Modelleri Koruma

Diecast Modelcilik ve Model Araçlarla Ilgili Herşeyi Bu Başlık Altında Paylaşabilirsiniz...

Yetkili: resatsirin

Modelleri Koruma

İletiYazar: Erdem » 24 Kas 2011, 00:46

Herkese selamlar :nod: Bu hobiye yeni baslayan birisi olarak modellerimi tozdan ve merakli ellerden koruyabilmek icin sergileme kutusu (veya koruma kutusu da denebilir sanirim) almak istiyorum.Internet arastirmalarimda 30 TL civari fiyatlara 1:18 model araclar icin 'display case' buldum ama pek de ucuz gelmedi bana dogrusu.Bazi modelciler 'sanayiye git, pleksiglas uzerine calisan yerlerden yaptirabilirsin' dediler ama bu secenek de su anda soru isareti kafamda.Siz bu tur seffaf koruma kutulari kullaniyor musunuz? Eger kullanan varsa nereden temin ettigini yazarsa gercekten yardimci olacak bana :nod:

mesaj için Erdem arkadaşımıza teşekkür edenler:
Ceyhan
Kullanıcı avatarı
Erdem
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Erdem
1/18 Model Sayısı: 80
1/24 Model Sayısı: 1
1/32 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 0
1/64 Model sayısı: 0
1/72 Model Sayısı: 0
1/87 Model Sayısı: 1
- / -- Model Sayısı: 3
Motorsiklet Model: 0
Toplam Model Sayısı: 85
Rep Puani: 4340
Erdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yok

Re: Modelleri Koruma

İletiYazar: sui_cast » 24 Kas 2011, 00:52

Genelde (!) tek tek şeffaf koruma kutuları yerine, kule vitrin denilen sergileme standlarını tercih ediyor insanlar..
HEm kilitleyebilme şansı oluyor, hem ayna cam ve ışık kombinasyonlarıyla güzel bir görünüm sağlanabiliyor, hem de tozdan nispeten korunuyor..
Resim

mesaj için sui_cast teşekkür aldı- 2:
camorenesi, Erdem
Kullanıcı avatarı
sui_cast
DC HABER
DC HABER

İsim: BAHADIR E.
1/18 Model Sayısı: 64
1/24 Model Sayısı: 0
1/43 Model Sayısı: 2
- / -- Model Sayısı: 0
Toplam Model Sayısı: 67
Rep Puani: 8145
sui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yok

İletiYazar: Erdem » 24 Kas 2011, 00:56

Sanirim detolf vitrin deniyor bahsettiginiz kule tarzi vitrinlere.IKEA internet sitesinde 200 kusur TL'ye gordugumu hatirliyorum, belki bu secenek daha uygun olur dediginiz gibi (ileride modellerin sayisinin artma ihtimali de goz onune alindiginda)

sui_cast
Kullanıcı avatarı
Erdem
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

Erdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yokErdem rep puani yok

İletiYazar: sui_cast » 24 Kas 2011, 01:06

Yani; düşününce 15 , 16 tane 1:18'i olan bir koleksiyoner 30 liradan alsa tüm display case'leri 450- 500 lira gibi bir rakam vermek zorunda kalacak.. O rakamı vererek içine 25-30 tane 1:18 koyabileceği bir kule vitrin (detolf) alabilir.. :good2:
Ama tabi ki sergilenecek odanın şartları, koleksiyonerin zevkleri gibi durumlar söz konusu olduğunda değişiklikler olabilir tercihlerde.. Bu durumda laf söylemek düşmez bize
:x: :lol:
Resim

mesaj için sui_cast arkadaşımıza teşekkür edenler:
Erdem
Kullanıcı avatarı
sui_cast
DC HABER
DC HABER

İsim: BAHADIR E.
1/18 Model Sayısı: 64
1/43 Model Sayısı: 2
Toplam Model Sayısı: 67
Rep Puani: 8145
sui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yoksui_cast rep puani yok

İletiYazar: Erdem » 24 Kas 2011, 01:15

Vitrin isi en mantiklisi, aklima yatti diyebilirim :nod: Disarida yaptirmakla hazir almak arasindaki fiyat farkini arastirip en uygun olan secenegi tercih edecegim.Verdiginiz bilgiler icin tesekkurler :+1:

sui_cast
Kullanıcı avatarı
Erdem
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İletiYazar: MAKOSHARK » 24 Kas 2011, 01:50

Ahşap olmasında fayda var derim ben...

mesaj için MAKOSHARK arkadaşımıza teşekkür edenler:
Erdem
Kullanıcı avatarı
MAKOSHARK
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Deniz ÇAGLIYAN
1/18 Model Sayısı: 851
1/24 Model Sayısı: 4
1/87 Model Sayısı: 0
Toplam Model Sayısı: 855
Rep Puani: 11586
MAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yokMAKOSHARK rep puani yok

İletiYazar: malikaltindis » 24 Kas 2011, 01:57

Açıkçası vitrin de mantıklı ancak uzun zamandır benim de aradığım bir şey displaycase.Bazı modeller daha özel oluyor bilirsiniz hepimizin diğerlerinden daha ön planda tuttuğu birkaç model vardır.hatta bir arkadaşıma hediye model vereceğim ama sunumu ve korunması önemli..normal kutuda versem biliyorum ki benim kadar kıymet bilmeyecek açarken düşürecek vs.o yüzden displaycase gerekebiliyor.Pleksiden yaptır dediler bana da ama yapıldıktan sonra nasıl olur bilmem?
Resim

mesaj için malikaltindis arkadaşımıza teşekkür edenler:
Erdem
Kullanıcı avatarı
malikaltindis
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: malik
1/18 Model Sayısı: 0
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 1160
malikaltindis rep puani yokmalikaltindis rep puani yokmalikaltindis rep puani yokmalikaltindis rep puani yokmalikaltindis rep puani yok

İletiYazar: Emre E. » 24 Kas 2011, 08:56

En uygunu Vitrin olur bence de...
Display case'de sergileme/saklama imkanı olanlar, vitrine de yer ayırabilir diye düşünüyorum.
Tercih senin Erdem. :friends:

---
Emre Erbaşar

mesaj için Emre E. arkadaşımıza teşekkür edenler:
Erdem
Kullanıcı avatarı
Emre E.
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Emre
1/18 Model Sayısı: 121
1/64 Model sayısı: 460
Toplam Model Sayısı: 121
Rep Puani: 19225
Emre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yokEmre E. rep puani yok

İletiYazar: E.Uca » 24 Kas 2011, 10:26

Bende Deniz abi ve Emre abiye katılıyorum ve ön kısmı cam olan ahşap vitrin daha uygun olur diye düşünüyorum...

mesaj için E.Uca arkadaşımıza teşekkür edenler:
Erdem
Kullanıcı avatarı
E.Uca
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: ERMAN
1/18 Model Sayısı: 7
1/24 Model Sayısı: 5
1/32 Model Sayısı: 11
1/43 Model Sayısı: 52
1/64 Model sayısı: 83
1/72 Model Sayısı: 4
1/87 Model Sayısı: 4
Toplam Model Sayısı: 167
Rep Puani: 6500
E.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yokE.Uca rep puani yok

İletiYazar: Rallyci » 24 Kas 2011, 11:41

modelleri korumak boynumuz borcu. Özellikle Mercedes gibi elletilmeycek modellerimizde varsa. vitrinin kapalı ve kilitli olması en iyi çözüm haliyle bir maliyet oluyr bir vitrin pelksi ayda cam heleki pleksibrdetolfu 200 tlye alabilrken anı ürünn pleksisini 400 tlye alırsınız sanayiye gidip pleksi yaptırmayı tavsiye edenler ya pleksiyi hiç görmemiş yada fiyatınıda ucuz birşey tahmin ediyor maalesefk öyel değil.zamınıda bende pleksden özel ürünelr için bolarştırmaar yapmıştım. Ayrıca 51x25 20cm bir case yaptırdım bir kamyon modeli çin. 70tl ve biaz pazarlıkla 55tl ödedim.isteyne adresi ve verbilrim sıhhıye'de pleksi içişi yapan briyer siteler orstim gibiyerlerde varma kimisi uğraşmaz ble ekli yada35 adet için. pleksi metre tül fiyatından hesaplanıyorkalınlığa göre. sanıldığı gibi ucuz değil ve bazıları almanya bazıları bursadan geliyor. üzok çok büyük plaka şekliden geiyor benim gördüklerimin üstünde alanca bir etiket vardı.pleskiey bu yüzden pek yaklaşamanızı tavsiye ederim çok güzl bir şey am pahalı hafifliği parlaklığı şekl verilebilrlği açsından kulalnışlı. ama üstelik display case için kenarlraı kıvrım olmuyor yani adam cncde işlemez biim yaptıracakalrımzı. düz palkalar halnde alııp koroformla yapıştırılır sağlam oluyor ama sergide bence fabrikasyon ürünelr tercih edilmeli bilğdini akvaryum gibi yapıştırılıyor sanki yavruluk gibi. özel modelriçin 30tl lik i pleksi çok değil. 5 10 tl ey mal edilen birşeyde olmadığı içn o fiatardan satılıyor. bize toplu aldıra gibi bir amaçlrda üretilemdikleri için özel modelrmize alabilrz bunları.
duvara gömme şeklinde bir vitrin, içi ahşap yada cam oalbiri yani rafları.Dışında beliri ölüçerde kapaklı olabilir ve ankastrebir tasarımla yaptırılabiir.kapaklar pleksi olur zaten camı tartabilecek sistem için kullanılacak mekanizmada haliyle büyük olabilirve görünümde sıkıntı yaratırlar. Ama pekside buna bile gerek yok küçük bir sistemle estetik bozulmadan birşeyler yapılabilir.
Resim

mesaj için Rallyci teşekkür aldı- 2:
Erdem, malikaltindis
Rallyci
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Birol
1/18 Model Sayısı: 77
1/43 Model Sayısı: 10
1/72 Model Sayısı: 2
1/87 Model Sayısı: 2
Toplam Model Sayısı: 91
Rep Puani: 1013
Rallyci rep puani yokRallyci rep puani yokRallyci rep puani yokRallyci rep puani yokRallyci rep puani yok

İletiYazar: Serdar Gökhan » 24 Kas 2011, 11:53

Vitrin alırken içe dikkat et derim ben ben mesela şansa buldum 3 tarafı cam içine istediğim kadar cam raf ekleyebiliyorum bunları dikkate al derim.

Fotoğrafı tam boy görmek için üzerine tıklayınız.
Modelcilik bir tutkudur...

mesaj için Serdar Gökhan arkadaşımıza teşekkür edenler:
Erdem
Kullanıcı avatarı
Serdar Gökhan
V.I.P. ÜYE
V.I.P. ÜYE

İsim: Serdar
1/18 Model Sayısı: 31
1/43 Model Sayısı: 5
1/64 Model sayısı: 94
1/72 Model Sayısı: 3
1/87 Model Sayısı: 9
- / -- Model Sayısı: 4
Motorsiklet Model: 1
Toplam Model Sayısı: 148
Rep Puani: 3885
Serdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yokSerdar Gökhan rep puani yok

İletiYazar: yanyanömer » 24 Kas 2011, 12:20

Sitelerde ucuz detolflar dan olabiliyor hiç plexi işine girme abi gereksiz ve çok masraf . Plastik kutuya 30 lira 60 lira istiyorlar insaf bence . Bahadır abimizin dediği gibi kule vitrinler en güzeli araban sayılısı kadar raflı bir detolf işine rahatlıkla görür gereksiz masraf bence flexi
Resim

mesaj için yanyanömer teşekkür aldı- 2:
Erdem, sui_cast
Kullanıcı avatarı
yanyanömer
FORUM ÖZEL ÜYESİ
FORUM ÖZEL ÜYESİ

İsim: Ömer
1/18 Model Sayısı: 0
1/32 Model Sayısı: 2
1/43 Model Sayısı: 6
1/72 Model Sayısı: 19
1/87 Model Sayısı: 2
Motorsiklet Model: 2
Toplam Model Sayısı: 0
Rep Puani: 1075
yanyanömer rep puani yokyanyanömer rep puani yokyanyanömer rep puani yokyanyanömer rep puani yokyanyanömer rep puani yok

İletiYazar: canomen » 24 Kas 2011, 20:33

Erdem merhaba;
Öncelikle üzerinde toz olan modelleri kesinlikle kuru bez kullanmadan makyaj fırçası :lol: yardımıyla tozdan arındırabilirsin.
Tek tek akrilik kutu bence maliyetli olur bunun yerine DETOLF raf temin edebilirsin.İzmir'de varmı bilmiyorum ama Ikea mağazalarında bu raf satılıyor.
Resim

mesaj için canomen teşekkür aldı- 2:
Emre E., Erdem
Kullanıcı avatarı
canomen
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE
KIDEMLİ ÖZEL ÜYE

İsim: Can
1/18 Model Sayısı: 3
1/24 Model Sayısı: 10
1/32 Model Sayısı: 14
1/43 Model Sayısı: 63
1/72 Model Sayısı: 4
1/87 Model Sayısı: 3
- / -- Model Sayısı: 71
Motorsiklet Model: 1
Toplam Model Sayısı: 169
Rep Puani: 1110
canomen rep puani yokcanomen rep puani yokcanomen rep puani yokcanomen rep puani yokcanomen rep puani yok

Sonraki

Diecast Genel

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir