Yeni Başlayanlar İçin Öneriler

Diecast Modelcilik ve Model Araçlarla Ilgili Herşeyi Bu Başlık Altında Paylaşabilirsiniz...

Yetkili: resatsirin

Yeni Başlayanlar İçin Öneriler

İletiYazar: yasar » 05 Nis 2009, 15:07

aslında tavsiyelerde bulunmak pek de sevilen bir konu değildir.özellikle bulunulan taraf için.
ama ben yinede yaklaşık 30 yıldır bu işin içnde zaman zaman olan biri olarak tecrübelerimi özellikle yeni başalyanlarla paylaşmak istiyorum.bana kızmadan okusunlar.
1-öncelikle tema delisi olmayın ancak mikroskopla aralarındaki farklar anlaşılabilen aynı arabanın aynı renklerinden vitrinlerinizi doldurmayın.tecrübeler ileriki yıllarda en çok bozulan koleksiyonların bu tip koleksiyonlar olduğunu gösteriyor.
2-koleksiyon yapmaya askerlik ekonomik sıkıntı gibi sebeplerle ara vermeyin alımları azaltın biraz ıslık çalın(gökhan hocama ithafen) ama devam edin.
3-bütçenizi baştan doğru yapın gelirinizin %5 veya 10 u olabilir ama asla fazla açılmayın etrafınızda sizi sevenlere bütün parasını bunlara yatırıyor dedirtmeyin.
4-başkaları için değil kendiniz için koleksiyon yapın.ferraride olabilir koleksiyonda ama her an görebildiğimiz araçlarada az da olsa yer vermeye çalışın.
5-ölçek saplantısına kapılmayın ağırlıklı olarak bir ölçek olsun ama çeşitli ölçekleride biraz bulundurun.
6-ucuz diye gezdiğiniz yerde karşınıza çıktı diye model almayın.önümüzdeki ay alacağınız model şimdiden belli olsun çok düşeş bulursanız alım sırasını değiştirin en fazla.
7-bitebilecek bir model piyasaya çıkıyorsa cesur karar alıp hemen alın sonra aynı modeli almak için avuç dolusu para ödemeyin.
8-firmaların yıllık listelerini takip edin tam olarak uymazlar ama 3 aşağı 5 yukarı uyarlar yıl sonunda çıkacak bir model şu an piyasada yok diye açık artırmalarda gaza gelmeyin.
9-çocuklara bunların oyuncak olmadığını kesin bir dille anlatın herhangi bir parçayı taviz olarak oynaması için verirseniz gerisi gelir.
10-etraftan gelecek lafları fazla takmayın unutmayın siz onların avuç dolusu para verdiği şeylere karışıyormusunuz herkesin bir zayıf tarafı vardır.
11-vitrinleriniz düzgün ve temiz olsun 6 ayda bir detaylı temizlik yapın modeller çok ise yeni alım yapmamak için ilaç gibi gelir temizlik yapmak.
12-paylaşım sitelerinde tanıştığınız insanlar size bir kötülük yapmadılarsa onlara sevecen ve saygılı olun nice dostluklar böyle ortamlarda başlar unutmayın.
13-kutular.önce onları tutmak zor gelir ama taşınırken veya tema değişikliğine gitmek isterseniz inanamayacağınız kadar işinizi kolaylaştırır.kesinlikle atmayın.
En son yasar tarafından, 08 Nis 2009, 23:57 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Resim

Kullanıcı avatarı
yasar
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Halil Yasar Sahinci
1/18 Model Sayısı: 16
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 348
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 364
Rep Puani: 2770
yasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yok

Re: yeni başlayanlar için

İletiYazar: Bülent Aydoğan » 05 Nis 2009, 16:02

yaşar bey bence güzel bir paylaşım..tecrübeli arkadaşlar birşeyler eklemeli..ben yanyana veya önlü arkalı çok sıkıştırılmamalarından yanayım,mutlaka yeterli alanda tüm güzelliklerini sergileyebilmeli modeller..
Resim
Kullanıcı avatarı
Bülent Aydoğan
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: bülent
1/18 Model Sayısı: 30
1/24 Model Sayısı: 5
1/32 Model Sayısı: 1
1/43 Model Sayısı: 5
1/64 Model sayısı: 1
1/72 Model Sayısı: 10
1/87 Model Sayısı: 1
- / -- Model Sayısı: 4
Motorsiklet Model: 12
Toplam Model Sayısı: 69
Rep Puani: 2794
Bülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yokBülent Aydoğan rep puani yok

İletiYazar: RESPECT » 05 Nis 2009, 17:30

Yaşar Abi, bilgi verdiğin iyi oldu ama zaten temaya geçip geçmemekte kararsızdım, sen temaya pek girmeyin diye yazmışsın. İyice kararsız kaldım. Aslında en iyisi göze hoş geleni, sevdiğimiz modelleri almak ama öyle olunca da insan çok açılıyor.
Kullanıcı avatarı
RESPECT
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Cem
1/18 Model Sayısı: 9
1/24 Model Sayısı: 6
1/43 Model Sayısı: 15
1/72 Model Sayısı: 45
Toplam Model Sayısı: 79
Rep Puani: 28
RESPECT rep puani yok

İletiYazar: RESPECT » 05 Nis 2009, 17:41

Ben de bir tecrübemi paylaşayım. Bazılarımıza saçma gelebilir, hatta kimi koleksiyoner siyah renk üzerine tema yapmakta, ama tavsiyem şudur ki:

Siyah ve koyu renklerden uzak durmaya çalışın. Bence vitrinde modeli göstermiyor. Siyah model elbette olacak ama çok fazla siyah/koyu renkli modeller beraber durduklarında her araç birbirine benziyor.

Favorim Beyaz renktir. Sarı, kırmızı da çok hoş dururlar, özellikle Ferrari'lerde.
Kullanıcı avatarı
RESPECT
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Cem
1/18 Model Sayısı: 9
1/24 Model Sayısı: 6
1/43 Model Sayısı: 15
1/72 Model Sayısı: 45
Toplam Model Sayısı: 79
Rep Puani: 28
RESPECT rep puani yok

İletiYazar: yasar » 05 Nis 2009, 17:47

RESPECT yazdı:Yaşar Abi, bilgi verdiğin iyi oldu ama zaten temaya geçip geçmemekte kararsızdım, sen temaya pek girmeyin diye yazmışsın. İyice kararsız kaldım. Aslında en iyisi göze hoş geleni, sevdiğimiz modelleri almak ama öyle olunca da insan çok açılıyor.

cem tema olabilir ama çok abartmamak lazım arabalar 2-3 yılda bir makyajlanır hiç farketmessin veya bir decal değiştirirler aynı kasayı tekrar satarlar bu gibi durumlarda abartmamak lazım yoksa temasız olmaz bu iş diye düşünüyorum.
Resim
Kullanıcı avatarı
yasar
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

yasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yok

İletiYazar: DTR » 05 Nis 2009, 19:13

Yaşar çok teşekkür ederim hepimizi tecrübelerinle aydınlattığın için.Adı üstünde tecrübe;kazık yemeden model kırmadan,gereksiz almadan,hırslanmadan olmuyor,ama zamanla tecrübe dediğimiz şeyi kazandıkça daha düzeyli koleksiyon oluşturabiliyoruz,bu sıkıntıları minumum yaşamak tecrübelere kulak vermekle olur. :clap:
Resim
Kullanıcı avatarı
DTR
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Derya
1/18 Model Sayısı: 178
1/24 Model Sayısı: 5
1/43 Model Sayısı: 11
- / -- Model Sayısı: 2
Motorsiklet Model: 1
Toplam Model Sayısı: 197
Rep Puani: 796
DTR rep puani yokDTR rep puani yokDTR rep puani yokDTR rep puani yok

İletiYazar: Noximious » 05 Nis 2009, 19:51

bence çok doğru ve çok önemli noktalar. Gerçekten arkadaşımı bu örnek davranışından dolayı tebrik ediyorum. Bende bu işte pek eski sayılmam ama dediklerini yazdım bi kenara. Eğer mümkünse bende bişey paylaşmak isterim. Model alırken bi plan program olması çok önemli bence. Diyelimki her markadan aracınız var. İlk olarak kendinize bir marka seçin ve ona yönelin. Örneğin BMW biriktiriyorsanız ilk onu kafanızdan çıkarın daha sonra diğer markalara geçin. Çünkü öbür türlü sürekli diğer markalarda aklınız kalıcak ve onlarada saldırıp ekonominizi bozabilirsiniz. Ama kimi zamanda kaçırılmicak bir model olur onu alın diğer alımlara sonra devam edersiniz.
Resim
Kullanıcı avatarı
Noximious
MİSAFİR ÜYE
MİSAFİR ÜYE

İsim: Cihan
1/18 Model Sayısı: 83
1/24 Model Sayısı: 1
1/32 Model Sayısı: 3
1/43 Model Sayısı: 1
1/72 Model Sayısı: 2
- / -- Model Sayısı: 16
Toplam Model Sayısı: 104
Rep Puani: 105
Noximious rep puani yok

İletiYazar: emre234 » 05 Nis 2009, 20:20

çok teşekkür ederim bende acemi sayılırım . verdiğiniz bu bilgiler için çok teşekkür ederim
Kullanıcı avatarı
emre234
FORUM ÜYESİ
FORUM ÜYESİ

İsim: Emre
1/18 Model Sayısı: 15
1/24 Model Sayısı: 15
1/32 Model Sayısı: 5
1/43 Model Sayısı: 0
Toplam Model Sayısı: 35
Rep Puani: 20
emre234 rep puani yok

İletiYazar: Rallyci » 05 Nis 2009, 22:02

Bu değerli bilgiler için Çok teşekkürler Yaşar abi. Bu hobi ruha hitab ediyor her hobi böyle tabiki . Önemli olan gönlü hoş etmek insanın kendini sıkıştırmasına gerek yok ne tema ne renk ama isteğdimiz modellere hepimiz paradan ziyade bir emekle ulaşıyoruz çok çaba harcıyoruz ve büyük sabır gösteriyoruz zor olsada.
Modelleri edinirken insan içindeki sesi dinlemeli bir anlık heveslere kapılmamamlı bu da bir nevi aşktır tek farkı maddi bir yönü olması diyebiliriz
Anlatılacak herşeyi özetlemişsin Yaşar abi . Yeni başlayanlar için çok güzel bilgiler bunlar
En son Rallyci tarafından, 01 May 2009, 21:27 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Resim
Rallyci
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Birol
1/18 Model Sayısı: 77
1/43 Model Sayısı: 10
1/72 Model Sayısı: 2
1/87 Model Sayısı: 2
Toplam Model Sayısı: 91
Rep Puani: 1013
Rallyci rep puani yokRallyci rep puani yokRallyci rep puani yokRallyci rep puani yokRallyci rep puani yok

İletiYazar: yasar » 05 Nis 2009, 23:47

güzel katkılar ve beğenileriniz için tesekkürler arkadaşlar.tabi bunlar benim tecrübelerim katılan olur olmayan olur. ben yaşadıklarımı sizlerle paylaştım.ilaveler olursa dahada ilginç olur diye düşünüyorum.zaten şu ana kadar bazı ilaveler de oldu.özellikle vitrinlerin tıkış tıkış hale getirilmemesi çok önemli.
herkese tesekkürler.
Resim
Kullanıcı avatarı
yasar
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İletiYazar: MAKOSHARK » 06 Nis 2009, 00:40

Bu güzel ve keyifli bilgilendirme için çok teşekkürler Yaşar Bey.
Resim
Kullanıcı avatarı
MAKOSHARK
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Deniz ÇAGLIYAN
1/18 Model Sayısı: 851
1/24 Model Sayısı: 4
1/43 Model Sayısı: 0
Toplam Model Sayısı: 855
Rep Puani: 11586
MAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yok

İletiYazar: mustafacelebi » 06 Nis 2009, 18:38

Yaşar abi parmaklarına sağlık harfi harfine katılıyorum ve 1 madde eklemek istiyorum.
Koleksiyon sadece yüksek kaliteli,pahalı, ve çok düşük üretim sayılarına sahip modeller ile yapılmaz.Yaşar abi ve diğer birçok abim kadar olmasada bu işe 10 yıl gibi bir zamanımı verdim.Elinize aldığınızda ve incelediğinizde.Makinanızın kadrajından bakarken çekim yaptığınızda, temizlerken gözünüzden bile sakındığınızda; ölçeği ne olursa olsun,fiyatı markası ne olursa olsun heyecan yaşıyorsanız,O benim için gerçek model, o hisleri yaşayanda gerçek modelcidir.
Resim

mesaj için mustafacelebi teşekkür aldı- 2:
Berent TURAN, diecancaster
mustafacelebi
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Mustafa Çelebi
1/18 Model Sayısı: 20
1/43 Model Sayısı: 33
Toplam Model Sayısı: 53
Rep Puani: 1901
mustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yokmustafacelebi rep puani yok

İletiYazar: G.HEPARSLAN » 06 Nis 2009, 18:49

Yaşar Hocam, maddeler halinde sıraladağınız ve her cümlesini seçerek verdiğiniz bilgilere sonuna kadar katılıyorum.
Gözüme batan tek bir konu bile yok. Bu güzel paylaşım için çok teşekkür ediyorum. Mustafa' nın da eklemesi tamamlayıcı bir madde olmuş diye düşünüyorum. Tekrar ve tekrar edinmiş olduğunuz bu tecrübeleri hobiciler ile paylaştığınız için gönülden teşekkürlerimi iletiyorum. Saygılar. :bow:
Kullanıcı avatarı
G.HEPARSLAN
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Gökhan HEPARSLAN
1/18 Model Sayısı: 107
1/24 Model Sayısı: 11
1/32 Model Sayısı: 38
1/43 Model Sayısı: 135
1/64 Model sayısı: 499
1/72 Model Sayısı: 234
1/87 Model Sayısı: 52
- / -- Model Sayısı: 73
Motorsiklet Model: 15
Toplam Model Sayısı: 1165
Rep Puani: 16726
G.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yokG.HEPARSLAN rep puani yok

Sonraki

Diecast Genel

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir