"İKİNCİ" 1/18 EL YAPIMI ACTROS DORSESİ... ((ÖN İZLEME))

Yetkili: BuRaK-B

"İKİNCİ" 1/18 EL YAPIMI ACTROS DORSESİ... ((ÖN İZLEME))

İletiYazar: Kenan Şavklı » 20 Haz 2012, 23:42

Selamlar herkese... :bye:

Aslında model, sahibine bugün akşama doğru intikal etti; yani Antalya'ya, Selçuk Köksal'a ulaştı ve kasaya yazdırmak istediği ibreleri yaptırdığının haberini bile heyecanla verdi ama ben; dayanamadım ve bendeki fotoğraflarla ön izleme amaçlı, belli fotolar içieren paylaşımı açmak istedim. :devil:

İlk hazırladığım dorseye nazaran, özellikle şasi grubu bakımından çok daha geride; ancak son görünümü, ilk yaptığım dorseye göre çok daha doyurucu, dolu ve yeterli vaziyette.

1/18 Mercedes Actros kamyonuna, dorsesini, büyük bir keyifle eklediğini ifade eden Selçuk'a, yeni modelini, iyi günlerde sergilemesini diliyorum...

Montaja Hazır Parçalar...

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Bu modeli, bir adet 1/43 ölçekli detaylı/kaliteli bir dorsenin 1/18'i olarak nitelendirebiliriz. Şu bir gerçek ki, 1/18 imalatı, kurumsal bir firma tarafından yapılmış bir dorse olmadığı için, derme çatma olanı bile heyecan veren ve kendini beğendiren bir olay olacağı için herkese güzel gelecektir. Derme çatmadan kastım bu son yaptığım için geçerli değil ama yine de; sadece iyi bir 1/43'ün detay argümanlarını barındıran, çok derinine girilmiş bir modelleme değil ve hatta TIR meraklısı bir çok kişinin, eksiklerini kolayca bulabileceği bir takım eksileri de yok değil....
Çok müthişçe olmasa da, alt aksam da da bir takım detaylar var ama o derece, derinlemesine paylaşımı yapmayı, odelin sahibine bırakmak istiyorum.

Önizleme Niteliğinde, Genel Görünüm ve Boyut-Karşılaştırma...

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

F458'i, kutusundan sökmüşken, dayanamayıp bol bol çektim aslında; bu da onlardan biri...

Resim

Bu arada, moel paylaşımı yapmayı ve model fotosu çekmeyi de özlediğimi itiraf etmeliyim. Paylaşacak şeyleri, iyice azaltmışken, yine npaylaşılmamış araçlar çoğaldı ve gelecek olanlarla beraber sanırım; önümüzdeki aylar, yeni gelen eşsiz modeller paylaşımları ile geçecek görünüyor. Hayırlısı diyelim... Teşekkürler ve model paylaşımlarında görüşmek üzere...
En son Kenan Şavklı tarafından, 23 Haz 2012, 20:19 tarihinde değiştirildi, toplamda 4 değişiklik yapıldı.
Resim

Kullanıcı avatarı
Kenan Şavklı
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: kenan savkli
1/18 Model Sayısı: 0
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 9113
Kenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yok

Re: II. EL YAPIMI DORSE... ((ÖN İZLEME))

İletiYazar: Alper KARA » 20 Haz 2012, 23:51

Kenan abi, bu şaheserini facebookta da görüp çok beğenmiştim. Harikasın resmen hayran oldum Ayrıca Selçuk abiyi kıskandım :)) Eline sağlık abim.. :) Ayrıca bu dorseyi seri üretime geçirsen yok satar benden demesi.. :)
Resim

mesaj için Alper KARA arkadaşımıza teşekkür edenler:
Kenan Şavklı
Kullanıcı avatarı
Alper KARA
E-Dergisd
E-Dergisd

İsim: Diecast Alp
1/18 Model Sayısı: 1
1/24 Model Sayısı: 1
1/43 Model Sayısı: 25
1/72 Model Sayısı: 5
1/87 Model Sayısı: 23
- / -- Model Sayısı: 5
Toplam Model Sayısı: 59
Rep Puani: 1755
Alper KARA rep puani yokAlper KARA rep puani yokAlper KARA rep puani yokAlper KARA rep puani yokAlper KARA rep puani yokAlper KARA rep puani yokAlper KARA rep puani yokAlper KARA rep puani yok

İletiYazar: resatsirin » 20 Haz 2012, 23:51

Kenan Abi sanatınıza hayranım gercekten :bravo: :drinksb:

Ellerinize emeginize ve yüreğinize saglık :f:
Resim

mesaj için resatsirin arkadaşımıza teşekkür edenler:
Kenan Şavklı
Kullanıcı avatarı
resatsirin
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: resatsirin
1/18 Model Sayısı: 55
1/43 Model Sayısı: 76
Toplam Model Sayısı: 131
Rep Puani: 6785
resatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yokresatsirin rep puani yok

İletiYazar: sherpa » 20 Haz 2012, 23:56

Çok guzel olmus elıne saglık Kenan.Dekaller beyaz kagıt sanırım uzerıne bu modelde bısey surdun mu?
Resim

mesaj için sherpa arkadaşımıza teşekkür edenler:
Kenan Şavklı
Kullanıcı avatarı
sherpa
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Bilgi ÖNDES
Rep Puani: 1955
sherpa rep puani yoksherpa rep puani yoksherpa rep puani yoksherpa rep puani yoksherpa rep puani yoksherpa rep puani yoksherpa rep puani yoksherpa rep puani yok

Re: II. EL YAPIMI DORSE... DEKALSİZ ((ÖN İZLEME))

İletiYazar: Hüseyin Avcular » 21 Haz 2012, 00:04

Süper olmuş Kenan abi ellerine sağlık.Selçuk abime hayırlı olsun, bakalım kırmızı kafalı çekici ile nasıl duracak... :happy:
Resim

mesaj için Hüseyin Avcular arkadaşımıza teşekkür edenler:
Kenan Şavklı
Kullanıcı avatarı
Hüseyin Avcular
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Hüseyin
Rep Puani: 2230
Hüseyin Avcular rep puani yokHüseyin Avcular rep puani yokHüseyin Avcular rep puani yokHüseyin Avcular rep puani yokHüseyin Avcular rep puani yokHüseyin Avcular rep puani yokHüseyin Avcular rep puani yokHüseyin Avcular rep puani yokHüseyin Avcular rep puani yok

İletiYazar: tuningbg » 21 Haz 2012, 00:15

Emeğine sağlık Kenan abi..çok şık bir dorse olmuş..yeni sahibine hayırlı olsun :smile:

mesaj için tuningbg arkadaşımıza teşekkür edenler:
Kenan Şavklı
Kullanıcı avatarı
tuningbg
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Burak
Rep Puani: 1660
tuningbg rep puani yoktuningbg rep puani yoktuningbg rep puani yoktuningbg rep puani yoktuningbg rep puani yoktuningbg rep puani yoktuningbg rep puani yok

İletiYazar: Erdem » 21 Haz 2012, 01:16

Kenan, bu bir sanatsa sen de bu sanattaki en yetenekli kisilerden birisisin, izlemeye doyamadim resimleri. Sadece dorse stop lamba grubu bile keyif veriyor insana; tebrik etmekten baska bir sey gelmiyor elimden :handshake:

Bu arada rutben degismis sanirim (ya da ben gecenin bu saatinde karistiriyorum :lol: ) ama VIP rutbesine yukseldiysen ayrica tebrik ederim :smile:

mesaj için Erdem arkadaşımıza teşekkür edenler:
Kenan Şavklı
Kullanıcı avatarı
Erdem
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Erdem
1/18 Model Sayısı: 87
1/87 Model Sayısı: 1
- / -- Model Sayısı: 3
Toplam Model Sayısı: 92
Rep Puani: 4400
Erdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yok

İletiYazar: Kenan Şavklı » 21 Haz 2012, 03:34

Alper KARA yazdı:Kenan abi, bu şaheserini facebookta da görüp çok beğenmiştim. Harikasın resmen hayran oldum Ayrıca Selçuk abiyi kıskandım :)) Eline sağlık abim.. :) Ayrıca bu dorseyi seri üretime geçirsen yok satar benden demesi.. :)

Teşekkürler Alper'cim, bitirebilmek kısmet oldu ve yolladık. Yapması, uğraşması keyifli de ayrıca... Ama yok satması hiç önemli değil, hatta ilgi görmesi, mutluluktan çok rahatsızlık verdi, çünkü abuk subuk insanlarla, ayaktakımıyla muhatap eder bir hal aldı. Ben çünkü bu işleri esnaf aklı ile değil, hobici zevkiyle yapıyorum, bunun dışındaki bir zihniyet yaklaşımıyla kontak kuran abuk subuk insanlar, ziyadesiyle sinirimi de gerdi. Ama güzel yanlarından bakmaya çalışıyorum,, teşekkürler kardeşim, yorumun için...

resatsirin yazdı:Kenan Abi sanatınıza hayranım gercekten :bravo: :drinksb:

Ellerinize emeginize ve yüreğinize saglık :f:

:smile5: Sağolasın Reşat, onur verdin kardeşim...

sherpa yazdı:Çok guzel olmus elıne saglık Kenan.Dekaller beyaz kagıt sanırım uzerıne bu modelde bısey surdun mu?

Sağol Bilgi abi, yok beyaz kağıt değil, hep kullandıklarım... Üzerlerne birşey sürmedim çünkü, diğer modellerde de tecrübe ettiğim üzere çok sağlamlar; hem baskı hem de zarın kendisi çok sağlam. Ama mat vernik püskürtülerek garantiye de alınabilir...

Hüseyin Avcular yazdı:Süper olmuş Kenan abi ellerine sağlık.Selçuk abime hayırlı olsun, bakalım kırmızı kafalı çekici ile nasıl duracak... :happy:

Sağol Hüseyin, vallahi hayal meyal kafada kurunca bu krem renk güzel duracak gibi geliyor ama görmeden anlayamayacağız; görmek başka gerçekten... Heyecanla anlata anlata bitiremedi, bugün yarın paylaşacak, sabırsızlıkla bekliyorum ben de...

tuningbg yazdı:Emeğine sağlık Kenan abi..çok şık bir dorse olmuş..yeni sahibine hayırlı olsun :smile:

Sağol Burak, iyi dileklerin için ayrıca teşekkür ederiz kardeşim...

Virtue yazdı:Kenan, bu bir sanatsa sen de bu sanattaki en yetenekli kisilerden birisisin, izlemeye doyamadim resimleri. Sadece dorse stop lamba grubu bile keyif veriyor insana; tebrik etmekten baska bir sey gelmiyor elimden :handshake:

Bu arada rutben degismis sanirim (ya da ben gecenin bu saatinde karistiriyorum :lol: ) ama VIP rutbesine yukseldiysen ayrica tebrik ederim :smile:

Çok teşekkürler Erdem abi, minyatür modelcilik büyük keyif veren bir iş ve zamanla insanın kafasında bazı taşlar yerli yerine oturunca, bazı şeyleri yapabilecek cesareti kendinizde bulabiliyorsunuz. Bu yetiyi edinmek için gerekli olan, sadece saf minyatür model sevgisi bence. Rütbe konusunda ise; evet daha önce siyah renkli "forum üyesi" kademesiydi, şimdi kırmızı rekli oldu, değer gördüğü için sevgili Gökhan abime tekrar teşekkür ediyorum.

Ancak şunu da ekleyeyim; hiç hoşlanmadığım ve hatta tiksindiğim, acımasız hayat kanunları dahilinde, insaların kendi aralarında yarattıkları gerçek kademelerden (işte, okulda, hayatın her anında) bile ben nefret ederken ve değersiz bulurken, bizim modelci ortamımızdaki sembolik ve onore edici kademelendirmeleri, hayat meselesiymiş gibi "bende neden yok" ya da "aha bak VT'den çıktı VIP oldu" veyahut, "kenan yüzünden bissürü kişi çıktı/atıldı burdan" gibi zevzekçe luzumsuz şekilde kendini üzmenin, ortama küsmenin (tavşan dağa küsmüş dağın haberi olmamış) ya da araya mesafe koymanın beyhudeliğini farkedemeyenler olduğu sürece, buradaki kullanıcı adlarının rengi, ha yeşil, ha kırmızı ha pembe olmuş hiç önemi kalmıyor ve değerini yitiriyor; hatta rahatsızlık bile veriyor.

Biz burda, gerçek hayatın mide bulandırıcı, vahşi, kaba-saba kanunlarını bir kenara bırakıp, olgun yaşımızla paralel uzanan çocukluğumuzu, çocuk ruhumuzu tatmin ediyoruz. Hiç kimse "bende o ruh yok" demesin, çünkü minyatür model; ama yakın, ama uzak geçmişte, bizlerin ruhunda derin izler bırakan ve günümüze uzanan, hayata bağlayıcı bir terbiye edicidir... İnsanı sakin, pozitif düşünen, yapıcı, şuurlu olmak suretiyle, makbul bir insan yapar ve küçük şeylerin değerini bilmesini öğretir, hayatı sevdirir... Yukarıda bahsettiğim hırlaşmalar, harislikler, bolca arkadan konuşmalar, bu ruha aykırı olduğu için sinirimi kabartıyor. Lütfen, gerçek hayattaki robotik argümanları, hırsları, makam isteklerini, ya da başkalarının ne renk olduğunun dedikodusunu buralara taşımayalım ve
keyfimize bakalım...

Kıymetli ve içten yorumun için de sana çok çok tşekkürler ederim Erdem abicim, nice paylaşımlara inşallah...
Resim

mesaj için Kenan Şavklı teşekkür aldı- 4:
Alper KARA, Erdem, Hüseyin Avcular, sherpa
Kullanıcı avatarı
Kenan Şavklı
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: kenan savkli
Rep Puani: 9113
Kenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yok

Re: (II.) SIFIRDAN EL YAPIMI DORSE... DEKALSİZ ((ÖN İZLEME))

İletiYazar: Serdar Gökhan » 21 Haz 2012, 07:48

Kenan abi senden korkulu valla. Yerinde olsam bunu firmalarla konuşup üretime geçirirdim. :smile: :nazar: :nazar: :nazar: :nazar: :yeah:
Modelcilik bir tutkudur...

mesaj için Serdar Gökhan arkadaşımıza teşekkür edenler:
Kenan Şavklı
Kullanıcı avatarı
Serdar Gökhan
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Serdar
1/18 Model Sayısı: 12
1/43 Model Sayısı: 4
1/64 Model sayısı: 98
1/72 Model Sayısı: 3
1/87 Model Sayısı: 9
- / -- Model Sayısı: 3
Motorsiklet Model: 1
Toplam Model Sayısı: 119
Rep Puani: 3895
Serdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yok

İletiYazar: Emre E. » 21 Haz 2012, 07:50

Her zamanki gibi harikasın Kenan. Bu dorsede daha da güzel işler çıkardığına eminim Kardeşim. :friends:
Bunu laf olsun diye yazmıyorum, seninle gurur duyuyorum. :syg:
---
Selçuk'a keyifli sergilemeler dilerim. Manevi değeri çok yüksek bir parça var artık koleksiyonunda. :f:

---
Emre Erbaşar

mesaj için Emre E. arkadaşımıza teşekkür edenler:
Kenan Şavklı
Kullanıcı avatarı
Emre E.
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Emre
1/18 Model Sayısı: 116
1/64 Model sayısı: 500
Toplam Model Sayısı: 116
Rep Puani: 19255
Emre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yok

İletiYazar: alikırbas » 21 Haz 2012, 10:15

abicim mükemmel olmuş diyecek söz bulamıyorum gerçekten merak ettiğim bir şey var abicim beni aydınlatırsan çok sevinirim malseme olarak ne kullandın bende bi abim için yapıcağıma söz verdim kendi tırının aynısını almış ama dorse bulamamış benden rica etti yaparmısın diye bu kadar düzenli yapamam ama elimdn geleni yapıcam kullandığın malzemeyi çok merak ettim

mesaj için alikırbas arkadaşımıza teşekkür edenler:
Kenan Şavklı
Kullanıcı avatarı
alikırbas
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Ali KIRBAS
1/18 Model Sayısı: 1
1/24 Model Sayısı: 2
1/32 Model Sayısı: 5
Motorsiklet Model: 2
Rep Puani: 600
alikırbas rep puani yokalikırbas rep puani yokalikırbas rep puani yok

İletiYazar: Eray KIVRAK » 21 Haz 2012, 11:59

Kenan abi bu ne ya.
Senin yaptıklarını görünce benimkileri çöpe atasım geliyor.
Muhteşem gerçekten. Eline sağlık. :smile:
Resim

mesaj için Eray KIVRAK arkadaşımıza teşekkür edenler:
Kenan Şavklı
Eray KIVRAK
SİTE YÖNETİCİSİ
SİTE YÖNETİCİSİ

İsim: Eray KIVRAK
1/18 Model Sayısı: 36
Rep Puani: 5825
Eray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yokEray KIVRAK rep puani yok

İletiYazar: blacksonblondes » 21 Haz 2012, 12:01

Hayırlısı olsun Kenan emeğine sağlık.Ayrıca F458 müthiş duruyor.Teşekkürler paylaşım için :good2:

mesaj için blacksonblondes arkadaşımıza teşekkür edenler:
Kenan Şavklı
Kullanıcı avatarı
blacksonblondes
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Yüksel Digan