E-BAY.COM DAN NASIL ALIŞ-VERİŞ YAPILIR

Diecast Modelcilik ve Model Araçlarla Ilgili Herşeyi Bu Başlık Altında Paylaşabilirsiniz...

Yetkili: resatsirin

E-BAY.COM DAN NASIL ALIŞ-VERİŞ YAPILIR

İletiYazar: ertug_tamur » 01 Ekm 2008, 11:10

Arkadaşlar e-bay den diecast almak istiyorum ama nasıl alışveriş yapılır bilmiyorum. Bu sitenin çalışma şeklini bilen var mı? Diecast alırken nelere dikkat etmeliyim? Cevaplarınız için teşekkürler.
En son sui_cast1 tarafından, 03 Ekm 2008, 14:09 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 değişiklik yapıldı.
Sebep: !
ertug_tamur
FORUM ÜYESİ
FORUM ÜYESİ

İsim: ERTUG
1/18 Model Sayısı: 0
1/24 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 0
- / -- Model Sayısı: 0
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 10
ertug_tamur rep puani yok

Re: E-BAY.COM DAN NASIL ALIŞ-VERİŞ YAPILIR

İletiYazar: Eran » 02 Ekm 2008, 23:52

Mustafa abi detaylı şekilde açıklayacaktır.Tehminimce gözünden kaçtı başlık.

Şöyle özetlemek gerekirse,

Kredi kartı vs ile işlem yapabiliyosun, ya da pay pal denen icat ile.Sana gerekenler bunlar.

Gitti gidiyor'un Amerikan versiyonu.Yani alt yapı aynı.

Mustafa abi söz sende, tecrübelerini aktar :smile:
Resim
Kullanıcı avatarı
Eran
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Erhan
1/18 Model Sayısı: 13
Rep Puani: 1635
Eran rep puani yokEran rep puani yokEran rep puani yokEran rep puani yokEran rep puani yokEran rep puani yokEran rep puani yok

İletiYazar: Desolator » 04 Ekm 2008, 10:04

Aslında E-Bay'dan alışveriş yapmak bence son derece güvenli. Eğer satıcıdan kaynaklı bir problem çıkarsa şikayet edip paranızı geri alma yada ürünü yollattırma hakkınız var. Türkiye'deki satış sitelerinden hiç bir farkı yok çalışma prensibi olarak. Tek fark paypal adlı site aracılığıyla ödeme yapmanız. Buda kredi kartınızın hacklenme ihtimalini ortadan kaldırıyor. Yeterli derecede bir ingilizceye sahip olman senin için avantaj olacaktır çünkü ürün almadan önce satıcıyla iyi bir diyalog saglamalı ve ayrıntıları iyice ögrenmelisin.

Kargo fiyatları; Aslında bu rakam birazda satıcıya göre değişebiliyor.Ucuza başlattığı bir modelin kargo parasını yüksek tutup ordan tamamlıyorlar farkı.Bana bugüne kadar gelen bir kaç kolide 40$'lı rakamlar ödememe ragmen 20$'lı fiyat etiketleri gördüm..Ama ortalama 20-50$ arasında fiyatlar.
Gümrük; Bu olay tamamen şans, memurların insafı diyebilirim.Bugüne kadar gelen yaklaşık 10 modelimde hiç bir sorun yaşamadım.Tabi tek seferde en fazla 2 model getirttim.Mesela tek modelde gümrüge takılan arkadaşlarımda oldu.Ama bu konuya takılma bence.Takılırsa eger vergi alıyolar diye biliyorum.Eger sipariş verirseniz satıcıdan rica edin kolinin üzerine düşük bir rakam yazsın o zaman sorun olmaz.

Not: Eger yurtdışından alışveriş yapmak gibi bir niyetin varsa msn adresim profilimde var..Eklersen yardımcı olurum kafana takılan konularda..
En son Desolator tarafından, 05 Ekm 2008, 00:04 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Resim
Kullanıcı avatarı
Desolator
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Sinan Ates
1/18 Model Sayısı: 20
1/24 Model Sayısı: 1
Motorsiklet Model: 1
Toplam Model Sayısı: 22
Rep Puani: 630
Desolator rep puani yokDesolator rep puani yokDesolator rep puani yok

İletiYazar: healsiafn » 04 Ekm 2008, 23:57

Bende biraz bilgimi aktarayım. Ebayden alışveriş yapmaya korkardım sonra birden almak istediğim bir modeli buldum ve almak için şu adımları izledim; bir adet paypal hesabı açıyorsun sonra bu paypal hesabına kredi kartını tanıtıyorsun. Senin kredi kartından 1 dolar cekiyorlar sonra kredi kartının ekstresinde 1 dolar harcamasının olduğu yerde 4 haneli bir numara oluyor, o numarayı paypalın sitesinde giriyorsun. Para geri aktarlıyor.
Daha sonra kredi kartını paypala tanıttıktan sonra ebayın sitesinde satıcıyla Turkiye'ye gonderiyormu? nderiyorsa kargo ne kadara mal oluyor gibi konuşmaları yapıp ürünü alıyorsun. Ödemeyi paypal le yapıp tıklıyorsun ve sana paypal account id ve şifreni istiyor, giriyorsun. Ödeme onaylansın mı ekranında kaç tl kaç dolar ödeneceği ayrıntıları gözüküyor. Kabul ediyorsun lem bitiyor.
Sonra satıcıya mesaj atıp kargonuzun takip kodunu istiyorsunuz. Sonra kargo elinize ulaşıtığında mutlu oluyorsun bu kadar basit. Tek problem paypal da üyelik alırken ne yapacağını bilememek çileden çıkarıyor ama oda bir kerelik kence. Umarım yararı olmuştur. İyi alışverişler. Unutmadan; satıcının en az 100 alışver ve en az %99.80 olumlu oy aldığına dikkat yada satıcıyla görüşüp güven oluşturun. İyi alışverler...
En son sui_cast1 tarafından, 05 Ekm 2008, 18:11 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 değişiklik yapıldı.
Sebep: İmla kullanımına dikkat ediniz.
Resim

mesaj için healsiafn arkadaşımıza teşekkür edenler:
sui_cast
healsiafn
FORUM ÜYESİ
FORUM ÜYESİ

İsim: hasan
Toplam Model Sayısı: 35
healsiafn rep puani yok

İletiYazar: ertug_tamur » 12 Ekm 2008, 23:52

Cevaplarınız için çok teşekkürler. İşte mitsubishi l200 almak istiyordum vitesse yapıyormuş oda Türkiye' de yok yani bulmadım E bay' da gördüm bir ara ama kaldırmışlar. İnşallah bir daha koyarlar. Niye Türkiye' de yokki uğraştırıyolar. Siz İstanbul' da şöyle model çeşitliliği olan nereyi önerirsiniz? Eminönü' nde çok yerler var ama ben pek bulamadım.
En son sui_cast1 tarafından, 16 Ekm 2008, 23:14 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Sebep: İmla Kurallarına Dikkat Ediniz.
ertug_tamur
FORUM ÜYESİ
FORUM ÜYESİ

İsim: ERTUG
ertug_tamur rep puani yok

İletiYazar: Falcon_X » 23 Arl 2008, 00:01

healsiafn yazdı:Bende biraz bilgimi aktarayım. Ebayden alışveriş yapmaya korkardım sonra birden almak istediğim bir modeli buldum ve almak için şu adımları izledim; bir adet paypal hesabı açıyorsun sonra bu paypal hesabına kredi kartını tanıtıyorsun. Senin kredi kartından 1 dolar cekiyorlar sonra kredi kartının ekstresinde 1 dolar harcamasının olduğu yerde 4 haneli bir numara oluyor, o numarayı paypalın sitesinde giriyorsun. Para geri aktarlıyor.
Daha sonra kredi kartını paypala tanıttıktan sonra ebayın sitesinde satıcıyla Turkiye'ye gonderiyormu? nderiyorsa kargo ne kadara mal oluyor gibi konuşmaları yapıp ürünü alıyorsun. Ödemeyi paypal le yapıp tıklıyorsun ve sana paypal account id ve şifreni istiyor, giriyorsun. Ödeme onaylansın mı ekranında kaç tl kaç dolar ödeneceği ayrıntıları gözüküyor. Kabul ediyorsun lem bitiyor.
Sonra satıcıya mesaj atıp kargonuzun takip kodunu istiyorsunuz. Sonra kargo elinize ulaşıtığında mutlu oluyorsun bu kadar basit. Tek problem paypal da üyelik alırken ne yapacağını bilememek çileden çıkarıyor ama oda bir kerelik kence. Umarım yararı olmuştur. İyi alışverişler. Unutmadan; satıcının en az 100 alışver ve en az %99.80 olumlu oy aldığına dikkat yada satıcıyla görüşüp güven oluşturun. İyi alışverler...

Desolator yazdı:Aslında E-Bay'dan alışveriş yapmak bence son derece güvenli. Eğer satıcıdan kaynaklı bir problem çıkarsa şikayet edip paranızı geri alma yada ürünü yollattırma hakkınız var. Türkiye'deki satış sitelerinden hiç bir farkı yok çalışma prensibi olarak. Tek fark paypal adlı site aracılığıyla ödeme yapmanız. Buda kredi kartınızın hacklenme ihtimalini ortadan kaldırıyor. Yeterli derecede bir ingilizceye sahip olman senin için avantaj olacaktır çünkü ürün almadan önce satıcıyla iyi bir diyalog saglamalı ve ayrıntıları iyice ögrenmelisin.

Kargo fiyatları; Aslında bu rakam birazda satıcıya göre değişebiliyor.Ucuza başlattığı bir modelin kargo parasını yüksek tutup ordan tamamlıyorlar farkı.Bana bugüne kadar gelen bir kaç kolide 40$'lı rakamlar ödememe ragmen 20$'lı fiyat etiketleri gördüm..Ama ortalama 20-50$ arasında fiyatlar.
Gümrük; Bu olay tamamen şans, memurların insafı diyebilirim.Bugüne kadar gelen yaklaşık 10 modelimde hiç bir sorun yaşamadım.Tabi tek seferde en fazla 2 model getirttim.Mesela tek modelde gümrüge takılan arkadaşlarımda oldu.Ama bu konuya takılma bence.Takılırsa eger vergi alıyolar diye biliyorum.Eger sipariş verirseniz satıcıdan rica edin kolinin üzerine düşük bir rakam yazsın o zaman sorun olmaz.

Not: Eger yurtdışından alışveriş yapmak gibi bir niyetin varsa msn adresim profilimde var..Eklersen yardımcı olurum kafana takılan konularda..

Yararlı bilgiler.Teşekkürler Hasan abi ve Sinan abi.
Resim
DK-Performance Diecast Tuning
Kullanıcı avatarı
Falcon_X
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Deniz KANBUROGLU
1/18 Model Sayısı: 21
1/24 Model Sayısı: 6
1/32 Model Sayısı: 13
1/43 Model Sayısı: 5
1/64 Model sayısı: 12
1/72 Model Sayısı: 8
- / -- Model Sayısı: 13
Motorsiklet Model: 10
Toplam Model Sayısı: 88
Rep Puani: 610
Falcon_X rep puani yokFalcon_X rep puani yokFalcon_X rep puani yok

İletiYazar: Yalçın » 15 Oca 2009, 11:42

Merhaba Ertuğ, teknik olarak çok güzel anlatmış arkadaşlar, yalnız ara sırada bazı detaylar aklıma gedikçe paylaşayım. İlk aklıma gelen :

Adamın "worldwide" yazısını gör mutlaka. Yani, her yere gönderiyor mu, bak.
2. Adamın fedback puanı %98 falan olmalı ! %80 bizim okulda sınavda çok iyi notumuz olabilir ama burada rezalettir 80 Çünkü "satıcı eksi puan verir" korkusuyla alıcılar eksi vermiyor kolay kolay. GG'nin aksine önce alıcı puan veriyor bu sitede.
3. Kargo ucuz olsun diye bir çok arabayı aynı anda getirme, artık gümrük kabul etmiyor.
4. Fatura 100 Euro'yu geçmeyecek.
(Bunu yazmışlar ama önemli, bir daha hatırlatayım dedim).

Şimdilik bu kadar, kolay gelsin:)
1974 [color=#ff0000]Dodge Charger / 1977 Pontiac Firebird[/color]

mesaj için Yalçın arkadaşımıza teşekkür edenler:
sui_cast
Yalçın
MİSAFİR ÜYE
MİSAFİR ÜYE

İsim: YalçIn
Toplam Model Sayısı: 165
Rep Puani: 5
Yalçın rep puani yok

İletiYazar: Erdem » 18 Oca 2012, 01:39

Tum forum uyelerine selamlar :syg: Malum, bazi modelleri ulkemizde bulamiyoruz, yurtdisi alisverisi konusunda herkes bir seyler soylese de gozumu karartip bir model almaya karar verdim gibi; lakin sormak istedigim bir konu var.Siz forum uyelerinden bu konuda bilgi alabilecegimi dusundum. Bazi saticilarda shipping kisminda 'her eklenen alim icin $18 veya$20' gibi ibareler var. Ornek vermek gerekirse tek model icin $49 kargo ucreti yazmis, her eklenen alim icin $20 demis. Acaba bunun anlami ayni alisveriste 2.urune mi $20 kargo parasi yoksa 'benden ilk aliminda $49, ilerleyen zamanda tekrar alim yaparsan bundan sonraki her aliminda $20 kargo ucreti odersin' mi :wondering:

Umarim derdimi anlatabilmisimdir :smile:
Kullanıcı avatarı
Erdem
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Erdem
1/18 Model Sayısı: 80
1/87 Model Sayısı: 1
- / -- Model Sayısı: 3
Toplam Model Sayısı: 85
Rep Puani: 4340
Erdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yok

İletiYazar: sui_cast » 18 Oca 2012, 09:44

Virtue yazdı:Tum forum uyelerine selamlar :syg: Malum, bazi modelleri ulkemizde bulamiyoruz, yurtdisi alisverisi konusunda herkes bir seyler soylese de gozumu karartip bir model almaya karar verdim gibi; lakin sormak istedigim bir konu var.Siz forum uyelerinden bu konuda bilgi alabilecegimi dusundum. Bazi saticilarda shipping kisminda 'her eklenen alim icin $18 veya$20' gibi ibareler var. Ornek vermek gerekirse tek model icin $49 kargo ucreti yazmis, her eklenen alim icin $20 demis. Acaba bunun anlami ayni alisveriste 2.urune mi $20 kargo parasi yoksa 'benden ilk aliminda $49, ilerleyen zamanda tekrar alim yaparsan bundan sonraki her aliminda $20 kargo ucreti odersin' mi :wondering:

2 ürün birden alırsanız ikinci ürünü de 49$'dan değil 20$'dan sayarım demek.. Yani iki adet ürünün kargosu 49+49=98$ değil 49+20=69 dolar olarak hesaplanacaktır..

DAha sonra tekrar alışveriş yaparsanız ilk ürünün için kargo yeniden 49$ olacaktır..
Resim

mesaj için sui_cast arkadaşımıza teşekkür edenler:
Erdem
Kullanıcı avatarı
sui_cast
DC HABER
DC HABER

İsim: BAHADIR E.
1/18 Model Sayısı: 64
1/43 Model Sayısı: 2
Toplam Model Sayısı: 67
Rep Puani: 8145
sui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yok

İletiYazar: HkN-74 » 19 Oca 2012, 00:03

sui_cast yazdı:
Virtue yazdı:Tum forum uyelerine selamlar :syg: Malum, bazi modelleri ulkemizde bulamiyoruz, yurtdisi alisverisi konusunda herkes bir seyler soylese de gozumu karartip bir model almaya karar verdim gibi; lakin sormak istedigim bir konu var.Siz forum uyelerinden bu konuda bilgi alabilecegimi dusundum. Bazi saticilarda shipping kisminda 'her eklenen alim icin $18 veya$20' gibi ibareler var. Ornek vermek gerekirse tek model icin $49 kargo ucreti yazmis, her eklenen alim icin $20 demis. Acaba bunun anlami ayni alisveriste 2.urune mi $20 kargo parasi yoksa 'benden ilk aliminda $49, ilerleyen zamanda tekrar alim yaparsan bundan sonraki her aliminda $20 kargo ucreti odersin' mi :wondering:

2 ürün birden alırsanız ikinci ürünü de 49$'dan değil 20$'dan sayarım demek.. Yani iki adet ürünün kargosu 49+49=98$ değil 49+20=69 dolar olarak hesaplanacaktır..

DAha sonra tekrar alışveriş yaparsanız ilk ürünün için kargo yeniden 49$ olacaktır..

Aynen öyle.. AmaAmerikadan öyle gelir genelde.

www.iyibey.com
www.bidturk.com

yardımcı olur bayağı :)

mesaj için HkN-74 arkadaşımıza teşekkür edenler:
Erdem
HkN-74
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Hakan
Rep Puani: 1145
HkN-74 rep puani yokHkN-74 rep puani yokHkN-74 rep puani yokHkN-74 rep puani yokHkN-74 rep puani yok

İletiYazar: Erdem » 19 Oca 2012, 01:30

Cevaplar icin tesekkurler, ben kargo konusunda daha iyimser dusunmustum; yani ilk alimdan sonra diger alimlarda indirim olur gibi (esnaf der ya musterinin ayagi alissin-o hesap benimkisi:) ) Benim gorebildigim 35 ile 50 dolar arasinda degisiyor kargo ucreti, bu da bazi modellerde urunden pahali shipping anlamina geliyor.

Neyse, tekrar tesekkurler bilgiler icin.
Kullanıcı avatarı
Erdem
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

Erdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yok

İletiYazar: HkN-74 » 19 Oca 2012, 09:53

Abicim 1/18 lerin o kadar tutuyor ama çoğunluğu kargo ile yolluyor ve sigortalı vs olunca kargo ücretleri pahalı tutuyor.

Almanya yada Fransaya baktın mı ? Almanyada Alman posta teşkilatı ile yolladıklarında bizim ptt gibi boyuta göre kargoluyorlar...

Düşündüğün modeller nedir ?
HkN-74
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Hakan
Rep Puani: 1145
HkN-74 rep puani yokHkN-74 rep puani yokHkN-74 rep puani yokHkN-74 rep puani yokHkN-74 rep puani yok

İletiYazar: Erdem » 20 Oca 2012, 01:22

Merhaba Hakan.Ben tema olarak 1950-1960 arasi Amerikan modellerini belirledim kendime, mumkun oldugunca bu doneme ait model almaya calisiyorum.Koleksiyonumda 2 tane Sunstar Platinum model var, kaliteleri oldukca tatminkar bana gore.Bahsettigim donemden cok guzel modeller uretmis Sunstar ancak ulkemizde kisitli sayida cesit var.Yani uzun sozun kisasi Sunstar Platinum ariyorum diyebilirim:)
Kullanıcı avatarı
Erdem
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

Sonraki

Diecast Genel

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir