YURTDIŞI MODEL ALIMI

Diecast Modelcilik ve Model Araçlarla Ilgili Herşeyi Bu Başlık Altında Paylaşabilirsiniz...

Yetkili: resatsirin

YURTDIŞI MODEL ALIMI

İletiYazar: ponti » 31 Oca 2012, 15:03

Herkese selamlar. Dün Ankara gümrüğünde başımıza gelen bir olayı anlatmak istiyorum. 29 Aralık tarihinde ebay dan model satın aldım ve adres olarak ablamın evinin adresini verdim. Model geçen hafta gelmiş ve gümrüğe takılmış 100 doların altında olmasına rağmen. Dün ablam modeli almaya gidince yeni güncellenen TAREKS adlı bir yasa yüzünden modeli alamamış. Model arabalar oyuncak statüsünde görüldüğü için bir sürü işleme tabi tutulacakmış gümrükten geçmesi için.Ayrıntılarını tam olarak bende bilmiyorum. Modeli alabilmek için 150 TL ödemeniz gerekli ya da bu yasaya karşı dava açılmış en geç 1 ay içinde sonuçlanacak eğer yasa kalkarsa gelip modelinizi ücret ödemeden alabilirsiniz demişler ve telefon numarası verip sürekli bizi arayıp bilgi alın demişler. Forum üyelerini bu konuda bilgilendirmek istedim eğer konu hakkında bilgisi olanlar varsa bu başlık altında paylaşırlarsa herkes ayrıntılı bir bilgiye sahip olmuş olur. Aşağıdaki linkten yasanın ayrıntılarını inceleyebilirsiniz.

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2 ... 0M3-11.htm
En son ponti tarafından, 02 Şub 2012, 03:49 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.

mesaj için ponti teşekkür aldı- 6:
..alper.., Alper KARA, Emre E., Erdem, ibadeath41, ozgurs82
ponti
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Ugur
1/18 Model Sayısı: 11
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 11
Rep Puani: 430
ponti rep puani yokponti rep puani yok

Re: ÇOK ÖNEMLİ ! YURTDIŞINDAN MODEL ALIMI ARTIK ÇOK ZOR

İletiYazar: Alper KARA » 31 Oca 2012, 15:10

Uğur verdiğin bilgiler biz modelciler için çok önemli.. Sağolasın :)
Resim

mesaj için Alper KARA arkadaşımıza teşekkür edenler:
ponti
Kullanıcı avatarı
Alper KARA
E-Dergisd
E-Dergisd

İsim: Diecast Alp
1/18 Model Sayısı: 1
1/24 Model Sayısı: 1
1/43 Model Sayısı: 25
1/72 Model Sayısı: 5
1/87 Model Sayısı: 23
- / -- Model Sayısı: 5
Toplam Model Sayısı: 59
Rep Puani: 1755
Alper KARA rep puani yokAlper KARA rep puani yokAlper KARA rep puani yokAlper KARA rep puani yokAlper KARA rep puani yokAlper KARA rep puani yokAlper KARA rep puani yokAlper KARA rep puani yok

İletiYazar: Kenan Şavklı » 31 Oca 2012, 15:14

Ben bu soytarılığı kıymetli bir abimden de duydum, O'nun da tanıdıkalrı bu gibi birşeyleri yaşamışlar; dava açılmışsa çok iyi, umarım bu dangalaklığa son verecek bir netice alınabilir. Sanmıoyrum ama, kişisel model getirtmelerden hoşlanmayanların habire gümrük ve ticaret birimlerini fişeklemesinin neticesi ise bu eğer, eminim ki kendilerine de batacak neticeleri olacak gibi görünüyor. Olur da bu modeller, oyuncak sınıfından çıkartılıp, sanat eseri statüsüne girerse..... gerisini yazmiim.
Resim

mesaj için Kenan Şavklı teşekkür aldı- 5:
Alper KARA, BuRaK-B, Emre E., ibadeath41, ponti
Kullanıcı avatarı
Kenan Şavklı
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: kenan savkli
1/18 Model Sayısı: 0
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 9113
Kenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yokKenan Şavklı rep puani yok

İletiYazar: chrono » 31 Oca 2012, 15:17

benim anlamadığım ben ithalatçı değilim ki beni niye kapsama alıyorlar.
ticarette yapmıyorum.gümrük yasasına uygun şekilde yurt dışından oyuncak almışım.
bence biraz işgüzarlık var bu işte.
inşallah sorunun çözülür.
artık nereden en para koparacaklarını şaşırdılar.

mesaj için chrono teşekkür aldı- 3:
Alper KARA, BuRaK-B, ponti
Kullanıcı avatarı
chrono
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Güney
1/18 Model Sayısı: 80
1/43 Model Sayısı: 3
Motorsiklet Model: 16
Rep Puani: 3740
chrono rep puani yokchrono rep puani yokchrono rep puani yokchrono rep puani yokchrono rep puani yokchrono rep puani yokchrono rep puani yokchrono rep puani yokchrono rep puani yokchrono rep puani yokchrono rep puani yokchrono rep puani yokchrono rep puani yokchrono rep puani yokchrono rep puani yok

İletiYazar: ponti » 31 Oca 2012, 15:24

gearbox yazdı:Ben bu soytarılığı kıymetli bir abimden de duydum, O'nun da tanıdıkalrı bu gibi birşeyleri yaşamışlar; dava açılmışsa çok iyi, umarım bu dangalaklığa son verecek bir netice alınabilir. Sanmıoyrum ama, kişisel model getirtmelerden hoşlanmayanların habire gümrük ve ticaret birimlerini fişeklemesinin neticesi ise bu eğer, eminim ki kendilerine de batacak neticeleri olacak gibi görünüyor. Olur da bu modeller, oyuncak sınıfından çıkartılıp, sanat eseri statüsüne girerse..... gerisini yazmiim.

Abi dünden beri aklıma geldikçe sinirleniyorum bu kadar da olmaz. Bana kalırsa gümrükte alışverişe bir sınır nutlaka konmalı mesela önceden 150 euro muafiyet sınırı vardı en azından 2 model alıp kargo ücretini 20 dolar kadar az ödüyorduk. Şimdi hem muafiyet kargo ücreti dahil 75 euro, hem de böyle bir yasayla hepten vatandaşın cebine ellerini sokmaya başladılar. 165 TL ye aldığım model için 150 TL ücret istediler. Gümrükte milyon dolarlık mal kaçıranlara göz yumanlar açığı, bizim gibi ayda yılda bir zevk için aldığımız modellerden,alışverişlerden kapatmaya çalışıyolar. Söylenecek söz çokta forum malesef yeri değil
ponti
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Ugur
1/18 Model Sayısı: 11
Toplam Model Sayısı: 11
Rep Puani: 430
ponti rep puani yokponti rep puani yok

İletiYazar: ..alper.. » 31 Oca 2012, 15:28

Gümrükte o kadar çok sorun yaşayan insan var ki özellikle başıma çok ilginç olayların geldiği bir mekandır orası bu yüzden yapılan sürreal çalışmalara artık anlam veremiyorum ve bence onlarda kulaktan kulağa oyunu gibi sonuçta ne yaptıklarının farkında değiller ve umarım açılan dava olumlu sonuçlanır biz koleksiyon yapanlar için ancak ümidim düşük seviyelerde malesef :think:
Resim

mesaj için ..alper.. teşekkür aldı- 2:
ibadeath41, ponti
Kullanıcı avatarı
..alper..
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Alper Hatinoglu
1/18 Model Sayısı: 19
- / -- Model Sayısı: 4
Toplam Model Sayısı: 23
Rep Puani: 1305
..alper.. rep puani yok..alper.. rep puani yok..alper.. rep puani yok..alper.. rep puani yok..alper.. rep puani yok..alper.. rep puani yok

İletiYazar: ibadeath41 » 31 Oca 2012, 16:06

Bende 2 farklı abimden duydum bu durumu ve ikiside gümrüğe gittikleri halde modellerini alamadılar. İstedikleri miktar yasaya göre gelen ürün incelemesi için alıyorlar sanırım. Belki incelemede de bir sıkıntı çıkarsa verdiğiniz parayla yine modelinizi alamayabilirsiniz. Her şekilde rezil oluyoruz. :wondering: Yurt dışından prosedürlere uygun bir şekilde getirttiğimiz halde yine bir zorbalık daha çıkardılar. Önce yavaş yavaş gümrük limiti düşürdüler, şimdide bu pes doğrusu... :shocked2:

Bizim bir model getirtmemiz onlar için o kadar sıkıntılı bir durum ki kaçakçı muamelesi görüyoruz. Asıl kaçakçıları örtbas etmek için küçük meblağlarda ki sıkı yönetim gösterisiyle göğsünü gere gere biz görevimizi hakkıyla yapıyoruz diyorlar herhalde akıllarınca...

Açılan davadan benim de pek umudum yok açıkçası :angry: ama umarım gümrükte modelleri kalanlar sıkıntısız bir şekilde alabilirler. :celeb:
Resim

mesaj için ibadeath41 teşekkür aldı- 2:
Emre E., ponti
Kullanıcı avatarı
ibadeath41
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Mehmet
Rep Puani: 1900
ibadeath41 rep puani yokibadeath41 rep puani yokibadeath41 rep puani yokibadeath41 rep puani yokibadeath41 rep puani yokibadeath41 rep puani yokibadeath41 rep puani yokibadeath41 rep puani yok

İletiYazar: yasar » 31 Oca 2012, 16:17

Öncelikle şunu belirteyim bu konunun bireysel tüketicileri ilgilendirdiğini düşünmüyorum daha çok bu işin ithalatını yapan firmaları ilgilendiriyor gibi geldi bana.Ancak bu tip firmalar 1 e ithal ettikleri ürünleri 2 ye satmak gibi bir kolaycılığı kaybetmemek adına son zamanlarda devlet üzerinde büyük bir etkileme kampanyası başlattılar.Devleti yönetenlerinde artan cari açık ve daha çok vergi toplamak ve her giren malın ülkeye kayıtlı gelmesi gibi kaygıları ile bu istekler örtüşünce bu konu üzerine gidilen bir alan haline geldi.Ne olur bilmek zor.
En son noktada herhangi bir tur şirketi ile yurtdışına çıkıp gelirken yanında 4, 5 model getirmek daha karlı hale gelir diye düşünüyorum.
Her zaman söylediğim gibi benim önerim şu.
Evet kimi ülkemizde olmadığı için kimi çok pahalı olduğu için ülke dışından şu veya bu şekilde ürün almak zorundayız.Devlet yurtdışından gelen her ürünün faturasını istesin faturasız mal girişi yapılmasın fatura bedeli üzerinden şu ithalatçıların ödediği vergilerin hepsini kuruşu kuruşuna ödeyelim hatta %10 fazlasını ödeyelim kargo eve geldiğinde kapıda ödemesini yapalım yıllık belli bir üst kotamız olsun mesala 1000 euro gibi. bu bize yeter.varmısınz ithalatçılar ve devlet cevabı biliyorum aslında.
neyse...
En son yasar tarafından, 31 Oca 2012, 17:04 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Resim

mesaj için yasar teşekkür aldı- 4:
BuRaK-B, Emre E., Kenan Şavklı, ponti
Kullanıcı avatarı
yasar
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Halil Yasar Sahinci
1/18 Model Sayısı: 16
1/43 Model Sayısı: 348
Toplam Model Sayısı: 364
Rep Puani: 2770
yasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yokyasar rep puani yok

İletiYazar: sui_cast » 31 Oca 2012, 16:28

Ayın 11'inde kargoya verildi ve 5-6 gün önce elime ulaştı:

:arrow: viewtopic.php?f=104&t=12809
Resim
Kullanıcı avatarı
sui_cast
DC HABER
DC HABER

İsim: BAHADIR E.
1/18 Model Sayısı: 64
1/43 Model Sayısı: 2
1/87 Model Sayısı: 1
Toplam Model Sayısı: 67
Rep Puani: 8145
sui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yok

İletiYazar: sherpa » 31 Oca 2012, 16:30

Senın aldıgın model sanırım euro cevırılınce 73 euro ya denk gelıyor araya kur farkınıda koyunca 75 veya 76 euro oluyor keske sen gıdıp aglasaydın koleksıyoncuyum dıyerek
Resim
Kullanıcı avatarı
sherpa
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Bilgi ÖNDES
Rep Puani: 1955
sherpa rep puani yoksherpa rep puani yoksherpa rep puani yoksherpa rep puani yoksherpa rep puani yoksherpa rep puani yoksherpa rep puani yoksherpa rep puani yok

İletiYazar: ozgurs82 » 31 Oca 2012, 22:00

Benim en son aldığım paket 73.4 euroydu,25 günde eve teslim edildi...
Kullanıcı avatarı
ozgurs82
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Ozgur Sahin
1/18 Model Sayısı: 55
Toplam Model Sayısı: 55
Rep Puani: 1980
ozgurs82 rep puani yokozgurs82 rep puani yokozgurs82 rep puani yokozgurs82 rep puani yokozgurs82 rep puani yokozgurs82 rep puani yokozgurs82 rep puani yokozgurs82 rep puani yok

İletiYazar: srht » 31 Oca 2012, 22:06

Ben de 3-4 gün önce sipariş verdim ve kargo dahil 83 Euro tutuyor. Bu yeni uygulamadan beni de @ibadeath41-Mehmet kardeşim haberdar etti ve bakalım sonuç ne olacak bekliyorum.
Ayrıca şu açılan davayı kim, hangi mahkemede açmış; bilginiz var mı?
Resim
Kullanıcı avatarı
srht
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Serhat
Rep Puani: 5610
srht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yoksrht rep puani yok

İletiYazar: BuRaK-B » 31 Oca 2012, 22:17

Uğur bu işte bir yanlışlık var. Bende detaylarını Yaşar Abi'nin aksettirdiği gibi biliyorum ki keza sadece bu oyuncak olarak değil her sektör ürününde geçerli. Sen numune mal olarak mı soktun gümrükten yooo, peki vergi levhasıyla şirket ismini mi gösterdin yooo. E ozaman canım kardeşim öde Gümrük Vergisini + KDV'sini al kurtul bu katakulliden. Yoksa yasanın iptaline bakarsan, o modeli bu süre zarfından nerelerinde saklayacaklar acaba? Tutupta sağlık bakanlığından, çevre bakanlığından, milli eğitim bakanlığından, aileden sorumlu vs.bakanlıklardan, sanayi odasından vs. onay raporu mu isteyecekler. Git prosedürü baştan başlatıp yanlış anlaşılmayı düzelt ve öde vergini al modeli.
Kullanıcı avatarı
BuRaK-B
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Burak BALIKÇI
1/18 Model Sayısı: 65
1/43 Model Sayısı: 35
1/64 Model sayısı: 25
1/87 Model Sayısı: 6
Motorsiklet Model: 14
Toplam Model Sayısı: 145
Rep Puani: 10045
BuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yokBuRaK-B rep puani yok

Sonraki

Diecast Genel

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir