e 36 3 serisi kendi üretimlerim -ilkdenemeler-

Yetkili: BuRaK-B

e 36 3 serisi kendi üretimlerim -ilkdenemeler-

İletiYazar: Rallyci » 12 Kas 2012, 15:30

1 43 sadece e 36 yapıyorum compact ve sw den sorna ileri gitmeyide düşünmüyorum. 18 in ve metalin benim için herzaman önemli olduğunu belirtmek isterim.Resine sıcak bakmıyorum kim üretirse üretsin kendiaraçlarımd dahil.amaneyalım metal döküm için eatölyem ne bbu iş in yüzlercebinliram var.900 dercede dökümü evded yapamıyroum :D ama ielrde neo lr bilemem.dökücmclere 35 bin sıkıştırısak birşeyler olabilir. asıl amcım 1 18 ini yaparken tecrübeyle işe kalkıyor olmaktı. bunlarla da çok zaman kaybettim ama iyikide yaptım. her aşamda farklı hatalarla karşılaştım bu 1 18de olsaydı 500 tl civarına malolacaktı. bsdc bukasai çin 70 tl silikon harcadım. bunu enaz5 kg avurduğumuzda 500 tlve civrıa ulaşıyorusnuz.ve elde sadecebom boş bi akroser oluyor..
hatalara gelince
1 araç yanlış yerleştirilmiş sorna farkediyorsunuz.3d simülasyon imanı olsa keşke
2silikonkarışımında ufak bir hata yüzünden tüm kalıp içi kesilip yendien araç iöçine yatırılıpextra silikonlandı. (ufak ahatanın oanmı olmuyor bi zerre silikon damlası herşeyi bozuyor)
3. Kalıba yerleşen arabanın hava delikleri yanlış yerlerden açıldı.daha doğrusu kalıptayken açmadımsornadan deldim ve düz olmadığı için resin içinden çıkmakta zorlandı aracıda baya kastırdı..araç çıkarken kalıbıda zorluyoro kendini de ve kalıp aşırı yıpranıyor yırtılma noktasında.şu an
4 kalıbı nasıl keseceğimz önemliydi haliyle yanlış bir kesim yaptım sonuçta içini göremiyrosunuz .keseceğimiz yere bant koyamadım çünkü alt kalıp donuktu bir a aydır kalıp öylece durmuştu iç kısıda bir kaç gün önce tamamladım. Aracı çıkarmak için kalıbı kestiğimde tamponların alt kısımlarına gelen yeride kestim bıçak kaçtı işin doğrusu .Özellikle sol tarafta oldu bu.
5 )en kötü şey hava kabarcığı. Vakum makinası olmadığı için bir çok kabarcık kaldı normalde pürüzsüzce çıakrlar.ısrarla sorualr gelemye devam etti silikon araca zarar verirmi ya da aynısı çıkarmı diye en ufak zararı olmaz ve gözün görmekte zorlandığı kılcal çiziğe kadar aynen çıkar. Sıvılar konulduğu kabın hacmini tamamen doldurur prensibi. sadece silikon kalitesi ve ısı decallere cilasızolan kaitesiz boyaya belki zarar verebilir oda dedğim gibi boyanın kalitesiyle alakalı.
Direk 1 18 e geçseydim herşey hüsran olurdu bu iş tecrübeden başka birşey değil çünkü. içini göremdeğiniz birşeyi milimetrik eksebilemk kendien e kalıba zarar vermedn nasıl kesileceğini görebilemk ancakve ancak tecrübeyle mümkün.ya da birkaç kez silikonla uğraşıp sorna 3d simülasyon yamak gerek.artık neleri nasıl yapcağımı biraz daha iyi bilyorumam biraz
temkinli davranmam gerekiyor.resinde kabarcık bırakmamayı öğrendim.Ama şans eseri olabiliyor buda ortamın sıcaklığıyla nemle resin kalitesiyle vs. alakalı birşey.
unutmadan 2 farklı tipte silikon kullandımki mecburdum çünkü herzaman aldığım artık yoktu.Yurtdışından geldikleri içn bazen beklemem gerekiyor. Haliyle diğer ile uyum sağlamadı diyelim herne kadar yapışsada birbirine, sert olduğu için iz direk benim sliknum yumuşaktı. iz aracada çıktı.3 gündür arabaların zımaprası ile uğraştım delikleri kapatamdım macun kullanmadığım için.
sol tarafta silikon kalıbın bulunduğu yüzey ve üstündeki ağırlık nedeniyle hafif bir yamukluk var dikaktli bakınca görünür.şu kapı kilitleri var ondan koymuştum :grin: kalıba yoskasıvı kaldırma kuvveti üst kalıbı kaldırıyordu ama yiende kaldırmış iteberbat oaln elelirm ve halı yüzünden öylece bırakmıştım.
1 18 i en düşük maliyetle ve hatasız kullanmama imkan veercek bir kalıp sistemi planlamaktayım. net olmayan çekimler için özürler...

Resim
Resim
yaldızlı boya katmıştım parçacıkları vulkanize aşamasında yanıyorlar boya tamamen farklıydı..
kalıp alınan araç mc e 36 3 series
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
jant lrıdagtrd nkopyaladım ekleyeceğim
Resim

mesaj için Rallyci teşekkür aldı- 4:
atakan_7, G.HEPARSLAN, sui_cast, yavuznasuhi
Rallyci
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Birol
1/18 Model Sayısı: 77
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 10
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 2
1/87 Model Sayısı: 2
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 91
Rep Puani: 1013
Rallyci rep puani yokRallyci rep puani yokRallyci rep puani yokRallyci rep puani yokRallyci rep puani yok

Re: e 36 3 serisi kendi üretimlerim -ilkdenemeler-

İletiYazar: sui_cast » 12 Kas 2012, 15:55

Ellerine sağlık Birol.. Güzel çabalar bunlar.. :y:
Resim

mesaj için sui_cast arkadaşımıza teşekkür edenler:
Rallyci
Kullanıcı avatarı
sui_cast
DC HABER
DC HABER

İsim: BAHADIR E.
1/18 Model Sayısı: 64
1/43 Model Sayısı: 2
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 1
Toplam Model Sayısı: 67
Rep Puani: 8145
sui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yok

İletiYazar: tolgatitiz » 12 Kas 2012, 16:42

Tam olarak anlayabilmek için, bir kaç kez okumak durumunda kaldım. :sad1:
İnanılmaz bir emek harcadığınızın farkındayım. Tebrik ederim :drinksb:
Umarım tam istediğiniz gibi sonuca ulaşırsınız. Harcadığınız emeğe paralel bir paylaşım yapsaydınız çok daha iyi olurdu.
Resim

mesaj için tolgatitiz arkadaşımıza teşekkür edenler:
Rallyci
Kullanıcı avatarı
tolgatitiz
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Tolga Titiz
1/18 Model Sayısı: 90
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 166
1/87 Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 24
Toplam Model Sayısı: 280
Rep Puani: 690
tolgatitiz rep puani yoktolgatitiz rep puani yoktolgatitiz rep puani yok

İletiYazar: cihanbjk » 12 Kas 2012, 17:22

çabalarınızdan dolayı kutluyorum, elinize sağlık. ortaya çıkan ürünün kalıbı da gayet iyi görünüyor :y:

yalnız merak ettiğim iki nokta var;

1- amacınız modeli daha ucuza maletmek mi yoksa ne olursa olsun tamamen kendi yaptığınız modelinizin olmasını istemeniz mi?
2- geri kalan kısımları -lastik, camlar, farlar, iç mekan, şasi vs.- nasıl yapmayı planlıyorsunuz? (sanıyorum herkesin aklına korkut varol gelmiştir) :grin:

ben de okumakta zorlandım açıkçası çeviri gibi olmuş :smile:

mesaj için cihanbjk arkadaşımıza teşekkür edenler:
Rallyci
Kullanıcı avatarı
cihanbjk
FORUM ÜYESİ
FORUM ÜYESİ

İsim: Cihan
1/18 Model Sayısı: 14
1/43 Model Sayısı: 2
1/72 Model Sayısı: 5
Motorsiklet Model: 9
Toplam Model Sayısı: 30
Rep Puani: 125
cihanbjk rep puani yok

İletiYazar: MAKOSHARK » 12 Kas 2012, 17:26

Birol nasıl bir emek bu kardeşim..Hayran kaldım.. :smile: :smile: :smile:

mesaj için MAKOSHARK arkadaşımıza teşekkür edenler:
Rallyci
Kullanıcı avatarı
MAKOSHARK
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Deniz ÇAGLIYAN
1/18 Model Sayısı: 851
1/24 Model Sayısı: 4
Toplam Model Sayısı: 855
Rep Puani: 11586
MAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yok

İletiYazar: Muhammet Özdemir » 12 Kas 2012, 18:38

Birol abi sanki Rusçadan yada Almancadan Translate kullanarak Türkçeye çevirmiş ve buraya kopyalamış gibisin metni :lol:

Metini anladığımda içimden helal olsun dedim. Hakikaten çok zor ve türkiyede çok ender yapılan bir işe başlamışsın abi. Zaten eğilimin vardı bu işe. Hayırlı uğurlu olsun diyorum umarım ilerde profesyonel 1:18 ürettiğinide görürüz.

:smile:
Resim

mesaj için Muhammet Özdemir arkadaşımıza teşekkür edenler:
Rallyci
Kullanıcı avatarı
Muhammet Özdemir
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Muhammet
1/18 Model Sayısı: 105
Toplam Model Sayısı: 105
Rep Puani: 500
Muhammet Özdemir rep puani yokMuhammet Özdemir rep puani yokMuhammet Özdemir rep puani yok

İletiYazar: masato » 12 Kas 2012, 20:19

Resimlerden güzel şeyler yaptığın belli Birol... Emeklerine sağlık...
Resim
74 mekan 06 vatan 50,5 özvatan

mesaj için masato arkadaşımıza teşekkür edenler:
Rallyci
Kullanıcı avatarı
masato
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: M.Alper ESATOGLU
1/18 Model Sayısı: 65
1/24 Model Sayısı: 1
1/32 Model Sayısı: 2
1/43 Model Sayısı: 1
1/64 Model sayısı: 1
- / -- Model Sayısı: 1
Motorsiklet Model: 13
Toplam Model Sayısı: 84
Rep Puani: 4050
masato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yokmasato rep puani yok

İletiYazar: baris41 » 12 Kas 2012, 21:06

Birol eline sağlık yalnız bu son kullandıgın resın oncekılere gore daha dayanıksız sankı?
Resim

mesaj için baris41 arkadaşımıza teşekkür edenler:
Rallyci
Kullanıcı avatarı
baris41
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Baris
1/18 Model Sayısı: 127
1/43 Model Sayısı: 55
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 2355
baris41 rep puani yokbaris41 rep puani yokbaris41 rep puani yokbaris41 rep puani yokbaris41 rep puani yokbaris41 rep puani yokbaris41 rep puani yokbaris41 rep puani yokbaris41 rep puani yokbaris41 rep puani yok

İletiYazar: resatsirin » 12 Kas 2012, 23:19

Birol Abi ellerinize sağlık :handshake:

Resin konusunda güzel çalışmalar ortaya çıkmış :drinksb:
Resim

mesaj için resatsirin arkadaşımıza teşekkür edenler:
Rallyci
Kullanıcı avatarı
resatsirin
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: resatsirin
1/18 Model Sayısı: 55
1/43 Model Sayısı: 76
Toplam Model Sayısı: 131
Rep Puani: 6785
resatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yok

İletiYazar: Rallyci » 12 Kas 2012, 23:48

Teşekkürler ediyorum Beğenileriniz ve yorumlarınız için. İçimden gelen bi tutku otomobil üretebilmek sevdğim aracıda fazlsıyla görmek istiyorum odamda. Çocukken hem alaşım hemde elektronik sistmleri olan rc mdeller yapmayı isterdim. ama olmadı. Çok maliyetliymiş metal döküm.ondua araştırdım.94- 95 model temiz bir e 36 alınıyor şu an metal döküm yaptırmak için katlanacağım paraya. ve 3 tane değil enaz 500 1000 adetlik rüetim yaptırmak gerktğini de belirtebilirim ki benim amacım bu değil.
Kendi arcımı kendim yapayım değilde seviyorum otomobil yapmayı.sıfırdan yapmak çok keyifli.Demonte diecast araç almak ya da plastik maket yapmaktan farklı bir duygu kendim yapmak istiyorum yani .E 36 yı da seviyorum.istediğim detayda ve renkte dolu dolu e 36 m olsa hayır demem.
bu iş zevkli olduğu kadar kullanılan malzeme sebebiye çok pahalı.Bazı polyester grubu haricinde hiçbiri ülkemizde üretilmiyor.Tümü Almanyadan ithal
www. smooth-on.com a bir göz atmanızı isterim.smoth on Alman değildir. Resinde smooth ondan başkasını kullanmadım.
Amacıma gelince istediğim ve keyif alarak yaptığım bu şeyi en uygun nasıl hallederimi çözebilmek.bugün e 36 sedanı kopayaladıktan sonra sw için 2. kalıp, compact için 3. ,m3 coupe için 4. , 3 serie coupe için 5. gtr için 6. kalıbı almak gerek 3 serisi e 30 ları saymıyorum bile ve bir aracı yapmak için master aracın iğnesidnen iplğine her parçasını kalıplamak. her biri zor ve maddi yanı ağır. herneyse.

İç mekanıda aynı şekilde çoğaltabilirim. camlarıda şeffaf döküyorum. döktüğüm far camları var ama telefon çekimi ile berbat görünüyor. crystal clear eğer bu ülkede de olsaydı çok süper camlar dökülürdü. keşke otto asetat benzeri cam kullanacağına crystal clear kullansa.
vakit bulduğumda far camlarını da eklerim buraya
Resim
Rallyci
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Birol
1/18 Model Sayısı: 77
1/43 Model Sayısı: 10
1/72 Model Sayısı: 2
1/87 Model Sayısı: 2
Toplam Model Sayısı: 91
Rep Puani: 1013
Rallyci rep puani yokRallyci rep puani yokRallyci rep puani yokRallyci rep puani yokRallyci rep puani yok

DİĞER UYGULAMALAR

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir