
İç mekan, motor gibi çeşitli detaylandırmaları sprey boya kullanarak yapabilirsiniz ancak iç mekan gibi küçük malzemeler sprey boya ile boyandığında detaylarını kaybedebilir. En yoğun olarak kullanılan boyama şekli maket boyalarıdır. Fırça ile uygulanır 2-3 kat sonra sonuca ulaşılır. Ancak küçücük boyalara 4-5 lira vermektense hem daha hesaplı hem daha çok model boyayabileceğimiz bir yöntem akrilik boyalar. Akrilik boyaları genellikle halk eğitim merkezlerinde tepsi, anahtarlık gibi ev gereçlerini boyamak için ablalarımız, teyzelerimiz kullanır. :smile: Yine fırça ile uygulanan bu teknik yine 2-3 kat boyamadan sonra sonuca ulaşılır.

Umarım faydalı bir yazı olmuştur.
Görüşmek üzere.
Resim

Kullanıcı avatarı
Eray KIVRAK
SİTE YÖNETİCİSİ
SİTE YÖNETİCİSİ

İsim: Eray KIVRAK
1/18 Model Sayısı: 36
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 5820
Eray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yok

Re: MODEL MODİFİYESİNDE/ONARIMINDA KULLANILAN MALZEMELER

İletiYazar: tolgatitiz » 26 Şub 2013, 13:30

Eray kardeşim çok teşekkürler, çok faydalı bir paylaşım olmuş.
En önemli konuya da değinmişsin, kullandığımız malzemenin, talimatlarını okumalıyız.
Bir anım var, (aynı zamanda küçük bir ek bilgi)
Elimde bembeyaz bir 57 chevy vardı. 50'lerde çift renk daha güzel oluyor diye tavanı gümüş yapayım dedim.
Üşendim kazıma boyama işlerine, cam boyası kullanacağım. Cam boyası mucizevi bir şey, sanki içinde yapışkan var, arabanın yüzeyine resmen yapışıyor.
Daha önce bir Honda S2000'de denemiştim. Ön ve arka kaputları altın sarısına boyadım, boya ıslakken, süngerle altın sim bastım, mükemmel oldu. Sanki tabanca ile atılmış gibi pürüssüz durdu, boya fırça ile bile uygulasan iz bırakmıyor. Üstelik ucuz kırtasiye işi bir boya.
Honda tam bir "zenci" işi "tuning"e dönüşmüştü.
57'ye özendim, gittim en pahalı, profesyonel cam boyası aldım. Ama o boyanın fırınlanması gerekiyormuş, fırınlamazsan, çok steril şartlarda en az 21 günde kuruyormuş. (okumamanın sonu)
Arabanın tavanı mahvoldu, boya top top oldu, kılcal yarıklar, çatlaklar oluştu, kendiliğinden eskidi.
Modeli mecburen hurda yaptım. (neyse ki hurdası çok iyi oldu)
Siz siz olun Eray'ın söylediklerini ve malzemeleri iyi okuyun.
:drinksb:
Resim

mesaj için tolgatitiz teşekkür aldı- 3:
Eray KIVRAK, G.HEPARSLAN, Kenan Şavklı
Kullanıcı avatarı
tolgatitiz
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Tolga Titiz
1/18 Model Sayısı: 90
1/64 Model sayısı: 166
Motorsiklet Model: 24
Toplam Model Sayısı: 280
Rep Puani: 690
tolgatitiz rep puani yoktolgatitiz rep puani yoktolgatitiz rep puani yok

İletiYazar: Erdem » 26 Şub 2013, 13:41

Emek harcadığın, çok güzel ve faydalı bir paylaşım olmuş Eray, teşekkürler :handshake:

mesaj için Erdem arkadaşımıza teşekkür edenler:
Eray KIVRAK
Kullanıcı avatarı
Erdem
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Erdem
1/18 Model Sayısı: 80
1/24 Model Sayısı: 1
1/87 Model Sayısı: 1
- / -- Model Sayısı: 3
Toplam Model Sayısı: 85
Rep Puani: 4330
Erdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yok

İletiYazar: SUBARU » 26 Şub 2013, 14:24

Sanırım o bahsettiğin konulardan birini ben açmıştım Benim için faydalı bilgiler var teşekkürler. :tey:
Hala kafama takılan küçük sorunlar var
mesela metal macun için sertleştirici yazıyor onun için ayrı bir ürün mü almalıyım yoksa macunla falan geliyor mu?
Resim

impossible is nothing.

mesaj için SUBARU arkadaşımıza teşekkür edenler:
Eray KIVRAK
Kullanıcı avatarı
SUBARU
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Kaan
1/18 Model Sayısı: 0
Rep Puani: 220
SUBARU rep puani yok

İletiYazar: Eray KIVRAK » 26 Şub 2013, 16:23

Kaan Tokat yazdı:Sanırım o bahsettiğin konulardan birini ben açmıştım Benim için faydalı bilgiler var teşekkürler. :tey:
Hala kafama takılan küçük sorunlar var
mesela metal macun için sertleştirici yazıyor onun için ayrı bir ürün mü almalıyım yoksa macunla falan geliyor mu?

Macun'un yanında veriliyor sertleştirici ayrıca almana gerek yok. :smile:
Resim
Kullanıcı avatarı
Eray KIVRAK
SİTE YÖNETİCİSİ
SİTE YÖNETİCİSİ

Eray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yok

İletiYazar: E.Uca » 26 Şub 2013, 23:51

Eray güzel bilgiler için teşekkürler...

mesaj için E.Uca arkadaşımıza teşekkür edenler:
Eray KIVRAK
Kullanıcı avatarı
E.Uca
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: ERMAN
1/18 Model Sayısı: 7
1/24 Model Sayısı: 5
1/32 Model Sayısı: 11
1/43 Model Sayısı: 52
1/64 Model sayısı: 83
1/72 Model Sayısı: 4
1/87 Model Sayısı: 4
- / -- Model Sayısı: 3
Toplam Model Sayısı: 167
Rep Puani: 6500
E.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yok

İletiYazar: H.YUKSEL » 26 Şub 2013, 23:55

Benim gibi modelciliğe yeni başlayanlar için gerçekten çok önemli bilgiler:) teşekkür ederim:)
birde sizden ricam olacak bende ki bazı modellerde halı yok içinde halı kaplama işi flok tozu veya dx-fix'ti galiba bu malzemelerle yapılıyormuş fakat nasıl kullanacağız bu malzemeleri nereden temin edebilirz ve arabanın içinin ölçüsünü arabayı sökmeden almak mümkün müdür? yardımcı olursanız çok sevinirim.
tekrardan teşekkür ederim bu güzel bilgiler için:)

mesaj için H.YUKSEL arkadaşımıza teşekkür edenler:
Eray KIVRAK
H.YUKSEL
FORUM ÜYESİ
FORUM ÜYESİ

İsim: Hami yüksel
Rep Puani: 25
H.YUKSEL rep puani yok

İletiYazar: Eray KIVRAK » 27 Şub 2013, 00:55

H.YUKSEL yazdı:Benim gibi modelciliğe yeni başlayanlar için gerçekten çok önemli bilgiler:) teşekkür ederim:)
birde sizden ricam olacak bende ki bazı modellerde halı yok içinde halı kaplama işi flok tozu veya dx-fix'ti galiba bu malzemelerle yapılıyormuş fakat nasıl kullanacağız bu malzemeleri nereden temin edebilirz ve arabanın içinin ölçüsünü arabayı sökmeden almak mümkün müdür? yardımcı olursanız çok sevinirim.

Flok tozu adında anlaşılacağı üzere toz halinde bi malzeme aracın neresine uygulayacaksanız flok tozunun yapıştırıcısı var onu sürüp flok tozunu kevgir kullanarak döküyoruz. Biraz bekledikten sonra ters çevirip yapışmayanları döküyoruz.
Dc-fix ise kendinden yapışkanlıdır. Modele göre kesip yapıştırabilirsiniz.
Modeli sökmeden yapmakta çok zor. :smile:
Resim

mesaj için Eray KIVRAK arkadaşımıza teşekkür edenler:
H.YUKSEL
Kullanıcı avatarı
Eray KIVRAK
SİTE YÖNETİCİSİ
SİTE YÖNETİCİSİ

İletiYazar: basketci_ny » 27 Şub 2013, 01:04

"Paylaşım" kelimesinin karşılı olmuş bu Paylaşımın kardeşim :smile:

Emeğine sağlık :drinksb:
....Alman - Japon - Fransız - İtalyan....

mesaj için basketci_ny arkadaşımıza teşekkür edenler:
Eray KIVRAK
Kullanıcı avatarı
basketci_ny
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Nurettin YÜKSEL
1/18 Model Sayısı: 70
Toplam Model Sayısı: 70
Rep Puani: 1505
basketci_ny rep puani yokbasketci_ny rep puani yokbasketci_ny rep puani yokbasketci_ny rep puani yokbasketci_ny rep puani yokbasketci_ny rep puani yokbasketci_ny rep puani yok

İletiYazar: H.YUKSEL » 27 Şub 2013, 01:30

Eray KIVRAK yazdı:
H.YUKSEL yazdı:Benim gibi modelciliğe yeni başlayanlar için gerçekten çok önemli bilgiler:) teşekkür ederim:)

Flok tozu adında anlaşılacağı üzere toz halinde bi malzeme aracın neresine uygulayacaksanız flok tozunun yapıştırıcısı var onu sürüp flok tozunu kevgir kullanarak döküyoruz. Biraz bekledikten sonra ters çevirip yapışmayanları döküyoruz.
Dc-fix ise kendinden yapışkanlıdır. Modele göre kesip yapıştırabilirsiniz.
Modeli sökmeden yapmakta çok zor. :smile:

Teşekkür ederim :):) sanırım dc-fix i tercih edecem:)

mesaj için H.YUKSEL arkadaşımıza teşekkür edenler:
Eray KIVRAK
H.YUKSEL
FORUM ÜYESİ
FORUM ÜYESİ

İsim: Hami yüksel
Rep Puani: 25
H.YUKSEL rep puani yok

İletiYazar: Korkut Varol » 27 Şub 2013, 13:46

Eray, güzel ve faydalı bir başlık olmuş. Eklemek istediğim noktalar var:

1- Fren hidroliği kullanırken DOT3 kodlu olanından kullanılırsa plastik parçalar erimez. DOT4 olanları ise kimi plastikleri eritmektedir, bu riskten dolayı kesinlikle kullanılmamalıdır. DOT3 rahatlıkla kullanılabilir.
2- Sertleştiricinin polyester macuna katılma oranı genellikle %3 tür, değişkenlik gösterebilir. Bu rakam kutunun üstünde yazar, kullanmadan önce okumak gerekir. Bu rakamdan çok da fazla sapmamak gerekir, uzun süre kurumama veya çabuk kuruyarak çatlamalara yol açabilir.
3- Zımparada ben kaba aşamada 320 ile başlıyorum, 1200 ile bitiriyorum. Bulunabilirse 2000 numara daha pürüzsüz sonuçlar verir. Bir aralar Amerika'dan 12000 no. zımpara getirtmiştim, ele gelen hissi deri parçası gibiydi. Bu incelikte zımpara ile boya parlatma bile yapılabiliyor. Zaten macuna harcamak akıl karı değil :smile:
4- Vernik konusu; eskiden her modelimi boyadıktan sonra vernik atardım. Şimdi ise, sıyrılmaktan korumak gereken decal vs varsa vernik uyguluyorum, yoksa pasta cila yapıyorum. Vernik bazen suni görünüm verebiliyor.

Sevgiyle...

mesaj için Korkut Varol teşekkür aldı- 2:
Eray KIVRAK, h-c-o
Kullanıcı avatarı
Korkut Varol
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Korkut Varol
1/18 Model Sayısı: 3
1/24 Model Sayısı: 69
1/43 Model Sayısı: 14
1/64 Model sayısı: 15
1/72 Model Sayısı: 1
1/87 Model Sayısı: 5
- / -- Model Sayısı: 1
Toplam Model Sayısı: 166
Rep Puani: 1375
Korkut Varol rep puani yokKorkut Varol rep puani yokKorkut Varol rep puani yokKorkut Varol rep puani yokKorkut Varol rep puani yokKorkut Varol rep puani yok

İletiYazar: sherpa » 27 Şub 2013, 15:23

Çok ıyı konu aydınlartıcı bılgıler ve tam aradıgım bılgıler.Tesekkurler.
Resim

mesaj için sherpa arkadaşımıza teşekkür edenler:
Eray KIVRAK
Kullanıcı avatarı
sherpa
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Bilgi ÖNDES
Rep Puani: 1955
sherpa rep puani yoksherpa rep puani yoksherpa rep puani yoksherpa rep puani yoksherpa rep puani yoksherpa rep puani yoksherpa rep puani yoksherpa rep puani yok

SORULARINIZ

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir